Menu

Polska zdobywa Antynagrodę “Fossil of the Day”

Antynagroda “Fossil of the Day”, którą “uhonorowano” Polskę już podczas pierwszego dnia Szczytu Klimatycznego ONZ 2018 w Katowicach, w wolnym tłumaczeniu brzmi “Skamielina Dnia”.  Fakt jej wręczenia nie stawia Polski w zbyt dobrym świetle, tym bardziej że jako gospodarz powinna świecić przykładem.

"Fossil of the Day” przyznawana jest każdego dnia konferencji tym państwom, które - według słów prezentera - “robią jak najwięcej, by zrobić jak najmniej”. Podczas celem konferencji jest opracowanie planu ograniczenia emisji CO2, Polska wyróżniła się negatywną postawą takich zmian, ponieważ:

  • Partnerami Szczytu Klimatycznego jest Polska Grupa Górnicza i Jastrzębska Spółka Węglowa
  • Cała konferencja odbywa się w zagłębiu węglowym
  • Zaledwie chwilę przed rozpoczęciem Szczytu Prezydent Andrzej Duda w przemówieniu podkreślił, że węgiel i górnictwo są jednymi z podstaw polskiej ekonomii

Oczywiście nie tylko nasz kraj jest odpowiedzialny za obecną sytuację. Sekretarz generalny ONZ, António Guterres’, na zakończenie swojego przemówienia podczas ceremonii otwarcia powiedział: “Zmiana klimatu to nasz najważniejszy problem (…) ciężko więc pojąć, dlaczego wciąż idziemy zbyt wolno – a nawet w złym kierunku”.

Szczyt Klimatyczny ONZ 2018 – oczekiwania

Konferencja potrwa do 14 grudnia. Jej celem jest przyjęcie konkretnej strategii zmierzającej do wywiązania się z zobowiązań Porozumienia Paryskiego. Czego dotyczą?

W 2015 roku w stolicy Francji 195 państw zobowiązało się do podjęcia działań w celu zatrzymania globalnego ocieplenia na poziomie o 1,5-2°C wyższym od tego sprzed epoki przemysłowej. Czego to wymaga w ogólnym założeniu?

Wedle słów sekretarza generalnego do roku 2050 dwie trzecie światowej produkcji energii ma pochodzić ze źródeł odnawialnych. "Jakieś 75 procent infrastruktury potrzebnej [do realizacji tego planu] czeka jeszcze na wybudowanie”.

Czy można żywić nadzieję, że wynikiem szczytu będzie wzrost wsparcia dla domowych instalacji fotowoltaicznych, na przykład w formie [dotacji](https://fotowoltaikaonline.pl/dotacje)? Czy sytuacja zmieni się również w naszym kraju? To się okaże.

A co, jeśli się nie uda?

Jakie będą skutki, jeśli ludzkość nie zdoła zawrócić z obranego dawno kursu? Lista poważnych konsekwencji jest naprawdę długa.

 Z mapy zniknie wiele małych wysp, które już dzisiaj mają ogromne problemy z niszczącymi huraganami. Na całym świecie wzrosną koszty opieki zdrowotnej. Ludność z terenów nadbrzeżnych będzie musiała migrować na inne tereny. Nadmorskie metropolie (Amsterdam, Nowy York, Gdańsk) przestaną istnieć w takiej formie, w jakiej znamy je obecnie. A brak wody pitnej spowoduje ogromne problemy w miejscach oddalonych od wybrzeży, wręcz katastrofę, jeśli mówimy o tak zaludnionych krajach, jak Chiny.

źródło:  takvera.blogspot.com

Zbierz kilka ofert i oszczędź do 30%!

Powiązane posty

Polska nie osiągnie w 2020 roku wyznaczonego celu.

05/05/2017

Polska nie osiągnie w 2020 roku wyznaczonego celu.

Według raportu Ecofys, wszystko wskazuje na to, że Polska nie osiągnie w 2020 roku 15-procentowego poziomu wytwarzania ekologicznej energii elektrycznej, który został wyznaczony przez Unię Europejską.

Czytaj dalej arrow
Nowe przepisy dla instalatorów paneli słonecznych.

05/05/2017

Nowe przepisy dla instalatorów paneli słonecznych.

W obliczu prężnie rozwijającego się rynku energii odnawialnej Ministerstwo Energetyki opublikowało dwa projekty rozporządzeń dotyczących szkoleń oraz certyfikowania instalatorów odnawialnych źródeł energii. Nowe przepisy mają zastąpić rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 25 marca 2014 r., które wygasło w dniu 5 listopada 2016 r.

Czytaj dalej arrow
Gminy i miasta nie są przygotowane na wzrost cen prądu.

08/11/2018

Gminy i miasta nie są przygotowane na wzrost cen prądu.

Wyliczenia są alarmujące. Zdaniem Marka Wójcika, eksperta Związku Miast Polskich, Warszawa zapłaci za prąd 67% więcej niż w poprzednim roku, Poznań i Bydgoszcz 57% więcej, a Gdańsk 55%. Nic dziwnego, bo cena energii na giełdach jest niemal dwukrotnie większa niż rok wcześniej. 

Czytaj dalej arrow
Solar Sharc - powłoka zabezpieczająca panele słoneczne

05/12/2018

Solar Sharc - powłoka zabezpieczająca panele słoneczne

Stałym zmartwieniem posiadaczy paneli fotowoltaicznych jest zabrudzenie instalacji, co niesie za sobą konieczność regularnego jej czyszczenia. Finansowany przez Unię Europejską projekt wkrótce może zaowocować nową powłoką na rynku, która może znacząco zmniejszyć koszty związane z zabrudzoną instalacją.

Czytaj dalej arrow