Menu

Odliczenie instalacji fotowoltaicznej od podatku

1 stycznia 2019 weszła w życie ustawa, która umożliwia odliczenie od podatku kwoty wydanej na przedsięwzięcia termomodernizacyjne. Wśród wykazu materiałów, urządzeń i usług, objętych rozporządzeniem, znajdują się ogniwa fotowoltaiczne wraz z osprzętem oraz usługa montażu instalacji fotowoltaicznej.

Ulga podatkowa 2019 na fotowoltaikę

W kwocie odliczenia od podatku uwzględnić można wszystkie “materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia”. W wypadku instalacji fotowoltaicznych będzie to koszt paneli, falownika, podłączenia i robocizny. Określa to rozporządzenie ministra, będące załącznikiem do ustawy

Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 PLN. Jeśli kwota odliczenia nie została pokryta w rocznym dochodzie podatnika, można resztę z niej odliczać w kolejnych zeznaniach PIT - aż do 6 lat.

Odliczeniu nie podlegają wydatki w części, w jakiej zostały dofinansowane w formie dotacji lub zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Podatnik musi być właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości, która ma być budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym.

Ulga podatkowa i opłacalność instalacji fotowoltaicznej - przykład

Jan Kowalski chce sprawdzić cenę instalacji fotowoltaicznej dla swojego domu. Ma duży dach skierowany na południe. Rocznie jego dom zużywa 4000 kWh. Po tym, jak wypełnił prośbę o darmową wycenę otrzymał kilka ofert do porównania. Według nich instalacja będzie kosztować około 15 000 PLN.

Jan Kowalski planuje uwzględnienie wydatku w rozliczeniu PIT. Dzięki ustawie może odliczyć od podstawy podatku całą wartość inwestycji, co zmniejszy jego podatek o około 2700 PLN (18% z 15 000 PLN). Jan odlicza sobie w pierwszym roku 1500 PLN, a w drugim pozostałe 1200 (razem 2700). Licząc wszystko razem, fotowoltaika zwróciła się w mniej niż 6 lat. Jan Kowalski korzysta przez ponad 20 lat z bezpłatnego prądu.

Odliczenie od podatku dotyczy nie tylko paneli fotowoltaicznych, ale też wszystkich przedsięwzięć w domach jednorodzinnych “mających na celu poprawę efektywności energetycznej I zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń do atmosfery”. Chodzi na przykład o termoizolację budynku lub wymianę pompy ciepła.

Nie dziwią szacunki Ministerstwa Finansów, które ocenia, że z ulgi na termodynamikę 2019 skorzysta jakieś 100 000 Polaków.

Zbudowałem instalację fotowoltaiczną w 2018 roku. Czy mogę ją odliczyć od podatku?

Czy odliczenie od podatku fotowoltaiki obejmuje 2018 rok? To zależy, kiedy została zakończona. Ustawa z 9 listopada 2018 głosi, że:

"Art.5. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2019r." - prawo nie działa wstecz. Znaczy to, że generalnie można odliczać koszty poniesione w roku 2019. Jednakże:

"Art.3.1. Odliczenie (...) stosuje się również do przedsięwzięcia termomodernizacyjnego (...) rozpoczętego przed dniem 1stycznia 2019r., które zostanie zakończone po dniu 31 grudnia 2018r.". Oznacza to, że jeśli rozpocząłeś instalację w 2018 roku, ale zakończyłeś w 2019 i można uznać, że w 2019 poniosłeś wydatki, to możesz odliczyć instalację od podatku za 2019 rok.

Czy instalacje naziemne również można odliczyć od podatku?

Przepisy nie zawierają tutaj wyraźnego rozróżnienia. Rozporządzenie mówi, że "ogniwo fotowoltaiczne wraz z osprzętem" oraz "montaż instalacji fotowoltaicznej" mogą być odpisane od podatku w ramach "urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych". Z kolei ustawa o wspieraniu termoizolacji i remontów podaje po prostu ogólną definicję, zgodnie z którą "całkowita lub częściowa zamiana źródeł energii na źródła odnawialne lub zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji" jest wliczona do przedsięwzięć termoizolacyjnych.

Odpowiedź zatem brzmi - prawdopodobnie tak. Zmienia to jednak wysokość podatku VAT. Odliczeniu podlega cała suma, wraz z podatkiem VAT, o ile nie został odliczony w inny sposób.

Zbierz kilka ofert i oszczędź do 30%!

Powiązane posty

Nowe przepisy dla instalatorów paneli słonecznych.

05/05/2017

Nowe przepisy dla instalatorów paneli słonecznych.

W obliczu prężnie rozwijającego się rynku energii odnawialnej Ministerstwo Energetyki opublikowało dwa projekty rozporządzeń dotyczących szkoleń oraz certyfikowania instalatorów odnawialnych źródeł energii. Nowe przepisy mają zastąpić rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 25 marca 2014 r., które wygasło w dniu 5 listopada 2016 r.

Czytaj dalej arrow
Szczyt klimatyczny ONZ 2018 – światełko w tunelu?

27/12/2018

Szczyt klimatyczny ONZ 2018 – światełko w tunelu?

Szczyt klimatyczny ONZ 2018 w Katowicach (COP24) dobiegł końca. Jakie były oczekiwania? Co udało się osiągnąć? Co stanęło w martwym punkcie?

Czytaj dalej arrow