Jesteś instalatorem PV?

BIPV - opłacalność, opinie, przyszłość

Standardowe panele fotowoltaiczne zwykle pełnią tylko jedną funkcję - przekształcają promieniowanie słoneczne w energię elektryczną. A przecież mają one też wiele innych, pożytecznych cech. Są wytrzymałe mechanicznie. Mogą być odporne nawet na ekstremalne warunki pogodowe. Wreszcie, mogą przepuszczać światło.

BIPV to technologia w ramach której elementy fotowoltaiczne pełnią więcej niż jedną funkcję, co przy planowaniu na etapie projektowania budynku wyraźnie obniża ogólny koszt instalacji. Znakomicie podsumował to wizjoner Elon Musk, mówiąc o dachówkach fotowoltaicznych Tesli:

"To nie jest coś na dachu. To jest dach" - Elon Musk

Tak, te dachówki wytwarzają prąd. Tesla Roof to jeden z najlepszych przykładów idei BIPV w praktyce.

I tym właśnie jest BIPV. To nie coś na dachu, tylko dach. To ściana, okno, wiata, taras - które oprócz swojej tradycyjnej funkcji wytwarzają prąd!

Fotowoltaika zintegrowana z budynkiem - zalety i wady

Wszystkie ogniwa fotowoltaiczne wytwarzają zieloną energię, ale fotowoltaika BIPV robi znacznie więcej. Oto najważniejsze przewagi instalacji BIPV nad standardową instalacją fotowoltaiczną.

 • Jeśli planowana na etapie projektowania budynku, wyraźnie obniża całkowity koszt instalacji.
 • Nie wymagają dodatkowych konstrukcji wsporczych.
 • Zwykle pełni dwie praktyczne funkcje.
 • Inwestycja wchodzi w skład inwestycji w całą nieruchomość, co ułatwia planowanie finansów.
 • Nie płacisz osobno za montaż instalacji.

Wiata zadaszona panelami fotowoltaicznymi

Duży carport w USA. Chroni przed deszczem i wytwarza prąd. Zdjęcie jest własnością rządu USA.

Cóż, są też i wady:

 • Takie ogniwa mają generalnie mniejszą efektywność (licząc powierzchnię instalacji) ze względu na większe przerwy między ogniwami.
 • Wymiana uszkodzonych ogniw może być trudniejsza.
 • Monteży takich elementów potrzebują większych umiejętności i mogą się wyżej cenić.
 • To rozwiązanie generalnie nieopłacalne dla istniejących budynków.

Powyższe czynniki sprawiają, że elementy BIPV wciąż nie są tak powszechne, jak na to zasługują.

W 30 sekund oblicz ile zaoszczędzisz korzystając z paneli słonecznych
 • W którym kierunku nachylony jest Twój dach?

  • Północ
  • Wschód
  • Południe
  • Zachód
 • Jak mocno nachylony jest Twój dach?

  • Mocno (45°)
  • Normalnie (35°)
  • Lekko (20°)
  • Wcale (0°)
 • Ile cienia pada na Twój dach

  • Brak cienia
  • Mało
  • Dużo cienia
 • Ile płacisz za prąd?

  zł miesięczie

  Wydając podaną sumę miesięcznie, przez rok zużywasz około

 • Czy chcesz otrzymać darmowe oferty instalacji?

  Jeśli chcesz, możemy skontaktować Cię z instalatorami paneli słoneczych w Twojej okolicy. Dzięki temu będziesz w stanie porównać ceny i oferowane komponenty

  Solar Quotes in your area

  Polecimy Ci tylko najlepsze firmy, o średniej ocenie 4.5/5

 • Mój Adres

  Na podstawie adresu, możemy określić liczbę godzin słonecznych i obliczyć Twój potencjał energii słonecznej.

 • Twój adres email

  Na podstawie wprowadzonych przez Ciebie danych wyślemy spersonalizowaną symulację na Twój adres email

 • Darmowa wycena instalacji fotowoltaicznej

  Jeśli sobie życzysz, wraz z wynikami symulacji prześlemy Ci darmową wycenę instalacji fotowoltaicznej od najlepszych firm w Twoim rejonie


  Zonnepanelen adviseur photo

  ”Oferty jakie dostaniesz na swoją skrzynkę email pochodzą tylko od najlepszych instalatorów w Polsce, o minimalnym rankingu 4.7/5.

  Michał Jarosz

  Doradca ds. fotowoltaiki

 • Czy by zainstalować panele, konieczna jest dotacja?

  W zależności od tego w jakiej gminie się znajdujesz, czasami możliwe jest uzyskanie dotacji na fotowoltaikę. Niestety, w przypadku większości gmin nie są one dostępne.
  Pamiętaj, że panele fotowoltaiczne zwracają się nawet w 5-6 lat bez jakiejkolwiek dotacji.

 • Przeszukujemy bazę 780 firm...

  Wszyscy rekomendowani przez nas instalatorzy przeszli przez skomplikowany proces rekrutacyjny. Zaraz dowiesz się którzy z nich pracują w Twojej okolicy i najlepiej spełniają Twoje wymagania

  • Instalatorzy pracujący w
  • Średnia ocena 4.3/5 lub wyżej...
  • Pewne, rzetelne firmy
23%

Tak czy inaczej, BIPV się rozwija i w końcu zyska szerszą popularność, być może za sprawą ogniw perowskitowych które wydają się lepiej nadawać do tego typu zastosowań. Zobaczmy więc przyszłość w teraźniejszości i omówmy elementy budynków, które najczęściej zyskują dodatkową funkcję instalacji fotowoltaicznej.

Dachówka fotowoltaiczna

Dachówka fotowoltaiczna to najbardziej oczywisty pomysł na BIPV. Zamiast dodatkowego ciężaru paneli mamy dachówki z wbudowanymi ogniwami. Dzięki odpowiedniemu planowaniu może to zmniejszyć całkowity koszt instalacji fotowoltaicznej, chociaż kosztem efektywności (liczonej jako wydajność/powierzchnia instalacji). Więcej informacji znajdziesz w specjalnym artykule o dachówce fotowoltaicznej.

Rodzaje dachówki Tesla Solar

Tesla Solar Roof występuje w czterech estetycznych wersjach. Źródło: Tesla

Wiata fotowoltaiczna

Spośród wszystkich struktur urzeczywistniających ideę BIPV, wiata solarna to zdecydowanie najczęstrzy wybór. Stawia się ją przy domu lub jako wolnostojącą strukturę. Można ją wykorzystać na elegancki taras, jednak zdecydowanie częściej jest to miejsce parkowania auta.

Zwykle wiaty stawia się z przepuszczających światło paneli szkło-szkło, które od spodu wyglądają bardzo estetycznie, co widać poniżej. Istnieją też specjalne panele dwustronne (bi-facial), które produkują prąd ze światła odbitego, które pada na ogniwa od spodu. Zastosowanie takich paneli może zwiększyć wydajność instalacji o kilkanaście procent!

Wiata zadaszona panelami fotowoltaicznymi

Wiata solarna, która produkuje prąd i świetnie wygląda. Materiał udostępniony dzięki uprzejmości firmy Solsum

Wolnostojące wiaty fotowoltaiczne znane są też pod angielską nazwą carport. Fotowoltaiczne carporty są szczególnie opłacalne dla właścicieli samochodów elektrycznych i umożliwiają ich bezpłatne ładowanie oraz ochronę przez niekorzystnymi warunkami pogodowymi.

Okna fotowoltaiczne

Ogniwa fotowoltaiczne wbudowane w szklaną powierzchnię okien jako pomysł istnieją od dawna, jednak mają jeden zasadniczy problem - okna generalnie powinny przepuszczać jak najwięcej światła, a jakiekolwiek ogniwa fotowoltaiczne pobierałyby jego część. W rezultacie w pomieszczeniu byłoby ciemniej i szybciej trzeba byłoby je oświetlać sztucznie. Przysłanianie okien to po, by produkować prąd, by wykorzystywać go do oświetlania pomieszczeń brzmi jak nienajlepszy pomysł.

Mimo okna fotowoltaiczne nie trafiły jeszcze do produkcji masowej i istnieje wiele odmiennych pomysłów na ich wykonanie. Jednym z ciekawszych projektów są fotowoltaiczne żaluzje, finansowane na kickstarterze. Brzmi świetnie, ale martwimy się o ich wpływ na zdrowie mieszkańców. My, ludzie, potrzebujemy promieniowania słonecznego w naszych domach. Zabija ono zarazki i sprawia, że nasze organizmy produkują witaminę D. Czy z takimi żaluzjami mieszkańcy nie mieliby dodatkowej motywacji, by go unikać?

Żaluzja fotowoltaiczna na budynku

ML System S.A. / www.mlsystem.pl

Fasada fotowoltaiczna i kolorowe panele fotowoltaiczne

Kolejnym świetnym pomysłem jest fotowoltaiczna fasada, czy też po prostu fotowoltaiczna elewacja. Panele fotowoltaiczne mogą bez problemu zastąpić płyty HPL i HDF, a wykonana z nich elewacja jest elegancka, łatwa w montażu i wytwarza prąd.

Takie panele mogą występować w wielu różnych kolorach i formatach. Czasami wyraźnie widać w nich ogniwa fotowoltaiczne, czasami nie sposób dostrzec ich prawdziwej natury. W każdym wypadku wyglądają futurystycznie i zaspokoją potrzeby nowoczesnego estety.

Dom fotowoltaiczny

Fotowoltaika doskonale współgra też z fututystycznymi projektami domów, czego przykładem są budynki produkowane przez portugalską firmę Casas Em Movimento. Budynek jest obrotowy oraz ma ruchomy dach, dzięki czemu instalacja fotowoltaiczna tworząca ten dach może obracać się wokół dwóch osi i zawsze stawiać się pełnym frontem do słońca, a wieczorami po prostu się kręcić, co wygląda dość niesamowicie.

Fotowoltaiczna, ruchoma restauracja

Gdzie jeszcze można wstawić ogniwa fotowoltaiczne?

Według pewnych badań statystyczny Polak podczas całego życia spędza w samodzie prawie 4 lata. Dlaczego nie wsadzić ogniw fotowoltaicznych również tam? Otóż pierwsze takie samochody już można zamówić i niedługo pojawią się na rynku.

Przykładem jest szwedzki Sono Sion.

Auto solarne Sono Sion

Autor: Marcus Zacher, licencja Creative Commons

Ten samochód całym sobą krzyczy "jestem tak praktyczny, jak się tylko da". I faktycznie tak jest. Nieduży, pojemny i zdolny do przejechania 32 km na samej energii ze słońca, to ciekawa opcja na okołomiejskie, tanie auto.

Niestety wygląda, jak wygląda.

Ten problem nie dotyczy belgijskiego The Lightyear One

Auto solarne The lightyear one

Autor: Lightyear01, licencja Creative Commons

Jak widać, idea BIPV ciągle jescze odkrywa swój pełen potencjał. Wciąż jako społeczeństwo nie jesteśmy wystarczająco przekonani do standardowych paneli fotowoltaicznych, nie wspominając o tak futurystycznych rozwiązaniach. Ale to jest przyszłość i jeśli stawiasz nowy dom, gorąco polecamy Ci porozmawiać ze swoim architektem na temat najbardziej korzystnych rozwiązań fotowoltaiki zintegrowanej z budynkiem. Odpowiednie planowanie powinno obniżyć całkowity koszt inwestycji.

Ile prądu zużywasz rocznie?

-
3500 kWH
+