Menu

Fotowoltanika czy Fotowoltaika? Te i inne podstawowe informacje.

Czytając ten artykuł zrozumiesz podstawowe zwroty używane w branży. Zdobędziesz też podstawowe informacje o wymaganiach i możliwych zyskach z fotowoltaiki.

Opublikowane przez Dawid Kaczmarczyk

Ostatnia edycja: 27/05/2020

Czas lektury: 6 min

Uwaga!

Ten artykuł skupia się przede wszystkim na kwestiach językowych. Przeczytaj nasz Poradnik fotowoltaiczny 2020, żeby zdobyć wszystkie niezbędne informacje i w 10 minut wiedzieć o fotowoltaice więcej niż 99% Polaków.

Po pierwsze odpowiedzmy na pytanie: który zwrot jest poprawny - fotowoltanika, czy fotowoltaika? Który z tych terminów poprawnie opisuje przyjazną środowisku technologię wytwarzania prądu? W tym artykule zbadamy etymologię słowa “fotowoltaika”, wyjaśnimy inne fachowe terminy oraz przeanalizujemy zasadę działania paneli fotowoltaicznych.

Dowiedz się w 60 sekund czy fotowoltaika Ci się opłaci

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

0 - 5 stopni

Prawie płaski

5-25 stopni

Normalnie nachylony

25 - 35 stopni

Bardzo nachylony

Pow. 35 st.

Etymologia fotowoltaiki

Skąd ten problem? Otóż w internecie używane są obie formy - zarówno fotowoltaika jak i fotowoltanika. Z przykrością trzeba stwierdzić, że błędna forma spotykana jest nawet na profesjonalnych stronach promujących sprzedaż i montaż paneli produkujących energię ze słońca. Która z nich jest poprawna?

Nazwa pochodzi z połączenia greckiego słowa φῶς (fōs) - co oznacza światło i nazwy jednostki siły elektro-napędowej: volt (od nazwiska włoskiego fizyka Alessandro Volty, wynalazcy baterii). Z tego połączenia powstała angielska nazwa photovoltaic na podstawie której w języku polskim poprawna nazwa tej dziedziny techniki to: fotowoltaika. Skąd zatem taka pomyłka?

Poprawna forma

Według słownika języka polskiego "dziedzina nauki i techniki zajmująca się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną” to fotowoltaika.

Skąd się wzięła fotowoltanika?

Kopiowana przez innych literówka lub źle zasłyszana ustnie nazwa - to jedne z prawdopodobnych powodów tego często popełnianego błędu. To całkiem naturalny błąd - w języku polskim “fotowoltanika” brzmi bardziej naturalnie i płynnie.

Często spotykane, fachowe terminy fotowoltaiczne

  • kWh - kilowatogodzina (jednostka dzięki której możliwy jest pomiar energii zużywanej podczas godziny). Domostwa w Polsce zużywają mniej więcej 3000-5000 kWh rocznie.
  • Wp - Watt Peak - moc maksymalna (jednostka mocy za pomocą której wyraża się wydajność paneli fotowoltaicznych) w standardowych warunkach testowych STC. Ogólnie panele o mocy 1000 Wp wyprodukują w Polsce rocznie 1000 kWh - mniej więcej.
  • kWp - 1kWp = 1000 WP (patrz wyżej)
  • WFOŚiGW - Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (Urząd, do którego warto się udać w celu uzyskania dotacji na instalację PV)

Bez względu na powód warto zapamiętać prawidłową nazwę, która zarazem wskazuje na czym polega proces fotowoltaiczny, o czym przeczytasz poniżej. Zrozumiały staje się także skrót PV (PhotoVoltaic), często stosowany jako zamiennik dla nazwy panele fotowoltaiczne. Przy okazji wyjaśnijmy pozostałe skróty stosowane w branży.

Czas lektury 6 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 16 min

Czytaj dalej arrow

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Na czym polega proces wytwarzania prądu zachodzący w panelach fotowoltaicznych? Najkrócej mówiąc panele fotowoltaiczne zamieniają energię słoneczną na prąd stały, który następnie za pomocą falownika zamieniany jest na prąd zmienny, czyli taki jaki posiadamy w naszych gniazdkach elektrycznych.

Możliwe jest to dzięki kryształom krzemu, które pochłaniając światło słoneczne (fotony), wprawiają w ruch elektrony powodując w ten sposób przepływ prądu elektrycznego. Co to oznacza w praktyce? Wykorzystanie energii słonecznej na zasilanie Twojego domu. Przyjrzyjmy się korzyściom z użytkowania paneli fotowoltaicznych.

Korzyści z własnej instalacji

  • Jesteś niezależnym producentem energii elektrycznej dla swojego gospodarstwa. Dlaczego działa to na Twoją korzyść? Ceny prądu zmieniają się z roku na rok, a mówiąc konkretnie - rosną. Posiadając panele fotowoltaiczne, zmiany te nie mają wpływu na Twój budżet. A ceny instalacji fotowoltaicznych wciąż maleją.
  • Oszczędności. Czy taka inwestycja jest opłacalna? Pomimo dość sporej ceny wyjściowej inwestycja zwraca się już po średnio 8 latach użytkowania, a gwarancja na niektóre panele fotowoltaiczne obejmuje 25 lat. Oznacza to, że przez ponad 17 lat korzystasz z prądu bezpłatnie. Dodatkowym ułatwieniem jest możliwość uzyskania dotacji na fotowoltaikę. Unia Europejska oraz lokalne zarządy zapewniają co roku dofinansowanie dzięki czemu cena instalacji jest osiągalna dla przeciętnego Kowalskiego.
  • Dbasz o środowisko. Inicjatywa organizacji rządowych wskazuje na kolejne korzyści jakie daje fotowoltaika. Problemy z jakimi zmierza się nasze środowisko jak zanieczyszczenie powietrza czy ograniczone źródła surowców energii, każą szukać rozwiązań, które ograniczą emisję CO2 oraz innych efektów ubocznych produkcji energii z wykopów kopalnianych. Jak wspomnieliśmy na wstępie, fotowoltaika zużywa tylko światło słoneczne, czyli do powietrza nie są oddawane żadne szkodliwe dla środowiska produkty uboczne.
  • Magazynowanie nadprodukcji prądu. Co się dzieje z energią, której nie wykorzystasz w ciągu dnia? Nadmiar jest oddawany do sieci energetycznej. Nie oznacza to jednak straty wyprodukowanej energii. Jest ona w pewnym sensie wypożyczana. 80 % tej przechowywanej energii jest do Twojej dyspozycji w czasie, gdy panele nie produkują prądu, np. w nocy.

Czas lektury 5 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 14 min

Czytaj dalej arrow

Czy w Polsce się opłaca?

Na początek możesz się zastanawiać, czy Polska jest wystarczająco nasłoneczniona by instalacja mogła efektywnie działać? Prosta odpowiedź brzmi: tak. Nasi Niemieccy sąsiedzi są liderami w produkcji prądu z energii słonecznej. Choć w Polsce zaczynamy się dopiero w tej dziedzinie rozwijać, nasze instalacje mają bardzo zbliżone wyniki - mianowicie 950kWh - 1050kWh z każdego 1kWp instalacji. Taki wynik wskazuje na duży potencjał w naszym kraju.

Warto również wspomnieć, że choć kraje bliższe równika są mocniej nasłonecznione, są także narażone na bardzo wysokie temperatury i inne tak zwane ekstremalne warunki pogodowe, które znacząco obniżają żywotność paneli.

Jakie warunki powinien spełniać natomiast Twój dach, by przynieść najwięcej korzyści? Najlepiej sprawdzają się dachy zwrócone w kierunku południowym. Te skierowane na wschód i zachód również mogą spełniać kryteria. Zupełnie niekorzystna natomiast jest instalacja od strony północnej oraz dachach zacienionych - nawet tylko częściowo. Istotne znaczenie ma także nachylenie dachu, jednak dzisiaj instalacja możliwa jest nawet na płaskiej powierzchni, dzięki specjalnym wysięgnikom. Jeśli dach jest duży, bardziej opłacają się tańsze panele polikrystaliczne, a jeśli dach ma zbyt małą powierzchnię, należy skorzystać z paneli monokrystalicznych.

Dowiedz się w 60 sekund czy fotowoltaika Ci się opłaci

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

0 - 5 stopni

Prawie płaski

5-25 stopni

Normalnie nachylony

25 - 35 stopni

Bardzo nachylony

Pow. 35 st.

Instalacja fotowoltaiczna w Twoim domu?

Zastanawiasz się nad instalacją fotowoltaiczną w swoim domu? Nie wiesz, czy instalacja na twoim dachu będzie efektywna? Wypełnij bezpłatnie formularz w kalkulatorze opłacalności. Dzięki dostępnej tu symulacji dowiesz się, jak wydajna będzie instalacja na Twoim dachu, poznasz również szacowany koszt, czas zwrotu inwestycji oraz kwotę oszczędności jaką uzyskasz.

Możesz też zamówić kilka bezpłatnych profesjonalnych wycen - do porównania. Fotowoltaika to poważna inwestycja, a jej wydajność zależy od profesjonalnej instalacji, dlatego polecamy Ci tylko najlepszych instalatorów. Pamiętaj, że żadna z nich nie zobowiązuje Cię to skorzystania z usługi. Porównanie ofert ma ułatwić Ci podjęcie właściwej decyzji.

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 7 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 3 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 14 min

Czytaj dalej arrow