Menu

Fotowoltanika czy Fotowoltaika? Te i inne podstawowe informacje.

Czytając ten artykuł zrozumiesz podstawowe zwroty używane w branży. Zdobędziesz też podstawowe informacje o wymaganiach i możliwych zyskach z fotowoltaiki.

Opublikowane przez Dawid Kaczmarczyk

Ostatnia edycja: 09/01/2024

Czas lektury: 6 min

Po pierwsze odpowiedzmy na pytanie: który zwrot jest poprawny - fotowoltanika, czy fotowoltaika? Który z tych terminów poprawnie opisuje przyjazną środowisku technologię wytwarzania prądu? W tym artykule zbadamy etymologię słowa “fotowoltaika”, wyjaśnimy inne fachowe terminy oraz przeanalizujemy zasadę działania paneli fotowoltaicznych.

Ten artykuł skupia się przede wszystkim na kwestiach językowych. Przeczytaj nasz artykuł Fotowoltaika od A do Z, żeby zdobyć wszystkie niezbędne informacje i w 10 minut wiedzieć o fotowoltaice więcej niż 99% Polaków.

Dowiedz się w 60 sekund czy fotowoltaika Ci się opłaci

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

0 - 5 stopni

Prawie płaski

5-25 stopni

Normalnie nachylony

25 - 35 stopni

Bardzo nachylony

Pow. 35 st.

Fotowoltanika czy Fotowoltaika? Poprawna nazwa

Skąd ten problem? Otóż w internecie używane są obie formy - zarówno fotowoltaika jak i fotowoltanika. Z przykrością trzeba stwierdzić, że błędna forma spotykana jest nawet na profesjonalnych stronach promujących sprzedaż i montaż paneli produkujących energię ze słońca. Która z nich jest poprawna?

Nazwa pochodzi z połączenia greckiego słowa φῶς (fōs) - co oznacza światło i nazwy jednostki siły elektro-napędowej: volt (od nazwiska włoskiego fizyka Alessandro Volty, wynalazcy baterii). Z tego połączenia powstała angielska nazwa photovoltaic na podstawie której w języku polskim poprawna nazwa tej dziedziny techniki to: fotowoltaika.

Poprawna forma

Według słownika języka polskiego "dziedzina nauki i techniki zajmująca się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną” to fotowoltaika.

Skąd się wzięła fotowoltanika?

Skąd zatem taka pomyłka? Kopiowana przez innych literówka lub źle zasłyszana ustnie nazwa - to jedne z prawdopodobnych powodów tego często popełnianego błędu. To całkiem naturalny błąd - w języku polskim “fotowoltanika” brzmi bardziej naturalnie i płynnie.

Bez względu na powód warto zapamiętać prawidłową nazwę, która zarazem wskazuje na czym polega proces fotowoltaiczny, o czym przeczytasz poniżej. Zrozumiały staje się także skrót PV (PhotoVoltaic), często stosowany jako zamiennik dla nazwy panele fotowoltaiczne.

Zdjęcie instalacji fotowoltaicznej.

Profesjonalnie wykonana instalacja przyozdabia budynek.

Wyjaśnijmy pozostałe skróty stosowane w branży.

Często spotykane, fachowe terminy fotowoltaiczne

  • kWh - kilowatogodzina (jednostka dzięki której możliwy jest pomiar energii zużywanej podczas godziny). Domostwa w Polsce zużywają mniej więcej 3000-5000 kWh rocznie.
  • Wp - Watt Peak - moc maksymalna (jednostka mocy za pomocą której wyraża się wydajność paneli fotowoltaicznych) w standardowych warunkach testowych STC. Ogólnie panele o mocy 1 000 Wp wyprodukują w Polsce mniej więcej 1 000 kWh rocznie.
  • kWp - 1kWp = 1000 WP (patrz wyżej)
  • WFOŚiGW - Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (Urząd, do którego warto się udać w celu uzyskania dotacji na instalację PV)

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Na czym polega proces wytwarzania prądu zachodzący w panelach fotowoltaicznych? Najkrócej mówiąc panele fotowoltaiczne zamieniają energię słoneczną na prąd stały, który następnie za pomocą inwertera (falownika) zamieniany jest na prąd zmienny, czyli taki jaki posiadamy w naszych gniazdkach elektrycznych.

Możliwe jest to dzięki kryształom krzemu, które pochłaniając światło słoneczne (fotony), wprawiają w ruch elektrony powodując w ten sposób przepływ prądu elektrycznego. Co to oznacza w praktyce? Wykorzystanie energii słonecznej na zasilanie Twojego domu. Przyjrzyjmy się korzyściom z użytkowania paneli fotowoltaicznych.

Dowiedz się w 60 sekund czy fotowoltaika Ci się opłaci

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

0 - 5 stopni

Prawie płaski

5-25 stopni

Normalnie nachylony

25 - 35 stopni

Bardzo nachylony

Pow. 35 st.

Korzyści z własnej instalacji

  • Jesteś niezależnym producentem energii elektrycznej dla swojego gospodarstwa. Dlaczego działa to na Twoją korzyść? Ceny prądu zmieniają się z roku na rok, a mówiąc konkretnie - rosną. Posiadając panele fotowoltaiczne, zmiany te nie mają wpływu na Twój budżet. A ceny instalacji fotowoltaicznych wciąż maleją.
  • Oszczędności. Czy taka inwestycja jest opłacalna? Pomimo dość sporej ceny wyjściowej inwestycja zwraca się już po średnio 8 latach użytkowania, a gwarancja na niektóre panele fotowoltaiczne obejmuje 25 lat. Oznacza to, że przez ponad 17 lat korzystasz z prądu bezpłatnie. Dodatkowym ułatwieniem jest możliwość uzyskania dotacji na fotowoltaikę. Unia Europejska oraz lokalne zarządy zapewniają co roku dofinansowanie dzięki czemu cena instalacji jest osiągalna dla przeciętnego Kowalskiego.
  • Dbasz o środowisko. Inicjatywa organizacji rządowych wskazuje na kolejne korzyści jakie daje fotowoltaika. Problemy z jakimi zmierza się nasze środowisko jak zanieczyszczenie powietrza czy ograniczone źródła surowców energii, każą szukać rozwiązań, które ograniczą emisję CO2 oraz innych efektów ubocznych produkcji energii z wykopów kopalnianych. Jak wspomnieliśmy na wstępie, fotowoltaika zużywa tylko światło słoneczne, czyli do powietrza nie są oddawane żadne szkodliwe dla środowiska produkty uboczne.
  • Sprzedaż nadprodukcji prądu. Co się dzieje z energią, której nie wykorzystasz w ciągu dnia? Nadmiar jest oddawany do sieci energetycznej. Nie oznacza to jednak straty wyprodukowanej energii. Twój sprzedawca prądu odkupuje ją od Ciebie. Możesz podpisać indywidualną umowę lub sprzedawać na zasadach ogólnych. Wówczas cena, po której sprzedaż energię, będzie mniej więcej dwukrotnie mniejsza od ceny, po której kupisz energię. Na koniec roku Twój sprzedawca energii podlicza wartość energii, którą mu sprzedałeś oraz wartość energii, którą od niego kupiłeś i przygotowuje rozliczenie

Oszczędź do 30% dzięki porównaniu ofert

Wystarczy poświęcić 60 sekund na wypełnienie jednego krótkiego formularza, a skontaktujemy Cię z kilkoma firmami w Twojej okolicy. Porównaj kilka ofert za darmo, bez zobowiązań!

location

check W 60 sekund

check Za darmo

check Do 30% oszczędności

Czy fotowoltaika w Polsce się opłaca?

Na początek możesz się zastanawiać, czy Polska jest wystarczająco nasłoneczniona, by instalacja fotowoltaiczna mogła efektywnie działać? Prosta odpowiedź brzmi: tak. Choć w Polsce zaczynamy się dopiero w tej dziedzinie rozwijać, nasze instalacje mają bardzo zbliżone wyniki do naszych zachodnich sąsiadów, którzyi są liderami w produkcji prądu z energii słonecznej. - W Polsce odnotowano mianowicie 950kWh - 1 050kWh z każdego 1kWp instalacji. Taki wynik wskazuje na duży potencjał w naszym kraju.

Warto również wspomnieć, że choć kraje bliższe równika są mocniej nasłonecznione, są także narażone na bardzo wysokie temperatury i inne ekstremalne warunki pogodowe, które znacząco obniżają żywotność paneli.

Jakie warunki powinien spełniać natomiast Twój dach, by przynieść najwięcej korzyści? Powinien być w dobrym stanie i dobrze nasłoneczniony. Połać dachu skierowana na południe nadaje się świetnie, tak samo dach dwuspadowy na wschód i zachód. Nachylenie dachu nie ma większego znaczenia. Niekorzystnym czynnikiem jest cień, który obniża wydajność i może wymuszać instalację mikroinwerterów lub optymalizatorów.

Gotowy na fotowoltaikę?

W 2019 średnia cena za instalację wynosiła 4,19PLN/Wp. To ponad 40% mniej niż trzy lata wcześniej. Inwestycja zwraca się już po 7 latach. Sytuacja nigdy nie była bardziej korzystna.

Oblicz oszczędności

Instalacja fotowoltaiczna w Twoim domu?

Zastanawiasz się nad instalacją fotowoltaiczną w swoim domu? Nie wiesz, czy instalacja na twoim dachu będzie efektywna? Wypełnij bezpłatnie formularz w kalkulatorze opłacalności. Dzięki dostępnej tu symulacji dowiesz się, jak wydajna będzie instalacja na Twoim dachu, poznasz również szacowany koszt, czas zwrotu inwestycji oraz kwotę oszczędności jaką uzyskasz.

Możesz też zamówić kilka bezpłatnych profesjonalnych wycen - do porównania. Fotowoltaika to poważna inwestycja, a jej wydajność zależy od profesjonalnej instalacji, dlatego polecamy Ci tylko najlepszych instalatorów. Pamiętaj, że żadna z nich nie zobowiązuje Cię to skorzystania z usługi. Porównanie ofert ma ułatwić Ci podjęcie właściwej decyzji.

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 18 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 11 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 16 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 12 min

Czytaj dalej arrow