Menu
Czytając ten artykuł zrozumiesz podstawowe zwroty używane w branży. Zdobędziesz też podstawowe informacje o wymaganiach i możliwych zyskach z fotowoltaiki.
Ten artykuł skupia się przede wszystkim na kwestiach językowych. Przeczytaj nasz Poradnik fotowoltaiczny 2020, żeby zdobyć wszystkie niezbędne informacje i w 10 minut wiedzieć o fotowoltaice więcej niż 99% Polaków.
Po pierwsze odpowiedzmy na pytanie: który zwrot jest poprawny - fotowoltanika, czy fotowoltaika? Który z tych terminów poprawnie opisuje przyjazną środowisku technologię wytwarzania prądu? W tym artykule zbadamy etymologię słowa “fotowoltaika”, wyjaśnimy inne fachowe terminy oraz przeanalizujemy zasadę działania paneli fotowoltaicznych.
Dowiedz się w 60 sekund czy fotowoltaika Ci się opłaci
Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji
Skąd ten problem? Otóż w internecie używane są obie formy - zarówno fotowoltaika jak i fotowoltanika. Z przykrością trzeba stwierdzić, że błędna forma spotykana jest nawet na profesjonalnych stronach promujących sprzedaż i montaż paneli produkujących energię ze słońca. Która z nich jest poprawna?
Nazwa pochodzi z połączenia greckiego słowa φῶς (fōs) - co oznacza światło i nazwy jednostki siły elektro-napędowej: volt (od nazwiska włoskiego fizyka Alessandro Volty, wynalazcy baterii). Z tego połączenia powstała angielska nazwa photovoltaic na podstawie której w języku polskim poprawna nazwa tej dziedziny techniki to: fotowoltaika. Skąd zatem taka pomyłka?
Według słownika języka polskiego "dziedzina nauki i techniki zajmująca się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną” to fotowoltaika.
Kopiowana przez innych literówka lub źle zasłyszana ustnie nazwa - to jedne z prawdopodobnych powodów tego często popełnianego błędu. To całkiem naturalny błąd - w języku polskim “fotowoltanika” brzmi bardziej naturalnie i płynnie.
Bez względu na powód warto zapamiętać prawidłową nazwę, która zarazem wskazuje na czym polega proces fotowoltaiczny, o czym przeczytasz poniżej. Zrozumiały staje się także skrót PV (PhotoVoltaic), często stosowany jako zamiennik dla nazwy panele fotowoltaiczne. Przy okazji wyjaśnijmy pozostałe skróty stosowane w branży.
Na czym polega proces wytwarzania prądu zachodzący w panelach fotowoltaicznych? Najkrócej mówiąc panele fotowoltaiczne zamieniają energię słoneczną na prąd stały, który następnie za pomocą falownika zamieniany jest na prąd zmienny, czyli taki jaki posiadamy w naszych gniazdkach elektrycznych.
Możliwe jest to dzięki kryształom krzemu, które pochłaniając światło słoneczne (fotony), wprawiają w ruch elektrony powodując w ten sposób przepływ prądu elektrycznego. Co to oznacza w praktyce? Wykorzystanie energii słonecznej na zasilanie Twojego domu. Przyjrzyjmy się korzyściom z użytkowania paneli fotowoltaicznych.
Na początek możesz się zastanawiać, czy Polska jest wystarczająco nasłoneczniona by instalacja mogła efektywnie działać? Prosta odpowiedź brzmi: tak. Nasi Niemieccy sąsiedzi są liderami w produkcji prądu z energii słonecznej. Choć w Polsce zaczynamy się dopiero w tej dziedzinie rozwijać, nasze instalacje mają bardzo zbliżone wyniki - mianowicie 950kWh - 1050kWh z każdego 1kWp instalacji. Taki wynik wskazuje na duży potencjał w naszym kraju.
Warto również wspomnieć, że choć kraje bliższe równika są mocniej nasłonecznione, są także narażone na bardzo wysokie temperatury i inne tak zwane ekstremalne warunki pogodowe, które znacząco obniżają żywotność paneli.
Jakie warunki powinien spełniać natomiast Twój dach, by przynieść najwięcej korzyści? Najlepiej sprawdzają się dachy zwrócone w kierunku południowym. Te skierowane na wschód i zachód również mogą spełniać kryteria. Zupełnie niekorzystna natomiast jest instalacja od strony północnej oraz dachach zacienionych - nawet tylko częściowo. Istotne znaczenie ma także nachylenie dachu, jednak dzisiaj instalacja możliwa jest nawet na płaskiej powierzchni, dzięki specjalnym wysięgnikom. Jeśli dach jest duży, bardziej opłacają się tańsze panele polikrystaliczne, a jeśli dach ma zbyt małą powierzchnię, należy skorzystać z paneli monokrystalicznych.
Dowiedz się w 60 sekund czy fotowoltaika Ci się opłaci
Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji
Zastanawiasz się nad instalacją fotowoltaiczną w swoim domu? Nie wiesz, czy instalacja na twoim dachu będzie efektywna? Wypełnij bezpłatnie formularz w kalkulatorze opłacalności. Dzięki dostępnej tu symulacji dowiesz się, jak wydajna będzie instalacja na Twoim dachu, poznasz również szacowany koszt, czas zwrotu inwestycji oraz kwotę oszczędności jaką uzyskasz.
Możesz też zamówić kilka bezpłatnych profesjonalnych wycen - do porównania. Fotowoltaika to poważna inwestycja, a jej wydajność zależy od profesjonalnej instalacji, dlatego polecamy Ci tylko najlepszych instalatorów. Pamiętaj, że żadna z nich nie zobowiązuje Cię to skorzystania z usługi. Porównanie ofert ma ułatwić Ci podjęcie właściwej decyzji.