Menu
Akumulatory do fotowoltaiki mogą dać Ci niezależność, jeśli nie całkowitą, to co najmniej częściową. Wynika to z ich supermocy - możliwości magazynowania energii!
Magazyny energii (akumulatory do fotowoltaiki) umożliwiają przechowywanie energii wyprodukowanej w dzień i używanie jej, gdy fotowoltaika kończy produkcję po zachodzie słońca. Dzięki temu możesz lepiej wykorzystać zieloną energię z instalacji fotowoltaicznej (co będzie mieć szczególne znaczenie od lipca 2024 - czytaj dalej!). Po drugie magazyny energii mogą zapewnić Ci zasilanie awaryjne, przez co Twoja rodzina będzie mieć prąd podczas sieci energetycznej.
Jednak czy powyższe zyski uzasadniają koszt tego urządzenia? Czy każdy magazyn zapewni zasilanie awaryjne? Temat jest szczególnie wart przemyślenia, jeśli to Twój początek z OZE, bo inwestując jednocześnie w fotowoltaikę i magazyn energii zmniejszysz koszt nawet o 35%.
Oferty od dobrych instalatorów z Twojej okolicy
Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji
Magazyn energii (inaczej akumulator do fotowoltaiki) to według ustawy o OZE “urządzenie lub zespół urządzeń służących do przechowywania energii w dowolnej postaci”, który umożliwia:
Zasadność i opłacalność tych działań będziemy omawiać na łamach tego artykułu.
Istnieje mnóstwo sposobów magazynowania energii, od elektrowni szczytowo pompowych przez koła zamachowe po nadprzewodnikowe zasobniki energii. Jednakże magazyny energii znane nam z dnia codziennego działają dzięki odwracalnym procesom chemicznym zachodzącym w ogniwach. Tak działają na przykład akumulatory samochodowe i baterie do telefonów komórkowych, z którymi akumulatory do fotowoltaiki są blisko spokrewnione.
Nowoczesne magazyny energii wyglądają całkiem nieźle. Po lewej Tesla Powerwall, po prawej SolaX ESS.
Magazyny energii są opisane dwoma podstawowymi parametrami, pojemnością i mocą.
Z tych parametrów wynika prędkość ładowania.
Prędkość ładowania (C-rate)to wynik ilorazu pojemności i mocy. C-rate 1 oznacza, że cały magazyn można naładować od 0 do 100% w jedną godzinę. Rozładowanie trwa tyle samo.
C-rate [h] = pojemność [kWh] / moc [kW]
Przykład: Huawei Luna ma 10 kWh pojemności i 5 kW mocy. C-rate wynosi 2, czyli naładowanie tego magazynu trwa 2 godziny.
Wystarczy poświęcić 60 sekund na wypełnienie jednego krótkiego formularza, a skontaktujemy Cię z kilkoma firmami w Twojej okolicy. Porównaj kilka ofert za darmo, bez zobowiązań!
W 60 sekund
Za darmo
Do 30% oszczędności
Zasada działania magazynu energii w systemie fotowoltaicznym polega na lepszym wykorzystaniu zielonej energii z fotowoltaiki. Instalacja fotowoltaiczna zasila w domu wszystkie urządzenia i ładuje magazyn energii, a nadwyżki sprzedaje do sieci energetycznej i musi je odkupić od Ciebie Twój sprzedawca prądu. Wieczorem, gdy fotowoltaika już przestaje działać, urządzenia w Twoim domu są zasilane przez prąd zmagazynowany w akumulatorze. Po rozładowaniu akumulatora do fotowoltaiki kupujesz prąd od swojego sprzedawcy prądu, a rachunek za prąd zostanie pomniejszony o wartość energii, którą wcześniej mu sprzedałeś. Warto dodać, że rozliczenie ze sprzedawcą energii następuje w skali roku. Więcej informacji w artykule o rachunkach za prąd.
Inaczej mówiąc magazyn energii zwiększa autokonsumpcję z fotowoltaiki, to znaczy ilość energii, jaką bezpośrednio zużywasz w domu.
Magazyny energii zwiększają autokonsumpcję. Dlaczego autokonsumpcja jest ważna? Ponieważ większość domów jednorodzinnych zużywa energię rano i wieczorem, a fotowoltaika najlepiej działa w ciągu dnia. Przedstawiono to na poniższym wykresie.
Autokonsumpcja wpływa na zyski z fotowoltaiki, ponieważ zużywanie energii na miejscu jest bardziej opłacalne, niż jej sprzedawanie do sieci. Niestety im akumulator większy, tym mniej wpływa na autokonsumpcję. Poglądowe zależności ukazuje poniższa tabelka:
Fotowoltaika bez magazynu energii (0kWh/1kWp) | Fotowoltaika z magazynem energii (1kWh/1kWp) | Fotowoltaika z dużym magazynem energii (2kWh/1kWp) | Fotowoltaika z bardzo dużym magazynem energii (4kWh/1kWp) | |
---|---|---|---|---|
Dom jednorodzinny | ~22% | ~50% | ~69% | ~74% |
Restauracja | ~43% | ~65% | ~78% | - |
Hotel | ~65% | ~85% | ~93% | - |
Supermarket | ~80% | ~100% | - | - |
Fabryka | 70-100% | ~100% | - | - |
Na podst. badań REC Group, materiałów meb-group oraz artykułu naukowego "Demand aggregation for photovoltaic self-consumption" (źródła na spodzie artykułu).
Jaki magazyn energii wybrać? Którzy producenci są najlepsi? Zachęcamy do zapoznania się z naszym rankingiem akumulatorów do fotowoltaiki!
Jak interpretować to zestawienie?
Wszystkie z firm w powyższym zestawieniu są godne polecenia.
Jak widzisz, na wynik składają się cztery oceny cząstkowe:
Musimy pozbawić Cię złudzeń - nie da się zrobić tak, by każdego dnia magazynować całą nadmiarową energię z fotowoltaiki i wykorzystywać ją wieczorem. Całkowita samowystarczalność i niezależność nie jest opłacalna. Dlaczego?
Co jest po prostu nieopłacalne. Sprzedaż energii i rozliczenie jej ze sprzedawcą energii w cyklu rocznym to jedyny sposób na to, by fotowoltaika zarabiała latem na prąd zimą.
W Polsce występuje problem wyłączania się instalacji fotowoltaicznych ze względu na zbyt duże napięcie w sieci. Dzieje się tak, gdy przestarzała infrastruktura sieci energetycznej nie jest w stanie odebrać mocy generowanej przez instalacje PV w okolicy. Odpowiednio skonfigurowany magazyn energii to rozwiązanie tego problemu.
Magazyny energii mogą podładować samochód elektryczny, jeśli pojechałeś nim do pracy i wróciłeś wieczorem. Nie ma jednak szans, żeby naładowały go od zera do 100%. Domowe magazyny energii mają stosunkowo małą pojemność, a akumulatory w samochodach elektrycznych bardzo dużą.
Więcej informacji znajdziesz w artykule o stacjach ładowania samochodów elektrycznych.
Wystarczy poświęcić 60 sekund na wypełnienie jednego krótkiego formularza, a skontaktujemy Cię z kilkoma firmami w Twojej okolicy. Porównaj kilka ofert za darmo, bez zobowiązań!
W 60 sekund
Za darmo
Do 30% oszczędności
Istnieje wiele sposobów przechowywania energii, lecz w segmencie rynku największe znaczenie mają:
Akumulatory litowo-jonowe są zdecydowanie najpopularniejsze. Mają bardzo wysoką sprawność ok. 90% i można je rozładować niemal do zera. Te dwie cechy sprawiają, że to doskonałe uzupełnienie instalacji fotowoltaicznych.
Istnieje kilka typów baterii litowo-jonowych, NMC, NCA, LTO, lecz najlepszym wyborem na magazyn stacjonarny wydaje się być LFP. Dlaczego? Bo oferuje największe bezpieczeństwo.
Poniższy filmik powinien Cię przekonać.
W pierwszym teście przebito ogniwo NMC, a w drugim ogniwo LFP. Różnica w reakcji jest olbrzymia.
Akumulatory kwasowo-ołowiowe to stara i sprawdzona technologia, popularna w małych instalacjach off-grid ze względu na odporność na zimno. Zamontowane w domku letniskowym mogą działać latem, a zimą można je tam zostawić bez obaw o degradację.
Akumulatory kwasowo-ołowiowe wydają się tańsze w zł/kWh od magazynów litowo-jonowych, jednak nie są najlepszym wyborem w instalacjach domowych. Wymagają one osobnego wentylowanego pomieszczenia oraz mają niską sprawność, czyli tracą dużo energii. Poza tym nie można ich rozładować poniżej 50% stanu naładowania, podczas gdy nowsze akumulatory można rozładować niemal do zera. W efekcie akumulator kwasowo-ołowiowy o pojemności 9 kWh w rzeczywistości mieści tyle samo energii użytkowej co akumulator litowo-jonowy o pojemności 5 kWh.
Przepływowe magazyny energii wolniej się degenerują, są tańsze i bardziej ekologiczne od litowo-jonowych! Z tego powodu już są stosowane w instalacjach przemysłowych! Mają dość niską moc i spore wymiary, dlatego nie są jeszcze powszechnie stosowane w instalacjach domowych. Ale może za rok, dwa… ?
Wodorowe magazyny energii to zupełnie inna klasa. Żywotnością mogą dorównać panelom fotowoltaicznym i są wręcz przyjazne środowisku. Problemem jest niska sprawność oraz wysoka cena. Ale gdy technologia się wreszcie upowszechni i ceny spadną, będzie to murowany hit.
Mówiąc w skrócie, jeśli nie masz jeszcze instalacji fotowoltaicznej, wybierz DC - będzie taniej. Jeśli masz już instalację fotowoltaiczną, wybierz AC - bo nie za bardzo masz wyjście. Jeśli w ogóle nie chcesz, albo nie możesz mieć instalacji fotowoltaicznej, również musisz wybrać AC.
Magazyn energii DC od AC różni się baterią (wysokonapięciową dla magazynu DC, niskonapięciową dla AC) i ilością sprzętu, a w konsekwencji ceną.
Magazyn energii DC jest tańszy niż AC, bo dzieli z instalacją fotowoltaiczną wspólny inwerter, a wersja AC wymaga dwóch inwerterów - jednego do fotowoltaiki i drugiego do akumulatora. Niestety musi to być specjalny rodzaj inwertera - inwerter hybrydowy - zatem montaż magazynu musi przebiegać wraz z montażem fotowoltaiki, co wymaga planowania z wyprzedzeniem.
System z magazynem DC jest prostszy niż z magazynem AC, bo w obrębie tego systemu tylko raz przekształcasz prąd ze stałego na przemienny, a w systemie AC - dwa razy. Z kolei magazyn energii AC jest bardziej "samodzielny" i łatwiej go podłączyć do istniejącej instalacji.
Magazyn DC musi mieć baterie wysokonapięciowe, które można ładować prądem stałym o napięciu nawet kilkuset V. Jest tak dlatego, że ten typ magazynu ładowany jest bezpośrednio przez fotowoltaikę, która produkuje prąd stały o wysokim napięciu. Z kolei magazyn AC ładuje baterie niskonapięciowe prądem z gniazdka, oczywiście wcześniej przekształcając prąd przemienny na stały.
Do domu jednorodzinnego wybierz magazyn energii, który jest:
Stąd polecamy magazyn energii typu LFP.
Firmy z zasady mają wysoką autokonsumpcję i z magazynem energii mogą osiągnąć stan zero export, gdy cała energia z fotowoltaiki zostaje wewnątrz firmy. Poza tym akumulatory ułatwiają kontrolę pobieranej z sieci mocy, co ma dla firm spore znaczenie, a także mogą zapewnić ciągłość produkcji na wypadek awarii sieci energetycznej.
Właściciele zakładów produkcyjnych i inni więksi odbiorcy energii powinni rozważyć magazyn przepływowy ze względu na jego niską cenę i powolną degenerację.
Ciekawą alternatywą jest magazyn hybrydowy, łączący magazyn przepływowy oraz magazyn litowo-jonowy. Magazyn przepływowy powoli ładuje się przez cały dzień, a magazyn litowo-jonowy włącza się tylko w godzinach największej produkcji (tzw. peak shaving).
Dla gospodarstw rolnych bardzo ważne jest zwiększenie autokonsumpcji i zapewnienie ciągłości dostaw energii elektrycznej, na przykład dla urządzeń chłodniczych. Funkcje te spełni każdy magazyn energii z funkcją zasilania awaryjnego.
Na działkę i do domku letniskowego dobierz magazyn energii, który jest:
Stąd dla domków na działce, domków letniskowych bez podłączenia do sieci i do kamperów warto rozważyć akumulatory kwasowo-ołowiowe.
Mój kod pocztowy:
za prąd płacę:
Standardowy magazyn energii o pojemności 10 kWh kosztuje od 32 000 do 40 000 zł brutto (z 8% VAT). Dołożenie funkcji zasilania awaryjnego oznacza dalsze koszty w wielkości od 8 000 do 12 000 zł, a czasami sporo więcej, w zależności od wymaganego zakresu prac (dodatkowy sprzęt, przerobienie instalacji elektrycznej w domu).
Najdroższym elementem magazynu energii jest moduł bateryjny, stąd istnieje prosta zależność pomiędzy ceną zestawu a pojemnością akumulatora, co przedstawia poniższa tabela:
Mały magazyn energii | Średni magazyn energii | Duży magazyn energii | |
---|---|---|---|
Pojemność magazynu | 5 kWh | 10 kWh | 20 kWh |
Cena brutto z montażem | 30 000 zł | 40 000 zł | 70 000 zł |
Cena z dotacją Mój Prąd 4.0 | 15 000 zł | 25 000 zł | 54 000 zł |
Cena z jednoczesnym montażem PV 5 kWp i z dotacją Mój Prąd 4.0 i ulgą termomodernizacyjną | 29 000 - 34 000 zł | 35 000 - 42 000 zł | 47 000 - 55 000 zł |
Jak widzisz, ceny magazynu energi można obniżyć na kilka sposobów:
Omówmy to pokrótce:
Program Mój Prąd 4.0 udziela wysokiego dofinansowania na magazyny energii. Wynosi ono do 50% kosztów i do 16 000 zł.
Dodatkowo możesz otrzymać też 7000 zł na instalację fotowoltaiczną, 5000 zł na zasobnik c.w.u. (bojler) oraz do 3000 zł na urządzenia EMS.
Ulga termomodernizacyjna umożliwia obniżenie podatku dochodowego o 17% kosztu termomodernizacji budynku, w skład czego wchodzi instalacja fotowoltaiczna.
Jeśli od początku inwestujesz w fotowoltaikę wraz z magazynem energii, możesz obniżyć koszt o jakieś 35%, niż gdybyś miał dołożyć magazyn energii w późniejszym terminie. Ponadto w ten sposób łatwiej jest też zaprojektować dom z zasilaniem awaryjnym.
To ważny argument, żeby rozważyć montaż akumulatora do fotowoltaiki już teraz, razem z fotowoltaiką.
Mój kod pocztowy:
za prąd płacę:
To zatrudniająca ponad 220 tysięcy pracowników marka-gigant, pokroju LG, czy Panasonic. Absolutny lider rynku akumulatorów.
Produkują stosunkowo bezpieczne akumulatory litowo-jonowe typu LFP, kompatybilne m.i.n z inwerterami SMA, Victrona i Schneidera.
Akumulator BYD i inwerter SMA
Z pewnością znasz markę Huawei. Ten kolos telefonii komórkowej produkuje też magazyny energii oraz inwertery z możliwością zasilania awaryjnego wybranego obwodu awaryjnego.
Co ciekawe, inwertery Huawei są wstecznie kompatybilne z magazynami energii tego producenta, a jeśli nie są kompatybilne, Huawei za darmo wymieni stary inwerter na nowy. Bardzo ułatwia to rozbudowę instalacji!
Magazyny Huawei z inwerterem
Popularny producent dobrych i tanich inwerterów hybrydowych i magazynów energii typu LFP. Ich cechą charakterystyczną jest zasilanie awaryjne dla całego domu, nie tylko wybranego obwodu. Możliwe jest nawet zasilanie awaryjne urządzeń trójfazowych.
Ciekawa opcja zawierająca wszystkie funkcje.
SolaX ESS
Kolejne dziecko Elona Muska. Te magazyny energii wykonane są z nieco mniej bezpiecznych ogniw typu NMC, lecz dzięki temu mają mniejsze gabaryty. Brak modułowości oznacza, że najmniejszy dostępny magazyn ma pojemność 13,5 kWh. Poza tym magazyny Tesla Powerwall charakteryzują się dość dobrą gwarancją.
Niestety jeszcze niedostępne w Polsce.
Tesla Powerwall
Wystarczy poświęcić 60 sekund na wypełnienie jednego krótkiego formularza, a skontaktujemy Cię z kilkoma firmami w Twojej okolicy. Porównaj kilka ofert za darmo, bez zobowiązań!
W 60 sekund
Za darmo
Do 30% oszczędności
Wiele wskazuje, że magazyny energii okażą się opłacalną inwestycją. Musisz jednak wiedzieć, że magazyny energii mają swoje ograniczenia, to jest sprawność i żywotność.
Sprawność magazynów wynosi ok. 90%. Czyli - wkładasz do baterii 1 kWh, wyciągasz 0,9 kWh. To tak jakbyś przelewał wodę z wiadra do wiadra - zawsze trochę wody się uleje. Pewne publikacje naukowe każą przyjąć sprawność magazynu na poziomie 86-87%
Żywotność magazynów wynosi ok. 15 lat lub ok. 6000 pełnych cykli (gwarancja opiewa na 10 lat i 3000-4000 cykli). I to tylko w dobrych warunkach, które omawiamy w sekcji "żywotność" tego artykułu.
Wniosek: Z magazynu należy korzystać rozsądnie, by zmaksymalizować zyski.
Przeanalizujmy zatem różne sposoby korzystania z magazynów energii. Są to:
Wybór sprowadza się do dwóch trybów korzystania z magazynu energii. W pierwszym zwiększamy tylko autokonsumpcję z fotowoltaiki, w drugim maksymalnie korzystamy z wszystkich możliwości baterii:
Zwiększanie autokonsumpcji | Korzystanie w pełni z możliwości | |
---|---|---|
Ilość cykli dziennie, średnio | mniej niż 1 cykl dziennie | 1-2 cykle dziennie, może więcej |
Wykorzystanie akumulatora | Autokonsumpcja z PV | Autokonsumpcja z PV |
Zalety: | Używasz magazynu tylko w najbardziej zyskowny sposób. Dbasz o żywotność baterii. | Przyspieszony zwrot inwestycji |
Wady: | - | Niewspółmiernie przyspieszona degradacja |
Jest jeszcze jedna sprawa, o jakiej musisz wiedzieć: zyski z magazynów energii będą rosnąć z czasem.
Otóż magazyny tym bardziej się opłacają, im większe różnice w cenach energii występują w ciągu doby. A te różnice będą rosnąć! Zobaczmy:
W 2022 magazynowanie energii nie miało dużego sensu. Ceny kupna nie były wysokie, za to ceny sprzedaży wystrzeliły w kosmos.
To jednak awaryjna sytuacja spowodowana wojną na Ukrainie.
W 2023 r. ceny kupna są dużo wyższe (powyżej limitu 2000 kWh), ale zostaną ograniczone, to znaczy nie będą rosnąć w nieskończoność. Poza tym ceny sprzedaży prawdopodobnie nadal będą spore:
Od lipca 2024 r. nastąpi zmiana w rozliczaniu prosumentów. Zamiast sprzedawać energię po średniej cenie z miesiąca poprzedniego, będą sprzedawać energię po średniej cenie godzinowej. Fotowoltaika produkuje energię w ciągu dnia. Przykłady z innych krajów pokazują, że ceny sprzedaży ze środka dnia gwałtownie spadną wraz ze wzrostem znaczenia OZE w miksie energetycznym.
Na przykład w Australii (stan Południowa Australia) ceny giełdowe "skaczą" od -0,06 $ / kWh w godzinach słonecznychdo + 0,3 kWh $ / kWh wieczorem. W ciągu jednej doby! Tak, na giełdzie występują ceny ujemne, podczas których instalacje fotowoltaiczne są odłączane się od sieci, by nie powodować strat!
W takiej sytuacji magazyny energii będą szczególnie opłacalnym rozwiązaniem. Taka sytuacja niekoniecznie zajdzie w Polsce już w 2024 roku, być może kilka lat później, ale do takiej sytuacji zmierzamy.
Może rozwiązaniem na skalę przemysłową okażą się wodorowe magazyny energii? Zobaczymy!
Instalacja z funkcją zasilania awaryjnego może zapewnić Ci energię na wypadek awarii systemu energetycznego, nawet przez kilka dni. Gdy inni mają problem, Ty masz prąd.
Jeśli chcesz kupić magazyn energii dla zasilania awaryjnego, to koniecznie musisz wiedzieć, że nie wszystkie magazyny energii zapewniają sensowne zasilanie awaryjne. Dlaczego? Ponieważ nie wszystkie systemy z magazynem energii potrafią przekształcić prąd z akumulatora na prąd w gniazdku bez wzorca z sieci.
Systemy zasilania awaryjnego oceniamy według ich przydatności do zaradzenia awariom długotrwałym, krótkotrwałym i zasięgu.
Pod względem ochrony zapewnianej przed awariami długotrwałymi można podzielić zasilanie awaryjne na trzy poziomy:
To najważniejszy czynnik.
Pod względem ochrony zapewnianej przed awariami krótkotrwałymi można podzielić systemy zasilania awaryjnego pod względem utrzymywanej rezerwy energii na takie, które:
Według zasięgu możemy je podzielić na:
Zasilanie wybranego obwodu w większości scenariuszy zupełnie wystarczy.
Jak widać, Wariantów systemu zasilania awaryjnego jest wiele.
Więcej informacji znajdziesz w artykule o zasilaniu awaryjnym i instalacjach off-grid.
Oferty od dobrych instalatorów z Twojej okolicy
Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji
Na podstawie opracowania amerykańskiego instytutu NREL możemy podzielić magazyny energii na “mniej odporne” i “bardziej odporne”, co przedstawiliśmy w poniższej tabelce.
System mniej odporny | System bardziej odporny |
---|---|
Instalacja fotowoltaiczna [kWp] większa niż magazyn energii [kWh] | Magazyn energii [kWh] większy niż instalacja fotowoltaiczna [kWp] |
Przykład: | Przykład: |
Cechy:
| Cechy:
|
Stąd jeśli nie postawisz instalatorowi specjalnych wymagań, to zapewne zaproponuje Ci “opcję pośrodku”, czyli 1 kWh baterii na 1 kWp instalacji fotowoltaicznej.
Powiększanie magazynu energii o kolejne kWh ma coraz mniejszy wpływ na średnią autokonsumpcję, stąd mniejsze magazyny szybciej mogą na siebie zarobić. Jednakże większe magazyny pracują wolniej i mniej się zużywają, stąd mają dłuższą przewidywaną żywotność. Dlatego ciężko powiedzieć, która opcja jest bardziej opłacalna.
Jeśli jednak chcesz mieć zasilanie awaryjne, wówczas rozważ większy magazyn energii. Powód jest prosty - mniejszy magazyn energii codziennie ładujesz do pełna i rozładowujesz pod wieczór. Jeśli masz pecha awaria sieci energetycznej może akurat nadejść, gdy magazyn jest rozładowany. Większy akumulator fotowoltaiczny rozwiązuje ten problem.
Precyzyjny dobór magazynu energii z zasilaniem awaryjnym do Twojego domu wymaga wizyty specjalisty. Musisz z nim określić, jakie urządzenia chcesz zasilić i przez jak długo, zakładając najgorszy scenariusz.
Chcesz poznać fachowców ze swojej okolicy?
Polecamy rzetelnych instalatorów.
Magazyny energii to dość delikatne urządzenia, które powoli tracą swoje właściwości, gdy są użytkowane w korzystnych warunkach. Gdy są użytkowane w niekorzystnych, tracą je dużo szybciej. Degradacji podlega przede wszystkim pojemność, chociaż nieznacznie obniża się także sprawność. Starzenie się akumulatora zostało zilustrowane na poniższej grafice.
Gdy ładujesz magazyn, zapełniasz "puste miejsce" energią. W miarę eksploatacji magazyn powoli zapełnia się "kamieniami" i dostępnego miejsca jest coraz mniej.
NREL przewiduje w swoich założeniach finansowych, że po 10 latach użytkowania magazynu energii, pojemność w 20% baterii spadnie do 80%.
Z zasady publikacje przewidują, że żywotność poprawnie eksploatowanych magazynów energii wyniesie 15 lat. Koresponduje to z 10 letnią gwarancją udzielają przez większość producentów.
Co do jednak znaczy "poprawna eksploatacja"?
Magazyny energii lubią
Magazyny energii nie lubią
Jak jednak wynika z badań działania magazynów energii opublikowanych w 2020 r. przez DNV GL, magazyn energii marki A potrafi sporo różnić się od analogicznego produktu marki B - nawet jeśli są podobnie wykonane.] Wynika z tego dość oczywisty wniosek, że jakość wykonania wpływa na żywotność baterii. Nie ma lepszego źródła informacji o jakości wykonania danego produktu, niż jego gwarancja.
Dane publikowane przez ITP Renewables pozwalają wyciągnąć dodatkowy wniosek, że magazyny energii dość szybko ulegają awariom jeśli mocno je eksploatujesz. W ITP Renewables te baterie są ładowane kilka razy dziennie.
Producenci opisują gwarancję działania magazynu energii na kilka sposobów. Czasami podają maksymalną ilość lat, czasami maksymalną ilość cyklów, czasami jedno i drugie - wtedy obowiązuje ta gwarancja, która skończy się wcześniej. Niektórzy dają dwie gwarancje, jedną na produkt i drugą na degradację pojemności.
Standardowa gwarancja brzmi obecnie, że magazyn energii zachowa 60-80% swojej pojemności po 10 latach użytkowania, zakładając maksymalnie 1 cykl dziennie.
Wystarczy poświęcić 60 sekund na wypełnienie jednego krótkiego formularza, a skontaktujemy Cię z kilkoma firmami w Twojej okolicy. Porównaj kilka ofert za darmo, bez zobowiązań!
W 60 sekund
Za darmo
Do 30% oszczędności
Podsumowując, mimo, że w 2022 i 2023 magazyny energii nie przyniosą dużych zysków, to warto je kupić ze względu na dotacje. Od lipca 2024 zyski z magazynów wyraźnie wzrosną, a potem będą z każdym rokiem zyskiwać na znaczeniu. Magazyn energii nie jest niezbędny do zyskownej instalacji fotowoltaicznej. W związku fotowoltaiki z magazynem energii to panele fotowoltaiczne zarabiają pieniądze. Jednakże magazyn energii spełnia szereg przydatnych funkcji, od zwiększania autokonsumpcji po zasilanie awaryjne. Jak również mniejszą zależność od tego, co dzieje się na rynkach - szczególnie układy z fotowoltaiką, pompą ciepła i magazynem energii to tak naprawdę Twoja mała przydomowa “elektrociepłownia”!
Źródła: