Menu

Magazyn energii FoxESS – recenzja, opinie

FoxESS dosłownie zyskał popularność na naszym rodzimym rynku. Czy warto zdecydować się na magazyny energii tej marki? Podpowiadamy!

Chine

employees Ok. 500 pracowników

clock Od 2019

Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem magazynu energii FoxESS, koniecznie zapoznaj się z naszą recenzją, w której zgłębimy się w ofertę tej azjatyckiej marki. Zapraszamy serdecznie!

Kilka słów o marce FoxESS

FoxESS, założone na początku 2019 roku jako filia Tsingshan Holdings – giganta w produkcji stali nierdzewnej i właściciela największej kopalni niklu na świecie, szybko wkroczyło na rynek magazynów energii i inwerterów. Z siedzibą w Wuxi (Chiny), FoxESS kładzie duży nacisk na badania i rozwój, produkcję oraz sprzedaż inwerterów i baterii litowych, oferując produkty do magazynowania energii i inteligentne rozwiązania zarządzania energią dla domów, budynków przemysłowych i przedsiębiorstw.

Dzięki potężnemu zapleczu Tsingshan Holdings i znaczącym inwestycjom w R&D, FoxESS buduje swoją pozycję na rynku, dążąc do zapewnienia jakościowych, ale przystępnych cenowo rozwiązań energii odnawialnej, przy jednoczesnej rozbudowie swoich możliwości produkcyjnych w nowym zaawansowanym technologicznie zakładzie w Wenzhou​.

Co ciekawe przedsiębiorstwo jest znane w całej Unii Europejskiej, jednak to w Polsce odniosło największy sukces komercyjny. Co będzie także uwzględniane w naszej opinii o magazynach energii FoxESS!

Nasza opinia o magazynach energii FoxESS

Co nam się podoba

  • Niska cena
  • Silna obecność w Polsce
  • Dobre parametry sprawności
  • Rozwiązania All-in-one (wszystko w jednym)
  • Modułowe baterie – łatwa możliwość rozbudowania
  • Funkcja EPS, zasilania awaryjnego

Co nam się nie podoba

  • Firma z bardzo krótkim stażem na rynku
  • Tylko magazyny AC

FoxESS to marka znana szczególnie w naszym kraju z powodu dobrych inwerterów. Firma ma więc wiele wspólnego z technologiami związanymi z zarządzaniem energią elektryczną.

Minimalistyczny design również ma coś w sobie, plus za to. Dodatkowo powłoka IP65, która pozwala na montaż zewnętrzny.

Niestety nie podoba nam się to, że w ofercie nie ma magazynów energii DC, które współpracują z inwerterem hybrydowym. Magazyn energii AC jest więc dobry, gdy mamy tylko instalację fotowoltaiczną z inwerterem klasycznym i chcemy do systemu dołożyć magazyn energii AC. Pamiętajmy jednak, że jest to rozwiązanie mniej wydajne ze względu na konieczność trzykrotnego przekształcenia napięcia.

Warto też wspomnieć o gwarancji, która w przypadku magazynów energii FoxESS wynosi 5 lat na wszystkie serie. Ważne zastrzeżenie – gwarancja ta obowiązuje nie dłużej niż 65 miesięcy od daty produkcji produktu. Niestety nie mamy opcji rozszerzenia gwarancji.

Osiągi

Osiągi magazynów energii określamy w kontekście kilku czynników składowych. Niestety magazyny energii AC nie mogą od nas dostać wysokiej noty ze względu trzykrotną transformację prądu, gdzie za każdym razem traci się nieco mocy. Trzeba jednak pamiętać, że są to magazyny w energii, w których jest wbudowany inwerter z MPPT – czyli śledzeniem puntku maksymalnej mocy. Nie wgłębiając się zbytnio w techniczne szczegóły, pozwala to na j optymalne wykorzystanie energii pochodzącej z fotowoltaiki, lecz również lepsze zarządzanie magazynowaniem energii. Dowiedz się więcej.

Zasilanie awaryjne

Modele FoxESS Elite (opiszemy modele niebawem) posiadają funkcję EPS zapewniającą niezawodne zasilanie awaryjne w przypadku przerw w dostawie prądu. Kiedy sieć zewnętrzna zawodzi, system natychmiast przełącza się na tryb awaryjny, automatycznie korzystając z zapisanej energii, aby zasilić podłączone obwody lub urządzenia.

Dzięki temu, nawet podczas blackoutów, użytkownicy mogą cieszyć się ciągłością pracy najważniejszych urządzeń, takich jak oświetlenie, systemy grzewcze, lodówki czy urządzenia medyczne. Funkcja EPS w modelach Elite stanowi zatem kluczowe zabezpieczenie dla domów i firm, oferując spokój umysłu i ochronę przed nieprzewidzianymi przerwami w dostępie do energii.

Wiarygodność

Pod kątem wiarygodności mamy nieco mieszane uczucia. Nie jest to gigant na skalę światową, a firma dostarcza na rynek swoje produkty dopiero od 2019 roku, więc na papierze brakuje jej nieco doświadczenia. Firma jest mocno uzależniona od popytu na polskim rynku i wszelkie zawirowania gospodarcze czy legislacyjne mogą naprawdę przełożyć się na kondycję tej firmy.

Opłacalność

W tym miejscu FoxESS błyszczy – magazyny energii FoxESS są tanie, a nawet bardzo tanie. Jednocześnie silna obecność w Polsce sprawia, że użytkownicy tego systemu mogą czuć się raczej bezpiecznie. Kompletny zestaw All-in-one (wszystko w jednym) o pojemności 10 kW może kosztować… nawet do 15 000 zł.

Serie i konfiguracje magazynów energii

Magazyny All-in-one z wbudowanym inwerterem

Obie poniższe serie to rozwiązania All-in-one, oznacza to, że mają one już wbudowany inwerter hybrydowy. Jest to zatem rozwiązanie „plug and play” – czyli podłącz i działaj, co wskazuje na szybkość podłączania. Nie zapominaj jednak oczywiście, że montażem musi zająć się profesjonalna firma montażowa z odpowiednim doświadczeniem i uprawnieniami!

Poszczególne modele różnią się od siebie zakresem mocy, pojemnością, możliwością rozbudowy oraz szczegółami technicznymi takimi jak maksymalna moc AC, napięcie DC, czy ilość MPPT. Obie serie posiadają jednak stopień odporności IP65, co potwierdza pyłoszczelność i teoretyczną możliwość montażu tego magazynu na zewnątrz.

Opisujemy te serie poniżej!

Jednofazowy AC AIO

Jednofazowe wysokonapięciowe klasyczne magazyny energii, tak jak wspomnieliśmy, mają wbudowany inwerter hybrydowy. Modele z tej serii to baterie typu LPF (litowo-żelazowo-fosforanowa), czyli te nieco lepsze od tradycyjnie stosowanych litowo-jonowych. Wyróżniają się większą liczbą cykli pracy, jak również większym bezpieczeństwem użytkowania ze względu na mniejsze ryzyko przegrzewania.

System jest modułowy, co pozwala na łatwe dostosowanie jego mocy. Maksymalna pojemność baterii wynosi 10,4 kW w wariancie Ultra lub 5,8 kW w wariancie Elite, a moc ładowania i rozładowywania to z kolei 6 kW – co jest bardzo dobrym parametrem.

foxess 3 fazowy

Trójfazowy magazyn energii  All-in-One

Warianty Ultra i Elite, jak i te same pojemności w każdej serii są takie same dla trójfazowych magazynów energii FoxESS. To samo dotyczy maksymalnej szybkości ładowania/rozładowywania.

FoxESS ma w swojej ofercie także trójfazowe magazyny energii, które sprawdzą się raczej w zastosowaniach komercyjnych, przemysłowych oraz dla domów z wysokim zapotrzebowaniem na energię lub po prostu, gdy potrzebujemy takiego rozwiązania, kiedy mamy w domu urządzenie z trójfazowym zasilaniem. Trzeba jednak pamiętać, że takie magazyny energii są droższe w instalacji, jak i w zakupie.

alt-here

Magazyny energii FoxESS z serii ECS

Kolejna seria magazynów energii FoxESS to te z oznaczeniem ECS. Są to bardzo proste modułowe magazyny energii z banalnie prostą możliwością rozbudowy. Trzeba jednak pamiętać, że nie posiadają wbudowanego inwertera, dlatego należy posiadać w instalacji inwerter hybrydowy. Jest to jednak rozwiązanie bardziej wydajne.

To rozwiązanie można porównać do nakładanych na siebie klocków lego, gdzie każdy to jedna bateria o określonej mocy. I dla przykładu:

  • W serii ECS2800 jeden moduł ma pojemność nominalną 2,76 kWh
  • W serii ECS2900 jeden moduł ma pojemność nominalną 2,88 kWh
  • W serii ECS4100 jeden moduł ma pojemność nominalną 4,03 kWh
  • W serii ECS4300H jeden moduł ma pojemność nominalną 4,14 kWh
  • W serii ECS4800 jeden moduł ma pojemność nominalną 4,74 kWh

Magazyny energii FoxESS – opinie

W Internecie znajdziemy wiele opinii na temat inwerterów FoxESS jednak nie znaleźliśmy ich dla magazynów energii. Jednakże opinie o falownikach tego producenta są bardzo przychylne – liczymy zatem, że podobnie jest w przypadku rozwiązań All-in-one!

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 13 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 8 min

Czytaj dalej arrow

Opublikowane przez Adam Skrzyński Doradca OZE

Pasjonat technologii OZE. Poszukiwacz maksymalnej wydajności, niezawodności i bezpieczeństwa w "zielonej energetyce".