Menu

Mikroinwertery Enphase - (prawie) wszystko na temat

W naszym odczuciu, największy minus mikroinwerterów, to szansa, że zaczną się po kolei psuć - a każda wymiana to wchodzenie na dach i grzebanie w instalacji. Enphase przekonuje, jak żadna inna firma, że nie ma się czego bać.

USA

employees - pracowników

clock Od 2006

Jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie, niezawodności i świętym spokoju oraz możesz sobie pozwolić na wydanie więcej pieniędzy na instalację, to zainteresuj się Enphase. Jeśli dodatkowo masz skomplikowany dach, mały i z zacieniającymi elementami, to Enphase jest czymś stworzonym pod Twoje potrzeby.

Co nam się podoba

 • Niska awaryjność
 • Gwarancja na 25 lat
 • Przez 2 lata gwarancja pokrywa też koszt instalacji i transportu
 • Wymiana gwarancyjna w jednej wizycie
 • Z ich usług korzystają LG, SunPower i inni wymagający producenci modułów
 • Monitoring

Co nam się nie podoba

 • Wysokie ceny

Co to jest Enphase?

Enphase to amerykańskie przedsiębiorstwo produkujące mikroinwertery i wszystko, co z nimi związane. Współpracują z LG, SUnPower i innymi wymagającymi klientami. Do tej pory sprzedano ponad 34 000 000 mikroinwerterów tej marki w niemal 1,5 miliona domów. Mają 300 patentów i są na rynku od 2006 roku. Pionierzy i liderzy rozwoju mikroinwerterów.

Materiał promocyjny w graficzny sposób pokazujący zasadę działania.

Jak oceniamy Enphase?

Wynik: Dobry

4.5
Mikroinwertery premium.
dnvgl

DNV GL Top Performer?

Nie

altmanZ

Altman Z-score

Stabilny Finansowo

Jak oceniamy Enphase?

Niezawodność

4.9

Opłacalność

3.6

Wydajność

4.7

Wiarygodność

4.6

Niezawodność

Mikroinwertery są naprawdę niezawodne, gdy działają wiele lat bez usterek.

Gwarancja fabryczna: Enphase oferuje najlepszą gwarancję w świecie mikroinwerterów i optymalizatorów. Trwa ona 25 lat, w którym to czasie otrzymasz w razie awarii nowe, kompatybilne urządzenie. Żeby było jeszcze lepiej, przez pierwsze 2 lata gwarancja obejmuje też koszt instalacji i przesyłki.

Gwarancja na mikroinwertery Enphase

Co obejmuje gwarancja Enphase?

Czy dwa lata pełnej ochrony to dużo, czy mało? Naszym zdaniem wystarczająco dużo. Musisz wiedzieć, że sprzęty elektroniczne psują się najczęściej zaraz na początku użytkowania, w wyniku błędów wykonawczych, albo po gwarancji, w wyniku zużycia (graficzne przedstawienie tego na wykresie wygląda jak wanna, stąd nazwa krzywa wanny). Dlatego pierwsze dwa lata użytkowania są krytyczne i dlatego dwa lata gwarancji bez żadnego stresu to bardzo dobra oferta.

Dodajmy, że standardem w branży jest gwarancja na 12 lat wyłącznie na koszt sprzętu. Enphase wychodzi daleko poza standard.

Gwarancja modułu IQ Envoy - IQ Envoy, służący do monitoringu instalacji, ma gwarancję na 5 lat (z czego przez 2 lata zwracane są też koszty przesyłki i instalacji). 5 lat to znacznie mniej niż 25, stąd trzeba wliczyć koszt wymiany tego elementu w kosztorys instalacji Enphase. To wymagany element instalacji.

Awaryjność - Enphase podaje roczną awaryjność na poziomie 0,05%. Oznacza to, że:

Prawdopodobieństwo, że nie zepsuje się ani 1 mikroinwerter Enphase wynosi:
Ilość mikroinwerterów: W ciągu 10 lat W ciągu 25 lat
9 (~ 3kWp) 95,50% 88,75%
18 (~ 6 kWp) 91,00% 77,50%
27 (~ 9 kWp) 86,50% 66,25%

To naprawdę niezły wynik!

Inwertery szeregowe pułapu premium też mogą działać przez 25 lat, jednak na pewno będą wymagać odpowiedniego serwisowania i związanych z tym kosztów.

Wymiana awaryjna - Z drugiej strony problemem mikroinwerterów jest to, że do ich wymiany trzeba wchodzić na dach i rozebrać część instalacji. Jednak Enphase robi co może, żeby ułatwić ten proces. Otóż z ich systemem można zdalnie ustalić, z którym urządzeniem jest problem, jak też co uległo awarii - mikroinwerter, czy moduł. Mikroinwertery nie są też nigdy naprawiane, tylko wymieniane na nowe. Wizyta sprowadza się więc do jednej wizyty serwisowej.

Wpływ na niezawodność modułów fotowoltaicznych

Mikroinwertery zmniejszają napięcie i prąd, jaki płynie przez poszczególne ogniwa. To sprawia, że nawet zacienione ogniwa nie cierpią z powodu wysokiej temperatury, ani nie są odłączane przez diody bocznikowe, co przekłada się na dłuższą żywotność w tych trudnych warunkach.

W normalnych warunkach jednak do korzyści z lepszej ochrony modułów należy dodać ryzyko awarii samego mikroinwertera.

Pozostaje pytanie, czy jeśli masz cień, to powinieneś zainwestować w Enphase, czy inne mikroinwertery?

Cóż, marki modułów, które dają 25 lat gwarancji na działanie swoich modułów, współpracują wyłącznie z Enphase. Są to między innymi:

 • Moduły AC SunPower
 • Moduły AC LG

"Moduły AC" to moduły z wbudowanym mikroinwerterem.

Wiele wskazuje, że Enphase to najbardziej niezawodne mikroinwertery świata. Wpływają też na niezawodność modułów fotowoltaicznych.

Dobry instalator to podstawa!

O różnicy między dobrą, a słabą instalacją stanowi nie tylko produkt, ale też instalator. Pamiętaj:

 • Błędny montaż prowadzi do odrzucenia roszczeń gwarancyjnych.
 • To częsta przyczyna usterek
 • Może też stwarzać zagrożenie bezpieczeństwa
 • Instalator to Twój pierwszy kontakt

Pomogliśmy Ci wybrać inwerter, pomożemy wybrać instalatora. Wejdź tutaj i wypełnij formularz, a my zajmiemy się resztą.

Wydajność

Wydajność to sprawność inwerterów w przetwarzaniu prądu stałego w przemienny.

Sprawność ważona mikroinwerterów Enphase na tle konkurencji

Sprawność ważona i moce mikroinwerterów Enphase na tle konkurencji.

Jak widać, Enphase osiągają najwyższą sprawność wśród mikroinwerterów.

Widać też, że  Enphase nie produkują mikrofalowników o wyższych mocach, na 2 lub 4 moduły. Wyznają zasadę jeden moduł, jeden mikroinwerter - bez kompromisów. Ten fakt dodatkowo zwiększa wydajność całej instalacji, co wymaga dodatkowego omówienia.

Optymalizacja na poziomie modułu

W standardowych instalacjach moduły fotowoltaiczne oddziałują na siebie nawzajem, a każdy moduł działa tak, jak najsłabszy moduł. Brzmi to strasznie, ale w rzeczywistości nie jest tak źle, bo diody bocznikowe wyłączają te moduły, które działają dużo gorzej od innych. Nie mogą jednak zapobiec sytuacji, w której moduł nieco słabszy lub trochę zacieniony wpływa negatywnie na inne.

Mikroinwertery z kolei robią to doskonale.

Według wskazówek projektowych NREL optymalizacja każdego modułu z mikroinwerterami:

 • Niwelują straty niedopasowania modułów - co zwiększa zyski o ok. 2% w pierwszym roku, przy czym niedopasowanie zwiększa się w kolejnych latach.
 • Zmniejsza o ok. 30% straty związane z zacienieniem - a tutaj zyski zależą od wielkości zacienienia. Dla standardowej instalacji, takiej bez codziennego źródła cienia, wydajność zwiększa się tutaj o 1% rocznie.
 • Może zmniejszyć straty związane z usuwaniem usterek

Całkowita niezależność  - z mikroinwerterami możesz zamontować 6 modułów w 3 kierunkach świata bez żadnych strat. To niemożliwe z inwerterami szeregowymi i nie zawsze możliwe z optymalizatorami. Jeśli masz skomplikowany, mały dach, mikroinwertery są dla Ciebie.

Dowiedz się w 60 sekund czy fotowoltaika Ci się opłaci

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

0 - 5 stopni

Prawie płaski

5-25 stopni

Normalnie nachylony

25 - 35 stopni

Bardzo nachylony

Pow. 35 st.

Wiarygodność

Rzetelny producent wywiąże się ze zobowiązań gwarancyjnych, jeśli jego produkty z jakiegoś powodu przestaną działać. Powinien też zapewniać dobrą obsługę klienta.

Wielkość i historia przedsiębiorstwa: Enphase jest na rynku od 2006 roku, a ich produkty znane są na wszystkich największych rynkach fotowoltaicznych.

Stabilność finansowa mierzona wskaźnikiem Altmana - Enphase osiąga wyśmienite wyniki finansowe i nie zmieniła tego nawet pandemia. Większość konkurencji jest daleko w dole.

Stabilność finansowa mikroinwerterów Enphase.

Enphase radzi sobie świetnie pod względem finansowym.

Obecność w Polsce: Enphase ma w Polsce kilka dystrybutorów:

 • Krannich
 • Soltec
 • Proplast
 • SmartX

Mają też oficjalnego przedstawiciela, Pana Federico Brunelli. Mówi doskonale po polsku.

Federico Brunelli
Enphase Energy
Strategic Account Manager POLAND
+48 724 650 110

Polski klient ma prawo wierzyć, że i teraz i za wiele lat będzie miał się do kogo zwrócić o pomoc.

Enphase ma też oficjalną polską stronę internetową, przy czym jeden z dystrybutorów posiada stronę o podobnym adresie, co wprowadza nieco zamieszania.

Opłacalność

Mikroinwertery Enphase są bardzo dobre i raczej drogie. Można więc uznać to za opłacalny wybór.

Jeśli zastanawiasz się, czy w ogóle warto zainwestować w mikroinwertery, zadaj sobie dwa pytania:

 • czy regularny cień w miejscu przyszłej instalacji?
 • czy jestem gotowy zapłacić więcej za większe bezpieczeństwo instalacji?

Jeśli na którekolwiek z tych pytań odpowiesz zdecydowanie tak, wtedy mikroinwertery są dla Ciebie opłacalnym rozwiązaniem.

W podjęciu decyzji, czy lepiej zainwestować w Enphase, czy w mikrofalowniki konkurencji, zadaj sobie pytanie:

 • czy chcę lepszego rozwiązania w skali 15 lat, czy w skali 25 lat?

Jeśli chcesz lepszego rozwiązania w skali 25 lat, to Enphase jest opcją dla Ciebie.

Bezpieczeństwo

Instalacja fotowoltaiczna może stwarzać zagrożenie pożarowe na dwa sposoby, może być przyczyną zapłonu, a w sytuacji, gdy przyczyną zapłonu jest coś innego, może wzmagać pożar i utrudniać akcję gaśniczą.

Jak Enphase zabezpiecza przez zapłonem instalacji - generalnie poprawnie zainstalowana instalacja fotowoltaiczna nie wybuchnie ogniem sama z siebie, a nawet gdyby, to istnieje spora szansa, że płomień się zagasi. Tym niemniej mikroinwertery Enphase jeszcze zmniejszają to ryzyko, bo tutaj każdy moduł działa oddzielnie, zatem przez ogniwa płynie dużo niższy prąd o niskim napięciu. Energia produkowana przez całość instalacji nie dociera do domu w strumieniu prądu stałego, tylko prądu przemiennego, który jest dużo mniej skłonny do iskrzenia.

Jak Enphase zabezpiecza przed rozprzestrzenianiem ognia i ułatwia akcję gaśniczą - jeśli straż pożarna lub ty sam odłączysz swój dom od prądu, wówczas instalacja fotowoltaiczna po prostu przestanie działać. Odłączone moduły fotowoltaiczne nie będą podsycać ognia, ani nie będą przeszkodą dla straży pożarnej w zalaniu domu litrami wody.

Dobry instalator to podstawa!

Fundamentem bezpiecznej instalacji jest montaż zgodny ze sztuką:

 • Odpowiedni prześwit między modułami, a dachem.
 • Złączki MC4 tego samego producenta i zarabiane odpowiednimi narzędziami
 • Montaż zgodny z instrukcją producenta
 • I podobne rzeczy

Dlatego wybór instalatora jest tak ważny. Możemy Ci w tym pomóc. Wejdź tutaj i wypełnij formularz, a my zajmiemy się resztą.

Mikroinwertery Enphase - poszczególne serie

Istnieje wiele odmian mikrofalowników Enphase, tutaj przyjrzymy się tym najczęściej spotykanym.

Iq7+ wygląd

Enphase IQ7, IQ7+, IQ7X i IQ7A

Optymalizacja na poziomie modułu. Sprawność europejska 96,5%. Monitoring. Wysokie bezpieczeństwo - zabezpiecza przed rozprzestrzenianiem się ognia. Odmiany IQ7+, IQ7X i IQ7A różnią się mocą modułu, do którego można je podłączyć.

Sprawność względna i zakresy napięciowe mikroinwertera Enphase IQ7
IQ7 wygląd

Enphase IQ8

Od IQ7 różni się tym, że może działać w trybie off-grid.

UWAGA, PRODUKT JESZCZE NIEDOSTĘPNY NA RYNKU.

Sprawność i zakres napięciowy Enphase IQ8

Enphase Envoy

W rozproszonym systemie Enphase, Envoy to element zespalający całą instalację w jednym punkcie. Zarządza komunikacją i monitoringiem, dokonuje analizy produkcji, umożliwia jej zdalną poprawę i przesyła aktualizacje oprogramowania do mikroinwerterów.

A teraz przykra wiadomość - gwarancja jego działania wynosi tylko 5 lat.

Mikrofalowniki Enphase - opinie

Sprawdźmy opinie z zagranicznych serwisów:

"Biorąc pod uwagę oferowaną optymalizację na poziomie modułu, Enphase przewyższa inwertery szeregowe na kilka sposobów, dając większą elastyczność w projektowaniu, monitoring i większą wydajność w cieniu. Będziesz musiał jednak zapłacić nieco więcej za taki system."

— Solarquotes.com.au (Australia) - 4,7 (1144 opinii)

Enphase cieszy się pozytywnymi opiniami.

Instalatorzy współpracujący z Enphase

Pamiętaj, wybór instalatora jest kluczowy! Niewłaściwy montaż może unieważnić gwarancję, obniżyć wydajność i spowodować usterki! Poniżej znajdziesz listę polecanych przez nas instalatorów.

Najlepsze marki

Producent Wynik Niezawodność Wydajność Wiarygodność Opłacalność

Jak interpretować to zestawienie?
Wszystkie z firm w powyższym zestawieniu są godne polecenia.

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 10 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 8 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 6 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 13 min

Czytaj dalej arrow

Opublikowane przez Dawid Kaczmarczyk Redaktor fotowoltaikaonline.pl

Pasjonuje się sprytnymi sposobami pozyskiwania zielonej energii. W wolnych chwilach uczy się chińskiego.