Menu

Ogniwa PERC - czym są i czy warto je kupować?

Ogniwa fotowoltaiczne są prostym i ekologicznym sposobem na pozyskanie energii elektrycznej, która należy również do energii w całości odnawialnej.

Opublikowane przez Michał Jarosz

Ostatnia edycja: 28/05/2020

Czas lektury: 7 min

W zależności od technologii, w jakiej panele fotowoltaiczne są wytwarzane, różnią się sprawnością przetwarzania energii płynącej ze światła słonecznego na elektryczną, co z kolei daje się zauważyć w postaci wzrostu wydajności ogniw. Nawet niewielkie jej przyrosty w perspektywie długoterminowego użytku paneli słonecznych dają korzyści w postaci większej stabilności dostarczania energii elektrycznej, większych mocy, czy oszczędności na wydatkach za prąd. Interesując się ogniwami fotowoltaicznymi, doskonale zdajesz sobie z tego sprawę, ale wśród wielu rodzajów paneli fotowoltaicznych, wybór najlepszej technologii może nie być taki prosty. Spokojnie, artykuł ten przybliży Ci informacje o panelach fotowoltaicznych, dowiesz się o technologiach ich wytwarzania i sam dokonasz wyboru, które ogniwa fotowoltaiczne będą dla Ciebie najlepsze.

Dowiedz się w 60 sekund czy fotowoltaika Ci się opłaci

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

0 - 5 stopni

Prawie płaski

5-25 stopni

Normalnie nachylony

25 - 35 stopni

Bardzo nachylony

Pow. 35 st.

Jaka technologia paneli fotowoltaicznych będzie dla Ciebie najlepsza?

Jeżeli jesteś zainteresowany korzystaniem z ogniw fotowoltaicznych, musisz zdawać sobie sprawę z tego, że do wyboru masz wciąż popularne, klasycznie wykonane panele słoneczne, niepozbawione jednak wad w postaci pewnych strat w procesie przetwarzania energii słonecznej na elektryczną, albo nowoczesne i wysokowydajne ogniwa fotowoltaiczne PERC o stratach tych znacznie zminimalizowanych. Jaka jest różnica pomiędzy klasycznymi ogniwami a ogniwami w technologii PERC? Otóż różnica leży przede wszystkim w budowie wewnętrznej obu tych rodzajów ogniw fotowoltaicznych, co w znaczący sposób wpływa na ich wydajność:

  • klasyczne ogniwa fotowoltaiczne - używając prostego języka, panel fotowoltaiczny składa się z górnej warstwy absorbującej światło wraz z elektrodą, płytki wykonanej z krystalicznego krzemu oraz dolnej warstwy metalizowanej, która jest drugą elektrodą,
  • moduły fotowoltaiczne PERC- panel w tej technologii skonstruowany jest na niemal identycznej zasadzie, ale z jedną bardzo ważną różnicą, a jest nią posiadanie tak zwanego reflektora mocy. Jest nim po prostu dodatkowa warstwa aluminiowej powłoki z laserowo wyciętymi otworami, która powoduje, że światło przenikające płytkę krzemową jest powtórnie do niej kierowane.

Na pewno zastanawiasz się teraz nad różnicą w obu przedstawionych technologiach i jakie ma to znaczenie dla Ciebie, jako potencjalnego użytkownika? Musisz wiedzieć, że klasyczne ogniwa absorbują promienie słoneczne w ograniczonym zakresie i długościach fali. Zakresy światła niebieskiego są przez nie doskonale pochłaniane i przetwarzane na elektryczność, jednakże zakresy dłuższe, jak światło czerwone i podczerwone, w znacznej mierze przenikają panel, nie dając większych korzyści w postaci energii elektrycznej. Mówiąc w skrócie, panele klasyczne są bardziej wydajne w godzinach, kiedy światło słoneczne może bez zakłóceń docierać do panela fotowoltaicznego. Tak więc w godzinach rannych, wieczornych oraz kiedy niebo nie jest przejrzyste, ogniwa klasyczne stają się mniej wydajne. Światło podczerwone padające na panel przenika go z bardzo niewielką korzyścią. Jest na to jedna rada, a są nią ogniwa fotowoltaiczne PERC.

Film, który ułatwia wyobrażenie sobie tego, jak wygląda produkcja prądu w zwykłym ogniwie, oraz w ogniwie PERC.

Panele PERC posiadając dodatkową warstwę aluminium, sprawiają, że światło o większej długości fali, czyli to, które dociera do panela rano i wieczorem, a zostało nie w pełni zaabsorbowane przez powłokę krzemową, może zostać odbite i na powrót skierowane na płytkę krzemową oraz z powodzeniem zamienione na energię elektryczną.

W jakich warunkach moduły PERC są niezastąpione?

Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem technologii ogniw fotowoltaicznych, to ogniwa PERC mogą być dla Ciebie znakomitym wyjściem. Zwróć uwagę na to, że panele te są znacznie wydajniejsze w pochmurne dni oraz zapewnią Ci energię elektryczną o poranku, jak i wieczorem. Ponadto, jeśli nie możesz zapewnić panelom fotowoltaicznym niezakłóconego dostępu do światła słonecznego, co ma miejsce w przypadku paneli montowanych w zacienionych miejscach, dachach, gdzie na przykład drzewa nie pozwalają na nieprzerwany dostęp do nich światła słonecznego, wówczas z pewnością trudno o lepszą opcję. W sytuacjach, które tu opisano, a które mogą dotknąć także i Ciebie, ogniwa PERC wykazują się bardzo dobrą sprawnością, której nie mogą dać klasyczne panele fotowoltaiczne.

Czas lektury 4 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 2 min

Czytaj dalej arrow

Jakie problemy mogą wyniknąć ze stosowania technologii PERC?

Jak każda nowa na rynku technologia, również panele PERC nie są pozbawione problemów, które mogą im zaszkodzić, jednakże nawet klasyczne panele fotowoltaiczne nie są ich pozbawione zupełnie. Na skutek zastosowania dodatkowej powłoki, która, co prawda, ma odbijać światło, na powrót je przekształcając w energię elektryczną, wzrosła degradacja wywołana światłem. Ogniwa PERC mogą utracić pewny ułamek ich mocy po ekspozycji danego panela na światło słoneczne. Kolejnym problemem jest degradacja paneli PERC wywołana indukowanym napięciem, co może w sposób wyraźny zredukować wydajność całego systemu ogniw fotowoltaicznych PERC.

Można powiedzieć, „coś za coś”, ale w tym przypadku nie do końca tak jest. Dodatkowe domieszkowanie struktur, jakimi są polikrystaliczne ogniwa PERC, w rzeczywistości powoduje ryzyko wystąpienia tychże problemów, ale można się przed nimi ustrzec. Jeśli chodzi o degradację indukowanym napięciem, to należy wybierać dla własnego użytku panele fotowoltaiczne PERC wolne od tego ryzyka, co jest potwierdzone certyfikatem IEC TS 62804.

Pamiętaj zatem, by wybierając panele PERC upewnić się, że mają certyfikat IEC TS 62804!

Nie wpadaj jednak w panikę, gdyż producenci modułów fotowoltaicznych PERC cały czas pracują nad tym, aby wyeliminować wszelkie ryzyko przedwczesnej degradacji modułów. Zapoznaj się z wykonywanymi regularnie testami i wciąż ulepszanymi modułami PERC na stronie PVEL. Z testów jasno wynika, że technologia budowy ogniw fotowoltaicznych PERC jest udoskonalana i testowana, więc rozwiązanie tych problemów jest nie tylko priorytetowe, ale bliskie, jak nigdy dotąd.

Warto także wspomnieć, że według testów wykonywanych przez PVEL, panele PERC wypadają słabiej w teście wilgoci i ciepła badającym jakość połączeń pomiędzy warstwami. Z drugiej strony niektóre panele PERC zdały ten test bez problemu. Które? Sprawdź ten artykuł.

Dowiedz się w 60 sekund czy fotowoltaika Ci się opłaci

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

0 - 5 stopni

Prawie płaski

5-25 stopni

Normalnie nachylony

25 - 35 stopni

Bardzo nachylony

Pow. 35 st.

Czy już podjąłeś decyzję?

Poznałeś już, czym są moduły fotowoltaiczne PERC i teraz od Ciebie zależy, czy atuty przekonały Cię do ich zastosowania dla własnych potrzeb. Wiedz, że pomimo występujących, ale cały czas ograniczanych, problemów, panele w technologii PERC wykazują się niezwykle wysoką sprawnością i pomagają w znaczny sposób zaoszczędzić zużycie energii elektrycznej. Pamiętaj, że jej produkcję zaczynają już przy niewielkim dostępie światła słonecznego, tak więc możesz cieszyć się energią wyraźnie dłużej, niżeli w przypadku klasycznych paneli fotowoltaicznych. Warto jednak wspomnieć, że wcale nie musisz mieć paneli PERC, żeby posiadać panele o wysokiej wydajności. Przykładowo panele „nie-PERC” o mocy 340 Wp mają większą wydajność od paneli PERC o mocy 330 Wp, ponieważ różnica w mocy zyskiwanej dzięki PERC wchodzi w skład mocy nominalnej danego panelu.

Ceny ogniw w technologii PERC jeszcze kilka lat temu były znacznie wyższe od klasycznych ogniw fotowoltaicznych, jednakże w miarę upływu czasu, technologia PERC staje się coraz tańsza. Co więcej, ogniwa fotowoltaiczne PERC podniosły swoją wydajność z 1% na początku ich produkcji do nawet 20%, co daje bardzo duże oszczędności energii elektrycznej.

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 8 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 8 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 16 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 12 min

Czytaj dalej arrow