Menu

Inwerter Afore - (prawie) wszystko na temat

Największa zaleta inwerterów z Chin? Cena. Największa wada większości inwerterów z Chin? Brak wsparcia w Polsce. Afore ma największą zaletę i nie ma największej wady. Czy są inne powody, dla których warto zaufać tej marce?

Chiny

clock Od 2010

Afore to tanie chińskie inwertery. Jeśli szukasz czegoś równie niezawodnego co SMA lub Fronius - zły adres. Jeśli jednak zastanawiasz się nad wyborem między Afore a innymi chińskimi markami tanich inwerterów, to istnieje kilka ważnych przesłanek, by wybrać właśnie markę z Szanghaju.

Co nam się podoba

  • 10 lat gwarancji, możliwość przedłużenia do 15
  • Oficjalny przedstawiciel w Polsce
  • Ceny

Co nam się nie podoba

  • Brak nagród od PVEL ani innych uznanych instytutów

Co to jest Afore?

The Afore New Energy Technology to chiński producent inwerterów szeregowych z siedzibą w Szanghaju. Firma powstała w 2010 roku. Do chwili obecnej rozszerzyli swoje wpływy na wiele rynków zagranicznych, otwierając oficjalne biura między innymi w Polsce.

Materiał promocyjny Afore Polska. Serwisanci przy pracy.

Jak oceniamy?

Wynik: Dobry

4.3
Dobre wsparcie w Polsce to silna strona inwerterów Afore.
dnvgl

DNV GL Top Performer?

Nie

altmanZ

Altman Z-score

Szara Strefa

Jak oceniamy Afore?

Niezawodność

4.0

Opłacalność

4.9

Wydajność

4.4

Wiarygodność

4.0

Niezawodność

W naszych recenzjach mówiąc o niezawodności mamy na myśli odporność na upływ czasu, jak i na uciążliwe waruki. Głównym parametrem jest tutaj długość gwarancji.

Gwarancja fabryczna w Polsce: W Polsce klient otrzymuje w standardzie 10 lat gwarancji na działanie. Odpłatnie można tę gwarancję przedłużyć do 15 lat.

Fakt możliwości przedłużenia gwarancji do 15 lat należy zaliczyć na plus, bo świadczy to o pewności producenta, że aż do 15 roku nie powinno się dziać nic poważnego, a nawet jeśliby się coś stało, to naprawa nie będzie zbyt droga.

W branży panuje opinia, że zarówno falowniki dobre, jak i falowniki premium doświadczą usterek po około 15 latach działania, przy czym tych pierwszych nie będzie opłacało się naprawiać, a te drugie tak. Dlatego na przykład SMA, Delta czy Fronius oferują przedłużenie gwarancji aż do 20 lat. Patrząc na to w ten sposób, Afore nie jest premium, ale jak najbardziej kwalifikuje się do dobrych inwerterów ze średniej półki.

Standardowa gwarancja (nie w Polsce) wynosi jednak tylko 5 lat od daty dostarczenia i max 5 i pół roku od daty produkcji.

Stopień ochrony IP 65 oznacza, że falowniki te mogą być instalowane na dworze. Zgodnie z instrukcją nie powinny jednak być wystawione na bezpośrednie działanie słońca, śniegu ani deszczu.

Podsumowując, inwerter Afore powinien podziałać przez 14-16 lat. Po tym czasie raczej trzeba będzie kupić nowy, ponieważ jego naprawa przestanie być opłacalna.

Dowiedz się w 60 sekund czy fotowoltaika Ci się opłaci

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

0 - 5 stopni

Prawie płaski

5-25 stopni

Normalnie nachylony

25 - 35 stopni

Bardzo nachylony

Pow. 35 st.

Wydajność

Przyglądamy się tutaj, jak wydajnie falowniki przekształcają prąd z instalacji na prąd w gniazdku. Generalnie wydajność uzależniona jest przede wszystkim od sprawności europejskiej, ale bierzemy pod uwagę też inne rzeczy, jak skłonność do resetowania się bez powodu - o ile takie dane są dostępne.

Sprawność europejska - Oto najlepsze wyniki sprawności europejskiej dla falowników danej mocy:

Model Moc (AC) Spr. euro.
HNS3000TL-1 3000W 97,56%
HNS36000TL 3600W 97,82%
BNT006KTL 6000W 98,00%
BNT010KTL 10000W 98,10%
BNT020KTL 20000W 98,10%

To dobre wyniki, na poziomie SMA i Froniusa. Niestety nie mamy więcej informacji na temat skuteczności algorytmu wyszukiwania MPPT.

SmartMeter: Afore oferuje jako opcjonalne urządzenie sterownik SmartMeter, który ma być instalowany pomiędzy falownikiem i instalacją domową, a siecią. Ma mierzyć ilość mocy oddanej i przyjętej z sieci oraz przesyłać te dane do falownika. Ponadto sterownik ma zapewniać, że moc nie jest przesyłana do sieci elektroenergetycznej bez potrzeby, ale nie do końca rozumiem, w jaki sposób to działa.

Produkt to nie wszystko!

Zainwestuj nie tylko we właściwy produkt, ale też we właściwego instalatora. Dlaczego jest to tak ważne?

  • Brak odpowiednich dokumentów może skutkować odrzuceniem gwarancji (potrzebujesz faktury/rachunku i dokumentu potwierdzającego instalację przez elektryka z ważnymi dokumentami UDT)
  • Instalacja niezgodna ze sztuką może spowodować odrzucenie gwarancji
  • Źle dobrany inwerter może ograniczać uzyski
  • Twoim pierwszym kontaktem w sprawie jakichkolwiek problemów będzie instalator

Pomogliśmy Ci wybrać produkt, pomożemy też z instalatorem. Wypełnij formularz na górze strony lub wejdź tutaj

Wiarygodność

Wiarygodny producent pomoże Twojemu instalatorowi naprawić falownik i wywiąże się z zobowiązań gwarancyjnych, a to wszystko nie będzie wymagało znajomości chińskiego oraz wysyłania inwertera na drugi koniec świata. Czy Afore spełnia te wymagania?

Wielkość firmy: Już w 2014 roku produkowali rocznie inwertery o łącznej mocy nominalnej 1GW. To bardzo dużo. Mają wiele zagranicznych biur, między innymi na Ukrainie, w Holandii, Wielkiej Brytanii, Brazylii, Meksyku, Indiach, Sri Lance, Japonii i Australii.

Obecność w Polsce: Najważniejsze jednak, że mają oficjalnego przedstawiciela w Polsce, do którego można się kierować, jeśli instalator zamknął działalność, a inwerter zaczął sprawiać kłopoty:

Afore Polska sp. z o.o.
ul. Biecka 21a
38-300 Gorlice
T: +48 799 399 690
E: sprzedaz@afore.com.pl (Dział Sprzedaży); serwis@afore.com.pl (Dział Wsparcia Technicznego)
www.afore.com.pl

Opłacalność

Inwertery afore są bardzo tanie.

alt-here

Jak widać, ceny są bardzo niskie. Jeśli zatem priorytetem jest dla Ciebie niski koszt, Afore to jedna z lepszych opcji, jakie znajdziesz. Generalnie jednak zalecamy w zainwestowanie w coś z pułapu premium.

Z drugiej strony nie mamy fizycznych powodów wątpić w jakość falowników Afore, a niska cena sama w sobie nie jest grzechem.

Bezpieczeństwo

Instalacja fotowoltaiczna może stwarzać zagrożenie pożarowe na dwa sposoby, może być przyczyną zapłonu, a w sytuacji, gdy przyczyną zapłonu jest coś innego, może wzmagać pożar i utrudniać akcję gaśniczą.

Pamiętaj, że najlepszą ochroną przed pożarem jest właściwa instalacja.

Jak Afore zabezpiecza przez zapłonem instalacji?

Inwertery SolaX mają systemy wykrywania zwarcia doziemnego, zintegrowany wyłącznik DC i podobne zabezpieczenia.

Jak Afore zabezpiecza przed rozprzestrzenianiem ognia i ułatwia akcję gaśniczą?

Taka ochrona wymaga kupna dodatkowych urządzeń.

Falownik Afore - poszczególne serie

Omówmy poszczególne, dostępne w Polsce modele:

Wygląd małego inwertera Afore

Afore jednofazowy - HNS1000TL-1 / HNS1500TL-1 / HNS2000TL-1 / HNS2500TL-1 / HNS3000TL-1

Mały inwerter jednofazowy z jednym MPPT - co jest zdecydowanie wystarczające dla niewielkich instalacji. Wykonany z aluminium, przez co bardzo lekki. Zakres mocy AC od 1 do 3 kW. IP 65. Sprawność europejska sięga 97,56%. Induktor umieszczony jest na zewnątrz, co obniża temperaturę wewnątrz inwertera.


Wygląd przemiennika częstotliwości afore jednofazowego

Falownik jednofazowy HNS3000TL / HNS3600TL

Bardzo ciekawa propozycja na inwerter jednofazowy - mimo swojej niewielkiej mocy ma dwa niezależne MPPT. Dzięki temu to niezastąpione rozwiązanie na niewielkie instalacje wschód-zachód i dobra propozycja w każdej sytuacji. Chłodzony konwekcyjnie i wykonany z aluminium jest cichy i lekki. Sprawność europejska sięga 97,56%.


alt-here

Inwerter trójfazowy Afore BNT003KTL / BNT004KTL / BNT005 KTL / BNT006KTL

Inwertery trójfazowe z dwoma MPPT i sprawnością ważoną sięgającą 98%. Induktor umieszczony jest na zewnątrz co obniża temperaturę panującą wewnątrz urządzenia. W standardzie chłodzenie konwekcyjne, dzięki czemu inwerter jest cichy, lecz istnieje też możliwość zamontowania zewnętrznego wentylatora, chłodzącego przede wszystkim wspomniany induktor..


Wygląd trójfazowego inwertera Afore

Inwerter trójfazowy Afore BNT008KTL / BNT010KTL

Inwertery trójfazowe z dwoma MPPT, do których można podpiąć 2 szeregi paneli fotowoltaicznych. Podobnie, jak w inwerterach jednofazowych, induktor usadowiony na zewnątrz, przez co temperatura wewnątrz jest mniejsza, tutaj jednak można dodatkowo zamontować też zewnętrzny wentylator. IP65 i sprawność ważona 98,10%.


Przemiennik częstotliwości Afore wygląd

Inwerter trójfazowy Afore BNT012KTL / BNT015KTL / BNT017KTL / BNT020KTL

Inwertery trójfazowe z dwoma MPPT, do których można podpiąć 3 (dla wersji 12, 15kW) lub 4 szeregi. Sprawność ważona ponad 98%. W standardzie chłodzenie konwekcyjne dla wersji do 15kW. Wersje o mocy AC 17 i 20kW mają "inteligentne chłodzenie" oraz emitują dźwięk o wyższym natężeniu, zatem prawdopodobnie mają jakiś wentylator. Wszystkie mają IP65, więc mogą być montowane na dworze.


Wygląd falowników Afore na duże instalacje prosumenckie.

Inwerter trójfazowy Afore BNT025KTL / BNT030KTL

Inwertery BNT025KTL i BNT030KTL mają po 3 MPPT i można do nich podpiąc do 6 szeregów modułów fotowoltaicznych. IP65. Sprawność ważona 98,10%.


Wygląd falowników Afore na duże instalacje prosumenckie.

Afore BNT036KTL / BNT040KTL

Mimo, że inwertery mniejszej mocy miały po 3 MPPT, tutaj znów mamy tylko 2, trochę szkoda przy tej wielkości. IP65. Sprawność ważona do 98,25%.


Największe dostępne w Polsce inwertery Afore wygląd

Afore BNT050KTL / BNT060KTL

Duże inwertery sieciowe na farmy fotowoltaiczne. 3 MPPT może obsługiwać maksymalnie do 12 szeregów. Sprawność europejska wynosi 98,50 według karty producenta. Budżetowa opcja na duże instalacje.

Inwerter Afore - opinie

Sprawdźmy opinie z zagranicznych serwisów:

"Firma coraz wyraźniej zaznacza swoją obecność na rynkach zagranicznych, stawiając biura i magazyny, szczególnie w Wielkiej Brytanii, Azji i Australii."

— Solarquotes.com.au (Australia) - 3,6 (5 opinii)

Ocen jest zbyt mało, by można było na tej podstawie wyciągać wnioski. Niestety ta firma jest mało znana w Australii i USA.

Instalatorzy współpracujący z Afore

Pamiętaj, wybór instalatora jest kluczowy! Niewłaściwy montaż może unieważnić gwarancję, obniżyć wydajność i spowodować usterki! Poniżej znajdziesz listę polecanych przez nas instalatorów.

Najlepsze marki

Producent Wynik Niezawodność Wydajność Wiarygodność Opłacalność

Jak interpretować to zestawienie?
Wszystkie z firm w powyższym zestawieniu są godne polecenia.

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 9 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 16 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 10 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 12 min

Czytaj dalej arrow

Opublikowane przez Dawid Kaczmarczyk Redaktor fotowoltaikaonline.pl

Pasjonuje się sprytnymi sposobami pozyskiwania zielonej energii. W wolnych chwilach uczy się chińskiego.