Menu

Inwerter SolarEdge - recenzja, koszt, opinie

To tutaj narodził się pomysł optymalizacji każdego panelu przy jednym inwerterze.

Izrael

employees > 2000 pracowników

clock Od 2006

SolarEdge można kochać lub nienawidzić. Miłość i nienawiść mają to do siebie, że czy kochasz, czy nienawidzisz, zaczynasz mieć obsesję na punkcie obiektu tych uczuć.

My też mamy obsesję na punkcie SolarEdge, choć ciężko nam dokładnie określić, czy to miłość, czy przeciwnie. Chcielibyśmy zarazić Cię tym uczuciem, bez sugerowania jednak, czy masz być zafascynowany z miłości, czy z nienawiści. W tej recenzji spróbujemy więc obiektywnie wytłumaczyć, co wyjątkowego jest w tej marce i ich sztandarowym produkcie - falowniku z optymalizatorami.

Co nam się podoba

 • 12 lat gwarancji na inwerter
 • 25 lat gwarancji na optymalizatory
 • Wysoka wydajność

Co nam się nie podoba

 • Przy wymianie inwertera musisz znowu kupić SolarEdge
 • Cena
 • Brak nagród od PVEL

Co to jest SolarEdge?

SolarEdge to izraelska firma, która rozwinęła ideę optymalizatorów mocy. Mają ambicję stać się marką sprzedającą wszystko, co tylko potrzebujesz do swojej własnej instalacji fotowoltaicznej i są na drodze do osiągnięcia tego celu, współpracując z innymi zakładami.

Materiał promocyjny.

Jak oceniamy Solar Edge?

Wynik: Rewelacjny

4.8
Solar Edge zapoczątkował fenomen optymalizatorów. Jeśli optymalizacja to coś dla Ciebie, koniecznie rozważ Solar Edge.
dnvgl

DNV GL Top Performer?

Tak, pozycja :number.

altmanZ

Altman Z-score

Stabilny Finansowo

Jak oceniamy SolarEdge?

Niezawodność

5.0

Opłacalność

4.0

Wydajność

5.0

Wiarygodność

5.0

Niezawodność

W naszych recenzjach mówiąc o niezawodności mamy na myśli odporność na upływ czasu, jak i na uciążliwe waruki. Mierzymy ją na podstawie gwarancji oraz ocen niezależnych instytutów.

Gwarancja fabryczna: SolarEdge udziela w standardzie gwarancji na 12 lat działania inwerterów oraz 25 lat działania optymalizatorów. Jest to zdecydowanie więcej niż standard w branży wynoszący 5 lat na inwerter. Na dodatek gwarancja na falowniki może być rozszerzona do 20 lat, a w przypadku niektórych modeli nawet do 25 lat - sam fakt możliwości takiego przedłużenia umowy pokazuje, że producent daży swoje produkty naprawdę sporym zaufaniem.

Warto też zauważyć, że gwarancja na interfejs StorEdge ma 10 lat, a dla sprzętu dodatkowego, ZigBee Gateway, Commercial Gateway, Firefighter Gateway, produktów Smart Energy, produktów komunikacyjnych, RS485 Plug-in, Energy Meter oraz Smart EV Charger wynosi już tylko 5 lat.

Stopień ochrony IP: Falowniki SolarEdge mają stopień ochronności IP65, czyli są pyłoszczelne oraz chronione przed strugą wody 12,5 l/min laną na obudowę z dowolnej strony. Mogą być montowane wewnątrz lub na zewnątrz.

Bezpieczeństwo: W momencie wyłączenia inwertera optymalizatory ograniczają napięcie do 1 volta, co ma znaczenie jeśli inwerter przestał działać w wyniku pożaru.

Ilość elementów, a niezawodność: Inwerter SolarEdge działa tylko z optymalizatorami podpiętymi do każdego panelu. Ma to duży wpływ na wydajność, ale niestety obniża niezawodność. Prosta matematyka, im więcej elementów, tym więcej rzeczy może pójść nie tak.

Oczywiście optymalizatory są na 25 letniej gwarancji, więc w przypadku awarii nie zapłacisz za sprzęt, ale zapłacisz za wymianę oraz za straty wynikające z czasowo obniżonej produkcji.

Z gwarancji wynika też, że w przypadku optymalizatorów, których ostatni numer części oznaczony jest literą "C", gwarancja SolarEdge nie obejmuje złącza wejścia. Nie mam pojęcia co to oznacza, ale takich optymalizatorów należy wyraźnie unikać.

Podsumowując, istnieje spora szansa, że inwerter SolarEdge podziała przez 15 lat. Możesz też zabezpieczyć się na dłużej, odpowiednio przedłużając umowę.

Dowiedz się w 60 sekund czy fotowoltaika Ci się opłaci

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

0 - 5 stopni

Prawie płaski

5-25 stopni

Normalnie nachylony

25 - 35 stopni

Bardzo nachylony

Pow. 35 st.

Wydajność

Wydajność to sprawność inwerterów w przetwarzaniu prądu stałego w przemienny. Inwertery nie powinny się też wyłączać bez potrzeby, bo takie przerwy skutkują dużymi stratami. W wypadku SolarEdge wysoka wydajność wiąże się też z obowiązkowym dodatkiem - optymalizatorami.

Sprawdzimy więc, jaką sprawność uzyskują falowniki SolarEdge w niezależnych testach.

Sprawność wg. California Energy Commission:

Zakres wydajności inwerterów SolarEdge na tle konkurencji

Jak rozumieć ten wykres - kolorem zielonym zaznaczono zakres wydajności inwerterów SolarEdge. Wysokość niebieskich słupków oznacza ilość marek, które oferują inwertery danej wydajności.

Słabe inwertery mają wydajność 89-94%. Bardzo dobre zaczynają się od 94,5, a kończą na 97,5%. Najwyższa półka to wszystko powyżej 98%. SolarEdge wypada naprawdę dobrze.

Powyższe dane nie uwzględniają jednak strat wynikających z działania optymalizatorów. Jest to fair, bo nie uwzględniane są również zapewniane przez nie zyski. Już tłumaczę, o co chodzi.

SolarEdge rozwija skrzydła nie w warunkach laboratoryjnych, ale w rzeczywistych. Dzieje się tak dlatego, że, podczas gdy najlepsze inwertery stacjonarne są w stanie śledzić kilka maksymalnych punktów mocy, SolarEdge śledzi i wybiera najlepsze warunki dla każdego panelu z osobna. Dzieje się to za pomocą optymalizatorów mocy. To na tyle ważny pukt, że zasługuje na osobny nagłówek

Optymalizatory SolarEdge

Optymalizatory SolarEdge ograniczają straty wynikające z zacienienia, ptasich odchodów, liści, a właściwie ograniczają niekorzystny wpływ, jaki zacienione panele mają na inne panele w łańcuchu. Jakie przynosi to korzyści w rzeczywistości? Według zapewnień producenta optymalizacja zwiększa uzyski o 2-10% - i to brzmi jak bardzo rozsądne założenie. Przejdziemy teraz przez wszystkie punkty powodujące, dlaczego optymalizatory zwiększają wydajność, ale nie aż tak bardzo, jak mogliby sądzić niektórzy.

Wyższe uzyski w warunkach zacienienia - jeśli Twój dach jest lekko lub średnio zacieniony, to optymalizatory wyraźnie podniosą wydajność. Dlaczego?

W standardowej instalacji wszystkie panele są ze sobą połączone i jeśli jeden z nich jest zacieniony, spada wydajność części całej instalacji (zależy to od tego, ile MPP jest w stanie śledzić dany inwerter). Powyżej pewnego pułapu zacienienia zaczynają działać diody bocznikowe, które wyłączają zacieniony fragment panelu z obiegu. Gdy to się stanie, zacienienie tego fragmentu nie ma wpływu na inne panele, a po prostu ten jeden panel działa słabiej. Maksymalne straty tego typu wynoszą więc 33% dla paneli standardowych, mających 3 diody bocznikowe i 16% dla paneli podwójnych, które mają ich dwa razy więcej. Jak powiedzieliśmy, inwertery, które mogą śledzić większą ilość MPP są bardziej odporne na tego typu straty, ale w małych inwerterach standardem są 2 MPP.

Optymalizatory ograniczają te straty w ten sposób, że wyliczają MPP dla każdego panelu z osobna.

W przypadku braku cienia różnica powinna być na tyle nieistotna, że nie będzie przeciwwagą dla wad wynikających z posiadania tego systemu - przede wszystkim wysokiej ceny.

Wyższe uzyski z biegiem czasu - panele tracą z czasem wydajność, ale nie wszystkie muszą ją tracić jednakowo. Optymalizatory nie pozwalają, by te panele, które tracą wydajność nieco wolniej, były ściągane w dół przez panele, które tracą ją nieco szybciej.

Większa kontrola dzięki monitorowaniu każdego panelu z osobna - funkcja ta przydaje się szczególnie do szybkiego wykrywania wadliwych paneli. Szybsze wykrycie takiej usterki to mniejsze straty.

Straty wynikające z pracy optymalizatorów - optymalizator, jak każdy element elektryczny, generuje pewne straty. Dodatkowy element na linii oznacza dodatkowe straty. Wydajność ważona optymalizatorów wynosi od 98,6% do 99,2%. Te straty dodają się do strat inwertera w taki sposób, że jeśli masz inwerter o sprawności 99% i optymalizator o sprawności 99%, to cały system ma w rzeczywistości sprawność 98%.

Instalacja na kilku płaszczyznach (na przykład jedna skierowana na południe, druga na wschód)- optymalizatory SolarEdge są pod tym względem bardziej elastyczne od standardowych inwerterów, ale mniej elastyczne od mikroinwerterów i mają pewne ograniczenia. Koniec końców optymalizatory nie sprawiają, że każdy panel działa zupełnie osobno bo są połączone w stringi - łańcuchy. System będzie działał poprawnie, jeśli każda grupa paneli, każdy łańcuch, będzie z osobna ułożony tak samo względem słońca. Optymalizatory podłączone do tego samego łańcucha pod odmiennymi kątami mogą (nie muszą) się blokować.

Kiedy stanowi to problem? Otóż wtedy, gdy instalator nie wie, co robi i bez odpowiedniego sprawdzenia łączy panele będące na kilku płaszczyznach. Przed takim połączeniem instalator powinien dokładnie wszystko policzyć.

Najlepiej byłoby przyjąć zasadę jedna płaszczyzna, jeden łańcuch, lecz nie zawsze jest to możliwe. Dlaczego? Otóż łańcuchy nie mogą mieć ani zbyt mało, ani zbyt dużo paneli.

 • Minimalna ilość to 6 sztuk optymalizatorów w łańcuchu (dla inwerterów o mocy 2,2-6kW)
 • Maksymalna to 25, ale ogranicza ją również maksymalna moc łańcucha (5700 W dla standardowych instalacji jednofazowych)

Z czego mogą wynikać problemy?

 • optymalizatory działają tak, że dostosowują napięcie, by natężenie w każdym panelu danego łańcucha było takie samo - co oznacza, że natężenie ze strony wszystkich paneli w łańcuchu musi być takie samo
 • każdy rodzaj optymalizatora ma swoje napięcie maksymalne (dla standardowych instalacji jednofazowych 48, 60, 80V)
 • napięcia na optymalizatorach muszą w sumie wynosić tyle, ile (mniej więcej) wynosi znamionowe napięcie inwertera (dla standardowych instalacji jednofazowych jest to 380VDC)

W pewnych nieczęstych sytuacjach (warto to podkreślić) gdy do jednego łańcucha podłączymy panele z dwóch różnych płaszczyzn, wtedy optymalizatory z bardziej nasłonecznionej strony obniżą natężenie tak, by wyrównać do optymalizatorów po mniej nasłonecznionej stronie - a że nie mogą podnosić napięcia powyżej swoich limitów, to skutkiem tego będzie obniżona moc.

Instalacja w jednym stringu na dwóch różnych płaszczyznach wymaga zatem odpowiedniej analizy i obliczeń i dobrania optymalizatora o wystarczającym napięciu maksymalnym (są nieco droższe).

  Stąd gdy chcesz ustawić po 3-4 panele w różnych kierunkach - SolarEdge to raczej nie jest system dla Ciebie i należy rozważyć mikroinwertery.

  Możesz odnieść wrażenie, że niepotrzebnie straszymy raczej nieczęstymi sytuacjami, ale zależy nam na tym, byś wiedział, że wybór odpowiedniego instalatora to podstawa również w tej sytuacji.

  Przy okazji, w przeciwieństwie do innych marek, inwerter SolarEdge nie będzie działał bez optymalizatorów - i to konkretnie optymalizatorów SolarEdge.

  Nie dajmy się zwariować, powyższe przeciwskazania nie zmieniają faktu, że SolarEdge solidnie zasługuje na 5 gwiazdek za wydajność i zapewnią wydajność wyższą o 2-10% w porównaniu do standardowych inwerterów. Pamiętaj jednak, żeby zatrudnić instalatora, który się na tym zna.

  Produkt to nie wszystko!

  Zainwestuj nie tylko we właściwy produkt, ale też we właściwego instalatora. Dlaczego jest to tak ważne?

  • Błędna instalacja jest podstawą do nieuznania roszczeń gwarancyjnych.
  • Optymalizatory mogą dawać instalatorowi złudne poczucie bezpieczeństwa projektowaniu instalacji. A to nie są mikroinwertery i zlekceważenie konserwatywnych zasad co do stawiania łańcuchów może powodować straty.
  • Twoim pierwszym kontaktem w sprawie jakichkolwiek problemów będzie instalator.

  Pomogliśmy Ci wybrać produkt, pomożemy też z instalatorem. Wypełnij formularz na górze strony lub wejdź tutaj

  Wiarygodność

  Wiarygodny producent wywiąże się ze zobowiązań gwarancyjnych, gdy jego produkty zaczną sprawiać kłopoty, a instalator przestanie w międzyczasie istnieć. Zwykle ma to związek z wartością marki, stabilnością przedsiębiorstwa oraz obecnością w Polsce.

  Wielkość i historia przedsiębiorstwa: Zwolennicy podkreślają, że SolarEdge to stosunkowo nowa marka ze świeżym spojrzeniem, która od 2006 roku zaczęła zmieniać oblicze rynku wypuszczając inwertery z optymalizatorami. Od 2010 roku sprzedali ponad 1,5 miliona inwerterów oraz ponad 40 milionów optymalizatorów.

  Przeciwnicy mówią, że to wciąż mało czasu, by dowieść niezawodności proponowanego przez SolarEdge systemu i są po prostu lepsze opcje.

  Stabilność finansowa: Nie sposób jednak pominąć faktu, że finansowo SolarEdge radzi sobie świetnie. Z roku na rok powiększają swoje dochody, stoją też bardzo dobrze, jeśli mierzyć ich stabilność finansową wskaźnikiem Altmana - to firma stabilna finansowo.

  Stabilność finansowa SolarEdge

  SolarEdge radzi sobie świetnie pod względem finansowym.

  Obecność w Polsce: SolarEdge ma stronę internetową z wieloma materiałami przetłumaczonymi na polski, jednak najbliższe nam oficjalne przedstawicielstwo znajduje się w Niemczech. Jeśli posługujesz się językiem angielskim, bez problemu się dogadasz.

  SolarEdge Technologies GmbH
  Werner-Eckert-Str.6
  81829 Munich
  T +49.(0)89.454.5970
  infoDE@solaredge.com

  Pamiętaj, że niezależnie od wszystkiego, jeśli wykryjesz jakąś usterkę, to najpierw zgłoś się do swojego instalatora, który założył ten inwerter.

  SolarEdge to dynamicznie rozwijające się przedsiębiorstwo z dużym potencjałem.

  Opłacalność

  Optymalizatory SolarEdge to zdecydowanie nie jest najtańsze rozwiązanie.

  Na Q1 2020 inwerter o mocy 8kW kosztuje około 6000 PLN, a dodatkowo do każdego panelu trzeba dokupić optymalizator, w cenie 250-350 PLN sztuka. W przypadku instalacji o mocy 8kW i mocy paneli 320Wp oznacza to koszt kolejnych 6000 PLN. Zobaczmy jak to wygląda w porównaniu ze standardowymi inwerterami klasy premium.

  SolarEdge SMA Fronius
  Koszt jednostki centralnej (~8kW) 6000 PLN 5500 PLN 6400 PLN
  Koszt 25 optymalizatorów (~8kW) 6250 PLN - -
  W sumie 12 250 PLN 5500 PLN 6400 PLN

  Strasznie drogo? No owszem, ale zwróć uwagę na dwie sprawy:

  Po pierwsze, w przypadku SMA oraz Froniusa musisz sporo dopłacić, jeśli zależy Ci na gwarancji o długości porównywalnej z gwarancją standardową SolarEdge.

  Po drugie, jak wspomnieliśmy, system SolarEdge zapewni od 2 do 10% więcej wydajności w stosunku do normalnego inwertera, w zależności od okoliczności.

  Po trzecie system SolarEdge umożliwia też kontrolę każdego panelu z osobna, co ciężko przeliczyć na konkretne zyski finansowe, ale to przydatna funkcja. Oczywiście żeby móc korzystać z tych dodatkowych funkcji komunikacyjnych trzeba zainwestować dalsze pieniądze w dodatkowy sprzęt (zakupić inwerter zdolny do działania w trybie rozszerzonym, kupić antenę, system komunikacyjny itp.).

  Czy jest to warte ponad dwukrotnie wyższej ceny? Musisz sobie odpowiedzieć na to pytanie sam.

  Wybór SolarEdge z pewnością nie sprawi, że fotowoltaika przestanie się opłacać, a wyższa wydajność i dodatkowe funkcje łagodzą spojrzenie na piętrzące się wydatki. W większości wypadków jednak znajdziesz rozwiązanie, które oferuje niewiele mniej, w o wiele niższej cenie.

  Falownik SolarEdge - poszczególne serie

  SolarEdge mimo stosunkowo niewielu lat na rynku zdążyło wypuścić całkiem pokaźną kolekcję modeli. Tutaj przyjrzymy się najnowszym propozycjom inwertera jednofazowego oraz trójfazowego.

  Inwerter SolarEdge jednofazowy

  SolarEdgeSE2000-6000H

  Bardzo wydajny inwerter jednofazowy SolarEdge. Stopień ochrony IP65 oznacza, że może być montowany na zewnątrz, ale chłodzenie bez wentylatora sprawia, że koniecznie trzeba zamontować go w cieniu. Jest również dość cichy, emitując mniej niż 25 bBA hałasu. Występuje w wersjach mocowych od 2,2 do 6kW. W trybie rozszerzonym mogą łączyć się z internetem i poprzez platformę monitoringu umożliwiają sprawdzanie każdego panelu z osobna.

  Jak wypada sprawność CEC tej serii na tle konkurencji? Uwaga, wykres przedstawia osiągi wersji przygotowanej pod wymagania amerykańskiej sieci energetycznej.

  Wydajność ważona CEC inwerterów SolarEdge jednofazowych

  Wyniki te potwierdzone są przez ważoną wydajność europejską, wynoszącą od 98,3 aż do 99%. To chyba najbardziej wydajne inwertery jednofazowe na rynku.

  Istnieje też wersja tego falownika z wbudowaną ładowarką EV.

  Inwerter SolarEdge trójfazowy

  SolarEdge SE3-33.3K

  Ten falownik trójfazowy SolarEdge występuje w wersjach mocowych od 3 do 10 kW, następnie od 12,5 do 27,6kW, a najmocniejszy model ma 33,3kW mocy. Z pewnością ogromną zaletą jest możliwość przedłużenia gwarancji do 25 lat (w przypadku modeli do 10kW mocy) lub do 20 lat (w przypadku pozostałych). Wszystkie mają stopień ochrony IP65.

  Wszystkie te modele chłodzone są przez wentylator, co powoduje nieco hałasu, ale sprawia, że inwerter jest bardziej wydajny w gorących warunkach. Bardzo miłym dodatkiem dla dużych instalacji jest fakt, że modele od 12,5kW mocy mają wentylator wymienialny przez użytkownika. Dzięki temu nieco większe mikroinstalacje, na przykład firmowe, mogą być jeszcze bardziej niezależne.

  Jak wypada sprawność CEC inwerterów trójfazowych SolarEdge na tle konkurencji? Uwaga, wykres przedstawia osiągi wersji dostosowanych do sieci energetycznej USA.

  SolarEdge sprawność ważona na tle konkurencji

  Bardzo wysoki wynik potwierdzony również tym, że sprawność europejska tych modeli wynosi od 96,7 do 98%.

  Ten inwertery mogą bezprzewodowo informować o sprawności każdego panelu z osobna, aczkolwiek potrzebny jest zakup dodatkowego sprzętu.

  Wygląd falownika jednofazowego SolarEdge

  SolarEdge SE1-2M

  To inwerter jednofazowy do małych instalacji od 4 do 8 paneli fotowoltaicznych. Podłącza się do niego tylko jeden, specjalny optymalizator o nazwie M2640, który może śledzić 4 MPP. Szczerze mówiąc nie rozumiem, dlatego ten optymalizator nie jest po prostu wbudowany w inwerter, skoro i tak nie różni się funkcjonalnie od inwertera z funkcją śledzenia czterech punktów mocy maksymalnej. Takie rozwiązanie podnosi wydajność, ale nie umożliwia monitorowania każdego panelu z osobna.

  Europejska wydajność ważona tego inwertera wynosi od 95,7 do 97%, w zależności od wersji, a wydajność ważona optymalizatora wynosi 98,8%, co w sumie daje od 94,55 do 95,83% sprawności dla systemu.

  Falownik SolarEdge - opinie

  Sprawdźmy opinie z zagranicznych serwisów (stan na Q1 2020):

  "Inwertery mają dobrą reputację. W 2018 jeden instalator i recenzent zauważył oznaki niskiej niezawodności, a z kolei inni instalatorzy bardzo lubią te małe optymalizatory i mówią, że niewiele z nimi problemów."

  — Solarquotes.com.au (Australia) - 4,6 (466 opinii)

  "Optymalizatory SolarEdge szukają MPP dla każdego modułu indywidualnie. Wysokiej wydajności inwertery SolarEdge do pracy wymagają połączenia z optymalizatorami."

  — Solarreviews.com. (Australia) - 2,6 (43 opinie)

  SolarEdge to bezpieczny zakup, o ile zatrudnisz instalatora, który naprawdę wie, co robi.

  Instalatorzy współpracujący z SolarEdge

  Pamiętaj, wybór instalatora jest kluczowy! Niewłaściwy montaż może unieważnić gwarancję, obniżyć wydajność i spowodować usterki! Poniżej znajdziesz listę polecanych przez nas instalatorów.

  Najlepsze marki

  Producent Wynik Niezawodność Wydajność Wiarygodność Opłacalność

  Jak interpretować to zestawienie?
  Wszystkie z firm w powyższym zestawieniu są godne polecenia.

  Opublikowane przez Dawid Kaczmarczyk Redaktor fotowoltaikaonline.pl

  Pasjonuje się sprytnymi sposobami pozyskiwania zielonej energii. W wolnych chwilach uczy się chińskiego.