Menu

Dachówki fotowoltaiczne - budownictwo przyszłości

"To nie jest coś na dachu. To jest dach". - tak Elon Musk opisał swoje nowe elektryczne dziecko, Tesla Solar Roof.

Opublikowane przez Dawid Kaczmarczyk

Ostatnia edycja: 10/01/2024

Czas lektury: 4 min

Chociaż dzięki znakomitemu marketingowi solarne dachówki kojarzą nam się przede wszystkim z Teslą, to nie są ani pierwszym ani jedynym producentem ekologicznych pokryć dachowych. Po przeczytaniu tego artykułu dowiesz się więcej na temat tego nowego nurtu w budownictwie.

Czym jest dachówka fotowoltaiczna?

Dachówka fotowoltaiczna to najlepszy przykład idei BIPV, czyli paneli fotowoltaicznych zintegrowanych z budynkiem. W ramach tego nurtu wiele przedmiotów ma spełniać dwie role na raz. Półprzeźroczyste okna mają przepuszczać część światła a z reszty produkować prąd. Wiata garażowa chroni samochód, ale też wytwarza prąd zasilający jego akumulatory. Dachy mają kryć domostwo, ale przy okazji wytwarzać energię niezbędną do jego funkcjonowania.

Rodzaje dachówki Tesla Solar

Tak, te dachówki wytwarzają prąd. Estetyka to główna zaleta Tesla Solar Roof. Źródło: Tesla

Istnieje wiele systemów dachówki solarnej. Cechą większości z nich jest kompatybilność ze standardowymi dachówkami. Montaż takiej dachówki solarnej wygląda identycznie, jak typowych dachówek ceramicznych. Na przykład polska dachówka fotowoltaiczna Fotton może być montowana wkrętami do łat i jest kompatybilna z dachówką celtycką, bałtycką, romańską, typu Verona, Tegalit lub Profil-S.

alt-here

Normalna dachówka + szczelna dachówka fotowoltaiczna. Zwróć uwagę na konieczność przycięcia dachówek ceramicznych. Wykonawca: TBS Specialist Products

Z drugiej strony dachówka solarna Tesla Solar lub Hanergy nie może być łączona z innymi dachówkami, ale wymaga położenia całego dachu od zera, przy użyciu wyłącznie tafli danej firmy. Wygląda to znacznie ładniej, ale ze względów finansowych dotyczy wyłącznie nowych projektów budowlanych lub ewentualnie generalnego remontu z całkowitą wymianą dachu.

"To nie jest coś na dachu. To jest dach" - Elon Musk

Jeśli chodzi o cenę Wp/PLN, to fotowoltaika zintegrowana z dachem jest droższa od paneli fotowoltaicznych podobnej jakości. Różnica w cenie zdecydowanie maleje, gdy rozważamy budowę nowego domu, bo wtedy oszczędzamy na koszcie zakupu standardowej dachówki. Skorzystanie z dachówki fotowoltaicznej ogranicza też masę instalacji, a zarazem nacisk dachu na ściany.

Oszczędź do 30% dzięki porównaniu ofert

Wystarczy poświęcić 60 sekund na wypełnienie jednego krótkiego formularza, a skontaktujemy Cię z kilkoma firmami w Twojej okolicy. Porównaj kilka ofert za darmo, bez zobowiązań!

location

check W 60 sekund

check Za darmo

check Do 30% oszczędności

Jak wygląda dachówka fotowoltaiczna? Czy jest niewidoczna?

Zależy to od rodzaju użytej dachówki. Niektóre systemy, jak Tesla Solar Roof lub Hanergy pozwalają na położenie eleganckiej dachówki fotowoltaicznej uzupełnianej atrapami dachówek pv o takim samym wyglądzie, dzięki czemu dach fotowoltaiczny wygląda jak jedna całość i jest równie estetyczny, jak standardowy dach.

Dachówka fotowoltaiczna na czarnej dachówce

Standardowa dachówka solarna jest mniej widoczna na ciemnej dachówce. Wykonawca: TBS Specialist Products

Inne systemy nie kładą takiego nacisku na wygląd i fotowoltaiczne dachówki wyraźnie odróżniają się od innych. Jest to szczególnie widoczne na dachówce ceglanej.

Czas lektury 6 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 8 min

Czytaj dalej arrow

Czy opłaca się ściągać starą dachówkę i w to miejsce wstawiać dachówkę fotowoltaiczną?

Ściąganie starej dachówki i zakładanie w to miejsce dachówki fotowoltaicznej jest możliwe, ale wiąże się z kosztami. Prostrze i tańsze będzie zamontowanie standardowych paneli fotowoltaicznych. Dlatego o dachówce fotowoltaicznej. warto przede wszystkim pomyśleć na etapie projektowania nowego domu lub na początku jego budowy.

Jeśli jednak bardzo odpowiada Ci wizja produkującej prąd dachówki lub szykujesz poważny remont dachu, to możesz zamontować dachówkę fotowoltaiczną na użytkowanym budynku.

Co wtedy, gdy kilka dachówek PV przestanie działać poprawnie?

Ponieważ dachówki PV (podobnie jak panele fotowoltaiczne) podłączone do jednego inwertera są od siebie zależne, jeśli jedna część się uszkodzi, trzeba ją wymienić, ponieważ wyraźnie ogranicza wydajność całej instalacji. Wymiana dachówki wymaga skorzystania z usług profesjonalistów z uprawnieniami wysokościowymi. Dlatego warto zainwestować więcej w produkty o dłuższej gwarancji na produkt .

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 10 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 8 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 11 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 11 min

Czytaj dalej arrow