Menu

Panele Hyundai (fotowoltaika) - opinie, ceny, recenzja

Czym właściwie jest marka? To skojarzenia. Dobra marka to taka, którą znają wszyscy i utożsamiają z wartością. Miałem bardzo dobre skojarzenia z Hyundaiem i może dlatego moduły fotowoltaiczne Hyundai nieco mnie rozczarowały.

Korea Południowa

employees - pracowników

clock Od 1947

Moduły fotowoltaiczne sygnowane marką Hyundai zdobią dachy domów od niemal 20 lat, ten producent ma więc na tym rynku niemałe doświadczenie. Jednak od takiej marki oczekiwałbym produktu premium popartego niewzruszoną potęgą finansową jednej z większych korporacji tego świata, a w rzeczywistości sprawy wyglądają nieco inaczej.

Co nam się podoba

 • 25 lat gwarancji produktu
 • Potężna marka
 • Dobre moduły o olbrzymiej mocy
 • Producent z długim doświadczeniem

Co nam się nie podoba

 • Gwarantem jest pomniejsze przedsiębiorstwo, nie gruba ryba

Czym jest Hyundai?

Hyundai to ogromna marka, a jednocześnie zbiór niezwiązanych prawnie grup i spółek.

Od momentu założenia pierwszej firmy z nazwą Hyundai w 1947, aż do swojej śmierci w 2001, szefem wszystkich szefów Hyundai był założyciel Chung Ju-yung. W 2002 ta ogromna korporacja została podzielona na wiele spółek i grup, które są od siebie rozdzielone prawnie, chociaż w większości są kontrolowane przez krewnych Chung Ju-yung'a.

Jedną z tych spółek była Hyundai Heavy Industries, produkująca m.in. statki i moduły fotowoltaiczne (od 2004 roku). W 2017 spółka, w obliczu kryzysu w przemyśle stoczniowym, podzieliła się na 6 mniejszych przedsiębiorstw, między innymi na Hyundai Green Energy, przemianowane potem na Hyundai Energy Solutions, producenta modułów fotowoltaicznych. Generuje to pewne pytania, na które odpowiemy w sekcji "Wiarygodność".

Nowa Hyundai Sonata, opcja z fotowoltaiką na dachu. Tyle, że produkcji LG.

Jak oceniamy Hyundai?

Wynik: Dobry

4.4
Dobra oferta, która mogła być znakomitą ofertą.
Tier 1

Marka Tier 1?

Tak

dnvgl

DNV GL Top Performer?

Nie

altmanZ

Altman Z-score

Szara Strefa

Jak oceniamy Hyundai?

Niezawodność

4.1

Opłacalność

4.4

Wydajność

4.6

Wiarygodność

4.6

Niezawodność

Niezawodne panele to takie, które będą działały bez usterek przez ponad 25 lat, a prawdopodobnie dłużej.

Doświadcznie: Hyundai zaczął produkować moduły fotowoltaiczne w 2004 roku, mają więc w tym spore doświadczenie. Według NREL producent fotowoltaiki jest "pewny" dopiero, gdy ma co najmniej 10 lat doświadczenia - a Hyundai ma niemal 20!

Niezawodność w testach PVEL: W 2021 roku Hyundai zdobył 3 nagrody z 5 możliwych za wybitne osiągnięcia w testach niezawodności przeprowadzanych przez PVEL dla swoich modułów. To bardzo dobry wynik!

 • Test cyklów termicznych: 600 cyklów od -40 do 85°C oraz traktowanie wysokim prądem podczas ochładzania i podgrzewania TOP PERFORMER
 • Test wilgoci i ciepła: 2000 godzin w 85°C i względnej wilgotności na poziomie 85% TOP PERFORMER
 • Próba LID + LETID: TOP PERFORMER

Nagrody od PVEL to powód do chluby dla każdej marki. Te testy są wielokrotnie trudniejsze niż te wymagane przy normalnych certyfikatach.

Stąd prawdopodobieństwo usterki w ciągu 25 lat działania jest raczej niewielkie. Ponadto masz gwarancję. Porozmawiajmy o niej.

Gwarancja produktu wynosi w Polsce 25 lat, czyli ponad dwa razy więcej, niż standardowe 10. W przypadku usterki możesz dostać nowy moduł, ale możesz też dostać zwrot jego kosztu pomniejszony o amortyzację. Czyli im dłużej gwarancja trwa, tym mniej pieniędzy ewentualnie dostaniesz.

Posłużmy się cytatami:

Szczegóły gwarancji: "Jeśli moduły nie będą [wolne od wad materiałowych i wykonawczych] w okresie gwarancyjnym produktu, Hyundai ma prawo wybrać sposób zwrotu (a) zwrot wartości netto wadliwych modułów w aktualnej cenie rynkowej modułu - tzn. wartość netto do zwrotu ustalana jest w następujący sposób: wartość pomniejszona na wstępie o 16% na poczet amortyzacji oraz 3,5% za każdy rok użytkowania, amortyzacja naliczana jest od daty gwarancji do 25 lat; (b) Bezpłatna naprawa lub wymianę wadliwych modułów oraz zapewnienie w wstępny punkcie sprzedaży bezpłatnej dostawy, moduły i części do wymiany pozostają własnością Hyundai".

"W żadnym przypadku, Hyundai nie pokryje żadnych kosztów związanych z instalacją, usunięciem, ponowną instalacją, wyrzuceniem lub pakowaniem modułów".

Co z tego wynika? Otóż jeśli w module zostanie stwierdzona wada, Hyudai może Ci albo wymienić wadliwy moduł (co jest preferowaną metodą dla większości producentów), albo oddać Ci "wartość" tego modułu. Przy czym nie zwrócą Ci całej początkowej ceny brutto, a jedynie jej część. Wybór nie należy do Ciebie, tylko do nich. Ile możesz dostać?

Przykładowa cena modułu Hyundai i co pokrywa gwarancja
Koszt brutto 650 zł
Koszt netto 598 zł
W wypadku usterki otrzymasz zwrot:
Na początku 502 zł
Po 10 latach 293 zł
Po 24 latach 21 zł

Warto dodać, że przy stwierdzeniu wady Hyundai niekoniecznie zabierze Ci moduły. Możesz więc po wszystkim mieć wadliwy, ale wciąż działający moduł i kasę w kieszeni. Moduły słabszej mocy idealnie nadają się na domek letniskowy, gdzie mogą latami zasilać laptopa, komórki i radio. Tyle, że LG, SunPower, SolarWatt czy REC mają dużo lepsze warunki dla swoich równie długich gwarancji. 

Ale jeśli Tobie pasuje taki układ, to możesz spokojnie doliczyć pół punkta do oceny.

  Dobry instalator to podstawa!

  Nawet najlepsze moduły mogą zostać zepsute przez zły montaż. Pamiętaj:

  • Błędny montaż prowadzi do odrzucenia roszczeń gwarancyjnych.
  • To również częsta przyczyna usterek paneli.
  • Może też stwarzać zagrożenie bezpieczeństwa.
  • Instalator to Twój pierwszy kontakt w usterek.

  Pomogliśmy Ci wybrać panel, pomożemy wybrać instalatora. Wejdź tutaj i wypełnij formularz, a my zajmiemy się resztą.

  Wydajność

  Wydajność w naszych recenzjach oceniamy na podstawie osiągów modułu o najwyższej sprawności i przeznaczonego na instalacje domowe.

  Szczegóły znajdziesz w sekcji "Serie".

  Sprawność STC - Ich najmocniejszy panel ma sprawność równą 20,4%. To dobry wynik, ale nic nadzwyczajnego - w przeciwieństwie do tego, co głoszą reklamy.

  Odporność na temperaturę wynosi 94,1%, bardzo dobry wynik.

  Gwarantowana moc wynosi 84,8% mocy początkowej po 25 latach. Ponad standard. Ponadto podczas gdy większość modułów w pierwszym roku traci ok. 3% swojej mocy, moduły Hyundai powinny stracić jej znacznie mniej - chociaż powolna utrata mocy jest naturalna i nieunikniona.

  Jednym słowem są wydajne.

  Wiarygodność

  Wiarygodna firma wywiąże się z zobowiązań gwarancyjnych i nie będzie próbowała z klientem żadnych sztuczek. Wiarygodna firma dba o swoją reputację i kondycję finansową.

  Marka - Hyundai to w 2020 roku 36 najbardziej wartościowa marka świata, warta ponad 14 milionów dolarów. Oznacza to, że Hyundai zarabia mnóstwo pieniędzy tylko dlatego, że ludzie znają tę markę i mają z nią dobre skojarzenia. Stąd należy się spodziewać, że Hyundai będzie dbał o tę reputację, wypuszczając dobre produkty oraz dbając o zadowolenie klienta.

  Jednak marka to nie to samo, co gwarant, a tutaj mamy kolejne rozczarowanie.

  Zaplecze finansowe i gwarant. Gwarant, to firma odpowiedzialna za gwarancję. Hyundai to marka wielka jak ocean, ale pływa w nim wiele niepowiązanych ze sobą prawnie spółek i przedsiębiorstw, większych i mniejszych. Gwarantem na moduły pv jest właśnie taka mniejsza firma o nazwie Hyundai Energy Solutions, kiedyś część Hyundai Heavy Industry, dopóki ta nie podzieliła się na 6 mniejszych przedsiębiorstw w 2017 roku, w obliczu problemów finansowych spowodowanych kryzysem w przemyśle stoczniowym. Nie jest to gruba ryba biznesu, wbrew rozpoznawalnej marce.

  Gdyby Hyundai Energy Solutions z jakiegoś powodu upadło, inne spółki Hyundai Heavy Industries nie mają wcale obowiązku przejęcia ich zobowiązań gwarancyjnych (nie mówiąc o innych kolosach świata Hyundai) - ale z drugiej strony mogą to zrobić dla dobra marki. W końcu jest warta niemały grosz.

  Porównajmy to do innego producenta, LG. Tutaj gwarantem na moduły fotowoltaiczne jest spółka LG Electronics, światowy gigant elektroniki, a więc Gruba Ryba przez wielkie G i R, a nie zakład zajmujący się wyłącznie produkcją modułów.

  Zaufanie banków - branża i ludzie mający pieniądze mają zaufanie do Hyundaia, acz nie jest ono nieograniczone.

  Według mojej najlepszej wiedzy Hyundai regularnie zyskuje i traci status Tier-1, będący prestiżowym wyznacznikiem zaufania banków. Pod koniec 2020 go stracił.

  Z kolei PV-TECH przyznał Hyundai'owi w drugim kwartale 2021 roku ocenę CCC, czyli słabo, ale nie najgorzej (najgorzej jest C).

  Stabilność finansowa - Jeżeli znasz się na giełdzie, możesz sprawdzić, jak Hyundai Energy Solutions sobie tam radzi. Ja się nie znam. Gdybym się znał, jeździłbym nowym Hyundaiem, a nie starym Renault.

  Obecność w Polsce i Europie - Dystrybutorem tych modułów jest:

  MP Solar Group
  Ul. Kłodnicka 56E, 41-706 Ruda Ślaska
  info@mpsolar.pl
  +32 729 99 18

  W rozmowie telefonicznej powiedzieli mi, że jeśli jesteś klientem końcowym, Twoje moduły Hyundai się zepsuły, a Twojego instalatora już nie ma na rynku, to możesz zadzwonić bezpośrednio do nich i udzielą Ci pomocy. Dobry znak. Pamiętaj jednak, że w razie problemów, pierwszym kontaktem powinien być Twój instalator.

  Opłacalność

  Czy kupując Hyundai dostajesz to, za co płacisz?

  Hyundai nie są modułami premium i nie są bardzo drogie. Jeśli odliczyć zawiedzione nadzieje, wychodzi, że Hyundai to dosyć dobra oferta w dosyć dobrej cenie.

  Więc owszem, można ją uznać za opłacalną opcję.

  Hyundai panele słoneczne - poszczególne serie

  Omówmy wybrane serie. Wszystkie mają podobną długość gwarancji produktu i wszystkie mają podobną budowę, więc nie ma między nimi znaczących różnic.

  Panele słoneczne Hyundai VG

  Hyundai HiE-S400VG

  Wykres wydajności modułów Hyundai z serii VG

  Jak czytać ten wykres? Kliknij tu i zapoznaj się z legendą.

  Najważniejsze cechy tych modułów fotowoltaicznych:

  Panele fotowoltaiczne Hyundai SG wygląd

  Hyundai HiE-S350SG

  Panele słoneczne Hyundai SG wykres wydajności

  Jak czytać ten wykres? Kliknij tu i zapoznaj się z legendą.

  Najważniejsze cechy tych modułów fotowoltaicznych:

  Wygląd modułów fotowoltaicznych Hyundai VI

  Hyundai HiE-S480VI

  Hyundai panele słoneczne z serii VI - wykres wydajności

  Jak czytać ten wykres? Kliknij tu i zapoznaj się z legendą.

  Najważniejsze cechy tych modułów fotowoltaicznych:

  Sprawdź, ile kosztuje instalacja PV w Twojej okolicy

  Mój kod pocztowy:

  location

  za prąd płacę:

  zł/mies.

  Panele fotowoltaiczne Hyundai - opinie

  Niestety nie mamy dostępu do zbyt wielu opinii dotyczących domowych instalacji tego producenta (stan na Q1'21).

  — Solarquotes.com (Australia) - 4,9 (141 opini)

  Panele fotowoltaiczne Hyundai mają bardzo dobrą opinię w Australii, gdzie warunki dla pv są dosyć trudne. Z pewnością są też popularne wśród inwestorów w farmy fotowoltaiczne.

  Instalatorzy Hyundai

  Najlepsze marki

  Producent Wynik Niezawodność Wydajność Wiarygodność Opłacalność

  Jak interpretować to zestawienie?
  Wszystkie z firm w powyższym zestawieniu są godne polecenia.

  Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

  Czas lektury 10 min

  Czytaj dalej arrow

  Czas lektury 6 min

  Czytaj dalej arrow

  Czas lektury 9 min

  Czytaj dalej arrow

  Czas lektury 10 min

  Czytaj dalej arrow

  Opublikowane przez Dawid Kaczmarczyk Redaktor fotowoltaikaonline.pl

  Pasjonuje się sprytnymi sposobami pozyskiwania zielonej energii. W wolnych chwilach uczy się chińskiego.