Menu
Magazyny energii Sonnen to klasa sama w sobie. Czy warto zwrócić uwagę na te magazyny energii czy też nie są opłacalne? Sprawdzamy!
Niemcy
Sonnen od samego początku zajmuje się produkcją rozwiązań związanych z magazynowaniem energii. Czy doświadczenie producenta wystarczyło, aby uplasować się na szczycie rankingów magazynów energii? Sprawdzimy to w dzisiejszej recenzji!
Sonnen GmbH to niemiecki producent systemów magazynowania energii. Firma została założona w 2010 roku przez Christopha Ostermanna i Torstena Stiefenhofera w miejscowości Wildpoldsried w Niemczech. Jej głównym celem jest przyspieszenie transformacji w kierunku zwiększania potencjału w czystej i oszczędnej energii.
Początkowo firma skupiła się na produkcji innowacyjnych systemów magazynowania energii słonecznej dla gospodarstw domowych. Jej pierwszy produkt, sonnenBatterie, umożliwiał użytkownikom magazynowanie energii słonecznej w ciągu dnia do późniejszego użytku, co zwiększało efektywność instalacji słonecznych i pomagało obniżyć rachunki za energię.
Od tego czasu Sonnen rozszerzył swoją ofertę o szereg innych produktów i usług. W 2016 roku firma wprowadziła sonnenCommunity, sieć energetyczną opartą na blockchain, która umożliwia użytkownikom wymianę nadmiaru energii słonecznej – póki co usługa nie jest niestety dostępna w Polsce. Firma również inwestuje w rozwój technologii inteligentnych sieci energetycznych, które mają pomóc zintegrować odnawialne źródła energii z istniejącą infrastrukturą energetyczną.
W 2019 roku Sonnen został nabyty przez koncern paliwowy Shell, co jest częścią szerszych działań tej firmy w kierunku dywersyfikacji jej portfela energetycznego i zwiększania inwestycji w czystą energię. Sonnen kontynuuje swoją działalność jako niezależna jednostka biznesowa w ramach grupy Shell.
Firma Sonnen jest znana na całym świecie jako jeden z liderów w dziedzinie magazynowania energii i jest aktywna w wielu krajach – w tym w Australii, Stanach Zjednoczonych, Włoszech i swoim rodzimym Niemczech.
Co nam się podoba?
Co nam się nie podoba?
Magazyny energii Sonnen są znane ze swojej niezawodności, efektywności i zaawansowanych, inteligentnych rozwiązań. Na dodatek chyba największą zaletą pod kątem wiarygodności jest oznaczenie „Made In Germany” – oznacza to, że firma musi spełniać wysokie wymagania jakości i bezpieczeństwa charakterystyczne dla niemieckiego rynku.
Warto wiedzieć, że magazyny energii Sonnen mogą pracować w oparciu o system, który zwiększa oszczędności przy rozliczaniu prosumentów na podstawie godzinowej rynkowej ceny energii. A pamiętajmy przecież, że niebawem w Polsce czeka nas właśnie taka zmiana – od 1 lipca 2024 roku sprzedaż energii z fotowoltaiki będzie ustalana na podstawie stawek godzinowych!
Na uwagę zasługuje również oczywiście design pomp ciepła Sonnen. Nowoczesny i gustownym minimalizm połączony z równie minimalistycznym logiem marki, jak również prosty przekaz reklamowy marki – zdecydowanie wzbudzi pozytywne odczucia u fanatyków nowoczesnych rozwiązań elektryczno-energetycznych. Standardowo do wyboru mamy białą obudowę magazynów energii, jednak możemy zdecydować się na czarną lub srebno-szarą.
Wynik: Rewelacjny
Altman Z-score
Stabilny Finansowo
Jak oceniamy Sonnen?
Osiągi
4.8
Opłacalność
4.8
Zasilanie awaryjne
5.0
Wiarygodność
5.0
Jak interpretować to zestawienie?
Wszystkie z firm w powyższym zestawieniu są godne polecenia.
Pierwsze miejsce na podium nie bierze się znikąd! Czytaj dalej, aby poznać bliżej tę markę!
Magazyny energii Sonnen wykorzystują baterie litowo-żelazowo-jonowe (LiFePO4), które łatwo można pomylić z najpopularniejszymi bateriami litowo-jonowymi (Li-ion) stosowane głównie w mniejszych magazynach energii czy bateriach samochodów elektrycznych. Rozwiązanie, które stosuje Sonnen jest jednak korzystniejsze. Co to w rzeczywistości oznacza?
Warto też wspomnieć, że testy przeprowadzone przez tą firmę udowodniły, że baterie po 8 latach i 28.000 (!) cyklach ładowania wciąż posiadały 65% swojej pierwotnej pojemności. Fenomen.
Na dodatek C-rate, czyli ilość czasu potrzebnego do pełnego naładowania baterii litowo-żelazowo-jonowych wynosi w przypadku Sonnena jedynie godzinę. Kolejny fenomen.
Magazyny energii Sonnen mają w sobie wszystko, czego potrzebują takie systemy. Wiarygodny producent, świetna wydajność, możliwość pracy w kaskadach oraz wiele innych udogodnień. Wszystko to w atrakcyjnej cenie sięgającej około 30 000 zł za jedną jednostkę. Dla niektórych może być to sporo, jednak to, co otrzymujemy w zamian jest w naszej ocenie warte swoich pieniędzy!
Sprawdź, czy magazyn energii to coś dla Ciebie
Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji
Nie da się ukryć, że wiarygodność marki Sonnen jest naprawdę na najwyższym poziomie. Firma rozpoczęła swoją działalność właśnie od technologii magazynowania energii i rozwija je od ponad 10 lat. Na dodatek została wykupiona przez ogromnego potentata energetycznego – Shell, wciąż działając jednak jako samodzielna jednostka w ramach organizacji. Oznacza to, że firma jest zabezpieczona ogromnym kapitałem, wiedzie prym na rynku rozwiązań magazynowania energii i raczej nie zapowiada się, że firma miałaby nagle upaść.
W 2019 średnia cena za instalację wynosiła 4,19PLN/Wp. To ponad 40% mniej niż trzy lata wcześniej. Inwestycja zwraca się już po 7 latach. Sytuacja nigdy nie była bardziej korzystna.
Oblicz oszczędnościTym samym nie powinniśmy obawiać się, że roszczenia gwarancyjne będą problematyczne – tym bardziej, że w najbliższym czasie pojawi się na rynku oficjalny polski dystrybutor!
Gwarancja na magazyny Sonnen wynosi 10 lat z założeniem, że pojemność w tym czasie spadnie maksymalnie do 80%. Jest to naprawdę świetny wynik, którego nie zapewnia większość producentów na rynku.
Producent w kartach twierdzi nawet, że urządzenie jest w stanie pracować przez dwukrotność tego czasu – czyli 20 lat. Jest to bardzo solidna propozycja ze strony producenta Sonnen.
Poniżej prezentujemy rozwiązania, które znajdują się w ofercie magazynów energii z ramienia marki Sonnen. Zapraszamy!
Fundamentem systemów magazynowania energii Sonnen jest sonnenBatterie 10. Magazyn ten występuje w dwóch wersjach mocy: 11 kW lub 22 kW – mowa oczywiście o pojemnościach nominalnych. Warto jednak wiedzieć, że magazyny te mogą ze sobą współpracować w tzw. kaskadach, co oznacza, że kilka jednostek może tworzyć jeden system o mocy sięgającej nawet… 495 kW!
Z kolei sonnenprotect 8000 to rozwiązanie, które ma służyć jako zasilanie awaryjne w przypadku np. awarii sieci w budynku. Posiada 5 kW pojemności wraz z jednostką sonnenBatterie 10 performance o mocy 11 kW lub 8 kW pojemności we współpracy z jednostką 22 kW. Czas przełożenia na to zasilanie wynosi natomiast jedyne 10 sekund!
Wystarczy poświęcić 60 sekund na wypełnienie jednego krótkiego formularza, a skontaktujemy Cię z kilkoma firmami w Twojej okolicy. Porównaj kilka ofert za darmo, bez zobowiązań!
W 60 sekund
Za darmo
Do 30% oszczędności