Menu

Magazyny energii Sonnen - opinie, recenzja

Magazyny energii Sonnen to klasa sama w sobie. Czy warto zwrócić uwagę na te magazyny energii czy też nie są opłacalne? Sprawdzamy!

Niemcy

employees 1400+ pracowników

clock Od 2010

Sonnen od samego początku zajmuje się produkcją rozwiązań związanych z magazynowaniem energii. Czy doświadczenie producenta wystarczyło, aby uplasować się na szczycie rankingów magazynów energii? Sprawdzimy to w dzisiejszej recenzji!

Kilka słów na temat producenta Sonnen

Sonnen GmbH to niemiecki producent systemów magazynowania energii. Firma została założona w 2010 roku przez Christopha Ostermanna i Torstena Stiefenhofera w miejscowości Wildpoldsried w Niemczech. Jej głównym celem jest przyspieszenie transformacji w kierunku zwiększania potencjału w czystej i oszczędnej energii.

Początkowo firma skupiła się na produkcji innowacyjnych systemów magazynowania energii słonecznej dla gospodarstw domowych. Jej pierwszy produkt, sonnenBatterie, umożliwiał użytkownikom magazynowanie energii słonecznej w ciągu dnia do późniejszego użytku, co zwiększało efektywność instalacji słonecznych i pomagało obniżyć rachunki za energię.

Od tego czasu Sonnen rozszerzył swoją ofertę o szereg innych produktów i usług. W 2016 roku firma wprowadziła sonnenCommunity, sieć energetyczną opartą na blockchain, która umożliwia użytkownikom wymianę nadmiaru energii słonecznej – póki co usługa nie jest niestety dostępna w Polsce. Firma również inwestuje w rozwój technologii inteligentnych sieci energetycznych, które mają pomóc zintegrować odnawialne źródła energii z istniejącą infrastrukturą energetyczną.

W 2019 roku Sonnen został nabyty przez koncern paliwowy Shell, co jest częścią szerszych działań tej firmy w kierunku dywersyfikacji jej portfela energetycznego i zwiększania inwestycji w czystą energię. Sonnen kontynuuje swoją działalność jako niezależna jednostka biznesowa w ramach grupy Shell.

Firma Sonnen jest znana na całym świecie jako jeden z liderów w dziedzinie magazynowania energii i jest aktywna w wielu krajach – w tym w Australii, Stanach Zjednoczonych, Włoszech i swoim rodzimym Niemczech.

Nasza ocena magazynów energii Sonnen

Co nam się podoba?

  • Wyjątkowo wiarygodna marka
  • Baterie litowo-żelazowo-jonowe – wydajne, niezawodne, bezpieczne
  • Magazyny energii Sonnen można zintegrować z dowolnym systemem fotowoltaicznym na rynku

Co nam się nie podoba?

  • Ciężko wskazać coś konkretnego

Magazyny energii Sonnen są znane ze swojej niezawodności, efektywności i zaawansowanych, inteligentnych rozwiązań. Na dodatek chyba największą zaletą pod kątem wiarygodności jest oznaczenie „Made In Germany” – oznacza to, że firma musi spełniać wysokie wymagania jakości i bezpieczeństwa charakterystyczne dla niemieckiego rynku.

Warto wiedzieć, że magazyny energii Sonnen mogą pracować w oparciu o system, który zwiększa oszczędności przy rozliczaniu prosumentów na podstawie godzinowej rynkowej ceny energii. A pamiętajmy przecież, że niebawem w Polsce czeka nas właśnie taka zmiana – od 1 lipca 2024 roku sprzedaż energii z fotowoltaiki będzie ustalana na podstawie stawek godzinowych!

Na uwagę zasługuje również oczywiście design pomp ciepła Sonnen.   Nowoczesny i gustownym minimalizm połączony z równie minimalistycznym logiem marki, jak również prosty przekaz reklamowy marki – zdecydowanie wzbudzi pozytywne odczucia u fanatyków nowoczesnych rozwiązań elektryczno-energetycznych. Standardowo do wyboru mamy białą obudowę magazynów energii, jednak możemy zdecydować się na czarną lub srebno-szarą.

Wynik: Rewelacjny

4.9
Sonnen to renomowana i innowacyjna marka premium.
altmanZ

Altman Z-score

Stabilny Finansowo

Jak oceniamy Sonnen?

Osiągi

4.8

Opłacalność

4.8

Zasilanie awaryjne

5.0

Wiarygodność

5.0

Jak radzi sobie Sonnen w naszym rankingu magazynów energii?

Producent Wynik Osiągi Zasilanie awaryjne Wiarygodność Opłacalność

Jak interpretować to zestawienie?
Wszystkie z firm w powyższym zestawieniu są godne polecenia.

Pierwsze miejsce na podium nie bierze się znikąd! Czytaj dalej, aby poznać bliżej tę markę!

Wydajność

Magazyny energii Sonnen wykorzystują baterie litowo-żelazowo-jonowe (LiFePO4), które łatwo można pomylić z najpopularniejszymi bateriami litowo-jonowymi (Li-ion) stosowane głównie w mniejszych magazynach energii czy bateriach samochodów elektrycznych. Rozwiązanie, które stosuje Sonnen jest jednak korzystniejsze. Co to w rzeczywistości oznacza?

  • Baterie litowo-żelazowo-jonowe (LiFePO4) mają większą „gęstość energetyczną” – oznacza to, że są one w stanie pomieścić więcej energii w mniejszej objętości baterii.
  • Baterie litowo-żelazowo-jonowe są uważane za bezpieczniejsze niż litowo-jonowe ze względu na większą odporność na przegrzewanie, wybuchy i samozapłon. Są także bardziej odporne na zjawisko „termicznego rozrostu” podczas szybkiego ładowania lub rozładowywania.
  • Baterie litowo-żelazowo-jonowe wykazują także dłuższą żywotność niż tradycyjne baterie litowo-jonowe. Dają więc więcej cyklów ładowania i rozładowywania.
  • Baterie litowo-żelazowo-jonowe wykazują większą sprawność – szczególnie w niskich temperaturach.
  • Baterie litowo-żelazowo-jonowe wykazują znacznie niższą stopę samorozładowywania, co oznacza, że nawet w przypadku długotrwałego braku użytkowania, nie stracą aż tak dużo energii.

Warto też wspomnieć, że testy przeprowadzone przez tą firmę udowodniły, że baterie po 8 latach i 28.000 (!) cyklach ładowania wciąż posiadały 65% swojej pierwotnej pojemności. Fenomen.

Na dodatek C-rate, czyli ilość czasu potrzebnego do pełnego naładowania baterii litowo-żelazowo-jonowych wynosi w przypadku Sonnena jedynie godzinę. Kolejny fenomen.

Opłacalność

Magazyny energii Sonnen mają w sobie wszystko, czego potrzebują takie systemy. Wiarygodny producent, świetna wydajność, możliwość pracy w kaskadach oraz wiele innych udogodnień. Wszystko to w atrakcyjnej cenie sięgającej około 30 000 zł za jedną jednostkę. Dla niektórych może być to sporo, jednak to, co otrzymujemy w zamian jest w naszej ocenie warte swoich pieniędzy!

Sprawdź, czy magazyn energii to coś dla Ciebie

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

0 - 5 stopni

Prawie płaski

5-25 stopni

Normalnie nachylony

25 - 35 stopni

Bardzo nachylony

Pow. 35 st.

Wiarygodność

Nie da się ukryć, że wiarygodność marki Sonnen jest naprawdę na najwyższym poziomie. Firma rozpoczęła swoją działalność właśnie od technologii magazynowania energii i rozwija je od ponad 10 lat. Na dodatek została wykupiona przez ogromnego potentata energetycznego – Shell, wciąż działając jednak jako samodzielna jednostka w ramach organizacji. Oznacza to, że firma jest zabezpieczona ogromnym kapitałem, wiedzie prym na rynku rozwiązań magazynowania energii i raczej nie zapowiada się, że firma miałaby nagle upaść.

Gotowy na fotowoltaikę?

W 2019 średnia cena za instalację wynosiła 4,19PLN/Wp. To ponad 40% mniej niż trzy lata wcześniej. Inwestycja zwraca się już po 7 latach. Sytuacja nigdy nie była bardziej korzystna.

Oblicz oszczędności

Tym samym nie powinniśmy obawiać się, że roszczenia gwarancyjne będą problematyczne – tym bardziej, że w najbliższym czasie pojawi się na rynku oficjalny polski dystrybutor!

Gwarancja

Gwarancja na magazyny Sonnen wynosi 10 lat z założeniem, że pojemność w tym czasie spadnie maksymalnie do 80%. Jest to naprawdę świetny wynik, którego nie zapewnia większość producentów na rynku.

Producent w kartach twierdzi nawet, że urządzenie jest w stanie pracować przez dwukrotność tego czasu – czyli 20 lat. Jest to bardzo solidna propozycja ze strony producenta Sonnen.

Warianty magazynów Sonnen

Poniżej prezentujemy rozwiązania, które znajdują się w ofercie magazynów energii z ramienia marki Sonnen. Zapraszamy!

SonnenBatterie 10 performance

Fundamentem systemów magazynowania energii Sonnen jest sonnenBatterie 10. Magazyn ten występuje w dwóch wersjach mocy: 11 kW lub 22 kW – mowa oczywiście o pojemnościach nominalnych. Warto jednak wiedzieć, że magazyny te mogą ze sobą współpracować w tzw. kaskadach, co oznacza, że kilka jednostek może tworzyć jeden system o mocy sięgającej nawet… 495 kW!

SonnenProtect 8000

Z kolei sonnenprotect 8000 to rozwiązanie, które ma służyć jako zasilanie awaryjne w przypadku np. awarii sieci w budynku. Posiada 5 kW pojemności wraz z jednostką sonnenBatterie 10 performance o mocy 11 kW lub 8 kW pojemności we współpracy z jednostką 22 kW. Czas przełożenia na to zasilanie wynosi natomiast jedyne 10 sekund!

Oszczędź do 30% dzięki porównaniu ofert

Wystarczy poświęcić 60 sekund na wypełnienie jednego krótkiego formularza, a skontaktujemy Cię z kilkoma firmami w Twojej okolicy. Porównaj kilka ofert za darmo, bez zobowiązań!

location

check W 60 sekund

check Za darmo

check Do 30% oszczędności