Menu

Magazyny energii Sonnen - opinie, recenzja

Magazyny energii Sonnen to klasa sama w sobie. Czy warto zwrócić uwagę na te magazyny energii czy też nie są opłacalne? Sprawdzamy!

Niemcy

employees 1400+ pracowników

clock Od 2010

Czy panele fotowoltaiczne Suntech Power są godne uwagi? Sprawdzamy w poniższej recenzji. Weźmiemy pod uwagę sprawność, wiarygodność, warunki gwarancyjne i wiele innych. Przedstawimy też konkretne serie wraz z ich opisami. Zapraszamy serdecznie!

Historia marki Suntech

Suntech Power, założona w 2001 roku, szybko stała się znaczącym graczem w przemyśle fotowoltaicznym. Z siedzibą główną w Wuxi, Chiny, firma rozszerzyła swoją działalność, otwierając biura i zakłady produkcyjne w wielu krajach, w tym w USA, Niemczech, Szwajcarii, Japonii, Australii, Włoszech i Hiszpanii. Do końca 2011 roku Suntech osiągnął roczną zdolność produkcyjną 2000 MW, a do tej pory dostarczył ponad 13 milionów paneli słonecznych do tysięcy odbiorców w ponad 80 krajach. Suntech odgrywa również kluczową rolę w komercyjnych instalacjach fotowoltaicznych na całym świecie, w tym w projektach takich jak elektrownia solarna Alamosa w Kolorado, USA, i Beijing National Stadium w Chinach.

Niestety w 2013 roku firma „zaliczyła” niewypłacalność w wyniku trudności finansowych i wyzwań rynkowych. Pomimo tego kontynuuje swoją działalność po przeprowadzeniu restrukturyzacji i radzi sobie obecnie wyjątkowo dobrze.

Nasza opinia o marce Suntech

Co nam się podoba

  • Szeroka oferta paneli fotowoltaicznych
  • Przyzwoita wydajność
  • Dobre warunki gwarancyjne

Co nam się nie podoba

  • Skaza na wiarygodności

Pomożemy Ci wybrać najlepsze panele!

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

0 - 5 stopni

Prawie płaski

5-25 stopni

Normalnie nachylony

25 - 35 stopni

Bardzo nachylony

Pow. 35 st.

Gwarancja

Gwarancja Suntech na moduły PV obejmuje 12-letnią gwarancję na wykonanie produktu oraz 25-letnią gwarancję na wydajność dla standardowych modułów fotowoltaicznych, a dla modułów dwuszybowych - 30 lat. Gwarancja produktu obejmuje naprawę, wymianę lub zwrot kosztów w przypadku wad materiałowych, które powstały na etapie produkcyjnym.

Gwarancja wydajności zapewnia natomiast, że moduły utrzymają określony poziom wydajności przez cały okres gwarancji. Gwarancja wydajności różni się w zależności od serii:

  • Dla modułu P-type Mono PERC, rzeczywista średnia wydajność modułów będzie wynosić co najmniej 98% mocy znamionowej w pierwszym roku; następnie maksymalny spadek o 0,55% rocznie, kończąc na 84,8% w 25. roku po dacie rozpoczęcia gwarancji.
  • Dla modułu P-type Mono PERC dwustronnego dwuszybowego, rzeczywista średnia wydajność modułów będzie wynosić co najmniej 98% mocy znamionowej w pierwszym roku; następnie maksymalny spadek o 0,45% rocznie, kończąc na 84,95% w 30. roku po dacie rozpoczęcia gwarancji.
  • Dla modułu N-type Mono TOPCon, rzeczywista średnia wydajność modułów będzie wynosić co najmniej 99% mocy znamionowej w pierwszym roku; następnie maksymalny spadek o 0,4% rocznie, kończąc na 89,4% w 25. roku po dacie rozpoczęcia gwarancji.
  • Dla modułu N-type Mono TOPCon dwustronnego dwuszybowego, rzeczywista średnia wydajność modułów będzie wynosić co najmniej 99% mocy znamionowej w pierwszym roku; następnie maksymalny spadek o 0,4% rocznie, kończąc na 87,4% w 30. roku po dacie rozpoczęcia gwarancji.

Sprawdź, ile kosztuje instalacja PV w Twojej okolicy

Mój kod pocztowy:

location

za prąd płacę:

zł/mies.

Pomimo, że gwarantem jest chiński podmiot Wuxi Suntech Power Co., Ltd. to firma jest obecna w Europie. Dlatego nie powinno być większych problemów z realizacją ewentualnych roszczeń gwarancyjnych. 

Sprawność

Sprawność modułów Suntech jest na bardzo solidnym poziomie. Dla większości serii przekracza ona 21%, jednak mowa raczej o modułach „przystosowanych” do wysokiej sprawności – mowa o seriach Ultra V Pro i Ultra X.

Oszczędź do 30% dzięki porównaniu ofert

Wystarczy poświęcić 60 sekund na wypełnienie jednego krótkiego formularza, a skontaktujemy Cię z kilkoma firmami w Twojej okolicy. Porównaj kilka ofert za darmo, bez zobowiązań!

location

check W 60 sekund

check Za darmo

check Do 30% oszczędności

Wiarygodność

Suntech to firma, która istnieje w branży już od ponad 20 lat. To zasługuje na plus. Znajduje się także w zestawieniu Tier 1 Bloomberga, co oznacza, że firma dostarczyła duże ilości modułów na inwestycje komercyjne, jak również… nie grozi jej niewypłacalność.

Być może w tym momencie, jednak nie da się zmienić historii – w 2014 roku firma ogłosiła bankructwo, z którego jednak szybko podniosła. Warto jednak wspomnieć, że okres był wyjątkowo bolesny dla producentów fotowoltaiki – branża przeżywała w tamtych latach potężny kryzys.

Zaskoczeniem jest także to, że giełdowy wskaźnik Altmana plasuje się na poziomie 11 – co oznacza, że firma obecnie przeżywa naprawdę dynamiczny rozwój, zapewniając marce stabilność. Tym samym Suntech ma oczywiście skazę na wiarygodności z powodu bankructwa, ale w ostatnich latach udowodnił, że jest godną zaufania marką.

Cena i opłacalność

Biorąc pod uwagę dobrą sprawność, dobre warunki gwarancyjne i stosowanie nowoczesnych technologii – panele fotowoltaiczne Suntech stanowią opłacalny wybór. Półka cenowa to „wyższa klasa budżetowa” – oferta Suntech powinna spełniać oczekiwania osób, które celują właśnie w tę półkę.

Oszczędź do 30% dzięki porównaniu ofert

Wystarczy poświęcić 60 sekund na wypełnienie jednego krótkiego formularza, a skontaktujemy Cię z kilkoma firmami w Twojej okolicy. Porównaj kilka ofert za darmo, bez zobowiązań!

location

check W 60 sekund

check Za darmo

check Do 30% oszczędności

Jakie są serie paneli fotowoltaicznych Suntech?

Pora na opisy serii modułów fotowoltaicznych, które Suntech ma w swojej ofercie. Zapraszamy!

Ultra V Pro

Seria Ultra V Pro to moduły fotowoltaiczne cięte na pół. Zastosowano w nich duże ogniwa typu N – czyli „te lepsze” niż PERC i nowocześniejsze. Producent deklaruje, że druga strona modułu jest w stanie wygenerować aż 30% z całego uzysku w sprzyjających warunkach, co jest bardzo atrakcyjnym wynikiem.

W serii Ultra V Pro mamy naprawdę sporo do wyboru – od monofacjalnych małych paneli z serii „mini” do bifacjalnych modułów o większej mocy. Seria „mini” to moduły o mocy od 405 Wp do 440 Wp, Ultra V Pro bez dodatkowego oznaczenia to moce od 560 do 580 Wp, natomiast seria z oznaczeniem „plus” to moduły o mocy od 615 do 635 Wp.

Ultra V

Natomiast seria Ultra bez oznaczenia Pro, cechuje się nieco mniejszą sprawnością w zamian za nieco lżejsze i cieńsze moduły – powód jest prosty, jest to seria szkło-folia, a nie szkło-szkło. Jednakże mniejsza sprawność nie jest aż tak bolesna, biorąc pod uwagę znacznie mniejsze wymiary modułów. Osiągnięto to dzięki zastosowaniu technologii wielu szyn zbiorczych, która zmniejsza ścieżkę rozchodzenia się prądu w komórce.

W tej serii mamy też nieco oczywiście mniejszą ilość modułów niż w przypadku serii Pro. W serii mini moc wynosi od 390 do 410 Wp, natomiast bez tego dodatkowego oznaczenia – 530 do 555 Wp.

Ultra X

Z kolei seria Ultra X to naprawdę duże „okazy”. Nie ma tutaj modułów szkło-szkło. Jednakże mamy dostępne dwa warianty: moduły bifacjalne i monofacjalne. Moc tych modułów mieści się w przedziale od 650 do 675 Wp.

Pomożemy Ci wybrać najlepsze panele!

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

0 - 5 stopni

Prawie płaski

5-25 stopni

Normalnie nachylony

25 - 35 stopni

Bardzo nachylony

Pow. 35 st.

Panele fotowoltaiczne Suntech – opinie

„[System fotowoltaiczny] działa wyjątkowo dobrze. Nawet w pochmurne zimowe dni wciąż generowana jest energia.” Vicky (zweryfikowany użytkownik), solarquotes.com.au

Instalatorzy współpracujący z Suntech

Pamiętaj, wybór instalatora jest kluczowy! Niewłaściwy montaż może unieważnić gwarancję, obniżyć wydajność i spowodować usterki! Poniżej znajdziesz listę polecanych przez nas instalatorów.