Menu

Wiata fotowoltaiczna chroni samochód i wytwarza prąd

Carport może spełniać dwie funkcje na raz, chroniąc auto i dostarczając energii elektrycznej. Zobacz jak wyciągnąć z tego pomysłu jak najwięcej!

Opublikowane przez Dawid Kaczmarczyk

Ostatnia edycja: 18/11/2022

Czas lektury: 6 min

Panele fotowoltaiczne można umieszczać na wszystkim co jest wystawione na słońce i nie próbuje uciec. Carport spełnia te warunki. Jak wybrać wiatę fotowoltaiczną? Ile kosztuje? Czy się opłaca? Odpowiadamy w tym artykule!

Oferty od dobrych instalatorów z Twojej okolicy

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

0 - 5 stopni

Prawie płaski

5-25 stopni

Normalnie nachylony

25 - 35 stopni

Bardzo nachylony

Pow. 35 st.

Co to jest wiata fotowoltaiczna?

Wiata fotowoltaiczna to struktura z dachem skośnym i bez ścian, montowana na słupach, z miejscem na samochód. Dach najczęściej tworzą przezroczyste panele fotowoltaiczne z podwójnym przeszkleniem. Zazwyczaj mają mniej niż 50 m², bo przy tej wielkości wiata nie wymaga pozwolenia na budowę, o ile jest na działce z budynkiem mieszkalnym.

Panele fotowoltaiczne produkują energię elektryczną, którą możesz wykorzystać na dwa sposoby:

  • Do ładowania samochodu elektrycznego (przez stację ładowania EV)
  • Na cokolwiek innego chcesz (jeśli podłączysz wiatę do sieci, czyli jeśli będzie on-grid)

Podłączając carport do sieci możesz z niej jak z każdej innej instalacji fotowoltaicznej, czyli możesz ładować samochody, ale też zasilać pompę ciepła, sprzedawać energię itp. Koniecznie zatem podłącz carport do sieci, czy to domowej czy firmowej.

Jeśli tego nie zrobisz, będziesz mógł ładować z niej tylko samochody elektryczne , ale “jeśli nic się nie ładuje, to energia się marnuje”, no i przy słabej pogodzie też nie będzie ładowania!

Carporty występują w różnych wersjach cenowych. Są podstawowe, które po prostu wykonują swoje zadanie. Są też takie mega stylowe, które mają prześwitujące panele szkło-szkło, które w dodatku można podświetlać diodami o różnych kolorach. Wygląda to spektakularnie. Zobacz sam:

Zdjęcie carportu fotowoltaicznego

Carport fotowoltaiczny ML System - po lewej zwykły, po prawej “premium”

Carport, a carport fotowoltaiczny - porównanie

Ale czy warto kupować carport fotowoltaiczny? Czy do domowego użytku nie wystarczy mi zwykły carport, w celu ochrony samochodu? Cóż, jeśli nie masz fotowoltaiki, to nawet się nie zastanawiaj, tylko wybierz fotowoltaikę, bo to właściwie zawsze się opłaca. Jeśli natomiast masz już instalację fotowoltaiczną, to pamiętaj, że na ogół im więcej fotowoltaiki tym lepiej a przewymiarowanie instalacji to nic złego. Aby jednak nie przesadzić, sprawdź artykuł o tym, jak dobrać moc instalacji PV i udostępnione tam narzędzie do wyliczeń.

Cenę i opłacalność tych rozwiązań podsumowano w poniższej tabelce.

Cena carportu i carportu fotowoltaicznego
Jakość wykonania Carport Carport fotowoltaiczny Carport, do którego potem dokładasz PV
Zwykła Bardzo tani Dość drogi, ale na siebie zarobi Drogi
Luksus Drogi Drogi, ale na siebie zarobi Bardzo drogi

Zatem jeśli chodzi o cenę i opłacalność jest dobry wybór to:

  • Zwykła wiata, który jest niedrogi i ma po prostu chronić samochód
  • Carport fotowoltaiczny, bez względu na półkę cenową, bo chociaż jest sporo droższy, to może na siebie zarobić

Naszym zdaniem nienajlepsze rozwiązania to:

  • Luksusowe carporty bez fotowoltaiki - bo skoro już płacisz mnóstwo pieniędzy, to czy nie lepiej mieć coś, co przynosi dochód?
  • Kupno zwykłego carportu i potem dokładanie do niego paneli fotowoltaicznych, bo tutaj występują podwójne koszty robocizny

Gotowy na fotowoltaikę?

W 2019 średnia cena za instalację wynosiła 4,19PLN/Wp. To ponad 40% mniej niż trzy lata wcześniej. Inwestycja zwraca się już po 7 latach. Sytuacja nigdy nie była bardziej korzystna.

Oblicz oszczędności

Wiata fotowoltaiczna - cena

Wiata fotowoltaiczna na dwa auta kosztuje 35 000 - 45 000 zł w wersji zwykłej, oraz bez i nawet 50 000-65 000 zł w wersji luksusowej.

Wersja podstawowa powinna zawierać konstrukcję, panele fotowoltaiczne, inwerter i przyłącze na 3 fazy (do niego możesz podpiąć przenośną ładowarkę do samochodów).

Wersja rozszerzona / luksusowa to dodatkowo:

  • Wallbox
  • Lepsze materiały, np powłoka przeciwkorozyjna Magnelis
  • System podgrzewania samochodu
  • Oświetlenie LED
  • Ładniejszy wygląd

WIDGET

Carport fotowoltaiczny - rodzaje

Carport fotowoltaiczny możesz postawić obok domu jako strukturę wolnostojącą, lub jako przybudówkę. Omówmy krótko te dwa rodzaje.

Wolnostojąca wiata fotowoltaiczna

Wolnostojąca wiata fotowoltaiczna to osobna, samodzielna struktura, z panelami fotowoltaicznymi na górze.

Z wolnostojącą wiatą fotowoltaiczną znajdującą się daleko od budynku zachodzi potrzeba położenia długiego i grubego przewodu od wiaty do przyłącza elektrycznego. Ponownie przypominamy tutaj, że instalacje odłączone od sieci, tzw. Off-grid, nie są zalecane.

Wiata fotowoltaiczna jako przybudówka

Przybudówka garażowa w postaci carportu fotowoltaicznego jest zakotwiczona do konstrukcji domu lub innego elementu architektury na działce. Pozwala to na lepsze wykorzystanie przestrzeni i zaoszczędzenie na kosztach materiałów.

Gotowy na fotowoltaikę?

W 2019 średnia cena za instalację wynosiła 4,19PLN/Wp. To ponad 40% mniej niż trzy lata wcześniej. Inwestycja zwraca się już po 7 latach. Sytuacja nigdy nie była bardziej korzystna.

Oblicz oszczędności

Polscy producenci wiat fotowoltaicznych

W Polsce mamy kilku producentów wiat fotowoltaicznych, najważniejsi z nich to:

  • Corab
    Czołowy polski producent systemów montażu paneli fotowoltaicznych produkuje też gotowe carporty z panelami fotowoltaicznymi. Największą zaletą Corab są długie gwarancje, solidna konstrukcja i stabilność firmy
  • ML System
    Jedna z bardziej innowacyjnych firm na polskim rynku fotowoltaicznym. Zrobili dużo szumu wokół swojej “kwantowej kropki”, której jednak póki co nie sposób normalnie dostać. W kategorii wiat fotowoltaicznych ich kreatywność przejawia się w licznych funkcjach dodatkowych i świetnej stylistyce.

Oferty od dobrych instalatorów z Twojej okolicy

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

0 - 5 stopni

Prawie płaski

5-25 stopni

Normalnie nachylony

25 - 35 stopni

Bardzo nachylony

Pow. 35 st.

Jak wybrać wiatę fotowoltaiczną? Alumium, ocynk czy Magnelis?

Podstawą trwałości carportu jest odporność konstrukcji na występujące środowisko korozyjne. Tutaj mamy do wyboru konstrukcje z stali ocynkowanej, stali nierdzewnej, aluminium i stali pokrytej powłoką z magnezem, np. Magnelis.

Środowiska korozyjne dzieli się w Polsce na pięć głównych kategorii. C1 to najłagodniejsza kategoria, a C5 opisuje środowisko z bardzo dużym obciążeniem korozyjnym.Poniższe porównanie gwarancji ukazuje różnice w żywotności między tymi materiałami wystawionymi na różne środowiska:

Kategoria Omówienie Długość gwarancji
Aluminium / stal nierdzewna Ocynk wykonany metodą ogniową lub płatkową Stal chroniona powłoką Magnelis
C1 Tylko wnętrza - - -
C2 Atmosfera w małym stopniu zanieczyszczona. Okolice wiejskie Do 10 lat Do 12 lat Do 15 lat
C3 Atmosfery miejskie i przemysłowe Do 10 lat Do 12 lat Do 15 lat
C4 Obszary przemysłowe oraz przybrzeżne o średnim zasoleniu Do 5 lat Do 5 lat Do 15 lat
C5 Obszary przemysłowe o dużej wilgotności i agresywnej atmosferze oraz obszary przybrzeżne i oddalone w głąb morza Do 2 lat Do 2 lat Do 15 lat

Oczywiście rzeczywista żywotność przekracza czas gwarancji, a konstrukcje można naprawiać i dodatkowo zabezpieczać, jednak to porównanie pokazuje, które powłoki są najlepszej jakości.

Najważniejszy czynnik to dobry montaż

Nawet stal z powłoką Magnelis będzie rdzewieć, jeśli zostanie źle zamontowana! Niestaranni instalatorzy:

  • Używają elementów złącznych z gorszej stali
  • Kaleczą powłokę
  • Dopuszczają się innych błędów

Wszystko to obniża żywotność konstrukcji. Pomożemy Ci wybrać instalatora z Twojej okolicy! Wypełnij formularz i porównaj kilka darmowych propozycji!

Czy carport wymaga pozwolenia na budowę?

Carport / wiata postawiony na działce z budynkiem mieszkalnym lub przeznaczonej pod budownictwo mieszkalne do 50 m² nie wymaga pozwolenia na budowę, lecz zgłoszenia do odpowiedniego organu. Jeśli chcemy postawić carport na innej działce, wówczas maksymalna powierzchnia carportu bez pozwolenia wynosi 35 m².

Powierzchnia 35 m² jest wystarczająca do komfortowego parkowania jednego samochodu. Na 50 m² spokojnie zmieszczą się dwa. W przepisach prawa miejsce postojowe jest definiowane przez wymiary 2.5 m x 5 m.

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 18 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 5 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 23 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 10 min

Czytaj dalej arrow