Menu

Wiata fotowoltaika, carport fotowoltaiczny – co warto wiedzieć?

Wiata fotowoltaiczne to coraz częściej spotykane rozwiązanie w przemyśle i użytku prywatnym. Dlaczego tak jest?

Opublikowane przez Dawid Kaczmarczyk

Ostatnia edycja: 29/11/2023

Czas lektury: 7 min

Wiaty fotowoltaiczne i carporty fotowoltaiczne spotyka się coraz częściej podróżując po naszym kraju. Rosnąca popularność tego rozwiązania wynika z szeregu korzyści, które zapewnia.

W dzisiejszym poradniku omówimy wszystkie kwestie związane z wiatami fotowoltaicznymi i carportami – czym są, jakie są ich zalety, rodzaje, czy wymagają pozwolenia, jaka jest ich cena i wiele innych. Zapraszamy!

Co to jest carport, a co to jest wiata fotowoltaiczna?

Carporty solarne i wiaty fotowoltaiczne to niemal te same konstrukcje, których zadanie polega na ochronie pewnej przestrzeni i generowaniu prądu z paneli, które są na nim umieszczone.

Zasadniczo różnią się od siebie tylko jedną, małą cechą – rozmiarami. Carporty to kompaktowe rozwiązania, natomiast wiaty fotowoltaiczne mogą „przykryć” więcej samochodów osobowych, a nawet dużych pojazdów np. samochodów ciężarowych, ciągników czy traktorów.

Carporty występują w różnych wersjach cenowych. Są podstawowe, które po prostu wykonują swoje zadanie, jak również obudowane itp. i z dodatkowym wyposażeniem, które opisujemy w dalszej części artykułu. alt-here

Przykład dobrze i stylowo zaprojektowania carportu fotowoltaiczny obudowany

Poniżej natomiast duża wiata fotowoltaiczna na kilka samochodów

alt-here

Carport fotowoltaiczny będący... parkingiem. Idealne rozwiązanie dal firm

Zalety wiaty fotowoltaicznej

Wiaty fotowoltaiczne montowane są dla różnych potrzeb, a więc ich zalety są także różnorodne. Jeżeli chodzi o użytek prywatny – szczególnie w przypadku posiadania samochodu elektrycznego łączymy ze sobą najważniejsze zalety tego rozwiązania, czyli tanie generowanie prądu i ochronę pojazdu (i innych przedmiotów) przed opadami atmosferycznymi. Jeżeli flota firmy to właśnie samochody elektryczne, rozwiązanie jest z reguły bardzo korzystne z ekonomicznego i ekologicznego punktu widzenia.

Nieoczywistą zaletą wiaty fotowoltaicznej jest także jej potencjał reklamowy w przypadku przedsiębiorstw. Takie konstrukcje zdecydowanie skupiają na sobie uwagę i świadczą o nowoczesności firmy, przy której się znajdują, jak również jej dbałości o środowisko.

Warto też wiedzieć, że wiata fotowoltaiczna podnosi wartość nieruchomości, dzięki możliwości produkcji własnej energii i ochronę, jaką zapewniają. Nie da się też ukryć, że wiaty fotowoltaiczne wyglądają po prostu estetycznie i stanowią „rzucający się w oczy” element architektury.

Jako że wiaty fotowoltaiczne to pewnego rodzaju gruntowe instalacje fotowoltaiczne, to przejmują oczywiście ich zalety – czyli łatwość w czyszczeniu i przy ewentualnych naprawach. Wiata fotowoltaiczna i carport to świetne rozwiązanie, gdy i tak ze względu na niekorzystne nachylenie lub orientację Twojego dachu, należy zamontować instalację gruntową. Upieczesz w ten sposób „dwie pieczenie na jednym ogniu”!

Wiata fotowoltaiczna - cena

Ceny carportów i wiat fotowoltaicznych są zróżnicowane w zależności od wielkości, zastosowanych materiałów, wyposażenia. Jeżeli mówimy o tradycyjnym carporcie dla dwóch samochodów osobowych – cena wynosi od 15 do 30 tyś złotych. Duże wiaty fotowoltaiczne to natomiast wydatek od 40 tyś złotych wzwyż.

I tak jak wspomnieliśmy – wyposażenie, które omówimy za chwilę ma bardzo duży wpływ na cenę. Jeżeli zdecydujemy się na wyposażenie dodatkowe w postaci np. wallboxa, oświetlenie LED, klimatyzację – cena może wzrosnąć nawet dwukrotnie.

Gotowy na fotowoltaikę?

W 2019 średnia cena za instalację wynosiła 4,19PLN/Wp. To ponad 40% mniej niż trzy lata wcześniej. Inwestycja zwraca się już po 7 latach. Sytuacja nigdy nie była bardziej korzystna.

Oblicz oszczędności

Wyposażenie dodatkowe wiaty fotowoltaicznej

A skoro jesteśmy przy temacie – wiata fotowoltaiczna to nie tylko ochrona pojazdu przed opadami atmosferycznymi i wytwarzanie prądu. Możemy wyposażyć ją w dodatkowe udogodnienia, poniżej wymieniamy najpopularniejsze z nich:

  • Ładowarka do samochodów elektrycznych – połączenie fotowoltaiki z samochodem elektrycznym to najbardziej optymalne wykorzystanie wiat fotowoltaicznych. Szczególnie dla firm, w których istnieje możliwość ładowania floty za dnia.
  • Gniazda sieciowe – dostęp do prądu wynika z różnych potrzeb. Takie wyposażenie jest zatem niezwykle przydatne nawet przy codziennych pracach konserwacyjnych.
  • Ogrzewanie – jeżeli decydujemy się na zabudowany wariant, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować pod wiatą np. ogrzewanie klimatyzacyjne, szczególnie jeżeli lubimy dużo i długo majsterkować!
  • Oświetlenie – kolejne udogodnienie, które może być zasilane z energii pochodzącej z fotowoltaiki. Daje to komfort, szczególnie w godzinach nocnych.
  • Magazyn energii – przy odpowiedniej obudowie i wentylacji wiata fotowoltaiczna to świetne miejsce na magazyn energii. Baterie prądu to rozwiązanie, które zyskuje na popularności.

Dowiedz się w 60 sekund czy fotowoltaika Ci się opłaci

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

0 - 5 stopni

Prawie płaski

5-25 stopni

Normalnie nachylony

25 - 35 stopni

Bardzo nachylony

Pow. 35 st.

Jaka moc wiaty fotowoltaicznej?

Moc wiaty fotowoltaicznej jest skorelowana z jej rozmiarami – im większe pokrycie dachowe, tym więcej paneli, co oznacza większą moc instalacji. W przypadku przydomowych carportów najczęściej spotykamy się z mocami rzędu 10 kWp, 5 kWp, 4 kWp.

W przypadku, gdy mówimy o wiatach fotowoltaicznych na dziesiątki samochodów, moce instalacji sięgają nawet 50 kWp i więcej.

Wiata fotowoltaiczna a pozwolenie na budowę

Jeżeli zastanawiasz się czy na wybudowanie wiaty fotowoltaicznej musisz mieć pozwolenie, to odpowiedź jest prosta – w większości przypadków nie będzie to wymagane. Jednakże mowa tutaj o wszelkich konstrukcjach, których powierzchnia nie jest większa niż 35m2. W przypadku przydomowych carportów są bardzo nikłe szanse, że przekroczymy tę wartość.

Wyjątkiem jest wyłącznie sytuacja, gdy wiata fotowoltaiczna poniżej 35m2 ma być zlokalizowana na obszarze ochrony konserwatorskiej.

Wiaty fotowoltaiczne – rodzaje

Wiaty fotowoltaiczne wykonane są na różnorodne sposoby. Podjęliśmy się jednak wyzwania podzielenia ich na główne rodzaje:

Klasyczna wiata fotowoltaiczna

Klasyczne konstrukcje zwane wiatami fotowoltaicznymi to wersje bez dodatkowego wyposażenia. Nie posiadają obudowy, więc nie mówimy w ich przypadku o pełnej ochronie przed warunkami atmosferycznymi. Zwykła konstrukcja nośna z modułami fotowoltaicznymi na dachu.

Obudowana wiata fotowoltaiczna

Obudowane wiaty fotowoltaiczne to swego rodzaju garaże. Tym samym mamy możliwość umieszczenia w nich dodatkowego wyposażenia, o którym wspominaliśmy we wcześniejszej części poradnika.

Wolnostojąca wiata fotowoltaiczna

Wolnostojąca wiata fotowoltaiczna to osobna, samodzielna struktura, z panelami fotowoltaicznymi na górze.

Z wolnostojącą wiatą fotowoltaiczną znajdującą się daleko od budynku zachodzi potrzeba położenia długiego i grubego przewodu od wiaty do przyłącza elektrycznego. Ponownie przypominamy tutaj, że instalacje odłączone od sieci, tzw. off-grid, nie są zalecane.

Oszczędź do 30% dzięki porównaniu ofert

Wystarczy poświęcić 60 sekund na wypełnienie jednego krótkiego formularza, a skontaktujemy Cię z kilkoma firmami w Twojej okolicy. Porównaj kilka ofert za darmo, bez zobowiązań!

location

check W 60 sekund

check Za darmo

check Do 30% oszczędności

Wiata fotowoltaiczna jako przybudówka

Przybudówka garażowa w postaci carportu fotowoltaicznego jest zakotwiczona do konstrukcji domu lub innego elementu architektury na działce. Pozwala to na lepsze wykorzystanie przestrzeni i zaoszczędzenie na kosztach materiałów.

Jak wybrać wiatę fotowoltaiczną?

Wybór wiaty fotowoltaicznej uzależniony jest od takich czynników jak:

  • przeznaczenie,
  • budżet,
  • rodzaj konstrukcji,
  • ilość samochodów (docelowej powierzchni oraz docelowe wyposażenie).

Jeżeli zależy nam jedynie na podstawowej ochronie, to zdecydujmy się na nieobudowaną wersję aluminiową lub ze stali nierdzewnej. Jeżeli będzie ona natomiast dodatkowo ocynkowana, to możemy liczyć na znacznie dłuższy czas eksploatacji.

Z kolei stal węglowa chroniona powłoką Magnelis to „najtwardsze rozwiązanie”. Producent deklaruje nawet trzykrotnie lepszą odporność na korozję niż w przypadku stali ocynkowanej. I te 25 lat gwarancji!

Pamiętaj też, że z czasem możesz ponownie naprawić i zabezpieczyć elementy konstrukcyjne nową powłoką.

Jednakże to na czym w pierwszej kolejności powinniśmy się skupić to wybór właściwej firmy instalacyjnej – gwarantuje to fachowy i bezpieczny montaż konstrukcji i spełnianie jej funkcji przez długie dekady.

Oferty od dobrych instalatorów z Twojej okolicy

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

0 - 5 stopni

Prawie płaski

5-25 stopni

Normalnie nachylony

25 - 35 stopni

Bardzo nachylony

Pow. 35 st.

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 18 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 11 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 24 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 10 min

Czytaj dalej arrow