Menu

Ranking magazynów energii 2024 – najlepsze magazyny energii

Ranking magazynów energii pozwoli Ci wybrać właściwego producenta, a nawet konkretne urządzenie. Zapoznaj się z nim!

Opublikowane przez Adam Skrzyński

Ostatnia edycja: 27/01/2024

Czas lektury: 8 min

Magazyny energii mają to coraz większe znaczenie w energetyce, która transformuje się w kierunku OZE. Jak wybrać odpowiedni magazyn energii pod kątem marki? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które chcą inwestować w zieloną energię. Właśnie dlatego przygotowaliśmy ranking magazynów energii aktualny na 2024 rok!

Producent Wynik Osiągi Zasilanie awaryjne Wiarygodność Opłacalność

Jak interpretować to zestawienie?
Wszystkie z firm w powyższym zestawieniu są godne polecenia.

Co warto wiedzieć o magazynach energii?

Pierwsze formy magazynowania energii można datować na… kilka tysięcy lat wstecz, jeżeli weźmiemy pod uwagę proste technologie takie jak „przechowywanie” ciepła w wodzie. Pierwsze baterie nieco bardziej na wzór współczesnych akumulatorów do magazynowania energii powstały bowiem w 1800 roku.

Dzisiaj magazyny energii zyskują jeszcze większą rolę za sprawą rozwijania się technologii OZE i transformacji energetyki w kierunku zielonych źródeł, a w szczególności fotowoltaiki.

W 2023 roku weszły w życie przepisy dla prosumentów, w ramach których sprzedaż energii z fotowoltaiki zaczęła odbywać się po miesięcznych uśrednionych cenach giełdowych.

W lipcu 2024 roku sprzedaż prądu będzie natomiast odbywać po cenach godzinowych. Wydaje się z ekonomicznego punktu widzenia, że w godzinach największej produkcji energii prąd będzie tani w sprzedaży, dlatego o wiele bardziej opłacalne będzie zachowanie tej energii na później. Więcej na ten temat opisaliśmy w artykule o autokonsumpcji.

I tutaj właśnie swoją rolę spełniają magazyny energii, które zachowują energię wytworzoną i niespożytkowaną na własne potrzeby, tak aby można było ją wykorzystać w dogodnym momencie. Co więcej, już teraz w zachodniej Europie funkcjonują systemy, które pozwalają na zarządzanie sprzedażą energii, tak aby odbywała się ona po najkorzystniejszych dla prosumenta cenach. Można spodziewać się, że w przyszłości zostaną takie rozwiązania wprowadzone w Polsce!

Jak i dlaczego stworzyliśmy ten ranking magazynów energii?

W przygotowaniu tego rankingu pomogła nam oczywiście ekspercka wiedza, doświadczenie zdobywane przez lata, jak również znajomość producentów od strony „branżowej”.

Głównym powodem, dla którego przygotowaliśmy ranking magazynów energii, jest chęć przedstawienia właścicielom budynków, najkorzystniejszych dla nich rozwiązań w zakresie „przechowywania” prądu.

Uzyskaj bezpłatną wycenę od zaufanych instalatorów

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

0 - 5 stopni

Prawie płaski

5-25 stopni

Normalnie nachylony

25 - 35 stopni

Bardzo nachylony

Pow. 35 st.

Jaka technologia magazynów energii jest najlepsza?

Warto wiedzieć, że wbrew pozorom magazyny energii nie różnią się aż tak od siebie pod kątem technologii. W kontekście fotowoltaiki mamy najczęściej do czynienia z magazynami litowo-jonowymi lub nieco lepszymi ogniwami litowo-żelazowo-fosforanowymi.

Jaka jest przewaga tych drugich? Przede wszystkim charakteryzują się nieco większą bezpieczeństwem w użytkowaniu, gdyż są bardziej odporne na przegrzanie i uszkodzenia.

Ponadto, wykazują one dłuższą żywotność – mogą wytrzymać o około 10-15% więcej cykli ładowania i rozładowania bez znacznego spadku wydajności. Jest to szczególnie ważne w zastosowaniach, które wymagają częstego ładowania i rozładowania, jak w przypadku instalacji fotowoltaicznych. Ogniwa LiFePO4 wykazują także mniejszą degradację w ekstremalnych temperaturach, co czyni je niezawodnymi w różnych warunkach środowiskowych. Dodatkowo, są one bardziej przyjazne dla środowiska, ponieważ nie zawierają toksycznych metali ciężkich, co ułatwia ich recykling po zakończeniu żywotności.

Jednakże są one znacznie droższe, dlatego w większości przypadków ich zakupów nie jest do końca opłacalny pod względem ekonomicznym.

Co wzięliśmy pod uwagę przy tworzeniu tego rankingu?

Oceniając magazyny energii, a przede wszystkim ich producentów, weźmiemy pod uwagę kilka istotnych czynników, które opisujemy poniżej.

Osiągi

Pod określeniem osiągi skrywa się wiele różnych parametrów charakterystycznych dla magazynów energii. Bardzo istotnym czynnikiem rankingowym jest dla nas szerokość oferty producenta pod kątem pojemności magazynów energii. Bogaty wybór to dla nas znak, że marka na poważnie podchodzi do tego sektora i chce spełniać potrzeby różnych grup docelowych.

Bierzemy także pod uwagę szybkość ładowania akumulatora, co tak naprawdę jest sporym wyznacznikiem czy mamy do czynienia z marką premium czy budżetową.

Oszczędź do 30% dzięki porównaniu ofert

Wystarczy poświęcić 60 sekund na wypełnienie jednego krótkiego formularza, a skontaktujemy Cię z kilkoma firmami w Twojej okolicy. Porównaj kilka ofert za darmo, bez zobowiązań!

location

check W 60 sekund

check Za darmo

check Do 30% oszczędności

Zasilanie awaryjne

W sytuacjach awaryjnych, takich jak przerwy w dostawie prądu spowodowane burzami, awariami sieci czy innymi problemami, zasilanie awaryjne zapewnia ciągłość działania podstawowych urządzeń domowych.

Zasilane awaryjne pozwala na dostarczanie prądu do budynku nawet przez kilka dni, jednakże pod warunkiem podłączenia do jednego, najważniejszego pod kątem „przetrwania” obwodu. Mowa tutaj o obwodach elektrycznych, których najczęściej występuje kilkanaście w budynku (nie mylić z fazami!) - awaryjny obwód zasila wyłącznie kluczowe urządzenia w budynku np. lodówkę, kuchenkę elektryczną, pralkę itp.

W naszym rankingu magazynów energii bierzemy pod lupę rozwiązania, które producenci zapewniają w zakresie zasilania awaryjnego.

Wiarygodność

Wiarygodność producenta magazynu energii to również bardzo istotna kwestia, która stanowi czynnik rankingowy w naszym zestawieniu. Sprawdzamy przede wszystkim, jakich rozmiarów jest przedsiębiorstwo i jak radzi sobie finansowo. Magazyn energii to inwestycja na długie lata, dlatego lepiej, aby producent rzeczywiście istniał w przyszłości, aby realizować ewentualne roszczenia gwarancyjne.

A skoro jesteśmy przy tym temacie – gwarancja ma dla nas również ogromne znaczenie. Większość marek oferuje 10-letni okres ochrony przed usterkami z winy producenta. Jednakże trzeba w tym miejscu zaznaczyć bardzo istotną kwestię.

Otóż magazyny energii z czasem tracą swoją pojemność w sposób naturalny – dokładnie tak samo jak konieczna jest wymiana akumulatora co jakiś czas w samochodzie. Oczywiście, jeżeli wymieniamy ten komponent pojazdu co 3 miesiące, świadczy to o tym, że „coś jest nie tak”, jednak nie ma sposobu, aby uniknąć degradacji magazynu energii z czasem.

Na to jaką pojemność zachowa magazyn energii po czasie ma wpływ nie tylko jakość jego wykonania, lecz również sposób jego eksploatacji. Właśnie z tego powodu w warunkach gwarancyjnych znajdziemy m.in. maksymalną ilość cykli pracy obok samego okresu gwarancyjnego. Oznacza to, że przy mocniejszej eksploatacji magazynu, gwarancja skończy się wcześniej.

Czasami producenci rozdzielają także gwarancję – na produkt i drugą na degradację pojemności.

Opłacalność

Kolejnym aspektem wyboru właściwego magazynu energii, który bierzemy pod uwagę w rankingu, jest oczywiście cena. Trzeba jednak wciąż pamiętać, że cena nie jest synonimem opłacalności. Czasami możemy mocno przepłacić pomimo najbardziej zaawansowanych technologii, a z drugiej strony możemy pozornie przyoszczędzić na wątpliwej jakości magazynie.

Właśnie z tego powodu zachęcamy do rozsądnych wyborów na podstawie naszego rankingu. Mamy dla Ciebie w tym miejscu propozycję – jeśli chcesz zostawić wybór magazynu energii w rękach specjalistów, wypełnij poniższy formularz, a skontaktujemy się z Tobą, aby omówić temat Twojej instalacji z magazynem energii!

Polecane magazyny energii

Magazyn energii Huawei LUNA2000 10kW

Magazyn energii Huawei LUNA2000

Magazyn energii Huawei LUNA2000 to zaawansowane technologicznie rozwiązanie do przechowywania energii, idealne dla domowych instalacji fotowoltaicznych. Charakteryzuje się modułową budową, umożliwiającą elastyczne rozszerzanie mocy od 5 do 30kWh, co sprawia, że jest to rozwiązanie skalowalne i przystosowane do różnych potrzeb.

Każdy moduł magazynu energii posiada wbudowany optymalizator, zarządzający niezależnie ładowaniem i rozładowaniem, co zwiększa efektywność i niezawodność systemu. Magazyn wykorzystuje ogniwa litowo-żelazowo-fosfaronowe (LiFePO4), znane z wyższego poziomu bezpieczeństwa, szczególnie w kontekście przeciwpożarowym.

Bateria niskonapięciowa FOX ESS LV5200

Bateria niskonapięciowa FOX ESS LV5200

Bateria niskonapięciowa FOX ESS LV5200 to innowacyjny moduł magazynowania energii, który wyróżnia się wysoką wydajnością i długą żywotnością. Jest to rozwiązanie skalowalne, oferujące ponad 6000 cykli życia, co czyni ją niezwykle trwałą.

Bateria charakteryzuje się 98% wydajnością ładowania/rozładowania oraz 90% głębokością rozładowania, co zapewnia efektywną i długotrwałą pracę. Łatwa instalacja typu plug and play znacząco upraszcza proces montażu, oszczędzając czas instalatorów.

Dowiedz się w 60 sekund czy fotowoltaika Ci się opłaci

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

0 - 5 stopni

Prawie płaski

5-25 stopni

Normalnie nachylony

25 - 35 stopni

Bardzo nachylony

Pow. 35 st.

Podsumowanie

Wybór magazynu energii to poważna inwestycja na długie lata. Z tego powodu przed decyzją o zakupie konkretnego urządzenia należy wziąć pod uwagę osiągi, zasilanie awaryjne, wiarygodność i opłacalność. Zdajemy sobie sprawę z faktu, że nie musisz być specjalistą lub specjalistką od energetyki. Właśnie dlatego powstał ten rzetelny ranking magazynów energii – aby zmaksymalizować szansę pełnego zadowolenia z wyboru baterii do Twojego budynku!

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 7 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 8 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 11 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 16 min

Czytaj dalej arrow