Jesteś instalatorem PV?

Ile energii wyprodukuje panel fotowoltaiczny w czasie trwania gwarancji na uzysk? Jaki wpływ ma gwarancja na opłacalność?

Fotowoltaika to nie tylko ekologiczny sposób na ochronę środowiska, lecz przede wszystkim opłacalna inwestycja. Każdy inwestor chce wiedzieć nie tylko, ile będzie ta inwestycja kosztować, ale też ile przyniesie zysków. Czytając ten artykuł dowiesz się, jak obliczać całkowity, gwarantowany uzysk energii z paneli fotowoltaicznych. Dlaczego jest to ważne? Bo gdy porównasz tę wielkość z ceną za panel lub za instalację, dowiesz się, ile oszczędzisz dzięki każdej wydanej złotówce.

Obecnie 1kWh kosztuje około 55gr. Według analiz Instytutu Energii Odnawialnej możemy spodziewać się podwyżki cen nawet o 40% w ciągu najbliższych 25 lat.

Każdy 1Wp mocy instalacji fotowoltaicznej wyprodukuje w warunkach Polskich mniej więcej 1kWh mocy rocznie (± 10%). Oznacza to, że idealny panel o mocy 300 Wp wytworzy w ciągu 25 lat 7500 Wp
300 x 25 = 7500 kWh

W 30 sekund oblicz ile zaoszczędzisz korzystając z paneli słonecznych
 • W którym kierunku nachylony jest Twój dach?

  • Północ
  • Wschód
  • Południe
  • Zachód
 • Jak mocno nachylony jest Twój dach?

  • Mocno (45°)
  • Normalnie (35°)
  • Lekko (20°)
  • Wcale (0°)
 • Ile cienia pada na Twój dach

  • Brak cienia
  • Mało
  • Dużo cienia
 • Ile płacisz za prąd?

  zł miesięczie

  Wydając podaną sumę miesięcznie, przez rok zużywasz około

 • Czy chcesz otrzymać darmowe oferty instalacji?

  Jeśli chcesz, możemy skontaktować Cię z instalatorami paneli słoneczych w Twojej okolicy. Dzięki temu będziesz w stanie porównać ceny i oferowane komponenty

  Solar Quotes in your area

  Polecimy Ci tylko najlepsze firmy, o średniej ocenie 4.5/5

 • Mój Adres

  Na podstawie adresu, możemy określić liczbę godzin słonecznych i obliczyć Twój potencjał energii słonecznej.

 • Twój adres email

  Na podstawie wprowadzonych przez Ciebie danych wyślemy spersonalizowaną symulację na Twój adres email

 • Darmowa wycena instalacji fotowoltaicznej

  Jeśli sobie życzysz, wraz z wynikami symulacji prześlemy Ci darmową wycenę instalacji fotowoltaicznej od najlepszych firm w Twoim rejonie


  Zonnepanelen adviseur photo

  ”Oferty jakie dostaniesz na swoją skrzynkę email pochodzą tylko od najlepszych instalatorów w Polsce, o minimalnym rankingu 4.7/5.

  Michał Jarosz

  Doradca ds. fotowoltaiki

 • Czy by zainstalować panele, konieczna jest dotacja?

  W zależności od tego w jakiej gminie się znajdujesz, czasami możliwe jest uzyskanie dotacji na fotowoltaikę. Niestety, w przypadku większości gmin nie są one dostępne.
  Pamiętaj, że panele fotowoltaiczne zwracają się nawet w 5-6 lat bez jakiejkolwiek dotacji.

 • Przeszukujemy bazę 780 firm...

  Wszyscy rekomendowani przez nas instalatorzy przeszli przez skomplikowany proces rekrutacyjny. Zaraz dowiesz się którzy z nich pracują w Twojej okolicy i najlepiej spełniają Twoje wymagania

  • Instalatorzy pracujący w
  • Średnia ocena 4.3/5 lub wyżej...
  • Pewne, rzetelne firmy
23%

Oczywiście idealne panele nie istnieją. Panele słoneczne tracą z czasem swoją wydajność. Taka strata efektywności to zjawisko całkowicie normalne i nieuniknione. Producent określa dopuszczalną utratę mocy na przestrzeni lat i zawiera te informacje w gwarancji na uzysk, liniowej gwarancji mocy lub gwarancji na liniowy spadek mocy maksymalnej. Większość producentów gwarantuje, że ich panel po 25 latach pracy będzie miał moc na poziomie 80% mocy początkowej.

Jak zatem oszacować gwarantowany uzysk z danego panelu fotowoltaicznego w korzystnych warunkach na przestrzeni 25 lat?

Jak obliczyć całkowity uzysk w skali 25 lat?

Do obliczenia, ile kWh wyprodukuje panel fotowoltaiczny w ciągu 25 lat potrzebujemy danych o jego gwarancji na uzysk oraz mocy początkowej.

Liniowa strata wydajności przybiera postać mniej więcej takiego wykresu (z karty danych panelu BrukBet Solar):

Gwarancja na uzysk BrukBet Solar

Zwróć uwagę, że gwarancja nie zaczyna się od 100%, a zwykle od 97% (98% dla tytanów gigantów wydajności pokroju SunPower). Zauważ też, że spadek wydajności jest mniej więcej równy. Czasami panele utrzymują wartość 97% lub 95% przez kilka pierwszych lat, a dopiero potem liniowo zmniejszają swoją wydajność. Nie wpływa to jednak zbytnio na nasze obliczenia.

Gwarantowana wydajność może być mniejsza lub większa, ale w przypadku standardowych paneli kończy się na 25 latach. Inaczej jest w przypadku paneli szkło-szkło, których producenci gwarantują wysokie uzyski na okres 30 lat. Poniżej przykład takiej gwarancji z karty danych panelu produkcji ZNShine.

Gwarancja liniowa mocy ZnShine

Szacowany uzysk w ciągu okresu obowiązywania gwarancji można obliczyć z następującego wzoru:
Moc początkowa x ilość lat gwarancji x (97%-((97%-gwarantowany procent wydajności początkowej po tym okresie czasu) / 2))

Przykład:
Panel REC320NP N-PEAK ;
320Wp mocy nominalnej
86% mocy początkowej po 25 latach

320 x 25 x (97%-((97%-86%)/2)) = 91,5% x 8000 = 7320 kWh

Pamiętaj też, że liniowa gwarancja mocy to nie gwarancja na brak usterek, ani nie gwarancja na poprawną instalację. Jeśli ogniwa w danych panelu fotowoltaicznym zostaną uszkodzone podczas produkcji lub instalacji - gwarancja na uzysk nie obowiązuje. Przed wadami produkcyjnymi chroni gwarancja na produkt, która wynosi standardowo 10-12 lat. Panele słoneczne z długą gwarancją na produkt są naprawdę drogie. Do producentów takich paneli należą SolarWatt, SunPower, REC oraz LG.

Z drugiej strony to, że gwarancja na uzysk kończy się po 25 latach nie oznacza, że panele przestają wtedy działać. Na podstawie dotychczasowego doświadczenia szacuje się, że obecna generacja paneli fotowoltaicznych będzie działać nawet 30-40 lat. Po końcu gwarancji na uzysk zaobserwujemy jednak wzmożony spadek wydajności z każdym rokiem.

Jak obliczyć opłacalność paneli fotowoltaicznych?

Skoro umiemy oszacować, ile mniej więcej oszczędności przyniesie nam dany panel fotowoltaiczny, bardzo łatwo możemy też określić jego opłacalność. Wystarczy podzielić szacowany uzysk przez cenę początkową, a zobaczymy, ile kWh w ciągu 25 lat przyniesie nam każda wydana złotówka.

W poniższej tabelce przedstawiono wyniki takich obliczeń dla kilku paneli fotowoltaicznych:

Porównanie opłacalności na podstawie ceny, mocy i gwarancji

Oznaczenie panelu JKM270PP-60 270 VL4 ZXP6-TLD60-280/P Vision 60P 295 Wp Bruk Bet BEP 305
Producent Jinko IBC PolySol Znshine Solar SolarWatt Bruk-Bet Solar
Typ ogniw Polikrystaliczne Polikrystaliczne Polikrystaliczne Polikrystaliczne Monokrystaliczne
Moc nominalna 270Wp (-0;+8Wp) 270Wp (-0;+5Wp) 280Wp (-0;+3Wp) 295Wp (-15Wp;+15Wp) 305Wp (-0;+5Wp)
Szacowana cena (Brutto): 460 460 700 1050 920
Gwarancja na produkt 10 lat 15 lat 10 lat 30 lat 12 lat
Gwarantowany uzysk: 80,7% mocy pocz. po 25 latach 80% mocy pocz. po 25 latach 81,05% mocy pocz. po 30 latach 87% mocy pocz. po 30 latach 83% mocy pocz. po 25 latach
Oszklenie I ramka Szkło-folia Szkło-folia Szkło-szkło Szkło-szkło Szkło-folia
Szacowany gwarantowany uzysk: 5997 kWh 5973 kWh 7478 kWh 8142 kWh 6862 kWh
Opłacalność: 13,04 kWh / PLN 12,99 kWh / PLN 10,68 kWh / PLN 7,75 kWh / PLN 7,46 kWh / PLN

Powyższe wyliczenie obejmuje oczywiście jedynie panele fotowoltaiczne, które stanowią mniej więcej połowę całkowitych kosztów związanych z instalacją. Przeczytaj artykuł o cenach paneli fotowoltaicznych, by dowiedzieć się więcej.

W 30 sekund oblicz ile zaoszczędzisz korzystając z paneli słonecznych
 • W którym kierunku nachylony jest Twój dach?

  • Północ
  • Wschód
  • Południe
  • Zachód
23%

Ile prądu zużywasz rocznie?

-
3500 kWH
+