Menu

LG Chem magazyn energii - opinie, recenzja

LG Chem to jeden z 10 największych i najważniejszych producentów magazynów energii na świecie i są w ścisłej światowej czołówce od wielu lat.

Korea Południowa

employees 20 000 pracowników

clock Od 1958

LG nie jest na rynku, LG kształtuje rynek. Czy to automatycznie oznacza, że to najlepsza opcja? Niekoniecznie.

Co nam się podoba

 • Gwarancja na 10 lat przy 1 cyklu dziennie
 • Światowy lider rynku
 • Szeroka kompatybilność z markami inwerterów
 • Małe wymiary
 • LG dba o swoją markę
 • LG nie zniknie z rynku
 • 10 000 pracowników w Polsce!

Co nam się nie podoba

 • LG zapewnia tylko akumulator, resztę elektroniki musisz dobrać.
 • Podają pojemność nominalną, nie użytkową
 • Trzeba co pół roku sprawdzać uszczelki, żeby nie stracić gwarancji
 • Gwarancja zawiera inne niecodziene zapiski
 • Ogniwa typu NMC - mniej bezpieczne

Co to jest LG Chem?

To jeden z filarów LG Corporation, gigantycznej firmy z Korei Południowej. Zresztą, przecież słyszałeś o LG, prawda? Robią porządny, markowy sprzęt, prawda? A skąd to wiesz? A skąd miałbyś pamiętać. Przez lata ta informacja była wkładana do Twojej głowy. To przez to masz z nazwą LG pozytywne skojarzenia.

Na tym polega wartość marki.

Marka to nie tylko propaganda i zysk dla firmy, ale też zysk dla klienta. W skrócie LG tak bardzo nie chce stracić marki, że zrobi więcej, niż to wymagane, by zadowolić klienta.

I to jedna z głównych zalet LG Chem.

Oto jak LG Chem tworzy ogniwa do samochodów elektrycznych i magazynów energii.

Wynik: Rewelacjny

4.7
Solidna opcja od giganta rynku.
altmanZ

Altman Z-score

Stabilny Finansowo

Jak oceniamy LG Chem?

Osiągi

4.4

Opłacalność

4.7

Zasilanie awaryjne

4.6

Wiarygodność

5.0

LG Chem oferuje magazyn energii w najczystszej postaci, czyli żeby zrobić z nim cokolwiek, musisz sparować go z kompatybilnym sprzętem innych producentów. W odpowiedniej konfiguracji może służyć Ci:

 • jako samodzielna jednostka
  do magazynowania tańszego prądu
 • do zwiększania autokonsumpcji z instalacji fotowoltaicznej
  zarówno nowej, jak i już istniejącej
 • jako część kompletnego systemu z zasilaniem awaryjnym,

System z magazynem energii to więcej niż sam akumulator, ale ponieważ LG produkuje wyłącznie akumulatory, to na nich skupimy się w tej recenzji.

Osiągi

Na osiągi akumulatorów składają się gwarantowana liczba cykli, sprawność oraz podobne parametry.

Gwarancja i niezawodność

Gwarancja daje nam ważne informacje o żywotności baterii.

Gwarancja - głosi, że magazyn energii LG RESU zachowa 60% początkowej pojemności po 10 latach użytkowania, chyba, że do tego czasu przez magazyn energii o pojemności użytkowej 9,3 kWh przejdzie 27,4MWh energii, co daje nam 3700 cyklów. Biorąc 1 pełny cykl dziennie wychodzi, że gwarancja wynosi dokładnie 10 lat. Gwarancja na 10 lat jest zatem gwarancją rzeczywistą.

Przy dwóch cyklach dziennie gwarancja wyczerpie się po ~ 5 latach. Dwa cykle dziennie możesz mieć wówczas, gdy nie masz fotowoltaiki, a magazyn energii stosujesz do kupowania tańszego prądu w taryfie dwustrefowej.

Niemiłe wyłączenia gwarancji - Gwarancja nakazuje przestrzegać instrukcji, a w instrukcji jest napisane (na samym, samiuśkim dole) "KONSERWACJA - Sprawdzić elementy uszczelniające (np. uszczelkę, piankę uszczelniającą, silikon itp.) (str. 23 nr 9) co pół roku pod kątem stopnia ochrony IP 55."

A więc żeby zachować gwarancję musisz co pół roku wołać serwisanta. Żeby sprawdził Ci uszczelki. To może mieć sens, jeśli instalujesz na zewnątrz, przy instalacji w domu nie ma to sensu. Aha i to kolejny argument, by nie instalować magazynu energii na dworze.

Fotowoltaikaonline.pl wierzy, że okazjonalne zaproszenie instalatora do przeglądu instalacji to bardzo ważna sprawa, ale żeby co pół roku? Gruba przesada i dodatkowy koszt.

Z drugiej strony ciężko uwierzyć, żeby LG za każdym razem powoływało się na ten zapis, żeby wymigać się od zobowiązań gwarancyjnych. Cała marka bardzo by na tym ucierpiała! Ale mogą to zrobić i to jest niepokojące.

Co dostaniesz w wypadku uznania gwarancji - LG może naprawić wadliwy magazyn energi, dostarczyć Ci nowy lub zwrócić Ci część pieniędzy - przez pierwsze 2 lata 100% ceny brutto, potem ta wartość spada cały czas, a w 10 roku gwarancji mogą zwrócić Ci 2% ceny początkowej brutto. Scenariusz, gdy w 9 roku magazyn się psuje, a klient otrzymuje kilkaset złotych zwrotu jest realny.

Wyniki testów - W testach magazynów energii przeprowadzanych przez ITP Renewables magazyn energii LG Chem RESU HV zachował 75% swojej pojemności początkowej po 1740 cyklach, co sugeruje, że osiągnie 60% pojemności początkowej już po ~3275 cyklach. Wedle gwarancji powinien osiągnąć 60% po 3500 cyklów, czyli działa słabiej, niż gwarancja przewiduje. Dodatkowo niektóre z tych magazynów przedwcześnie się zepsuły. Więcej informacji znajdziesz w sekcjach "Opinie" oraz "Źródła".

Gwarancja serii Prime - najnowsza seria Prime ma nieco inne warunki gwarancyjne:

 • wykluczony użytek off-grid (ale zasilanie awaryjne jest dopuszczalne)
 • rzeczywista gwarancja to 70% pojemności początkowej po 10 latach
 • w przypadku awarii naprawa lub wymiana sprzętu, a zwrot części pieniędzy tylko, gdy naprawa lub wymiana nie jest możliwa
 • wymagana rejestracja produktu z podaniem danych osobowych i wymagany stały dostęp do internetu
 • nie można ich montować w elektrowniach atomowych ¯\_(ツ)_/¯

Sprawność i dopuszczalne tempo ładowania

Sprawność - nie znalazłem danych dot. sprawności w kartach katalogowych. Według testów ITP Renewables sprawność dla RESU HV wynosi ~90%. To raczej dobry wynik, biorąc pod uwagę, że został dostarczony przez niezależny instytut.

Pojemność użyteczna sięga od 2,9 kWh do 16 kWh w pojedynczych magazynach energii.

UWAGA - LG w nazewnictwie swoich produktów, kartach katalogowych i materiałach reklamowych używa pojemności nominalnej, a nie pojemności użytecznej! Oznacza to, że ich pojemność jest zawyżona! W efekcie:

 • LG RESU3.3 ma 2,9 kWh pojemności, a nie 3,3
 • LG RESU6.5 ma 5,9 kWh poj.
 • LG RESU7H - 6,6 kWh
 • LG RESU10H - 9,3 kWh
 • LG RESU10M - 9,3 kWh
 • LG RESU10H PRIME - 9,6 kWh
 • ... ale już RESU16H PRIME ma równe 16 kWh. Nie mam pojęcia czemu.

Zatem magazyn LG Chem o pojemności 10 kWh ma mniejszą pojemność niż, przykładowo, magazyn energii BYD 10 kWh.

Moc i C-rate (tempo ładowania/rozładowania)- magazyny energii LG RESU mają raczej wysokie dopuszczalne tempo ładowania. W zależności od modelu c-rate wynosi od 1 godziny do ponad 2 godzin.

Dobra rada

Użytkowanie magazynu energii z niższą mocą wydłuża jego żywotność.

Jak ze wszystkimi magazynami energii, użytkowanie z mocą niższą od maksymalnej wydłuża żywotność magazynu energii.

Bezpieczeństwo i użytkowanie

Budowa - Magazyn energii składa się z wielu ogniw typu NMC. Są one uważane za bezpieczne. Nie wytwarzają toksycznych związków lotnych i mogą stać w przedpokoju. Tesla Powerwall też korzysta z chemii NMC.

Przy czym myśląc o bezpieczeństwie magazynów energii pomyśl może o zabezpieczonej bombie. Jest dobrze zabezpieczona i nic nie powinno się z nią stać. Można ją transportować. Może stać latami w składzie amunicji i nic się z nią nie stanie. Ale nie baw się obok niej z zapałkami i nie próbuj jej rozkręcać.

Rzecz w tym, że istnieją jeszcze akumulatory typu LFP, które są jeszcze bardziej "zabezpieczone". Ta chemia płonie mniej chętnie i mniej gwałtownie. LFP sprzedają na przykład SolaX i BYD. Jeśli zatem chcesz wykonać dodatkowy krok w kierunku bezpieczeństwa, wybierz LFP.

Powstaje pytanie, czy ten magazyn energii można zamontować na zewnątrz?

Odporność na warunki zewnętrzne:

 • Stopień ochrony wynosi IP55
 • Maksymalny zakres temperatur od -10 do +45°C (niektóre do 50)
 • Ale optymalny zakres temperatur od 15 do 30°C
 • Nie wolno wystawiać na działanie promieni słonecznych i wody

Zatem teoretycznie ten magazyn może być zamontowany na zewnątrz pod wiatą. Mimo to tego nie zalecamy, bo trudniejsze warunki to albo szybsza degradacja, albo większe zużycie prądu do grzania / chłodzenia modułów bateryjnych, albo i jedno i drugie.

Najlepsze rozwiązanie zatem to postawić magazyn energii LG Chem gdzieś w garażu, gdzie temperatura nie spada zimą poniżej 15 stopni.

Dobry instalator to podstawa!

Ważny jest nie tylko produkt, ale też instalator. Pamiętaj:

 • Błędny montaż prowadzi do odrzucenia roszczeń gwarancyjnych
 • To też częsta przyczyna usterek
 • Instalator to Twój pierwszy kontakt w razie problemów

Pomożemy wybrać Ci dobrego instalatora z Twojej okolicy.

Zasilanie awaryjne

LG Chem ma całkiem sporo serii magazynów energii. Najnowsza z nich nazywa się Prime, jednakże w czasie pisania tego artykułu wciąż nie rozwinęła w pełni swoich możliwości. Obecnie najszerze możliwości zasilania awaryjnego oferują magazyny energii z serii REHU H, to jest modele LG RESU 7H oraz RESU 10H. Z nimi:

 • możesz mieć zasilanie awaryjne
 • ... działające z pełną mocą magazynu na jedną fazę (z inwerterami Huawei, SMA, Sungrow, Solaredge)
 • ... który będzie ładowany przez panele fotowoltaiczne, czyli pełen off-grid (z inwerterami Solis)

Nie znaleźliśmy konfiguracji umożliwiającej zasilanie 3 fazowe na pełnym off-gridzie, ale to wciąż rzadkość w branży.

Dokładniejsze omówienie możliwości zasilania awaryjnego innych serii znajduje się poniżej, w dziale "serie".

Zasilanie awaryjne wymaga przemyślenia

Sensowny system z zasilaniem awaryjnym wymaga od instalatora dobrania magazynu energii, inwertera, rozłącznika i... przeorganizowania całej instalacji domowej. Zatrudnij do tego fachowca. Poproś o oferty od dobrych instalatorów z okolicy i dokonaj wyboru. Bezpłatnie!

Wiarygodność

Mówiąc krótko, wiarygodny producent faktycznie pomoże klientowi, czy to za rok, czy za 5 lat, czy za 20 lat.

LG Chem to kolos sam w sobie. Znajduje się w 10 największych producentów wyrobów chemicznych na świecie i zatrudnia ponad 20 000 ludzi. Ale to nie wszystko. LG Chem wchodzi w skład jeszcze większej LG Corporation, która ma pod sobą też i znane nam skądinąd LG Electronics. Szacuje się, że na świecie jest ponad 200 000 ludzi pracujących dla LG.

To ogromne, gigantyczne przedsiębiorstwa, które od dziesięcioleci kształtują świat wokół nas.

Nadto nie jest to firma, która bazuje na swojej wielkości, ale w rzeczywistości cienko przędzie. To stabilna firma z dobrymi wynikami finansowymi, o czym świadczy wskaźnik Altmana.

Stabilność finansowa LG Chem

Gdy wskaźnik jest na czerwonym, istnieje ryzyko bankructwa w ciągu 2 lat. Gdy na zielonym, takiego ryzyka raczej nie ma. Gdy pomiędzy, ciężko to określić. LG radzi sobie dobrze.

Fabryka w Polsce -  na dolnym śląsku znajduje się LG Energy Solution Wrocław - gigantyczna fabryka akumulatorów do samochodów elektrycznych. Zatrudnienie znajduje tam ponad 10 000 osób! Nie produkują magazynów energii, ale działają dla tego samego pracodawcy.

Wartość marki wynosi miliardy dolarów. Oznacza to dwie rzeczy. Po pierwsze zarabiają mnóstwo pieniędzy tylko dlatego, że ludzie mają dobre skojarzenia z tą nazwą. Po drugie bardzo nie chcą tej marki stracić, bo to realny pieniądz. Dlatego można mieć zaufanie, że będą starali się zadowolić swoich klientów, gdyby Ci napotkali jakieś usterki. Możesz liczyć na najwyższą jakość obsługi klienta.

Dowodzi tego sposób, w jaki LG Chem rozwiązuje problemy. Na przykład niedawno wypuścili na rynek serię 10 000 magazynów energii RESU10H, z których pięć zajęło się ogniem. Jeden właściciel został ranny, doszło do 5 przypadków uszkodzenia mienia. W obliczu tego LG Chem podjęło decyzję o bezpłatnej wymianie wszystkich 10 000 jednostek. Martwi fakt, że to nie pierwszy taki wypadek. Cieszy fakt, że LG stanęło na wysokości zadania, jak porządna firma, która dba o swoją markę i buduje z klientami długotrwałe relacje.

Przy okazji, przez najbliższy czas raczej nie należy kupowć RESU10H, szczególnie z niepewnych źródeł.

Dowiedz się w 60 sekund czy fotowoltaika Ci się opłaci

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

0 - 5 stopni

Prawie płaski

5-25 stopni

Normalnie nachylony

25 - 35 stopni

Bardzo nachylony

Pow. 35 st.

Opłacalność

Pamiętaj, że póki obowiązuje system opustów, magazyny energii nie mają uzasadnienia ekonomicznego.

Ceny (netto, aktualne na H2'21) -

 • Magazyn energii RESU 10H (zawiera jednostkę kontrolną) kosztuje ~ 21 500 zł
 • INWERTER HYBRYDOWY MUSISZ DOKUPIĆ OSOBNO

Pamiętaj, że LG posługuje się pojemnością nominalną, a nie użytkową! Dlatego przy obliczeniach opłacalności jednostka RESU10H nie ma 10 kWh, a jedynie 9,3 kWh.

Pozostaje podzielić 21 500 przez 9,3 co daje w zaokrągleniu 2300 zł. Dla porównania, magazyn energii BYD tej wielkości kosztuje ok. 2200 zł/kWh.

Jeśli Twoim priorytetem jest niski koszt początkowy - to przy cenie ~ 2300 zł/kWh pojemności, LG Chem jest dobrą opcją.

Można pójść o krok dalej i podzielić cenę przez ilość kWh, które powinieneś móc wyciągnąć z magazynu energii w ramach gwarancji, zakładając jeden cykl dziennie. Gdyby przy takich obliczeniach uwzględnić straty, rzeczywistą pojemność użytkową oraz maksymalną gwarantowaną degradację, to wyjdzie, że 1 kWh wyciągnięte z tego magazynu podczas gwarancji będzie kosztować 0,79 zł. Te same obliczenia dla porównywalnego magazynu BYD wynoszą 0,77 zł.

Jeśli zatem Twoim priorytetem jest dobra gwarancja i długa żywotność - to LG jest dobrą opcją.

Jednak jak już omówiliśmy powyżej, ślepe ufanie gwarancji to trochę fantazja w przypadku większości magazynów energii i LG niestety nie jest wyjątkiem.

Zatem kiedy tak naprawdę opłaca się zainwestować w LG?

 • Gdy zależy Ci na wiarygodności marki. Wówczas ciężko o coś lepszego niż LG.
 • Gdy dostaniesz na nie lepszą cenę, niż my byliśmy w stanie znaleźć.

W innych przypadkach konkurencja oferuje bardziej korzystne finansowo rozwiązania.

Magazyny energii LG - poszczególne serie

Sprawdźmy poszczególne, dostępne w sprzedaży serie akumulatorów LG Chem.

Wygląd LG RESU 10 PRIME

LG RESU10 Prime oraz RESU16 Prime

 • Może wchodzić w skład instalacji z pv
 • Może oferować zasilanie awaryjne
 • Brak możliwości rozbudowy
 • Ponadprzeciętna gwarancja

Przeznaczenie: magazyn dc

Najnowsze magazyny energii od LG do hybrydowych instalacji fotowoltaicznych. Duże, mają 9,6 kWh pojemności użytecznej oraz 16 kWh pojemności użytecznej. Mają lepszą gwarancję niż inne magazyny LG i przy okazji lepszą niż większość magazynów na rynku. Są kompatybilne z Solaredge, Delta, SMA i Goodwe, ale ta współpraca wciąż jest rozwijana. Z tymi inwerterami możliwe jest zasilanie awaryjne, lecz nie pełen offgrid, czyli Twój magazyn raczej nie będzie zasilany przez instalację pv w przypadku awarii. Więcej informacji w dziale Źródła.

Wygląd LG RESU HV

LG RESU7H i RESU10H

 • Może wchodzić w skład instalacji z pv
 • Może oferować zasilanie awaryjne
 • Brak możliwości rozbudowy
 • Zaniżona pojemność

Przeznaczenie: magazyn dc

Dobre magazyny energii do hybrydowych instalacji fotowoltaicznych. Pamiętaj, że w materiałach dot. tej serii używa się pojemności nominalnej, zatem w rzeczywistości RESU7H ma 6,6 kWh, a RESU10H - 9,3 kWh pojemności użytecznej. Są kompatybilne z SMA, Solaredge, Froniusem, Huawei, Solis oraz Sungrow. Z inwertrami Huawei magazyn energii będzie ładowany również w trybie zasilania awaryjnego. Z inwerterami Solis w dodatku mogą pracować w pełnym off-gridzie. To te możliwości zasilania awaryjnego czynią z tej serii interesującą ofertę.

Wygląd LG RESU10M

LG RESU10M

 • Może wchodzić w skład instalacji z pv
 • Może oferować zasilanie awaryjne
 • Brak możliwości rozbudowy
 • Zaniżona pojemność

Przeznaczenie: magazyn dc

Ten magazyn energii ma "modułowy" w nazwie, ale czytając specyfikację, próżno szukać wytłumaczenia, jaką praktyczną wartość ma ta modułowość. Otóż magazyn składa się z dwóch modułów, ale... musi się składać z dwóch modułów. Nie możesz wybrać mniejszej wersji. Nie możesz go rozbudować. Trochę bez sensu. Poza tym to po prostu dobry magazyn dc do instalacji pv. Jest kompatybilny z SMA Sunny Boy Storage i zapewnia zasilanie awaryjne, ale nie pełen off-grid.

Wygląd RESU3.3 LV

LG RESU

 • Może wchodzić w skład instalacji z pv
 • Może oferować zasilanie awaryjne
 • Zaniżona pojemność

Przeznaczenie: magazyn ac

To magazyny typu AC, co znaczy, że możesz je dołożyć do istniejącej instalacji fotowoltaicznej. Moduły w tej serii występują w następujących wielkościach - 2,9 kWh; 5,9 kWh; 7 kWh; 12,4 kWh. Dodatkowo instnieją pewne możliwości rozbudowy, zatem jeśli po jakimś czasie chciałbyś powiększyć magazyn energii, możesz to zrobić. Kompatybilny z wieloma markami (sprawdź w sekcji Źródła), ale tylko z inwerterem Selectronic może działać w trybie pełnego off-gridu.

Akumulatory LG - opinie

Sprawdźmy opinie z zagranicznych serwisów (stan na Q2 2021):

"LG Chem było i jest solidną firmą produkującą akumulatory, zatem to opcja godna rozważenia."

— Solarquotes.com.au (Australia) - 4,7 (19 opinii)

"Dane z testów [LG RESU H - przypis redakcji] sugerują, że po ~3275 cyklach będzie on miał SOH ~ 60%" - czyli zachowa ok 60% pojemności początkowej.

— "11 raport publicznego dot. testów baterii litowo-jonowych" autorstwa ITP Renewables z Australii

LG Chem to lider branży i cieszy się pozytywnymi opiniami, zarówno od instytucji naukowych, jak i użytkowników prywatnych.

Instalatorzy współpracujący z LG Chem

Pamiętaj, wybór instalatora jest kluczowy! Niewłaściwy montaż może unieważnić gwarancję, obniżyć wydajność i spowodować usterki! Poniżej znajdziesz listę polecanych przez nas instalatorów.

Najlepsze marki

Oto nasz ranking magazynów energii.

Producent Wynik Osiągi Zasilanie awaryjne Wiarygodność Opłacalność

Jak interpretować to zestawienie?
Wszystkie z firm w powyższym zestawieniu są godne polecenia.

Źródła

Oto główne dokumenty źródłowe, które posłużyły do stworzenia tej recenzji.

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 16 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 9 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 8 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 10 min

Czytaj dalej arrow

Opublikowane przez Dawid Kaczmarczyk Redaktor fotowoltaikaonline.pl

Pasjonuje się sprytnymi sposobami pozyskiwania zielonej energii. W wolnych chwilach uczy się chińskiego.