COVID-19: Czy to dobry czas na inwestycję w fotowoltaikę?
image description

Panele fotowoltaiczne SunPower - recenzja

4.6

Sprawdź dlaczego daliśmy SunPower tak wysoką notę pomimo ich problemów finansowych.

SunPower to legenda branży fotowoltaicznej. Ponad 30 lat doświadczenia, więcej niż 750 patentów, świetna kompleksowa gwarancja na 25 lat oraz najmocniejsze panele fotowoltaiczne na rynku - wszystko to brzmi świetnie. Z drugiej strony gigant zmaga się ostatnio z ogromnymi problemami finansowymi. Czy warto inwestować w SunPower? Przeczytaj artykuł i oceń sam.

SunPower w pigułce

SunPower to amerykańska marka istniejąca od 1985 roku. W ciągu ostatnich 30 lat był to jeden z najważniejszych producentów świata, absolutna czołówka jeśli chodzi o jakość i innowacje.

O SunPower
Kraj pochodzenia: USA
Rok założenia: 1985
Liczba pracowników: > 2000
Pochodzenie paneli: Meksyk, Filipiny, USA
Sytuacja finansowa i jakość SunPower
Dochód w 2018: $1.726 mld
Tier 1 wg. Bloomberg: Raz tak, raz nie
Top Performer wg. DNV GL '18: Tak
Wynik Altman Z-Score: Zagrożony bankructwem
Ocena SunPower 4.6
Niezawodność:
Wydajność:
Wiarygodność:
Opłacalność:

SunPower wyprodukował ponad miliard paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 18 000 000 MW. Najważniejsza zmiana ostatnich lat to rosnące zadłużenie przedsiębiorstwa. Ma to negatywny wpływ na rzetelność tego przedsiębiorstwa, ale nie ma co panikować - SunPower ma wsparcie finansów Total, jednej z największych spółek naftowych świata.

Dowiedz się w 60 sekund czy fotowoltaika Ci się opłaci

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

Prawie płaski

Normalnie nachylony

Bardzo nachylony

Niezawodność

SunPower wytwarza najlepsze panele fotowoltaiczne na świecie. Potwierdzają to przyznane nagrody oraz udzielane gwarancje.

Nagrody potwierdzające niezawodność produktów - SunPower zdobyło w roku 2018 tytuł Top Performer w testach niezawodności DNV GL PV Scorecard za wyniki paneli słonecznych serii P.

Udzielone gwarancje - Wszyscy producenci paneli fotowoltaicznych mówią o 25-cio, 30-sto letniej gwarancji na panele, ale w większości jest to marketingowa ściema. Standardowe gwarancje obejmują tylko wydajność paneli - ale nie to, czy panele w ogóle będą działać! To stwierdza osobna gwarancja na produkt, która zwykle wynosi 10 lat. SunPower oferuje 25 lat gwarancji na niezawodność swoich produktów. Niestety, jeśli SunPower zbankrutuje, a marka nie zostanie przejęta przez inną spółkę, to gwarancje nie będą nic warte. Więcej na temat takiej ewentualności w sekcji "Rzetelność".

Z drugiej strony - jak bardzo prawdopodobne jest, że w ogóle musiałbyś skorzystać z gwarancji? W końcu producentów udzielających gwarancji można podzielić na:

  • Tych co produkują tanio i dużo i opłaca im się wymieniać panele na gwarancję od czasu do czasu
  • Tych co produkują dobrze i nie przewidują potrzeby wymiany swoich produktów na gwarancję

SunPower należy do drugiej kategorii. W Ameryce udzielona przez nich gwarancja obejmuje całkowity koszt - nie tylko paneli ale też ich wymiany. Raczej nie trzeba się nastawiać na awarię.

Wydajność

Nie ma wątpliwości: SunPower produkuje najbardziej wydajne panele fotowoltaiczne świata i kropka. Ich produkty wyprzedzają inne aplikacje na rynku pod względem efektywności, wydajności po 25 latach oraz współczynnika temperatury.

SunPower dostarczył panele słoneczne pod budowę solarnych samolotów Solar Impulse oraz Solar Impulse 2. Ten ostatni pobił wszystkie rekordy, unosząc się w powietrzu ponad 5 dni i pokonując ogromne odległości ponad Pacyfikiem napędzany wyłącznie energią słoneczną.

Z powyższych względów jakakolwiek ocena wydajności inna niż 5/5 byłaby niestosowna.

Wiarygodność

Po tym wszystkim, co powiedzieliśmy o jakości ich produktów, doświadczeniu w branży oraz innowacjach, tak niska ocena rzetelności jest sporym zaskoczeniem. Niestety, SunPower zmaga się ostatnio ze sporymi problemami i jest zagrożony bankructwem. Wynika to ze niestabilności finansowej, rosnącej konkurencji oraz spadającej sprzedaży w najważniejszym obszarze farm fotowoltaicznych.

Słaba sprzedaż w obszarze farm fotowoltaicznych - Z oceny Bloomberg wynika, że chociaż w ciągu ponad 30 lat istnienia SunPower postawił całe mnóstwo farm fotowoltaicznych, to od 2016 roku SunPower już właściwie nie liczy się na tym polu. Powodem jest najprawdopodobniej konkurencja - inni robią panele nieco gorzej, ale znacznie taniej.

Dowiedz się w 60 sekund czy fotowoltaika Ci się opłaci

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

Prawie płaski

Normalnie nachylony

Bardzo nachylony

Niestabilność finansowa - Według oceny stabliności finansowej z 2018 roku wykorzystującej algorytm Altman Z-Score, SunPower z wynikiem -0,46 jest zagrożony bankructwem w ciągu najbliższym dwóch lat. Dzieje się tak nawet pomimo faktu, że decyzją prezydenta Trumpa SunPower nie dotyczą cła na panele fotowoltaiczne sprowadzane spoza USA.

Konkurencja - SunPower dotychczas radził sobie całkiem nieźle w obszarze instalacji domowych w USA, jednak wraz z wejściem Tesli na rynek z ich fantastycznym marketingiem oraz estetyką produktów SunPower może przegrać i tę bitwę.

Znajduje to odzwierciedlenie w rankingu Tier 1 od Bloomberga. Ten jest uaktualniany co kwartał i SunPower regularnie do niego wpada i wypada. Nie świadczy to dobrze o stabilności tej firmy.

Co poszło nie tak? Cóż, trudno nie winić za wszystko zarządu firmy. No bo jak to możliwe, że firma z ugruntowaną pozycją, z produktami fantastycznie dobrej jakości i w warunkach zwiększonego popytu ociera się o plajtę?

Zaplecze SunPower

SunPower wchodzi w skład spółki Total, jednej z największych spółek paliwowych świata, zatrudniającej więcej niż 200 000 osób. To zdecydowanie zwiększa szanse SunPower na przetrwanie trudnych lat.

W świetle powyższych faktów - dlaczego daliśmy SunPower aż 4 punkty? Ponieważ jest to firma z 30 letnim doświadczeniem i wyrobioną marką, której produkty są niezastąpione na polu samochodów, samolotów oraz łodzi solarnych, istnieje szansa, że przetrwają ten trudny czas. Mogą liczyć też na pomoc amerykańskiego rządu. A gdyby doszło do najgorszego, to tak znana i ceniona marka może zostać wykupiona przez inną spółkę, która przedłuży udzielone gwarancje.

alt-here

Kwatera Główna SunPower w San Jose w Kaliforni

Opłacalność

Pytanie o opłacalność paneli SunPower należałoby rozbić na dwa pytania:

Czy panele SunPower są bardziej opłacalne od tańszych, mniej wydajnych paneli? Nie. Tańsze, mniej wydajne panele słoneczne są zdecydowanie bardziej opłacalne. A zdarzają się również propozycje tańsze i objęte podobnie długą gwarancją na produkt - na przykład REC.

Czy znajdę coś tańszego i jednocześnie tak wydajnego? Nie. Chociaż SunPower jest drogi, jest bardziej opłacalny od produktów LG. Z drugiej strony LG nie grozi bankructwo.

Serie paneli

2019 to dobry rok dla SunPower. W tym roku światło dzienne ujrzała seria Maxeon 3, czyli najmocniejsze panele fotowoltaiczne dostępne w sprzedaży na świecie.

Seria A: Maxeon 3

alt-here

Maxeon 3 to pierwsze panele fotowoltaiczne na rynku instalacji domowych, które osiągają 400Wp mocy. Ogniwa bez busbarów wyglądają pięknie i doskonale stapiają się z ciemniejszymi dachami. Każde ogniwo spoczywa na miedzianek płytce, co zapewnia niewiarygodną wytrzymałość i wydajność..

Ta opatentowana technologia Maxeon sprawia, że panele słoneczne SunPower są bardzo odporne na mikropęknięcia, dzięki czemu dłużej zachowują wysoką wydajność. Potwierdzeniem tego jest gwarancja liniowa na 92% wydajności po 25 latach. Do czegoś takiego inne firmy nie dojdą przez całe lata.

Porównajmy panele z serii Maxeon 3 z konkurencją.

Oznaczenie panelu SPR-MAX3-400 LG NeON LG365Q1C-A5 Q.PEAK-G4.1 305 Q.PLUS BFR-G4.1 270
Producent SunPower LG Q.Cells Q.Cells
Tier 1 Tak Tak Tak Tak
Typ ogniw Monokrystaliczne Monokrystaliczne Monokrystaliczne Polikrystaliczne
Moc nominalna (Tolerancja mocy) 400Wp (-0;+20Wp) 365Wp (-0;+11Wp) 305Wp (-0;+5Wp) 270Wp (-0;+5Wp)
Współczynnik temperaturowy mocy Pmax: -0,29%/°C -0,30%/°C -0,39%/°C -0,4%/°C
Gwarancja na produkt 25 lat 25 lat 12 lat 12 lat
Gwarantowany uzysk po 10 latach: ~96,5% mocy początkowej 93,9% mocy początkowej 92,6% mocy początkowej 92% mocy początkowej
Gwarantowany uzysk po 25 latach: 92% mocy początkowej 88,4% mocy początkowej 83,6% mocy początkowej 83% mocy początkowej
Powierzchnia instalacji 5kWp: 23 24,18 27,2 30,4
Masa instalacji 5kWp: 247 kg 259 kg 319,6 kg 357,2 kg

Jak widać, propozycja SunPower jest naprawdę interesująca. Znakomite gwarancje na uzysk oraz produkt sprawiają, że właściciel przez 25 lat może mieć spokojną głowę. W dodatku szacowana cena nie jest aż tak wysoka, jak można by się obawiać. Uzyskano ją na podstawie oferty sklepów internetowych z krajów UE.

Panele tego typu mogą zainteresować rodzinę o dużym zużyciu prądu, ale niewielkim dachu.

alt-here

Ze sprawnością na poziomie 22,1% i dodatnią tolerancją mocy +5% Seria X22 zapewnia nie mniej niż 370Wp mocy. Należy wspomnieć też o bardzo wysokiej odporności na temperaturę oraz dobrej gwarancji na uzysk.

Seria X-22 jest od Maxeonów nieco mniej wydajna i wyraźnie tańsza.

Sunpower Seria X-21

alt-here

Seria X-21 wygrała nagrodę na najbardziej wydajny moduł fotowoltaicznyc w 2012 roku i wciąż prześciga niejeden inny panel. Istnieją dwie wersje, standardowa o mocy 345Wp oraz wersja black o mocy 335Wp.

Mimo to warto rozważyć inwestycję w X-22, jako że X-21 korzysta z poprzedniej technologii Maxeon 2.

Oprócz powyższych serii istnieje jeszcze SunPower P, seria stworzona pod farmy fotowoltaiczne.

Panele fotowoltaiczne SunPower - opinie

"Nawet gdybym był przekonany, że SunPower niedługo zwinie interes, a ich gwarancje będą nieważne, to tak czy inaczej byłbym gotowy zainstalować ich panele na swoim dachu, ponieważ wysoka niezawodność ich produktów oznacza, żę i tak najpewniej nie będę potrzebował ich gwarancji".

— Solarquotes.com.au (Australia) - 4,51 (108 opinii)

"Seria X od SunPower to wyraźnie najlepsze panele na rynku, jeśli chodzi o wydajność oraz współczynnik temperaturowy."

— Solarquotes.com.au (Australia) - 4,70 (607 opinii)

Wyraźnie widać, że SunPower cieszy się dobrą opinią. Jeśli uważasz, że Twój dach zasługuje na SunPower, wypełnij formularz na początku tej strony, a prześlemy Ci kilka ofert z SunPower do porównania.

Instalatorzy współpracujący z SunPower

Najlepsze marki

Producent Niezawodność Wydajność Wiarygodność Opłacalność Wynik

Jak interpretować to zestawienie?
Wszystkie powyższe marki uważamy za dobry wybór. Jeśli nie lubisz ryzyka, kieruj się tą listą.

Opublikowane przez Dawid Kaczmarczyk Redaktor fotowoltaikaonline.pl

Pasjonuje się sprytnymi sposobami pozyskiwania zielonej energii. W wolnych chwilach uczy się chińskiego.

Pozyskaj darmowe wyceny od instalatorów oferujących SunPower


Twoje dane (nigdy nie wyślemy ich nigdzie bez Twojej zgody)
+ Drugi telefon (opcjonalnie)

Lokalizacja instalacji (abyśmy mogli połączyć Cię z firmami w okolicy)

Powiedz nam o swoim projekcie
Czym pokryty jest dach? Czy dom jest w budowie? Czy reprezentujesz firmę?
pln/mies.

Finansowanie inwestycji i

Zapłacę ze środków własnych

Muszę dostać dofinansowanie wyższe niż 5tys zł.

Interesuje mnie niskooprocentowana pożyczka bankowa


  Akceptuję Regulamin oraz Politykę Prywatności

Twoje dane są bezpieczne
Porównaj oferty SunPower Formularz

Copyright 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone