Menu

Risen panele fotowoltaiczne - recenzja, cena, opinie

Panele Risen to niska cena i wysoka wydajność, ale to można powiedzieć o wielu panelach fotowoltaicznych z Chin. Risen wyróżnia współpraca z Corab, co oznacza dobre wsparcie klienta w Polsce.

Chiny

employees 1000 pracowników

clock Od 1986

Risen staje się jednym z największych producentów paneli fotowoltaicznych na świecie. Czy w parze z ilością idzie też jakość? Sprawdzimy to, oceniając Risen pod kątem niezawodności i wydajności modułów oraz wiarygodności samego producenta.

Co nam się podoba

  • Są tanie
  • Są dobre
  • 12-15 lat gwarancji
  • Opcjonalna stalowa rama
  • Moduły całe czarne dla domów z 15 latami gwarancji
  • Moduł z ogniwami HJT!
  • Ocena BBB od PV-Tech
  • Tier-1 od Bloomberga
  • Top Performer od PVEL

Co nam się nie podoba

  • Mają aż 5 fabryk - czy wszędzie standardy produkcyjne są tak wysokie?

Skąd pochodzą panele Risen?

Panele Risen są produkowane w pięciu fabrykach posiadanych przez Risen Energy. Firma powstała w roku 1986, a pierwsze moduły fotowoltaiczne wyprodukowała w 2002 roku. W ciągu ostatniego półrocza gwałtownie zwiększyli swoje moce przerobowe z 22 GW do 30 GW modułów fotowoltaicznych.

Mają szeroką ofertę produktów. Skupimy się na wysokowydajnych modułach dwustronnych na duże instalacje (Hiper-ion, Titan S typu Bifacial) oraz na modułach przeznaczonych na mikroinstalacje prosumenckie (Titan S w odmianie Full Black).

Materiał promocyjny Risen Energy

Jak oceniamy Risen?

Wynik: Rewelacjny

4.6
Dobre panele w bardzo niskich cenach.
Tier 1

Marka Tier 1?

Tak

dnvgl

DNV GL Top Performer?

Tak, pozycja :number.

altmanZ

Altman Z-score

Szara Strefa

Jak oceniamy Risen?

Niezawodność

3.6

Opłacalność

5.0

Wydajność

5.0

Wiarygodność

4.8

Gwarancja, certyfikaty i niezawodność

Im większa niezawodność, tym dłużej panele fotowoltaiczne będą działać w warunkach rzeczywistych. Oceniamy niezawodność paneli Risen na podstawie konstrukcji, certyfikatów oraz niezależnych testów.

Konstrukcja: Większość oferty Risen to standardowe, sprawdzone konstrukcje. Moduły dwustronne (Titan S w odmianie bifacial, Hiper-ion) mają dodatkową taflę szkła, która lepiej chroni ogniwa przed mikropęknięciami. Co ciekawe, Risen daje możliwość wybrania stalowej ramki zamiast ramy aluminiowej. Powodowane jest to względami środowiskowymi - produkcja stali jest mniej uciążliwa dla środowiska niż produkcja aluminium. Nie mamy jednak danych, czy wybór stali wpływa pozytywynie czy negatywnie na trwałość paneli. Na pewno jest cięższa.

Konektory fotowoltaiczne to niepozorny element, który jednak jest przyczyną częstych awarii i strat. Risen wyróżnia się tym, że korzysta z szybkozłączek własnej produkcji Risen Twinsel PV-SY02. Z pewnością nie są one lepsze niż chociażby osławione MC4 od Staubli, ale nie na tym polega ich zaleta. Najczęstrzym błędem instalatorów jest łączenie złącz różnych producentów. Ponieważ Risen korzysta z autorskich rozwiązań, podaje nazwę złącz w specyfikacji i dostarcza złącza razem z modułami, ogranicza możliwość wystąpienia tego błędu.

Certyfikaty: Risen zainwestował wyłącznie w podstawowe certyfikaty IEC 61215 oraz IEC 61730. Brakuje certyfikatów chroniących przed amoniakiem, mgłą solną i innymi zagrożeniami środowiskowymi. Wysoką jakość swoich produktów Risen poświadcza testami PVEL.

Testy PVEL: Nie wszystkie serie modułów Risen biorą udział w testach PVEL, ale te, które się tam znajdą, radzą sobie świetnie. Dodajmy, że testy PVEL są wielokrotnie trudniejsze od podstawowych certyfikatów. Wyniki z najnowszego raportu znajdziesz tutaj.

Podsumujmy posiadane informacje.

    Odporność na zagrożenia serii modułów Risen
    Zjawiska Standardowa Wysoka Bardzo wysoka
    Podstawowy
    certyfikat IEC 61215
    Rozszerzone certyfikaty
    lub konstrukcja
    Testy PVEL
    Zmiany temperatury Cała oferta - Titan S typu Bifacial
    Wilgoć Cała oferta - Titan S typu Bifacial
    Mikropęknięcia Cała oferta Titan S typu Bifacial, Hiper-ion
    PID Cała oferta Titan S typu Bifacial
    Zjawiska środowiskowe
    Mgła solna Brak certyfikatu
    Amoniak Brak certyfikatu
    Piach i pył Brak certyfikatu

    Doświadczenie: Risen jest na rynku ponad 10 lat i możemy się spodziewać, że ma dopracowane procesy i wyszkolone kadry.

    Kilka fabryk: Risen zdobywa nagrody PVEL, zatem może produkować moduły, które naprawdę są solidne jak skała. Jednakże Risen ma też 5 fabryk, z czego większość powstała stosunkowo niedawno. Czy we wszystkich produkcja stoi na równie wysokim poziomie? Ciężko to stwierdzić. Ogólne doświadczenie marki każe tutaj jednak dać Risen kredyt zaufania.

    Gwarancja Risen trwa standardowe 12-15 lat. Jej warunki też są standardowe. To mniej niż daje konkurencja z Chin (LONGI i Jinko dają po 25 lat na swoje flagowce), nie mówiąc już o Sunpower i Solarwatt, gdzie gwarancja nie dość, że ma 30-40 lat, to jeszcze ma fantastyczne warunki.

    Ostatecznie jednak gwarancja Risen powinna chronić przed problemami, które mogą wystąpić w pierwszych latach użytkowania. Czy jednak Risen Ci pomoże, gdy przyjdzie co do czego? Tę kwestię wyjaśniamy w dalszym podpunkcie wiarygodność.

    Dobry instalator to podstawa!

    Nawet najlepsze moduły fotowoltaiczne nie pomogą, gdy zostaną źle zamontowane, więc wybór firmy fotowoltaicznej to kluczowa sprawa. Pamiętaj:

    • Niewłaściwy montaż to anulowana gwarancja.
    • To też najważniejsza przyczyna usterek paneli.
    • Instalator to Twój pierwszy kontakt w wypadku jakichkolwiek problemów.

    Nasz ranking firm fotowoltaicznych pomoże Ci wybrać odpowiedniego wykonawcę.

    Panel Risen - wydajność

    Wydajność roczna wyliczana metodą fotowoltaikaonline to iloczyn rocznego nasłonecznienia, sprawności w warunkach STC, względnej sprawności w warunkach NOCT oraz względnej sprawności w warunkach LIC. W ten sposób szacujemy roczną produkcję z 1 m2.

    Sprawność w warunkach STC informuje, jak dobrze moduły radzą sobie w bardzo korzystnych warunkach wysokiego nasłonecznienia i niskiej temperatury ogniw. W rzeczywistości takie warunki występują w Polsce bardzo rzadko.

    Względna sprawność w warunkach NOCT określa, jak dobrze moduły radzą sobie w warunkach przypominających letni dzień. Moduł są tu poddawane niższemu nasłonecznieniu i wyższej temperaturze. Risen radzi sobie w tym warunkach bardzo dobrze, szczególnie seria modułów Hiper-ion, gdzie zastosowano ogniwa HJT.

    Względna sprawność w warunkach LIC określa, jak dobrze moduły radzą sobie w warunkach zachmurzenia, gdy nasłonecznienie jest niskie. Risen ma tutaj przeciętne wyniki.

    Dwustronność modułów - Risen wytwarza też moduły dwustronne (inaczej bifacial), zdolne do generowania energii ze słońca odbitego od gruntu i docierającego do spodu modułu. Szczególnie dobrze sprawują się tutaj moduły z serii Hiper-ion z ogniwami HJT. Współczynnik dwustronności wynosi tutaj aż 85%, w porównaniu do standardowych 70%. Jednakże wartość tę zmierzono z nadzwyczaj wysoką tolerancją, stąd w praktyce być może dwustronność jest bliższa 80%. Tak czy inaczej, dobry produkt.

    Nazwa modułu Sprawność STC Sprawność wzg. NOCT Sprawność wzg. LIC Współczynnik dwustronności Wydajność [kWh/rok/m2]

    RSM132-8-690BHDG

    22,20% 93,43% 96% 85% 250-260

    RSM120-8-600BMDG

    22,50% 93,47% 96% 70% 248-250

    RSM40-8-400M

    20,5% 93,43% 97,68% Nie dotyczy 239

    Wyliczenia powstały przy referencyjnym nasłonecznieniu rocznym 1227 kWh/m2 (Łódź, moduł skierowany na południe).

    Podsumowując, panele Risen są bardzo wydajne. Ile przyniosą zysków Tobie? Sprawdź z poniższym kalkulatorem.

    Dowiedz się w 60 sekund czy fotowoltaika Ci się opłaci

    Jak mocno nachylony jest Twój dach?

    Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

    Płaski

    0 - 5 stopni

    Prawie płaski

    5-25 stopni

    Normalnie nachylony

    25 - 35 stopni

    Bardzo nachylony

    Pow. 35 st.

    Wiarygodność marki Risen Energy

    Załóżmy, że za kilkanaście - kilkadziesiąt lat niektóre panele Risen ulegną awarii. Czy Risen będzie wówczas gotowy pomóc swoim klientom? Zwróćmy uwagę na wielkość przedsiębiorstwa, stabilność finansową i obecność w Polsce.

    Wielkość przedsiębiorstwa - Risen miało w 2022 roku 5 fabryk produkujących rocznie ponad 22 GWp paneli fotowoltaicznych rocznie. To bardzo duży gracz na rynku.

    Zaufanie ze strony banków - Risen cieszy się dużym zaufaniem banków, o czym świadczy status Tier-1 od Bloomberga. Dostali też ocenę BBB od PV-tech za 2022 rok. Tylko 6 firm z całego świata otrzymało wyższy wynik!

    Stabilność finansowa: Algorytm Altman Z-Score to próba oceny stabilności finansowej przedsiębiorstwa na podstawie jego danych giełdowych. Risen wypada tutaj naprawdę dobrze.

    Stabilność finansowa marki Risen Energy.

    Risen ostatnio bardzo poprawiło swoje wyniki finansowe. Sięgają już strefy zielonej, to znaczy są stabilni nawet według standardów zachodnich.

    Więcej informacji o ich kondycji finansowej znajdziesz w tym raporcie.

    Obecność w Polsce: Risen ma w Polsce oficjalnego dystrybutora i jest nim nikt inny jak Corab, największy w Polsce producent konstrukcji do systemów fotowoltaicznych. To bardzo solidna firma. Należy też dodać, że Corab jest wymieniony w tym charakterze na oficjalnej stronie internetowej Risen. Odróżnia to partnerstwo Risen-Corab od innych, nierzadko wątłych więzi chińskich producentów z polskimi dystrybutorami. Za to wszystko należy się ogromny plus.

    Cena i opłacalność

    Czas na ostateczną - i najtrudniejszą - ocenę. Czy panele Risen są warte swojej ceny?

    Rozważ następujące fakty:

    • Panele Rise są tanie
    • Przy tym przechodzą ciężkie testy PVEL
    • I mają solidną dystrybucję w Polsce

    W naszej ocenie panele Risen są opłacalne. Jeśli Twój instalator je poleca, możesz je brać bez obaw.

    Najpopularniejsze panele fotowoltaiczne Risen

    Omówmy teraz najbardziej popularne serie paneli fotowoltaicznych Risen.

    Risen Titan S

    Titan S to podstawowy panel z oferty Risen. Ma wszystkie rozwiązania, których spodziewalibyśmy się po porządnych chińskich modułach produkowanych w 2023 roku.

    Ogniwa - Standardowe ogniwa PERC ma przecięte na pół, przez co osiągają dość wysoką sprawność. Ogniwa ułożone są w dwa bloki, co obniża straty związane z zacienieniem, gdy zacieniona jest tylko jedna połówka.

    Ogniwa chronione są od wierzchu szkłem, a od spodu folią, z wyjątkiem modułów dwustronnych, które również od spodu mają taflę szkła.

    Rama może być stalowa lub aluminiowa. Stal podobno jest bardziej ekologiczna, generując mniej CO2. Nie mamy danych na temat wytrzymałości obu tych materiałów na korozję.

    Rozmiar - panele Risen Titan S występują w wielu wersjach rozmiarowych, od modułów standardowej wielkości przeznaczonych na dachy domów po giganty o mocy ponad 600 W, których przeznaczeniem są większe instalacje.

    Gwarancja produktu wynosi 12 lat, z wyjątkiem mniejszych modułów przeznaczonych na dachy domów.

    Omówmy kilka rodzajów modułów Titan S.

    Titan S Full Black - To moduły o niewielkich rozmiarach, z czarną ramą i czarną folią. Wyglądają elegancko, pracują na niewielkim prądzie i wszędzie się zmieszczą - wszystkie te fakty mówią, że to moduły przeznaczone na dachy domów. Solidna opcja.

    Infografika Risen Titan S

    Titan S Bifacial - To moduły o większych rozmiarach, które mają ogniwa dwustronne, dzięki czemu generują energię też ze światła odbitego od gruntu. Współczynnik dwustronności wynosi standardowe 70%, czyli spodnia strona działa w 70% tak dobrze, jak strona wierzchnia.

    Te moduły mają od spodu drugą taflę szkła, które nie dość, że jest przeźroczyste, to jeszcze uodparnia ogniwa na mikropęknięcia i związki chemiczne. Dzięki temu ich gwarancja wydajności wynosi 30 lat, 5 lat dłużej niż w zwykłych modułach.

    Infografika Risen Bifacial

    Konkretne typy modułów:

    • Risen RSM40-8-415M
    • Risen RSM40-8-410M
    • Risen RSM40-8-405M
    • Risen RSM40-8-400M
    • Risen RSM40-8-395M
    • Risen RSM40-8-390M
    • Risen RSM40-8-405MB
    • Risen RSM40-8-400MB
    • Risen RSM40-8-395MB
    • Risen RSM40-8-390MB
    • Risen RSM40-8-385MB
    • Risen RSM120-8-605BMDG
    • Risen RSM120-8-600BMDG
    • Risen RSM120-8-595BMDG
    • Risen RSM120-8-590BMDG
    • Risen RSM120-8-585BMDG
    • Risen RSM120-8-580BMDG

    Risen Hiper-ion

    To nowy flagowy produkt marki Risen. Nie jest jednak przeznaczony na dachy domów, a jedynie na większe instalacje.

    Ogniwa zastosowane w Risen Hiper-ion to nic innego, jak słynne ogniwa HJT, stosowane przez REC, Meyer-Burger i niegdyś Panasonic. Każde ogniwo to “kanapka” złożona z krzemu amorficznego i krystalicznego. Dzięki temu traci mniej mocy w wysokiej temperaturze, w porównaniu do zwykłych ogniw PERC. Poza tym takie ogniwa z natury są dwustronne i osiągają wyższy, 85%-owy współczynnik dwustronności.

    Ogniwa chronione są od spodu przez dodatkową taflę szkła, dzięki czemu są bardziej odporne na mikropęknięcia i związki chemiczne. Rezultatem jest dłuższa żywotność.

    Rozmiar - panele Risen Hiper-ion są bardzo duże, co obniża koszt postawienia instalacji, ale też zmniejsza odporność na mikropęknięcia.

    Wszystko to powoduje, że Risen Hiper-ion osiągają bardzo wysoką wydajność.

    Infografika Risen Hiper ion

    Podobnie tutaj rama może być stalowa lub aluminiowa. Gwarancja produktu wynosi 12 lat. Tabele z dokładnymi danymi znajdziesz w załączniku na samym dole artykułu.

    Panele fotowoltaiczne Risen - opinie

    Sprawdźmy opinie z zagranicznych serwisów:

    • Ocena 4,7 / 5 na podstawie 262 recenzji z serwisu Solarquotes.com.au
    • Statur Tier-1 od Bloomberga
    • Ocena BBB od serwisu PV-Tech

    Panele fotowoltaiczne Risen cieszą się dobrą opinią na świecie.

    Instalatorzy współpracujący z Risen

    Pamiętaj, wybór instalatora jest kluczowy! Niewłaściwy montaż może unieważnić gwarancję, obniżyć wydajność i spowodować usterki! Poniżej znajdziesz listę polecanych przez nas instalatorów.

    Najlepsze marki

    Producent Wynik Niezawodność Wydajność Wiarygodność Opłacalność

    Jak interpretować to zestawienie?
    Wszystkie z firm w powyższym zestawieniu są godne polecenia.

    Źródła:

    Opublikowane przez Dawid Kaczmarczyk Redaktor fotowoltaikaonline.pl

    Pasjonuje się sprytnymi sposobami pozyskiwania zielonej energii. W wolnych chwilach uczy się chińskiego.