Menu

Fotowoltaika dofinansowanie 2024 - aktualna lista dotacji

Interesuje Cię dofinansowanie do fotowoltaiki w 2024? Sprawdź aktualne programy wspierające inwestycje w zieloną energię!

Opublikowane przez Dawid Kaczmarczyk

Ostatnia edycja: 20/02/2024

Czas lektury: 10 min

Dofinansowanie na fotowoltaikę w 2024 pozwala na znacznie obniżenie kosztów inwestycji, a nawet jej pełne sfinansowanie z dotacji. Przygotowaliśmy dla Ciebie listę aktualnych programów, których celem jest transformacja w stronę zielonej energii. Zapraszamy do zapoznania się z treścią tego poradnika!

Mój Prąd - podstawowe dofinansowanie do fotowoltaiki!

Zakończenie programu Mój Prąd 5.0

Uwaga! Nabór wniosków do programu Mój Prąd zakończył się w dniu 14 grudnia 2023 roku. Artykuł ma więc charakter informacyjny - NFOŚWiG podało jednak, że pracuje nad szóstą odsłoną programu Mój Prąd, a charakter dotacji nie powinien ulec zmianie.

Czyste Powietrze z dotacją na fotowoltaikę

Jeśli masz nieekologiczny piec starego typu, a zarobki nie przekraczają pewnych progów (jest kilka poziomów dofinansowania uzależnionych od dochodu) – najlepszym wyborem na dotację będzie dla Ciebie dotacja Czyste Powietrze, w której możliwe jest finansowanie zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej o mocy od 2 do 10 kWp. Kwota dofinansowania wynosi dla tych kosztów maksymalnie 9000 zł, a połowa tej wartości może być wypłacona jeszcze przed przystąpieniem do prac.

Dowiedz się w 60 sekund czy fotowoltaika Ci się opłaci

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

0 - 5 stopni

Prawie płaski

5-25 stopni

Normalnie nachylony

25 - 35 stopni

Bardzo nachylony

Pow. 35 st.

Ile wynosi dotacja Czyste Powietrze?

Wspomnieliśmy, że Czyste Powietrze to program, który nie wspiera jedynie inwestycji w fotowoltaikę, lecz głównie w termomodernizację i wymianę źródła ogrzewania na ekologiczne. Dlatego w ramach dotacji możemy, a w przypadku starych kotłów musimy, przeprowadzić znacznie szerszy zakres prac np. zakup i montaż pompy ciepła, wymianę stolarki okiennej, ocieplenie budynku.

Łączna maksymalna kwota dofinansowania może więc sięgać aż 69 000 zł.

Konkretna kwota jest nie tylko uzależniona od zakresu prac, lecz również dochodu gospodarstwa domowego. Obowiązują więc trzy poziomy dofinansowania: podstawowy, podwyższony i najwyższy.

  • Podstawowy poziom dofinansowania – roczny dochód wnioskodawcy nie może przekroczyć 135 000 zł rocznie na podstawie deklaracji PIT złożonej za poprzedni rok.
  • Podwyższony poziom dofinansowania – średni miesięczny dochód na osobę w gospodarstwie domowym nie może przekraczać 1894 zł na osobę w gospodarstwach wieloosobowych lub 2651 zł w przypadku gospodarstw jednoosobowych.
  • Najwyższy poziom dofinansowania – średni miesięczny dochód na osobę w gospodarstwie domowym nie może przekraczać 1050 zł na osobę w gospodarstwach wieloosobowych lub 1526 zł w przypadku gospodarstw jednoosobowych.

Oszczędź do 30% dzięki porównaniu ofert

Wystarczy poświęcić 60 sekund na wypełnienie jednego krótkiego formularza, a skontaktujemy Cię z kilkoma firmami w Twojej okolicy. Porównaj kilka ofert za darmo, bez zobowiązań!

location

check W 60 sekund

check Za darmo

check Do 30% oszczędności

Warto wspomnieć, że w programie Czyste Powietrze zostało wprowadzone prefinansowanie – czyli po prostu zaliczka na nieprzeprowadzone jeszcze prace lub w trakcie realizacji. Może ona wynosić do 50% wszystkich kosztów planowanych prac. Na liście kosztów kwalifikowanych znalazł się także audyt energetyczny, który jest wymagany przez Program – finansowane jest 100% kwoty 1200 zł dla tej usługi, na każdym poziomie dofinansowania.

Teraz pora na odpowiedź na konkretnie pytanie – ile wynosi maksymalna dotacja dla każdego poziomu dofinansowania (bez audytu energetycznego):

Poziom dofinansowania Maksymalnie dofinansowanie Prefinansowanie
Podstawowy do 66 000 zł do 33 000 zł
Podwyższony do 99 000 zł do 49 500 zł
Najwyższy do 135 000 zł do 67 500 zł

Ulga podatkowa związana z termomodernizacją

Ulga termomodernizacyjna to po prostu ulga podatkowa dla osób, które zdecydowały się na przeprowadzenie udoskonaleń w budynku – w celu zmniejszenia jego zapotrzebowania na energię.

Choć termomodernizacja kojarzy się głównie z ocieplaniem budynku czy wymianą starego źródła ogrzewania to mamy dla Was dobrą wiadomość – fotowoltaika także podlega uldze termomodernizacyjnej.

Można ją też łączyć z dotacjami – opiszemy za chwilę w jaki sposób. Ulga termomodernizacyjna przysługuje na oddane do użytku (nie w trakcie budowy) budynki mieszkalne jednorodzinne. Z ulgi można skorzystać nawet, jeśli właściciel nie mieszka w danym miejscu.

Gotowy na fotowoltaikę?

W 2019 średnia cena za instalację wynosiła 4,19PLN/Wp. To ponad 40% mniej niż trzy lata wcześniej. Inwestycja zwraca się już po 7 latach. Sytuacja nigdy nie była bardziej korzystna.

Oblicz oszczędności

Jak działa ulga termomodernizacyjna?

Koszty poniesione w rzeczywistości przez właściciela lub właścicieli budynków mogą być odliczone od rocznej podstawy opodatkowania w przypadku podatników rozliczających się na zasadach ogólnych lub według liniowej składki podatku, jak również osoby rozliczające się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Łączenie ulgi termomodernizacyjnej z dotacjami

Ulgę termomodernizacyjną można łączyć z wszelkimi dotacjami – odliczeniu od podstawy opodatkowania podlegają jednak w rzeczywistości poniesione wydatki. Pieniądze, które otrzymaliśmy w ramach dotacji nie podlegają uldze termomodernizacyjnej, jednak to, co musieliśmy dopłacić już tak.

Stop Smog i dotacja na fotowoltaikę

Stop Smog bardzo przypomina Czyste Powietrze w tym, że skupia się na budynkach jednorodzinnych. Program ten ma na celu wymianę starych pieców na paliwo stałe na nowsze systemy ogrzewania i raczej wspiera osoby mniej zamożne. Stop Smog różni się od Czystego Powietrza tym, że realizowany jest przez gminy, a nie przez osoby fizyczne.

Zatem, aby skorzystać z dotacji, zwróć się z prośbą do Twojego Urzędu Gminy. Warto! W mniejszych gminach dotacja może pokryć nawet 100% inwestycji — wliczając w to instalację fotowoltaiczną.

Ile wynosi dofinansowanie z programu Stop Smog?

Dla gmin do 100 tys. mieszkańców Stop Smog daje do 70% współfinansowania. Dla gmin powyżej 100 tys. mieszkańców ta stawka jest niższa. Warto jednak, że pozostałe koszty inwestycji nie muszą być pokrywane w całości z naszej kieszeni, lecz ze środków gmin, które mogę być uzupełnione z Funduszu Termomodernizacji i Remontów.

Oszczędź do 30% dzięki porównaniu ofert

Wystarczy poświęcić 60 sekund na wypełnienie jednego krótkiego formularza, a skontaktujemy Cię z kilkoma firmami w Twojej okolicy. Porównaj kilka ofert za darmo, bez zobowiązań!

location

check W 60 sekund

check Za darmo

check Do 30% oszczędności

Kto może skorzystać z programu Stop Smog?

Program Stop Smog wspiera mniej zamożnych mieszkańców budynków jednorodzinnych, szczególnie tych, którzy korzystają ze świadczeń pieniężnych na podstawie ustawy o pomocy społecznej.

Właściciel lokalu w budynku z dwoma lokalami też może ubiegać się o pomoc, lecz większe wspólnoty już nie.

Średni koszt realizacji przedsięwzięcia nie może przekroczyć 53 000 zł.

Jednak najważniejszym warunkiem jest lokalizacja, gdyż ten program obowiązuje jedynie w tych gminach, w których wdrożono ustawy antysmogowe.

W których gminach obowiązuje ustawa antysmogowa? W praktyce niemal w każdej. O wprowadzeniu ustawy antysmogowej decydują województwa, nie poszczególne gminy, a że jakość powietrza jest tragiczna w całej Polsce, to i niemal cała Polska jest objęta jakąś formą ustawy antysmogowej.

Jedynie województwa warmińsko-mazurskie i podlaskie nie wprowadziły do tej pory ustawy antysmogowej, mimo że jakość powietrza również tam przekracza normy.

Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej programu stop smog.

Fotowoltaika bez dotacji

Jeśli chcesz oszczędzić sobie problemu związanego z załatwianiem dotacji, rozważ nisko oprocentowany kredyt, dla przyszłych prosumentów. Następnie skorzystaj z ulgi podatkowej związanej z termomodernizacją Twojego domu. Połączenie tych dwóch to prosty i skuteczny sposób na sfinansowanie instalacji.

Zaoszczędzisz jeszcze więcej, gdy porównasz kilka ofert i zatrudnisz właściwego instalatora.

Polecamy rzetelnych instalatorów.

Agroenergia - dofinansowanie fotowoltaiki dla rolników

Agroenergia to program dotacji mający na celu zwiększenie produkcji energii z OZE w sektorze rolniczym. Składa się z dwóch części. Jedna część koncentruje się na biogazowniach i małych instalacjach wodnych, a druga obejmuje zakup instalacji fotowoltaicznej, pompy ciepła, instalacji wiatrowej i magazynu energii.

Ile może wynieść dofinansowanie fotowoltaiki z Agroenergii?

Dla instalacji wytwarzających energię

  • Od 10 do 30 kW — dofinansowanie wynosi do 15 000 zł i do 20% kosztów
  • Od 30 do 50 kW — dofinansowanie wynosi do 25 000 zł i do 13% kosztów

Przy czym bez znaczenia, czy te kW dotyczą mocy instalacji fotowoltaicznej, mocy instalacji wiatrowej, czy pompy ciepła. Co więcej, jeśli zainwestujesz w kilka z tych instalacji jednocześnie, to ich moce się sumują. Na dodatek dla instalacji hybrydowych (to jest na przykład fotowoltaiki i pompy ciepła) przewiduje się dodatek w wysokości 10 000 zł. Gdy montujesz kilka instalacji naraz, nie obowiązuje limit 50 kW, lecz żadna z pojedynczych instalacji nie może mieć więcej niż 50 kW.

Magazyny energii skutkują osobnym dodatkiem do 20% kosztów kwalifikowanych, przy czym koszt kwalifikowany magazynu energii nie może wynosić więcej niż 50% kosztu fotowoltaiki lub instalacji wiatrowej.

Sprawdź, ile kosztuje instalacja PV w Twojej okolicy

Mój kod pocztowy:

location

za prąd płacę:

zł/mies.

Energia plus - dofinansowanie fotowoltaiki dla firm

Celem programu Energia Plus jest ograniczenie szkodliwego wpływu przedsiębiorstw na środowisko naturalne. W tym celu program udzieli pożyczki z możliwością częściowego umorzenia na firmowe instalacje fotowoltaiczne i inne ekologiczne rozwiązania.

Ponieważ fotowoltaika dla firm i tak jest niesamowicie opłacalnym rozwiązaniem, wsparcie w formie pożyczki jest absolutnie wystarczające.

Maksymalna kwota, którą firma może uzyskać w formie pożyczki wynosi od 0,5 mln złotych do nawet 500 mln złotych – jej oprocentowanie jej preferencyjne i znajduje się na poziomie stopy referencyjnej, która jest zgodna z komunikatem Komisji Europejskiej. Warto też wiedzieć, że w przypadku pewnych spółek (nowo utworzonych lub specjalnego przeznaczenia) stosowane są często inne zasady związane z ich ratingiem.

Pożyczka z programu Energia Plus udzielana jest maksymalnie na 15 lat, licząc od daty pierwszej transzy. Istnieje możliwość częściowego umorzenia kredytu w wysokości do 10%, lecz nie więcej niż 1 mln zł.

Pomożemy Ci wybrać najlepsze panele!

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

0 - 5 stopni

Prawie płaski

5-25 stopni

Normalnie nachylony

25 - 35 stopni

Bardzo nachylony

Pow. 35 st.

Energia dla wsi

Kolejnym programem finansującym fotowoltaikę jest Energia dla wsi. Pierwszy nabór do programu kończy się 29 lutego 2024 roku. Duże zainteresowanie programem sprawiło, że jego budżet został zwiększony aż dziesięciokrotnie – ze 100 mln złotych na 1 mld zł!

Wsparcie obejmuje pożyczki na preferencyjnych warunkach do 100% kosztów kwalifikowanych, natomiast magazyny energii są wspierane w wysokości 20% kosztów.

Pożyczka wynosi do 25 mln złotych na jednego wnioskodawcę, a dotacja maksymalnie do 20 milionów na beneficjenta.

Z programu mogą skorzystać rolnicy i spółdzielnie energetyczne. Dofinansowanie może być przeznaczone na instalacje fotowoltaiczne, lecz również na wiatrowe o mocy powyżej 50 kW, lecz nie większej niż 1 MW. Wsparcie finansowe obejmuje także instalację magazynu energii – pod warunkiem zintegrowania go z „odnawialnym źródłem” dotowanych z programu.

Pomoc w uzyskaniu dotacji na fotowoltaikę

Załatwianie dotacji na fotowoltaikę brzmi skomplikowanie? Pracownicy Urzędu Gminy pomogą w wypełnieniu odpowiednich dokumentów. Firmy fotowoltaiczne też mogą pomóc, ale nie wszystkie oferują taką usługę.

W naszym serwisie możesz za darmo zamówić kilka wycen instalacji fotowoltaicznych do porównania. Otrzymasz oferty tylko od renomowanych instalatorów.

Programy regionalne finansujące fotowoltaikę

Warto wiedzieć, że poza głównymi, ogólnopolskimi programami, które oferują wsparcie finansowe w zakresie fotowoltaiki – dostępne są również środki na poziomie lokalnym. Poniżej wymieniamy najpopularniejsze z nich:

Dotacja warszawska

Kolejnym sposobem wsparcia finansowego instalacji fotowoltaicznych (lecz również turbin wiatrowych, pomp ciepła itp.) jest regionalny program „Dotacja warszawska”. Dotacja wynosi maksymalnie do 15 000 zł na zakup, montaż i uruchomienie instalacji fotowoltaicznej – nie więcej niż 1 500 zł na 1 kWp. Dotacja wynosi maksymalnie do 80% kosztów kwalifikowanych. Beneficjentami programu są oczywiście właściciele nieruchomości znajdujących się w granicach administracyjnych miasta Warszawa.

Podsumowanie

W Polsce jest całe mnóstwo różnego typu dotacji do instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła i innych technologii korzystających z OZE. Niemal wszystkie grupy społeczne mogą znaleźć coś dla siebie. Szczególnie dobry wybór mają mniej zamożni mieszkańcy domków jednorodzinnych.

Pomożemy Ci uzyskać dotację na fotowoltaikę!

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

0 - 5 stopni

Prawie płaski

5-25 stopni

Normalnie nachylony

25 - 35 stopni

Bardzo nachylony

Pow. 35 st.

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 10 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 7 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 16 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 12 min

Czytaj dalej arrow