Jesteś instalatorem PV?

Dotacje na panele słoneczne

Marzenie o własnej instalacji fotowoltaicznej nie musi kończyć się jedynie na przeglądaniu katalogów i porównywaniu cen. Wiele osób rezygnuje z tego rozwiązania między innymi dlatego, że obawia się dużych kosztów instalacji wszystkich podzespołów. Ponieważ dla wielu domostw może być to dość duży, obciążający domowy budżet wydatek, na pomoc przychodzą dotacje, preferencyjne kredyty i subwencje. W poniższym artykule przedstawiamy dostępne obecnie opcje pozyskania środków na własne mikroinstalacje fotowoltaiczne.

Chcemy własnego źródła energii

Już w 2013 roku można było zauważyć pierwsze nieśmiałe ruchy na rynku fotowoltaicznym w Polsce. To wtedy przepisy prawa energetycznego pozwoliły na ułatwienie przyłączania instalacji fotowoltaicznych do sieci, a także przyznawały dedykowany im system rozliczeń nadwyżek wprowadzanej energii. Wtedy też gospodarstwa domowe zostały zwolnione z konieczności uzyskania koncesji. W ciągu kolejnych pięciu lat rynek zmienił się jeszcze bardziej. Prosumenci, czyli osoby, które wytwarzają własną energię, uzyskali możliwość uzyskania upustów za prąd wprowadzany do sieci. Dzięki temu ich kolejne rachunki z elektrowni są niższe. Ostatnia nowelizacja, która miała miejsce na początku 2018 roku, zwiększyła dopuszczalną moc mikroinstalacji z obowiązującego wcześniej poziomu 40 kW do 50 kW. Wszystkie te zmiany, plus wsparcie finansowe, zwłaszcza unijne dotacje z regionalnych programów operacyjnych, pokrywające większość kosztów związanych z inwestycją we własną produkcję prądu, doprowadziły do tego, że rynek fotowoltaiczny rozrasta się w bardzo dynamiczne. Jak możemy przeczytać w raporcie „Rynek Fotowoltaiki w Polsce 2018, na koniec pierwszego kwartału 2018 roku moc wszystkich pracujących w kraju mikroinstalacji jest równa mocy bloku konwencjonalnej elektrowni węglowej. W momencie publikacji wspomnianego raportu – uwzględniając kolejne farmy fotowoltaiczne zrealizowane w systemie aukcyjnym do końca maja 2018 roku – łączna moc zainstalowana w PV wynosi ok. 300 MW, co daje 3,4 % udział fotowoltaiki w polskim „miksie” OZE.

W 30 sekund oblicz ile zaoszczędzisz korzystając z paneli słonecznych
 • W którym kierunku nachylony jest Twój dach?

  • Północ
  • Wschód
  • Południe
  • Zachód
 • Jak mocno nachylony jest Twój dach?

  • Mocno (45°)
  • Normalnie (35°)
  • Lekko (20°)
  • Wcale (0°)
 • Ile cienia pada na Twój dach

  • Brak cienia
  • Mało
  • Dużo cienia
 • Ile płacisz za prąd?

  zł miesięczie

  Wydając podaną sumę miesięcznie, przez rok zużywasz około

 • Czy chcesz otrzymać darmowe oferty instalacji?

  Jeśli chcesz, możemy skontaktować Cię z instalatorami paneli słoneczych w Twojej okolicy. Dzięki temu będziesz w stanie porównać ceny i oferowane komponenty

  Solar Quotes in your area

  Polecimy Ci tylko najlepsze firmy, o średniej ocenie 4.5/5

 • Mój Adres

  Na podstawie adresu, możemy określić liczbę godzin słonecznych i obliczyć Twój potencjał energii słonecznej.

 • Twój adres email

  Na podstawie wprowadzonych przez Ciebie danych wyślemy spersonalizowaną symulację na Twój adres email

 • Darmowa wycena instalacji fotowoltaicznej

  Jeśli sobie życzysz, wraz z wynikami symulacji prześlemy Ci darmową wycenę instalacji fotowoltaicznej od najlepszych firm w Twoim rejonie


  Zonnepanelen adviseur photo

  ”Oferty jakie dostaniesz na swoją skrzynkę email pochodzą tylko od najlepszych instalatorów w Polsce, o minimalnym rankingu 4.7/5.

  Michał Jarosz

  Doradca ds. fotowoltaiki

 • Przeszukujemy bazę 780 firm...

  Wszyscy rekomendowani przez nas instalatorzy przeszli przez skomplikowany proces rekrutacyjny. Zaraz dowiesz się którzy z nich pracują w Twojej okolicy i najlepiej spełniają Twoje wymagania

  • Instalatorzy pracujący w
  • Średnia ocena 4.3/5 lub wyżej...
  • Pewne, rzetelne firmy
 • Solar Potential Calculator

  Gotowe!

23%

Dlaczego warto zainwestować we własny prąd właśnie teraz?

Polska należy do Unii Europejskiej i wiele przepisów, którym podlega, dopasowanych jest do naszych możliwości i realiów. Zgodnie z zaleceniami Unii Europejskiej do 2020 roku udział produkcji energii odnawialnych w pełnym bilansie energetycznym naszego kraju powinien wynieść 15%. Trzeba zauważyć, że średnia unijna dla innych krajów członkowskich wynosi 20%, obecnie w Polsce możemy mówić o 11,5%. Aby zachęcić mieszkańców kraju, rząd wraz z samorządami oraz organizacjami unijnymi organizuje szereg kampanii, które mają przekonać ich do realizacji inwestycji w ramach OZE (Odnawialne Źródła Energii).

Teraz właśnie jest najlepszy czas na założenie własnych mikroinstalacji, gdyż praktycznie każde województwo oferuje programy, które pozwalają pozyskać środki na działania związane z odnawialnym źródłem energii. Dodatkowo na pomoc przychodzą banki oferujące preferencyjne kredyty i pożyczki, a także leasing. Warto też rozejrzeć się za unijnymi środkami, które są dostępne na różnych warunkach i w różnych kwotach. Należy także pamiętać, że firmy zajmujące się instalacją paneli pomagają w załatwianiu wielu formalności. Jeśli masz jakieś pytania, skontaktuj się z naszymi specjalistami.

Wykwalifikowani instalatorzy fotowoltaiki pomogą nam nie tylko w załatwieniu formalności. Doradzą również, jakiej wielkości instalacja jest nam potrzebna, jak również dobiorą panele słoneczne odpowiedniej mocy dla naszych potrzeb, gdyż wpływ na to, jak duża musi być instalacja ma wiele czynników - również pory roku. Należy więc pamiętać, że każde wyliczenie będzie inne. Dlatego każdy klient rozpatrywany jest indywidualnie. Nie ma możliwości stwierdzenia telefonicznie, bez uprzednich pomiarów i analiz, jaka faktycznie będzie wydajność instalacji. Należy też zauważyć, że nawet jeśli nie skorzystamy z dofinansowania naszej inwestycji, to nadal będzie ona opłacalna - panele o powierzchni 5 metrów kwadratowych pozwolą nam zaoszczędzić na energii od 900 do 1200 zł rocznie. Oznacza to, że zwrot kosztów pojawi się po około 7-8 latach od instalacji.

Gdzie szukać finansowania instalacji fotowoltaicznej?

dofinansowania UE do OZE

Przede wszystkim warto zainteresować się dotacjami dostępnymi na stronach rządowych. Warto zwrócić uwagę na program Prosument 2. Jak można przeczytać na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ma on na celu: „Wspieranie rozproszonych, odnawialnych źródeł energii. Prosument - linia dofinansowania z przeznaczeniem na zakup i montaż mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii”. Wszystko po to, by uniknąć lub ograniczyć emisję CO2. W ramach tego programu można dotować o dofinansowanie zakupu i montażu nowych instalacji i mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii do produkcji energii elektrycznej lub ciepła dla potrzeb budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub wielorodzinnych. Budżet programu wynosi 800 mln złotych na lata 2014-2022 z możliwością zawierania umów pożyczek (kredytu) wraz z dotacją do 2020 roku. Główne zasady udzielania dofinansowania to:

 • dotacja w wysokości 15% lub 30% dofinansowania;
 • oprocentowanie pożyczki/kredytu: 1%;
 • maksymalny okres finansowania pożyczką/kredytem: 15 lat.

Więcej o samym programie można przeczytać na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wybranych banków, które działają w ramach programu. Ważne jest, by wnioski składać odpowiednio wcześnie, gdyż w przypadku 2018 roku po uprzednio ustalonej dacie składać można było jedynie wnioski rezerwowe, które nie miały gwarancji dotacji. Wszystkie wnioski z różnych programów rozpisane są tutaj.

Innym z programów ogólnopolskich jest program „Czyste powietrze”, który ma na celu poprawę efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji pyłów oraz innych zanieczyszczeń do atmosfery z istniejących jednorodzinnych budynków mieszkalnych lub uniknięcie emisji zanieczyszczeń powietrza pochodzącej z nowobudowanych jednorodzinnych budynków mieszkalnych. W tym przypadku wnioski należy składać w wojewódzkim funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW), właściwym terytorialnie dla miejsca położenia nieruchomości objętej wnioskiem o dofinansowanie w terminie od 19 września 2018 r. od godz. 8.00 do 30 czerwca 2027 r. do godz. 24.00. Ważne informacje dotyczące tego programu to:

 • koszty mikroinstalacji fotowoltaicznej i kolektorów słonecznych mogą zostać dofinansowane w 100% wyłącznie w formie pożyczki w ramach pozostałych kosztów kwalifikowanych;
 • maksymalny okres finansowania pożyczką/kredytem: 15 lat;
 • oprocentowanie pożyczki/kredytu wynosi nie więcej niż WIBOR 3M + 70 pkt bazowych i nie mniej niż 2% rocznie.

W przypadku tego programu nabór wniosków trwa, wszystkie ważne informacje znajdują się na stronie nfosigw.gov.pl.

Poszczególne województwa posiadają także własne programy, które pozwalają na pozyskanie dotacji lub preferencyjnych kredytów na odnawialne źródła energii. W przypadku województwa dolnośląskiego możemy pozyskać dotacje z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014–2020. Na ten cel przeznaczono 392 mln euro. W tym przypadku osoby fizyczne nie mogą korzystać z dotacji w sposób bezpośredni, ale w formie grantów. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj: www.dip.dolnyslask.pl.

W przypadku województwa lubuskiego możemy skorzystać ze środków z projektu 3.1 „Odnawialne źródła energii”, RPO Lubuskiego, który trwa od 5.11.2018 do 29.11.2018 roku. To tylko jeden z programów, więcej na stronie: http://rpo.lubuskie.pl/.

Województwo opolskie objęte jest działaniam Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu, w tym przypadku dofinansowana są różne zależnie od projektu. W znalezieniu odpowiedniego pomoże wyszukiwarka znajdująca się na stronie WFOŚiGW w Opolu. Osoby zainteresowane powinny szczególnie zwrócić uwagę na program „Czyste powietrze”.

Z tego samego programu skorzystają także mieszkańcy województwa mazowieckiego. Więcej informacji znaleźć można tutaj.

W rejonie łódzkim skorzystać można z „Programu dla przedsięwzięć w zakresie termomodernizacji budynków mieszkalnych, modernizacji źródeł ciepła oraz wykorzystania odnawialnych źródeł energii - 2018” link: http://www.wfosigw.lodz.pl/osoby_fizyczne.php

Warto także zwrócić uwagę na Program priorytetowy Słonecznik, który realizowany będzie w latach 2018-2019 przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w formie pożyczki z częściowym umorzeniem. Budżet na realizację programu wynosi 14 000 000 zł. Dofinansowanie przez WFOŚiGW w formie pożyczki nie może przekroczyć 100% kosztu kwalifikowanego przedsięwzięcia. Więcej o programie można przeczytać tutaj.

Warto także zapoznać się z niskooprocentowanymi kredytami dostępnymi dla osób prywatnych, które proponują poszczególne banki. Część z nich oferuje niskie oprocentowanie w ramach wcześniej opisanych projektów, inne banki tworzą własne oferty ekologiczne skierowane do konsumentów, którzy nie skorzystają z dotacji i dofinansowania, ale potrzebują gotówki na instalacje. Oferty te w dużej mierze są indywidualnie dopasowane do kredytobiorcy, a jednocześnie są na tyle atrakcyjne, żeby przekonać go do skorzystania z oferty banku bez konieczności oczekiwania na decyzję organów zajmujących się dofinansowaniem.

Osoby zainteresowane dotacjami powinny także odwiedzić własne urzędy gminy lub urzędy miejskie, gdyż tam znajdą też odpowiedzi na temat aktualnych programów finansujących inwestycje w ramach OZE.

Dobrze być prosumentem

Prosument to osoba, która pozyskuje energie z własnych kolektorów i przekazuje ją do sieci dystrybucyjnej. Dzięki indywidualnym cenom prądu są oni w lepszej sytuacji niż pozostali poborcy energii elektrycznej. Dostawcy energii starają się premiować prosumentów różnymi benefitami - między innymi stałą ceną prądu przez najbliższe kilka lat, co jest bardzo atrakcyjne, jeśli pod uwagę weźmiemy zapowiadane zmiany i podwyżki w najbliższym czasie. O tym, jakie przywileje mają prosumenci, można przeczytać na stronach poszczególnych dostawców energii elektrycznej. Więcej o programie prosument przeczytasz tutaj: (link do kolejnego tekstu).

Osoby zainteresowane instalacją własnych ogniw i pozyskiwaniem energii z odnawialnych źródeł powinny rozpocząć swoje działania od podjęcia dwóch kroków. Pierwszy to skontaktowanie się z wybranym dostawcą rozwiązań fotowoltaicznych, który pomoże obliczyć możliwości planowanej farmy słonecznej, a następnie podpowie też, jak sfinansować projekt. Drugi krok to sprawdzenie, czy w naszym rejonie nie ma w tej chwili dostępnego programu zewnętrznego, który pozwoli przynajmniej częściowo uniknąć kosztów całkowitej instalacji. Dzięki temu wsparciu dużo łatwiej zainstalujemy oczekiwaną instalację fotowoltaiczną.

Ile prądu zużywasz rocznie?

-
3500 kWH
+