Menu

Fotowoltaika dofinansowanie - aktualna lista dotacji w Polsce

Interesuje Cię dofinansowanie do fotowoltaiki w 2022 roku? Sprawdź na naszej liście, jakie dotacje są dostępne w Twoim regionie.

Opublikowane przez Dawid Kaczmarczyk

Ostatnia edycja: 31/03/2022

Czas lektury: 16 min

Fotowoltaika to nie tylko technologia przyjazna środowisku, ale i sposób na oszczędności.
Z dotacjami inwestycja w fotowoltaikę zyskuje na opłacalności, stąd warto zapoznać się z dostępnymi opcjami dofinansowania do fotowoltaiki.

Mój Prąd - podstawowe dofinansowanie do fotowoltaiki!

Mój prąd to król dofinansowań fotowoltaiki, bo oferuje bezzwrotną dotację na prostych zasadach. To dotacja ogólnopolska dla osób fizycznych, które rozliczają się w systemie net-billingu.

Najważniejsze informacje znajdziesz na poniższej grafice.

Infografika z najważniejszymi informacjami dotyczącymi programu Mój Prąd.

Kiedy ruszy Mój Prąd 4.0?
Mój Prąd 4.0 zaczyna się 15 kwietnia 2022 roku. Od tego dnia można składać wnioski w formie elektronicznej.

Jak mój prąd łączy się z ulgą termomodernizacyjną?
Ulga termomodernizacyjna umożliwia odliczenie kosztu instalacji fotowoltaicznej od podatku.
W odliczeniu nie można uwzględnić środków, na które została przyznana dotacja.

Jaka będzie wysokość wsparcia Mój Prąd 4.0?
W nowym programie możesz dostać do 5 000 zł na fotowoltaikę, do 7 500 zł na magazyn energii, do 5 000 zł na magazyn ciepła oraz do 3 000 zł na inteligentne systemy zarządzania energią. Razem maksymalnie 20 500 zł.

Więcej informacji znajdziesz w naszym artykule o Mój Prąd 4.0.

Dowiedz się w 60 sekund czy fotowoltaika Ci się opłaci

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

0 - 5 stopni

Prawie płaski

5-25 stopni

Normalnie nachylony

25 - 35 stopni

Bardzo nachylony

Pow. 35 st.

Czyste Powietrze z dotacją na fotowoltaikę

Jeśli masz nieekologiczny piec i nieduże zarobki, najlepszym wyborem na dotację będzie dla Ciebie Czyste Powietrze. Program działa od kilku lat i w Polsce mnóstwo ludzi już z niego skorzystało.

Program Czyste Powietrze przeznaczony jest dla osób fizycznych przeprowadzających termomodernizację budynku. Oferuje bezzwrotną dotację w wysokości do 69 000 złotych w najwyższym poziomie dofinansowania. Budżet programu jest gigantyczny i wynosi aż 103 miliardy złotych!

Najważniejsze informacje znajdziesz na poniższej infografice.

Infografika z najważniejszymi informacjami dotyczącymi programu Czyste Powietrze

Ile wynosi dotacja Czyste Powietrze?

Wysokość dofinansowania z programu Czyste Powietrze zależy od zakresu prac i zamożności beneficjenta. Im większy zakres prac i im niższe roczne dochody, tym dotacja większa!

Zakres prac może obejmować wszelkie prace termomodernizacyjne, na przykład ocieplenie budynku i założenie rekuperacji. Jednak najwyżej dotowaną opcją jest wymiana starego „kopciucha” na pompę ciepła i dołożenie instalacji fotowoltaicznej.

Najwyższy poziom dofinansowania przeznaczony jest dla rodzin, gdzie przeciętny miesięczny dochód na jednego członka rodziny nie przekracza kwoty 900 zł (1 260 zł w gospodarstwie jednoosobowym). Beneficjenci mogą liczyć na bezzwrotną dotację w wysokości 90% kosztu inwestycji i aż do 69 000 złotych dotacji!

Podwyższony poziom dofinansowania przeznaczony jest dla rodzin, gdzie przeciętny dochód miesięczny na jednego członka rodziny nie przekracza 1 564 zł (2 189 zł w gospodarstwie jednoosobowym). Beneficjenci mogą liczyć na bezzwrotną dotację w wysokości do 37 000 złotych.

Podstawowy poziom dofinansowania przeznaczony jest dla rodzin, których roczny dochód nie przekracza 100 000 zł. Takie rodziny mogą liczyć na bezzwrotną dotację w wysokości do 30 tysięcy złotych.

Zakres dofinansowania w programie Czyste Powietrze
Poziom dofinansowania Termomodernizacja bez wymiany „kopciucha” Termomodernizacja z wymianą „kopciucha” Termomodernizacja z wymianą „kopciucha” + fotowoltaika
Najwyższy 30 000 zł
do 90% kwoty
60 000 zł
do 90% kwoty
69 000 zł
do 90% kwoty
Podwyższony 15 000 zł
do ~60% kwoty
32 000 zł
do ~60% kwoty
37 000 zł
do ~60% kwoty
Podstawowy 10 000 zł
do ~40% kwoty
25 000 zł
do ~40% kwoty
30 000 zł
do ~40% kwoty

Dokładną kwotę możesz wyliczyć przy pomocy kalkulatora na stronie programu Czyste Powietrze.

Ulga podatkowa związana z termomodernizacją

Chociaż ulga termomodernizacyjna to nie jest dotacja per se, to jednak stanowi pomoc od rządu dla prosumentów. Najważniejsze założenia:

 • Możesz odliczyć max. 18% od max. 53 tysięcy zł z kwoty inwestycji.
 • Ulgę wpisujesz w PIT przez 6 kolejnych lat lub do wyczerpania ww. kwoty.
 • Zawsze możesz skorzystać z ulgi i nie musisz nikogo pytać o pozwolenie.
 • W kwotę inwestycji można wliczyć koszt całej instalacji fotowoltaicznej, ale też pompę ciepła, ocieplenie i podobne usługi.

Stop Smog i dotacja na fotowoltaikę

Stop Smog bardzo przypomina Czyste Powietrze w tym, że skupia się na budynkach jednorodzinnych. Program ten ma na celu wymianę starych pieców na paliwo stałe na nowsze systemy ogrzewania i raczej wspiera osoby mniej zamożne. Stop Smog różni się od Czystego Powietrza tym, że realizowany jest przez gminy, a nie przez osoby fizyczne.

Zatem, aby skorzystać z dotacji, zwróć się z prośbą do Twojego Urzędu Gminy. Warto! W mniejszych gminach dotacja może pokryć nawet 70% inwestycji — wliczając w to instalację fotowoltaiczną!

Najważniejsze informacje znajdziesz na poniższej infografice.

Infografika z najważniejszymi informacjami dotyczącymi programu Stop Smog

Ile wynosi dofinansowanie z programu Stop Smog?

Dla gmin do 100 tys. mieszkańców Stop Smog daje do 70% współfinansowania. Dla gmin powyżej 100 tys. mieszkańców ta stawka jest niższa.

Kto może skorzystać z programu Stop Smog?

Program Stop Smog wspiera mniej zamożnych mieszkańców budynków jednorodzinnych, szczególnie tych, którzy korzystają ze świadczeń pieniężnych na podstawie ustawy o pomocy społecznej.

Właściciel lokalu w budynku z dwoma lokalami też może ubiegać się o pomoc, lecz większe wspólnoty już nie.

Średni koszt realizacji przedsięwzięcia nie może przekroczyć 53 000 zł.

Jednak najważniejszym warunkiem jest lokalizacja, gdyż ten program obowiązuje jedynie w tych województwach, w których wdrożono ustawy antysmogowe.

W których gminach obowiązuje ustawa antysmogowa? W praktyce niemal w każdej. O wprowadzeniu ustawy antysmogowej decydują województwa, nie poszczególne gminy, a że jakość powietrza jest tragiczna w całej Polsce, to i niemal cała Polska jest objęta jakąś formą ustawy antysmogowej.

Jedynie województwa warmińsko-mazurskie i podlaskie nie wprowadziły do tej pory ustawy antysmogowej, mimo że jakość powietrza również tam przekracza normy.

Więcej informacji znajdziesz na stronie internetowej programu stop smog.

Fotowoltaika bez dotacji

Jeśli chcesz oszczędzić sobie problemu związanego z załatwianiem dotacji, rozważ nisko oprocentowany kredyt, dla przyszłych prosumentów. Następnie skorzystaj z ulgi podatkowej związanej z termomodernizacją Twojego domu. Połączenie tych dwóch to prosty i skuteczny sposób na sfinansowanie instalacji.

Zaoszczędzisz jeszcze więcej, gdy porównasz kilka ofert i zatrudnisz właściwego instalatora.

Polecamy rzetelnych instalatorów.

Agroenergia - dofinansowanie fotowoltaiki dla rolników

Agroenergia to program dotacji mający na celu zwiększenie produkcji energii z OZE w sektorze rolniczym. Składa się z dwóch części. Jedna część koncentruje się na biogazowniach i małych instalacjach wodnych, a druga obejmuje zakup instalacji fotowoltaicznej, pompy ciepła, instalacji wiatrowej i magazynu energii.

Najważniejsze informacje na temat programu Agroenergia znajdziesz na poniższej grafice.

Infografika z najważniejszymi informacjami dotyczącymi programu Agroenergia

Kiedy zacznie obowiązywać Agroenergia na fotowoltaikę?

Podczas gdy nabór do części programu obejmującej dotacje do biogazowni i małych instalacji wodnych już trwa, nabór do programu obejmującego dotacje do fotowoltaiki nastąpi już wkrótce. Końcową datą podpisywania umów będzie 31.12.2025 r., a montaż instalacji nie może być rozpoczęty przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie.

Ile może wynieść dofinansowanie fotowoltaiki z Agroenergii?

Dla instalacji wytwarzających energię

 • Od 10 do 30 kW — dofinansowanie wynosi do 15 000 zł i do 20% kosztów
 • Od 30 do 50 kW — dofinansowanie wynosi do 25 000 zł i do 13% kosztów

Przy czym bez znaczenia, czy te kW dotyczą mocy instalacji fotowoltaicznej, mocy instalacji wiatrowej, czy pompy ciepła. Co więcej, jeśli zainwestujesz w kilka z tych instalacji jednocześnie, to ich moce się sumują. Na dodatek dla instalacji hybrydowych (to jest na przykład fotowoltaiki i pompy ciepła) przewiduje się dodatek w wysokości 10 000 zł. Gdy montujesz kilka instalacji naraz, nie obowiązuje limit 50 kW, lecz żadna z pojedynczych instalacji nie może mieć więcej niż 50 kW.

Magazyny energii skutkują osobnym dodatkiem do 20% kosztów kwalifikowanych, przy czym koszt kwalifikowany magazynu energii nie może wynosić więcej niż 50% kosztu fotowoltaiki lub instalacji wiatrowej.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej programu.

Sprawdź, ile kosztuje instalacja PV w Twojej okolicy

Mój kod pocztowy:

location

za prąd płacę:

zł/mies.

Energia plus - dofinansowanie fotowoltaiki dla firm

Celem programu Energia plus jest ograniczenie szkodliwego wpływu przedsiębiorstw na środowisko naturalne. W tym celu program udzieli pożyczki z możliwością częściowego umorzenia na firmowe instalacje fotowoltaiczne i inne ekologiczne rozwiązania.

Ponieważ fotowoltaika dla firm i tak jest niesamowicie opłacalnym rozwiązaniem, wsparcie w formie pożyczki jest absolutnie wystarczające.

Najważniejsze informacje na temat programu Energia plus znajdziesz na poniższej grafice.

Infografika z najważniejszymi informacjami dotyczącymi programu Energia Plus

Pożyczka z programu Energia Plus udzielana jest maksymalnie na 15 lat, licząc od daty pierwszej transzy. Istnieje możliwość częściowego umorzenia kredytu w wysokości do 10%, lecz nie więcej niż 1 mln zł.

Pomoc w uzyskaniu dotacji na fotowoltaikę

Załatwianie dotacji na fotowoltaikę brzmi skomplikowanie? Pracownicy Urzędu Gminy pomogą w wypełnieniu odpowiednich dokumentów. Firmy fotowoltaiczne też mogą pomóc, ale nie wszystkie oferują taką usługę.

W naszym serwisie możesz za darmo zamówić kilka wycen instalacji fotowoltaicznych do porównania. Otrzymasz oferty tylko od renomowanych instalatorów.

Fotowoltaika — dotacje unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego

Fundusze z Unii Europejskiej są ogromnym źródłem dotacji i z ich pomocą można zrealizować zarówno małe, domowe instalacje fotowoltaiczne, jak i większe instalacje zakładowe. Mówimy tu o miliardach euro, więc jest o co się starać!

Fundusze europejskie docierają do nas poprzez Regionalne Programy Operacyjne, organizowane przez samorządy. Obecnie zapewniają one bardzo wysoki poziom wsparcia dla mikroinstalacji fotowoltaicznych, pokrywając od 60% do nawet 85% kosztów.

Co najlepsze, jeśli do 31 marca 2022 r. podpiszesz umowę na zakup, montaż lub dofinansowanie mikroinstalacji z jednostką samorządu terytorialnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego i złożysz wniosek o przyłączenie instalacji do 31 grudnia 2023 r., będziesz mógł korzystać z systemu opustów.

Szczegóły tych dotacji różnią się w zależności od lokalizacji. Aby zorientować się w możliwościach dofinansowania swojej instalacji fotowoltaicznej z RPO, zwróć się do lokalnej jednostki samorządu terytorialnego, na przykład do Urzędu Gminy.

Oszczędź do 30% dzięki porównaniu ofert

Wystarczy poświęcić 60 sekund na wypełnienie jednego krótkiego formularza, a skontaktujemy Cię z kilkoma firmami w Twojej okolicy. Porównaj kilka ofert za darmo, bez zobowiązań!

location

check W 60 sekund

check Za darmo

check Do 30% oszczędności

Specjalne programy pilotażowe

W województwie zachodniopomorskim, dolnośląskim i na terenie gminy Pszczyna realizowany jest specjalny program termomodernizacji lokali mieszkaniowych wielorodzinnych. Dzięki niemu również wspólnoty mieszkaniowe mogą uczynić Ziemię lepszym miejscem.

Maksymalna kwota dotacji wynosi 280 000 zł (60%), w tym maksymalnie 20 000 zł na instalację fotowoltaiczną. Kwota zależy od zakresu prac oraz tego, ile lokali mieszkalnych obejmie termomodernizacja.

Skorzystanie z programu pilotażowego wymaga (jak wszystko we wspólnocie mieszkaniowej) dobrej współpracy z sąsiadami.

Co ciekawe, przedsięwzięcie realizowane w ramach Programu pilotażowego może być dofinansowane z innych środków publicznych!

Nabór trwa do 31.03.2022 r.

Więcej informacji:

Dopłaty do fotowoltaiki w Twoim województwie

Poznałeś już najważniejsze programy dotacji. Nie wszystkie są jednak dostępne w każdym województwie. Sprawdźmy, jakie możliwości dofinansowania fotowoltaiki są dostępne w Twoim regionie!

Fotowoltaika dotacje - dolnośląskie

Na terytorium województwa dolnośląskiego dostępne są następujące programy, z których można dofinansować instalację fotowoltaiczną:

Nazwa programu Gdzie się zgłosić?
Mój Prąd Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - NFOŚiGW
Czyste Powietrze Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu
Stop Smog Urząd Gminy lub miasta
Agroenergia WFOŚiGW we Wrocławiu
Energia Plus NFOŚiGW
RPO Jednostka samorządu terytorialnego (np. Urząd Gminy)
Regionalny Program Operacyjny Województwa Dolnośląskiego
Specjalny program pilotażowy WFOŚiGW we Wrocławiu

Dlaczego jeszcze warto w tym województwie zainwestować w fotowoltaikę i pompę ciepła?

 • Zakaz „kopciuchów” od 1.07.2024 r.
 • Średnia produkcja z 1 kWp instalacji: 1028 kWh rocznie

Fotowoltaika dotacje - lubelskie

Na terytorium województwa lubelskiego dostępne są następujące programy, z których można dofinansować instalację fotowoltaiczną:

Nazwa programu Gdzie się zgłosić?
Mój Prąd NFOŚiGW
Czyste Powietrze Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie
Stop Smog Urząd Gminy lub miasta
Agroenergia WFOŚiGW w Lublinie
Energia Plus NFOŚiGW
RPO Jednostka samorządu terytorialnego (np. Urząd Gminy)
Regionalny Program Operacyjny Województwa Lubelskiego

Dlaczego jeszcze warto w tym województwie zainwestować w fotowoltaikę i pompę ciepła?

 • Zakaz „kopciuchów” od 1.01.2024 r.
 • Średnia produkcja z 1 kWp instalacji: 1015 kWh rocznie

Fotowoltaika dotacje - lubuskie

Na terytorium województwa lubuskiego dostępne są następujące programy, z których można dofinansować instalację fotowoltaiczną:

Nazwa programu Gdzie się zgłosić?
Mój Prąd NFOŚiGW
Czyste Powietrze Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze
Stop Smog Urząd Gminy lub miasta
Agroenergia WFOŚiGW w Zielonej Górze
Energia Plus NFOŚiGW
RPO Jednostka samorządu terytorialnego (np. Urząd Gminy)
Regionalny Program Operacyjny Województwa Lubuskiego

Dlaczego jeszcze warto w tym województwie zainwestować w fotowoltaikę i pompę ciepła?

 • Zakaz „kopciuchów” od 1.01.2027 r.
 • Średnia produkcja z 1 kWp instalacji: 984 kWh rocznie

Fotowoltaika dotacje - łódzkie

Na terytorium województwa łódzkiego dostępne są następujące programy, z których można dofinansować instalację fotowoltaiczną:

Nazwa programu Gdzie się zgłosić?
Mój Prąd NFOŚiGW
Czyste Powietrze Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi
Stop Smog Urząd Gminy lub miasta
Agroenergia WFOŚiGW w Łodzi
Energia Plus NFOŚiGW
RPO Jednostka samorządu terytorialnego (np. Urząd Gminy)
Regionalny Program Operacyjny Województwa Łódzkiego

Dlaczego jeszcze warto w tym województwie zainwestować w fotowoltaikę i pompę ciepła?

 • Zakaz „kopciuchów” od 1.07.2024 r.
 • Średnia produkcja z 1 kWp instalacji: 1028 kWh rocznie

Fotowoltaika dotacje - małopolskie

Na terytorium województwa małopolskiego dostępne są następujące programy, z których można dofinansować instalację fotowoltaiczną:

Nazwa programu Gdzie się zgłosić?
Mój Prąd NFOŚiGW
Czyste Powietrze Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie
Stop Smog Urząd Gminy lub miasta
Agroenergia WFOŚiGW w Krakowie
Energia Plus NFOŚiGW
RPO Jednostka samorządu terytorialnego (np. Urząd Gminy)
Regionalny Program Operacyjny Województwa Małopolskiego

Dlaczego jeszcze warto w tym województwie zainwestować w fotowoltaikę i pompę ciepła?

 • Zakaz „kopciuchów” od 1.01.2023 r.
 • Średnia produkcja z 1 kWp instalacji: 1015 kWh rocznie

Fotowoltaika dotacje - mazowieckie

Na terytorium województwa mazowieckiego dostępne są następujące programy, z których można dofinansować instalację fotowoltaiczną:

Nazwa programu Gdzie się zgłosić?
Mój Prąd NFOŚiGW
Czyste Powietrze Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie
Stop Smog Urząd Gminy lub miasta
Agroenergia WFOŚiGW w Warszawie
Energia Plus NFOŚiGW
RPO Jednostka samorządu terytorialnego (np. Urząd Gminy)
Regionalny Program Operacyjny Województwa Mazowieckiego
(mniejszy budżet ze względu na wyższą zamożność regionu)

Dlaczego jeszcze warto w tym województwie zainwestować w fotowoltaikę i pompę ciepła?

 • Zakaz „kopciuchów” od 1.01.2023 r.
 • Średnia produkcja z 1 kWp instalacji: 999 kWh rocznie

Fotowoltaika dotacje - opolskie

Na terytorium województwa opolskiego dostępne są następujące programy, z których można dofinansować instalację fotowoltaiczną:

Nazwa programu Gdzie się zgłosić?
Mój Prąd NFOŚiGW
Czyste Powietrze Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu
Stop Smog Urząd Gminy lub miasta
Agroenergia WFOŚiGW w Opolu
Energia Plus NFOŚiGW
RPO Jednostka samorządu terytorialnego (np. Urząd Gminy)
Regionalny Program Operacyjny Województwa Opolskiego

Fotowoltaika dotacje - podkarpackie

Na terytorium województwa podkarpackiego dostępne są następujące programy, z których można dofinansować instalację fotowoltaiczną:

Nazwa programu Gdzie się zgłosić?
Mój Prąd NFOŚiGW
Czyste Powietrze Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Rzeszowie
Stop Smog Urząd Gminy lub miasta
Agroenergia WFOŚiGW w Rzeszowie
Energia Plus NFOŚiGW
RPO Jednostka samorządu terytorialnego (np. Urząd Gminy)
Regionalny Program Operacyjny Województwa Podkarpackiego

Dlaczego jeszcze warto w tym województwie zainwestować w fotowoltaikę i pompę ciepła?

 • Zakaz kotłów bez tabliczki znamionowej lub starszych niż 10 lat od 1.01.2022 r.
 • Średnia produkcja z 1 kWp instalacji: 1010 kWh rocznie

Fotowoltaika dotacje - podlaskie

Na terytorium województwa podlaskiego dostępne są następujące programy, z których można dofinansować instalację fotowoltaiczną:

Nazwa programu Gdzie się zgłosić?
Mój Prąd NFOŚiGW
Czyste Powietrze Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku
Stop Smog Urząd Gminy lub miasta
Agroenergia WFOŚiGW w Białymstoku
Energia Plus NFOŚiGW
RPO Jednostka samorządu terytorialnego (np. Urząd Gminy)
Regionalny Program Operacyjny Województwa Podlaskiego

Fotowoltaika dotacje - pomorskie

Na terytorium województwa pomorskiego dostępne są następujące programy, z których można dofinansować instalację fotowoltaiczną:

Nazwa programu Gdzie się zgłosić?
Mój Prąd NFOŚiGW
Czyste Powietrze Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku
Stop Smog Urząd Gminy lub miasta
Agroenergia WFOŚiGW w Gdańsku
Energia Plus NFOŚiGW
RPO Jednostka samorządu terytorialnego (np. Urząd Gminy)
Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskie
Specjalny program pilotażowy WFOŚiGW we Wrocławiu

Dlaczego jeszcze warto w tym województwie zainwestować w fotowoltaikę i pompę ciepła?

 • Zakaz „kopciuchów” od 1.09.2024 r.
 • Średnia produkcja z 1 kWp instalacji: 990 kWh rocznie

Fotowoltaika dotacje - śląskie

Na terytorium województwa śląskiego dostępne są następujące programy, z których można dofinansować instalację fotowoltaiczną:

Nazwa programu Gdzie się zgłosić?
Mój Prąd NFOŚiGW
Czyste Powietrze Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach
Stop Smog Urząd Gminy lub miasta
Agroenergia WFOŚiGW w Katowicach
Energia Plus NFOŚiGW
RPO Jednostka samorządu terytorialnego (np. Urząd Gminy)
Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego
Specjalny program pilotażowy WFOŚiGW w Katowicach

Dlaczego jeszcze warto w tym województwie zainwestować w fotowoltaikę i pompę ciepła?

 • Zakaz kotłów starszych niż 10 lat lub bez tabliczki znamionowej od 1.01.2022 r.
 • Średnia produkcja z 1 kWp instalacji: 998 kWh rocznie

Fotowoltaika dotacje - świętokrzyskie

Na terytorium województwa świętokrzyskiego dostępne są następujące programy, z których można dofinansować instalację fotowoltaiczną:

Nazwa programu Gdzie się zgłosić?
Mój Prąd NFOŚiGW
Czyste Powietrze Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach
Stop Smog Urząd Gminy lub miasta
Agroenergia WFOŚiGW w Kielcach
Energia Plus NFOŚiGW
RPO Jednostka samorządu terytorialnego (np. Urząd Gminy)
Regionalny Program Operacyjny Województwa Świętokrzyskiego

Dlaczego jeszcze warto w tym województwie zainwestować w fotowoltaikę i pompę ciepła?

 • Zakaz „kopciuchów” od 1.07.2023 r.
 • Średnia produkcja z 1 kWp instalacji: 1012 kWh rocznie

Fotowoltaika dotacje - warmińsko-mazurskie

Na terytorium województwa warmińsko-mazurskiego dostępne są następujące programy, z których można dofinansować instalację fotowoltaiczną:

Nazwa programu Gdzie się zgłosić?
Mój Prąd NFOŚiGW
Czyste Powietrze Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie
Stop Smog Urząd Gminy lub miasta
Agroenergia WFOŚiGW w Olszynie
Energia Plus NFOŚiGW
RPO Jednostka samorządu terytorialnego (np. Urząd Gminy)
Regionalny Program Operacyjny Województwa Warmińsko-Mazurskiego

Fotowoltaika dotacje - wielkopolskie

Na terytorium województwa wielkopolskiego dostępne są następujące programy, z których można dofinansować instalację fotowoltaiczną:

Nazwa programu Gdzie się zgłosić?
Mój Prąd NFOŚiGW
Czyste Powietrze Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu
Stop Smog Urząd Gminy lub miasta
Agroenergia WFOŚiGW w Poznaniu
Energia Plus NFOŚiGW
RPO Jednostka samorządu terytorialnego (np. Urząd Gminy)
Regionalny Program Operacyjny Województwa Wielkopolskiego

Dlaczego jeszcze warto w tym województwie zainwestować w fotowoltaikę i pompę ciepła?

 • Zakaz „kopciuchów” od 1.01.2024 r.
 • Średnia produkcja z 1 kWp instalacji: 1001 kWh rocznie

Fotowoltaika dotacje - zachodniopomorskie

Na terytorium województwa zachodniopomorskiego dostępne są następujące programy, z których można dofinansować instalację fotowoltaiczną:

Nazwa programu Gdzie się zgłosić?
Mój Prąd NFOŚiGW
Czyste Powietrze Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie
Stop Smog Urząd Gminy lub miasta
Agroenergia WFOŚiGW w Szczecinie
Energia Plus NFOŚiGW
RPO Jednostka samorządu terytorialnego (np. Urząd Gminy)
Regionalny Program Operacyjny Województwa Zachodniopomorskiego
Specjalny program pilotażowy WFOŚiGW w Szczecinie

Dlaczego jeszcze warto w tym województwie zainwestować w fotowoltaikę i pompę ciepła?

 • Zakaz „kopciuchów” od 1.01.2024 r.
 • Średnia produkcja z 1 kWp instalacji: 950 kWh rocznie

Dowiedz się w 60 sekund czy fotowoltaika Ci się opłaci

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

0 - 5 stopni

Prawie płaski

5-25 stopni

Normalnie nachylony

25 - 35 stopni

Bardzo nachylony

Pow. 35 st.

Podsumowanie

W Polsce jest całe mnóstwo różnego typu dotacji do instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła i innych technologii korzystających z OZE. Niemal wszystkie grupy społeczne mogą znaleźć coś dla siebie. Szczególnie dobry wybór mają mniej zamożni mieszkańcy domków jednorodzinnych.

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 10 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 7 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 16 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 12 min

Czytaj dalej arrow