Menu
Jakie są opinie osób, które korzystają z fotowoltaiki na co dzień? Czy są zadowolone? A może czegoś żałują? Jakie opinie na temat firm fotowoltaicznych krążą w sieci?
“Jedyne, czego żałuję, to, że nie zainstalowałem fotowoltaiki szybciej” - mówi jeden z tysięcy zadowolonych prosumentów. “Pieniądze wyrzucone w błoto” - to negatywna opinia drugiego. Dlaczego tych dwoje inwestorów ma tak odmienne opinie na temat fotowoltaiki? Zapewne początkowo obydwaj byli zadowoleni, lecz potem okazało się, że jedna instalacja działa dobrze, a druga dużo gorzej niż powinna. Czego możemy się z tego nauczyć? Jak możesz upewnić się, że nic nie zepsuje Twojej opinii o swojej instalacji?
Dowiedz się w 60 sekund czy fotowoltaika Ci się opłaci
Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji
Jako że naszym głównym celem jest polecanie godnych zaufania firm fotowoltaicznych, opinie użytkowników fotowoltaiki są dla nas niezwykle ważne. Stąd po kilku miesiącach od instalacji sprawdzamy, czy są zadowoleni z podjętych decyzji. Zobaczmy kilka opinii i spróbujmy wyciągnąć z nich wartościowe wnioski.
"W sierpniu 2019 zainstalowałem 9.5 kWh na dachu domu. Instalacja dość duża, ale musi pokryć pompę ciepła. Pechowo się trafiło, bo złożyłem wniosek na miesiąc przed ogłoszeniem programu Mój Prąd, przez co nie załapałem się na dotację 5 tys. zł. Mimo to, według wszelkich obliczeń, instalacja zwróci mi się w mniej niż 6 lat."
-Karol B, Szczecin
Wniosek z opinii: Fotowoltaika może się opłacać, nawet bez dotacji. Oczywiście dotacje są korzystne. Aktualną listę dotacji znajdziesz w naszym artykule o dofinansowaniach do fotowoltaiki.
"Jestem zadowolony z decyzji montażu instalacji fotowoltaicznej. Rachunki zmniejszyły się do minimum, czyli do dwóch opłat stałych po 88 zł rocznie. Patrząc na inwestycję z perspektywy, zdecydowałbym się na montaż paneli, w jeszcze większej ilości."
-Michał I., Gliwice
Wniosek z opinii: Upewnij się, że zamontujesz tyle paneli fotowoltaicznych, ile faktycznie potrzebujesz. Pamiętaj, że rozbudowa instalacji fotowoltaicznej jest dość trudna i kosztowna. Ile paneli powinieneś zamontować? Odpowiedź znajdziesz w artykule o mocy instalacji fotowoltaicznej.
Innym częstym źródłem opinii o fotowoltaice są fora internetowe. Jaką mają wartość?
Fora internetowe mają swoje plusy i minusy. Plusem jest to, że każdy może zamieścić tam swoją szczerą opinię o posiadanej instalacji fotowoltaicznej. Minusem, że wielu użytkowników nie jest uczciwych, a ich opinie są wyraźnie tendencyjne.
"Witam, zdecydowałam się na panele fotowoltaiczne rok temu. Muszę przyznać, że to naprawdę dobra inwestycja. Usługę zleciłam firmie SPR Polska i jestem bardzo zadowolona z efektów. Profesjonalne wykonanie".
-użytkownik Klaudiaa z forumbudowlane.pl
Ta użytkowniczka wydaje się być fanką firmy, która założyła jej instalację. Klikając jednak na wszystkie posty przez nią zamieszczone widzimy niepokojący trend - niemal wszystkie jej wpisy polecają jakąś firmę.
Wniosek z opinii: Ta opinia, to zapewne marketing szeptany. Nie jest uczciwa. Można podejrzewać, że użytkownik Klaudiaa publikuje takie opinie za korzyści finansowe i nie warto się nimi sugerować.
Z drugiej strony istnieją fora internetowe, gdzie podobne wpisy byłyby od razu usunięte przez moderatorów. W takich miejscach może rozkwitać wymiana prawdziwej wiedzy. Jak najbardziej zachęcamy więc do korzystania z wieloletnich forów internetowych, które mają dobrą moderację oraz rzeszę wieloletnich i pomocnych użytkowników.
Mój kod pocztowy:
za prąd płacę:
Jeśli poważnie myślisz o jakimś przedsięwzięciu, to nie czytasz tylko historii sukcesów, ale też historie porażek, ku przestrodze, żeby uniknąć tych samych błędów. Sprawdźmy zatem kilka negatywnych opinii o fotowoltaice.
"W dni słoneczne co chwilę na falowniku alarm, mało co produkuje prąd i tak serwis za serwisem. Pieniądze wyrzucone w błoto".
-anonimowa wypowiedź z naszej ankiety
Nasz czytelnik donosi o problemie z falownikiem, który wyłącza się w słoneczne dni. Wydaje się, że przyczyną nie może być sam falownik, ponieważ problem utrzymuje się pomimo kilku interwencji serwisowych, na których wadliwa sztuka powinna być wymieniona. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka:
Przy czym, nawet jeśli problem nie jest winą instalatora, a energetyki, to firma fotowoltaiczna nie powinna kasować za każdą wizytę, a wskazać rzeczywistego sprawcę (upewniając się wcześniej, czy przekrój przewodu AC jest odpowiedni) i ewentualnie pomóc właścicielowi wypełnić zgłoszenie do operatora sieci dystrybucji.
Wniosek z opinii: Wybierz rzetelną firmę fotowoltaiczną, która poprawnie zaprojektuje i zamontuje instalację PV, jak też nie będzie Cię naciągać na dodatkowe koszty. Sprawdź, ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna wykonana na dobrych podzespołach.
"Początkowa diagnoza o uszkodzeniu jednego z paneli okazała się usterką optymalizatora. Panel był i jest sprawny".
-anonimowa wypowiedź z naszej ankiety
Optymalizatory to opcjonalne urządzenia montowane pod modułami fotowoltaicznymi. Zwiększają bezpieczeństwo instalacji oraz umożliwiają monitorowanie działania modułów. Gdy taki moduł się zepsuje, optymalizator od razu wskaże przyczynę problemu. Niestety same optymalizatory psują się częściej niż panele fotowoltaiczne, przynajmniej według naszych doświadczeń.
Wniosek z opinii; nie instaluj optymalizatorów, jeśli nie widzisz wyraźnej potrzeby. Sprawdź nasz artykuł o optymalizatorach mocy, by dowiedzieć się, kiedy inwestycja w te urządzenia jest uzasadniona.
Nie tylko prywatni klienci zgłaszają problemy z fotowoltaiką, lecz również poważne instytucje badawcze.
"Spośród instalacji poddanych inspekcji przez HelioVoltę, w ponad 70% wykryto poważne problemy ze złączkami (...) Nieprawidłowa instalacja jest częstą przyczyną usterek. Wiele złączek było wystawionych na działanie żywiołów, leżało bezpośrednio na dachu, miało zbyt mocno zgięte przewody, niewłaściwie dokręcone nakrętki i inne problemy".
-PVEL i HelioVolta, “The Ultimate Safety Guide for Solar PV Connectors
Wniosek: prawidłowy montaż, to absolutna podstawa. Firma fotowoltaiczna powinna starannie dopilnować szczegółów, m.in. zarobienia i montażu złączek.
Nie ma co ukrywać, że fotowoltaika czasami ulega awariom. Czy możesz zatem realistycznie liczyć na to, że Twoja instalacja będzie działać kilkadziesiąt lat i przyniesie w tym czasie spore wnioski?
W Polsce instalacje fotowoltaiczne montuje się dopiero od niedawna – stąd brak opinii od osób, które użytkują je przez kilkanaście lat. Na szczęście w sieci można znaleźć wiarygodne dowody na instalacje działające już bardzo długo!
"Elektrownia TISO-10-kW, zainstalowana w Lugano (Szwajcaria) w 1982 roku, jest pierwszą w Europie elektrownią fotowoltaiczną podłączoną do sieci. (...) Przedstawiamy wyniki charakterystyki elektrycznej wykonanej w 2017 roku - po 35 latach eksploatacji(...) Stwierdziliśmy, że tempo degradacji modułów jest silnie skorelowane z procesem starzenia się różnych enkapsulantów stosowanych w produkcji modułów. [Jeden typ modułów] doświadczył utraty mocy mniejszej niż 10% po 35 latach działania".
Wniosek: Jakość komponentów modułu wpływa na jego degradację mocy. Moduły mogą działać wydajnie przez kilkadziesiąt lat.
Sprawdźmy inne źródło informacji. Na stronie australijskiego ośrodka badawczego DKA Solar Centre możesz znaleźć dane dotyczące działania instalacji fotowoltaicznych uruchomionych kilkanaście lat temu. Wszystko to publikowane na żywo. Naszą uwagę szczególnie przykuła instalacja dachowa działająca od 2008 roku. Serwis umożliwia pobranie danych historycznych mocy instalacji. Sprawdź sam, jak niewiele spadła moc modułów na przestrzeni lat!
Wniosek: poprawnie zamontowana instalacja fotowoltaiczna działa całe lata bez większego spadku mocy.
Skoro prawidłowy montaż oraz jakość komponentów są tak ważne, sprawdźmy jak dokonać dobrego wyboru.
W 2019 średnia cena za instalację wynosiła 4,19PLN/Wp. To ponad 40% mniej niż trzy lata wcześniej. Inwestycja zwraca się już po 7 latach. Sytuacja nigdy nie była bardziej korzystna.
Oblicz oszczędnościWybór firmy fotowoltaicznej jest ważny, ale gdzie znaleźć opinie na ich temat? Przedstawiamy kilka miejsc w internecie, w które warto zajrzeć.
Nasza strona zawiera funkcje dodawania opinii firmom fotowoltaicznym. Zanim zdecydujesz się na konkretnego wykonawcę, koniecznie rzuć tam okiem. A gdy już będziesz miał zamontowaną instalację, prosimy o wystawienie opinii.
Opinie są poddawane moderacji, a te, które moderator uzna za podejrzane, nie są publikowane. Dlatego też osoba dodająca opinie musi podać numer telefonu bądź email. Cel jest jasny - chcemy się upewnić, że tylko klienci danej firmy będą publikować opinie na jej temat.
Sprawdź opinie o instalatorach z Twojej okolicy!
Grupy w mediach społecznościowych - W każdej facebookowej grupie dyskusyjnej, poza osobami, które już zostały prosumentami bądź rozważają taką możliwość, jest spora ilość firm instalacyjnych, które chętnie udzielają wsparcia i informacji. Korzystając z ich pomocy, warto mieć na uwadze to, że sieci społecznościowe nie są wolne od fikcyjnych kont, spamu czy nieuczciwej konkurencji i nie zawsze otrzymana tam opinia o fotowoltaice będzie rzetelna.
Opinie w profilu Google czy Wizytówce Google Moja Firma - Te opinie widać po prawej stronie ekranu po wpisaniu nazwy firmy w wyszukiwarkę Google. Mają je te przedsiębiorstwa, które założyły taką wizytówkę i którym klienci wystawili opinie. Google nie weryfikuje, czy osoba wystawiająca opinie faktycznie jest klientem firmy fotowoltaicznej, której opinie wystawia, ale aby ją opublikować, trzeba mieć założone konto Google, co w dużej mierze przeciwdziała nadmiernemu spamowi.
Jeśli firma ma dużo pozytywnych recenzji, które były dodawane w różnym czasie i są one spójne z innymi opiniami (np. na ich profilu Facebook lub w naszym serwisie fotowoltaikaonline.pl) to można założyć, że są prawdziwe.
Opinie na stronach firm wykonujących instalacje fotowoltaiczne
Ich wiarygodność jest dyskusyjna. Opinie umieszczane przez klientów biznesowych (z podaniem nazwy firmy) są z reguły bardziej wiarygodne niż opinie osób prywatnych („Pani Maria ze Szczecina” lub „Mietek z Poznania”), gdyż takich Maryś czy Mietków można „wyprodukować” na potrzeby strony internetowej naprawdę bardzo dużo.
Oszuści to na przykład firmy fotowoltaiczne, które biorą zaliczkę i znikają w siną dal. To ludzie, którzy kłamią w żywe oczy i z tego żyją. Jak wykryć nieuczciwego sprzedawcę? Oto kilka ważnych wskazówek:
Dowiedz się w 60 sekund czy fotowoltaika Ci się opłaci
Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji
Które panele są najlepsze? Ze szkłem z tyłu, czy z folią? Chińskie, czy europejskie, ale na chińskich podzespołach? Ten spór nigdy się nie kończy, a grupy w sieciach społecznościowych pełne są dyskusji na ten temat. Materiały dostępne na naszej stronie pomogą Ci wyrobić swoją opinię na ten temat!
Zajrzyj do naszego rankingu paneli fotowoltaicznych. Oprócz recenzji znajdziesz w nim wskazówki jak rozpoznać dobre panele oraz opinie na temat rzetelności poszczególnych producentów.
Dla Twojej wygody poniżej prezentujemy ranking popularnych w Polsce marek paneli. W ich ocenie uwzględniliśmy m.in. testy przeprowadzane przez PV Evolution Labs (PVEL), laboratorium, które od 10 lat bada panele i tworzy dokument w formie rankingu PV Module Reliability Scorecard. To jedne z najbardziej rzetelnych badań dotyczących modułów fotowoltaicznych dostępnych bezpłatnie na rynku.
Jak interpretować to zestawienie?
Wszystkie z firm w powyższym zestawieniu są godne polecenia.
Prowadzimy również ranking inwerterów. Pamiętaj, że inwerter to mózg instalacji. Dodatkowo wybór inwertera w znacznej mierze definiuje wybór magazynu energii. Zapraszamy więc do zapoznania się z rankingiem i do czytania recenzji!
Przygotowując ranking, korzystamy z kart katalogowych i danych udostępnianych przez CEC (Kalifornijską Komisję Energii).
Jak interpretować to zestawienie?
Wszystkie z firm w powyższym zestawieniu są godne polecenia.
Podsumowując, fotowoltaika zbiera zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie byłych klientów. Jednakże pozytywnych opinii jest zdecydowanie więcej, dlatego nie zniechęcaj się! Wybierz dobrego instalatora i porządny sprzęt, korzystając z udostępnianych przez nas opinii o firmach fotowoltaicznych i recenzji podzespołów.
Wystarczy poświęcić 60 sekund na wypełnienie jednego krótkiego formularza, a skontaktujemy Cię z kilkoma firmami w Twojej okolicy. Porównaj kilka ofert za darmo, bez zobowiązań!
W 60 sekund
Za darmo
Do 30% oszczędności
Źródła:
Dziękujemy Pani Sabinie Stodolak za jej wkład w rozwój tekstu.