Menu

Fotowoltaika - opinie użytkowników

Czy założenie instalacji fotowoltaicznej jest warte tego całego zachodu? Jakie są opinie osób, które korzystają z fotowoltaiki na co dzień? Czy są zadowolone? A może czegoś żałują? Jakie opinie na temat instalatorów paneli fotowoltaicznych krążą w sieci?

Opublikowane przez Sabina Stodolak

Ostatnia edycja: 30/09/2021

Czas lektury: 8 min

Zakładać czy nie? Jakiego instalatora wybrać? Który osprzęt wybrać? W podejmowaniu decyzji na temat montażu instalacji PV pomagają opinie osób, które już użytkują taki system.

Przeanalizowaliśmy opinie o instalatorach publikowane w naszym serwisie, opinie na grupach poświęconych fotowoltaice oraz zapytaliśmy naszych czytelników o to, jakie jest ich zdanie na temat opłacalności tej inwestycji. Czy są zadowoleni? Czy wręcz przeciwnie? Zebrane opinie przedstawiamy w tym artykule – po to, byś Ty też mógł podjąć dobrą decyzję!

Opinie o fotowoltaice - czy warto instalować?

Od kilku lat Fotowoltaikaonline zajmuje się dostarczaniem informacji na temat fotowoltaiki i polecaniem rzetelnych i godnych zaufania instalatorów. Zależy nam na tym, by korzystający z naszych usług klienci byli zadowoleni, dlatego po kilku miesiącach od instalacji sprawdzamy, czy są zadowoleni z podjętych decyzji.

"Patrząc na temat globalnie, jestem bardzo zadowolony z instalacji fotowoltaicznej. Rachunki za prąd spadły praktycznie do zera, a wykonanie lekko nadmiarowej instalacji pozwala mi dodawać kolejne “elektryczne” komponenty wokół domu – jak chociażby klimatyzację z funkcją grzania, która zmniejsza mi rachunki za gaz, a w przyszłości rozważam stację do ładowania samochodu elektrycznego. Jeśli miałbym ponownie podejmować decyzję, to zmieniłbym tylko jedną rzecz – zabrał się za temat znacznie wcześniej. Polecam tego typu inwestycję każdemu. Nie dość, że przynosi wymierne korzyści finansowe, to jeszcze jest moją cegiełką, którą dokładam do budowania OZE w Polsce."
-Roman K., Wrocław

Klienci zauważają przede wszystkim znaczny spadek kosztów energii elektrycznej.

"Tak, jestem zadowolony z decyzji montażu instalacji fotowoltaicznej. Rachunki zmniejszyły się do minimum, czyli do dwóch opłat stałych po 88 zł rocznie. Patrząc na inwestycję z perspektywy, zdecydowałbym się na montaż paneli, w jeszcze większej ilości."
-Michał I., Gliwice

Co, poza niższymi rachunkami, doceniają użytkownicy instalacji fotowoltaicznych?

Wygoda, poczucie bycia w zgodzie z naturą oraz możliwość nieskrępowanego korzystania z energii elektrycznej bez martwienia się o wysokość rachunku to największe plusy, jakie widzą osoby, które wzięły udział w naszym badaniu opinii:

W sierpniu 2019 zainstalowałem 9.5 kWh na dachu domu. Instalacja dość duża, ale musi pokryć pompę ciepła. Pechowo się trafiło, bo złożyłem wniosek na miesiąc przed ogłoszeniem programu Mój Prąd, przez co nie załapałem się na dotację 5 tys. zł. Mimo to, według wszelkich obliczeń, instalacja zwróci mi się w mniej niż 6 lat. Po 10 miesiącach użytkowania jestem zachwycony. Decyzja była bardzo trafiona – fotowoltaika to duży komfort – jedziesz na urlop i zostawisz światło w garażu na tydzień? Zamiast się zdenerwować, delikatnie się uśmiechniesz. Jedyne, czego żałuje, to to, że nie zainstalowałem instalacji szybciej. No i tego, że nie wziąłem falownika z możliwością podglądu pracy w internecie – nie doczytałem... ale z drugiej strony Tauron e-licznik spełnia swoje zadanie.
-Karol B., Szczecin

Oczywiście nie wszyscy, którzy zainwestowali w fotowoltaikę, są z niej zadowoleni. Jest to zwykle spowodowane niewiedzą. Jeśli chcesz poznać najważniejsze fakty dotyczące wyboru modułów fotowoltaicznych, inwertera, instalatora oraz sposobu finansowania instalacji, sprawdź nasz Przewodnik po fotowoltaice.

Porównaj wyceny i oszczędź do 30%

Wystarczy poświęcić 60 sekund na wypełnienie jednego krótkiego formularza, a skontaktujemy Cię z kilkoma firmami w Twojej okolicy. Porównaj kilka ofert za darmo, bez zobowiązań!

location

check W 60 sekund

check Za darmo

check Do 30% oszczędności

Instalacja pv z perspektywy kilku lat użytkowania

W Polsce instalacje fotowoltaiczne montuje się dopiero od niedawna – stąd brak opinii od osób, które użytkują je przez kilkanaście lat. Aby sprawdzić czy jej użytkownicy są zadowoleni z instalacji również po wielu latach użytkowania, sięgnęliśmy do źródeł zagranicznych:

Najlepsza decyzja, jaką podjąłem, by zmniejszyć moje rosnące wydatki na energię. Zacząłem oszczędzać już od momentu, kiedy zamontowałem system. Używam go od ponad roku i jak dotąd nie zapłaciłem za energię więcej, niż wynosi minimalna opłata za przyłączenie.
– pisze użytkownik z Silver Springs, USA.

Zainstalowaliśmy system w 2015 i jesteśmy zachwyceni. System spełnił nasze oczekiwania, nie musimy martwić się o wysokie rachunki za prąd ani o cieknący dach. Polecamy!
– entuzjastyczna opinia użytkownika z Kalifornii.

Pomóż nam zebrać rzetelne opinie na temat instalacji fotowoltaicznych oraz instalatorów!

  • Twoja opinia jest ważna! Pomóż zbudować zieloną przyszłość!:
  • Jesteś niezadowolony? Ponarzekaj!
  • Ankieta jest anonimowa i zajmie ci 5 minut.
Wypełnij ankietę

Wyraź swoją opinię

Sprawdź, ile kosztuje instalacja PV w Twojej okolicy

Mój kod pocztowy to

location

a za prąd płacę

zł/mies.

Opinie o instalatorach fotowoltaiki

System fotowoltaiczny i jego opłacalność to jedna strona medalu. Drugą jest współpraca przyszłego prosumenta z firmą wykonującą montaż instalacji fotowoltaicznej.

Analiza pytań zadawanych przez osoby, które chcą zainwestować w instalację fotowoltaiczną wskazuje, że jednym z najważniejszych i jednocześnie najtrudniejszych decyzji, jest wybór instalatora.


Gdzie szukać opinii o instalatorach by mieć pewność, że są rzetelne?

Opcji jest kilka:

Opinie o instalatorach fotowoltaiki w naszym serwisie fotowoltaikaonline.pl

Internet pełen jest fejk newsów i niestety również nieprawdziwych, fabrykowanych opinii. Jednym z naszych celów jest dostarczenie Ci rzetelnych informacji o firmach, które mogą wykonać dla Ciebie instalacje.

Opinie umieszczane w naszym serwisie pochodzą od osób, które skorzystały z naszych poleceń. Każda opinia jest przez nas weryfikowana – to dlatego osoba dodająca opinie, musi podać numer telefonu bądź email, by możliwa była kontrola autentyczności opinii.

Opiniom o instalatorach fotowoltaiki w serwisie fotowoltaikaonline po prostu możesz zaufać!

Sprawdź opinie o instalatorach z Twojej okolicy!

Inne źródła opinii o instalatorach to:

Grupy w mediach społecznościowych

Kilka takich grup funkcjonuje np. na Facebook. W każdej z nich, poza osobami, które już zostały prosumentami bądź rozważają taką możliwość, jest spora ilość firm instalacyjnych, które chętnie udzielają wsparcia i informacji. Korzystając z nich warto mieć na uwadze to, że sieci społecznościowe nie są wolne od fikcyjnych kont, spamu czy nieuczciwej konkurencji i nie zawsze otrzymana tam opinia będzie rzetelna.

Opinie w profilu Google czy Wizytówce Google Moja Firma

Są to te opinie, które widać po prawej stronie ekranu po wpisaniu nazwy firmy w wyszukiwarkę Google. Mają je te firmy, które założyły taką wizytówkę i którym klienci wystawili opinie. Google nie weryfikuje, czy osoba wystawiająca opinie faktycznie jest klientem firmy, której opinie wystawia, ale aby taką opinię napisać, trzeba mieć założone w Google konto, co w dużej mierze przeciwdziała nadmiernemu spamowi.

Jeśli firma ma dużo opinii, które były dodawane w różnym czasie i są one spójne z innymi opiniami (np. na ich profilu Facebook lub w naszym serwisie fotowoltaikaonline.pl) to można założyć, że są prawdziwe.

Opinie na stronach internetowych firm wykonujących instalacje fotowoltaiczne

Ich wiarygodność jest dyskusyjna. Opinie umieszczane przez klientów biznesowych (z podaniem nazwy firmy) są z reguły bardziej wiarygodne niż opinie osób prywatnych („Pani Maria ze Szczecina” lub „Mietek z Poznania”), gdyż takich Maryś czy Mietków można „wyprodukować” na potrzeby strony internetowej, korzystając z usług copywritera i banku zdjęć.

Podziel się swoją opinią!

Masz instalację fotowoltaiczną? Byłeś zadowolony z fachowców, którzy montowali Twój system? A może coś cię zirytowało w trakcie współpracy z instalatorem? Pomóż innym podjąć dobrą decyzję i podziel się opinią na temat firmy, która wykonała u Ciebie instalację. Aby dodać opinię, wejdź tutaj i znajdź daną firmę.

Opinie na temat paneli fotowoltaicznych i podzespołów

Które panele są najlepsze? Ze szkłem z tyłu , czy z folią? Chińskie , czy europejskie, ale na chińskich podzespołach? Ten spór nigdy się nie kończy, a grupy w sieciach społecznościowych pełne są dyskusji na ten temat.

Moduły fotowoltaiczne

Tu sprawa jest prosta – zajrzyj do naszego rankingu paneli fotowoltaicznych, który aktualizujemy kilka razy w roku. Znajdziesz w nim również wskazówki jak rozpoznać dobre panele oraz opinie na temat rzetelności poszczególnych producentów.

Dla Twojej wygody poniżej prezentujemy ranking popularnych w Polsce marek paneli. W ich ocenie uwzględniliśmy m.in. testy przeprowadzane przez PV Evolution Labs (PVEL), laboratorium, które od 10. lat bada panele i tworzy dokument w formie rankingu – PV Module Reliability Scorecard. To najbardziej rzetelne badania dotyczące modułów PV dostępne na rynku.

Producent Wynik Niezawodność Wydajność Wiarygodność Opłacalność

Jak interpretować to zestawienie?
Wszystkie z firm w powyższym zestawieniu są godne polecenia.

Inwertery

Poza oceną wydajności i niezawodności paneli fotowoltaicznych, laboratorium PVEL prowadzi badania również w zakresie inwerterów. Ich notowania również zostały uwzględnione w poniższym rankingu.

Oto prezentujemy ranking najbardziej popularnych producentów falowników.

Producent Wynik Niezawodność Wydajność Wiarygodność Opłacalność

Jak interpretować to zestawienie?
Wszystkie z firm w powyższym zestawieniu są godne polecenia.

Jeśli chcesz zdobyć opinie o panelach i innych podzespołach, które zaproponował Ci Twój instalator możesz również zapytać na grupie, bądź … zaufać instalatorowi. Rzetelni instalatorzy nie lubią montować podzespołów kiepskiej jakości, gdyż dając gwarancję na swoje usługi, nie chcą borykać się z reklamacjami. Najważniejsze jest zatem to, by wybrać dobrego instalatora do montażu instalacji fotowoltaicznej.

Opinie użytkowników na temat różnych marek możesz też znaleźć w zagranicznych serwisach:

Przypisy

IBM Institute for Business Value (IBV) badanie przeprowadzone na 41.000 użytkownikach systemu PV w 6 krajach - ibm.com/downloads/cas/YZXKAW80 dostęp 01.08.2020

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 6 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 16 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 14 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 15 min

Czytaj dalej arrow