Menu

Panele fotowoltaiczne Viessmann - recenzja, opinie, ceny

Ogromną zaletą Viessmanna jest kompletność wizji. Mogą dać Ci fotowoltaikę, pompę ciepła, klimatyzator i montaż tego wszystkiego w jednej ofercie - co w połączeniu z dobrym wsparciem w Polsce jest bardzo wygodne.

Niemcy

employees ~12 000 pracowników

clock Od 1917

Prawdopodobnie nazwę Viessmann zobaczyłeś po raz pierwszy na banerze reklamowym przy okazji oglądania biathlonu, zjazdów lub innego sportu zimowego. Być może masz też kocioł gazowy, klimatyzator lub pompę ciepła sygnowany tą marką.

Jeśli masz dobre wspomnienia z tym sprzętem i z serwisantami Viessmanna, to zapewne ucieszysz się na wieść, że Viessmann sprzedaje też moduły fotowoltaiczne.

Co nam się podoba

 • 12 lat gwarancji produktu
 • Potężna marka
 • Dobre wsparcie w Polsce
 • Całościowa, kompletna wizja
 • System uprawnień dla instalatorów

Co nam się nie podoba

 • Brak uprawnień podstawą do nieważności gwarancji
 • Obowiązkowa rejestracja z podaniem danych osobowych
 • Obowiązkowe coroczne przeglądy instalacji

Czym jest Viessmann?

Viessmann to duży niemiecki producent systemów grzejnych i chłodzących, zarówno dla przemysłu, jak i dla domów prywatnych. Mają sporą ofertę urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii - pompy ciepła, kotły biomasowe, instalacje do biogazu, kolektory słoneczne i moduły fotowoltaiczne.

OZE to nie jedynie część ich oferty, ale też wizji - o czym świadczy fakt, że już w 2012 roku osiągnęli cel ochrony klimatu wyznaczony przez rząd na rok 2050.

Mają zarejestrowanych ponad 1500 patentów.

Jak fotowoltaika łączy się z resztą oferty Viessmann? Materiał promocyjny.

Jak oceniamy Viessmann?

Wynik: Dobry

4.4
Viessmann to dużo więcej niż moduły.
Tier 1

Marka Tier 1?

Nie

dnvgl

DNV GL Top Performer?

Nie

altmanZ

Altman Z-score

Szara Strefa

Jak oceniamy Viessmann?

Niezawodność

3.4

Opłacalność

4.7

Wydajność

4.5

Wiarygodność

5.0

Niezawodność

Niezawodne panele to takie, które będą działały bez usterek przez ponad 25 lat, a prawdopodobnie dłużej.

Gwarancja produktu w Polsce na moduły typu gont wynosi 12 lat. Nieco ponad standard.

Viessmann daje gwarancję, jednak ma też swoje wymagania.

Szczegóły gwarancji - "Instalacja fotowoltaiczna może zostać uruchomiona tylko i wyłącznie przez osobę posiadającą uprawnienia producenta (indywidualny nr uprawnień w bazie Viessmann) pod rygorem utraty gwarancji."

System certyfikacji instalatorów: W praktyce sprawia to, że moduły Viessmanna powinni instalować instalatorzy z uprawnieniami typu PV wydawanymi przez firmę Viessmann. Jeśli nie mają takich uprawnień, wtedy i klient i instalator mają kłopot, lepiej więc się o tym upewnić.

Właściwy montaż to podstawa trwałości instalacji, stąd nic dziwnego, że Viessmann ma takie wymaganie. Chociaż jest to pewne ograniczenie, to korzystnie wpływa na jakość instalacji.

Niestety nie wszyscy instalujący produkty Viessmanna zdają sobie sprawę z tych wymagań, co pokazuje, że system nie zawsze działa, jak powinien.

Upewnij się, że Twoje moduły są w dobrych rękach, korzystając z usług wiarygodnego instalatora.

Dobry instalator to podstawa!

Nawet najlepsze moduły mogą zostać zepsute przez zły montaż. Pamiętaj:

 • Błędny montaż prowadzi do odrzucenia roszczeń gwarancyjnych.
 • To również częsta przyczyna usterek paneli.
 • Może też stwarzać zagrożenie bezpieczeństwa.
 • Instalator to Twój pierwszy kontakt w usterek.

Pomogliśmy Ci wybrać panel, pomożemy wybrać instalatora. Wejdź tutaj i wypełnij formularz, a my zajmiemy się resztą.

Obowiązkowy coroczny przegląd: roszczenia gwarnacyjne mogą być odrzucone, o ile w karcie gwarancyjnej nie odnotowano corocznych przeglądów instalacji, przeprowadzanych oczywiście na koszt właściciela.

Coroczny przegląd zawiera obowiązkowe czynności takie jak:

 • wizualna kontrola stanu instalacji
 • sprawdzenie izolacji przewodów AC i DC
 • sprawdzenie zabezpieczeń AC i DC
 • pomiar parametrów elektrycznych instalacji
 • analiza pracy i stanu technicznego inwertera
 • sprawdzenie zabezpieczenia antykorozyjnego (w przypadku konstrukcji ze stali ocynkowanej)

Te czynności z pewnością warto wykonywać, ale dlaczego aż co roku? Prawo polskie wymaga wykonania badania technicznego instalacji fotowoltaicznej co 5 lat i jest to zgodne z praktykami zalecanymi na bardziej dojrzałych rynkach, na przykład w Australii.

Opcjonalnie można wykonać też:

 • mycie modułów
 • badanie modułów kamerką termowizyjną

O ile mycie modułów raz w roku to opcja godna rozważenia, to badanie kamerką termowizyjną można wykonywać rzadziej, na przykład raz na 5 lat.

Przeglądy z pewnością mogą przedłużyć żywotność instalacji, ale wykonywanie ich każdego roku wydaje się być nad wyraz kosztowne. Na dodatek za cały ten kłopot gwarancja to wciąż 12 lat - a tyle dają standardowe chińskie marki.

Wydajność

Wydajność w naszych recenzjach oceniamy na podstawie osiągów modułu o najwyższej sprawności i przeznaczonego na instalacje domowe.

Szczegóły znajdziesz w sekcji "Serie".

Sprawność STC - Ich najmocniejszy panel ma sprawność równą 20,7%. To bardzo dobry wynik.

Odporność na temperaturę wynosi 94,1%, bardzo dobry wynik.

Moduły typu gont - w modułach Viessmanna ogniwa są łączone ze sobą na zakładkę i nie mają z przodu busbarów.

Diody mostkujące - podczas gdy standardem są trzy diody bocznikowe, moduły gontowe Viessmanna mają tylko dwie. Ogniwa są też tak ułożone, że te diody wolniej się załączają.

Wolniejsze załączanie się diód bocznikowych oznacza, że jeden moduł będzie produkował więcej w porównaniu do jednego modułu konkurencji - ale sprawa ma się inaczej, gdy weźmiemy pod uwagę całą instalację. Słabsze moduły spowalniają mocniejsze moduły, więc nie chcesz, żeby Twój moduł stawał się zanadto słaby - chcesz, żeby zacieniona sekcja została możliwie szybko wyłączona i przestała spowalniać całą instalację.

Ponadto diody bocznikowe po to wyłączają części modułu, żeby zapobiegać powstawaniu wysokiej temperatury w miejscu zacienienia.

W skrócie, mam wątpliwości, czy moduły Viessmanna rzeczywiście są bardziej odporne na zacienienie. Jedynym w miarę skutecznym rozwiązaniem na cień są mikroinwertery lub optymalizatory mocy, chociaż po prawdzie to i one nie rozwiązują najważniejszego problemu - że więcej cienia to mniej energii słonecznej.

Gwarantowana moc wynosi 80% mocy początkowej po 25 latach.

Napięcie maksymalne systemu wynosi 1500 V, co sprawia, że te moduły nadają się dobrze na większe instalacje.

Ogólnie to dobre, wydajne moduły.

Wiarygodność

Wiarygodna firma wywiąże się z zobowiązań gwarancyjnych i nie będzie próbowała z klientem żadnych sztuczek. Wiarygodna firma dba o swoją reputację i kondycję finansową.

Zaplecze finansowe, marka i wielkość firmy. W ciągu ponad stu lat istnienia Viessmann rozrósł się z małego zakładu ślusarskiego do grupy zrzeszającej 22 zakłady produkcyjne w 12 krajach, 68 punktów dystrybucji w 31 krajach i 120 oddziałów sprzedaży. W 2020 osiągnęli obrót w wysokości 2 800 000 000 euro, co stanowi wzrost o 6% względem roku poprzedniego. Widać pandemia ich nie zabiła.

Kupując od Viessmanna kupujesz nie od dalekiego chińskiego przedsiębiorstwa, tylko od bliskiego, doświadczonego i stabilnego producenta.

Obecność w Polsce: Viessmann zatrudnia na całym świecie 12 300 pracowników, z czego 11 600 w Europie, z czego 750 w Polsce. Polscy pracownicy pracują w fabryce w Legnicy, w Centrum Badawczo Rozwojowym we Wrocławiu oraz w jednym z 5 oddziałów, zwanych centrami nowoczesnej techniki grzewczej, rozsianych w całym kraju:

 • We Wrocławiu
 • W Piasecznie pod Warszawą
 • W Mysłowicach koło Krakowa
 • W Komornikach opodal Poznania

Za dostateczny standard uznajemy sytuację, w której marka modułów ma fabrykę w Chinach, w Niemczech większe przedstawicielstwo, a w Polsce dystrybutora, który chce te moduły sprzedawać. Viessmann oferuje w tej materii dużo więcej. Mają nawet porządną stronę internetową, dedykowaną dla Polski!

Przy czym kontakt z Viessmannem nie szedł dla mnie jak po maśle. W sieci próżno szukać gwarancji, musisz o nią prosić w oddziale. Próba kontaktu poprzez mail podany na stronie skończyła się dla mnie dwutygodniowym czekaniem na odpowiedź, która i tak nie przyszła. Wygląda, jakby ten mail został podany dla botów, przedstawicieli handlowych i wścibskich dziennikarzy, a wszystkie wysyłane tam maile od razu trafiają do spamu. Oszczędź sobie kłopotu i dzwoń bezpośrednio do najbliższego Cię oddziału. Aha - infolinia jest płatna. Próbując dowiedzieć się, czemu nikt nie odpisuje mi na maile, straciłem równowartość dobrego piwa - ale czego się nie robi dla przyszłych prosumentów?

Gdy gwarancja do nas dotarła, okazało się, że zawiera pewne niecodzienne zapiski. O niektórych wspomnieliśmy już w sekcji "Niezawodność", ale pozostał jeszcze jeden:

Szczegóły gwarancji - Viessmann ma nieco większe wymagania gwarancyjne od większości innych producentów:

 • Obowiązkowa rejestracja - musisz zarejestrować moduły na stronie Viessmanna, co wiąże się z podaniem danych osobowych.

Ale dość narzekania - Viessmann to wiarygodna marka. Istnieją od wielu lat, są stabilni finansowo, możesz do nich zadzwonić i porozmawiać po polsku. Wyróżniają się pod tym względem na tle reszty branży pv.

Opłacalność

Według cennika opublikowanego przez Viessmann, moduły fotowoltaiczne tej marki nie są wyraźnie droższe od chińskich marek. Za niewiele wyższą cenę otrzymujesz możliwość współpracy z europejskim dostawcą kotłów, pomp ciepła, grzeników i systemów wentylacyjnych, który oferuje dobre wsparcie klienta w Polsce.

Niestety gwarancja Viessmann nakłada obowiązek dokonywania jednego przeglądu instalacji rocznie, zamiast co pięć lat, a to zwiększa koszty i zmniejsza opłacalność. Pisaliśmy o tym w sekcji "Niezawodność"

Viessmann panele słoneczne - poszczególne serie

Moduły Viessmanna nazywają się Vitovolt 300. Zapewne pochodzi to z czasów, gdy te moduły miały 300 Wp mocy, chociaż teraz mają sporo więcej.

Panele fotowoltaiczne Vitovolt 300 wygląd

Viessmann Vitovolt 300 M405WE

Vitovolt 300 M405WE Wydajność wykres

Jak czytać ten wykres? Kliknij tu i zapoznaj się z legendą.

Najważniejsze cechy tych modułów fotowoltaicznych:

Sprawdź, ile kosztuje instalacja PV w Twojej okolicy

Mój kod pocztowy:

location

za prąd płacę:

zł/mies.

Panele fotowoltaiczne Viessmann - opinie

Niestety nie mamy dostępu do zbyt wielu opinii dotyczących domowych instalacji tego producenta.

Instalatorzy Viessmann

Najlepsze marki

Producent Wynik Niezawodność Wydajność Wiarygodność Opłacalność

Jak interpretować to zestawienie?
Wszystkie z firm w powyższym zestawieniu są godne polecenia.

Opublikowane przez Dawid Kaczmarczyk Redaktor fotowoltaikaonline.pl

Pasjonuje się sprytnymi sposobami pozyskiwania zielonej energii. W wolnych chwilach uczy się chińskiego.