Menu
Czy warto kupować tanie panele fotowoltaiczne, a jeśli tak – to jakie? Sprawdzamy w tym poradniku!
Fotowoltaika to inwestycja, która budzi zainteresowanie wśród coraz większego grona właścicieli różnego rodzaju budynków – nie tylko mieszkalnych, lecz również komercyjnych czy publicznych. Ma ona oczywiście za zadanie generowanie oszczędności – zatem czy warto postawić na najtańsze panele fotowoltaiczne, aby wygenerować jeszcze większe zyski?
Odpowiemy na to i inne pytania związane z tanimi panelami fotowoltaicznymi w poniższym artykule. Zapraszamy więc do lektury!
Zanim przejdziemy do konkretnych kwot związanych z instalacją fotowoltaiczną, warto uświadomić sobie pewną kwestię – otóż panele fotowoltaiczne wbrew pozorom nie różnią się tak mocno od siebie, jeżeli chodzi o technologię wykonania. Większość montowanych obecnie to ogniwa typu N, które charakteryzują się wysoką wydajnością, trwałością i odpornością na zewnętrzne czynniki atmosferyczne.
Co prawda producenci deklarują sprawność paneli fotowoltaicznych, która oznacza procent energii słonecznej padającej na ogniwa panelu i przekształcanej w energię elektryczną, jednak pamiętajmy, że jest to wykonywane w warunkach laboratoryjnych. Lokalizacja inwestycji, warunki pogodowe w danym sezonie, nachylenie paneli, zacienienie – to wszystko wpływa na sprawność modułów fotowoltaicznych.
Najtańsza fotowoltaika z montażem kosztuje około 30 tysięcy złotych zakładając sensowną inwestycję na poziomie 10 kWp. Mowa oczywiście o firmie, która jest doświadczona i renomowana.
O wiele ważniejsza jest trwałość modułów fotowoltaicznych, która powiązana jest oczywiście z gwarancją zapewnianą przez producenta. Najtrwalsze moduły to te wykonane w technologii glass-glass, czyli z dodatkową warstwą szkła, jednakże szkło-folia również spełnią swoją funkcję.
Przy wyborze tanich paneli fotowoltaicznych warto więc wziąć pod uwagę gwarancję na produkt oraz gwarancję na spadek mocy. Niestety tańsze moduły pochodzą z reguły od mniej renomowanych producentów, co przekłada się na gorszą ochronę konsumentów w tym zakresie – choć nie zawsze tak jest! Właśnie dlatego warto skorzystać z naszego rankingu paneli fotowoltaicznych, jak również zapoznać się z recenzjami marek, w których bierzemy pod lupę wszystkie te kwestie.
Wspomnieliśmy przed chwilą, że sprawność paneli fotowoltaicznych jest praktycznie taka sama dla wszystkich producentów. Właśnie dlatego nie powinien być to główny czynnik, który bierzemy pod uwagę przy zakupie modułów konkretnego producenta. Jednakże tanie panele fotowoltaiczne mogą być mniej lub bardziej trwałe – dlatego warto poznać marki, które zapewniają największe bezpieczeństwo.
Właśnie z tego zakup tanich paneli fotowoltaicznych ma sens, o ile rozpatrzymy plusy i minusy oferty danego producenta. Nie zwracajmy uwagi na wydajność, lecz na technologię wykonania modułów i warunki gwarancyjne – domyślamy się, że weryfikowanie tego na własną rękę może być uciążliwe, dlatego właśnie zachęcamy do zapoznawania się z naszymi recenzjami.
Okazuje się często bowiem, że moduły fotowoltaiczne klasy premium, za które trzeba „wyłożyć” naprawdę duże pieniądze, wcale nie są aż tak opłacalne. Chyba, że kluczowe jest dla Ciebie logo marki lub walory wizualne – panele premium mają z reguły estetyczną czarną ramkę, jednakże od pewnego czasu moduły „full-black” (w pełni czarne) pojawiają się w ofertach mniej znanych, a tym samym „tańszych” producentów.
Najszybciej będzie wypełnić ten kalkulator
Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji
To pytanie naprawdę pojawia się w Internecie. Z drugiej strony nic dziwnego, ponieważ zakup paneli fotowoltaicznych z drugiej ręki jest nawet o połowę tańszy niż nowych. Zdecydowanie odradzamy zakup takich modułów z prostych przyczyn.
Po pierwsze – dlaczego tak naprawdę ktoś sprzedaje panele fotowoltaiczne? Musi być bowiem jakiś powód. Być może moduły te nagle straciły swoją wydajność, właściciel chce zrezygnować z fotowoltaiki czy wymienić je na lepsze moduły? A być może były one źle eksploatowane, co przełożyło się na pojawienie tzw. hotspotów i właściciel najzwyczajniej chce pozbyć się wadliwych modułów?
Kolejna kwestia to gwarancja. Kupując panele z drugiej ręki najczęściej nie mamy… żadnej ochrony gwarancyjnej. Wszystkie koszty napraw uszkodzeń po zamontowaniu takich paneli, właściciel będzie musiał ponosić z własnej kieszeni.
Wystarczy poświęcić 60 sekund na wypełnienie jednego krótkiego formularza, a skontaktujemy Cię z kilkoma firmami w Twojej okolicy. Porównaj kilka ofert za darmo, bez zobowiązań!
W 60 sekund
Za darmo
Do 30% oszczędności
Jest to zatem w naszej ocenie pozorne oszczędność – na naszym dachu będą bowiem pracować krócej niż nowe panele, gdyż część swojego „żywotu” spędziły już na innym dachu. Szczególnie jeżeli czas ten był dość długi, czyli powyżej 10 lat, to nie liczmy na fenomalnalną sprawność – ponieważ panele z czasem tracą swoją wydajność.
Tym samym może okazać się, że nasze oczekiwania nie zostały spełnione i panele nie zapewniają wystarczającej ilości elektrycznej dla naszego budynku. Koszty demontażu i ponownego montażu już nowych paneli to również niepotrzebne wydatki.
Na dodatek zapomnijmy oczywiście o wszelkich dofinansowaniach na używane panele fotowoltaiczne.
Zamiast więc „kombinować”, uważamy, że lepiej zamontować tańsze panele fotowoltaiczne, lecz nowe i z obowiązującą gwarancją.
Jako, że jesteśmy tu po to, aby przekazywać konkretne informacje – damy Ci trzy propozycje producentów modułów fotowoltaicznych, na które warto w naszej ocenie zwrócić uwagę, a są to:
W 2022 roku ceny modułów fotowoltaicznych wzrosły średnio o 30-35 procent. Głównym winowajcą była oczywiście inflacja spowodowana wzrostem podaży pieniądza w czasach COVID-19 (w tamtym czasie również załamanie się łańcuchów dostaw związanych z obostrzeniami), jak również wojna na Ukrainie, która podniosła nie tylko ceny energii na całym świecie, lecz również zmniejszyła dostępność niektórych komponentów – zakład Azowstal był potężnym dostawcą stali na globalnych rynkach.
Sytuacja jednak ustabilizowała się w drugiej połowie 2023 roku, a rynek europejski został dosłownie „zalany” coraz tańszymi modułami fotowoltaicznymi z Chin. Właśnie z tego powodu panele fotowoltaiczne są obecnie niezwykle tanie – nie było od dłuższego czasu, lepszego momentu na inwestycję w fotowoltaikę lub rozbudowę obecnej instalacji!