Menu

JBG PV panele fotowoltaiczne - opinie, recenzja

Miło widzieć kolejny zakład znad Wisły, który zdecydował się poszerzyć swoje portfolio o produkcję modułów fotowoltaicznych. Tym razem jest to grupa JBG-2, producent sprzętu chłodniczego z ponad 30-letnim doświadczeniem.

Polska

employees > 200 pracowników

clock Od 2020

Spróbujmy ocenić opłacalność ich oferty. Jak zwykle zrobimy to, przyglądając się niezawodności i wydajności ich modułów na podstawie dostępnych nam danych, jak również wiarygodności tej firmy z punktu widzenia polskiego klienta.

Co nam się podoba

  • Polski producent, polski gwarant
  • 12 lat gwarancji
  • Ceny są ok
  • Spore doświadczenie w produkcji ogółem...

Co nam się nie podoba

  • ale krótkie w branży pv.

Czym jest JBG?

JBG PV to polski producent modułów fotowoltaicznych, część grupy JBG-2, który od ponad 30 lat wytwarza sprzęt chłodniczy.

Materiał promocyjny JBG PV. Ich park maszynowy wygląda imponująco.

Jak oceniamy JBG PV?

Wynik: Dobry

4.2
Nowa polska marka modułów z potencjałem.
Tier 1

Marka Tier 1?

Tak

dnvgl

DNV GL Top Performer?

Tak, pozycja :number.

altmanZ

Altman Z-score

Szara Strefa

Jak oceniamy JBG PV?

Niezawodność

3.4

Opłacalność

4.6

Wydajność

4.2

Wiarygodność

4.6

Niezawodność

W tej sekcji próbujemy odpowiedzieć na pytanie, jak długo te moduły będą działać bez awarii.

Gwarancja produktu wynosi 12 lat, czyli nieco ponad standard, który wynosi 10 lat.

Certyfikaty i testy - JBG PV ma niezbędne certyfikaty na swoje moduły, jednak nie wiemy, jak radzą sobie w badaniach rozszerzonych. Jeśli otrzymamy takie informacje, a najlepiej od zewnętrznych ośrodków badawczych, z pewnością wpłynie to na ocenę.

Doświadczenie - JBG PV ma spore doświadczenie w produkcji w ogóle, natomiast moduły fotowoltaiczne wytwarzają dopiero od 2020 roku. To problem, bo doświadczenie zespołu produkcyjnego, utrzymania ruchu i kontroli jakości mocno wpływa na powtarzalną jakość produktu. Sytuację znacznie poprawia fakt, że korzystają z podstawowych, wypróbowanych technologii i mają rozbudowany park maszynowy (jak przynajmniej wynika z opublikowanego filmiku).

Budowa - Stosują sprawdzone rozwiązania. Wbrew panującemu trendowi moduły z ich flagowej serii Premium Black HC mają raczej normalne rozmiary, co nieznacznie poprawia odporność na mikropęknięcia.

Dobry instalator to podstawa!

Nawet najlepsze moduły może zamordować niewłaściwy montaż. Pamiętaj:

  • Błędny montaż to nieważna gwarancja.
  • To główna przyczyna usterek.
  • Czasami to wręcz zagrożenie bezpieczeństwa.
  • Instalator to Twój pierwszy kontakt w razie problemów.

Pomogliśmy Ci wybrać panel, pomożemy wybrać instalatora. Wejdź tutaj i wypełnij formularz, a my zajmiemy się resztą.

Wydajność

Wydajność w naszych recenzjach zwykle oceniamy na podstawie osiągów najmocniejszego panelu z 60 ogniwami (lub 120 połówkami) danego producenta, ponieważ tego typu moduły najczęściej stosuje się na instalacje domowe.

Szczegóły o poszczególnych modelach znajdziesz w sekcji "Serie".

Sprawność STC - Ich najmocniejszy panel ma sprawność równą 20,02% i jest to dobry wynik.

Gwarancja mocy - Gwarancja wysokiej wydajności wynosi 25 lat. Dziwi nieco, że również panele fotowoltaiczne szkło-szkło mają 25 lat gwarancji mocy - a nie 30, jak w przypadku konkurencji.

Tutaj warto podkreślić, że gwarancja mocy jest dużo mniej istotna niż gwarancja produktu, nie jest to więc aż taki problem, ale trochę to dziwi.

Pozostałe dane - JBG PV najwyraźniej bierze wzór z SunPower, producenta najlepszych modułów fotowoltaicznych na świecie, i podobnie jak amerykański gigant nie udostępniają danych wydajności modułów w warunkach NOCT. W związku z tym nie możemy w pełni ocenić ich wydajności. Ciężko mi to wybaczyć SunPower, bo kupując tak drogi sprzęt chciałbym wcześniej wiedzieć o nim wszystko, ale w przypadku JBG zawód jest mniejszy, bo wszystko wskazuje, że to po prostu moduły o standardowej wydajności.

Niejasności w kartach producenta - W kartach produktu najwyraźniej błędnie skopiowano niektóre dane, konkretnie "napięcie obwodu otwartego" i "prąd zwarcia", bo moduł o mocy 320 Wp ma te parametry kompletnie identyczne jak moduł o mocy 300 Wp, co jest raczej niecodzienne. W efekcie ich moduły mają najlepsze współczynniki FF w naszej bazie danych, ale to prawie na pewno jest błąd.

Aktualizacja z lipca 2021 - Poprosiliśmy JBG o komentarz. W odpowiedzi odpisali, że "nie jest to błąd z puktu widzenia jednostki certyfikującej KIWA. Podczas certyfikowania - powołując się na normę - stwierdzili, że właśnie tak powinno być". I kimże jestem ja, skromny dziennikarz, żebym miał zaprzeczać jednostkom certyfikującym i normom? Przecież KIWA nas nie kiwa?

Podsumowując, moduły o dobrej wydajności.

Wiarygodność

Wiarygodna firma wywiąże się ze swoich zobowiązań gwarancyjnych. Najważniejszymi czynnikami tu są stabilność finansowa (bo gdy przedsiębiorstwo upadnie, to nie pomoże) oraz obecność w Polsce i Europie.

Wielkość przedsiębiorstwa - JBG PV to raczej niewielka marka, na szczęście gwarantem jest firma JBG-2, producent urządzeń chłodniczych, którego wyroby trafiają do Polski i innych krajów Europy. Kapitał zakładowy wynosi ponad 2 miliony złotych. Zatrudniają ponad 200 ludzi. Solidna firma z wieloma latami doświadczenia, nic nie wskazuje, żeby miała zniknąć z rynku.

Szczegóły gwarancji - gwarancja zawiera pewne niecodzienne zapiski, otóż punkt 4.2 głosi, że gwarancja nie obejmuje awarii spowodowanych przez "czynniki zewnętrzne takie jak zalanie cieczą, zawilgocenia (np. przez opady atmosferyczne lub kondensację pary wodnej w zmiennych temperaturach". To absurd, bo przecież moduły są na dworze, gdzie pada deszcz. To normalne warunki eksploatacyjne. Zwróciliśmy na to uwagę JBG, odpowiedzieli, że wyjaśniają tę kwestię.

Obecność w Polsce - JBG PV to polska firma, więc klienci z Polski mogą łatwo dochodzić swoich praw bez barier językowych. Usterki może zgłosić klient końcowy, mailowo lub telefonicznie, nie ma więc sztucznych barier, stawianych przez niektóre marki. Nie może być lepiej.

Gdyby coś było nie tak, powinieneś jednak najpierw udać się do swojego instalatora.

Opłacalność

Panele JBG PV są niedrogie. Na rynku istnieją zarówno moduły dużo droższe, jak i tańsze, produkowane w Azji.

Oceniając opłacalność musisz wziąć pod uwagę, na czym Ci zależy. Panele fotowoltaiczne JBG PV są na rynku raczej od niedawna, ciężko więc mówić o ich sprawdzonej niezawodności. Powinny mieć dobrą wydajność, chociaż oceniamy to na podstawie niepełnych statystyk. Ich główną zaletą jest produkcja w Polsce i wynikająca z tego możliwość łatwego i bezpośredniego kontaktu z gwarantem. Sam musisz ocenić, ile jest to dla Ciebie warte i czy jest to Twoim priorytetem.

JBG PV panele słoneczne - poszczególne serie

Oferta JBG PV jest całkiem szeroka i zawiera moduły z całych ogniw i połówek, z ogniw polikrystalicznych i monokrystalicznych oraz chronione z tyłu folią oraz szkłem.

Nie możemy zrobić pełnej analizy wydajności każdej serii ze względu na wspomniane niejasności w kartach produktu oraz brak podanej mocy w warunkach NOCT.

Omówmy wybrane serie modułów tej marki.

Moduły JBG PV Premium HC wygląd

Seria Premium Black HC

Moduły z ogniwami ciętymi na pół i czarnym tłem. Konstrukcja tych modułów sprawia, że dobrze nadają się na instalacje dachowe.

Najważniejsze cechy:

Panele fotowoltaiczne JBG PV Standard - wygląd

Seria Economic

Tanie moduły z ogniwami polikrystalicznymi. Dobre na duże instalacje.

Najważniejsze cechy:

Panele słoneczne JBG PV Economic wygląd

Seria Standard

Moduły z całymi ogniwami monokrystalicznymi i 5 busbarami. Czysty standard. Dobre do większości zastosowań.

Najważniejsze cechy:

Panele fotowoltaiczne JBG PV Szkło-szkło z ramką Windom wygląd

Seria Window

Moduły szkło-szkło z ogniwami monokrystalicznymi ramką i - z jakiegoś powodu - tylko 25 latami gwarancji mocy. Druga tafla szkła sprawia, że moduły są niemal niewrażliwe na mikropęknięcia, chociaż mogą mieć inne problemy. Istnieje też odmiana polikrystaliczna Window Eco.

Najważniejsze cechy:

Moduły fotowoltaiczne JBG PV bez ramki Sky wygląd

Seria Sky

Moduły szkło-szkło z ogniwami monokrystalicznymi i bez ramki. Istnieje też odmiana polikrystaliczna Sky Eco.

Najważniejsze cechy:

Panele fotowoltaiczne JBG PV dwustronne bifacial z ramką Windom Std wygląd

Moduły dwustronne (Window Std i Sky Std)

Moduły szkło-szkło z ogniwami dwustronnymi, dzięki czemu produkują prąd z nasłonecznienia też spodniej strony modułu. Window Std mają ramkę, Sky Std nie mają ramki.

Najważniejsze cechy:

Sprawdź, ile kosztuje instalacja PV w Twojej okolicy

Mój kod pocztowy:

location

za prąd płacę:

zł/mies.

Panele fotowoltaiczne JBG PV - opinie

Ta marka uruchomiła linię produkcyjną w 2020, zatem jest zbyt krótko na rynku, by jej moduły mogły wyrobić sobie opinię.

Instalatorzy JBG PV

Najlepsze marki

Producent Wynik Niezawodność Wydajność Wiarygodność Opłacalność

Jak interpretować to zestawienie?
Wszystkie z firm w powyższym zestawieniu są godne polecenia.

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 9 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 6 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 8 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 10 min

Czytaj dalej arrow

Opublikowane przez Dawid Kaczmarczyk Redaktor fotowoltaikaonline.pl

Pasjonuje się sprytnymi sposobami pozyskiwania zielonej energii. W wolnych chwilach uczy się chińskiego.