Menu

Prosument lokatorski - czy to opłacalne rozwiązanie?

Kim będzie prosument lokatorski? W jaki sposób będzie rozliczany? Jak prosument lokatorski jest prostszy niż prosument zbiorowy i lepszy niż prosument zwykły?

Opublikowane przez Dawid Kaczmarczyk

Ostatnia edycja: 10/01/2024

Czas lektury: 6 min

Prosument lokatorski rozpala wyobraźnię branży i zarządców w budynkach wielolokalowych. Daje nadzieję nie tylko na zredukowanie rachunków za prąd do zera, ale wręcz na pokrycie innych opłat administracyjnych i remontowych wspólnoty, TBS-u czy spółdzielni!

Wszystko dzięki pomysłowi, by prosumenci lokatorscy mogli odebrać 100% zysku ze sprzedaży zielonej energii do sieci energetycznej! Na konto! Do tego dochodzą jeszcze spore dotacje!

W tym artykule skupimy się na omówieniu, co będzie stało za pojęciem prosumenta lokatorskiego Przedstawiamy też nasze symulacje zysków.

Oferty od dobrych instalatorów z Twojej okolicy

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

0 - 5 stopni

Prawie płaski

5-25 stopni

Normalnie nachylony

25 - 35 stopni

Bardzo nachylony

Pow. 35 st.

Prosument lokatorski - ustawa i inne źródła informacji

Mamy już projekt ustawy dot. prosumenta lokatorskiego, który niedługo powinien trafić do Sejmu. To podstawowe źródło dla całego artykułu.

Sprawdźmy najważniejsze założenia programu i zastanówmy się, czy rzeczywiście są to obietnice możliwe do zrealizowania oraz jakie możliwe zyski przyniosą tego typu instalacje.

Oszczędź do 30% dzięki porównaniu ofert

Wystarczy poświęcić 60 sekund na wypełnienie jednego krótkiego formularza, a skontaktujemy Cię z kilkoma firmami w Twojej okolicy. Porównaj kilka ofert za darmo, bez zobowiązań!

location

check W 60 sekund

check Za darmo

check Do 30% oszczędności

Kim jest prosument lokatorski?

Prosument lokatorski to wspólnota, spółdzielnia mieszkaniowa lub inny podmiot będący zarządcą nieruchomości wielomieszkaniowej z instalacją fotowoltaiczną, która zgłosi się po ten status.

Fakt, że prosumentem jest jeden podmiot, jest ważny. Dlaczego? Widać to, gdy zestawimy prosumenta lokatorskiego z prosumentami zbiorowymi.

 • Prosumenci zbiorowi to zbiór udziałowców, inwestorów z jednego bloku, którzy mają jedną instalację PV.
 • Prosument lokatorski to spółdzielnia mieszkaniowa itp.

Zatem prosumenta lokatorskiego będzie po prostu łatwiej powołać w realiach polskich wspólnot i spółdzielni.

Czy faktycznie tak będzie to wyglądało? Wydaje się, że tak. Dlaczego?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii rozwija pomysł prosumenta lokatorskiego w odpowiedzi na porażkę programu prosumenta zbiorowego. Dlaczego mówimy o porażce? Otóż aż do grudnia 2022, ponad pół roku po wprowadzeniu ustawy, nie powstał w Polsce ani jeden prosument zbiorowy!

Stąd też w założeniach prosument lokatorski adresuje główny problem prosumenta zbiorowego - konieczność współpracy wielu prywatnych właścicieli mieszkań we wspólnocie. I to się raczej nie zmieni.

Oszczędź do 30% dzięki porównaniu ofert

Wystarczy poświęcić 60 sekund na wypełnienie jednego krótkiego formularza, a skontaktujemy Cię z kilkoma firmami w Twojej okolicy. Porównaj kilka ofert za darmo, bez zobowiązań!

location

check W 60 sekund

check Za darmo

check Do 30% oszczędności

Co będzie zasilane z instalacji?

Bezpośrednio z instalacji zasilane będą części wspólne budynku wielolokalowego, czyli:

 • Oświetlenie klatki schodowej
 • Windy
 • Oświetlenie piwnic

Zatem licznik instalacji będzie przypięty za licznikiem części wspólnych budynku. Tutaj nie ma rewolucji. Wspólnoty już teraz mogą stawiać takie instalacje jako zwykli prosumenci. Schemat podłączenia przedstawia poniższy rysunek.

Prosument lokatorski - schemat podłączenia

Schemat podłączenia instalacji prosumenta lokatorskiego. Część zielonej energii zasila części wspólne, reszta wychodzi przez licznik dwukierunkowy do sieci.

Jednak tylko część zielonej energii produkowanej przez panele fotowoltaiczne zostanie wykorzystana na miejscu, a większość zostanie oddana sieci energetycznej. I tutaj mamy rewolucję.

Sposób rozliczeń prosumenta lokatorskiego

Standardowy prosument sprzedaje nadwyżki zielonej energii swojemu sprzedawcy prądu po cenach rynkowych z poprzedniego miesiąca (wkrótce po cenach godzinowych). Wartość tej sprzedanej energii zmniejsza rachunki za prąd. I może być tak, że wartość energii, która została odsprzedana dostawcy prądu, jest większa niż wartość energii, która została od niego zakupiona. W takiej sytuacji:

 • Zwykły prosument może na koniec roku wypłacić 20% nadwyżek.
 • Prosument lokatorski będzie mógł wypłacić 100% nadwyżek i to każdego miesiąca.

Wspólnota będzie mogła na fotowoltaice zarobić i to sporo. Te pieniądze będzie można wydać na:

 • Pozostałe opłaty administracyjne.
 • Remonty .

I tym podobne wydatki.

Dzięki temu instalacje prosumentów lokatorskich właściwie nie mają ograniczeń, jeśli chodzi o wielkość. Ostateczna ustawowa granica to 50 kWp, a to sporo.

Jeśli obawiasz się niskich cen sprzedaży w środku dnia, pamiętaj że:

 • Rozwiązaniem jest magazyn energii
 • Problem póki co nie występuje, przeciwnie, ceny prądu w środku dnia są bardzo wysokie.

Czy faktycznie tak będzie to wyglądało? Pomysł wydaje się tak korzystny, że aż wzbudza strach, czy uda się go wprowadzić. Jednak nie ma wątpliwości, że musi powstać prosty system, żeby wspólnoty mogły stawiać na dachu duże instalacje fotowoltaiczne - społeczne korzyści z tego są po prostu zbyt duże!

Prosument lokatorski - dofinansowanie, tj. Grant na OZE

Grant OZE to program wsparcia inwestorów realizujących montaż instalacji odnawialnego źródła energii dla budynku zamieszkania zbiorowego. Wysokość grantu wynosi 50% kosztów przedsięwzięcia.

Wnioski na grant można już składać w Banku Gospodarstwa Krajowego. Polecane przez nas firmy fotowoltaiczne często są pomocne w załatwianiu formalności.

Grant na OZE nie przysługuje, jeśli przed jego przyznaniem rozpoczęto już realizację przedsięwzięcia. Być może warto zacząć ubiegać się o Grant na OZE już teraz, czekając z realizacją instalacji do momentu uchwalenia prosumenta lokatorskiego. Warto się śpieszyć, bo budżet programu, choć spory (500 mln zł), jest ograniczony.

Sprawdź, ile kosztuje instalacja PV w Twojej okolicy

Mój kod pocztowy:

location

za prąd płacę:

zł/mies.

Opłacalność prosumenta lokatorskiego

Jeśli wszystkie wyżej wymienione założenia się nie zmienią, prosument lokatorski będzie mógł sporo zarobić. Na poniższej tabelce przedstawiamy korzyści z małej instalacji fotowoltaicznej dla wspólnot ze statusem zwykłego prosumenta, w porównaniu do większych instalacji prosumenta lokatorskiego.

Zyski z prosumenta zwykłego i lokatorskiego w 2023 roku, zakładając 6000 kWh rocznego zużycia
Bez PV Zwykły prosument Prosument lokatorski
Moc instalacji 0 kWp 6 kWp 20 kWp 35 kWp 50 kWp
Roczne rachunki za prąd 6 722,05 zł 2 695,97 zł ZWROT 1 728,21 zł ZWROT w wysokości 6 228,21 zł ZWROT 10 728,21 zł
Roczne zyski z fotowoltaiki - 4 026,08 zł 8 450,26 zł 12 950,26 zł 17 450,26 zł
Cena instalacji PV Wypełnij formularz i porównaj kilka ofert

Symulacja uwzględnia limit 2000 kWh, aktualne ceny prądu oraz najpopularniejszą taryfę G11. Zakładamy też cenę sprzedaży energii elektrycznej 0,3zł/kWh, nawiasem mówiąc sporo niższą, niż obecne ceny na giełdzie, ale nie chcemy, żeby nasze symulacje były przesadnie optymistyczne. Możesz samemu wykonać taką symulację, posługując się naszym kalkulatorem.

Wnioski - prosument lokatorski to opłacalne rozwiązanie, które może przynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych rocznie nadpłaty dla wspólnot, do wykorzystania na inne cele. Im większa instalacja tym wyższe zyski.

Podsumowując, prosument lokatorski to przyszłość fotowoltaiki i warto się tematem zainteresować, szczególnie teraz, gdy trwa nabór na Granty na OZE.

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 10 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 11 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 12 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 10 min

Czytaj dalej arrow