Menu

Panele fotowoltaiczne - cena w 2021 roku

Ile kosztuje fotowoltaika? Ile wynosi cena paneli fotowoltaicznych w 2023 roku?

Opublikowane przez Dawid Kaczmarczyk

Ostatnia edycja: 10/02/2023

Czas lektury: 11 min

Przeciętna instalacja fotowoltaiczna dla domku jednorodzinnego kosztuje w 2023 roku od 30 do 45 tysięcy złotych, w zależności od jakości użytych materiałów. Warto rozważyć też inwestycję w magazyn energii i pompę ciepła. Ostatecznie cena paneli słonecznych z dodatkami może przekroczyć 100 000 złotych, ale bez obaw - tę kwotę można na kilka sposobów obniżyć!

W tym artykule powiemy Ci, ile kosztuje porządna instalacja fotowoltaiczna, co warto kupić, a co warto dwa przemyśleć i jak obniżyć ostateczną cenę fotowoltaiki!

Co się zmieniło w 2023 - cena paneli słonecznych jest w tym roku wyższa niż w roku poprzednim, ale dotacje też są wyższe, a i ulga termomodernizacyjna wciąż robi swoje.

Do rzeczy. Ile może kosztować Cię instalacja fotowoltaiczna?

Ile kosztuje fotowoltaika?

Cena instalacji fotowoltaicznej podstawowej mocy (5 kWp) wynosi 30 000 zł w standardzie i do 45 000 zł w wersji premium (z jakościowymi modułami i optymalizatorami). Do tego możesz dokupić:

 • Kolejne 5 kWp (razem 10 kWp) - tu dopłacisz już tylko 18 500 zł
  Zazwyczaj warto. W net-billingu trudniej przewymiarować instalację, a Twoje następne auto będzie elektryczne, więc zapas się przyda.
 • Magazyn energii średniej wielkości (10 kWh) za 35 000 zł
  Warto rozważyć. Zwiększa autokonsumpcję. Cena nie zawiera instalacji zasilania awaryjnego. Dotacje mogą obniżyć koszt o połowę.
 • Pompę ciepła do c.w.u. za 15 000 zł
  Zwiększa autokonsumpcję, daje darmową ciepłą wodę użytkową. Jeśli grzejesz wodę w nieefektywny sposób, to koniecznie to rozważ!
 • Urządzenia EMS za jakieś 2000 zł
  Automatyzuje autokonsumpcję przy kilku urządzeniach korzystających z zielonej energii.

Razem instalacja 10 kWp z magazynem energii 10 kWh, pompą ciepła do c.w.u. oraz urządzeniem EMS może kosztować nawet 115 000 zł. Sporo. Na szczęście tę cenę można obniżyć!

Najpierw dotacje. Program dotacji Mój Prąd 4.0 daje do 7 000 zł na fotowoltaikę, do 16 000 zł na magazyn energii, do 5 000 zł na magazyn ciepła (czyli np. pompę ciepła c.w.u.) oraz do 3000 zł za urządzenia EMS. Razem 31 000 zł!

Następnie koszt instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła możesz obniżyć o jakieś 17% z tytułu ulgi termomodernizacyjnej (dokładna wysokość ulgi zależy od kilku czynników). Żeby odzyskać te pieniądze, będziesz musiał odpisać je od podatku w kolejnym zeznaniu podatkowym PIT. Bez obaw, to nic trudnego. Jeśli kwota odliczenia nie zostanie całkowicie pokryta w pierwszym rozliczeniu, resztę będziesz mógł odliczać w kolejnych zeznaniach PIT przez maksymalnie 6 lat.

Nie masz czasu na obliczenia? Wypełnij poniższy kalkulator!

Najszybciej będzie wypełnić ten kalkulator

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

0 - 5 stopni

Prawie płaski

5-25 stopni

Normalnie nachylony

25 - 35 stopni

Bardzo nachylony

Pow. 35 st.

Koszt instalacji fotowoltaicznej 5 kW

Instalacja fotowoltaiczna o mocy 5kW kosztuje około 30 000 złotych. Jeśli chcesz zainwestować w lepszy sprzęt, wówczas koszt może się zwiększyć do 45 tysięcy złotych.

Koszt instalacji fotowoltaicznej 8 kW

Instalacja fotowoltaiczna o mocy 8kW kosztuje jakieś 39 000 złotych. Za sprzęt lepszej klasy zapłacisz nawet 55 tysięcy złotych.

Koszt instalacji fotowoltaicznej 10 kW

Instalacja fotowoltaiczna o mocy 10kW kosztuje minimum 47 000 złotych. Jeśli chcesz zainwestować w sprzęt z wyższej półki, wówczas cena może podskoczyć do 63 tysięcy złotych.

Ile kupić paneli fotowoltaicznych?

Fotowoltaika jakiej mocy jest Ci potrzebna? W net-billingu instalacja może być albo za mała, albo za duża. Nie, nie może być "idealna". To znaczy - instalacja może być idealna w momencie budowy, ale już pół roku później jej założenia projektowe mogą się zmienić. Wystarczy, że ceny sprzedaży pójdą w górę, a ceny kupna zostaną na miejscu i już instalacja, która chwilę wcześniej była "idealna" jest nagle za duża. Inny przykład - kupiłeś samochód elektryczny i Twoja "idealna" instalacja jest nagle sporo za mała.

Wariant za mały jest dla pesymistów, którzy nie chcą sprzedawać energii do sieci, bo boją się, że ceny energii polecą na łeb na szyję.

Wariant za duży jest dla optymistów, którzy wierzą, że ich zapotrzebowanie na prąd będzie wzrastać, ceny sprzedaży utrzymają się na rozsądnym poziomie i w przyszłości dostępne staną się bardziej efektywne sposoby magazynowania energii (np. wodór). Lub też po prostu dla tych, którzy chcą kupić magazyn energii, bo to zabezpieczy ich przed ewentualnymi problemami.

Roczne zużycie
energii
Wariant "za mała instalacja" Wariant "za duża instalacja"
4 000 kWh 5 kWp 5-8 kWp
5 000 kWh 5 kWp 5-10 kWp
8 000 kWh 5-8 kWp 8-15 kWp
10 000 kWh 5-10 kWp 10-18 kWp
Dla kogo? dla pesymistów dla optymistów
Instalacja... oszczędza oszczędza więcej, ma zapas mocy,
może tworzyć problemy w przyszłości

Koszt montażu paneli słonecznych w zależności od firmy fotowoltaicznej

Koszt instalacji fotowoltaicznej to koszt sprzętu (paneli fotowoltaicznych, inwertera, konstrukcji, przewodów, skrzynki itp.) oraz robocizny i marży firmy fotowoltaicznej. To ostatnie może stanowić całkiem sporą część wydatków. Z zasady im większa firma, tym większa marża. Czy oznacza to, że należy korzystać tylko z małych firm? Niekoniecznie!

Firmy fotowoltaiczne dzielimy na:

 • Małe
 • Średnie
 • Duże

Małe firmy składają się z zaledwie kilku osób. Takie przedsiębiorstwa mogą być bardzo dobre, złożone z profesjonalistów. Mogą niestety być też bardzo słabe. Pomyśl - żeby zostać piekarzem albo fryzjerem, musisz ukończyć odpowiednią szkołę. Fotowoltaikę można montować zupełnie bez żadnych szkoleń, a podstawowe szkolenia URE absolutnie nie gwarantują jakościowej instalacji! O ile więc jakość montażu może być tu bardzo duża - może być też bardzo słaba. Atutem małych firm jest cena, bo małe firmy mają niższe koszty własne.

Duże firmy z kolei zatrudniają setki i tysiące osób w całej Polsce. Teoretycznie główną zaletą takich firm jest stabilność finansowa - ale nie zawsze tak jest. Niektóre bardzo duże firmy w 2022 roku nieomal otarły się o bankructwo! Główną wadą takich firm jest wysoka marża. Ceny instalacji są tu duże, a komponenty tanie lub maksymalnie ze średniej półki.

Średniej wielkości firmy wydają się być rozsądnych kompromisem. Mają duże marże, lecz zapewniają dobrą obsługę klienta, szkolą swoich ludzi i z zasady są to stabilne firmy.

Małe Średnie Duże
Zasięg Lokalny Regionalny Krajowy
Marża Mała Średnia Duża
Czy montują też
rozwiązania premium?
Raczej nie Mogą Raczej nie
Wady Mogą zupełnie nie
mieć kwalifikacji
Ciężko coś wskazać Duży narzut

Oczywiście wielkość firmy to tylko najbardziej ogólny parametr. Aby dobrze wybrać zawsze porównaj kilka ofert.

I cokolwiek robisz, nie wybieraj najtańszej oferty Na facebooku można takie znaleźć. Dlaczego by z nich nie skorzystać? Omawiamy to w poniższym filmiku:

W skrócie oferty dużo tańsze niż przedstawione w tym artykule to tak, jakby ktoś sprzedawał 10-letniego Mercedesa za 5000 zł. Co byś pomyślał o jego stanie? To musi być złom albo oszustwo.

Zobaczmy przykład instalacji, która jest po prostu wykonana na porządnych komponentach.

Zdjęcie instalacji fotowoltaicznej

Przykładowa instalacja fotowoltaiczna bez zbędnych kosztów:

 • Panele fotowoltaiczne full-black Solarwatt Classic
 • Inwerter premium marki Huawei

Powyższe zdjęcie przedstawia prostą instalację na porządnych komponentach. Właściciel wybrał dobre moduły fotowoltaiczne i inwerter z półki premium. To właściwe priorytety - inwerter to bardziej złożone urządzenie niż panele fotowoltaiczne.

Interesuje Cię taka instalacja? Wypełnij formularz i porównaj oferty od instalatorów z okolicy.

Podatek VAT na fotowoltaikę

Od 18 listopada 2019 za zakup aparatury oraz jej montaż właściciele domów jednorodzinnych do 300 m2 i mieszkań do 150 m2 płacą niższy podatek VAT, równy 8%. Dotyczy to również instalacji postawionych na gruncie na działce prosumenta oraz to też budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. W przypadku firm podatek VAT w dalszym ciągu wynosi 23%.

Ile kosztuje fotowoltaika z magazynem energii?

Nawet mała instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii to koszt minimum 65 000 złotych. Większa instalacja z magazynem energii kosztuje minimum 80 000 zł.

Najważniejsze informacje:

 • Koszt magazynów energii obniżysz dzięki dotacjom.
 • Magazyny energii zwiększają autokonsumpcję
 • Mogą dawać zasilanie awaryjne (nie wszystkie to robią)
 • Podstawą zysków jest fotowoltaika, a magazyn energii pełni rolę uzupełniającą.
O tym wszystkim przeczytasz w artykułach o akumulatorach oraz cenach magazynów energii.

Koszt fotowoltaiki z magazynem energii przedstawia się następująco:

Cena brutto Dotacja
Mój Prąd 4.0
Ulga termo-
modernizacyjna
(17% od PV)
Ostateczny koszt
Instalacja 5 kWp
wersja budżet
29 000 - 31 000 zł - 7 000 zł - ok. 5 100 zł ok. 28 000 zł
+ magazyn energii 10 kWh 64 000 - 66 000 zł - 23 000 zł - ok. 5 100 zł ok. 47 000 zł
Instalacja 5 kWp
wersja jakość
34 000 - 36 000 zł - 7 000 zł - ok. 6 000 zł ok. 34 000 zł
+ magazyn energii 10 kWh 69 000 - 71 000 zł - 23 000 zł - ok. 6 000 zł ok. 53 000 zł
Instalacja 10 kWp
wersja premium
46 000 - 49 000 zł - 7 000 zł - ok. 8 000 zł ok. 48 000 zł
+ magazyn energii 10 kWh 82 000 zł - 84 000 zł - 23 000 zł - ok. 8 000 zł ok. 67 000 zł

Oszczędź do 30% dzięki porównaniu ofert

Wystarczy poświęcić 60 sekund na wypełnienie jednego krótkiego formularza, a skontaktujemy Cię z kilkoma firmami w Twojej okolicy. Porównaj kilka ofert za darmo, bez zobowiązań!

location

check W 60 sekund

check Za darmo

check Do 30% oszczędności

Warunkiem takiej ceny jest jednoczesny montaż fotowoltaiki z magazynem energii. W Ameryce pozwala to zaoszczędzić do 35% na całkowitym koszcie instalacji1 w porównaniu do sytuacji, w której najpierw montujesz fotowoltaikę, a potem dokładasz akumulator. Dodatkowo ułatwia to zaprojektowanie instalacji, szczególnie, jeśli chcesz mieć zasilanie awaryjne.

W takim systemie wszystko musi być ze sobą oficjalnie kompatybilne, a najlepiej jednej marki. Przykładem jest tutaj Huawei oraz SolaX.

Zdjęcie magazynu energii SolaX - dobra instalacja

Przykładowy przemyślany system - SolaX X-ESS G4

 • Obsługuje panele fotowoltaiczne
 • Zwiększa autokonsumpcję
 • Daje zasilanie awaryjne
 • Dostępna pojemność użytkowa - 2,8-10,8 kWh
 • Dostępne trójfazowe zasilanie awaryjne
 • Wszystko od jednego producenta

Typ: magazyn DC. Zestaw X ESS G4 zawiera:

 • Inwerter hybrydowy SolaX X1-Hybrid G4 / X3-Hybrid G4
 • 1-4 szt. moduł bateryjny SolaX Triple Power T30
 • SolaX X1-Matebox / X3-Matebox

Interesuje Cię taka instalacja? Wypełnij formularz i porównaj oferty od instalatorów z okolicy.

Ile kosztuje fotowoltaika z pompą ciepła?

Średniej wielkości system zawierający instalację fotowoltaiczną i powietrzną pompę ciepła do c.o. i c.w.u. kosztuje ok. 80 000 złotych, o ile montujesz wszystko za jednym zamachem. Z kolei średni koszt fotowoltaiki z pompą ciepła wyłącznie do c.w.u. wynosi jakieś 43 000 zł.

Najważniejsze informacje:

 • Fotowoltaika i pompa ciepła to świetny tandem
 • Koszt pompy ciepła możesz obniżyć o 17% z tytułu ulgi termomodernizacyjnej
 • W przypadku budowy nowego domu skorzystaj z dotacji Moje Ciepło
 • W przypadku renowacji starego domu z wyrzuceniem pieca na paliwo stałe skorzystaj z dotacji Czyste Powietrze

Nasi instalatorzy z zasady pomagają uzyskać dofinansowanie. Aby się z nimi skontaktować, prosimy o wypełnienie poniższego zgłoszenia.

Jak lepiej wydać pieniądze?

Zastosuj się do kilku prostych rad:

 • Zapomnij o gruntowej pompie ciepła
 • Zamontuj fotowoltaikę i pompę ciepła za jednym razem
 • Odpowiednio sprzęż działanie pompy ciepła i fotowoltaiki

Gruntowe pompy ciepła są bardzo drogie. W cenie gruntowej pompy ciepła możesz mieć powietrzną pompę ciepła i jednocześnie fotowoltaikę. To bardziej opłacalne rozwiązanie. Montując fotowoltaikę i pompę ciepła jednocześnie możesz wyraźnie obniżyć ostateczny koszt inwestycji. Ponadto dzięki temu firma instalacyjna może już na etapie projektu powiązać działanie pompy ciepła z działaniem fotowoltaiki.

W takim prawidłowo powiązanym systemie pompa ciepła większość pracy wykonuje w środku dnia, gdy jej efektywność jest wyższa, a fotowoltaika dostarcza darmową energię. Wieczorem masz wtedy porządnie nagrzany dom i pełen zbiornik gorącej wody i nie musisz dodatkowo tracić energii. Jest to szczególnie korzystne w przypadku ogrzewania c.w.u. Takie rozwiązanie może zwiększyć autokonsumpcję z 22% nawet do 50%. Wiąże się to jednak z zakupem urządzeń EMS, których koszt to jakieś 2000 złotych - ale na to też jest dotacja.

Panele fotowoltaiczne - cena

Panele fotowoltaiczne podobnej mocy mogą sporo różnić się ceną. W dużej mierze zależy ona od gwarancji produktu, bezpośrednio związanej z jakością. Ponieważ stanowią ok. 40% kosztów mikroinstalacji fotowoltaicznej, zasługują na szczególną uwagę.

Wykres ukazujący procentową wartość części składowych kosztu mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Panele fotowoltaiczne to ok. 40% kosztów mikroinstalacji.

Pod względem ceny wyróżnia się trzy rodzaje modułów fotowoltaicznych:

 • Drogie
 • Tanie
 • Bardzo tanie

Z zasady tańsze moduły szybciej Ci się zwrócą, ale te droższe wyprodukują dużo więcej energii w czasie trwania gwarancji. Jeśli myślisz w kategorii 15 lat, wybierz tańsze panele. W tym czasie instalacja powinna się zwrócić, a większość z tych paneli spokojnie podziała 25 lat. Jeśli myślisz w kategorii 30-40 lat, wybierz moduły premium. Ich większy koszt początkowy zwróci się w dłużej perspektywie czasu. Nieopłacalne są jedynie bardzo tanie panele fotowoltaiczne, bo fotowoltaika, żeby zarobić, musi działać te kilka lat, a tutaj nie masz takiej pewności.

Ceny pozostałych podzespołów omówione są w poniższych artykułach:

Dowiedz się w 60 sekund czy fotowoltaika Ci się opłaci

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

0 - 5 stopni

Prawie płaski

5-25 stopni

Normalnie nachylony

25 - 35 stopni

Bardzo nachylony

Pow. 35 st.

Źródła

 1. David Feldmann, Vignesh Ramasamy, Jal Desai i Robert Margolis, U.S. Solar Photovoltaic System and Energy Storage Cost Benchmarks: Q1 2021, opublikowane przez NREL.
 2. Bogusław Szymański, Instalacje fotowoltaiczne

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 39 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 16 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 10 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 7 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 16 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 16 min

Czytaj dalej arrow