Menu

Panele fotowoltaiczne - cena w 2023 roku

Ile kosztuje fotowoltaika? Ile wynosi cena paneli fotowoltaicznych w 2023 roku?

Opublikowane przez Dawid Kaczmarczyk

Ostatnia edycja: 18/09/2023

Czas lektury: 12 min

Nie da się zaprzeczyć, że cena paneli fotowoltaicznych odgrywa kluczową rolę w podejmowaniu decyzji o inwestycji w ten system pozyskiwania prądu ze słońca.

W niniejszym artykule sprawdzimy aktualne na 2023 rok ceny paneli fotowoltaicznych, jak również ich montażu wraz z niezbędnym osprzętem. Weźmiemy pod uwagę różne czynniki, które wpływają na ostateczną odpowiedź na pytanie – ile kosztuje fotowoltaika. Zapraszamy serdecznie!

Warto wiedzieć, że w tym momencie (sierpień 2023) fotowoltaika... potaniała! Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie również znajdziesz w tym poradniku!

Do rzeczy. Ile może kosztować Cię instalacja fotowoltaiczna?

Ile kosztuje fotowoltaika?

Cena instalacji fotowoltaicznej o najpopularniejszej mocy 5 kWp wynosi 30 000 zł w standardowej wersji i do 45 000 zł w wersji premium (z jakościowymi modułami i optymalizatorami). Mówimy tutaj już o wszystkich kosztach związanych z zakupem paneli fotowoltaicznych i wszystkich elementów instalacji wraz z robocizną.

Warto wiedzieć, że cenę tę można obniżyć – i to jeszcze bardziej niż w poprzednich latach z np. w ramach programu Mój Prąd 5.0. Dokładniej opiszemy te możliwości finansowania w dalszej części artykułu.

Należy zaznaczyć, że w obecnych czasach najbardziej opłacalnym systemem pozyskiwania energii ze słońca jest połączenie fotowoltaiki z magazynami energii i pompą ciepła – czyli rozwiązaniami zwiększającymi autokonsumpcję. Ceny tych rozwiązań prezentują się następująco:

 • Magazyn energii średniej wielkości (10 kWh) za 35 000 zł
 • Pompę ciepła ze średniej półki za około 30 000 zł
 • Systemy optymalizujące zużycie energii za mniej więcej 2000 zł

Razem instalacja 5 kWp z magazynem energii 10 kWh, pompą ciepła do c.w.u. oraz urządzeniem EMS może kosztować nawet powyżej 120 000 zł. Sporo. Na szczęście tę cenę można obniżyć, także za sprawą korzystnych dotacji na tak kompletne systemy – o tym również wspomnimy w dalszej części poradnika.

Nie masz czasu na obliczenia? Wypełnij poniższy kalkulator!

Najszybciej będzie wypełnić ten kalkulator

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

0 - 5 stopni

Prawie płaski

5-25 stopni

Normalnie nachylony

25 - 35 stopni

Bardzo nachylony

Pow. 35 st.

Koszt instalacji fotowoltaicznej 5 kW

Instalacja fotowoltaiczna o mocy 5kW kosztuje około 30 000 złotych. Jeśli chcesz zainwestować w lepszy sprzęt, wówczas koszt może się zwiększyć do 45 tysięcy złotych.

Koszt instalacji fotowoltaicznej 8 kW

Instalacja fotowoltaiczna o mocy 8kW kosztuje jakieś 39 000 złotych. Za sprzęt lepszej klasy zapłacisz nawet 55 tysięcy złotych.

Koszt instalacji fotowoltaicznej 10 kW

Instalacja fotowoltaiczna o mocy 10kW kosztuje minimum 47 000 złotych. Jeśli chcesz zainwestować w sprzęt z wyższej półki, wówczas cena może podskoczyć do 63 tysięcy złotych.

Co wpływa na koszty fotowoltaiki?

Ostateczna cena instalacji fotowoltaicznej zależy od wielu czynników. Poniżej wymienimy najważniejsze z nich:

Umiejscowienie paneli fotowoltaicznych

Koszty instalacji mogą się różnić w zależności od tego, czy panele są montowane na dachu, czy też na gruncie. Montaż na dachu może wymagać więcej pracy i specjalistycznego sprzętu, szczególnie na stromych i wymagających dachach.

Z drugiej strony, montaż na gruncie może wymagać betonowania fundamentów, a czasem też pozwolenia na budowę. Dostęp do słońca jest również ważnym czynnikiem - instalacje na gruncie mogą być bardziej efektywne, jeśli są odpowiednio zorientowane i nie są zasłonięte przez budynki czy drzewa. Warto się więc nad nimi zastanowić, jeżeli mamy taką możliwość. Oszczędność w ich przypadku może wynikać także z łatwiejszego dostępu przy pracach serwisowych i ewentualnej łatwości w rozbudowie systemu w przyszłości.

Ilość paneli fotowoltaicznych

Jak mogło udać się Ci zauważyć z poprzedniej części poradnika, cena instalacji fotowoltaicznej o mocy 5 kWp a 10 kWp nie jest wcale proporcjonalnie dwa razy wyższa. Wynika to z faktu, że dla firmy montażowej dwukrotnie większa instalacja nie stanowi dwukrotnie dłuższej pracy – przygotowanie się do realizacji zlecenia wymaga bowiem konkretnych czynności niezależnych od ilości paneli m.in. przygotowania zabezpieczeń, transportu sprzętu montażowego itp. Na dodatek przy większej ilości modułów fotowoltaicznych możemy często liczyć na dodatkowy rabat.

Marka paneli fotowoltaicznych

Na koszt samych paneli fotowoltaicznych ma również wpływ renoma ich producenta. Podobnie jak w przypadku marek samochodów – na rynku znajdziemy panele fotowoltaiczne ze średniej półki, premium czy też budżetowej. Z reguły najbardziej „prestiżowe” marki dostarczają panele o wyższej wydajności wykonane w trwalszych technologiach i z lepszymi warunkami gwarancyjnymi – nie jest to jednak regułą.

Właśnie z tego powodu zachęcamy do zapoznania się z naszym rankingiem producentów paneli fotowoltaicznych oraz recenzjami!

Koszt montażu instalacji fotowoltaicznej

Koszt instalacji fotowoltaicznej to nie tylko koszt sprzętu (paneli fotowoltaicznych, inwertera, konstrukcji, przewodów, skrzynki itp.), lecz również robocizny i marży firmy fotowoltaicznej. To ostatnie może stanowić całkiem sporą część wydatków. Z zasady im większa firma, tym większa marża. Czy oznacza to, że należy korzystać tylko z małych firm? Niekoniecznie!

Oczywiście wielkość firmy to tylko najbardziej ogólny parametr. Aby dobrze wybrać instalatora, zawsze porównaj kilka ofert, sprawdź opinie na temat danej firmy lub zaufaj nam – pomożemy Ci wybrać dobrą firmę instalacyjną. Wypełnij poniższy formularz!

I cokolwiek robisz, nie wybieraj najtańszej oferty. Na facebooku można takie znaleźć. Dlaczego by z nich nie skorzystać? Omawiamy to w poniższym filmiku:

W skrócie oferty dużo tańsze niż przedstawione w tym artykule to tak, jakby ktoś sprzedawał 10-letniego Mercedesa za 5000 zł. Co byś pomyślał o jego stanie? To musi być złom albo oszustwo.

Zobaczmy przykład instalacji, która jest po prostu wykonana na porządnych komponentach.

Zdjęcie instalacji fotowoltaicznej

Przykładowa instalacja fotowoltaiczna bez zbędnych kosztów:

 • Panele fotowoltaiczne full-black Solarwatt Classic
 • Inwerter premium marki Huawei

Powyższe zdjęcie przedstawia prostą instalację na porządnych komponentach. Właściciel wybrał dobre moduły fotowoltaiczne i inwerter z półki premium. To właściwe priorytety - inwerter to bardziej złożone urządzenie niż panele fotowoltaiczne.

Interesuje Cię taka instalacja? Wypełnij formularz i porównaj oferty od instalatorów z okolicy.

Podatek VAT a fotowoltaika

Teraz przybliżymy temat podatku VAT na fotowoltaikę – jest to o tyle ważne, że niedoświadczone firmy instalacyjne mogą wskazać błędną stawkę za instalację fotowoltaiki, kiedy możesz tak naprawdę oszczędzić. Jeszcze do niedawna zagadnienie było mocno skomplikowane i sami instalatorzy mieli problem z wyborem właściwej kwoty opodatkowania.

Wszystko zmieniło się jednak w 2020 roku. Otóż wyróżniamy od tego momentu tylko dwie stawki VAT na fotowoltaikę – 8% i 23%.

Według stawki 8% rozliczają się wszyscy inwestorzy prywatni – niezależnie od tego czy instalacja fotowoltaiczna jest umieszczona na dachu czy też na gruncie. Wymóg to jednak powierzchnia użytkowa nieprzekraczająca 300m2 – a zdecydowanie bardzo rzadko spotykamy się z takimi domami. W przypadku mieszkań powierzchnia maksymalna to natomiast 150 m2. Kolejny warunek to konieczność wykorzystywania instalacji wyłącznie do własnych potrzeb.

Natomiast według stawki 23% rozliczani są odbiorcy komercyjni – czyli podmioty, które wykorzystują fotowoltaikę do prowadzenia własnej działalności gospodarczej. W przypadku wspólnot, spółdzielni i gmin stawka ma zastosowanie przy budynkach o powierzchni użytkowej powyżej 300 m2.

Ile kosztuje fotowoltaika z magazynem energii?

Nawet mała instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii to koszt minimum 65 000 złotych. Większa instalacja z magazynem energii kosztuje minimum 80 000 zł.

Najważniejsze informacje:

 • Koszt magazynów energii obniżysz dzięki dotacjom.
 • Magazyny energii zwiększają autokonsumpcję
 • Mogą dawać zasilanie awaryjne (nie wszystkie to robią)
 • Podstawą zysków jest fotowoltaika, a magazyn energii pełni rolę uzupełniającą.
O tym wszystkim przeczytasz w artykułach o akumulatorach oraz cenach magazynów energii.

Koszt fotowoltaiki z magazynem energii przedstawia się następująco:

Cena brutto Dotacja
Mój Prąd 4.0
Ulga termo-
modernizacyjna
(17% od PV)
Ostateczny koszt
Instalacja 5 kWp
wersja budżet
29 000 - 31 000 zł - 7 000 zł - ok. 5 100 zł ok. 28 000 zł
+ magazyn energii 10 kWh 64 000 - 66 000 zł - 23 000 zł - ok. 5 100 zł ok. 47 000 zł
Instalacja 5 kWp
wersja jakość
34 000 - 36 000 zł - 7 000 zł - ok. 6 000 zł ok. 34 000 zł
+ magazyn energii 10 kWh 69 000 - 71 000 zł - 23 000 zł - ok. 6 000 zł ok. 53 000 zł
Instalacja 10 kWp
wersja premium
46 000 - 49 000 zł - 7 000 zł - ok. 8 000 zł ok. 48 000 zł
+ magazyn energii 10 kWh 82 000 zł - 84 000 zł - 23 000 zł - ok. 8 000 zł ok. 67 000 zł

Oszczędź do 30% dzięki porównaniu ofert

Wystarczy poświęcić 60 sekund na wypełnienie jednego krótkiego formularza, a skontaktujemy Cię z kilkoma firmami w Twojej okolicy. Porównaj kilka ofert za darmo, bez zobowiązań!

location

check W 60 sekund

check Za darmo

check Do 30% oszczędności

Warunkiem takiej ceny jest jednoczesny montaż fotowoltaiki z magazynem energii. W Ameryce pozwala to zaoszczędzić do 35% na całkowitym koszcie instalacji1 w porównaniu do sytuacji, w której najpierw montujesz fotowoltaikę, a potem dokładasz akumulator. Dodatkowo ułatwia to zaprojektowanie instalacji, szczególnie, jeśli chcesz mieć zasilanie awaryjne.

W takim systemie wszystko musi być ze sobą oficjalnie kompatybilne, a najlepiej jednej marki. Przykładem jest tutaj Huawei oraz SolaX.

Zdjęcie magazynu energii SolaX - dobra instalacja

Przykładowy przemyślany system - SolaX X-ESS G4

 • Obsługuje panele fotowoltaiczne
 • Zwiększa autokonsumpcję
 • Daje zasilanie awaryjne
 • Dostępna pojemność użytkowa - 2,8-10,8 kWh
 • Dostępne trójfazowe zasilanie awaryjne
 • Wszystko od jednego producenta

Typ: magazyn DC. Zestaw X ESS G4 zawiera:

 • Inwerter hybrydowy SolaX X1-Hybrid G4 / X3-Hybrid G4
 • 1-4 szt. moduł bateryjny SolaX Triple Power T30
 • SolaX X1-Matebox / X3-Matebox

Interesuje Cię taka instalacja? Wypełnij formularz i porównaj oferty od instalatorów z okolicy.

Ile kosztuje fotowoltaika z pompą ciepła?

Średniej wielkości system zawierający instalację fotowoltaiczną i powietrzną pompę ciepła do c.o. i c.w.u. kosztuje ok. 80 000 złotych, o ile montujesz wszystko za jednym zamachem. Z kolei średni koszt fotowoltaiki z pompą ciepła wyłącznie do c.w.u. wynosi jakieś 43 000 zł.

Najważniejsze informacje:

 • Fotowoltaika i pompa ciepła to świetny tandem
 • Koszt pompy ciepła możesz obniżyć o 17% z tytułu ulgi termomodernizacyjnej
 • W przypadku budowy nowego domu skorzystaj z dotacji Moje Ciepło
 • W przypadku renowacji starego domu z wyrzuceniem pieca na paliwo stałe skorzystaj z dotacji Czyste Powietrze

Nasi instalatorzy z zasady pomagają uzyskać dofinansowanie. Aby się z nimi skontaktować, prosimy o wypełnienie poniższego zgłoszenia.

Jak lepiej wydać pieniądze?

Zastosuj się do kilku prostych rad:

 • Zapomnij o gruntowej pompie ciepła
 • Zamontuj fotowoltaikę i pompę ciepła za jednym razem
 • Odpowiednio sprzęż działanie pompy ciepła i fotowoltaiki

Gruntowe pompy ciepła są bardzo drogie. W cenie gruntowej pompy ciepła możesz mieć powietrzną pompę ciepła i jednocześnie fotowoltaikę. To bardziej opłacalne rozwiązanie. Montując fotowoltaikę i pompę ciepła jednocześnie możesz wyraźnie obniżyć ostateczny koszt inwestycji. Ponadto dzięki temu firma instalacyjna może już na etapie projektu powiązać działanie pompy ciepła z działaniem fotowoltaiki.

W takim prawidłowo powiązanym systemie pompa ciepła większość pracy wykonuje w środku dnia, gdy jej efektywność jest wyższa, a fotowoltaika dostarcza darmową energię. Wieczorem masz wtedy porządnie nagrzany dom i pełen zbiornik gorącej wody i nie musisz dodatkowo tracić energii. Jest to szczególnie korzystne w przypadku ogrzewania c.w.u. Takie rozwiązanie może zwiększyć autokonsumpcję z 22% nawet do 50%. Wiąże się to jednak z zakupem urządzeń EMS, których koszt to jakieś 2000 złotych - ale na to też jest dotacja.

Panele fotowoltaiczne - cena

Panele fotowoltaiczne podobnej mocy mogą sporo różnić się ceną. W dużej mierze zależy ona od gwarancji produktu, bezpośrednio związanej z jakością. Ponieważ stanowią ok. 40% kosztów mikroinstalacji fotowoltaicznej, zasługują na szczególną uwagę.

Wykres ukazujący procentową wartość części składowych kosztu mikroinstalacji fotowoltaicznych.

Panele fotowoltaiczne to ok. 40% kosztów mikroinstalacji.

Pod względem ceny wyróżnia się trzy rodzaje modułów fotowoltaicznych:

 • Drogie
 • Tanie
 • Bardzo tanie

Z zasady tańsze moduły szybciej Ci się zwrócą, ale te droższe wyprodukują dużo więcej energii w czasie trwania gwarancji. Jeśli myślisz w kategorii 15 lat, wybierz tańsze panele. W tym czasie instalacja powinna się zwrócić, a większość z tych paneli spokojnie podziała 25 lat. Jeśli myślisz w kategorii 30-40 lat, wybierz moduły premium. Ich większy koszt początkowy zwróci się w dłużej perspektywie czasu. Nieopłacalne są jedynie bardzo tanie panele fotowoltaiczne, bo fotowoltaika, żeby zarobić, musi działać te kilka lat, a tutaj nie masz takiej pewności.

Ceny pozostałych podzespołów omówione są w poniższych artykułach:

Dofinansowania na fotowoltaikę

Wspomnieliśmy wcześniej, że osoby planujące montaż fotowoltaiki, mogą w wielu przypadkach skorzystać z aktualnych dotacji. Najbardziej popularny program obecnie to Mój Prąd, którego piąta odsłona ruszyła w 2023 roku i oferuje jeszcze większe środki finansowe – w przypadku fotowoltaiki dotacja wynosi nawet 7 000 zł.

Kolejnym godnym uwagi programem jest Czyste Powietrze, które przewiduje dofinansowania na fotowoltaikę dla osób ubogich energetycznie. W jego przypadku maksymalna kwota dotacji wynosi 15 000 zł na instalację fotowoltaiczną.

Rolnicy natomiast mogą skorzystać z programu Agroenergii, w ramach którego można uzyskać nawet 25 000 zł na fotowoltaikę – w zależności od wielkości przedsięwzięcia.

Przedsiębiorcy natomiast będą zainteresowani programem Energia Plus – dotacja wynosi nawet 50% kosztów kwalifikowanych. Warto też wspomnieć o możliwości odliczenia podatku VAT dla firm od podatku należnego.

Bardzo istotne są również wszelkiego rodzaju ulgi podatkowe, które wpływają także na ostateczną wysokość inwestycji w fotowoltaikę. Dla przykładu – Ulga Termomodernizacyjne pozwala na odpisanie kosztów zakupu i montażu instalacji PV od podstawy opodatkowania – górny limit wynosi 53 000 zł na jednego właściciela, a aż 106 000 zł na małżeństwa.

Zachęcamy również do szukania informacji o dofinansowaniach z regionalnych programów.

Zobacz więcej Dotacje na fotowoltaikę

Dowiedz się w 60 sekund czy fotowoltaika Ci się opłaci

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

0 - 5 stopni

Prawie płaski

5-25 stopni

Normalnie nachylony

25 - 35 stopni

Bardzo nachylony

Pow. 35 st.

Źródła

 1. David Feldmann, Vignesh Ramasamy, Jal Desai i Robert Margolis, U.S. Solar Photovoltaic System and Energy Storage Cost Benchmarks: Q1 2021, opublikowane przez NREL.
 2. Bogusław Szymański, Instalacje fotowoltaiczne

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 39 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 16 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 10 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 7 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 16 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 16 min

Czytaj dalej arrow