Menu

Panele fotowoltaiczne - cena w 2021 roku

Przeciętna domowa instalacja fotowoltaiczna kosztuje od 15 do 25 tysięcy złotych. Koszt większej wynosi od 30 do 45 tysięcy złotych. Mówimy tu o dobrych instalacjach budżetowych - zestawy premium mogą być sporo droższe.

Opublikowane przez Dawid Kaczmarczyk

Ostatnia edycja: 28/11/2022

Czas lektury: 15 min

Cena jaką zapłacisz za swoje panele fotowoltaiczne, zależy od szeregu czynników. Musisz wiedzieć, czy potrzebujesz dużej instalacji, czy wystarczy Ci mała. Druga kwestia to jakość podzespołów, bo te z najwyższej półki kosztują sporo więcej, niż opcja budżetowa.

Najlepiej też zastanów się od razu, czy wraz z fotowoltaiką nie przyda Ci się pompa ciepła. Zamontowanie tych dwóch instalacji jednocześnie zmniejsza ogólny koszt i ułatwia połączenie ich w jeden spójny system. Dodatkowo coraz częściej z fotowoltaiką kupuje się magazyn energii. Cena instalacji będzie wysoka, ale zyskujesz większą niezależność.

Na szczęście ostateczny koszt obniża ulga termomodernizacyjna i dotacje.

Do rzeczy. Ile może kosztować Cię instalacja fotowoltaiczna?

Ile kosztuje fotowoltaika?

Cena instalacji fotowoltaicznej wynosi od 4 do 6 tysięcy zł za kWp brutto. Ile kWp potrzebujesz? Dodaj 1kWp za każde 45 zł wydane miesięcznie na rachunki za prąd. Proste mnożenie i masz cenę wyjściową. Zapewne całkiem sporą. Czas ją obniżyć!

Najpierw dotacje. Niedawno zakończona trzecia odsłona programu dofinansowań "Mój Prąd" pozwalała na obniżenie kosztu instalacji fotowoltaicznej o 3 000 złotych. Czekamy na kolejną edycję. Na szczęście jest jeszcze dotacja "Czyste Powietrze", z którą możesz dostać 5 000 zł na instalację fotowoltaiczną i nawet 37 000 złotych, jeśli z fotowoltaiką montujesz dobrą pompę ciepła. Warunkiem jest jednak pozbycie się starego pieca na paliwo stałe.

Następnie ostateczny koszt instalacji obniż o jakieś 17% z tytułu ulgi termomodernizacyjnej (dokładna wysokość ulgi zależy od kilku czynników). Żeby odzyskać te pieniądze, będziesz musiał odpisać je od podatku w kolejnym zeznaniu podatkowym PIT. Bez obaw, to nic trudnego. Jeśli kwota odliczenia nie zostanie całkowicie pokryta w pierwszym rozliczeniu, resztę będziesz mógł odliczać w kolejnych zeznaniach PIT przez maksymalnie 6 lat.

Cena brutto Cena z ulgą
termomodernizacyjną
Instalacja 5 kWp 25 000 zł 20 750 zł
Instalacja 6 kWp 29 000 zł 24 070 zł
Instalacja 8 kWp 37 000 zł 31 000 zł
Instalacja 10 kWp 42 000 zł 35 000 zł

Nie masz czasu na obliczenia? Wypełnij poniższy kalkulator!

Najszybciej będzie wypełnić ten kalkulator

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

0 - 5 stopni

Prawie płaski

5-25 stopni

Normalnie nachylony

25 - 35 stopni

Bardzo nachylony

Pow. 35 st.

Składowe kosztów instalacji fotowoltaicznej

Jak cena poszczególnych elementów ma wpływ na cenę całości?

Oprócz modułów fotowoltaicznych, trzeba jeszcze kupić inwerter, przewody i konstrukcję oraz zapłacić za montaż. Urządzenia to zwykle około 80% całkowitych kosztów. Pozostałe 20% to robocizna dla montażystów i elektryków.

Fotowoltaika - cena i poglądowy rozkład kosztów przedstawiony na wykresie

Panele fotowoltaiczne: 45%
Najdroższy element instalacji, na którym fotowoltaika opiera swoje działanie.

Inwerter: 20%
Przemienia prąd stały z paneli na prąd przemienny.

Konstrukcja i oprzyrządowanie: 15%
Konstrukcja nośna, przewody itp.

Montaż: 10%
Czas pracy wykwalifikowanych pracowników z uprawnieniami wysokościowymi.

Elektryka: 10%
Podłączenie falownika z panelami, sporządzenie odpowiedniej dokumentacji oraz schematu.

Jakość użytych komponentów wpływa na cenę. Ponadto większa instalacja to mniejsze koszty robocizny i inwertera. Zależności te ukazuje poniższy wykres.

Wykres ukazujący koszt instalacji fotowoltaicznej w PLN/kWp w zależności od mocy instalacji i jakości użytych komponentów.

Ceny instalacji fotowoltaicznych w 2021. Moduły z wyższej półki to tutaj moduły full-black europejskiej marki z 12 latami gwarancji. Pełna optymalizacja systemem SolarEdge.

Biorąc to wszystko pod uwagę oto koszt fotowoltaiki dla trzech najpopularniejszych progów mocowych:

Koszt instalacji fotowoltaicznej 5 kW

Instalacja fotowoltaiczna o mocy 5kW kosztuje około 24 000 złotych. Jeśli chcesz zainwestować w lepszy sprzęt, wówczas koszt może się zwiększyć do 30 tysięcy złotych.

Koszt instalacji fotowoltaicznej 8 kW

Instalacja fotowoltaiczna o mocy 8kW kosztuje jakieś 36 000 złotych. Za sprzęt lepszej klasy zapłacisz nawet 45 tysięcy złotych.

Koszt instalacji fotowoltaicznej 10 kW

Instalacja fotowoltaiczna o mocy 10kW kosztuje minimum 40 000 złotych. Jeśli chcesz zainwestować w sprzęt z wyższej półki, wówczas cena może podskoczyć do 50 tysięcy złotych.

Podatek VAT na fotowoltaikę

Od 18 listopada 2019 za zakup aparatury oraz jej montaż właściciele domów jednorodzinnych do 300 m2 i mieszkań do 150 m2 płacą niższy podatek VAT, równy 8%. Dotyczy to również instalacji postawionych na gruncie na działce prosumenta oraz to też budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. W przypadku firm podatek VAT w dalszym ciągu wynosi 23%.

Jak lepiej wydać pieniądze?

Zastosuj się do kilku prostych rad:

 • Nie kupuj mikroinwerterów ani optymalizatorów bez wyraźnej potrzeby
 • Nie kupuj absolutnie najtańszych komponentów, zainwestuj w jakość

Kupno mikroinwerterów / optymalizatorów: Jeśli na miejsce Twojej przyszłej instalacji nie pada cień (chodzi tylko o cień w środku dnia), to możesz oszczędzić sporo pieniędzy, kupując zwykły inwerter, nawet klasy premium. Badania dowodzą, że zwykłe inwertery radzą sobie tak samo dobrze, jak mikroinwertery czy optymalizatory.

Zainwestuj w jakość: Powyżej przedstawiliśmy rozsądne ceny instalacji fotowoltaicznych, na jakościowych komponentach. Jednak na facebooku łatwo znaleźć wyraźnie tańsze oferty. Dlaczego by z nich nie skorzystać? Omawiamy to w poniższym filmiku:

W skrócie oferty dużo tańsze niż przedstawione w tym artykule to tak, jakby ktoś sprzedawał 10-letniego Mercedesa za 5000 zł. Co byś pomyślał o jego stanie? To musi być złom albo oszustwo. 

Natomiast opłaca się zainwestować w lepszy, droższy sprzęt. Tańsze instalacje zwrócą Ci się szybciej, ale w skali 25-30 lat to komponenty z półki premium zapewnią wyższe zyski. Bardziej się opłaca wydać większe pieniądze na lepsze komponenty, niż dwa razy na kiepskie.

Zobaczmy przykład instalacji, która jest po prostu wykonana na porządnych komponentach.

Zdjęcie instalacji fotowoltaicznej

Przykładowa instalacja fotowoltaiczna bez zbędnych kosztów:

 • Panele fotowoltaiczne full-black Solarwatt Classic
 • Inwerter premium marki Huawei

Powyższe zdjęcie przedstawia prostą instalację na porządnych komponentach. Właściciel wybrał dobre moduły fotowoltaiczne i inwerter z półki premium. To właściwe priorytety - inwerter to bardziej złożone urządzenie niż panele fotowoltaiczne.

Interesuje Cię taka instalacja? Wypełnij formularz i porównaj oferty od instalatorów z okolicy.

Ile kosztuje fotowoltaika z magazynem energii?

Nawet mała instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii to koszt minimum 40 000 złotych. Większa instalacja z magazynem energii kosztuje minimum 60 000 zł.

Akumulatory fotowoltaiczne zwiększają autokonsumpcję, czyli ilość zielonej energii, którą zużyjesz od razu, w swoim domu. Mimo postępu technicznego magazyny energii są ciągle nieziemsko drogie i z zasady nie zarabiają na siebie.

Jeśli korzystasz z systemu opustów, dokupienie magazynu energii naprawdę, ale to naprawdę nie ma uzasadnienia finansowego.

Cena systemu z fotowoltaiką i magazynem energii zależy od dwóch głównych składowych:

 • wielkości instalacji fotowoltaicznej [w kWp]
 • pojemności magazynu energii [w kWh]

Zobaczmy wpływ tych składowych na cenę instalacji, produkcję energii oraz autokonsumpcję. Standardowy prosument bez magazynu energii ma autokonsumpcję średnio na poziomie 22%. Gdy doda magazyn energii, poziom autokonsumpcji wzrasta, ale wraz z powiększaniem magazynu, procentowy wzrost autokonsumpcji jest coraz mniejszy. Zobaczmy tę zależność na przykładzie, co może nam pomóc znaleźć najbardziej opłacalne rozwiązanie.

Szacowana
cena brutto
Roczna autokon-
sumpcja
Roczna
nadwyżka
Roczne zyski
(tylko do porównań)
Cena instalacji
5kWp / 0kWh
25 000 zł 22%
1 100 kWh
3 900 kWh 1 713 zł
Cena instalacji
5kWp / 5kWh
40 000 zł 60%
3 000 kWh
2 000 kWh 2 340 zł
Cena instalacji
5kWp / 10kWh
63 000 zł 70%
3 500 kWh
1 500 kWh 2 505 zł
Cena instalacji
10kWp / 0kWh
40 000 zł 22%
2 200 kWh
7 800 kWh 3 426 zł
Cena instalacji
10kWp / 5kWh
55 000 zł 45%
4 500 kWh
5 500 kWh 4 185 zł
Cena instalacji
10kWp / 10kWh
68 000 zł 60%
6 000 kWh
4 000 kWh 4 680 zł

Jak wyliczono zysk? Przyjęto, że każdy kWh z autokonsumpcji przynosi 55 groszy oszczędności, to jest 100% kosztu zakupu kWh z sieci. Z kolei zysk z każdego kWh, który oddajemy jako nadwyżkę, jest niższy. Zgodnie z zasadami, które będą obowiązywać od 2022 roku, zysk z kWh nadwyżki wynosi jakieś 45% kosztu zakupu energii elektrycznej. W tym wyliczeniu każdy kWh nadwyżki przynosi więc jakieś 25 groszy.

Wciąż czekamy na system dotacji, który ułatwiłby kupno magazynu energii. W celu tańszego kupna magazynu energii zalecamy porównanie kilku ofert i wybranie najlepszej. Zachęcamy do wypełnienia poniższego formularza.

Porównaj wyceny i oszczędź do 30%

Wystarczy poświęcić 60 sekund na wypełnienie jednego krótkiego formularza, a skontaktujemy Cię z kilkoma firmami w Twojej okolicy. Porównaj kilka ofert za darmo, bez zobowiązań!

location

check W 60 sekund

check Za darmo

check Do 30% oszczędności

Warunkiem takiej ceny jest jednoczesny montaż fotowoltaiki z magazynem energii. W Ameryce pozwala to zaoszczędzić do 35% na całkowitym koszcie instalacji1 w porównaniu do sytuacji, w której najpierw montujesz fotowoltaikę, a potem dokładasz akumulator. Dodatkowo ułatwia to zaprojektowanie instalacji, szczególnie, jeśli chcesz mieć zasilanie awaryjne.

W takim systemie wszystko musi być ze sobą oficjalnie kompatybilne, a najlepiej jednej marki. Przykładem jest tutaj Huawei oraz SolaX.

Zdjęcie magazynu energii SolaX - dobra instalacja

Przykładowy przemyślany system - SolaX X-ESS G4

 • Obsługuje panele fotowoltaiczne
 • Zwiększa autokonsumpcję
 • Daje zasilanie awaryjne
 • Dostępna pojemność użytkowa - 2,8-10,8 kWh
 • Dostępne trójfazowe zasilanie awaryjne
 • Wszystko od jednego producenta

Typ: magazyn DC. Zestaw X ESS G4 zawiera:

 • Inwerter hybrydowy SolaX X1-Hybrid G4 / X3-Hybrid G4
 • 1-4 szt. moduł bateryjny SolaX Triple Power T30
 • SolaX X1-Matebox / X3-Matebox

Powyższy przykład przedstawia mały, kompletny system, w którym wszystko do siebie pasuje i jeszcze ładnie wygląda. Marzenie. Zwróć uwagę, że z tym zestawem nie potrzebujesz dodatkowego inwertera do obsługi instalacji fotowoltaicznej, co obniża ogólne koszty. Na dodatek zestaw oferuje zasilanie awaryjne na wypadek awarii sieci energetycznej.

Interesuje Cię taka instalacja? Wypełnij formularz i porównaj oferty od instalatorów z okolicy.

Ile kosztuje fotowoltaika z pompą ciepła?

Średniej wielkości system zawierający instalację fotowoltaiczną i powietrzną pompę ciepła do c.o. i c.w.u. kosztuje ok. 50 000 złotych, o ile montujesz wszystko za jednym zamachem. Z kolei średni koszt fotowoltaiki z pompą ciepła wyłącznie do c.w.u. wynosi jakieś 33 000 zł.

Fotowoltaika i pompa ciepła to świetny tandem. Fotowoltaika produkuje prąd, a pompa ciepła wytwarza kilka jednostek ciepła z każdej jednostki prądu. Z takim systemem nie boisz się podwyżek cen gazu, węgla i prądu.

Cena systemu z fotowoltaiką i pompą ciepła zależy od dwóch głównych składowych:

 • wielkości instalacji fotowoltaicznej [w kWp]
 • mocy pompy ciepła [w kW]

W przeciwieństwie do magazynów energii, pompy ciepła znane są ze swojej żywotności, i pod warunkiem właściwej konserwacji i eksploatacji, powinny zwrócić się z nawiązką.

Koszt ostateczny możesz obniżyć o 17% z tytułu ulgi termomodernizacyjnej, o czym wspomnieliśmy powyżej.

Ponadto jeśli przy okazji wyrzucasz stary piec typu "kopciuch" to ostateczny koszt instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła można obniżyć o kilkadziesiąt tysięcy złotych dzięki dotacji Czyste Powietrze. Ten program oferuje bardzo wysokie dofinansowanie, ale konkretna kwota jest zależna od zakresu prac (w ramach tego programu możesz też ocieplić budynek, zamontować fotowoltaikę i wykonać szereg innych czynności).

Zestaw pompa ciepła + panele fotowoltaiczne cena

Szacowana
Cena (brutto)
Możliwa dotacja
(1 próg)
Możliwa dotacja
(2 próg)
Fotowoltaika
z pompą ciepła
5kWp / 6kW
50 000 zł 18 500 zł 33 000 zł
Fotowoltaika
z pompą ciepła
10kWp / 10kW
75 000 zł 18 500 zł 33 000 zł

Oblicz sam swoją możliwą dotację z tym kalkulatorem dofinansowania programu Czyste Powietrze.

Nasi instalatorzy z zasady pomagają uzyskać dofinansowanie. Aby się z nimi skontaktować, prosimy o wypełnienie poniższego zgłoszenia.

Jak lepiej wydać pieniądze?

Zastosuj się do kilku prostych rad:

 • Zapomnij o gruntowej pompie ciepła
 • Zamontuj fotowoltaikę i pompę ciepła za jednym razem
 • Odpowiednio sprzęż działanie pompy ciepła i fotowoltaiki

Gruntowe pompy ciepła są bardzo drogie. W cenie gruntowej pompy ciepła możesz mieć powietrzną pompę ciepła i jednocześnie fotowoltaikę. To bardziej opłacalne rozwiązanie, a dzięki postępowi technicznemu powietrzna pompa ciepła daje radę nawet przy bardzo niskich temperaturach.

Montując fotowoltaikę i pompę ciepła jednocześnie możesz wyraźnie obniżyć ostateczny koszt inwestycji. Ponadto dzięki temu firma instalacyjna może już na etapie projektu powiązać działanie pompy ciepła z działaniem fotowoltaiki.

W takim prawidłowo powiązanym systemie pompa ciepła większość pracy wykonuje w środku dnia, gdy jej efektywność jest wyższa, a fotowoltaika dostarcza darmową energię. Wieczorem masz wtedy porządnie nagrzany dom i pełen zbiornik gorącej wody i nie musisz dodatkowo tracić energii.

Jest to szczególnie korzystne w przypadku ogrzewania c.w.u. Takie rozwiązanie może zwiększyć autokonsumpcję z 22% nawet do 60%. Wiąże się to jednak z zakupem dodatkowego czujnika, kosztującego jakiś tysiąc złotych.

Panele fotowoltaiczne - cena

Cena paneli fotowoltaicznych może wahać się od 600 do nawet 1700 zł za panel podobnej mocy. Generalnie zależy ona od gwarancji produktu, bezpośrednio związanej z jakością. Z zasady tańsze moduły szybciej Ci się zwrócą, ale te droższe wyprodukują dużo więcej energii w czasie trwania gwarancji. Jeśli myślisz w kategorii 15 lat, wybierz tańsze panele. W tym czasie instalacja powinna się zwrócić, a większość z tych paneli spokojnie podziała 25 lat. Jeśli myślisz w kategorii 30-40 lat, wybierz moduły premium. Ich większy koszt początkowy zwróci się w dłużej perspektywie czasu.

W 2020 roku przestudiowaliśmy ceny modułów fotowoltaicznych oferowanych przez popularny sklep internetowy, czego rezultatem jest poniższy wykres:

Wykres ukazujący ceny paneli fotowoltaicznych w zależności od ich sprawności oraz jakości.

Panele "premium" to dobra marka i ponad 20 lat gwarancji produktu. Wyraźnie widać zależność statusu premium do ceny.

Gwarancja produktu bardzo mocno wpływa na cenę paneli słonecznych, ale technologia ich wykonania gra tutaj rolę.

Technologia wykonania paneli fotowoltaicznych a ich cena

Panele z ogniwami monokrystalicznymi mają wyższą sprawność od paneli z ogniwami polikrystalicznymi i są też nieco droższe. Ponieważ jednak montaż każdego modułu też kosztuje, to w sumie panele monokrystaliczne są bardziej opłacalne na instalacje domowe.

Panele all-black mają ładne czarne tło i ramkę, ale przez to wyższą temperaturę i niższą wydajność. Żeby temu przeciwdziałać, do takich modułów używa się lepszych ogniw i w finalnym efekcie są droższe od modułów ze srebrną ramą i tłem.

Panele z ogniwami ciętymi na pół są tańsze w przeliczeniu zł / kWp zamontowanej instalacji, bo chociaż ich proces produkcyjny jest bardziej wymagający, to finalnie zyskują wyższą moc. Opłacalny wybór.

Panele szkło-szkłodroższe w przeliczeniu zł / kWp, ale są niezawodne. Ich gwarancja mocy z zasady wynosi 30 lat, a nie 25.

Panele bifacialnetańsze w przeliczeniu zł / kWh wyprodukowanej energii, ale tylko jeśli są właściwie zamontowane na gruncie. Często, choć nie zawsze, są to przy okazji moduły szkło-szkło.

Panele typu gont kosztują nieco więcej, niż panele z ogniwami ciętymi na pół, ale powoli zdobywają popularność ze względu na wyższą sprawność. Różnice nie są jednak znaczne.

Panele typu IBCdroższe, ale też niezawodne i wydajne. Takie panele fotowoltaiczne zaliczają się więc do klasy premium.

Panele typu HJTdroższe, ale lepiej radzą sobie z temperaturą, przez co są bardziej wydajne. Tak jak IBC, z zasady należą do klasy premium.

Inwerter solarny - cena

Inwerter, (inaczej falownik, przetwornica) zamienia prąd stały produkowany przez panele fotowoltaiczne na prąd zmienny. Falownik to złożony sprzęt i zwykle zużywa się szybciej niż same panele. Nie warto oszczędzać na inwerterze. Jeden zepsuty moduł nie sprawi, że cała instalacja nie będzie działać, ale każda usterka inwertera to koniec pracy całej instalacji.

Najważniejsze czynniki, które określają cenę inwertera, to:

 • Rodzaj - inwerter normalny (czyli szeregowy), mikroinwertery, inwerter z optymalizatorami)
 • Długość gwarancji - często można ją odpłatnie rozszerzyć
 • Marka

Ile kosztuje inwerter solarny? W celu odpowiedzi na to pytanie przeprowadziliśmy badanie rynku. Oto wyniki:

Wykres cen falowników fotowoltaicznych w zależności od mocy i marki.

Wykres zawiera ceny netto. Cena za inwerter SolarEdge zawiera też koszt optymalizatorów mocy.

Huawei to najtańsza marka inwerterów, którą można nazwać premium. SMA i Fronius to bardzo dobre falowniki z długą tradycją. Podwyższony koszt systmu SolarEdge zależy głównie od konieczności stosowania dodatkowych urządzeń - optymalizatorów mocy.

Praktycy mówią, że każdy inwerter przepracuje 12-15 lat, zanim zacznie się psuć. Warto przy tym zaznaczyć, że po tym okresie tańsze falowniki będzie trzeba po prostu wymienić na nowe, natomiast w markowych wystarczy wymienić kilka podzespołów, co wydłuży ich żywotność na kolejne 5-10 lat.

Porównaj wyceny i oszczędź do 30%

Wystarczy poświęcić 60 sekund na wypełnienie jednego krótkiego formularza, a skontaktujemy Cię z kilkoma firmami w Twojej okolicy. Porównaj kilka ofert za darmo, bez zobowiązań!

location

check W 60 sekund

check Za darmo

check Do 30% oszczędności

Koszt montażu paneli słonecznych

Instalowanie fotowoltaiki to praca, dlatego firmy instalacyjne też muszą swoje zarobić. Standardowo mają one ok. 20-30% zysku z tego, co klient zapłaci za instalację.

Istnieją cztery typy instalatorów:

 • Garażowcy - bardzo tani, ale wszystko zrobione byle jak i z czego popadnie (w efekcie błędy instalatorów to najczęstszy powód usterek i niskich uzysków).
 • Profesjonaliści oferujący normalną jakość za normalną cenę.
 • Artyści w swoim fachu, którzy kasują wyraźnie więcej, ale montują tylko (powoli i dokładnie) najwyższej jakości komponenty, na montaż których mają certyfikaty.
 • Oszuści - oferują najtańsze komponenty za grube pieniądze i generalnie żerują na klientach.

Szukasz dobrej firmy fotowoltaicznej? Sprawdź, którzy instalatorzy mają najlepsze opinie w naszym spisie polecanych firm.

Jak można oszczędzić?

Porównaj kilka ofert od rzetelnych instalatorów z Twojej okolicy. Możesz to zrobić, wypełniając ten formularz. W ciągu kilku dni skontaktuje się z Tobą kilka firm. Następnie zapoznaj się z opiniami o instalatorach w naszej bazie firm, żeby dokonać dobrego wyboru.

Jak nie warto oszczędzać?

Nie korzystaj z usług ludzi, którzy nie mają doświadczenia w branży. Nie projektuj i nie montuj instalacji sam, szczególnie jeśli nie masz uprawnień SEP i doświadczenia z pracami instalacyjnymi.

Dowiedz się w 60 sekund czy fotowoltaika Ci się opłaci

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

0 - 5 stopni

Prawie płaski

5-25 stopni

Normalnie nachylony

25 - 35 stopni

Bardzo nachylony

Pow. 35 st.

Źródła

 1. David Feldmann, Vignesh Ramasamy, Jal Desai i Robert Margolis, U.S. Solar Photovoltaic System and Energy Storage Cost Benchmarks: Q1 2021, opublikowane przez NREL.
 2. Bogusław Szymański, Instalacje fotowoltaiczne

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 39 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 16 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 10 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 7 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 16 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 16 min

Czytaj dalej arrow