COVID-19: Czy to dobry czas na inwestycję w fotowoltaikę?

Panele fotowoltaiczne - cena w 2020 roku

Kupując instalację fotowoltaiczną kupuje się inwestycję. Jak do każdej innej inwestycji, do tej też należy podejść z rozsądkiem. Jak porównać ceny paneli fotowoltaicznych? Kiedy inwestycja się zwróci? Jakie czynniki należy brać pod uwagę? Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Chociaż wpływ fotowoltaiki na ekologię może być naprawdę przełomowy, w tym artykule skupimy się na kwestiach ekonomicznych. Przeanalizujmy fakty związane z tą branżą, a łatwiej będzie znaleźć odpowiedź na powyższe pytania.

W skrócie - ile?

Dobrej jakości instalacja kosztuje od 4 do 6 tysięcy PLN za każdy 1 kW. Standardowe instalacje zwracają się średnio w 7 - 9 lat. Rok 2020 to bardzo dobry czas na zainwestowanie w fotowoltaikę.

Całkowity koszt instalacji fotowoltaicznej

Co składa się na cenę instalacji fotowoltaicznej? Fotowoltaika do działania potrzebuje paneli słonecznych, falownika, konstrukcji nośnej i okablowania. Urządzenia to zwykle około 80% całkowitych kosztów. Pozostałe 20% to robocizna dla montażystów i elektryków.

alt-here

Panele fotowoltaiczne: 45%
Najdroższy element instalacji, na którym fotowoltaika opiera swoje działanie.

Inwerter: 20%
Przemienia prąd stały z paneli na prąd przemienny.

Konstrukcja i oprzyrządowanie: 15%
Konstrukcja nośna, przewody itp.

Montaż: 10%
Czas pracy wykwalifikowanych pracowników z uprawnieniami wysokościowymi.

Elektryka: 10%
Podłączenie falownika z panelami, sporządzenie odpowiedniej dokumentacji oraz schematu.

Instalacja fotowoltaiczna jest kosztowna, ale jej zadaniem jest generowanie długofalowych oszczędności. Stąd ważniejszy niż czysta cena początkowa jest czas zwrotu inwestycji. Ten z kolei zależy od szeregu czynników:

1. Ceny poszczególnych komponentów:

 • panele słoneczne
 • inwerter
 • okablowanie i struktura nośna
 • cena montażu
 • podatek VAT

2. Sprawności paneli i miejsca instalacji

 • nachylenie i orientacja dachu
 • ew. przeszkody generujące cień na panelach
 • moc i wydajność paneli słonecznych (PLN/kWp)
 • jakość inwertera i okablowania

3. Czynników zewnętrznych

 • ceny prądu na dany rok
 • średnie zużycie prądu
 • pobór prądu w momencie jego największej podaży
 • dotacje
 • ulga podatkowa

Panele fotowoltaiczne - cena

Oceniając panele nie należy patrzeć na samą cenę za jeden panel. Do porównania jednego panelu z drugim należy zestawić kilka czynników. Jednym z nich jest moc znamionowa, wyrażana w jednostce Wp (Watt peak, czyli Watt w szczycie). Znając ją i cenę, możemy obliczyć cenę za 1Wp, wskaźnik określający ile złotówek zapłacimy za każdy Wp mocy. To znacznie lepszy sposób porównywania cen i opłacalości paneli.

Można pójść jeszcze krok dalej, szacując całkowity uzysk danego panelu w ciągu 25 lat i dzieląc to przez cenę, co pozwala na oszacowanie ilości uzyskanych kWh z każdej złotówki. Panel o mocy 300 Wp powinien wyprodukować każdego roku około 300 kWh (patrz: efektywność ). Należy pamiętać, że panele słoneczne tracą z każdym rokiem swoją sprawność. Jak można to uwzględnić w szacunkach ilości wyprodukowanej energii? Dla uproszczenia można przyjąć, że jeśli po 25 latach gwarantowana sprawność wynosi 80% mocy początkowej, to panel przez 25 lat wyprodukuje 90% tego, co mógłby wyprodukować, gdyby w ogóle nie tracił wydajności. Dla gwarancji sprawności równej 84% należy przyjąć 92% produkcji i tak dalej (więcej na ten temat w tym artykule ).

Przykładowe porównanie zawierające powyższe wskaźniki (ceny orientacyjne, aktualne w Q22019):
panel LG 365 panel ibc panel bruk-bet solar panel trina solar
Marka LG IBC Bruk Bet Trina Solar
Model 365Q1C-A5 NeON R MonoSol 305 ZX5 BEP 270 TSM-270PD05A
Typ Monokrystaliczny Monokrystaliczny Polikrystaliczny Polikrystaliczny
Moc znamionowa 365Wp 305Wp 270Wp 270Wp
Cena 1660zł 810zł 700zł 530zł
PLN/Wp 4,55 2,66 2,59 1,98
Gwarancja na uzysk 88,4%\25 lat 80%\25 lat 83%\25 lat 80%\25 lat
Szacowana produkcja w 25 lat 8459 kWh 6748 kWh 6075 kWh 5974 kWh
25 letni uzysk/1 PLN 5,1 kWh/PLN 8,33 kWh/PLN 8,68 kWh/PLN 11,27 kWh/PLN

Cena za Wp to dobry sposób porównywania ze sobą różnych ofert. Firmy zwykle oferują tym bardziej korzystny PLN/Wp, im większa jest instalacja, ale zależy on też od sprawności paneli i jakości użytych materiałów.

Należy pamiętać, że porównywane panele fotowoltaiczne powinny być tej samej wielkości. Zwykle im mniej wydajny panel, tym tańszy jest w PLN/Wp, ale tym więcej musisz ich zainstalować. Gdy masz ograniczoną powierzchnię dachu, musisz zainwestować w droższe panele.

Czy trzeba iść ślepo za ceną za Wp? Dlaczego ceny proponowane przez instalatorów mogą różnić się nawet o kilkadziesiąt procent? Dzieje się tak ze względu na jakość, czego dobrym wskaźnikiem są szczegóły gwarancji na produkt. Niektórzy instalatorzy używają tańszych paneli słonecznych, tanich inwerterów o niższej jakości, co ujemnie wpływa na ogólną wydajność instalacji a także na ich stratę efektywności. Tanie nie znaczy dobre. Panele to inwestycja na długie lata.

Ważne!

Cena za Wp to bardzo ważny i przydatny parametr, ale nie idź za nim ślepo. Jeśli jakaś oferta wygląda zbyt pięknie, by mogła być prawdziwa, prawdopodobnie tak właśnie jest!

Niedawno otworzył się europejski rynek na tańsze panele z Chin . Czy warto je kupować? Nie ma co uogólniać – Chińczycy potrafią zrobić dobre panele, porównywalne z europejskimi i amerykańskimi. Z drugiej strony wytwarzają sporo przysłowiowej „chińszczyzny”, a nie chcemy, żeby nasza długoletnia inwestycja miała słabe fundamenty. Należy sprawdzić opinie na temat oferowanych paneli.

Dowiedz się w 60 sekund czy fotowoltaika Ci się opłaci

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

Prawie płaski

Normalnie nachylony

Bardzo nachylony

Należy pamiętać, że ilość potrzebnych paneli fotowoltaicznych powinna być dostosowana do potrzeb (mocy) i możliwości (miejsca). Można zredukować wielkość instalacji bez utraty mocy stosując wydajniejsze (i droższe) panele. Pomocne jest to w sytuacji, gdy dach nie jest wystarczająco duży, lub gdy jego część zacieniona przez pewną część dnia.

Przykład obliczenia: Zużywamy rocznie ok. 4500 kWh. Myślimy o instalacji 5 kWp. Dach skierowany jest na samo południe, nachylony pod niewielkim kątem, nie pada na niego żaden cień. Jedna oferta to 17 wysokosprawnych paneli LG 300WP – ALL BLACK za łączną sumę 24 720 PLN. Cena za Wp tutaj to 4,94 PLN. Druga oferta to 19 paneli polikrystalicznych 270Wp za sumę 22 384PLN. Paneli do montażu jest więcej, ale są bardziej opłacalne cenowo – 4,48 PLN/Wp. Ponieważ mamy duży dach, a oba panele są wysokiej jakości, decydujemy się na drugą opcję.

Panele wyższej jakości i lepszej marki naturalnie kosztują więcej. Spójrz na poniższy poglądowy wykres, a z łatwością dostrzeżesz tę zależność.

Cena paneli fotowoltaicznych w zależności od wydajności i marki

Cena falownika

Fotowoltaika to nie tylko panele fotowoltaiczne. Na wydajność systemu duży wpływ ma falownik.

Inwerter , (inaczej falownik, przetwornica) zamienia prąd stały produkowany przez panele fotowoltaiczne na prąd zmienny. Falownik jest stosunkowo drogim i skomplikowanym elementem instalacji fotowoltaicznej i zwykle zużywa się szybciej niż same panele. Koniecznie zwróć uwagę na długość gwarancji na inwerter przy ocenie kosztorysu całej inwestycji. Czasami producent oferuje serwis inwertera przedłużający gwarancję. To rozsądne rozwiązanie. Bez inwertera system nie może działać.

Przykładowe inwertery (ceny orientacyjne):

inwerter SMA 6000 inwerter sma 3600
Marka SMA SMA
Model Sunny Tripower 6000TL-20 SMA Sunny Boy 3600 TL
Typ Trójfazowy Jednofazowy
Max. Moc 6125W 3880W
Cena 7700zł 5190zł

Jeśli zainteresowały Cię powyższe obliczenia, sprawdź jeszcze artykuł wyjaśniający, ile energii wyprodukuje panel fotowoltaiczny .

Ważne! W ocenie oferty uwzględnij konieczność wymiany lub serwisowania inwertera.

Koszt montażu paneli słonecznych

Cena montażu – To bardzo ważne, by współpracę rozpocząć z właściwym instalatorem. Niektórzy w ofercie podają ceny netto, co niekoniecznie jest intuicyjne i może wprowadzić w błąd. Szczególnie strzeż się firm, które chcą, byś do czegoś się zobowiązał, jeszcze zanim dokonają oględzin Twojego dachu!

Generalnie gdy pracownicy już przyjadą i wejdą na dach, to zamontowanie kilku paneli więcej nie jest takim problemem i nie generuje wielu dodatkowych kosztów. Oznacza to, że większe instalacje są bardziej opłacalne, a małe instalacje 2-4kWp mają wyższą cenę za 1kWp, niż instalacje 8-10kWp.

Spytaj o referencje!

Spytaj firmy o referencje od poprzednich klientów. Uzyskaj analizę oraz referencje od co najmniej trzech różnych firm. Orientacyjne ceny i trzy różne propozycje uzyskasz też za pomocą naszego kalkulatora który znajdziesz poniżej. Wypełniając formularz uzyskasz też dostęp do kilku bezpłatnych ofert do porównania.

Dowiedz się w 60 sekund czy fotowoltaika Ci się opłaci

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

Prawie płaski

Normalnie nachylony

Bardzo nachylony

Dodatkowe czynniki wpływające na cenę i zyski

Podatek VAT – właściciele domów jednorodzinnych do 300 m2 oraz mieszkań do 150 m2 płacą niższy podatek VAT, równy 8%, za zakup aparatury oraz jej montaż, od 18 listopada 2019 dotyczy to również instalacji postawionych na gruncie na działce prosumenta. Dotyczy to też budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Nachylenie i orientacja dachu ma duży wpływ na ilość promieni słonecznych docierających do paneli. Szczególnie ważna jest tu orientacja. Dach skierowany na południe jest najlepszym rozwiązaniem. Instalacja skierowana na wschód lub zachód nie jest wykluczona, ale musi być większa (i droższa), by generowała tę samą moc. Nachylenie dachu wpływa nieco na ilość prądu generowaną w danej porze roku. Dachy spadowe o niskim nachyleniu lepiej działają latem, a o wysokim – zimą. Optymalnym rozwiązaniem w Polsce jest dach o normalnym pochyleniu 35 stopni.

Cień zmniejsza sprawność instalacji. Zacienione panele są wyłączane przez diody bocznikowe. W przypadku mocno zacienionych instalacji może wystąpić konieczność zainwestowania w mikroinwertery lub optymalizatory mocy.

Zwrot inwestycji

Zwrot z inwestycji w panele fotowoltaiczne w Polsce zwykle trwa od 7 do 9 lat. Biorąc pod uwagę dziesiątki lat korzystania z tej aparatury, jest to wynik bardzo korzystny. A co, jeśli ktoś przedstawia wyliczenia pokazujące jeszcze szybszy zwrot? Nieuczciwi instalatorzy posługują się naciąganymi statystykami – zaokrąglają w górę koszty prądu, proponują niskiej jakości tanią aparaturę i nie uwzględniają cen jej napraw, nie tłumaczą zjawiska „magazynowania” prądu itp. Oferty obiecujące zwrot po 4 latach należy uznać za realne tylko z dotacją.

Porównaj kilka ofert!

Porównaj co najmniej trzy oferty od różnych instalatorów. Daj każdemu z nich szansę na zapoznanie się z warunkami panującymi na miejscu.

Przykładowe ceny instalacji paneli słonecznych

Orientacyjne ceny brutto.

Przykład 1: Nowaccy zużywają 3500 kWh rocznie i mają dach skierowany na południowy-wschód, z półcieniem w godzinach porannych
 • Nachylenie dachu: 55 ° (strata 5%)
 • Orientacja dachu: południowo-wschodnia (strata 5%)
 • Cień: umiarkowany (10% straty)
 • Panele słoneczne: 14 paneli słonecznych "IBC MonoSol 305 ZX5"
 • Inwerter: SMA Sunny Boy 3600
 • Cena instalacji: 21700 PLN (z montażem)
 • Moc instalacji: 4.57 KWp
 • PLN/ Wp = 4,74
Przykład 2: Jan i jego 4-osobowa rodzina zużywają 6000 kWh rocznie i chcą zainstalować panele słoneczne z najwyższej półki, ponieważ mają mały, ale korzystnie usytuowany dach.
 • Nachylenie dachu: 35 ° (bez strat)
 • Orientacja dachu: południowy zachód (bez strat)
 • Cień: brak (bez straty)
 • Panele słoneczne: 18 paneli słonecznych "LG365Q1C-A5"
 • Inwerter: SMA Tripower 6000TL
 • Cena instalacji: 44 000 PLN (z montażem)
 • Moc instalacji: 6.57 KWp
 • PLN/Wp = 6,70
Przykład 3: Kowalscy zużywają rocznie 5000 kWh. Duży skierowany na południe dach bez cienia stwarza idealne warunki dla paneli fotowoltaicznych. Wybierają zestaw paneli o najniższej cenie.
 • Nachylenie instalacji: 35 ° (bez strat)
 • Orientacja instalacji: południe
 • Cień: brak (bez straty)
 • Panele słoneczne: 21 paneli słonecznych "TRINA TSM-270PD05A"
 • Inwerter: SMA Tripower 6000TL
 • Cena instalacji: 25 000 PLN (z montażem)
 • Moc instalacji: 5.67 kWp
 • PLN/Wp = 4,41

W skrócie:

1 kWp rozsądnej jakości instalacji kosztuje w Polsce od 4 do 6 tysięcy PLN.

Perspektywy na przyszłość

W Polsce na cenę paneli fotowoltaicznych i zwrot z inwestycji wpływają jeszcze kolejne czynniki: wzrastające ceny energii, rosnący popyt na odnawialne źródła energii oraz dotacje.

Cena energii - Instytut Energii Odnawialnej opublikował raport ostrzegający, że "braki węgla kamiennego na rynku krajowym oraz rosnące ceny surowców energetycznych na rynkach zagranicznych z pewnością negatywnie odbiją się na kosztach paliwa w polskiej elektroenergetyce". Co gorsza, "koszty mogą narastać w znacznie szybszym tempie niż dotychczas", a ogromne inwestycje w energetykę węglową, gazową i jądrową oraz utrzymanie bardzo wysokiego udziału energetyki węglowej "obciążą przede wszystkim odbiorców końcowych".

Dowiedz się w 60 sekund czy fotowoltaika Ci się opłaci

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

Prawie płaski

Normalnie nachylony

Bardzo nachylony

Z opublikowanych analiz wynika, że za 25 lat, w roku 2043, energia może być droższa nawet o 40% wobec cen dzisiejszych. Jeśli te przepowiednie się sprawdzą, może to ogromnie zwiększyć popyt, a więc i ceny, na instalacje fotowoltaiczne. Dla posiadających już podobne systemy będzie to oznaczało nawet większe oszczędności.

Popyt na instalacje fotowoltaiczne – Dane udostępnione w roku 2018 przez Urząd Regulacji Energetyki świadczą o ogromnym wzroście zainteresowania fotowoltaiką na przestrzeni ostatnich lat. Podczas gdy w 2012 roku moc zainstalowana w instalacjach wykorzystujących energię promieniowania słonecznego wynosiła zaledwie 1,29 MW, to w roku 2018 jest to już 110,563 MW. W tym czasie powstało na rynku krajowym wiele firm specjalizujących się w wytwarzaniu ogniw fotowoltaicznych oraz montujących i serwisujących instalacje.

W ostatnich latach ceny paneli fotowoltaicznych wyraźnie spadały, głównie w wyniku ulepszeń procesu produkcyjnego, lecz patrząc na ceny w latach 2016-2017 są podstawy by wnioskować, że rynek dojrzał i raczej nie ma co już liczyć na duże obniżki. Błędne byłoby też czekanie z inwestycją na dalsze rozwinięcie technologii, ta bowiem jest w użyciu już od kilkudziesięciu lat. Poniżej znajdą Państwo wykres przedstawiający spadające ceny fotowoltaiki na przestrzeni ostatnich 40 lat.

zmiany cen paneli fotowoltaicznych wykres

Zmiany cen paneli słonecznych na przestrzeni lat

Nasz zachodni sąsiad, Niemcy, to światowy lider w produkcji energii ze Słońca. Ze względu na podobne położenie względem naszej gwiazdy, pobieranie wzorców zza zachodniej granicy, wsparcie rządu, rozwinięty przemysł z ustabilizowanymi cenami należy przyjąć dalszy wartki wzrost zainteresowania fotowoltaiką, co może wręcz wpłynąć na podwyżkę cen w przyszłych latach.

Dotacje - Urząd Regulacji Energetyki w swoim stanowisku na temat odnawialnych źródeł energii stwierdza, że ze względu na zobowiązania wynikające m.in. z pakietu klimatycznego, Polska do 2020 r. “ma obowiązek uzyskać 15% udział OZE w zużyciu energii”, a fotowoltaika ma być ważnym składnikiem miksu energetycznego. Przekłada się to na wsparcie rządu w formie dotacji m.in. dla instalacji fotowoltaicznych.

Najpopularniejsza z dotacji to zdecydowanie "Mój Prąd".

Dowiedz się w 60 sekund czy fotowoltaika Ci się opłaci

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

Prawie płaski

Normalnie nachylony

Bardzo nachylony

Ulga podatkowa - 1 stycznia 2019 weszła w życie ustawa umożliwiająca osobom prywatnym odliczenie od podatku kwoty wyłożonej na przedsięwzięcia termomodernizacyjne - w tym na panele fotowoltaiczne. Kwota odliczenia, którą w ciągu 6 kolejnych lat można odpisywać w zeznaniach PIT, wynosi 53 000 PLN. Ulga podatkowa to duże ułatwienie dla tych, którm marzy się domowa fotowoltaika. Cena systemu pokryta z dotacji nie podlega odliczeniu.

Czy warto w 2020?

Podsumujmy.

Biorąc pod uwagę dotacje, stanowiące wiatr w żagle dla nowych instalacji fotowoltaicznych, korzystną w ostatnich latach koniunkturę dla Polski, uzasadnione prognozy znaczącego wzrostu cen energii w niedalekiej przyszłości oraz dojrzały stan krajowego rynku energii odnawialnej, właściwym jest wniosek, że lata 2020-2021 to korzystny okres dla inwestycji w instalację fotowoltaiczną.

Właściwe podejście do tematu to zebranie przynajmniej trzech ofert od różnych inwestorów, którzy na podstawie oględzin są w stanie przedstawić rzetelne dane dotyczące zwrotu inwestycji oraz całkowity koszt takowej. We własnych obliczeniach uwzględnij też koszty dodatkowe. Z takimi informacjami zyskasz możliwość podjęcia racjonalnej decyzji. Inwestycja w panele się opłaca, a zwrot nastąpi w ciągu 7 do 15 lat.

Opublikowane przez Dawid Kaczmarczyk Redaktor fotowoltaikaonline.pl

Pasjonuje się sprytnymi sposobami pozyskiwania zielonej energii. W wolnych chwilach uczy się chińskiego.

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Oszczędź do 30% na fotowoltaice!

Wypełnij krótki formularz i otrzymaj oferty od sprawdzonych firm

 • Do 3 darmowych wycen
 • Oferty od doświadczonych firm
 • Firmy z oceną min. 4.5/5
Porównaj oferty

Darmowe oferty od najlepszych w branży!

Copyright 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone