Jesteś instalatorem PV?

Panele fotowoltaiczne - cena w 2019 roku

Kupując instalację fotowoltaiczną kupuje się inwestycję. Jak do każdej innej inwestycji, do tej też należy podejść z rozsądkiem. Jak porównać ceny paneli fotowoltaicznych? Kiedy inwestycja się zwróci? Jakie czynniki należy brać pod uwagę? Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Chociaż wpływ fotowoltaiki na ekologię może być naprawdę przełomowy, w tym artykule skupimy się na kwestiach ekonomicznych. Przeanalizujmy fakty związane z tą branżą, a łatwiej będzie znaleźć odpowiedź na powyższe pytania.

W skrócie: Dobrej jakości instalacja kosztuje od 4 do 6 tysięcy PLN za każdy 1 kW. Standardowe instalacje zwracają się średnio w 7 - 9 lat. Rok 2019 to bardzo dobry czas na zainwestowanie w fotowoltaikę. 

Co składa się na cenę instalacji fotowoltaicznej? Fotowoltaika do działania potrzebuje paneli słonecznych, falownika, konstrukcji nośnej i okablowania. Urządzenia to zwykle około 80% całkowitych kosztów. Pozostałe 20% to robocizna dla montażystów i elektryków.

 

Panele fotowoltaiczne: 45%
Najdroższy element instalacji, na którym fotowoltaika opiera swoje działanie.

Inwerter: 20%
Przemienia prąd stały z paneli na prąd przemienny.

Konstrukcja i oprzyrządowanie: 15%
Konstrukcja nośna, przewody itp.

Montaż: 10%
Czas pracy wykwalifikowanych pracowników z uprawnieniami wysokościowymi.

Elektryka: 10%
Podłączenie falownika z panelami, sporządzenie odpowiedniej dokumentacji oraz schematu.

Instalacja fotowoltaiczna jest kosztowna, ale jej zadaniem jest generowanie długofalowych oszczędności. Stąd ważniejszy niż czysta cena początkowa jest czas zwrotu inwestycji. Ten z kolei zależy od szeregu czynników:

1. Ceny poszczególnych komponentów:

 • panele słoneczne
 • inwerter 
 • okablowanie i struktura nośna
 • cena montażu
 • podatek VAT

2. Sprawności paneli i miejsca instalacji

 • nachylenie i orientacja dachu
 • ew. przeszkody generujące cień na panelach
 • moc i wydajność paneli słonecznych (PLN/kWp)
 • jakość inwertera i okablowania

3. Czynników zewnętrznych

 • ceny prądu na dany rok
 • średnie zużycie prądu
 • pobór prądu w momencie jego największej podaży
 • dotacje
 • ulga podatkowa

Fotowoltaika - ceny poszczególnych elementów

Oceniając panele nie należy patrzeć na samą cenę za jeden panel. Do porównania jednego panelu z drugim należy zestawić kilka czynników. Jednym z nich jest moc maksymalna, wyrażana w jednostce Wp (Watt peak, czyli Watt w szczycie). Znając ją i cenę, możemy obliczyć cenę za Wp.

Moc maksymalna – Szczytowa moc prądu, którą dany panel może wyprodukować. Parametr ten w przybliżeniu informuje nas, ile prądu pozyskamy z panelu, gdy słońce i temperatura są korzystne. Moce łączy się ze sobą i tak z czterech połączonych paneli 250 Wp mamy 1 kWp (1k = 1 tysiąc). Instalacja nieruchoma 1 kWp teoretycznie wyprodukuje w ciągu roku 1000 kWh. W praktyce zależy to od wielu czynników zewnętrznych – liczby słonecznych dni w roku, kąta zamontowania panelu wobec słońca, itp. przy czym do obliczeń bezpiecznie jest przyjąć 1000 kWh za wartość maksymalną, zaś w rzeczywistości spodziewać się możemy 950 -1050 kWh. Istnieją też systemy nadążne, mechanicznie ustawiające panele tak, by cały dzień ustawione były do słońca pełnym obliczem. Zwiększa to wydajność paneli nawet o 30%, ale niestety raczej nie da się zamontować tego systemu na dachu spadowym.

Znając cenę i moc maksymalną możemy obliczyć cenę za Wp, wyrażoną w PLN/Wp. To dobry sposób porównywania ze sobą różnych ofert. Firmy zwykle oferują tym bardziej korzystny PLN/Wp, im większa jest instalacja, ale zależy on też od sprawności paneli i jakości użytych materiałów. Poniżej opisujemy jeszcze bardziej zaawansowany sposób porównywania cen i opłacalości paneli - taki, który bierze pod uwagę ich szacowany na podstawie gwarancji uzysk.

Należy pamiętać, że porównywane panele fotowoltaiczne powinny być tej samej wielkości. Zwykle im mniej wydajny panel, tym tańszy jest w PLN/Wp, ale tym więcej musisz ich zainstalować. Gdy masz ograniczoną powierzchnię dachu, musisz zainwestować w droższe panele.

Panele fotowoltaiczne - cena za sztukę, czy za uzysk?

Jak porównywać panele fotowoltaiczne?

Powtórzmy ponownie: najważniejszym wskaźnikiem do porównywania ceny paneli jest ich wartość PLN/Wp. Nie patrz na czystą cenę za panel!

Przykładowe porównanie (ceny orientacyjne, w złotówkach):

  Panel słoneczny lg 365q1c cena Panel słoneczny jbc monosol 305 cena Panel słoneczny brukbet bep 270 cena Panel słoneczny trina solar tsm 270 cena
Marka LG IBC Bruk Bet Trina Solar
Model 365Q1C-A5 NeON R MonoSol 305 ZX5 BEP 270 TSM-270PD05A
Typ Monokrystaliczny Monokrystaliczny Polikrystaliczny Polikrystaliczny
Moc 365Wp 305Wp 270Wp 270Wp
Cena 1660zł 810zł 700zł 530zł
PLN/Wp 4,55 2,66 2,59 1,98
Gwarancja na uzysk 88,4%\25 lat 80%\25 lat 83%\25 lat 80%\25 lat
Szacowana produkcja w 25 lat 8459 kWh 6748 kWh 6075 kWh 5974 kWh
25 letni uzysk/PLN 5,1 kWh/PLN 8,33 kWh/PLN 8,68 kWh/PLN 11,27 kWh/PLN

Więcej informacji na temat powyższych wyliczeń znajdziesz w artykule na temat obliczeń całkowitego uzysku z paneli słonecznych.

Czy trzeba iść ślepo za ceną za Wp? Dlaczego ceny proponowane przez instalatorów mogą różnić się nawet o kilkadziesiąt procent? Dzieje się tak ze względu na jakość, czego dobrym wskaźnikiem są szczegóły gwarancji na produkt. Niektórzy instalatorzy używają tańszych paneli słonecznych, tanich inwerterów o niższej jakości, co ujemnie wpływa na ogólną wydajność instalacji a także na ich stratę efektywności. Tanie nie znaczy dobre. Panele to inwestycja na długie lata. Niedawno otworzył się europejski rynek na tańsze panele z Chin. Czy warto je kupować? Nie ma co uogólniać – Chińczycy potrafią zrobić dobre panele, porównywalne z europejskimi i amerykańskimi. Z drugiej strony wytwarzają sporo przysłowiowej „chińszczyzny”, a nie chcemy, żeby nasza długoletnia inwestycja miała słabe fundamenty. Należy sprawdzić opinie na temat oferowanych paneli.

Wspomnieliśmy o stracie efektywności. Jaki wpływ ma ona na opłacalność i cenę paneli fotowoltaicznych?

Strata efektywności – panele fotowoltaiczne wraz z upływem lat tracą na wydajności. To zjawisko całkowicie normalne. Większość producentów paneli słonecznych gwarantuje, że po 25 latach panele będą wciąż działać z określoną efektywnością. Utratę wydajności na rok danego panelu można wyrazić w procentach. To ważny parametr, który na pierwszy rzut oka może nie sprawiać wielkiego wrażenia. W końcu różnica między 0,5% a 0,7% rocznie nie wydaje się wiele znaczyć, ale tak nie jest.

Producent określa dopuszczalny poziom utraty efektywności w gwarancji na uzysk, która pozwala określić całkowity szacowany uzysk z paneli w okresie obowiązywania gwarancji. Gwarancja na uzysk standardowych paneli zwykle obejmuje 25 lat, ale w przypadku paneli podwójnie przeszklonych może być to nawet 30 lat. Gwarancja ma pewien wpływ na ogólną opłacalność inwestycji, ale jak wynika z powyższej tabelki, różnica między 88% a 80% nie uzasadnia tak dużej różnicy w cenie.

W 30 sekund oblicz ile zaoszczędzisz korzystając z paneli słonecznych
 • W którym kierunku nachylony jest Twój dach?

  • Północ
  • Wschód
  • Południe
  • Zachód
 • Jak mocno nachylony jest Twój dach?

  • Mocno (45°)
  • Normalnie (35°)
  • Lekko (20°)
  • Wcale (0°)
 • Ile cienia pada na Twój dach

  • Brak cienia
  • Mało
  • Dużo cienia
 • Ile płacisz za prąd?

  zł miesięczie

  Wydając podaną sumę miesięcznie, przez rok zużywasz około

 • Czy chcesz otrzymać darmowe oferty instalacji?

  Jeśli chcesz, możemy skontaktować Cię z instalatorami paneli słoneczych w Twojej okolicy. Dzięki temu będziesz w stanie porównać ceny i oferowane komponenty

  Solar Quotes in your area

  Polecimy Ci tylko najlepsze firmy, o średniej ocenie 4.5/5

 • Mój Adres

  Na podstawie adresu, możemy określić liczbę godzin słonecznych i obliczyć Twój potencjał energii słonecznej.

 • Twój adres email

  Na podstawie wprowadzonych przez Ciebie danych wyślemy spersonalizowaną symulację na Twój adres email

 • Darmowa wycena instalacji fotowoltaicznej

  Jeśli sobie życzysz, wraz z wynikami symulacji prześlemy Ci darmową wycenę instalacji fotowoltaicznej od najlepszych firm w Twoim rejonie


  Zonnepanelen adviseur photo

  ”Oferty jakie dostaniesz na swoją skrzynkę email pochodzą tylko od najlepszych instalatorów w Polsce, o minimalnym rankingu 4.7/5.

  Michał Jarosz

  Doradca ds. fotowoltaiki

 • Czy by zainstalować panele, konieczna jest dotacja?

  W zależności od tego w jakiej gminie się znajdujesz, czasami możliwe jest uzyskanie dotacji na fotowoltaikę. Niestety, w przypadku większości gmin nie są one dostępne.
  Pamiętaj, że panele fotowoltaiczne zwracają się nawet w 5-6 lat bez jakiejkolwiek dotacji.

 • Przeszukujemy bazę 780 firm...

  Wszyscy rekomendowani przez nas instalatorzy przeszli przez skomplikowany proces rekrutacyjny. Zaraz dowiesz się którzy z nich pracują w Twojej okolicy i najlepiej spełniają Twoje wymagania

  • Instalatorzy pracujący w
  • Średnia ocena 4.3/5 lub wyżej...
  • Pewne, rzetelne firmy
23%

A ile zakupiony panel rozsądnej jakości naprawdę będzie pracować po skończonej gwarancji? Tego nie wie nikt, ale szacunki mogą napawać optymizmem. Oczekuje się, że dzisiejsza generacja paneli będzie służyć przez 30 do 40 lat. Najstarszy panel fotowoltaiczny ma obecnie 60 lat i wciąż działa.

Porada: Cena za Wp to bardzo ważny i przydatny parametr, ale nie idź za nim ślepo. Jeśli jakaś oferta wygląda zbyt pięknie, by mogła być prawdziwa, prawdopodobnie tak właśnie jest!

Ilość potrzebnych paneli fotowoltaicznych – Powinna być dostosowana do potrzeb (mocy) i możliwości (miejsca). Można zredukować wielkość instalacji bez utraty mocy stosując wydajniejsze (i droższe) panele. Pomocne jest to w sytuacji, gdy dach nie jest wystarczająco duży, lub gdy jego część zacieniona przez pewną część dnia.

Przykład obliczenia: Zużywamy rocznie ok. 4500 kWh. Myślimy o instalacji 5 kWp. Dach skierowany jest na samo południe, nachylony pod niewielkim kątem, nie pada na niego żaden cień. Jedna oferta to 17 wysokosprawnych paneli LG 300WP – ALL BLACK za łączną sumę 24 720 PLN. Cena za Wp tutaj to 4,94 PLN. Druga oferta to 19 paneli 270WP Polykristallij za sumę 22 384PLN. Paneli do montażu jest więcej, ale są bardziej opłacalne cenowo – 4,48 PLN/Wp. Ponieważ mamy duży dach, a oba panele są wysokiej jakości, decydujemy się na drugą opcję.

Cena za falownik do paneli fotowoltaicznych

Fotowoltaika to nie tylko panele fotowoltaiczne. Na wydajność systemu duży wpływ ma falownik.

Inwerter, (inaczej falownik, przetwornica) zamienia prąd stały produkowany przez panele fotowoltaiczne na prąd zmienny. Falownik jest stosunkowo drogim i skomplikowanym elementem instalacji fotowoltaicznej i zwykle zużywa się szybciej niż same panele. Koniecznie zwróć uwagę na długość gwarancji na inwerter przy ocenie kosztorysu całej inwestycji. Czasami producent oferuje serwis inwertera przedłużający gwarancję. To rozsądne rozwiązanie. Bez inwertera system nie może działać.

 

Przykładowe inwertery (ceny orientacyjne):

  Panel słoneczny lg 365q1c cena Panel słoneczny jbc monosol 305 cena
Marka SMA SMA
Model Sunny Tripower 6000TL-20 SMA Sunny Boy 3600 TL
Typ Trójfazowy Jednofazowy
Max. Moc 6125W 3880W
Cena 7700zł 5190zł

Jeśli zainteresowały Cię powyższe obliczenia, sprawdź jeszcze artykuł wyjaśniający, ile energii wyprodukuje panel fotowoltaiczny.

Ważne! W ocenie oferty uwzględnij konieczność wymiany lub serwisowania inwertera.

Fotowoltaika - koszt montażu

Cena montażu –  To bardzo ważne, by współpracę rozpocząć z właściwym instalatorem. Niektórzy w ofercie podają ceny netto, co niekoniecznie jest intuicyjne i może wprowadzić w błąd. Szczególnie strzeż się firm, które chcą, byś do czegoś się zobowiązał, jeszcze zanim dokonają oględzin Twojego dachu!

Generalnie gdy pracownicy już przyjadą i wejdą na dach, to zamontowanie kilku paneli więcej nie jest takim problemem i nie generuje wielu dodatkowych kosztów. Oznacza to, że większe instalacje są bardziej opłacalne, a małe instalacje 2-4kWp mają wyższą cenę za 1kWp, niż instalacje 8-10kWp.

Spytaj firmy o referencje od poprzednich klientów. Uzyskaj analizę oraz referencje od co najmniej trzech różnych firm. Orientacyjne ceny i trzy różne propozycje uzyskasz też za pomocą naszego kalkulatora który znajdziesz poniżej. Wypełniając formularz uzyskasz też dostęp do kilku bezpłatnych ofert do porównania.

W 30 sekund oblicz ile zaoszczędzisz korzystając z paneli słonecznych
 • W którym kierunku nachylony jest Twój dach?

  • Północ
  • Wschód
  • Południe
  • Zachód
23%

Dodatkowe czynniki wpływające na zyski z fotowoltaiki

Podatek VAT – istnieje możliwość zapłacenia niższego podatku VAT, równego 8%, za zakup aparatury oraz jej montaż, jednakże pod warunkiem, że kupujemy jako osoba fizyczna, na własne potrzeby, a montować będziemy na dachu. Instalacje wznoszone na ziemi muszą płacić VAT po stawce równej 23%.

Nachylenie i orientacja dachu w wysokim stopniu określa ilość promieni słonecznych docierających do paneli. Szczególnie ważna jest tu orientacja. Dach skierowany na południe jest najlepszym rozwiązaniem. Instalacja skierowana na wschód lub zachód nie jest wykluczona, ale musi być większa (i droższa), by generowała tę samą moc. Nachylenie dachu wpływa nieco na ilość  prądu generowaną w danej porze roku. Dachy spadowe o niskim nachyleniu lepiej działają latem, a o wysokim – zimą. Optymalnym rozwiązaniem w Polsce jest dach o normalnym pochyleniu 35 stopni.

Cień nawet na części instalacji wpływa na nią całą i obniża jej sprawność. Na logikę wydaje się, że zacieniony panel powinien działać gorzej, a reszta tak samo, jednak tak nie jest, bo wszystkie panele podłączone są do jednego inwertera. Problem można obejść kupując mniejszą liczbę wydajniejszych paneli, zamontowanych w optymalnych miejscach, lub inwestując w mikro-inwertery, które właśnie sprawiają, że zacieniony panel nie wpływa na pozostałe.

Fotowoltaika - zwrot inwestycji

Zwrot z inwestycji w panele fotowoltaiczne w Polsce zwykle trwa od 7 do 9 lat. Biorąc pod uwagę dziesiątki lat korzystania z tej aparatury, jest to wynik bardzo korzystny. A co, jeśli ktoś przedstawia wyliczenia pokazujące jeszcze szybszy zwrot? Nieuczciwi instalatorzy posługują się naciąganymi statystykami – zaokrąglają w górę koszty prądu, proponują niskiej jakości tanią aparaturę i nie uwzględniają cen jej napraw, nie tłumaczą zjawiska „magazynowania” prądu itp. Oferty obiecujące zwrot po 4 latach trzeba uważać za niesmaczny żart – chyba, że uzyskamy dotację obejmującą 80% kosztów instalacji.

Rada: porównaj co najmniej trzy oferty od różnych instalatorów. Daj każdemu z nich szansę na zapoznanie się z warunkami panującymi na miejscu.

Przykładowe ceny instalacji paneli słonecznych:

Orientacyjne ceny brutto.

Przykład 1: Nowaccy zużywają 3500 kWh rocznie i mają dach skierowany na południowy-wschód, z półcieniem w godzinach porannych
 • Nachylenie dachu: 55 ° (strata 5%)
 • Orientacja dachu: południowo-wschodnia (strata 5%)
 • Cień: umiarkowany (10% straty)
 • Panele słoneczne: 14 paneli słonecznych "IBC MonoSol 305 ZX5"
 • Inwerter: SMA Sunny Boy 3600
 • Cena instalacji: 21700 PLN (z montażem)
 • Moc instalacji: 4.57 KWp
 • PLN/ Wp = 4,74
Przykład 2: Jan i jego 4-osobowa rodzina zużywają 6000 kWh rocznie i chcą zainstalować panele słoneczne z najwyższej półki, ponieważ mają mały, ale korzystnie usytuowany dach.
 • Nachylenie dachu: 35 ° (bez strat)
 • Orientacja dachu: południowy zachód (bez strat)
 • Cień: brak (bez straty)
 • Panele słoneczne: 18 paneli słonecznych "LG365Q1C-A5"
 • Inwerter: SMA Tripower 6000TL
 • Cena instalacji: 44 000 PLN (z montażem)
 • Moc instalacji: 6.57 KWp
 • PLN/Wp = 6,70
Przykład 3: Kowalscy zużywają rocznie 5000 kWh. Duży skierowany na południe dach bez cienia stwarza idealne warunki dla paneli fotowoltaicznych. Wybierają zestaw paneli o najniższej cenie.
 • Nachylenie instalacji: 35 ° (bez strat)
 • Orientacja instalacji: południe
 • Cień: brak (bez straty)
 • Panele słoneczne: 21 paneli słonecznych "TRINA TSM-270PD05A"
 • Inwerter: SMA Tripower 6000TL
 • Cena instalacji: 25 000 PLN (z montażem)
 • Moc instalacji: 5.67 kWp
 • PLN/Wp = 4,41
W skrócie: 1 kWp rozsądnej jakości instalacji kosztuje w Polsce od 4 do 6 tysięcy PLN.

Panele fotowoltaiczne w Polsce - perspektywy na przyszłość

W Polsce na cenę paneli fotowoltaicznych i zwrot z inwestycji wpływają jeszcze kolejne czynniki: wzrastające ceny energii, rosnący popyt na odnawialne źródła energii oraz dotacje.

Cena energii - Instytut Energii Odnawialnej opublikował raport ostrzegający, że "braki węgla kamiennego na rynku krajowym oraz rosnące ceny surowców energetycznych na rynkach zagranicznych z pewnością negatywnie odbiją się na kosztach paliwa w polskiej elektroenergetyce". Co gorsza, "koszty mogą narastać w znacznie szybszym tempie niż dotychczas", a ogromne inwestycje w energetykę węglową, gazową i jądrową oraz utrzymanie bardzo wysokiego udziału energetyki węglowej "obciążą przede wszystkim odbiorców końcowych".

Z opublikowanych analiz wynika, że za 25 lat, w roku 2043, energia może być droższa nawet o 40% wobec cen dzisiejszych. Jeśli te przepowiednie się sprawdzą, może to ogromnie zwiększyć popyt, a więc i ceny, na instalacje fotowoltaiczne. Dla posiadających już podobne systemy będzie to oznaczało nawet większe oszczędności.

Popyt na instalacje fotowoltaiczne – Dane udostępnione w roku 2018 przez Urząd Regulacji Energetyki świadczą o ogromnym wzroście zainteresowania fotowoltaiką na przestrzeni ostatnich lat. Podczas gdy w 2012 roku moc zainstalowana w instalacjach wykorzystujących energię promieniowania słonecznego wynosiła zaledwie 1,29 MW, to w roku 2018 jest to już 110,563 MW. W tym czasie powstało na rynku krajowym wiele firm specjalizujących się w wytwarzaniu ogniw fotowoltaicznych oraz montujących i serwisujących instalacje.

W ostatnich latach ceny paneli fotowoltaicznych wyraźnie spadały, głównie w wyniku ulepszeń procesu produkcyjnego, lecz patrząc na ceny w latach 2016-2017 są podstawy by wnioskować, że rynek dojrzał i raczej nie ma co już liczyć na duże obniżki. Błędne byłoby też czekanie z inwestycją na dalsze rozwinięcie technologii, ta bowiem jest w użyciu już od kilkudziesięciu lat. Poniżej znajdą Państwo wykres przedstawiający spadające ceny fotowoltaiki na przestrzeni ostatnich 40 lat.

wykres zmian ceny paneli fotowoltaicznych

Nasz zachodni sąsiad, Niemcy, to światowy lider w produkcji energii ze Słońca. Ze względu na podobne położenie względem naszej gwiazdy, pobieranie wzorców zza zachodniej granicy, wsparcie rządu, rozwinięty przemysł z ustabilizowanymi cenami należy przyjąć dalszy wartki wzrost zainteresowania fotowoltaiką, co może wręcz wpłynąć na podwyżkę cen w przyszłych latach.

Dotacje - Urząd Regulacji Energetyki w swoim stanowisku na temat odnawialnych źródeł energii stwierdza, że ze względu na zobowiązania wynikające m.in. z pakietu klimatycznego, Polska do 2020 r. “ma obowiązek uzyskać 15% udział OZE w zużyciu energii”, a fotowoltaika ma być ważnym składnikiem miksu energetycznego. Przekłada się to na wsparcie rządu w formie dotacji m.in. dla instalacji fotowoltaicznych.

W niektórych miastach już teraz wdrożone są szerokozakrojone programy ograniczania ilości niskiej emisji poprzez poprawę efektywności energetycznej, wymianę starych instalacji cieplnych oraz montaż nowych, wykorzystujących odnawialne źródła energii, w tym paneli fotowoltaicznych. Na przykład w Toruniu trwa program Słonecznik 2018-2019, który zakłada dotacje o łącznej wysokości 14 milionów złotych na ten cel, udzielanych w formie pożyczki z możliwością częściowego umorzenia (do 15%). Więcej informacji znajdziesz na stronie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Dotacje to duże wsparcie dla inwestorów zainteresowanych fotowoltaiką.

W 30 sekund oblicz ile zaoszczędzisz korzystając z paneli słonecznych
 • W którym kierunku nachylony jest Twój dach?

  • Północ
  • Wschód
  • Południe
  • Zachód
23%

Ulga podatkowa - 1 stycznia 2019 weszła w życie ustawa umożliwiająca osobom prywatnym odliczenie od podatku kwoty wyłożonej na przedsięwzięcia termomodernizacyjne - w tym na panele fotowoltaiczne. Kwota odliczenia, którą w ciągu 6 kolejnych lat można odpisywać w zeznaniach PIT, wynosi 53 000 PLN. Ulga podatkowa to duże ułatwienie dla tych, którm marzy się domowa fotowoltaika. Cena systemu pokryta z dotacji nie podlega odliczeniu.

Zakup paneli słonecznych w 2019 roku.

Podsumujmy.

Biorąc pod uwagę dotacje, stanowiące wiatr w żagle dla nowych instalacji fotowoltaicznych, korzystną w ostatnich latach koniunkturę dla Polski, uzasadnione prognozy znaczącego wzrostu cen energii w niedalekiej przyszłości oraz dojrzały stan krajowego rynku energii odnawialnej, właściwym jest wniosek, że lata 2018-2019 to korzystny okres dla inwestycji w instalację fotowoltaiczną.

Właściwe podejście do tematu to zebranie przynajmniej trzech ofert od różnych inwestorów, którzy na podstawie oględzin są w stanie przedstawić rzetelne dane dotyczące zwrotu inwestycji oraz całkowity koszt takowej. We własnych obliczeniach uwzględnij też koszty dodatkowe. Z takimi informacjami zyskasz możliwość podjęcia racjonalnej decyzji. Inwestycja w panele się opłaca, a zwrot nastąpi w ciągu 7 do 15 lat.

Ile prądu zużywasz rocznie?

-
3500 kWH
+