Menu

Czy mogę zainstalować panele słoneczne na ziemi?

Tak, dlaczego nie? Może to być idealnym rozwiązaniem, jeśli dach nie oferuje odpowiednich warunków.

Opublikowane przez Michał Jarosz

Ostatnia edycja: 27/05/2020

Czas lektury: 2 min

To ciekawy pomysł, zwłaszcza gdy posiadasz jakąś niewykorzystaną powierzchnię terenu. Ważnym czynnikiem jest to, aby ziemia, na której mają być zainstalowane panele PV, nie była zacieniana przez drzewa czy budynki. Jest to bardziej prawdopodobne niż w przypadku, gdy instalacja jest umiejscowiona na dachu.

Z ostatniej chwili!

Od 18 listopada 2019 roku obowiązuje ustawa, która wprowadza jednolitą stawkę podatku VAT na panele słoneczne. Dzięki temu instalacje montowane na ziemi, na gruncie działki prosumenta (max 300m2, będą objęte niższym podatkiem VAT, wynoszącym 8%, zamiast dotychczasowych 23%. Więcej w tym artykule.

Za granicą, instalacje fotowoltaiczne na ziemi są dość powszechne. Często można je zobaczyć w Niemczech. Te mikroelektrownie są prowadzone głównie przez firmy, rząd lub jakąś społeczność, a nie przez osoby fizyczne.

Różnica w cenie

Koszty umiejscowienia paneli słonecznych na ziemi są zwykle większe, niż w przypadku instalacji na dachu o warunkach idealnych pod panele słoneczne. To dlatego, panele mocowane na gruncie wymagają bardziej skomplikowanej konstrukcji nośnej, zwłaszcza, gdy potrzebne są betonowe fundamenty.

Zazwyczaj więc, koszty są wyższe od konwencjonalnej instalacji na dachu pochyłym. Dzieje się tak, ponieważ pod panelami PV muisi znajdować się struktura, dzięki której będą mogły być nachylone pod właściwym kątem. Struktura ta wymaga solidnego mocowania, aby panele były mocno przytwierdzone do podłoża, co jest bardzo ważne w przypadku ekstremalnych warunków pogodowych.

Fotowoltaika naziemna - zalety

Panele fotowoltaiczne na ziemi mają jednak też spore zalety. Konstrukcję można wyposażyć w specjalny system nadążny, obracający panele fotowoltaiczne w kierunku słońca pod optymalnym kątem. Zwiększa to wydajność nawet o 30%.

W Polsce na wszystkie instalacje fotowoltaiczne wolnostojące o mocy do 40kW nie są wymagane żadne zgłoszenia ani zezwolenia budowlane. Jest tylko jeden wyjątek, kiedy panele zostaną przytwierdzone na stałe do podłoża (np za pomocą fundamentów). Wówczas konieczne będzie uzyskanie decyzji, pozwolenia na budowę - na zasadach ogólnych.

Dowiedz się w 60 sekund czy fotowoltaika Ci się opłaci

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

0 - 5 stopni

Prawie płaski

5-25 stopni

Normalnie nachylony

25 - 35 stopni

Bardzo nachylony

Pow. 35 st.

Dużą zaletą instalacji PV umiejscowionych na ziemi jest łatwość konserwacji i czyszczenia . Inną zaletą jest to, że można je zainstalować z prawie idealną orientacją i nachyleniem. Dodatkowo, możesz zdecydować się na system śledzenia, który będzie obracał panele w kierunku słońca, co znacznie zwiększy ich wydajność.

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 13 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 4 min

Czytaj dalej arrow