Menu

Panele fotowoltaiczne z Chin - czy warto je kupować?

Chińskie produkty są znane ze swoich niskich cen, ale nie mają na świecie zbyt dobrej renomy jeśli chodzi o niezawodność, a instalacja fotowoltaiczna to inwestycja na lata. Czy opłaca się oszczędzać? Czy panele fotowoltaiczne z Chin naprawdę są takie złe?

Opublikowane przez Dawid Kaczmarczyk

Ostatnia edycja: 15/11/2022

Czas lektury: 4 min

Zacznijmy od uspokajających informacji: Chiny to absolutny lider rynku, zarówno jeśli chodzi o produkcję gotowych paneli, jak i półproduktów. W pierwszej 10 producentów paneli słonecznych o największych mocach przerobowych, 8 pochodzi z Chin.

Fakt:

Chiny to absolutny lider rynku fotowoltaicznego, jeśli chodzi o ich produkcję.

Jakich producentów możemy wymienić? Najważniejsi chińscy producenci to:

Kto kupuje ich produkty? Znakomita większość produkcji chińskich fabryk trafia na rozmaite farmy fotowoltaiczne. Chcąc zrozumieć ten fenomen, musimy zrozumieć, co kupuje przeciętny inwestor.

Przeciętny inwestor nie kupuje paneli premium. Z prostego powodu - są bardzo drogie, co zmniejsza opłacalność inwestycji.

Przeciętny inwestor nie kupuje też niesprawdzonego badziewia. Powód jest równie prosty - farma fotowoltaiczna nawiedzana ciągłymi awariami nie przynosi zysków.

Inwestorzy celują w dobre i tanie. I takie właśnie są chińskie panele słoneczne. W końcu nikt nie wydaje milionów dolarów na wadliwy sprzęt, a już z pewnością nie banki finansujące takie przedsięwzięcia. Dodajmy też, że takie banki dysponują mnóstwem danych z już istniejących instalacji, na podstawie których podejmują decyzję o zakupie paneli konkretnego producenta.

Tutaj należy się jednak słowo przestrogi: Farmy fotowoltaiczne mogą sobie pozwolić na okazjonalne awarie pojedynczych paneli, szczególnie między 12 a 25 rokiem użytkowania. Mają metody wykrywania takich usterek oraz sprzęt i wyszkolonych ludzi, by te panele szybko wymienić. Poza tym wymiana poszczególnych paneli jest tam po prostu łatwiejsza.

Jeśli chodzi o instalacje domowe, sytuacja jest nieco inna - nawet jeden wadliwy panel to problem dla całej instalacji. Jest to główny powód, dla których wielu ludzi decyduje się na panele premium, a tych w Chinach nie znajdziesz. A co można tam znaleźć?

Jak wybrać dobre panele słoneczne z Chin?

Należy pamiętać, że chociaż wiele chińskich producentów produkuje panele dobre i tanie, to jednak są tam też fabryki paneli byle jakich i jeszcze tańszych. Takich naprawdę nie warto kupować.

Jak jednak rozpoznać, które chińskie panele są warte zakupu? Sprawdź:

 • Czy są Tier-1?
  Tier-1 to status nadawany producentom, którzy cieszą się zaufaniem banków i inwestorów farm fotowoltaicznych. Chińskie panele bez Tier-1 to prawie na pewno złe panele. Sprawdź:
  Lista wybranych producentów Tier-1
 • Czy zdobywają wyróżnienia w badaniach DNV GL oraz PVEL?

  Instytut PVEL we współpracy z DNV GL badają niezawodność paneli fotowoltaicznych różnych producentów i bezpłatnie publikują wyniki tych badań. Sprawdzenie wyników danej chińskiej fabryki na kilka lat do tyłu da Ci wyobrażenie o jakości ich produktów. Sprawdź:
  Zestawienie wyników PVEL 2019

 • Czy mają przedstawicielstwo w Polsce, albo chociaż w Europie?
  W przypadku, gdy instalator zamknie interes, gwarantem paneli stanie się ich producent. Jeśli ten producent nie ma przedstawicielstwa w Polsce, ani w Europie, złożenie reklamacji może być niemożliwe.

 • Jaką ocenę otrzymali w serwisie fotowoltaikaonline.pl?
  Sprawdzamy te i inne czynniki i sami wystawiamy ocenę różnym producentom. Szeroko opisujemy to w recenzjach. Sprawdź:
  Ranking producentów

Ostatnie słowo przestrogi - jeśli oferta wydaje się zbyt dobra, by była prawdziwa, to zwykle tak właśnie jest. Panele słoneczne z Chin mogą bezawaryjnie służyć całymi latami, ale decyzję należy podjąć z głową.

Chińskie panele fotowoltaiczne - opinie

Zobaczmy jakie opinie otrzymują panele słoneczne z Chin w zagranicznych serwisach:

 • JA Solar - "Bez problemu mogę polecić" 4,3 (70 opinii)
 • Trina Solar - "Opłacalne połączenie ceny i niezawodności"4,4 (333 opinie)
 • LONGi Solar - "Bez problemu zainstalowałbym LONGi na moim dachu"4,6 (47 opinii)
 • Jinko Solar - "oferuje dobrą niezawodność i konkurencyjne ceny"4,6 (47 opinii)

— Solarquotes.com.au (Australia)

 • JA Solar - "Wiodący dostawca rozwiązań z zakresu energii słonecznej"4,6 (5 opinii)
 • Trina Solar - "Wiodący dostawca rozwiązań z zakresu energii słonecznej"4,86 (106 opinii)
 • LONGi Solar - "Z całą pewnością nowa fotowoltaiczna potęga"4,38 (13 opinii)
 • Jinko Solar - "Reprezentuje światową klasę w kwestii ceny i jakości"4,7 (71 opinii)

— Solarreviews.com (USA)

Dane aktualne na Q2 2019.

Właściwy instalator podstawą sukcesu

Według raportu TÜV Rheinland największym zagrożeniem dla paneli fotowoltaicznych jest ich niewłaściwa instalacja. Okazuje się więc, że oprócz kupna właściwych paneli, ważne jest zatrudnienie właściwych ludzi do pracy.

Jak znaleźć właściwego? Najlepiej jest spotkać się z kilkoma i porównać ich podejście i oferty. Jeśli wypełnisz darmową prośbę o oferty , skontaktujemy Cię z kilkoma instalatorami z Twojej okolicy, a Ty będziesz mógł porównać ich propozycje i podjąć właściwą decyzję.

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 2 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 5 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 8 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 8 min

Czytaj dalej arrow