Menu

Falowniki Hypontech – recenzja, opinie

Hypontech to mało znana i młoda marka produkująca inwertery. Czy warto zwrócić na nią uwagę? Sprawdzamy!

Chiny

employees Brak informacji pracowników

clock Od 2018

Zastanawiasz się nad zakupem inwertera do fotowoltaiki Hypontech do swojej instalacji? W dzisiejszej recenzji dokładnie przyjrzymy się tej marce i odpowiemy na najważniejsze pytanie – czy warto kupić falownik Hypontech do fotowoltaiki?

Weźmiemy pod uwagę m.in. wydajność, wiarygodność, opłacalność czy niezawodność. Nie zapomnimy także omówić wszystkie serie falowników, które Hypontech ma w swojej ofercie. Zaczynajmy!

Hypontech – co to za marka?

Hypontech to chińskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją… inwerterów do fotowoltaiki. Zostało założone w 2018 roku w mieście Suzhou.

Producent deklaruje, że 50% zatrudnionych w firmie osób związanych jest z pracami badawczo-rozwojowymi. Hypontech posiada bowiem własne laboratoria.

Obecnie Hypontech dostarcza swoje falowniki do ponad 50 krajów na 6-ciu kontynentach, co jest dobrym wynikiem, jak na tak krótki staż firmy na rynku.

Marka silnie zaznaczyła swoją obecność na europejskim rynku, a w szczególności na polskim – firma otrzymała nawet wyróżnienie Top Brand PV Inverter w naszym kraju wydane przez EUPD Research – organizację zajmującą się badaniem rynku.

Hypontech od 2018 roku stale zwiększa swoje zdolności produkcyjne i otrzymuje kolejne nagrody np. Top Design Award na polskich targach ENEX 2022 w Kielcach.

Nasza ocena inwerterów Hypontech

Co nam się podoba?

  • W ofercie zarówno inwertery jednofazowe, trójfazowe i hybrydowe
  • Łączność WiFi w standardzie
  • 12 lat gwarancji podstawowej

Co nam się nie podoba

  • Dość „toporny” design”
  • Brak inwerterów dla większych instalacji w ofercie

Niezawodność

W naszych recenzjach mówiąc o niezawodności, mamy na myśli odporność na upływ czasu, jak i na uciążliwe warunki. Mierzymy ją na podstawie gwarancji oraz ocen niezależnych instytutów.

Gwarancja: Wszystkie inwertery Hypontech objęte są 12-letnią gwarancją podstawową, co jest bardzo dobrą propozycją – choć nie „elitarną”.

Wydajność

Wydajność inwerterów Hypontech jest na solidnym poziomie, choć nieco zróżnicowanym w zależności od serii – dlatego zapoznaj się z konkretnymi modelami w dalszej części recenzji. Mowa o wartościach rzędu 97,5% do 99%. Hypontech trzyma zatem wysoki poziom.

Wiarygodność

Niestety ten chiński producent jest obecny na rynku bardzo krótko i niestety musimy to w tym miejscu podkreślić. Jednakże bardzo szybko zaczął dystrybuować swoje inwertery na europejski rynek, w tym polski. Z drugiej strony należy pamiętać, że przedsiębiorstwo bardzo silnie stawia na prace badawczo-rozwojowe, za co zawsze dajemy plusa. Na dodatek wszystkie produkty objęte są renomowaną certyfikacją TÜV, która potwierdza ich wysokie standardy w zakresie bezpieczeństwa.

Opłacalność

Biorąc pod uwagę dobre warunki gwarancyjne, łączność WiFi w standardzie, przyzwoitą sprawność – uważamy, że falowniki Hypontech są opłacalne w zakupie. Ich cena jest dość standardowa – za klasyczny trójfazowy inwerter o mocy 8 kW zapłacimy bowiem około 4 500 zł.

Dowiedz się w 60 sekund czy fotowoltaika Ci się opłaci

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

0 - 5 stopni

Prawie płaski

5-25 stopni

Normalnie nachylony

25 - 35 stopni

Bardzo nachylony

Pow. 35 st.

Serie i modele falowników Hypontech

Tak jak wspomnieliśmy – Hypontech posiada w swojej ofercie inwertery 1-fazowe, 3-fazowe, hybrydowe ( 1-fazowe i 3-fazowe), jak również mikroinwertery. Poniżej opisujemy każdą z tych serii.

Mikroinwertery – seria HMS 800W/1600W

Zacznijmy od serii mikroinwerterów oznaczonej jako HMS. Wyróżniają się one oczywiście najwyższym stopniem ochrony IP67 (umiejscowienie najczęściej pod modułami fotowoltaicznymi). Pierwszy wariant 800W może obsługiwać maksymalnie dwa panele o mocy do 550 Wp, natomiast 1600W aż 4 panele o maksymalnej mocy 600 Wp. Maksymalna sprawność wynosi 96,5%. Chłodzenie jest natomiast pasywne – charakterystyczne dla mikroinwerterów.

Falowniki łańcuchowe jednofazowe i trójfazowe

Zacznijmy od klasycznych szeregowych falowników.

hypontech czerwone

Seria HPK 1-3K

Seria charakteryzująca się przede wszystkim… czerwoną obudową i zasilaniem jednofazowym. W ramach serii wyróżniamy aż pięć wariantów mocy: 1 kW, 1.5 kW, 2 kW, 2.5 kW, 3 kW. Są to więc bardzo małe inwertery. Ważona sprawność wynosi dla tych inwerterów około 96.4 – 97.6%, co nie jest wynikiem spektakularnym, jednak wciąż solidnym. Stopień ochrony to IP65 (można stosować na zewnątrz), natomiast chłodzenie jest pasywne. Podoba nam się jednak bardzo cicha praca <20dB, co jest plusem tej serii.

Seria HPS 3-6,5K

Kolejna seria to również czerwone inwertery – tym razem z dwoma regulatorami MPPT. Sprawność jest tutaj zatem nieco wyższa. Wciąż mamy do czynienia z pasywnym chłodzeniem. Warianty mocy to: 3 kW, 3,68 kW, 4 kW, 5 kW, 6 kW, 6,5 kW.

Seria HPS 7-10K

I kolejna odsłona czerwonych falowników Hypontech. Również posiadają chłodzenie naturalne (co przy tych mocach powinno zacząć się zmieniać na aktywne, mały minus). Sprawność także znajduje się na poziomie 97,6%. Moce poszczególnych urządzeń z tej serii to: 7 kW, 8 kW, 9 kW, 10 kW.

hypontech niebieskie

Seria HPT 3-11K

Kolejna seria natomiast to obudowa w kolorze niebieskim i zasilanie trójfazowe. Mamy tutaj do czynienia z większą ilością podtypów pod kątem mocy: 3 kW, 4 kW, 5 kW, 6 kW, 8 kW, 10 kW, 10,5 kW. Rozmawiamy więc już o sensownych zastosowaniach przy fotowoltaice. Dwa punkty MPPT przełożyły się najprawdopodobniej na zwiększenie średniej sprawności do poziomu około 97,5%, co jest już wynikiem dobrym.

Seria HPT 15-25K

Kolejna seria w kolorze niebieskim – czyli zasilanie trójfazowe. Również posiada dwa regulatory MPPT, jednakże prawdopodobnie ze względu na większe moce tych urządzeń, zastosowano już chłodzenie aktywne powietrzem za pomocą wentylatora.

Seria HPT 30-50K

I mocniejsze inwertery trójfazowe o mocach: 30 kW, 33 kW, 36 kW, 40 kW, 50 kW. Sprawność na poziomie 98,3% jest naprawdę solidna. W tych urządzeniach zastosowano aż cztery regulatory MPPT.

Oszczędź do 30% dzięki porównaniu ofert

Wystarczy poświęcić 60 sekund na wypełnienie jednego krótkiego formularza, a skontaktujemy Cię z kilkoma firmami w Twojej okolicy. Porównaj kilka ofert za darmo, bez zobowiązań!

location

check W 60 sekund

check Za darmo

check Do 30% oszczędności

Falowniki hybrydowe jednofazowe

Falowniki hybrydowe to coraz popularniejsze rozwiązanie, które pozwala na jednoczesne zużywanie energii elektrycznej w domu, jak i magazynowanie jej w specjalnych bateriach (magazyny energii). Coraz bardziej opłacalne rozwiązanie ze względu na transformację energetyki w stronę dynamicznych cen energii, stąd wzrastająca popularność falowników hybrydowych. We wszystkich poniższych inwerterach zastosowano chłodzenie naturalne. W tej serii mamy z kolei białą obudowę!

hypontech białe

Seria HHS 3-6K

Sprawność ładowania magazynu i przekształcania prądu na AC (prąd zmienny) wynosi około 98%, co jest dobrym wynikiem. W przypadku tej serii mówimy o naturalnym chłodzeniu i urządzeniach o mocy: 3,3 kW, 3,68 kW, 5 kW, 6 kW. W całej serii zastosowano dwa regulatory MPPT na urządzenie.

Seria HBS 3-6K

Seria HBS 3-6K o mocach 3 kW, 3,68 kW, 5 kW, 6 kW – przeznaczona jest wyłącznie do ładowania i rozładowywania magazynów energii. Sprawność wynosi natomiast 97%.

Seria HHT 5-12K

Ta seria trójfazowych falowników to natomiast większe moce: 5 kW, 6 kW, 8 kW, 10 kW i 12 kW. Inwertery z tej serii przeznaczone są zarówno do ładowania magazynu energii, jak również przekazywania prądu do budynku na własne potrzeby. Sprawność ładowania wynosi 98% natomiast sprawność europejska 97,3% - 97,4%.

Seria HBT 5-12K

I ostatnia seria „białych” inwerterów analogicznie służy tylko do ładowania i rozładowywania magazynów energii w instalacjach off-grid.

Inwertery Hypontech - opinie

"Bardzo porządne falowniki do fotowoltaiki. Polecam."

-Marek, solmix.pl

"Dobry stosunek jakości do ceny falownika, dobrze wygląda, bardzo cichy podczas pracy latem. Super wysoka wydajność. Instalator stwierdził, że jest łatwy w montażu. Podoba nam się również platforma monitorująca. Jest przyjazny dla użytkownika. Polecę tę markę wszystkim"

-Roy z. (źródło: Productreview.com.au)

Instalatorzy współpracujący z Hypontech

Pamiętaj, wybór instalatora jest kluczowy! Niewłaściwy montaż może unieważnić gwarancję, obniżyć wydajność i spowodować usterki! Poniżej znajdziesz listę polecanych przez nas instalatorów.

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 7 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 10 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 16 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 14 min

Czytaj dalej arrow

Opublikowane przez Adam Skrzyński Doradca OZE

Pasjonat technologii OZE. Poszukiwacz maksymalnej wydajności, niezawodności i bezpieczeństwa w "zielonej energetyce".