Menu
Hypontech to mało znana i młoda marka produkująca inwertery. Czy warto zwrócić na nią uwagę? Sprawdzamy!
Chiny
Brak informacji pracowników
Od 2018
Zastanawiasz się nad zakupem inwertera do fotowoltaiki Hypontech do swojej instalacji? W dzisiejszej recenzji dokładnie przyjrzymy się tej marce i odpowiemy na najważniejsze pytanie – czy warto kupić falownik Hypontech do fotowoltaiki?
Weźmiemy pod uwagę m.in. wydajność, wiarygodność, opłacalność czy niezawodność. Nie zapomnimy także omówić wszystkie serie falowników, które Hypontech ma w swojej ofercie. Zaczynajmy!
Hypontech to chińskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją… inwerterów do fotowoltaiki. Zostało założone w 2018 roku w mieście Suzhou.
Producent deklaruje, że 50% zatrudnionych w firmie osób związanych jest z pracami badawczo-rozwojowymi. Hypontech posiada bowiem własne laboratoria.
Obecnie Hypontech dostarcza swoje falowniki do ponad 50 krajów na 6-ciu kontynentach, co jest dobrym wynikiem, jak na tak krótki staż firmy na rynku.
Marka silnie zaznaczyła swoją obecność na europejskim rynku, a w szczególności na polskim – firma otrzymała nawet wyróżnienie Top Brand PV Inverter w naszym kraju wydane przez EUPD Research – organizację zajmującą się badaniem rynku.
Hypontech od 2018 roku stale zwiększa swoje zdolności produkcyjne i otrzymuje kolejne nagrody np. Top Design Award na polskich targach ENEX 2022 w Kielcach.
Co nam się podoba?
Co nam się nie podoba
W naszych recenzjach mówiąc o niezawodności, mamy na myśli odporność na upływ czasu, jak i na uciążliwe warunki. Mierzymy ją na podstawie gwarancji oraz ocen niezależnych instytutów.
Gwarancja: Wszystkie inwertery Hypontech objęte są 12-letnią gwarancją podstawową, co jest bardzo dobrą propozycją – choć nie „elitarną”.
Wydajność inwerterów Hypontech jest na solidnym poziomie, choć nieco zróżnicowanym w zależności od serii – dlatego zapoznaj się z konkretnymi modelami w dalszej części recenzji. Mowa o wartościach rzędu 97,5% do 99%. Hypontech trzyma zatem wysoki poziom.
Niestety ten chiński producent jest obecny na rynku bardzo krótko i niestety musimy to w tym miejscu podkreślić. Jednakże bardzo szybko zaczął dystrybuować swoje inwertery na europejski rynek, w tym polski. Z drugiej strony należy pamiętać, że przedsiębiorstwo bardzo silnie stawia na prace badawczo-rozwojowe, za co zawsze dajemy plusa. Na dodatek wszystkie produkty objęte są renomowaną certyfikacją TÜV, która potwierdza ich wysokie standardy w zakresie bezpieczeństwa.
Biorąc pod uwagę dobre warunki gwarancyjne, łączność WiFi w standardzie, przyzwoitą sprawność – uważamy, że falowniki Hypontech są opłacalne w zakupie. Ich cena jest dość standardowa – za klasyczny trójfazowy inwerter o mocy 8 kW zapłacimy bowiem około 4 500 zł.
Dowiedz się w 60 sekund czy fotowoltaika Ci się opłaci
Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji
Tak jak wspomnieliśmy – Hypontech posiada w swojej ofercie inwertery 1-fazowe, 3-fazowe, hybrydowe ( 1-fazowe i 3-fazowe), jak również mikroinwertery. Poniżej opisujemy każdą z tych serii.
Zacznijmy od serii mikroinwerterów oznaczonej jako HMS. Wyróżniają się one oczywiście najwyższym stopniem ochrony IP67 (umiejscowienie najczęściej pod modułami fotowoltaicznymi). Pierwszy wariant 800W może obsługiwać maksymalnie dwa panele o mocy do 550 Wp, natomiast 1600W aż 4 panele o maksymalnej mocy 600 Wp. Maksymalna sprawność wynosi 96,5%. Chłodzenie jest natomiast pasywne – charakterystyczne dla mikroinwerterów.
Zacznijmy od klasycznych szeregowych falowników.
Seria charakteryzująca się przede wszystkim… czerwoną obudową i zasilaniem jednofazowym. W ramach serii wyróżniamy aż pięć wariantów mocy: 1 kW, 1.5 kW, 2 kW, 2.5 kW, 3 kW. Są to więc bardzo małe inwertery. Ważona sprawność wynosi dla tych inwerterów około 96.4 – 97.6%, co nie jest wynikiem spektakularnym, jednak wciąż solidnym. Stopień ochrony to IP65 (można stosować na zewnątrz), natomiast chłodzenie jest pasywne. Podoba nam się jednak bardzo cicha praca <20dB, co jest plusem tej serii.
Kolejna seria to również czerwone inwertery – tym razem z dwoma regulatorami MPPT. Sprawność jest tutaj zatem nieco wyższa. Wciąż mamy do czynienia z pasywnym chłodzeniem. Warianty mocy to: 3 kW, 3,68 kW, 4 kW, 5 kW, 6 kW, 6,5 kW.
I kolejna odsłona czerwonych falowników Hypontech. Również posiadają chłodzenie naturalne (co przy tych mocach powinno zacząć się zmieniać na aktywne, mały minus). Sprawność także znajduje się na poziomie 97,6%. Moce poszczególnych urządzeń z tej serii to: 7 kW, 8 kW, 9 kW, 10 kW.
Kolejna seria natomiast to obudowa w kolorze niebieskim i zasilanie trójfazowe. Mamy tutaj do czynienia z większą ilością podtypów pod kątem mocy: 3 kW, 4 kW, 5 kW, 6 kW, 8 kW, 10 kW, 10,5 kW. Rozmawiamy więc już o sensownych zastosowaniach przy fotowoltaice. Dwa punkty MPPT przełożyły się najprawdopodobniej na zwiększenie średniej sprawności do poziomu około 97,5%, co jest już wynikiem dobrym.
Kolejna seria w kolorze niebieskim – czyli zasilanie trójfazowe. Również posiada dwa regulatory MPPT, jednakże prawdopodobnie ze względu na większe moce tych urządzeń, zastosowano już chłodzenie aktywne powietrzem za pomocą wentylatora.
I mocniejsze inwertery trójfazowe o mocach: 30 kW, 33 kW, 36 kW, 40 kW, 50 kW. Sprawność na poziomie 98,3% jest naprawdę solidna. W tych urządzeniach zastosowano aż cztery regulatory MPPT.
Wystarczy poświęcić 60 sekund na wypełnienie jednego krótkiego formularza, a skontaktujemy Cię z kilkoma firmami w Twojej okolicy. Porównaj kilka ofert za darmo, bez zobowiązań!
W 60 sekund
Za darmo
Do 30% oszczędności
Falowniki hybrydowe to coraz popularniejsze rozwiązanie, które pozwala na jednoczesne zużywanie energii elektrycznej w domu, jak i magazynowanie jej w specjalnych bateriach (magazyny energii). Coraz bardziej opłacalne rozwiązanie ze względu na transformację energetyki w stronę dynamicznych cen energii, stąd wzrastająca popularność falowników hybrydowych. We wszystkich poniższych inwerterach zastosowano chłodzenie naturalne. W tej serii mamy z kolei białą obudowę!
Sprawność ładowania magazynu i przekształcania prądu na AC (prąd zmienny) wynosi około 98%, co jest dobrym wynikiem. W przypadku tej serii mówimy o naturalnym chłodzeniu i urządzeniach o mocy: 3,3 kW, 3,68 kW, 5 kW, 6 kW. W całej serii zastosowano dwa regulatory MPPT na urządzenie.
Seria HBS 3-6K o mocach 3 kW, 3,68 kW, 5 kW, 6 kW – przeznaczona jest wyłącznie do ładowania i rozładowywania magazynów energii. Sprawność wynosi natomiast 97%.
Ta seria trójfazowych falowników to natomiast większe moce: 5 kW, 6 kW, 8 kW, 10 kW i 12 kW. Inwertery z tej serii przeznaczone są zarówno do ładowania magazynu energii, jak również przekazywania prądu do budynku na własne potrzeby. Sprawność ładowania wynosi 98% natomiast sprawność europejska 97,3% - 97,4%.
I ostatnia seria „białych” inwerterów analogicznie służy tylko do ładowania i rozładowywania magazynów energii w instalacjach off-grid.
"Bardzo porządne falowniki do fotowoltaiki. Polecam."
-Marek, solmix.pl
"Dobry stosunek jakości do ceny falownika, dobrze wygląda, bardzo cichy podczas pracy latem. Super wysoka wydajność. Instalator stwierdził, że jest łatwy w montażu. Podoba nam się również platforma monitorująca. Jest przyjazny dla użytkownika. Polecę tę markę wszystkim"
-Roy z. (źródło: Productreview.com.au)
Pamiętaj, wybór instalatora jest kluczowy! Niewłaściwy montaż może unieważnić gwarancję, obniżyć wydajność i spowodować usterki! Poniżej znajdziesz listę polecanych przez nas instalatorów.