Menu

Zestaw fotowoltaiczny do samodzielnego montażu - co powinieneś wiedzieć, zanim kupisz?

Tak, fotowoltaika DIY (ang. Do It Yourself / Zrób To Sam), jest dobrze reprezentowana na rynku. Sprzedawane zestawy zawierają wszystkie potrzebne nam materiały do montażu. Czy mogę więc oszczędzić na montażu?

Opublikowane przez Michał Jarosz

Ostatnia edycja: 27/05/2020

Czas lektury: 6 min

Jedynym warunkiem jakim musimy spełnić, aby zamontować samemu panele fotowoltaiczne, to posiadać odpowiednią wiedzę i uprawnienia. Źle wykonany, samodzielny montaż paneli fotowoltaicznych nie opłaci się, gdyż instalacja nie będzie działać zgodnie z planem, a jej wydajność będzie niższa niż oczekiwano.

Panele fotowoltaiczne do samodzielnego montażu zazwyczaj są o 20% do 30% tańsze niż ich zakup wraz z profesjonalnym montażem. Ale czy dobrym pomysłem jest, aby instalować je samodzielnie? Czy możesz zrobić wszystko samemu? Zajmiemy się tymi zagadnieniami.

Dowiedz się w 60 sekund czy fotowoltaika Ci się opłaci

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

0 - 5 stopni

Prawie płaski

5-25 stopni

Normalnie nachylony

25 - 35 stopni

Bardzo nachylony

Pow. 35 st.

Na początek ostrzeżenie

Kiedy instalujesz panele PV na własną rękę, teoretycznie możesz dużo zaoszczędzić, ponieważ nie ponosisz kosztów montażu. Musisz jednak wiedzieć, że odpowiedni montaż ma duży wpływ na wydajność instalacji fotowoltaicznej. Pod uwagę należy wziąć wiele czynników, na przykład:

  • położenie oraz nachylenie dachu względem słońca
  • zmieniające się zacienienie w zależności od pory dnia i roku
  • rosnące w okolicy drzewa i inne rzeczy, które w przyszłości mogą być problemem.

Profesjonaliści lepiej sobie też zdają sprawę z faktycznego wpływu tych elementów. Na przykład długi, wąski cień rzucany przez słup mógłby się wydawać błahostką. Natomiast zawodowcy wiedzą, że znacząco osłabia on instalację (i wiedzą, jak sobie z tym problemem poradzić). Błąd w obliczeniach może skutkować gorszą pracą paneli fotowoltaicznych, a straty mogą przewyższyć oszczędności.

Czas lektury 15 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 8 min

Czytaj dalej arrow

Słowem, fotowoltaika to nie tylko panele fotowoltaiczne, ale też osprzęt i okoliczności. Dwa podobne ustawienia sprzętowe mogą mieć całkowicie inną wydajność. Okablowanie, falownik, orientacja paneli w odniesieniu do słońca, powierzchnia zacienienia, mają znaczący wpływ na wydajność.

Ale nie chcemy mówić Ci, jak ma wyglądać Twoje życie! Może fotowoltaika DIY to coś właśnie dla Ciebie, szczególnie jeśli jesteś profesjonalistą. Poniżej zamieszczamy poszczególne kroki instalacji paneli fotowoltaicznych.

Co jest potrzebne?

Co potrzeba do samodzielnego zmontowania instalacji fotowoltaicznej? Pierwsze, co będzie Ci potrzebne, to przede wszystkim panele fotowoltaiczne i inne urządzenia składające się na system fotowoltaiczny oraz narzędzia. Większość zestawów DIY (zrób to sam) zawiera wszystko czego potrzebujesz. Jeżeli natomiast chciałbyś sam zgromadzić wymagane produkty, to poniżej przedstawiamy listę potrzebnych rzeczy:

  • System mocujący
  • Kable
  • Panele PV
  • Inwerter
  • Narzędzia (wiertła, śruby, drabina itp.)

Najlepszym rozwiązaniem prowadzącym do uruchomienia instalacji PV, jest wykonanie takich samych kroków, jakie wykonałby profesjonalny montażysta. Oto ich lista:

  • Przymocuj konstrukcję nośną do dachu
  • Przytwierdź panele fotowoltaiczne do konstrukcji nośnej i połącz je ze sobą (jeżeli mają być łączone szeregowo) lub z mikroinwerterami (jeśli wybrałeś takie rozwiązanie)
  • Zainstaluj falownik na ścianie (albo połącz mikroinwertery)
  • Połącz panele słoneczne z inwerterem za pomocą kabla DC
  • Połączyć panele PV ze skrzynką bezpieczników za pomocą kabla AC

Dokładniejszy opis można znaleźć w naszym przewodniku dotyczącego montażu instalacji fotowoltaicznej, który szczegółowo omawia każdy z powyższych etapów.

Jeśli zdecydujesz się zainstalować panele słoneczne, używając pakietu DYI, zaoszczędzisz około 20% -30%. Musisz tylko posiadać odpowiednie narzędzia, takie jak drabina, wiertarka, wiertła.

Według prawa możesz samodzielnie instalować panele fotowoltaiczne na swojej posesji. W Polsce nie istnieją żadne przepisy prawne, które zabraniają samodzielnego montażu instalacji fotowoltaicznej. Jedyne co musisz zrobić, to poinformować lokalnego dostawcę energii o zamiarze podłączenia instalacji do sieci.

Ponadto, powinieneś dysponować wiedzą, która pozwoli Tobie zainstalować panele słoneczne w taki sposób, żeby osiągneły możliwie najlepszą wydajność. W szczególności oznacza to pochylenie dachu między 35 ° a 38 °, w kierunku na południe, południowy-zachód lub południowy-wschód, bez wystąpującego zacienienia oraz upewnienie się, że panele są wystarczająco wentylowane. To wydaje się proste, ale może wymagać pomocy eksperta, który pomoże Ci we wstępnym badaniu lub sprawdzi gotową instalację.

Czas lektury 4 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 9 min

Czytaj dalej arrow

Czy warto?

Czy warto samodzielnie montować panele fotowoltaiczne? Chociaż nie zalecamy robienia tego samemu, to nie jesteśmy temu przeciwni, jeśli tylko masz wystarczającą wiedzę i doświadczenie. Weź pod uwagę zagrożenie dla Twojego bezpieczeństwa związane z wysokością, zwłaszcza gdy panele fotowoltaiczne mają być zamontowane na dachu. Profesjonalni instalatorzy paneli fotowoltaicznychsą odpowiednio przeszkoleni i mają doświadczenie w pracy na wysokości.

Zupełnie innym zagadanieniem jest montaż paneli PV na ziemi, ponieważ ryzyko jest znacznie niższe, a proces instalacji znacznie bezpieczniejszy.

Jak widzisz, instalacja paneli słonecznych nie jest łatwym zadaniem, dlatego zalecamy skorzystanie z usług doświadczonego montera. Instalatorzy zaoferują Ci kompletną usługę (od A do Z) i możesz mieć wtedy pewność, że instalacja uzyska najlepszą możliwą efektywność, a jeśli nie, zawsze masz jeszcze gwarancję na wykonaną pracę.

Dowiedz się w 60 sekund czy fotowoltaika Ci się opłaci

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

0 - 5 stopni

Prawie płaski

5-25 stopni

Normalnie nachylony

25 - 35 stopni

Bardzo nachylony

Pow. 35 st.

Systemy Plug and Play

W ostatnich latach, wokół systemów fotowoltaicznych typu plug and play zrobił się niewielki szum. Jest to mały system składający się z 1 do 4 paneli słonecznych, które można umieścić bezpośrednio w gnieździe. W ich skład wchodzi także falownik, który konwertuje prąd bezpośrednio do użytecznej energii elektrycznej. Największe takie systemy zapewniają do 1 kW (1000 W) energii elektrycznej.

Takie panele fotowoltaiczne są idealne, jeśli mieszkasz w lokalu z tarasem od strony południowej, gdy jesteś studentem, wynajmujesz mieszkanie (przemieszczanie paneli słonecznych ze sobą jest łatwe) lub dla domów mobilnych (dla których dodatkowo zaleca się przechowywanie energii w akumulatorze).

Jakie uprawienia są potrzebne?

Jakie uprawnienia są potrzebne do samodzielnego postawienia instalacji fotowoltaicznej? Wedle prawa potrzebujesz odpowiednich uprawnień do wykonania samodzielnej instalacji. To nie powinno nikogo dziwić. Bez uprawnień elektrycznych w domu można co najwyżej wymienić żarówkę.

NIE POTRZEBUJESZ certyfikatu dla instalatorów systemów fotowoltaicznych wydawanego przez Urząd Dozoru Technicznego. Ma on charakter dowolny. Oczywiście nie należy zatrudniać instalatorów, którzy go nie mają, jednak jeśli montujesz dla samego siebie - nie jest on potrzebny.

WYMAGANE JEST, jeśli chodzi o mikroinstalacje on-grid, podłączone do sieci energetycznej, by instalacja została zaprojektowana przez osobę z uprawnieniami budowlanymi do projektowania, ze specjalnością z instalacji w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych, a taże wykonana przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami elektrycznymi. Zostanie to sprawdzone przez przedstawiciela przedsiębiorstwa energetycznego w momencie odbioru i przyłączenia mikroinstalacji do sieci energetycznej, gdy montowany jest specjalny licznik dwustronny.

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 13 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 8 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 8 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 3 min

Czytaj dalej arrow