Menu

Inwerter Growatt - (prawie) wszystko na temat

Dobre i tanie to Twoje motto? Nie szukaj dalej!

Chiny

clock Od 2010

Growatt powstał zaledwie 10 lat temu, w 2010 roku, a już jest jednym z największych producentów inwerterów na świecie. Dlaczego został wybrany przez tak wielu inwestorów?

Growatt uosabia wszystko to, co dobre w produktach z Chin, mianowicie są dobre i tanie. To jednak można powiedzieć o wielu markach. To co wyróżnia Growatt to dobre wsparcie klienta, czego przejawem jest wiele lokalnych oddziałów w Europie, w tym także w Polsce. Dzięki temu, gdyby coś poszło nie tak, spokojnie dogadasz się po polsku z oficjalnymi przedstawicielami firmy.

Co nam się podoba

 • 10 lat gwarancji
 • Dobre wsparcie klienta w Polsce
 • Obszerna oferta
 • Sensowne osiągi
 • Kompatybilne z TIGO

Co nam się nie podoba

 • Brak nagród od PVEL

Co to jest Growatt?

Growatt to jeden z największych, o ile nie największy producent falowników z Chin. Sprzedali prawie 2 miliony inwerterów w ponad 100 krajach, co przekłada się na zainstalowaną moc ponad 12GW. Są bardzo silni na rynku chińskim i indyjskim, ale są znani też w Australii i Europie.

Materiał promocyjny.

Jak oceniamy?

Wynik: Dobry

4.3
Growatt to definicja inwerterów dobrych i tanich.
dnvgl

DNV GL Top Performer?

Nie

altmanZ

Altman Z-score

Szara Strefa

Jak oceniamy Growatt?

Niezawodność

4.0

Opłacalność

4.2

Wydajność

4.8

Wiarygodność

4.4

Niezawodność

W naszych recenzjach mówiąc o niezawodności mamy na myśli odporność na upływ czasu, jak i na uciążliwe waruki. Mierzymy ją na podstawie gwarancji oraz ocen niezależnych instytutów.

Gwarancja fabryczna: Growatt udziela w standardzie 10 lat na inwertery o mocy do 22 kW oraz 5 lat gwarancji na większe (w tym wypadku dalsze 5 lat gwarancji można wykupić).

Podobno istnieje opcja przedłużenia gwarancji do 15, a nawet 20 lat, ale nie znalazłem żadnych oficjalnych dokumentów na ten temat.

Jeśli chodzi o gwarancję na pozostałe sprzęty, wyglądają one następująco (informacje udzielone przez oficjalne przedstawicielstwo Growatt w Polsce):

 • Akcesoria do inwertera (wsporniki, złączki, wentylator) - 10 lat
 • Ogranicznik wypływu - 2 lata
 • Urządzenia monitoringu - 5 lat
 • Oprogramowanie monitoringu - gwarancja bezterminowa

Stopień ochrony IP: Większość inwerterów ma stopień ochrony IP 65, a niektóre, większej mocy, na przykład z serii MID - IP66.

Podsumowując, istnieje całkiem niezła szansa, że inwerter Growatt podziała przez 15 lat. Potem prawdopodobnie będzie trzeba kupić nowy inwerter, a stary wyrzucić - nie będzie się opłacało go remontować.

Produkt to nie wszystko!

Zainwestuj nie tylko we właściwy produkt, ale też we właściwego instalatora. Dlaczego jest to tak ważne?

 • Błędna instalacja jest podstawą do nieuznania roszczeń gwarancyjnych.
 • Zły projekt to straty
 • Instalator nie zostawi Ci dokumentów - możesz mieć problem z gwarancją (potrzebujesz faktury/rachunku i dokumentu potwierdzającego instalację przez elektryka z ważnymi dokumentami UDT)
 • Twoim pierwszym kontaktem w sprawie jakichkolwiek problemów będzie instalator

Pomogliśmy Ci wybrać produkt, pomożemy też z instalatorem. Wypełnij formularz na górze strony lub wejdź tutaj

Wydajność

Wydajność to sprawność inwerterów w przetwarzaniu prądu stałego w przemienny. Inwertery nie powinny się też wyłączać bez potrzeby, bo takie przerwy skutkują dużymi stratami.

Sprawdzimy więc, jaką sprawność uzyskują inwertery Growatt w niezależnych testach.

Sprawność wg. California Energy Commission:

Sprawność ważona falowników Growatt na tle konkurencji

Jak rozumieć ten wykres - duże zielone kropki to inwertery Growatt, a reszta kropek to inwertery konkurencji, dzięki czemu możesz dostrzec, jak Growatt wypada w porównaniu. Im wyżej zielone kropki względem niebieskich, tym lepiej.

Growatt nie odstaje od konkurencji. To dobry wynik.

Optymalizacja

Growatt współpracuje też z optymalizatorami TIGO, więc możesz dodatkowo zabezpieczyć swoją instalację przed cieniem, rzucanym na przykład przez komin.

Wiarygodność

Wiarygodny producent wywiąże się ze zobowiązań gwarancyjnych, gdy jego produkty zaczną sprawiać kłopoty, a instalator przestanie w międzyczasie istnieć. Zwykle ma to związek z wartością marki, stabilnością przedsiębiorstwa oraz obecnością w Polsce.

Historia: Growatt ma 10 lat, a to bardzo niewiele, biorąc pod uwagę fakt, że obecnie są największym producentem na świecie. Z ich historii wynika, że są bardzo otwarci na zagranicznych klientów, szczególnie w Europie. Czy struktury firmy są na tyle silne, że marka przetrwa kolejne lata i kryzysy finansowe? Czas pokaże.

Popularność: W 2019 w Indiach 18,35% wszystkich kupionych inwerterów nosiło banderolę Growatt, dzięki czemu Growatt stał się tam najchętniej wybieraną marką. Growatt radzi sobie równie świetnie na rynku rodzimym, w 2019 był tam nr1 w rankingu chińskich inwerterów dla zastosowań domowych i zajął trzecie miejsce, jeśli chodzi o zastosowania komercyjne.

Stabilność finansowa: Głównymi udziałowcami jest kontrolowana przez chiński rząd China Merchants Group oraz Sequoia Capital, amerykańska firma venture capital, która swego czasu zainwestowała w Apple, Google, Oracle, YouTube, Nvidię i wiele innych firm. Czy Growatt odniesie równie duży sukces?

Powiązanie z chińskim rządem poprzez China Merchants Group może działać stabilizująco na firmę w momentach kryzysu. Generalnie większe firmy w Chinach bankrutują, gdy rząd na to pozwoli (patrz Yingli, które dawno powinno przestać istnieć).

Obecność w Polsce: Mamy bardzo dobre wieści - na strategicznej mapie Growatt znalazło się miejsce na oddział Growatt w Polsce. Dane kontaktowe to:

 • ul. Kłodnicka 56E, 41-706 Ruda Śląska,
 • +48 327 299 918
 • info@growatt.pl

Kwestie gwarancyjne:

Korzystając z powyższych danych kontaktowych zadaliśmy pytanie o kwestie gwarancyjne, do kogo się zgłaszać, gdy instalator przestanie istnieć. Otrzymaliśmy następującą odpowiedź:

"Zgłoszenie gwarancji lub reklamacji dotyczącej inwerterów Growatt New Energy może dokonać klient końcowy lub instalator. Zgłoszenia dokonywane są drogą elektroniczną poprzez wysłanie wiadomości email na naszą skrzynkę serwisową – serwis@growatt.pl. Do wiadomości należy dołączyć formularz reklamacyjny, schemat instalacji, skan uprawnień elektrycznych oraz dowód zakupu.
Niezależnie od zgłoszenia, każdy może uzyskać potrzebne informacje (przykładowo: szczegóły techniczne, obsługa inwertera, konfiguracja monitoringu instalacji, poprawność funkcjonowania instalacji, weryfikacja usterek i błędów inwertera), dzwoniąc na naszą infolinię – dane u dołu strony www.growatt.pl
".

Gwarancja jest zapisana w numerze seryjnym inwertera (tzn. że inwertery sprzedawane w Polsce mają swój numer seryjny) i niezależnie kto się zgłasza gwarancję będzie ona rozpatrywana."

Pamiętaj, że jeśli wykryjesz jakąś usterkę, to najlepiej najpierw zgłoś się do swojego instalatora, który założył ten inwerter.

Ten instalator spróbuje naprawić inwerter na miejscu, ze zdalną pomocą Growatt Polska. Z gwarancji wynika, że jeśli to nie wystarczy, falownik należy wysłać do polskiego oddziału, gdzie zazwyczaj jest naprawiany w ciągu 5 dni.

Dowiedz się w 60 sekund czy fotowoltaika Ci się opłaci

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

0 - 5 stopni

Prawie płaski

5-25 stopni

Normalnie nachylony

25 - 35 stopni

Bardzo nachylony

Pow. 35 st.

Opłacalność

Growatt jest raczej niedrogi i wyraźnie tańszy od Froniusa czy SolarEdge, chociaż nie jest to zbyt trudne, bo niewiele marek jest droższych niż wyżej wymienione. Jest jednak jeszcze lepiej, bo Growatt jest też generalnie tańszy nie tylko od SMA, ale też od Huaweia. Załączamy tabelkę z zaokrąglonymi cenami brutto poszczególnych modeli. Wszystkie mają gwarancje na 10 lat.

Growatt ceny
Jednofazowe Trójfazowe
1000S 1 700,00 zł 3000TL3-S 4 400,00 zł
1500S 1 900,00 zł 4000TL3-S 4 500,00 zł
2000S 2 200,00 zł 5000TL3-S 5 000,00 zł
2500S 2 500,00 zł 6000TL3-S 5 500,00 zł
3000S 2 600,00 zł 7000TL3-S 6 700,00 zł
MIN2500-XH 3 100,00 zł 8000TL3-S 6 800,00 zł
MIN3000-XH 3 200,00 zł 9000TL3-S 7 100,00 zł
MIN3600-XH 3 600,00 zł 10000TL3-S 7 300,00 zł
MIN4200-XH 4 000,00 zł 11000TL3-S 8 400,00 zł
12000TL3-S 8 900,00 zł
13000TL3-S 9 300,00 zł
MID 15000 9 800,00 zł
MID 17000 10 000,00 zł
MID 20000 10 400,00 zł
MID 22000 10 900,00 zł

Wszystko to za inwerter rozsądnej jakości. Wydaje się, że to dobra cena na te produkty, w związku z tym wysoka nota za opłacalność.

Raczej nie warto szukać czegoś tańszego, w końcu inwerter to bardzo wrażliwa część i musi być starannie wykonana, bo od niego zależy działanie całego systemu.

Mówiąc o kosztach dodajmy jeszcze, że moc pobierana w nocy wynosi z zasady mniej niż 0,5W.

Bezpieczeństwo

Instalacja fotowoltaiczna może stwarzać zagrożenie pożarowe na dwa sposoby, może być przyczyną zapłonu, a w sytuacji, gdy przyczyną zapłonu jest coś innego, może wzmagać pożar i utrudniać akcję gaśniczą.

Jak Fronius zabezpiecza przez zapłonem instalacji - Falowniki Fronius'a mają funkcję wykrywanie zwarcia doziemnego, funkcję minotoringu stanu izolacji, jak też rozłącznik DC.

Jak Fronius zabezpiecza przed rozprzestrzenianiem ognia i ułatwia akcję gaśniczą - W celu uzyskania takiej ochrony koniecznie jest dokupienie dodatkowych przyrządów. Fronius współpracuje z optymalizatorami TIGO, więc najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem jest zamontowanie modułów TIGO z funkcją Rapid Shutdown.

Bezpieczeństwo

Instalacja fotowoltaiczna może stwarzać zagrożenie pożarowe na dwa sposoby, może być przyczyną zapłonu, a w sytuacji, gdy przyczyną zapłonu jest coś innego, może wzmagać pożar i utrudniać akcję gaśniczą.

Jak Growatt zabezpiecza przez zapłonem instalacji?

Inwertery Growatt mają systemy wykrywające zwarcia doziemne i przebicia izolacji. Mają też rozłączniki DC dla każdego MPPT.

Jak Growatt zabezpiecza przed rozprzestrzenianiem ognia i ułatwia akcję gaśniczą?

Uzyskanie takiej dodatkowej ochrony wymaga kupna dodatkowych przyrządów. Najbardziej skutecznym rozwiązaniem jest kupno optymalizatorów TIGO z funkcją Rapid Shutdown, które są kompatybilne z Growatt.

Falownik Growatt - poszczególne serie

Przeanalizujmy dostępne w Polsce serie.

Growatt S

Growatt 1000S / 1500S / 2000S / Growatt 3000S

Dobry inwerter jednofazowy do bardzo małych instalacji. 1MPPT, 10 lat gwrancji w standardzie, rozsądna sprawność, niewielki pobór mocy w nocy, IP65 i chłodzenie bez wentylatora - rozsądny standard zapewniający wszystko, czego potrzeba. Wifi i podobne systemy łączności w opcji, pewnie za dopłatą. Napięcie startu 80V, czyli tyle samo, co SMA podobnej wielkości.

Zobaczmy sprawność oraz zakres napięciowy wersji amerykańskich:

Growatt 2000-S sprawność i zakres napięciowy

Wyniki te potwierdzone są przez ważoną wydajność europejską, wynoszącą od 96,5 do 97,3%. W tym przedziale mocowym to świetny wynik!

Growatt MTLS wygląd

Growatt MTL-S 2500 / 3000 / 3600 / 4200 / 5000 / 5500

Standardowy inwerter rozsądnej jakości. Chłodzenie ciche, bez wentylatora. Dwa MPPT, ale do każdego można podłączyć tylko jeden łańcuch. Wifi i podobne systemy łączności w opcji, pewnie za dopłatą. Napięcie startu 100V.

Zakres napięć i sprawność Growatt MTL-S 4200 w wersji USA

Europejska wydajność ważona tych inwerterów wynosi od 97 do 97,4%. W tym przedziale mocowym inni producenci radzą sobie nieco lepiej, ale tylko nieco.

Growatt Min

Growatt MIN 2500 / 3000 / 3600 / 4200 TL-XE

Seria MIN to najnowszy inwerter jednofazowy od Growatt i w przyszłości pewnie zastąpi inne serie. Póki co jednak klient może wybrać pomiędzy tymi rozwiązaniami. Ponieważ "nowe" jest droższe od "starego" o jakieś kilka stów, zasadne jest pytanie - co daje w zamian?

Po pierwsze, są wyraźnie lżejsze. Po drugie, mają mimimalnie wyższą sprawność, a po trzecie - oferują więcej opcji monitoringu. Jeśli chodzi o wady - w nocy pobierają więcej mocy.

Growatt 3000 / 4000 / 5000 / 6000 / 7000 / 8000 / 9000 TL3-S

Growatt TL3 wygląd

Growatt 3000 / 4000 / 5000 / 6000 / 7000 / 8000 / 9000 TL3-S

Modele trójfazowe na mniejsze instalacje prosumenckie. Dwa MPTT i również tylko po jednym ciągu na jeden MPP. Napięcie startu 140 dla wersji do 6000W AC i 160V dla pozostałych. Poza tym bez zmian względem innych serii - IP65, chłodzenie naturalne, ethernet i wifi jako opcja. Te inwertery mają też szereg zabezpieczeń i podstawowe systemy monitorowania.

Sprawność europejska wynosi od 97,5% do 98% dla Growatt 9000TL3-S. Jest bardzo ok.

Pozostałe produkty

Seria TL3 zawiera też inwertery większe i dużo większe, które znajdą zastosowanie w instalacjach biznesowych oraz na farmach fotowoltaicznych. Widzimy tutaj zależność - im wyższe jednostki, tym wyższa sprawność. I tak Sprawność dla wersji mocowych 33 kW, 36 kW i 40 kW wynosi około 98,5%.

To bardzo dobre inwertery, mimo dość wąskiego zakresu napięć roboczych.

Sprawność i zakres napięciowy Growatt TL3

Growatt ma dość sporą ofertę, a powyżej opisano tylko najbardziej popularne modele. Przeglądając ich katalog znajdziemy też większe inwertery trójfazowe z serii MID (z IP 66!), MAC oraz MAX - przeznaczone na większe instalacje oraz farmy fotowoltaiczne.

Uwagę zwracają też inwertery hybrydowe z serii Growatt SPH i SPA oraz TL-XH, które mogą działać z baterią.

Inwerter Growatt - opinie

Sprawdźmy opinie z zagranicznych serwisów (stan na Q2 2020):

"Linie produkcyjne Growatt dostarczają inwertery zgodne z międzynarodowymi standardami i z tego powodu mają certyfikaty takie jak OHSAS18001, ISO14001 i ISO9001."

— Solarquotes.com.au (Australia) - 4,2 (278 opinii)

Instalatorzy współpracujący z Growatt

Pamiętaj, wybór instalatora jest kluczowy! Niewłaściwy montaż może unieważnić gwarancję, obniżyć wydajność i spowodować usterki! Poniżej znajdziesz listę polecanych przez nas instalatorów.

Najlepsze marki

Producent Wynik Niezawodność Wydajność Wiarygodność Opłacalność

Jak interpretować to zestawienie?
Wszystkie z firm w powyższym zestawieniu są godne polecenia.

Opublikowane przez Dawid Kaczmarczyk Redaktor fotowoltaikaonline.pl

Pasjonuje się sprytnymi sposobami pozyskiwania zielonej energii. W wolnych chwilach uczy się chińskiego.