Menu

Growatt (falowniki fotowoltaiczne) - opinie, recenzja

Dobre i tanie to Twoje motto? Growatt to falownik dla Ciebie! Ta marka została doceniona na rynku zachodnim, również w USA i Australii i ma dobre wsparcie w Polsce, wzbudza więc większe zaufanie niż inne chińskie marki.

Chiny

clock Od 2010

Growatt to marka falowników z Chin i jak wszystkie inwertery z Państwa Środka są dobre i tanie. To jednak można powiedzieć o wielu markach. To co wyróżnia Growatt to dobre wsparcie klienta, czego przejawem jest wiele lokalnych oddziałów w Europie, w tym także w Polsce. Dzięki temu, gdyby coś poszło nie tak, spokojnie dogadasz się po polsku z oficjalnymi przedstawicielami firmy.

Inwerter to newralgiczny element instalacji fotowoltaicznej, który w dużej mierze decyduje o wydajności całej instalacji. Dlatego też na ogół zalecamy kupić falownik z wyższej półki. Jeśli jednak interesuje Cię opcja budżetowa, Growatt to bardzo ciekawa propozycja.

Co nam się podoba

 • 10 lat gwarancji
 • Dobre wsparcie klienta w Polsce
 • Obszerna oferta
 • Sensowne osiągi
 • Kompatybilne z TIGO
 • Znane w USA i Australii
 • Magazyn energii tego samego producenta

Co nam się nie podoba

 • Mogą zdarzyć się sztuki o gorszych parametrach

Co to jest Growatt?

Growatt to chiński producent falowników do fotowoltaiki. Firma ta powstała w 2010 roku. Sprzedali prawie 2 miliony inwerterów w ponad 100 krajach, co przekłada się na zainstalowaną moc ponad 12GW. Są bardzo silni na rynku chińskim i indyjskim, ale są znani też w Australii, USA i Europie, czego nie można powiedzieć o innych, tańszych chińskich producentach.

Materiał promocyjny.

Jak oceniamy?

Wynik: Dobry

4.3
Growatt to definicja inwerterów dobrych i tanich.
dnvgl

DNV GL Top Performer?

Nie

altmanZ

Altman Z-score

Szara Strefa

Jak oceniamy Growatt?

Niezawodność

4.0

Opłacalność

4.2

Wydajność

4.8

Wiarygodność

4.4

Niezawodność

W naszych recenzjach mówiąc o niezawodności mamy na myśli odporność na upływ czasu. Mierzymy ją na podstawie gwarancji oraz ocen niezależnych instytutów.

Gwarancja fabryczna: Growatt udziela w standardzie 10 lat na inwertery o mocy do 22 kW oraz 5 lat gwarancji na te większej mocy. To dobry wynik.

Według niektórych wpisów można przedłużyć gwarancję o dalsze 5 lat, to jest - do 15 lat dla inwerterów do 22 kW mocy i do 10 lat dla większych falowników, lecz procedura przedłużenia gwarancji nie jest jasno opisana w warunkach gwarancyjnych.

Szczegóły gwarancji: gwarancja Growatt jest napisana konkretnie pod polskiego klienta i opisuje, w jaki sposób instalator oraz oddział Growatt Polska będą współpracować, by zaradzić usterce. Wedle gwarancji wymiana inwertera na nowy trwa około 5 dni.

Stopień ochrony IP: Większość inwerterów ma stopień ochrony IP 65, a niektóre, większej mocy, na przykład z serii MID - IP66. Wszystkie są odporne na opady atmosferyczne i mogą być użytkowane na dworze, lecz nie bezpośrednio na słońcu.

Podsumowując, inwertery Growatt spokojnie powinny działać przez 15 lat.

Oszczędź do 30% dzięki porównaniu ofert

Wystarczy poświęcić 60 sekund na wypełnienie jednego krótkiego formularza, a skontaktujemy Cię z kilkoma firmami w Twojej okolicy. Porównaj kilka ofert za darmo, bez zobowiązań!

location

check W 60 sekund

check Za darmo

check Do 30% oszczędności

Wydajność

Sprawność inwerterów informuje o tym, jak dobrze falownik przekształca prąd stały w przemienny. Przy czym nie warto patrzeć na sprawność maksymalną, którą producenci chwalą się w materiałach reklamowych. My posługujemy się europejską sprawnością ważoną. Informuje ona o przewidywanej średniej sprawności pracy inwertera w skali roku, biorąc pod uwagę europejski klimat.

Przy czym dane podawane przez producentów i tak mają ograniczoną wartość, ponieważ na potrzeby certyfikacji wysyłają oni do instytutów wybrane sztuki. Na szczęście mamy dostęp do lepszych danych, niezależnych i opartych o modele rzeczywiście dostarczane na rynek.

Największe niezależne testy, których wyniki są publicznie publikowane, to testy Kalifornijskiej Komisji Energii. Bada ona działanie inwerterów dostarczanych na rynek amerykański i publikuje rzeczywiste parametry dla danej serii na podstawie kilku przetestowanych sztuk. Jak wypada tutaj Growatt?

Wykres sprawności europejskiej inwerterów wybranej marki

Duże żółte kropki to inwertery Growatt, a reszta kropek to inwertery konkurencji, dzięki czemu możesz dostrzec, jak Growatt wypada w porównaniu. Im wyżej żółte kropki względem niebieskich, tym lepiej.

Widzimy, że Growatt generalnie trzyma bardzo dobry poziom, aczkolwiek kilka serii inwerterów wypadło wyraźnie słabiej niż konkurencja. Dodajmy też, że wypadły słabiej, niż powinny według swoich własnych kart katalogowych. Wynika z tego, że falowniki Growatt są bardzo wydajne, lecz mogą zdarzyć się sztuki o gorszych parametrach.

Tak czy inaczej, wiele inwerterów budżetowych obecnych w Polsce (vide Sofar, Afore) w ogóle nie trafia na tę listę, bo ich właściciele nie decydują się walczyć na trudnym rynku amerykańskim. Sam fakt, że Growatt działa w USA i dobrze sobie radzi, odróżnia tę markę od większości innych chińskich producentów.

Należy pamiętać, że to badanie obejmuje tylko serie inwerterów wysyłane na rynek amerykański. Europejskie falowniki Growatt różnią się od tych wysyłanych do USA. To badanie daje jednak ogólny wgląd co do sprawności urządzeń Growatt na tle konkurencji.

Optymalizacja

Growatt współpracuje z optymalizatorami TIGO, więc możesz dodatkowo zabezpieczyć swoją instalację przed cieniem, rzucanym na przykład przez komin.

To duża przewaga inwerterów Growatt nad innymi chińskimi inwerterami ze średniej półki cenowej.

Wiarygodność

Wiarygodny producent wywiąże się ze zobowiązań gwarancyjnych, gdy jego produkty zaczną sprawiać kłopoty, a firma fotowoltaiczna, która zajmowała się montażem, przestanie w międzyczasie istnieć. Zwykle ma to związek z wartością marki, stabilnością przedsiębiorstwa oraz obecnością w Polsce.

Popularność: W 2019 r. w Indiach 18,35% wszystkich kupionych inwerterów nosiło banderolę Growatt, dzięki czemu Growatt stał się tam najchętniej wybieraną marką. Growatt radzi sobie równie świetnie na rynku rodzimym, w 2019 był tam nr 1 w rankingu chińskich inwerterów dla zastosowań domowych i zajął trzecie miejsce, jeśli chodzi o zastosowania komercyjne.

Stabilność finansowa: Głównymi udziałowcami jest kontrolowana przez chiński rząd China Merchants Group oraz Sequoia Capital, amerykańska firma venture capital, która swego czasu zainwestowała w Apple, Google, Oracle, YouTube, Nvidia i wiele innych firm. Czy Growatt odniesie równie duży sukces?

Powiązanie z chińskim rządem poprzez China Merchants Group może działać stabilizująco na firmę w momentach kryzysu.

Obecność w Polsce: Mamy bardzo dobre wieści - na strategicznej mapie tej firmy znalazło się miejsce na oddział Growatt w Polsce. Dane kontaktowe to:

ul. Kłodnicka 56E, 41-706 Ruda Śląska,
+48 327 299 918
info@growatt.pl

Korzystając z powyższych danych kontaktowych zadaliśmy pytanie o kwestie gwarancyjne, do kogo się zgłaszać, gdy instalator przestanie istnieć. Otrzymaliśmy następującą odpowiedź:

"Zgłoszenie gwarancji lub reklamacji dotyczącej inwerterów Growatt New Energy może dokonać klient końcowy lub instalator. Zgłoszenia dokonywane są drogą elektroniczną poprzez wysłanie wiadomości email na naszą skrzynkę serwisową – serwis@growatt.pl. Do wiadomości należy dołączyć formularz reklamacyjny, schemat instalacji, skan uprawnień elektrycznych oraz dowód zakupu.

Niezależnie od zgłoszenia, każdy może uzyskać potrzebne informacje (przykładowo: szczegóły techniczne, obsługa inwertera, konfiguracja monitoringu instalacji, poprawność funkcjonowania instalacji, weryfikacja usterek i błędów inwertera), dzwoniąc na naszą infolinię – dane u dołu strony www.growatt.pl".

-Growatt Polska

Gwarancja jest zapisana w numerze seryjnym inwertera (tzn. że inwertery sprzedawane w Polsce mają swój numer seryjny) i niezależnie kto się zgłasza gwarancję, będzie ona rozpatrywana." - Growatt Polska

Pamiętaj, że jeśli wykryjesz jakąś usterkę, to najlepiej najpierw zgłoś się do firmy fotowoltaicznej, która założyła inwerter. Instalator spróbuje naprawić inwerter na miejscu, ze zdalną pomocą Growatt Polska. Z gwarancji wynika, że jeśli to nie wystarczy, falownik należy wysłać do polskiego oddziału, gdzie zazwyczaj jest naprawiany w ciągu 5 dni. Dział techniczny czynny jest 7 dni w tygodniu od godziny 8 do 20.

Dodatkowo gwarancja odnosi się do prawa polskiego, a nie prawa w Chinach, ani w Niemczech, jak to ma miejsce w przypadku znakomitej większości innych inwerterów. Gwarantem jest polski przedstawiciel Growatt, a nie daleka firma-matka.

Dobra obsługa klienta w Polsce to jedna z największych zalet Growatt.

Dowiedz się w 60 sekund czy fotowoltaika Ci się opłaci

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

0 - 5 stopni

Prawie płaski

5-25 stopni

Normalnie nachylony

25 - 35 stopni

Bardzo nachylony

Pow. 35 st.

Opłacalność

Growatt jest raczej niedrogi i wyraźnie tańszy od Froniusa czy SolarEdge, chociaż nie jest to zbyt trudne, bo niewiele marek jest droższych niż wyżej wymienione. Załączamy tabelkę z zaokrąglonymi cenami brutto poszczególnych modeli. Wszystkie mają gwarancje na 10 lat.

Ceny sieciowych inwereterów Growatt
Jednofazowe Trójfazowe
MIC 1000TL-X (AFCI) 2 400 zł MOD 3000 TL3-X (AFCI) 5 000 zł
MIC 1500TL-X (AFCI) 2 600 zł MOD 5000 TL3-X (AFCI) 5 800 zł
MIC 2000TL-X 2 400 zł MOD 6000 TL3-X (AFCI) 6 200 zł
MIC 2000TL-X (AFCI) 2 900 zł MOD 10K TL3-X (AFCI) 7 200 zł
MIC 2500TL-X (AFCI) 3 300 zł MOD 12K TL3-X (AFCI) 8 200 zł
MIC 3000TL-X (AFCI) 3 500 zł MID 17K TL3-X1 (AFCI) 10 200 zł
MIC 3300TL-X (AFCI) 3 800 zł MID 22K TL3-X1 (AFCI) 11 500 zł
MIN 2500 TL-XE (AFCI) 3 800 zł MID 33K TL3-X (AFCI) 13 900 zł
MIN 3000 TL-XE (AFCI) 4 000 zł MAX 50K TL (AFCI) 18 400 zł
MIN 3600 TL-XE (AFCI) 4 500 zł MAX 180K TL (AFCI) 48 900 zł

Spójrzmy teraz na ceny inwerterów hybrydowych.

Ceny hybrydowych inwereterów Growatt
Jednofazowe Trójfazowe
MIN 2500 TL-XH 4 300 zł MOD 3000 TL3-XH (AFCI) 5 900 zł
MIN 3000 TL-XH 4 500 zł MOD 6000 TL3-XH (AFCI) 7 300 zł
MIN 3600 TL-XH 4 900 zł MOD 10000 TL3-XH (AFCI) 8 500 zł

Nie są to wysokie ceny za inwertery dobrej jakości.

Przy tej okazji przypominamy, że falownik to wąskie gardło instalacji fotowoltaicznej. Jeśli inwerter działa dobrze, wyciągnie z niej to, co najlepsze. Falownik gorszej jakości sprawi, że cała instalacja PV będzie działać słabo. Stąd zachęcamy do rozważenia inwerterów klasy premium.

Bezpieczeństwo

Instalacja fotowoltaiczna może stwarzać zagrożenie pożarowe na dwa sposoby. W rzadkich przypadkach może być przyczyną zapłonu, a w sytuacji, gdy jest nią coś innego, może wzmagać pożar i utrudniać akcję gaśniczą.

Jak falownik Growatt zabezpiecza przez zapłonem instalacji?

Inwertery Growatt mają systemy AFCI, przerywające obwód, gdy wykryty zostanie łuk elektryczny. Skutecznie zabezpiecza to przed zapłonem instalacji.

Jak falownik Growatt zabezpiecza przed rozprzestrzenianiem ognia i ułatwia akcję gaśniczą?

Uzyskanie takiej dodatkowej ochrony wymaga kupna dodatkowych przyrządów. Najbardziej skutecznym rozwiązaniem jest kupno optymalizatorów TIGO z funkcją Rapid Shutdown, które są kompatybilne z Growatt.

Falownik Growatt - poszczególne serie

Przeanalizujmy dostępne w Polsce serie falowników Growatt.

Falownik Growatt MIC

MIC to skrót od MICRO. Nic dziwnego zatem, że to inwertery do niewielkich, jednofazowych instalacji fotowoltaicznych. Dla tych, którzy lubią żyć na krawędzi, istnieje tańsza o 500 zł wersja bez funkcji zabezpieczenia przed zwarciem łukowym (AFCI). Tigo może zapewnić funkcję rapid shutdown (większe bezpieczeństwo na wypadek pożaru domu).

Falownik Growatt MIC - zdjęcie

Najważniejsze zalety:

 • Obsługuje panele fotowoltaiczne
 • Zabezpieczenie AFCI (opcjonalnie)
 • Optymalizacja z TIGO (opcjonalnie)
 • Rapid Shutdown z TIGO (opcjonalnie)

Najważniejsze cechy:

 • Inwerter 1-faz sieciowy 1-3 kW
 • Sprawność europejska: 97,6%
 • Ochrona ppc AC kl. III / DC kl. III
 • Liczba MPPT: 1

W skład serii wchodzą inwertery Growatt MIC 1000TL-X / 1500TL-X / 2000TL-X / 2500TL-X / 3000TL-X

Falownik Growatt MIN

MIN to zapewne skrót od MINI. To również inwertery do bardzo małych instalacji PV, jednak mają nieco więcej opcji niż te z serii MIC. Największą różnicą są dwa wejścia MPPT, co sprawia, że ten inwerter można wydajnie użytkować na małych, trudnych w zagospodarowaniu dachach, lub gdy masz problem z cieniem zasłaniającym część instalacji.

Falownik Growatt MIN - zdjęcie

Najważniejsze zalety:

 • Obsługuje panele fotowoltaiczne
 • Zabezpieczenie AFCI
 • Optymalizacja z TIGO (opcjonalnie)
 • Rapid shutdown z TIGO (opcjonalnie)

Najważniejsze cechy:

 • Inwerter 1-faz sieciowy 2,5-3,6 kW
 • Sprawność europejska: 97,5%
 • Ochrona ppc AC kl. II / DC kl. III
 • Liczba MPPT: 2

W skład serii wchodzą inwertery Growatt MIN 2500TL-XE / 3000TL-XE / 3600TL-XE

Falownik Growatt MIN - odmiana hybrydowa

Jest to inwerter hybrydowy, zatem umożliwia podłączenie magazynu energii marki Growatt. Pod każdym innym względem jest identyczny z wymienioną już serią MIN. Growatt wykorzystuje stosunkowo bezpieczne akumulatory typu LFP. Niestety z jakiegoś powodu gwarancji na ten inwerter nie możesz przedłużyć do 15 lat.

Falownik Growatt MIN - zdjęcie

Najważniejsze zalety:

 • Obsługuje panele fotowoltaiczne
 • Obsługuje magazyn energii
 • Zabezpieczenie AFCI
 • Optymalizacja z TIGO (opcjonalnie)
 • Rapid Shutdown z TIGO (opcjonalnie)

Najważniejsze cechy:

 • Inwerter 1-faz hybrydowy 2,5-3,6 kW
 • Sprawność europejska: 97,5%
 • Ochrona ppc AC kl. II / DC kl. III
 • Liczba MPPT: 2

W skład serii wchodzą inwertery Growatt MIN 2500TL-XH / 3000TL-XH / 3600TL-XH

Falownik Growatt MOD

Inwerter trójfazowy do instalacji fotowoltaicznych od 4 do około 20 kWp. Wysoka sprawność ważona i wbudowane zabezpieczenia, szczególnie przerywacz zwarcia łukowego AFCI, to duże zalety tego produktu. Posiada 2 MPPT, czyli doskonale nadaje się do dachów dwuspadowych. Dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa rozważ optymalizatory.

Falownik Growatt MOD - zdjęcie

Najważniejsze zalety:

 • Obsługuje panele fotowoltaiczne
 • Zabezpieczenie AFCI
 • Optymalizacja z TIGO (opcjonalnie)
 • Rapid Shutdown z TIGO (opcjonalnie)

Najważniejsze cechy:

 • Inwerter 3-faz sieciowy 3-15 kW
 • Sprawność europejska: 98,2%
 • Ochrona ppc AC kl. II / DC kl. II
 • Liczba MPPT: 2

W skład serii wchodzą inwertery Growatt MOD 3000TL3-X / 4000TL3-X / 5000TL3-X / 6000TL3-X / 7000TL3-X / 8000TL3-X / 9000TL3-X / 10KTL3-X / 11KTL3-X

Sprawdź, ile kosztuje instalacja PV w Twojej okolicy

Mój kod pocztowy:

location

za prąd płacę:

zł/mies.

Falownik Growatt MOD - odmiana hybrydowa

Inwertery hybrydowe Growatt do instalacji trójfazowych do ok. 13 kWp mocy. Współpracują z uważanymi za bezpieczne akumulatorami typu LFP. Gwarantem na falownik oraz akumulator jest ta sama firma, co dla klienta jest korzystne, bo ułatwia skorzystanie z gwarancji. Niestety układ pozbawiony jest funkcji zasilania awaryjnego.

Falownik Growatt MOD hybrydowy- zdjęcie

Najważniejsze zalety:

 • Obsługuje panele fotowoltaiczne
 • Obsługuje magazyn energii
 • Zabezpieczenie AFCI
 • Optymalizacja z TIGO (opcjonalnie)
 • Rapid Shutdown z TIGO (opcjonalnie)

Najważniejsze cechy:

 • Inwerter 3-faz hybrydowy 3-10 kW
 • Sprawność europejska: 98,2%
 • Ochrona ppc AC kl. II / DC kl. III
 • Liczba MPPT: 2

W skład serii wchodzą inwertery Growatt MOD 3000TL3-XH / 4000TL3-XH / 5000TL3-XH / 6000TL3-XH / 7000TL3-XH / 8000TL3-XH / 9000TL3-XH / 10000TL3-XH

Falownik Growatt MID

Inwerter trójfazowy do większych instalacji prosumenckich tj. do 50 kWp. Chłodzenie powietrzem zapewnia dobrą wydajność w gorące dni. Dobry wybór na prosumenckie instalacje gruntowe oraz rolnicze instalacje dachowe. Warto zwrócić uwagę, że w tej serii, obydwa zabezpieczenia przepięciowe są wykonane w klasie II, lepszej niż klasa trzecia.

Falownik Growatt MOD - zdjęcie

Najważniejsze zalety:

 • Obsługuje panele fotowoltaiczne
 • Zabezpieczenie AFCI (opcjonalnie)
 • Optymalizacja z TIGO (opcjonalnie)
 • Rapid Shutdown z TIGO (opcjonalnie)

Najważniejsze cechy:

 • Inwerter 3-faz sieciowy 17-40 kW
 • Sprawność europejska: 98,5%
 • Ochrona ppc AC kl. II / DC kl. II
 • Liczba MPPT: 3 lub 4

W skład serii wchodzą inwertery Growatt Growatt MID 17KTL3-X1 / 20KTL3-X1 / 22 KTL3-X1 / 25KTL3-X / 30KTL3-X / 33KTL3-X / 36KTL3-X / 40KTL3-X

Inwerter Growatt MAX

Inwerter szeregowy do większych instalacji przemysłowych i komercyjnych. Liczne MPPT zapewniają większą wydajność. W przypadku farm fotowoltaicznych korzystanie z wielu inwerterów szeregowych, zamiast z jednego inwertera centralnego jest polecanym rozwiązaniem na nierównym terenie.

Falownik Growatt MAX - zdjęcie

Najważniejsze zalety:

 • Obsługuje panele fotowoltaiczne
 • Zabezpieczenie AFCI
 • Optymalizacja z TIGO (opcjonalnie)
 • Rapid Shutdown z TIGO (opcjonalnie)

Najważniejsze cechy:

 • Inwerter 3-faz sieciowy 50-125 kW
 • Sprawność europejska: 98,5%
 • Ochrona ppc AC kl. II / DC kl. II
 • Liczba MPPT: 6-10

Oszczędź do 30% dzięki porównaniu ofert

Wystarczy poświęcić 60 sekund na wypełnienie jednego krótkiego formularza, a skontaktujemy Cię z kilkoma firmami w Twojej okolicy. Porównaj kilka ofert za darmo, bez zobowiązań!

location

check W 60 sekund

check Za darmo

check Do 30% oszczędności

Modele: MAX 50KTL3-LV / 60KTL3-LV / 70KTL3-LV / 80KTL3-LV / 110KTL3-LV / 120KTL3-LV

Inwerter Growatt - opinie

Sprawdźmy opinie z zagranicznych serwisów:

Linie produkcyjne Growatt dostarczają inwertery zgodne z międzynarodowymi standardami i z tego powodu mają certyfikaty takie jak OHSAS18001, ISO14001 i ISO9001.

-Solarquotes.com.au (Australia) - 4,4 (546 opinii)

Instalatorzy współpracujący z Growatt

Pamiętaj, wybór instalatora jest kluczowy! Niewłaściwy montaż może unieważnić gwarancję, obniżyć wydajność i spowodować usterki! Poniżej znajdziesz listę polecanych przez nas instalatorów.

Najlepsze marki

Producent Wynik Niezawodność Wydajność Wiarygodność Opłacalność

Jak interpretować to zestawienie?
Wszystkie z firm w powyższym zestawieniu są godne polecenia.

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 16 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 10 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 11 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 12 min

Czytaj dalej arrow

Opublikowane przez Dawid Kaczmarczyk Redaktor fotowoltaikaonline.pl

Pasjonuje się sprytnymi sposobami pozyskiwania zielonej energii. W wolnych chwilach uczy się chińskiego.