Menu
Chciałbyś kupić magazyn energii od znanej marki, która zna się na rzeczy, siedzi w tym biznesie od dawna i sprzedaje taniej niż większość konkurencji? To właśnie BYD.
Chiny
230 000 pracowników
Od 1995
BYD dla branży akumulatorów jest tym, czym Samsung dla telefonów komórkowych - liderem rynku. Ich produkty widać wszędzie. Twoja komórka może mieć baterię BYD. Autobus elektryczny, którym jechałeś do pracy, może mieć akumulator produkcji BYD. Serwerownia w pracy zapewne ma w sobie coś z BYD. Może nawet kupisz samochód elektryczny sygnowany ich marką.
Co nam się podoba
Co nam się nie podoba
Spółka BYD została założona przez Wang Chuan Fu w roku 1995 w Shenzhen. Akumulatory są ich pierwszym produktem. W roku 2000 firma wywalczyła sobie pozycję największego na świecie producenta baterii do telefonów komórkowych. W roku 2003 wykupili chińską fabrykę samochodów.
W 2017 zatrudniali 220 tysięcy pracowników. Od 2002 roku są obecni na Hong Kong Stock Exchange.
Przebieg instalacji. Materiał promocyjny BYD.
Wynik: Rewelacjny
Altman Z-score
Stabilny Finansowo
Jak oceniamy BYD Battery?
Osiągi
4.8
Opłacalność
4.8
Zasilanie awaryjne
4.8
Wiarygodność
4.6
BYD oferuje magazyn energii w najczystszej postaci, czyli żeby zrobić z nim cokolwiek, musisz sparować go z kompatybilnym sprzętem innych producentów. W odpowiedniej konfiguracji może służyć Ci:
System magazynowania energii to więcej niż same akumulatory, ale ponieważ BYD produkuje tylko te moduły, to je omówimy najszerzej. Zbadajmy zatem osiągi ogniw BYD.
Na osiągi akumulatorów składają się gwarantowana liczba cykli, sprawność oraz podobne parametry.
Możesz mieć albo magazyn z dobrą gwarancją, albo taki, który możesz ładować i rozładowywać w szybkim tempie. BYD to ta druga kategoria.
Gwarancja produktu - wynosi 10 lat. W tym okresie nie mogą się ujawnić wady fabryczne, ale tym i tak nie ma co się martwić, bo magazyny energii umierają ze starości, a nie wskutek awarii.
Gwarancja wydajności - głosi, że magazyn energii BYD będzie miał wciąż co najmniej 60% początkowej pojemności po 10 latach użytkowania, chyba że do tego czasu przepłynie przez magazyn określona ilość energii, zwana Minimalną Wydajnością Energetyczną. Ta wartość energii wynosi 34 150 kWh dla magazynu o pojemności 11,04 kWh, co daje nam jakieś 3800 pełnych cykli, uwzględniając spadek pojemności. Zatem przy jednym pełnym cyklu dziennie gwarancja wynosi ponad 10 lat. Rzeczywista gwarancja więc, to 60% mocy po 10 latach przy jednym cyklu (ładowanie + rozładowanie) dziennie.
Jeśli chciałbyś użytkować magazyn energii BYD bez fotowoltaiki, do magazynowania tańszego prądu przy taryfie dwustrefowej, to wówczas mógłbyś pokusić się o wyrabianie dwóch cykli dziennie, to skróci gwarancję do 5-6 lat.
Żywotność - Co ta gwarancja mówi o żywotności? Otóż BYD dopuszcza ładowanie i rozładowywanie w bardzo szybkim tempie, co powoduje jeszcze wyższe zużycie magazynu. BYD musiało to wziąć pod uwagę przy planowaniu gwarancji. W praktyce zatem, użytkując magazyn energii oszczędniej, żywotność powinna spokojnie przekroczyć 15 lat (przy jednym cyklu dziennie).
Co dostaniesz w wypadku uznania gwarancji - BYD może naprawić Twój magazyn energii, dostarczyć nowy lub zwrócić Ci część Twoich pieniędzy. Niestety nie zwrócą Ci wszystkich pieniędzy, tylko kwotę tym mniejszą, im dłużej eksploatujesz magazyn. Wybór należy do BYD.
Wyniki testów - W testach magazynów energii przeprowadzanych przez ITP Renewables dwa magazyny BYD miały awarie, które przedwcześnie wyłączyły je z gry. Po wymianie działają póki co dobrze, z akceptowalną degradacją pojemności. Więcej informacji znajdziesz w sekcjach "Opinie" oraz "Źródła".
Sprawność - cykl pełnego ładowania i pełnego rozładowania wykonywany jest ze sprawnością co najmniej 96%, czyli tracisz tylko 4% energii. To bardzo dobry wynik.
Pojemność użyteczna dostępnych w Polsce serii BYD HVS i HVM sięga od 5,1 kWh do 22,1 kWh, zatem możesz dobrać magazyn energii o pojemności dokładnie odpowiadającej Twoim potrzebom. A jeśli to za mało, możesz ze sobą połączyć nawet trzy magazyny energii, co w sumie daje ponad 66 kWh pojemności!
Moc i C-rate (tempo ładowania/rozładowania)- magazyny energii BYD znane są z bardzo wysokiej mocy, to znaczy są w stanie szybko oddać zmagazynowaną energię i zasilić wiele sprzętów w domu. Szczególnie wyróżniają się tutaj akumulatory HVS. Magazyny wykonane z tych akumulatorów możesz całkowicie wyładować w 1 godzinę. I mówimy tutaj o maksymalnej mocy ciągłej, moc szczytowa jest dwukrotnie wyższa!
Propozycja BYD jest bezpieczna, na tyle, na ile można nazwać bezpiecznym wypełniony energią stos chemii, jakim jest każdy akumulator.
Budowa - Magazyn energii składa się z wielu akumulatorów litowo-żelazowo-fosforanowych (LFP, Li-FePO4), bez kobaltu.
Akumulatory LFP są, na tle innych rozwiązań, bardzo bezpieczne. Są mało toksyczne i mniej narażone na zapłon. Nie wymagają obsługi konserwacyjnej.
Odporność na warunki zewnętrzne - Magazyny energii BYD wydają się dosyć odporne na warunki zewnętrzne:
Dwa powyższe czynniki sprawiają, że tego magazynu absolutnie nie należy instalować na zewnątrz, tym bardziej na słońcu, tylko w chłodnym i suchym pomieszczeniu.
Warto zwrócić uwagę, że akumulatory BYD według instrukcji mogą nie tylko przebywać, ale nawet działać w temperaturze ujemnej, podczas gdy ogólnie magazyny energii tego nienawidzą. Być może wynika to z zastosowania jakiegoś systemu kontroli temperatury ogniw. Tak czy inaczej, świadczy to pozytywnie o trwałości tego urządzenia.
Ważny jest nie tylko produkt, ale też instalator. Pamiętaj:
Pomożemy wybrać Ci dobrego instalatora z Twojej okolicy.
Nie wszystkie magazyny energii umożliwiają złożenie w pełni funkcjonalnego systemu z zasilaniem awaryjnym.
Jak już powinieneś wiedzieć, BYD produkuje tylko akumulatory, nawet bez inwertera baterii. Do złożenia kompletnego systemu fotowoltaicznego z magazynem energii i zasilaniem awaryjnym potrzebujesz więc dobrać kompatybilne urządzenia. Wymaga to od projektanta nieco więcej pracy.
Z magazynem energii BYD:
Istnieje lista urządzeń, z którymi może współpracować akumulator BYD bez utraty gwarancji. Wśród producentów tych urządzeń są Victron, SMA, Selectronic, Studer, GoodWe, Solis i Schneider. Niektórzy z tych producentów mają bardzo szeroką ofertę i przemyślany system instalacji z zasilaniem awaryjnym - przykładem jest tutaj Victron. Z kolei systemy innych producentów mają pewne ograniczenia - na przykład z inwerterem SMA bez problemu złożysz system jednofazowy, ale już nie trójfazowy.
Dowiedz się w 60 sekund czy fotowoltaika Ci się opłaci
Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji
Rzetelny producent wywiąże się ze zobowiązań gwarancyjnych, jeśli jego produkty z jakiegoś powodu przestaną działać. Powinien też zapewniać dobrą obsługę klienta.
Wiarygodność BYD jako całości została omówiona w recenzji modułów BYD. W skrócie - to potężna i prężnie rozwijająca się marka, taka chińska Tesla. Nie upadną ani dziś ani jutro.
Gwarancja jest tym bardziej wiarygodna, że o winie ma orzekać niezależny i neutralny ekspert "na przykład TUV Rheinland, TUV SUD, Intertek, UL, CQC lub CGC", a wszelkie spory są rozstrzygane nie w Chinach, a w sądzie w Rotterdamie.
Pamiętaj, że póki obowiązuje system opustów, magazyny energii nie mają uzasadnienia ekonomicznego.
Ceny (netto, aktualne na Q3'21) -
Do skompletowania magazynu energii potrzebujesz jednostki kontrolnej z podstawą, kilku akumulatorów oraz inwertera. Szczegóły poniżej.
Magazyny energii BYD są drogie - jak i wszystkie magazyny. Czy są opłacalne? Cóż, zależy to od Twoich priorytetów:
Jeśli Twoim priorytetem jest niski koszt początkowy - to przy cenie ~ 2500 zł/kWh pojemności, BYD jest bardzo dobrą opcją.
Jeśli Twoim priorytetem jest dobra gwarancja i długa żywotność - to BYD jest dobrą opcją.
W szczególnych przypadkach BYD może być bardzo opłacalną opcją, bo dopuszczalne tempo rozładowywania jest bardzo wysokie, a to pozwala na ograniczenie kosztów. Dla przykładu - Tesla Powerwall 2 przy pojemności użytecznej 13,2 kWh da Ci 5 kW mocy. Magazyn BYD z serii HVS da Ci tę samą moc już przy magazynie o pojemności 5 kWh. Taki mniejszy magazyn jest oczywiście znacznie tańszy.
Jeśli masz instalację fotowoltaiczną na inwerterze SMA (lub innej kompatybilnej marki) i chcesz wyposażyć ją w magazyn energii, wtedy BYD to bardzo dobra opcja.
W Polsce w sprzedaży znajdziesz dwie serie akumulatorów BYD, z których tworzy się magazyny energii. Są to HVS i HVM. Jak mówiliśmy, to wyłącznie akumulatory, nie mają nawet inwertera baterii.
Typ: magazyn dc
Akumulatory BYD z tej serii mają po 2,6 kWh i w jednym magazynie można mieć od 2 do 5 akumulatorów. Można łączyć do 3 magazynów. Cechą charakterystyczną jest bardzo wysoki stosunek mocy do pojemności. Kompatybilny z wybranymi inwerterami marek Victron, SMA, Selectronic, Studer, GoodWe, Solis i Schneider.
Przeznaczenie: magazyn DC
Jeden akumulator ma około 2,7 kWh i w jednym magazynie można zmieścić od 3 do 8 akumulatorów. Można łączyć do 3 magazynów, co w sumie daje niemal 65 kWh pojemności. Kompatybilny z wybranymi inwerterami marek Victron, SMA, Selectronic, Studer, GoodWe, Solis i Schneider.
Sprawdźmy opinie z zagranicznych serwisów:
"Moduły baterii produkowane przez BYD są wykonane na bazie chemii litowo-żelazowo-fosforanowej, która jest obecnie najbardziej bezpieczna, jeśli chodzi o zastosowanie w domowych magazynach energii."
— Solarquotes.com.au (Australia) - 4,7 (19 opinii)
"Dane z testów [Byd B-Box HVM - przypis redakcji] sugerują znikomą degradację pojemności po 790 cyklach (98% początkowego SOH)."
— "11 raport publicznego dot. testów baterii litowo-jonowych" autorstwa ITP Renewables z Australii
BYD to lider branży i cieszy się pozytywnymi opiniami, zarówno od instytucji naukowych, jak i użytkowników prywatnych.
Pamiętaj, wybór instalatora jest kluczowy! Niewłaściwy montaż może unieważnić gwarancję, obniżyć wydajność i spowodować usterki! Poniżej znajdziesz listę polecanych przez nas instalatorów.
Oto nasz ranking magazynów energii.
Jak interpretować to zestawienie?
Wszystkie z firm w powyższym zestawieniu są godne polecenia.
Oto główne dokumenty źródłowe, które posłużyły do stworzenia tej recenzji.