Panele fotowoltaiczne polikrystaliczne, a monokrystaliczne – co wybrać?

W skrócie - nie ma znaczenia, czy wybierzesz panele polikrystaliczne, czy monokrystaliczne. Te dwa typy znacznie więcej łączy, niż dzieli. Ważne natomiast, byś kupił panele dobrej jakości. Jeśli jednak interesuje Cię techniczne i praktyczne różnice między tymi panelami, zapraszamy do lektury!

Panele poli- i monokrystaliczne w skrócie:

Panele polikrystaliczne czy monokrystaliczne? – porównanie

Zanim omówimy różnice najważniejsze z punktu widzenia klienta – dotyczące cen i wydajności – omówmy krótko działanie paneli słonecznych i ich proces produkcji. Pomoże nam to zrozumieć, dlaczego te dwa rodzaje tak się od siebie różnią.

Panele fotowoltaiczne, będące podstawą każdej instalacji fotowoltaicznej, składają się z wielu połączonych ze sobą ogniw. Jest to zasada dotycząca zarówno paneli mono-, jak i polikrystalicznych. Identyczny jest też materiał, z którego są wykonane ogniwa. Jest nim krzem, wyjątkowy półmetal, który stał się podstawą całej dzisiejszej elektroniki.

Dowiedz się w 60 sekund czy fotowoltaika Ci się opłaci

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

Prawie płaski

Normalnie nachylony

Bardzo nachylony

Jak w krzemie powstaje prąd? A czym w ogóle jest prąd? Najogólniej mówiąc jest to ruch elektronów. Jak powstaje w krzemie? Generują je fotony, które lecą nieprzerwanym strumieniem ze Słońca i uderzeją w elektrony. Ruch wynikający z takich kolizji w kryształach krzemu jest tak swobodny, że może być przez nas wykorzystany – i tak przenosi się przez przewody do falownika , dalej do sieci i odbiorników – komputera, ogrzewacza, lodówki, itp.

Krzem musi mieć postać krystaliczną, żeby mógł generować prąd pod wpływem promieni słonecznych. Cała różnica między panelami monokrystalicznymi i polikrystalicznymi sprowadza się do różnic w przetwarzaniu krzemu na ogniwa.

Ogniwa fotowoltaiczne polikrystaliczne – jak się je tworzy?

Proces produkcji polikrystalicznych ogniw fotowoltaicznych jest zaskakująco prosty. Właśnie to powoduje, że są one znacznie tańsze niż panele monokrystaliczne.

Pierwszym krokiem jest krystalizacja krzemu. Kilka bloków krzemu łączy się i krystalizuje w jedną dużą bryłę. Topienie w temperaturze 1500 stopni C usuwa w pewnym stopniu zanieczyszczenia z krzemu. Bryła zostaje schłodzona i pocięta na cienkie plastry.

produkcja paneli polikrystalicznych

W dalszej kolejności te plastry przetwarza się tak, by tworzyły prawdziwe ogniwa fotowoltaiczne. Proces obejmuje czyszczenie, nakładanie powłoki antyrefleksyjnej i przewodów elektrycznych.

Obecnie celem inżynierów jest tworzenie jak największych kryształów, ponieważ im mniej kryształów w ogniwie, tym więcej prądu jest generowane. I łatwo zauważyć, że ostateczną granicą jest ogniwo złożone z pojedynczego kryształu. A takie ogniwo, tworzone tą metodą, zaledwie dorównałoby ogniwu wytwarzanego sposobem, który omówimy teraz.

Ogniwa fotowoltaiczne monokrystaliczne – jak powstają?

Przedrostek mono- oznacza “pojedynczy”. Zgodnie z nazwą, ogniwo monokrystaliczne jest jednym, solidnym kryształem. Dzięki temu elektrony poruszają się w nim bardziej swobodnie, ale sam proces produkcji jest bardziej skomplikowany. Jak wygląda?

monokryształ krzemu

Mamy tutaj wyraźny polski akcent, gdyż wykorzystywany proces produkcyjny nazywa się metodą Czochralskiego, na cześć jego wynalazcy, zasłużonego polskiego chemika, Jana Czochralskiego. Do tygla wrzuca się wysokiej czystości polikryształki krzemu, które zostają tam stopione w jedną masę o temperaturze 1500 stopni. Do niej wprowadza się zarodek kryształu, pojedynczy blok krzemu, z którego powstanie cały kryształ. Powoli (cały proces trwa 48 godzin!) zarodek jest wyciągany, a właściwie to, co z niego wyrosło – duży, cylindryczny monokryształ krzemu.

Wytwarzanie ogniw monokrystalicznych w zakładach LONGi, największego producenta paneli monokrystalicznych na świecie.

Taki walec tnie się następnie na okrągłe plastry. Jednak układanie koło siebie kółek powoduje powstawanie dużych pustych przestrzeni. Optymalnym rozwiązaniem jest więc przycięcie ich do kształtu zbliżonego bardziej do kwadratu. Oplecione przewodami, poukładane obok siebie ogniwa tworzą panel fotowoltaiczny.

Różnice między panelami poli- a monokrystalicznymi

Omówmy praktyczne różnice między panelami poli oraz mono.

Wydajność

Wydajność w tym konktekście to procent energii dostarczanej przez słońce, którą przetwarza się na energię elektryczną. Na tym procesie zasadza się cała fotowoltaika.

Standardowe panele polikrystaliczne osiągają osiągają wydajność na poziomie 14-16 %. Wynika to, po pierwsze, z faktu, że łączone kryształy nie zapewniają wystarczającej swobody ruchu elektronom. Ogniwa polikrystaliczne lepszej jakości mają większe kryształy. Im mniej kryształów, tym więcej swobody w poruszaniu się mają elektrony i tym większą ogniwo ma wydajność.

Po drugie, słabsza wydajność wynika z czystości kryształu, niższej, niż kryształów tworzonych metodą Czochralskiego.

Producenci paneli fotowoltaicznych starają się obejść ten problem, wciąż rozwijają technologię i zwiększają osiągi paneli polikrystalicznych. Na przykład chiński Suntech wypuścił ostatnio serię paneli z polikrystalicznymi ogniwami fotowoltaicznymi o wydajności 19,1%. Niestety, nie są jeszcze w sprzedaży dla prywatnych instalacji. Jak wypadają w porównaniu panele monokrystaliczne?

Wysoka wydajność ogniw monokrystalicznych jest ich największą zaletą. Średniej jakości panele osiagają zwykle 16-20%, a wysokowydajne modele produkcji Sunpower, Panasonic i LG nawet więcej. Panele monokrystaliczne z serii X-23 produkcji Sunpower przetwarzają prawie 23% energii ze słońca na prąd elektryczny, a maksymalna osiągnięta wydajność wynosi obecnie 25,6%.

Kolejną przewagą ogniw monokrystalicznych jest niższy współczynnik temperaturowy. Co to takiego? Panele fotowoltaiczne gorzej działają w wyższych temperaturach i tracą wydajność z każdym stopniem Celcjusza, do którego rozgrzało się ogniwo (to sprawia, że fotowoltaika naprawdę lubi nasz klimat, a Polska wcale nie ma gorszych warunków dla paneli mono- i polikrystalicznych, niż Afryka). Panele monokrystalicznie nieco lepiej (0,01 do 0,03 punktów procentowych straty / stopień C) radzą sobie z wyższymi temperaturami.

Projektując instalację fotowoltaiczną punktem wyjścia są zawsze potrzeby. Najważniejsze pytanie, którego odpowiedź jest podstawą do dalszych obliczeń brzmi: ile kWp potrzebuję już dziś, by za dwadzieścia pięć lat moja instalacja dalej pokrywała zapotrzebowanie domostwa na prąd? Następnie trzeba sprawdzić, jakie mamy możliwości, a konkretnie – ile paneli możemy wystawić w dobrze nasłonecznionym miejscu. Ponieważ panele monokrystaliczne generują więcej prądu, można wstawić ich mniej.

W przypadku instalacji z mikroinwerterami (stosowanej tam, gdzie okresowo na część instalacji pada cień) ilość paneli ma tym większe znaczenie, że do każdego panelu trzeba dokupić osobny mikroinwerter.

Panele monokrystaliczne średniej jakości dają od 270 do 330 Wp, a te lepsze (LG Neon2 i Sunpower X-22) nawet do 370 Wp. Z kolei osiągi dobrych paneli polikrystalicznych sięgają nawet 285Wp, czyli w pełni zastępują średniej jakości panele monokrystaliczne, a są przy tym generalnie tańsze.

Przykład:
Czteroosobowa rodzina rocznie zużywa 4000 kWh. Mieszkają w domu o dachu dwuspadowym północ-południe. Południowy stok ma wymiary 4 x 8 metrów, czyli ma 32 metry kwadratowe. Zmieści się tutaj maksymalnie 14 paneli. Czy powinni kupić panele mono- czy polikrystaliczne?

 • Panel polikrystaliczny o mocy 270 Wp * 14 paneli = 3400 kWh (3780 W)
 • Panel monokrystaliczny o mocy 330 Wp * 14 paneli = 4150 kWh (4620 W)

Wniosek: W tym wypadku tylko z pomocą paneli monokrystalicznych można wytworzyć wystarczającą ilość energii elektrycznej, by pokryć 100% rocznego zużycia. Dlatego są tutaj właściwym wyborem.

Wygląd

Ogniwo polikrystaliczne jest idealnie kwadratowe, stąd poskładane z nich panele tworzą jednorodną płytę. Każdy bok mierzy 16 centymetrów. Za sprawą powłoki antyrefleksyjnej panele polikrystaliczne mają wyraźnie niebieski, mocno odblaskowy kolor. Gdy się przyjrzeć, łatwo można dostrzec, że każde ogniwo składa się z kilku kryształów.

ogniwo polikrystaliczne i monokrystaliczne

Ogniwo monokrystaliczne nie jest kwardatowe, ale ma ścięte, zaokrąglone rogi. Wynika to z faktu, że wycina się je z walca. Przez puste przestrzenie widać spodnią warstwę panelu, co tworzy wrażenie kropek na czarnym tle. Te czarne ogniwa mniej rzucają się w oczy i łatwiej komponują się z otoczeniem.

Producenci oferują teraz panele “all black” o znakomitych walorach estetycznych. To panele monokrystaliczne, których podbitka i rama również są czarne, przez co cały panel ma głęboki, ciemny kolor, bez widocznych kropek. Przez te dodatkowe czarne elemente tego typu panele nagrzewają się nieco bardziej, co powoduje niewielką (naprawdę) utratę wydajności, ale wielu mieszkańców domków jednorodzinnych i tak się na nie decyduje dla ich eleganckiego wyglądu.

Cena

Spójrzmy na dane:

Panel Cena (poglądowa) Moc panelu Typ Cena za moc
LG Neon2 320W 1200 PLN 320W Monokrystaliczny 3,75 PLN/Wp
Bisol BMO-300 940 PLN 300W Monokrystaliczny 3,13 PLN/Wp
SolarWatt 290WP 1440 PLN 290W Monokrystaliczny 4,97 PLN/Wp
SolarWatt 280WP 1030 PLN 280W Polikrystaliczny 3,68 PLN/Wp
BENQ AUO 815 PLN 265W Polikrystaliczny 3,08 PLN/Wp
VIESSMANN 260WP 860 PLN 260W Polikrystaliczny 3,31 PLN/Wp

Ceny aktualne na Q42018

W tym porównaniu cen paneli słonecznych średni koszt panelu polikrystalicznego jest o 15% niższy, a różnica mocy wynosi tylko 11%.

Lepsza wydajność, lepszy współczynnik temperaturowy, mniejsze koszty montażu, mniej potrzebnych mikroinwerterów w przypadku instalacji tego typu – wszystko to razem nie zmienia faktu, że panele polikrystaliczne są wyraźnie tańsze niż ich monokrystaliczne odpowiedniki w przeliczeniu PLN/Wp. Wpływa na to kilka czynników.

 • Łatwiejszy proces produkcji. Obrotowy tygiel wykonany z wysokiej jakości materiałów, 48 godzin ciągłej pracy na wytworzenie jednego walca kryształu – to po prostu kosztowne. Metoda na otrzymywanie ogniw polikrystalicznych jest znacznie prostrza.
 • Mniej odpadów. Okrągłe ogniwa monokrystaliczne są przycinane z czterech stron, by tworzyły kształt zbliżony do kwadratu. Odcięte kawałki to odpady, które trzeba na nowo przetwarzać. Otrzymywanie ogniw polikrystalicznych jest bardziej ekonomiczne i ekologiczne.

Panel polikrystaliczny Tier 1 o mocy 280Wp może być nawet o kilkanaście procent tańszy od panelu monokrystalicznego o podobnej jakości i wydajności. Stąd panele monokrystaliczne mają ekonomiczne uzasadnienie dopiero tam, gdzie kończą się panele polikrystaliczne – na wysokości 300Wp.

Przykład:
Wieloosobowa rodzina mieszka w dużym domu, którego dach nachylony jest na południe i nic nie zasłania go przed słońcem. Roczne zużycie prądu wynosi 4400 kWh, stąd instalacja powinna mieć przynajmniej 4,6 kWp mocy. Biorąc pod uwagę, że wielkość dachu ich nie ogranicza, w co powinni zainwestować - w panele poli- czy monokrystaliczne?

 • Panele monokrystaliczne LG LG310N1C-G4 310W – 15 paneli po 1100 PLN = 16500 PLN; Zwrot inwestycji po około 10 latach.
 • Panele polikrystaliczne QCells Q.PLUS BFR 4.1.0 280W – 17 paneli po 690 PLN = 11730 PLN; Zwrot inwestycji po około 6 latach.

Nie oznacza to jednak, że monokrystaliczne panele słoneczne nie są opłacalne. Dobrym probieżem stosunku jakość/cena są tu farmy fotowoltaiczne. Chociaż większość farm stawiana jest na polikryształach, to daleko nie wszystkie.

Wniosek: Generalnie panele polikrystliczne są tańsze, ale nie znaczy to, że monokrystaliczne nie są opłacalne

Jakość

Jeśli chodzi o jakość, to nie sposób jest jednoznacznie stwierdzić "monokrystaliczne są lepsze od polikrystalicznych", albo na odwrót. Poszczególni producenci w różnym stopniu dbają o jakość produktów. Czasami nawet produkty tego samego producenta, ale powstałe w różnych fabrykach, mocno różnią się od siebie jakością!

Tym niemniej możemy łatwo stwierdzić, że znakomita większość paneli premium - z prawdziwą gwarancją produktu obejmującą więcej niż 20 lat - to panele monokrystaliczne.

Wnioski - kiedy wybrać panele polikrystaliczne, a kiedy panele monokrystaliczne?

Podsumujmy nasze rozważania. Kiedy należy zainwestować w panele polikrystaliczne, a kiedy w monokrystaliczne?

Dowiedz się w 60 sekund czy fotowoltaika Ci się opłaci

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

Prawie płaski

Normalnie nachylony

Bardzo nachylony

Standardowe, korzystne warunki

W korzystnych warunkach, gdy dostępna jest wystarczająca powierzchnia dla instalacji fotowoltaicznej, panele polikrystaliczne są tańsze. Cena jest niższa pomimo potrzeby zainstalowania większej ilości paneli.

Czy to ostateczne słowo? Niekoniecznie. Całkiem często droższe panele są lepszym wyborem.

Mała powierzchnia i cień

Jeśli Twój dach nie ma na tyle dużej powierzchni, by zamontować wystarczającą ilość paneli polikrystalicznych do pokrycia zapotrzebowania na prąd, jedyną opcją są panele monokrystaliczne. Limitem jest tutaj wielkość dachu, ale to nie wszystko. Powierzchnię użytkową ograniczają też obszary zacienione.

Cień bardzo negatywnie wpływa na panele fotowoltaiczne. Problemem jest również cień przejściowy. Zasada jest taka – panele połączone w jeden zespół (do jednego falownika), powinny otrzymywać tyle samo światła. Jeśli jedno ogniwo jest zasłonięte (na przykład liściem) nieproporcjonalnie mocno obniża to wydajność panelu. I podobnie jeden zasłonięty panel źle wpływa na cały zespół. Co to oznacza?

Na przykład wysoki słup przed panelami to problem większy, niż mogłoby się wydawać. Ponieważ zasłonięcie nawet jednego ogniwa bardzo wpływa na cały panel, to prosty długi, przesuwający się po dachu cień rzucany przez słup może robi poważne kłopoty – nie dlatego, że cień jest duży, ale dlatego, że dotyka wielu paneli. Ta sama zasada dotyczy innych przeszkód. Przy okazji – chmury to nie to samo, co cień i nie osłabiają działania paneli tak bardzo.

Z przelotnym cieniem można radzić sobie na dwa sposoby:

 • Zakupić mikroinwertery. Zacieniony panel źle oddziałuje na inne tylko wtedy, gdy jest z nimi połączony jednym inwerterem. Rozwiązaniem są mikroinwertery, które sprawiają, że każdy panel jest osobną jednotką prądotwórczą. Przy czym i tak oznacza to, że niektóre panele będą przez pewną część dnia gorzej działały.
 • Zmniejszyć instalację. Tutaj pomocne są panele monokrystaliczne. Idea jest taka, żeby porzucić całkowicie miejsca z przelotnym nawet cieniem, czyli zwykle zamontować panele blisko szczytu dachu. Zwiększa to koszty, ale może sprawić, że instalacja będzie działać bez przeszkód.

Trzeba też pamiętać, że fotowoltaika to inwestycja na całe dziesięciolecia. Drzewa mogą z czasem urosnąć, a na sąsiedniej działce wybudować się sąsiad. Projektując rozmieszczenie paneli warto brać to pod uwagę!

Estetyka

Fotowoltaika na dachu z całą pewnością jest widoczna. Zatem mamy jeszcze jeden czynnik, z którego trzeba sobie zdawać sprawę, a jest nim wygląd.

Niebieski, odblaskowy kolor paneli polikrystalicznych niekoniecznie musi komponować się z wyglądem dachu i całego domu. Niestety, właśnie ze względu na swój niebieski kolor, panele fotowoltaiczne polikrystaliczne często uważa się za mniej estetyczne. Głęboka czerń paneli monokrystalicznych, szczególnie tych w wersji "all black" przyciąga oko i na ogół łatwiej zgrywa się z pozostałymi elementami budynku. Ale znowu – błyszczący, polikrystaliczny błękit wcale nie wygląda źle, po prostu się wyróżnia.

Jeśli więc prezencja jest dla Ciebie ważniejsza od pieniędzy, a niebieski gryzie się z dachówkami, nie ma wyjścia – trzeba zainwestować w panele monokrystaliczne!

Ciekawostka: Amerykańska Tesla przygotowała panele fotowoltaiczne w kształcie dachówek! Ma to być bardzo wygodne i trwałe rozwiązanie dla budujących nowe budynki. Na dodatek barwa nie jest tu problemem, bo dostępne mają być różne wersje kolorystyczne.

Z powyższego podsumowania wynika, że w naszych warunkach panele polikrystaliczne na ogół są lepszym wyborem. Odpowiedzmy sobie zatem na pytanie:

Które firmy produkują najlepsze panele polikrystaliczne?

Wśród przedsiębiorstw produkujących dobrej jakości panele polikrystaliczne można wymienić GCL, JA Solar, REC oraz Trina Solar. Wszystkie należą do marek Tier 1. Sprawdź nasz ranking producentów paneli fotowoltaicznych , by dowiedzieć się, które marki są godne zaufania i dlaczego.

Trina Solar jest liderem rynku na tym polu, a ich produkty mają dobry stosunek jakości do ceny PLN/Wp. Statek flagowy Trina Solar, ALLMAX-PD05.08, osiąga wydajność 17,1%, czym pokonuje wiele paneli monokrystalicznych. Konkurencyjna propozycja od Canadian Solar, CS6K-275P, osiąda zwrot 16,8%.

Zachęcamy do skorzystania z naszego kalkulatora do określenia optymalnego rozwiązania dla Twojego domu i oszacowania kosztów. Zaawansowana porównywarka uwzględnia opcje z ogniwami mono- i polikrystalicznymi.

Producent LG IBC Q.Cells Moc nominalna (tolerancja mocy) 365Wp (-0;+11Wp) 305Wp (-0;+5Wp) 270Wp (-0;+5Wp) Szacowana cena (brutto) 1540 PLN 650 PLN 500 PLN Cena za 1Wp 4,22 PLN/Wp 2,13 PLN/Wp 1,85 PLN/Wp Szacowany uzysk w skali 25 lat 8458 kWh 6748 kWh 6075 kWh Wyprodukowane kWh z każdej złotówki 5,1 kWh/PLN 10,38 kWh/PLN 12,15 kWh/PLN

Stan na Q2 2019

Odporność na temperaturę

Czy wiedziałeś, że panele fotowoltaiczne działają mniej wydajnie w gorący słoneczny dzień? Tak, dobrze czytasz. Fotowoltaika lubi słońce, ale nie lubi wysokiej temperatury, a ogniwa słoneczne przetwarzają mniej światła na prąd w temperaturze 30 stopni C, niż w 15. Oczywiście pomimo tego i tak najwięcej prądu produkowane jest latem, ze względu na duże natężenie światła i długie dni.

Odporność na temperaturę zależy od dwóch czynników: współczynnika temperaturowego Pmax oraz temperatury NOCT.

Współczynnik temperaturowy Pmax określa, o ile spadnie wydajność, wraz ze wzrostem temperatury o 1 stopień powyżej 25 stopni C (Patrz: warunki STC ).

Tak więc porównując panele fotowoltaiczne, zwracaj uwagę na te z jak najmniejszą stratą w % / °C. Dobry panel słoneczny ma stratę Pmax niższą niż 0,5% / °C.

Do jakiej temperatury nagrzewają się panele fotowoltaiczne? W zależności od pogody temperatura może sięgać nawet 60°C. Jednak w większości sytuacji panele nagrzewają się do temperatury NOCT, czyli temperatury pracy w normalnych warunkach.

Jak rozpoznać dobrego instalatora?

Zwykle nie wybieramy sami paneli, jakie chcemy zamontować, a korzystamy z pomocy instalatorów. Na co trzeba uważać?

Dobry instalator przedstawia trzy oferty, na panele budżetowe, ze średniej półki oraz z najwyższej półki. Jeśli instalator oferuje tylko jedną markę paneli, jest to znak ostrzegawczy. Najczęściej są stare i zalegają w magazynie, lub instalator pracuje na wyłączność i nie jest obiektywny (za wszelką cenę chce wcisnąć te, którymi handluje).

Więcej na ten temat przeczytasz w poradniku " Jak wybrać dobrego instalatora fotowoltaiki ".

Łącząc współczynnik temperaturowy z temperaturą NOCT możemy oszacować straty wydajności ze względu na temperaturę i tym samym ocenić odporność na temperaturę.

W praktyce: Jinko Eagle traci 0,4% mocy na °C powyżej 25°C. Przez większość dnia temperatura ogniw będzie wynosić 45°C, bo tyle wynosi temperatura NOCT. Różnica między temperaturą rzeczywistą, a warunkami testowymi STC wynosi 45-25=20°C. Całkowita strata Pmax wynosi 0,4*20 = 8%. Możemy wtedy powiedzieć, że odporność na temperaturę w normalnych warunkach użytkowania wynosi 92%, co jest dobrym wynikiem.

Porównajmy osiągi kilku producentów:

Oznaczenie panelu VBHN330SJ53 REC330NP BEP-270
Producent Panasonic REC Group BrukBet Solar
Moc nominalna (tolerancja mocy) 330Wp (-0;+33Wp) 330Wp (-0;+5Wp) 270Wp (-0;+5Wp)
Współczynnik temperaturowy Pmax -0,258%/°C -0,35%/°C -0,4%/°C
Temperatura NOCT 44°C 44°C 44°C
Odporność na temperaturę w NOCT 95,10% 93,35% 92,40%

Którzy producenci wyróżniają się na tym polu?

Producenci wyjątkowo odpornych na temperaturę paneli fotowoltaicznych:

Zdecydowanie najbardziej odporne na temperaturę są panele Panasonica . Poza pierwszą pozycją kolejność alfabetyczna.

Pamiętaj!

Nie bierz pod uwagę paneli ze stratą Pmax / °C wyższą niż 0,45%!

Tolerancja (tolerancja mocy)

Panele fotowoltaiczne testuje się w warunkach idealnych STC, ale w prawdziwym życiu takie warunki nie występują zbyt często. Producenci umieszczają informacje o mocy na panel Wp biorąc pod uwagę nieidealne warunki, bliższe rzeczywistym. Tolerancja mocy określa, jak moc generowana przez panel może się zmienić, gdy warunki będą bardziej korzystne. Wartość “+5Wp” oznacza, że panel o mocy 270Wp może generować nawet 275Wp.

Oznaczenie panelu VBHN330SJ47 LG NeON2 LG330N1C-A5 Q.PEAK DUO-G5 330 Vision 60M high power 305Wp
Producent Panasonic LG Q.Cells SolarWatt
Moc nominalna (tolerancja mocy) 330Wp (-0;+33Wp) 330Wp(-0;+9Wp) 330Wp (-0;+5Wp) 305Wp (-15;+15Wp)
Moc w warunkach innych niż testowe max 363Wp max 339Wp max 335Wp min 290Wp, max 320Wp

Ważne!

Nie kupuj paneli z ujemną tolerancją mocy! Oznacza to tylko tyle, że ich nominalne osiągi są zawyżone.

Dobry producent paneli fotowoltaicznych - jak rozpoznać?

Decydując się na panele słoneczne należy brać pod uwagę nie tylko jakość danych paneli, ale też rzetelność ich producenta. Dlaczego?

Pamiętaj, że kupno paneli fotowoltaicznych to inwestycja na lata. Chcesz mieć jak największą pewność, że po 20 latach producent nadal będzie na rynku, a Ty będziesz mógł zamówić u niego serwis lub skorzystać z gwarancji – jeśli coś poszłoby nie tak.

Przeanalizujmy teraz niektóre czynniki wpływające na rzetelność danego producenta.

Wielkość i historia przedsiębiorstwa jest wyznacznikiem stabilności danego przedsiębiorstwa. Im większe i starsze przedsiębiorstwo, tym bardziej prawdopodobne, że przetrwa kolejne lata. Chociaż kryzys może dotnąć również duże spółki, to jednak są one zwykle w stanie przeprowadzić konieczne restrukturyzacje i uniknąć bankructwa.

Wartość marki to wypadkowa lojalności klientów do marki, świadomości jej istnienia oraz pozytywnych skojarzeń z nią. Wyraża się w sumie pieniędzy, którą ktoś musiałby zapłacić, żeby nabyć daną markę. Jeśli klient jest chętny kupić coś ze względu na markę, to oznacza, że ta marka ma dużą wartość.

Wartość marki buduje się marketingiem, dobrym kontaktem z klientem oraz wysoką jakością produktów. Takie marki zwykle idą klientom na rękę w sprawach reklamacji, bo to pozytywnie wpływa na markę. Markowe produkty są też zwykle droższe. Oznacza to, że jeśli kupisz "markowe" panele fotowoltaiczne, to zapłacisz więcej, ale zyskasz pewność, że zawsze będziesz miał się do kogo zwrócić w sprawie gwarancji i zostaniesz wysłuchany. A nawet gdyby firma z wartościową marką upadła, to bardzo możliwe, że zostanie wykupiona przez inną spółkę, która może podtrzymać gwarancje.

Najcenniejsze marki obecne w branży fotowoltaicznej to (stan na Q22019):

 • LG - marka warta 18,486 miliardów $
 • Panasonic - marka warta 6,293 miliardów $

Pamiętaj!

Rzetelny producent powinien też mieć przedstawicielstwo w Europie, najlepiej w Polsce. Inaczej skorzystanie z gwarancji może być bardzo trudne!

Za nimi długo, długo nic. Tylko najwięksi giganci rynku elektronicznego mogą mierzyć wartość swojej marki w miliardach $. Przedsiębiorstwa, które zajmują się wyłącznie fotowoltaiką, nie mają szans zyskać takiej rozpoznawalności.

Dowiedz się w 60 sekund czy fotowoltaika Ci się opłaci

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

Prawie płaski

Normalnie nachylony

Bardzo nachylony

Stabilność finansowa

Warto zbadać stabilność finansową danego producenta, bo zdrowe, dobrze prosperujące spółki raczej nie upadną. Jednym ze sposobów na oszacowanie stabilności finansowej jest Wskaźnik Altmana.

Altman Z-Score to algorytm stworzony przez nowojorskiego profesora Edwarda Altmana, który wylicza stabilność finansową przedsiębiorstw na podstawie danych statystycznych. Brane pod uwagę czynniki takie jak kapitał pracujący, aktywa, zyski brutto i netto, sprzedaż oraz wartość rynkową przedsiębiorstwa i zadłużenie.

W latach 1968-1999 formuła była poddawana wielu testom, które wykazały że z 80-90% dokładnością przewiduje bankructwo z rocznym wyprzedzeniem. Zalecamy więc uważać przy kupowaniu paneli od producenta ze słabym wynikiem Altman Z-Score.

Wybrani producenci fotowoltaiki z korzystnym wynikiem Altman Z-Score (2018, 2019):

 • LONGi Solar
 • First Solar
 • DMEGC Solar
 • Boviet Solar
 • Gintung
 • Solar Frontier
 • TSMC Solar
 • Linuo Power

Status Tier-1 wg Bloomberg'a

Każdy poważny ranking paneli fotowoltaicznych uwzględnia stopień akceptacji danej marki przez banki oraz inwestorów. Bloomberg New Energy Finance stworzył system klas Tier (z angielskiego „poziom”), który służy do mierzenia zaufania banków oraz inwestorów do produktów danej marki. Omówmy sobie najważniejsze fakty.

Tier 1 - kryteria i fakty

Dany producent otrzymuje status Tier-1 na liście Bloomberga, gdy w ciągu ostatnich dwóch lat sprzedał panele słoneczne własnej produkcji na sześć różnych projektów fotowoltaicznych o mocy powyżej 1,5MWp, finansowanych bez regresu przez sześć różnych banków. "Bez regresu" to ważny szczegół oznaczający, że bank bierze pełną odpowiedzialność za usterki modułów.

Bloomberg prowadzi jedynie listę Tier-1 i nie stworzył kryteriów, ani nie prowadzi listy Tier-2 oraz Tier-3.

Co oznacza status Tier 1? Otóż przede wszystkim to, że banki są skłonne wydać grube pieniądze na farmy fotowoltaiczne z paneli danego producenta.

Główne cechy producentów Tier-1:

 • Niska cena paneli
 • Duże moce przerobowe zakładu
 • Marka uznana na rynku
 • Dobry stosunek cena/jakość

Zobaczmy teraz przykładowe przedsiębiorstwa Tier-1.

Przedsiębiorstwa Tier 1 stanowią zaledwie ok. 2% branży. Pełną listę można zamówić bezpośrednio w instytucie Bloomberg.

Lista Tier-1 Bloomberg - wybrane pozycje:

Bloomberg zastrzega, że status Tier-1 nie jest sam w sobie wyznacznikiem jakości i zaleca, by sprawdzać też badania niezawodności instytutów pokroju DNV GL / PVEL.

Dowiedz się w 60 sekund czy fotowoltaika Ci się opłaci

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

Prawie płaski

Normalnie nachylony

Bardzo nachylony

Rozsądny człowiek z reguły porównuje kilka ofert zanim powierzy komuś swoje pieniądze. Wypełnij prośbę o bezpłatne oferty fotowoltaiczne , a skontaktuje się z Tobą kilku godnych zaufania instalatorów z okolicy. Zalecamy tylko instalatorów współpracujących wyłącznie z markami Tier 1 i premium.

Przypisy:

Porównując osiągi samochodów, testuje się je w ściśle określonych, identycznych warunkach. Podobnie jest z panelami słonecznymi. STC, czyli standardowe warunki testowe to:

- Temperatura ogniwa słonecznego równa 25 stopni Celcjusza
- 1000 W światła na metr kwadratowy
- 1,5 AM – współczynnik masy powietrza

Opublikowane przez Dawid Kaczmarczyk Redaktor fotowoltaikaonline.pl

Pasjonuje się sprytnymi sposobami pozyskiwania zielonej energii. W wolnych chwilach uczy się chińskiego.

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Oszczędź do 30% na fotowoltaice!

Wypełnij krótki formularz i otrzymaj oferty od sprawdzonych firm

 • Do 3 darmowych wycen
 • Oferty od doświadczonych firm
 • Firmy z oceną min. 4.5/5
Porównaj oferty

Darmowe oferty od najlepszych w branży!

Copyright 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone