Menu

Magazyn energii 20 kWh – cena w 2024 roku

Magazyny energii o pojemności 20 kWh zyskują na popularności wśród właścicieli większych domów jednorodzinnych oraz małych firm. W poniższym artykule omówimy, ile kosztuje taki magazyn energii w 2024 roku wraz z montażem.

Opublikowane przez Adam Skrzyński

Ostatnia edycja: 10/07/2024

Czas lektury: 5 min

Magazyn energii, znany również jako akumulator lub magazyn prądu, służy do przechowywania energii elektrycznej, zwykle generowanej przez system fotowoltaiczny. Standardowa instalacja fotowoltaiczna o mocy 20 kWp często współpracuje z magazynem energii o pojemności 20 kWh lub większymi – zależnie od potrzeb projektowych. Inwestycja w magazyn energii zwiększa autokonsumpcję, zapewnia zasilanie awaryjne i stabilizuje sieć elektryczną w okolicy.

Magazyn energii umożliwia znaczne oszczędności na rachunkach za prąd, ponieważ pozwala na większe wykorzystanie energii produkowanej na miejscu zamiast kupowania jej z sieci – wraz z dodatkowymi opłatami dystrybucyjnymi czy nawet drożej. Już teraz można oszczędzać w ten sposób poprzez kupowanie prądu o niższych cenach przy taryfach dwustrefowych i wykorzystywaniu jej w dzień, zamiast kupowania droższej energii z sieci. Bez wątpienia jednak największe korzyści zyskujemy z fotowoltaiką.

Magazyn energii 20 kWh – cena baterii i osprzętu

Cena magazynu energii o pojemności 20 kWh waha się od 20 000 do 50 000 zł. Różnice te wynikają z wielu czynników, które omówimy w dalszej części artykułu. Warto również wspomnieć o programach wsparcia, takich jak Mój Prąd, które w nowej odsłonie promują inwestycje w magazyny energii.

Cena magazynu energii 20 kWh klasy premium

Skupmy się teraz na magazynach energii od producentów klasy premium, takich jak Sonnen, Solarwatt czy Tesla. W przypadku tych magazynów energii cena może wynosić od 35 000 do 45 000 zł za samą baterię. Magazyny te często oferują lepsze systemy do zarządzania energią (BMS), wyższą sprawność, dłuższe gwarancje, czy atrakcyjniejszy design. Mimo tych zalet, warto dokładnie rozważyć, czy wyższa cena jest uzasadniona. Technologia magazynowania energii w magazynach klasy premium i budżetowych jest często bardzo podobna, a okresy zwrotu są z reguły znacznie krótsze w tej drugiej klasie.

Cena magazynu energii 20 kWh klasy budżetowej

Magazyny energii 20 kWh od producentów chińskich, takich jak Huawei, BYD czy Deye są znacznie tańsze, a ich ceny mieszczą się w przedziale od 20 000 do 40 000 zł.

Pomimo niższych kosztów, produkty te charakteryzują się wysoką jakością i są szeroko stosowane w Europie. Magazyny energii Huawei Luna to przykład produktu, który zdobył zaufanie wielu użytkowników dzięki dobrej relacji jakości do ceny. Deye to natomiast praktycznie najtańsze magazyny energii dostępne obecnie na polskim rynku.

Cena montażu magazynu energii 20 kWh

Cena montażu magazynu energii o pojemności 20 kWh wynosi od 5000 do 15 000 zł. Ostateczna wycena zależy od wielu czynników, które szczegółowo omówimy poniżej.

Od czego zależy cena montażu magazynu energii 20 kWh?

Cena montażu magazynu energii o pojemności 20 kWh, bez uwzględnienia kosztu samego magazynu, zależy od kilku kluczowych czynników:

  • stan infrastruktury elektrycznej - modernizacja istniejącej infrastruktury może zwiększyć całkowity koszt instalacji
  • koszty instalacji - na koszty te wpływa złożoność instalacji oraz konieczność modyfikacji obecnej infrastruktury elektrycznej
  • rodzaj inwertera - konieczność wymiany klasycznego inwertera na hybrydowy, który współpracuje z magazynem energii, co wiąże się z dodatkowymi kosztami
  • usługi dodatkowe - monitoring systemu, serwisowanie oraz dodatkowe zabezpieczenia mogą również wpływać na koszt montażu
  • regionalne różnice cenowe - ceny usług instalacyjnych mogą się różnić w zależności od regionu i dostępności specjalistów
  • dostępność programów osłonowych - czasami programy wsparcia uniemożliwiają wymianę inwertera, co może wymagać dodatkowych działań dostosowawczych

Polecane magazyny energii 20 kWh w dobrych cenach

Mamy dla Ciebie dwa polecane magazyny energii 20 kWh, które mogą zwrócić Twoją uwagę ze względu na opłacalność!

byd premium lvs 20 kwh

BYD BOX Premium LVS 20 kWh

Propozycja z półki premium to zestaw BYD składający się z 5 modułów o pojemności 4 kWh i systemu zarządzania jednostkami. Baterie litowo-żelazowo-fosforanowe (LFP), które gwarantują lepsze bezpieczeństwo, żywotność i wydajność – baterie te są kompatybilne z wiodącymi falownikami 1- i 3-fazowymi np. GoodWe, Fronius czy MSA. Dodatkowo istnieje możliwość rozbudowania systemu do… 256 kWh poprzez połączenie równoległe.

alt-deye

Deye AI-W5.1 x4

Najnowsze magazyny energii o pojemności 5 kWh od producenta Deye oferują wyjątkowo konkurencyjne ceny są dostępne w wersjach niskonapięciowych, co wiąże się z minimalnymi stratami energii. Magazyny Deye są modułowe, co pozwala na łatwe zwiększenie pojemności poprzez dodanie kolejnych baterii, czyli w tym przypadku do oczekiwanych 20 kWh. Dzięki temu można elastycznie dostosować system do rosnących potrzeb energetycznych. Dodatkowe zalety to fakt, że Deye jako jeden z nielicznych producentów oferuje magazyny energii niskonapięciowe dla inwerterów hybrydowych trójfazowych – co znacznie obniża koszty instalacji w takich systemach zasilania!