Menu

Gwarancja na instalację fotowoltaiczną

Jak oceniać gwarancje poszczególnych elementów instalacji fotowoltaicznej? Na co zwracać uwagę?

Opublikowane przez Dawid Kaczmarczyk

Ostatnia edycja: 05/10/2021

Czas lektury: 11 min

Instalacja fotowoltaiczna musi działać przez lata - tylko wtedy przyniesie zyski! A co daje informacje o żywotności poszczególnych jej elementów? Gwarancja! W tym artykule pomożemy Ci ocenić, które gwarancje są ważne i na jakie szczegóły w nich zawarte warto zwracać szczególną uwagę.

Najważniejsze informacje:

Przeczytaj gwarancje zanim kupisz, szczegóły SĄ ważne!

Gwarancje są często napisane w taki sposób, żeby czytanie ich było ostatnią rzeczą, jaką zechce zrobić klient, ale tym bardziej musisz je przeczytać. Przy koszcie kilkadziesięciu tysięcy złotych, musisz zapoznać się warunkami gwarancji, żeby wiedzieć, co tak naprawdę wart jest ten sprzęt i żeby tej gwarancji przypadkiem nie stracić.

Czytając je zadaj sobie pytania: Kto jest gwarantem? Jakie opcje ma gwarant, żeby wywiązać się z gwarancji? Jakie są wykluczenia z gwarancji? W jaki sposób mogę przez nieuwagę stracić gwarancję? Jakie dokumenty muszę przedstawić, by zgłosić reklamację?

Masz różne gwarancje - na panele fotowoltaiczne aż dwie!

Każdy sprzęt w instalacji pv ma swoją gwarancję - czasami nawet więcej niż jedną! Od najważniejszej są to:

 • Gwarancja produktu (na moduły fotowoltaiczne, bardzo ważna!)
 • Gwarancja na system montażowy (ważniejsza, niż się wydaje!)
 • Gwarancja na falownik (ważna)
 • Gwarancja wykonania (udzielana przez instalatora)
 • Gwarancja na magazyn energii (mniej ważna, niż się może wydawać)
 • Liniowa gwarancja mocy (na moduły pv, ale niemal bez znaczenia)

Nieprawidłowy montaż to utrata gwarancji!

Prawidłowy montaż to warunek zachowania gwarancji, więc wybór instalatora to kluczowa sprawa dla całego projektu. Staranna instalacja sprawia, że moduły, falownik i konstrukcja będzą działać jeszcze długo po tym, jak skończy się gwarancja.

Prawną ochroną przed nieprawidłową instalacją jest 2-letnia rękojmia, której każdy instalator udziela na mocy kodeksu cywilnego. Lepiej jednak od początku wybrać dobrego instalatora.

Wniknijmy w temat!

Pomożemy Ci znaleźć dobrego instalatora, byś nie stracił gwarancji

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

0 - 5 stopni

Prawie płaski

5-25 stopni

Normalnie nachylony

25 - 35 stopni

Bardzo nachylony

Pow. 35 st.

Gwarancja na panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne opisane są dwoma gwarancjami, gwarancją produktu oraz liniową gwarancją mocy.

Gwarancja produktu

Gwarancja produktu jest bardzo ważna. To bezpośredni wyznacznik jakości. Tanie panele fotowoltaiczne mają wyraźnie krótszą gwarancję produktu, niż drogie panele fotowoltaiczne. Najlepsze gwarancje zwracają też koszt instalacji.

Gwarancja produktu chroni przed przedwczesnymi usterkami modułów fotowoltaicznych, przed awarią diód bocznikowych, odpadnięciem ramki i przed uszkodzeniami spodniej folii bądź szkła.

Gwarancja produktu nie chroni przed zmianą koloru modułów - bo to część procesu starzenia się modułu - ani przed mikropęknięciami ogniw - bo ciężko udowodnić, że te powstały w fabryce, a nie w wyniku niestarannego transportu, montażu, czy innego nieszczęśliwego wypadku. Ani to, ani to nie powoduje natychmiastowej awarii, więc nie podpada pod gwarancję produktu.

Warunki gwarancji produktu mogą się sporo od siebie różnić. Jeden producent da Ci nowy moduł i jeszcze zapłaci za jego instalację, drugi może wypłacić Ci ułamek wartości początkowej modułu i nawet nie zwróci za transport.

Żeby to unaocznić, oto porównanie kilku gwarancji, z których każda obowiązuje co najmniej 25 lat. Każda jest świetna, ale jednak niektóre wyróżniają się nawet w tym gronie.

Obejmuje
Moduł Długość Nowy moduł? Transport? Instalację? Uwagi
SolarWatt Vision 30 lat Tak Tak! Tak! +5 lat ubezpieczenia
FullCoverage w cenie
SunPower MAXEON 25 lat Tak Tak! Tak!
Winaico 25 lat Tak Tak? Tak? Niejasne sformułowania
LG NeON R 25 lat Tak Częściowo Nie
Jinko Tiger 25 lat Tak Częściowo Nie
REC Alpha 25 lat Tak Nie Nie 25 lat, jeśli
instalację zamontuje
certyfikowana firma
Hanwha Q Cells 25 lat Tak* Nie Nie *lub zwrot pieniężny
w sporo zaniżonej sumie
Hyundai 25 lat Tak* Nie Nie *lub zwrot pieniężny
w sporo zaniżonej sumie

Ta tabela była aktualna w momencie pisania, ale rzeczywistość szybko się zmienia, więc upewnij się, samodzielnie czytając gwarancje!

Wnikając w szczegóły umowy możemy znaleźć też wiele innych interesujących szczegółów. Na przykład LG mówi, że gwarancja nie obowiązuje, jeśli zamontujesz moduły w cieniu i nie zastosujesz mikroinwerterów lub optymalizatorów.

Jak utracić gwarancję?

Gwarancję możesz utracić przez nierozwagę instalatora, na przykład:

 • Montaż niezgodny z instrukcją
 • Niewłaściwy transport modułów

Pomogliśmy Ci wybrać panel, pomożemy wybrać instalatora. Wejdź tutaj i wypełnij formularz, a my zajmiemy się resztą.

Gwarancja mocy

Gwarancja mocy opisuje naturalny spadek sprawności modułów. Jest bardzo ważna dla właścicieli farm fotowoltaicznych, bo umożliwia obliczenie przewidywanych zysków. Dla przeciętnego zjadacza chleba nie ma sensu z kilku powodów:

 • Nie obejmuje awarii
 • Żeby z niej skorzystać musisz wysłać moduł do laboratorium
 • Skąd masz właściwie wiedzieć, że jakiś moduł działa ciut gorzej, niż powinien?

Jeśli masz, powiedzmy, kilka tysięcy modułów na farmie, to po 15 latach możesz wysłać losowy z nich do wzorcowania, żeby sprawdzić, czy ich degradacja postępuje zgodnie z planem. To ważne dla Twoich zysków. Jeśli moduł działa gorzej, pozywasz producenta i zabezpieczasz zyski. Ale dla małych instalacji domowych nie ma to kompletnie żadnego sensu.

Tym niemniej gwarancja mocy może pomóc Ci oszacować opłacalność danych modułów.

Czas lektury 13 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 4 min

Czytaj dalej arrow

Gwarancja na falownik

Inwertery zazwyczaj psują się albo na początku, albo po wielu latach działania, gdy zbliża się kres ich żywotności (określa to tzw. krzywa wannowa). Po drodze też mogą przydażyć się usterki, lecz wówczas opłacalna jest ich naprawa, nie wymiana całego systemu. Każda usterka inwertera to pilna sprawa, bo bez inwertera nie ma produkcji. Dlatego czytając warunki gwarancji szukaj odpowiedzi na te pytania:
 • Jak gwarancja chroni na początku działania inwertera?
 • Jak gwarancja chroni mnie w okresie eksploatacji?
 • Ile lat wynosi okres normalnej eksploatacji?
 • Czy gwarancja w jakiś sposób adresuje problem, że podczas naprawiania usterki moja instalacja nie działa?

Najprościej będzie omówić to na kilku przykładach.

Świetna ochrona na początku - przykład Enphase

Standardowa gwarancja pokrywa koszt doprowadzenia sprzętu do ładu. Naprawdę dobra gwarancja pokrywa też koszty związane z transportem i jego ponowną instalacją.

Przykład: Enphase daje 25 lat gwarancji na swoje mikroinwertery. Dodatkowo przez pierwsze dwa lata gwarancja pokrywa też koszt instalacji. W pozostałych latach, gdyby coś było nie tak, będziesz musiał zapłacić instalatorowi za to, że wejdzie na Twój dach, zdemontuje tyle modułów, ile trzeba, żeby wymienić wadliwy mikrofalownik, i po wszystkim zamontuje je spowrotem. Naprawa to zawsze wymiana mikroinwertera i wystarczy jedna wizyta technika. Dodatkowo, gdy zepsuje się jeden mikroinwerter, pozostałe dalej pracują, czyli nie martwisz się utratą produkcji.

Ochrona w początkowym okresie: Bardzo dobra.

Ochrona w okresie eksploatacji: Dobra.

Długość normalnej eksploatacji: 25 lat!

Problem utraty produkcji: Pomijalny z racji samej natury mikroinwerterów.

Doskonała ochrona przez cały czas, ale ma to swoją cenę - SMA

Czasami producenci inwerterów oferują lepszą gwarancję, za odpowiednią opłatą.

Przykład: Gwarancja na inwerter SMA trwa w standardzie 5 lat - czyli mało. Dodatkowo obejmuje tylko zwrot ceny sprzętu lub zwrot kosztów jego naprawy, a wszelkie dodatkowe koszty są po Twojej stronie. Ale za opłatą możesz przedłużyć gwarancję na ten inwerter nawet do 20 lat. Możesz zapłacić jeszcze więcej za plan Comfort, który obejmuje właściwie naprawę inwertera już przy pierwszej wizycie (lub jego wymianę przy pierwszej wizycie) i pokrycie części kosztów tej wizyty. Nie musisz się przy tym spieszyć z decyzją o przedłużeniu gwarancji i możesz to zrobić nawet po 4 latach użytkowania.

Ochrona w początkowym okresie: W standardzie dobra, w opcji Comfort - bardzo dobra.

Ochrona w okresie eksploatacji: W standardzie brak, w opcji przedłużona gwarancja + Comfort - bardzo dobra.

Długość normalnej eksploatacji: W obu przypadkach ponad 20 lat.

Problem utraty produkcji: W opcji Comfort wymiana inwertera przy pierwszej wizycie.

Gwarancja instalacji i rękojmia

Gwarancja instalacji obejmuje zapewnienie klienta, że instalacja została wykonana zgodnie ze sztuką, a w wypadku wystąpienia usterek lub wad zobowiązuje się do ich usunięcia, zgodnie z zapiskami gwarancji.

Często warunkiem zachowania gwarancji jest dokonywanie płatnych przeglądów. Możesz zwiększyć ich sens zlecając przy okazji dokonanie dodatkowych czynności.

Prawidłowy montaż jest bardzo ważny dla niezawodności instalacji, zatem gwarancja od instalatora też jest bardzo ważna. Jeśli chodzi o wybór właściwego instalatora z Twojej okolicy, możemy Ci pomóc. Polega to na tym, że poprosimy kilku instalatorów z Twojej okolicy o kontakt z Tobą. Każdy z nich przedstawi Ci inną ofertę. Żaden nie będzie wiedział, jaką ofertę przedstawia inny instalator. Dzięki temu Ty będziesz mógł dokonać najlepszego wyboru.

Oszczędź do 30% dzięki porównaniu ofert

Wystarczy poświęcić 60 sekund na wypełnienie jednego krótkiego formularza, a skontaktujemy Cię z kilkoma firmami w Twojej okolicy. Porównaj kilka ofert za darmo, bez zobowiązań!

location

check W 60 sekund

check Za darmo

check Do 30% oszczędności

Nawet jeśli jakiś instalator nie udziela gwarancji na swoje dzieło, to przez 2 lata ponosi odpowiedzialność za swoją pracę. Nazywa się to:

Rękojmia na instalację fotowoltaiczną

Rękojmia na instalację fotowoltaiczną to właściwie 2-letnia gwarancja od instalatora dla Ciebie, którą masz nawet jeśli o tym nie wiesz. Jest niezbywalna i obowiązkowa, to świadczenie regulowane przez kodeks cywilny i obejmuje niezgodność towaru z umową.

Rękojmia obejmuje całość instalacji, czyli moduły, falownik, przewody, ale też jakość wykonania usługi. Na dodatek z tytułu rękojmii nie odpowiada gwarant, a instalator. Tak, to on ponosi miarę odpowiedzialności nie tylko za swoją usługę, ale też za sprzęt, który sprzedaje.

To cenne narzędzie, z którego prosumenci mogą korzystać w razie problemów.

Gwarancja na konstrukcję montażową

Pomijaną często kwestią jest gwarancja na konstrukcję montażową. Gwarancja na konstrukcję standardowo wynosi 10 lat dla instalacji nadachowych. Mamy zatem sytuację, gdzie moduły fotowoltaiczne i falownik mają dłuższą gwarancję, niż stosunkowo nieskomplikowane elementy ze stali nierdzewnej, czy aluminium.

Nie ma co się jednak oszukiwać - trwałość konstrukcji zależy od jakości montażu. Połączenia śrubowe muszą być dociśnięte z określoną siłą, a uszczelnienia EPDM muszą być prawidłowo wykonane. Porządnie wykonany, taki system wytrzyma dłużej, niż wynosi gwarancja. Wykonany nieprawidłowo - może zacząć sprawiać problemy znacznie wcześniej. Znajduje to odzwierciedlenie w warunkach gwarancji niektórych polskich producentów.

Warunki gwarancji: popularny w Polsce Corab i Keno wymagają dokonywania corocznych płatnych przeglądów, pod karą nieważności gwarancji. W ramach tych czynności teoretycznie sprawdzany jest stan uszczelnień, prawidłowość montażu klem, kontroluje też się siłę docisku połączeń śrubowych. Jak w rzeczywistości sprawdzić te rzeczy w ukończonej instalacji - nie mam pojęcia.

Hopergy daje 15 lat gwarancji na produkt i 25 lat gwarancji na powłokę antykorozyjną, ale też pod warunkiem dokonywania corocznych zabiegów konserwacyjnych - których w gwarancji nie wymieniono.

Podobnych warunków nie stawiają zagraniczni producenci, na przykład niemiecki Schletter.

Przeglądy - jak sprawić, żeby miały sens?

Czasami gwarancja wymaga od nas dokonywania okresowych przeglądów. Żeby zwiększyć ich sens, warto zlecić przy ich okazji wykonanie dodatkowe czynności.

Po pierwsze pamiętaj, że prawo budowlane wymaga od właścicieli domów dokonywania co 5 lat przeglądu instalacji odgromowej, w tym fotowoltaicznej. Możesz zlecić wykonanie tego przeglądu razem z innymi.

Po drugie, możesz zlecić instalatorowi umycie modułów fotowoltaicznych - to przynajmniej zwiększy wydajność instalacji. Co któryś rok warto też zlecić sprawdzenie instalacji pv kamerką podczerwoną, w poszukiwaniu hot-spotów.

Gwarancja na magazyn energii

Magazyny energii różnią się od pozostałej elektroniki tym, że nie psują się w wyniku awarii, a powoli umierają wskutek ciężkiej pracy i upływu czasu.

Całkiem jak my.

Jeśli będziesz dbał o wypoczynek i zdrowe odżywianie, pożyjesz dłużej. Podobnie jeśli będziesz użytkował magazyn energii we właściwy sposób, podziała dłużej i lepiej.

Długo zanim magazyn energii całkiem się zepsuje, to straci swoją przydatność. To tak, jak z akumulatorem w Twoim samochodzie - nie czekasz z jego wymianą do momentu zwarcia, ale robisz to, gdy zimą nie może zastartować swojego samochodu.

Stąd gwarancja na magazyny energii wyrażona jest na jeden lub kilka z poniższych sposobów:

 • Max ilość lat działania
 • Max ilość energii w kWh, które przeszło przez magazyn
 • Max ilość cykli ładowania / rozładowania

Już samo to pokazuje, że degradacja magazynów energii zależy od wielu czynników, temperatury, głębokości rozładowań, tempa ładowania, itp. Na przykład - gdy magazyn dopuszcza wyższe tempo ładowania i rozładowania (C-rate), to ma krótszą gwarancję. Inny przykład - niektóre gwarancje wręcz opisują, ile cykli z gwarancji należy odjąć za każdą godzinę przepracowaną poza dopuszczalnym zakresem temperatury.

W rzeczywistym życiu zatem wiele zależy od sposobu eksploatacji i ciężko porównywać jedną gwarancję do drugiej.

Ponadto, w rzeczywistym życiu magazyny energii określonych marek są dopuszczone do działania tylko z inwerterami innych określonych marek - inaczej powoduje to nieważność gwarancji.

Klient nie ma więc aż tak szerokiego wyboru, jak może mu się wydawać - i to kolejny powód, żeby nie rozwodzić się specjalnie nad gwarancją na magazyn energii. Wystarczy, że przeszukasz warunki gwarancji pod kątem kruczków.

Podsumowanie

Gwarancja to bardzo ważna rzecz. Gwarancje różnią się od siebie długością i warunkami - dlatego powinieneś zawsze przeczytać warunki gwarancji przed podjęciem decyzji.

Gwarancję możesz stracić przez niewłaściwy montaż. Z kolei prawidłowy montaż urządzeń sprawia, że będą one działać dłużej, niż przewiduje to gwarancja.

Dlatego upewnij się, że Twój instalator jest godny zaufania. Sprawdź oferowane przez nas darmowe porównanie kilku ofert od instalatorów z okolicy.

Oszczędź do 30% dzięki porównaniu ofert

Wystarczy poświęcić 60 sekund na wypełnienie jednego krótkiego formularza, a skontaktujemy Cię z kilkoma firmami w Twojej okolicy. Porównaj kilka ofert za darmo, bez zobowiązań!

location

check W 60 sekund

check Za darmo

check Do 30% oszczędności

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 10 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 6 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 8 min

Czytaj dalej arrow