Panele słoneczne i ich gwarancja: Jak to działa?

Solidna gwarancja z pewnością daje poczucie bezpieczeństwa. Niestety w przypadku paneli fotowoltaicznych trzeba dokładnie wiedzieć, czego dotyczy dana gwarancja.

Wielu producentów reklamuje panele mówiąc, że mają 25-letnią gwarancję, ale w większości przypadków nie jest to do końca prawda, ponieważ zazwyczaj dotyczy jedynie wydajności paneli, a nie tego, czy w ogóle będą działać. Bądź ostrożny, gdy sprzedawca informuje o 25-letnich gwarancjach bez podania dokładnych danych o tym, co ona obejmuje.

W kompletnej instalacji fotowoltaicznej można wyróżnić 4 rodzaje gwarancji:

 • Gwarancja produktu (udzielana przez producenta paneli słonecznych - od 10 do 25 lat, w zależności od marki)
 • Gwarancja uzysku / gwarancja wydajności (udzielana przez producenta paneli słonecznych - zazwyczaj wynosi 25 lat)
 • Gwarancja falownika (udzielana przez producenta falownika - 5 lat dla standardowych falowników do 20-25 lat dla mikroinwerterów)
 • Gwarancja wykonania (udzielana przez instalatora - najczęściej od 2 do 10 lat)

Ważne jest, aby pamiętać, że u większości producentów paneli fotowoltaicznych tracimy gwarancję w przypadku przeniesienia instalacji z jej pierwotnej lokalizacji.

Gwarancja produktu

Gwarancja produktu jest oferowana przez producenta paneli słonecznych. Obejmuje wszystkie błędy i wady produkcyjne, takie jak rdza, awarie ogniw słonecznych, lub gdy maksymalna moc spadnie poniżej 80% od STC, co odpowiada uszkodzeniu bądź awarii panelu słonecznego.

Dowiedz się w 60 sekund czy fotowoltaika Ci się opłaci

Uznani producenci oferują co najmniej 10 lat gwarancji na produkt. Kiedy producent paneli oferuje mniej niż 10 lat gwarancji na produkty, nie warto ich kupować. Mimo wszystko, prawdopodobieństwo całkowitego uszkodzenia instalacji fotowoltaicznej jest bardzo niskie (1 na 10000), gdy posiada ona niewielką ilość ruchomych części oraz zazwyczaj jest solidnie zbudowana z aluminium i odpowiednio zaizolowana.

Większość marek Tier 1, takich jak LG, Trina Solar, REC, SolarWorld, Panasonic oferuje gwarancję na produkt wynoszącą od 10 do 15 lat. Dużym wyjątkiem jest firma Sunpower, która oferuje 25-letnią gwarancję na produkt jako standardową. Jeśli interesuje Cię fotowoltaika na lata - skorzystaj z usług tych firm.

Niniejsza gwarancja dotyczy wyłącznie panelu słonecznego jako produktu, a nie jego wydajności (o ile pozostaje powyżej 80%), gdyż sama wydajność jest objęta gwarancją stałej mocy. Gdy sprzedawca poinformuje, że jego marka oferuje 25 lat gwarancji, najprawdopodobniej odniesie się do gwarancji stałej mocy, a nie gwarancji produktu (z wyjątkiem firmy Sunpower).

Gwarancja paneli słonecznych marek Tier 1
Marka paneli słonecznych Ilość lat
Sunpower 25 lat
LG 12-25 lat
REC Solar 12-25 lat
Panasonic 15 lat
Hanwha Q.Cells 10-12 lat
Trina Solar 10 lat
ET Solar 10 lat
Renesola 10 lat
SolarWorld 10 lat
KYOCERA 10 lat

Gwarancja uzysku / liniowa gwarancja mocy

Panele PV z czasem tracą część swojej maksymalnej mocy wyjściowej. Utrata mocy jest wyższa w trudnych warunkach pogodowych, takich jak nadmierne upały lub bardzo niskie temperatury. Na szczęście fotowoltaika lubi polski klimat, chociaż oczywiście nie chroni paneli słonecznych przed utratą efektywności. Spadek sprawności jest więc naturalny.

Każdy producent jasno określa jaki spadek mocy przewidywany jest dla danego panelu słonecznego. Jeśli spadek jest znacząco wyższy niż ten określony przez producenta, można skorzystać z gwarancji stałej mocy. Standardowa gwarancja wynosi 25 lat. Większość dobrych marek poziomu 1-go, charakteryzuje się maksymalną utratą mocy od -0,5% do -0,7% rocznie.

Istnieją dwa rodzaje gwarancji stałej mocy: gwarancja liniowa i wielopoziomowa. Gwarancja wielopoziomowa zakłada, że co x lat sprawność może spaść do poziomu y. Gwarancja liniowa (lepsza) określa w jaki sposób spada sprawność z roku na rok.

Gwarancja stałej mocy paneli PV marek Tier 1
Marka paneli słonecznych Gwarancja wydajności po upływie 25 lat
Sunpower 87.0%
SolarWorld 86.5%
LG 82-86%
Hanhwa Q.Cells 82-85%
Trina Solar 82.5%
ET Solar 81.9%
Canadian Solar 83.0%
REC Solar 80.2%
Renesola 80.0%
KYOCERA 80.0%

Producenci paneli fotowoltaicznych najczęściej oferują gwarancję wielopoziomową. W większości przypadków, pierwszy poziom to pierwsze 10 lat, w których dopuszcza się utratę mocy nominalnej o 10%. Natomiast przez następne 15 lat moc nominalna może spaść o kolejne 5-10% . W liniowej gwarancji mocy roczna strata wydajności wynosi około -0.5% do -0.7%. Jest to maksymalna strata wydajności paneli słonecznych.

W rzeczywistości panele PV często nie tracą więcej niż 0,5% wydajności rocznie. Wskaźnik ten jest zwykle nieco wyższy w pierwszych latach i jest całkowicie naturalnym zjawiskiem, jest to część naturalnej degradacji panelu słonecznego. Jeśli panel słoneczny traci 0,5% efektywności, oznacza to, że po 25 latach nadal będzie generował 87,5% maksymalnej mocy.

Trudno jest skorzystać z gwarancji mocy wyjściowej (stałej mocy). Wiele marek stosuje różne kryteria do obliczania jej strat. Podstawą tego są Standardowe Warunki Testowania (STC), w których panele słoneczne testuje się w następujących warunkach:

 • Temperatura modułu - 25C
 • 1,000 W/m2
 • Widmo AM 1.5

Pamiętaj, że gwarancja na produkt jest o wiele ważniejsza niż gwarancja mocy wyjściowej, dlatego zalecamy wybór marki paneli słonecznych z długim okresem gwarancyjnym.

Dowiedz się w 60 sekund czy fotowoltaika Ci się opłaci

Gwarancja na falownik

Gwarancja falownika do fotowoltaiki znacząco różni się od gwarancji, która obejmuje panele słoneczne. W większości przypadków, gwarancja falownika będzie znacznie krótsza niż gwarancja na panele słoneczne. Inwerter ma krótszą żywotność ze względu na wiele ruchomych części, wysokie napięcie i temperaturę roboczą. Gwarancja falownika jest udzielana przez producenta.

Ogólnie rzecz biorąc, inwertery są dostarczane z 5-letnią gwarancją. Niektóre marki takie jak SMA mają rozszerzoną gwarancję, która może trwać 10, 15 lub nawet 20 lat. Żywotność falownika zwykle wynosi od 8 do 12 lat, w związku z czym rozszerzona gwarancja jest dobrym rozwiązaniem. Gwarancja inwertera jest prawdopodobnie najważniejszą z gwarancji całego systemu fotowoltaicznego.

Gwarancja jednego mikrofalownika jest znacznie dłuższa niż w przypadku tradycyjnych falowników, obsługujących całe instalacje. Mikroinwerter konwertuje energię z pojedynczego panelu PV. Z tego powodu mają znacznie niższe napięcie i temperaturę roboczą. Większość mikro-falowników posiada 25 lat gwarancji, który to okres jest znacznie bardziej zbliżony do żywotności paneli fotowoltaicznych.

Gdy falownik jest uszkodzony, to większość producentów nie uznaje gwarancji z następujących powodów:

 • Przeciążenie systemu
 • Wyładowanie atmosferyczne, uszkodzenie powstałe podczas burzy lub pożaru
 • Nieprawidłowa instalacja i okablowanie, które nie spełnia przepisów bezpieczeństwa
 • Nieodpowiednia wentylacja

Rodzajów falowników, w przeciwieństwie do paneli słonecznych jest wiele, w najróżniejszych rozmiarach, gramaturach, a zwłaszcza jakości. Dlatego należy wybrać markę falownika o dobrej reputacji, ponieważ istnieje też wielu niepewnych producentów inwerterów.

Fotowoltaika, ogólnie mówiąc, lubi słońce, ale nie lubi wysokich temperatur. Biorąc pod uwagę, że falownik pochłania dość dużo ciepła, bardzo ważne jest, aby został on zamontowany w chłodnym miejscu o odpowiedniej wentylacji. Prawidłowa instalacja falownika ma duże znaczenie dla jego żywotności. W niektórych przypadkach, gdy falownik nie jest prawidłowo zainstalowany, gwarancja producenta nie obejmie ewentualnej naprawy. Prawidłowa instalacja falownika ma duże znaczenie dla jego żywotności.

Gwarancja instalacji

Większość, jeśli nie wszyscy monterzy udzielają gwarancji na wykonaną instalację. Niniejsza gwarancja może się różnić w zależności od instalatora. Zawsze pytaj o to, co zawiera dana gwarancja montażu systemu PV. Dobra gwarancja wykonania obejmuje wszystkie usterki robocze, takie jak problemy z instalacją, okablowaniem, umiejscowieniem falownika oraz paneli słonecznych. W ramach uzgodnionej gwarancji montażu, defekty powinny być naprawione lub wymienione nieodpłatnie. Gwarancja wykonania dotyczy wyłącznie pracy, a nie materiału (który jest objęty przez producenta).

Dobry instalator (wskazówka: zapoznaj się z naszą poradą dotyczącą wyboru dobrego instalatora) daje co najmniej 5-letnią gwarancję na wykonaną pracę. Dobrze jest też wybrać sprawdzonego instalatora z doświadczeniem, który zapewni nam pomoc potrzebną w nadchodzących latach. Również ważne jest, aby wiedzieć, czy instalator instaluje panele słoneczne z własnym zespołem techników czy zleca pracę zewnętrznemu wykonawcy.

Dowiedz się w 60 sekund czy fotowoltaika Ci się opłaci

Która gwarancja jest najważniejsza?

W przypadku 4 różnych gwarancji o różnych okresach trwania, niektóre gwarancje mogą mieć większą wagę niż inne.

Poniżej gwarancje rozpisane od najważniejszej:

 1. Gwarancja falownika
 2. Gwarancja produktu
 3. Gwarancja instalatora
 4. Gwarancja stałej mocy

Podsumowując, dla paneli słonecznych radzimy wybrać znane marki o ugruntowanej renomie. Producentami zbierającymi pozytywne opinie, którzy oferują również dobre warunki gwarancji, są Trina Solar, LG, Sunpower, Panasonic, Kyocera, Canadian Solar. Jeżeli chodzi o falowniki, to bezpieczne produkty znajdziemy w ofercie SMA, AEG i SolarEdge.

Co dzieje się po wygaśnięciu gwarancji?

Istnieje niewiele danych na temat tego, co dzieje się po wygaśnięciu gwarancji, ponieważ panele słoneczne są wciąż nową technologią, szczególnie na rynku prywatnym. Wiadomo już, że konwencjonalny falownik wymaga wymiany po około 10 - 12 latach. Poprzednie generacje paneli fotowoltaicznych (2000-2010) nadal działają bez żadnych zauważalnych problemów.

Żywotność nowoczesnych paneli słonecznych powinna w teorii wynosić od 30 do 40 lat. Po wygaśnięciu gwarancji panele będą po prostu kontynuować pracę przez kolejne lata, a jedyną różnicą jest to, że w razie problemów należy wymienić lub naprawić je na własny koszt.

Opublikowane przez Michał Jarosz Specjalista ws fotowoltaiki

-

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Oszczędź do 30% na fotowoltaice!

Wypełnij krótki formularz i otrzymaj oferty od sprawdzony firm

 • Do 3 darmowych wycen na adres email
 • Firmy z latami doświadczenia na rynku
 • Ocena min. 4.5/5
 • Zupełnie za darmo i bez obligacji zakupu!
Porównaj oferty

Zdobądź oferty od najlepszych w branży!

Copyright 2019 Wszystkie prawa zastrzeżone