Jesteś instalatorem PV?

Czym jest mikroinwerter w instalacji fotowoltaicznej?

Mikroinwerter (mikrofalownik) to nic innego, jak zwykły inwerter, tylko niewielkich rozmiarów i mniejszej mocy. Zasadnicza różnica leży w zastosowaniu - zamiast podłączać jeden falownik do całej instalacji, każdy panel fotowoltaiczny otrzymuje swój własny mikroinwerter.

Kiedy warto stosować mikroinwertery? Ile kosztują? Czy się opłacają? W tym artykule odpowiemy na te pytania.

Mikroinwertery solarne

Jak działają mikroinwertery?

Pod względem zasady działania, mikroinwertery do fotowoltaiki to standardowe przemienniki częstotliwości. Przekształcają one prąd stały z paneli słonecznych na prąd zmienny identyczny z tym, który płynie w sieci. To za ich pośrednictwem energia ze słońca zyskuje postać, która może być użyta w Twoim domu.

W klasycznej instalacji panele fotowoltaiczne połączone są szeregowo (jakby w jedną linię), a prąd stały produkowany przez wszystkie panele jest wspólnie przemieniany na prąd zmienny przez jeden falownik. Problem polega na tym, że wszystkie panele w linii muszą działać z tą samą mocą, inaczej każdy panel instalacji pracuje z taką mocą, z jaką pracuje jego najsłabsze ogniwo. Wynika z tego, że połączone panele muszą być na jednej ścianie i otrzymywać taką samą ilość światła słonecznego. Cień przesuwający się po jednym panelu wyraźnie osłabia cały szereg. Sytuację przedstawia poniższy schemat poglądowy.

W instalacji z mikroinwerterami panele fotowoltaiczne mają swoje własne przemienniki częstotliwości, a połączone są równolegle. Oznacza to, że działają od siebie niezależnie, a zacienienie jednego nie wpływa w żaden sposób na działanie całej instalacji. Korzyści przedstawiono na poniższym schemacie.

Z tego powodu mikroinwertery solarne stosuje się w warunkach przejściowego zacienienia lub gdy panele fotowoltaiczne nie są na tej samej powierzchni, na przykład w instalacji na dachu dwuspadowym wschód-zachód, i w związku z tym nie otrzymują jednakowego nasłonecznienia.

Mikroinwertery - cena i opłacalność

Instalacja z kilkoma mikroinwerterami jest wyraźnie droższa od instalacji z jednym standardowym inwerterem. Poniżej przykładowe porównanie kosztów.

  Instalacja z falownikiem Instalacja z mikroinwerterami
Panele PV 15 szt. LG 300Wp = 14250 PLN
Falownik 1 szt. SMA Sunny Boy 4000 = 4700 PLN 15 szt. Enphase M250 = 7300 PLN
Suma 18950 PLN

21550 PLN

Jak wynika z powyższego porównania, różnica może wynosić nawet 2600 PLN. Wniosek jest oczywisty - jeśli nie ma wyraźnej potrzeby, nie należy instalować mikroinwerterów. Jednak trzeba pamiętać, że każdy słup, drzewo lub komin, którego cień przesuwa się po instalacji, jest już ważnym powodem skłaniającym do rozważenia mikroinwerterów.

Przejdźmy do opłacalności. Obliczymy sobie długotrwałe zyski stosowania inwerterów w sytuacji, gdy część paneli jest regularnie zacieniana.

Przykład: Na 3 z 15 paneli słonecznych każdego ranka pada cień, co powoduje 10% utratę ich wydajności (w skali roku). W przykładzie nie uwzględniono straty wydajności paneli oraz wzrostu cen prądu.

  Instalacja z falownikiem

Instalacja z mikroinwerterami

Wydajność nominalna instalacji: 15 x 300 Wp = 4500 kWh / rok
Straty na rok: 10% z 4500 = 450 kWh 10% z 900 (3 panele) = 90 kWh
Straty w skali 25 lat: 25 x 450 = 11250 kWh 25 x 90 = 2250 kWh
Koszt w skali 25 lat: 11250 x 0,55PLN = 6187,5 PLN 2250 x 0,55PLN = 1237,5 PLN

Różnica w stratach w skali 25 lat wynosi 4950 PLN na korzyść mikroinwerterów. Pokazuje to, że chociaż mikroinwertery są droższe, w niektórych sytuacjach ich stosowanie jest korzystne. Oczywiście mogą zachodzić sytuacje, gdy problem z zacienieniem jest jeszcze poważniejszy, a mikrofalowniki - jeszcze bardziej potrzebne.

W 30 sekund oblicz ile zaoszczędzisz korzystając z paneli słonecznych
 • W którym kierunku nachylony jest Twój dach?

  • Północ
  • Wschód
  • Południe
  • Zachód
 • Jak mocno nachylony jest Twój dach?

  • Mocno (45°)
  • Normalnie (35°)
  • Lekko (20°)
  • Wcale (0°)
 • Ile cienia pada na Twój dach

  • Brak cienia
  • Mało
  • Dużo cienia
 • Ile płacisz za prąd?

  zł miesięczie

  Wydając podaną sumę miesięcznie, przez rok zużywasz około

 • Czy chcesz otrzymać darmowe oferty instalacji?

  Jeśli chcesz, możemy skontaktować Cię z instalatorami paneli słoneczych w Twojej okolicy. Dzięki temu będziesz w stanie porównać ceny i oferowane komponenty

  Solar Quotes in your area

  Polecimy Ci tylko najlepsze firmy, o średniej ocenie 4.5/5

 • Mój Adres

  Na podstawie adresu, możemy określić liczbę godzin słonecznych i obliczyć Twój potencjał energii słonecznej.

 • Twój adres email

  Na podstawie wprowadzonych przez Ciebie danych wyślemy spersonalizowaną symulację na Twój adres email

 • Darmowa wycena instalacji fotowoltaicznej

  Jeśli sobie życzysz, wraz z wynikami symulacji prześlemy Ci darmową wycenę instalacji fotowoltaicznej od najlepszych firm w Twoim rejonie


  Zonnepanelen adviseur photo

  ”Oferty jakie dostaniesz na swoją skrzynkę email pochodzą tylko od najlepszych instalatorów w Polsce, o minimalnym rankingu 4.7/5.

  Michał Jarosz

  Doradca ds. fotowoltaiki

 • Czy by zainstalować panele, konieczna jest dotacja?

  W zależności od tego w jakiej gminie się znajdujesz, czasami możliwe jest uzyskanie dotacji na fotowoltaikę. Niestety, w przypadku większości gmin nie są one dostępne.
  Pamiętaj, że panele fotowoltaiczne zwracają się nawet w 5-6 lat bez jakiejkolwiek dotacji.

 • Przeszukujemy bazę 780 firm...

  Wszyscy rekomendowani przez nas instalatorzy przeszli przez skomplikowany proces rekrutacyjny. Zaraz dowiesz się którzy z nich pracują w Twojej okolicy i najlepiej spełniają Twoje wymagania

  • Instalatorzy pracujący w
  • Średnia ocena 4.3/5 lub wyżej...
  • Pewne, rzetelne firmy
23%

Mikroinwertery - zalety i wady

Mikroinwertery, jak wszystkie inne rozwiązania, mają swoje mocne i słabe strony. Przyjrzyjmy się im bliżej i podsumujmy naszą wiedzę na ich temat.

Zalety mikroinwerterów:

 • Dłuższa żywotność: ponieważ mikroinwertery są mniej obciążone, mniej się grzeją i zwykle mają dłuższą żywotność.
 • Lepsze warunki gwarancji: dłuższa żywotność ma odzwierciedlenie w lepszych warunkach gwarancji.
 • Skalowalność: mikroinwertery umożliwiają łatwe dokładanie dodatkowych paneli, bądź sprzedaż części z nich. Nie jest to takie proste w wypadku jednego falownika. Na dodatek, gdy po czasie kilka paneli ulegnie uszkodzeniu, nowe panele będą działać z mocą równą mocy starych paneli. W wypadku mikroinwerterów, problem ten nie występuje.

Wady mikrofalowników:

 • Wymiana na dachu: Mikroinwertery umieszcza się zaraz pod panelem słonecznym. Ich wymiana jest znacznie trudniejsza i bardziej kosztowna, niż wymiana jednego falownika. Po skończonej gwarancji wymiana tylko jednego może mijać się z celem, bo wkrótce mogą paść kolejne, stąd zapewne opłacać się będzie wymienić wszystkie na raz.
 • Droższe w zakupie: Zestaw mikroinwerterów jest droższy w zakupie od jednego falownika dużej mocy.

Nie sposób prorokować, ale wszystko wskazuje na to, że mikroinwertery fotowoltaiczne dalej będą zdobywały popularność, a może nawet staną się standardem. Jeśli ceny się obniżą, z pewnością więcej użytkowników doceni wyższą wydajność w warunkach przejściowego zacienienia oraz możliwość przebudowywania instalacji, co zapewniają mikroinwertery.

Ile prądu zużywasz rocznie?

-
3500 kWH
+