Jesteś instalatorem PV?

Ranking producentów paneli słonecznych. Najlepsze i najgorsze panele słoneczne 2019 roku.

Na rynku istnieją setki marek paneli słonecznych, produkujących miliony ogniw fotowoltaicznych rocznie. Nie jest łatwo dokonać właściwego wyboru, ale na szczęście istnieją pewne cechy, po których można poznać dobre panele słoneczne oraz godnych zaufania producentów. Jakie są te kryteria? Jakie firmy można uznać za najlepsze?

Dobre panele słoneczne – jak rozpoznać?

Już sama karta katalogowa porównywanego panelu zawiera wiele pomocnych informacji. Szczegóły gwarancji, wydajność, wyniki testów działania w różnych warunkach, certyfikaty – wszystkie te informacje się tam znajdują. Omówmy te kryteria po kolei.

W 30 sekund oblicz ile zaoszczędzisz korzystając z paneli słonecznych
 • W którym kierunku nachylony jest Twój dach?

  • Północ
  • Wschód
  • Południe
  • Zachód
 • Jak mocno nachylony jest Twój dach?

  • Mocno (45°)
  • Normalnie (35°)
  • Lekko (20°)
  • Wcale (0°)
 • Ile cienia pada na Twój dach

  • Brak cienia
  • Mało
  • Dużo cienia
 • Ile płacisz za prąd?

  zł miesięczie

  Wydając podaną sumę miesięcznie, przez rok zużywasz około

 • Czy chcesz otrzymać darmowe oferty instalacji?

  Jeśli chcesz, możemy skontaktować Cię z instalatorami paneli słoneczych w Twojej okolicy. Dzięki temu będziesz w stanie porównać ceny i oferowane komponenty

  Solar Quotes in your area

  Polecimy Ci tylko najlepsze firmy, o średniej ocenie 4.5/5

 • Mój Adres

  Na podstawie adresu, możemy określić liczbę godzin słonecznych i obliczyć Twój potencjał energii słonecznej.

 • Twój adres email

  Na podstawie wprowadzonych przez Ciebie danych wyślemy spersonalizowaną symulację na Twój adres email

 • Darmowa wycena instalacji fotowoltaicznej

  Jeśli sobie życzysz, wraz z wynikami symulacji prześlemy Ci darmową wycenę instalacji fotowoltaicznej od najlepszych firm w Twoim rejonie


  Zonnepanelen adviseur photo

  ”Oferty jakie dostaniesz na swoją skrzynkę email pochodzą tylko od najlepszych instalatorów w Polsce, o minimalnym rankingu 4.7/5.

  Michał Jarosz

  Doradca ds. fotowoltaiki

 • Czy by zainstalować panele, konieczna jest dotacja?

  W zależności od tego w jakiej gminie się znajdujesz, czasami możliwe jest uzyskanie dotacji na fotowoltaikę. Niestety, w przypadku większości gmin nie są one dostępne.
  Pamiętaj, że panele fotowoltaiczne zwracają się nawet w 5-6 lat bez jakiejkolwiek dotacji.

 • Przeszukujemy bazę 780 firm...

  Wszyscy rekomendowani przez nas instalatorzy przeszli przez skomplikowany proces rekrutacyjny. Zaraz dowiesz się którzy z nich pracują w Twojej okolicy i najlepiej spełniają Twoje wymagania

  • Instalatorzy pracujący w
  • Średnia ocena 4.3/5 lub wyżej...
  • Pewne, rzetelne firmy
23%

Badania niezawodności przez instytut PVEL (DNV GL)

Instytut PV Evolution Lab co roku przeprowadza testy niezawodności paneli słonecznych oraz bezpłatnie udziela informacji na temat tych paneli, które wyjątkowo dobrze wypadły w danym teście.

Wyniki testów z 2019 roku znajdziesz w tym artykule. Wysokie wyniki w tych testach to jeden z najlepszych sposobów na właściwą ocenę standardów produkcyjnych danej marki.

Gwarancja

Fotowoltaika to inwestycja, która ma nie tylko się zwrócić, lecz przez całe dziesięciolecia generować zyski. Chcąc się upewnić, czy panel będzie dobrze służył przez te wszystkie lata, należy szczególnie uważnie przyjrzeć się gwarancji. Powinna ona obejmować dwie dziedziny:

Gwarancja produktu / gwarancja materiałowa: to gwarancja na produkt sam w sobie. Jeśli panel bez powodu przestaje działać, można wymienić go lub odzyskać pieniądze na podstawie tej gwarancji. Większość najważniejszych marek, na przykład IBC, JA Solar, Canadian Solar, QCells, czy też REC, udziela takiej gwarancji na 10-15 lat. Długość gwarancji na produkt to jeden z ważniejszych wskaźników jakości danego panelu. Niektóre marki (Sunpower, LG, Panasonic) oferują 25 letnią gwarancję produktu. Solarwatt, niemiecki wiodący producent paneli fotowoltaicznych, udziela gwarancji nawet na 30 lat.

Jeśli interesujący Cię panel ma gwarancję produktu obejmującą czas krótszy niż 10 lat (co ma miejsce wśród produktów gorszego sortu), powinieneś raczej poszukać czegoś innego.

Gwarancja na uzyski mocy: Panele słoneczne tracą nieco mocy z każdym rokiem. Oznacza to, że po  25 latach instalacja będzie wytwarzała mniej mocy niż na początku. Jak oszacować, o ile mniej? Producenci określają w tak zwanej gwarancji na uzysk maksymalną stratę wydajności na rok. Zwykle wybiega ona na 25 lat w przyszłość. Producent gwarantuje, że po 25 latach panele będą wciąż działać powyżej takiego, a takiego poziomu. Rozsądnym standardem w branży jest strata roczna na poziomie 0,7%. Takie panele po 25 latach wciąż będą generowały więcej niż 80% mocy początkowej.

Oznaczenie panelu LG NeON LG365Q1C-A5 IBC MonoSol 305 ZX5 Q.PLUS BFR-G4.1 270
Producent LG IBC Q.Cells
Moc nominalna (tolerancja mocy) 365Wp (-0;+11Wp) 305Wp (-0;+5Wp) 270Wp (-0;+5Wp)
Szacowana cena (brutto) 1540 PLN 650 PLN 500 PLN
Gwarancja na produkt 25 lat 12 lat 12 lat
Gwarantowany uzysk po 10 latach 93,9% mocy początkowej 92,6% mocy początkowej 92% mocy początkowej
Gwarantowany uzysk po 25 latach 88,4% mocy początkowej 83,6% mocy początkowej 83% mocy początkowej

Wydajność

Wydajność jest oczywiście bardzo ważnym czynnikiem czynnikiem, ale ze względu na cenę wysokowydajna fotowoltaika ma ekonomiczne uzasadnienie tam, gdzie jest mało miejsca na instalację. Najlepsze produkty mają efektywność na poziomie 20-22% (LG, Panasonic, Solarwatt). Rozsądny standard to 14-17 % (QCells, Trina Solar).

Wydajność paneli słonecznych
  16% 17% 18% 19% 20% 21% 22%
Sunpower        
Trina Solar        
Panasonic          
LG            
REC        
Kyocera            
Canadian Solar          
Solarworld            
Renesola              

Nie patrz ślepo na wydajność paneli. Zamiast kilku drogich paneli możesz kupić większą ilość paneli o mniejszej wydajności – wyjdzie na to samo, a koszty zwykle są mniejsze. Ograniczeniem jest tutaj miejsce na dachu.

Oznaczenie panelu LG NeON LG365Q1C-A5 IBC MonoSol 305 ZX5 Q.PLUS BFR-G4.1 270
Producent LG IBC Q.Cells
Moc nominalna (tolerancja mocy) 365Wp (-0;+11Wp) 305Wp (-0;+5Wp) 270Wp (-0;+5Wp)
Szacowana cena (brutto) 1540 PLN 650 PLN 500 PLN
Cena za 1Wp 4,22 PLN/Wp 2,13 PLN/Wp 1,85 PLN/Wp
Szacowany uzysk w skali 25 lat 8458 kWh 6748 kWh 10,38 kWh/PLN
Wyprodukowane kWh z każdej złotówki 5,1 kWh/PLN 6075 kWh 12,15 kWh/PLN

Współczynnik temperaturowy (Pmax)

Czy wiedziałeś, że panele fotowoltaiczne działają mniej wydajnie w gorący słoneczny dzień? Tak, dobrze czytasz. Fotowoltaika lubi słońce, ale nie lubi wysokiej temperatury, a ogniwa słoneczne przetwarzają mniej światła na prąd w temperaturze 30 stopni C, niż w 15. Oczywiście pomimo tego i tak najwięcej prądu produkowane jest latem, ze względu na duże natężenie światła i długie dni.

Porównując osiągi samochodów, testuje się je w ściśle określonych, identycznych warunkach. Podobnie jest z panelami słonecznymi. STC, czyli standardowe warunki testowe to:

- Temperatura ogniwa słonecznego równa 25 stopni Celcjusza

- 1000 W światła na metr kwadratowy

- 1,5 AM – współczynnik masy powietrza

Przyjrzyjmy się kwestii temperatury. Ogniwa fotowoltaiczne szybko nagrzewają się znacznie powyżej 30 stopni C. Tak więc porównując panele fotowoltaiczne, zwracaj uwagę na te z jak najmniejszą stratą w % / °C. Dobry panel słoneczny ma stratę Pmax niższą niż 0,5% / °C.

W praktyce: Sunpower E20 straci około 0,38% Pmax / °C. W słoneczny dzień przy temperaturze 15 °C, temperatura ogniw może sięgać nawet 45°C. Różnica między temperaturą rzeczywistą, a warunkami testowymi STC wynosi 45-25=20°C. Całkowita strata Pmax wynosi 0,38*20 = 7,6%.

Oznaczenie panelu VBHN330SJ47 Q.PEAK-G4.1 305 Sunmodule Bisun SW 270 duo
Producent Panasonic Q.Cells SolarWorld
Moc nominalna (tolerancja mocy) 330Wp (-0;+33Wp) 305Wp (-0;+5Wp) 270Wp (-0;+5Wp)
Szacowana cena brutto 1350 PLN 630 PLN 700 PLN
Współczynnik temperaturowy Pmax -0,29%/°C -0,39%/°C -0,43%/°C
Realna wydajność w 45 °C 310,9Wp 281,2Wp 246,8Wp
Realna wydajność w 60 °C 296,5Wp 263,37Wp 229,4Wp
Nie bierz pod uwagę paneli ze stratą Pmax / °C wyższą niż 0,5%!

Tolerancja (tolerancja mocy)

Panele fotowoltaiczne testuje się w warunkach idealnych STC, ale w prawdziwym życiu takie warunki nie występują zbyt często. Producenci umieszczają informacje o mocy na panel Wp biorąc pod uwagę nieidealne warunki, bliższe rzeczywistym. Tolerancja mocy określa, jak moc generowana przez panel może się zmienić, gdy warunki będą bliższe STC. Wartość “+5Wp” oznacza, że panel o mocy 200Wp może generować nawet 205Wp.

Nie kupuj paneli z ujemną tolerancją mocy! Oznacza to tylko tyle, że ich nominalne osiągi są zawyżone.
Oznaczenie panelu VBHN330SJ47 LG NeON2 LG330N1C-A5 Q.PEAK DUO-G5 330
Producent Panasonic LG Q.Cells
Moc nominalna (tolerancja mocy) 330Wp (-0;+33Wp) 330Wp (-0;+9Wp) 330Wp (-0;+5p)
Szacowana cena brutto 1350 PLN 1060 PLN 800 PLN
Maksymalna moc w warunkach innych niż testowe 363Wp 339Wp 335Wp

Producenci paneli fotowoltaicznych – system klas Tier

Gdy wiemy już, jak rozpoznać dobry panel, zastanówmy się, które marki paneli warto brać pod uwagę i dlaczego.

Każdy poważny ranking paneli fotowoltaicznych uwzględnia, poza danymi technicznymi, renomę samego producenta. Stworzono trzypoziomowy system klas Tier (z angielskiego „poziom”), przydatny do szybkiej oceny producentów paneli fotowoltaicznych. Omówmy sobie niektóre kryteria oceny.

Wyróżnia się trzy poziomy:

Tier 1 – Producent tego poziomu wszystkie etapy procesu produkcyjnego wykonuje samodzielnie. Firma inwestuje w rozwój i badania oraz wprowadza innowacje na rynek (Solarwatt, LG, Sunpower). Przedsiębiorstwo istnieje przynajmniej 5 lat i nic nie wskazuje, by miało się to wkrótce zmienić.

Tier 2 – Zwykle młodsze przedsiębiorstwo, które nie jest w stanie całkowicie samodzielnie tworzyć paneli, stąd kupuje niektóre części od przedsiębiorstw Tier 1. Produkcja nie odbywa się w pełni automatycznie, a produkcja ręczna oznacza wyższe prawdopodobieństwo błędów. Mniejszy wkład w rozwój branży i inwestycje.

Tier 3 – Tego typu firmy większość prac wykonują ręcznie, co stwarza ryzyko błędów produkcyjnych. To małe przedsiębiorstwa, które łatwo mogą upaść, jeśli sytuacja na rynku gwałtownie się zmieni.

W 30 sekund oblicz ile zaoszczędzisz korzystając z paneli słonecznych
 • W którym kierunku nachylony jest Twój dach?

  • Północ
  • Wschód
  • Południe
  • Zachód
23%

Powyższe kryteria są orientacyjne, bo nie istnieje jeden oficjalny, uznawany przez wszystkich system oceny. Jednym z popularniejszych jest system Tier agencji Bloomberg, którego aktualizacje pojawiają się co kwartał, a dostęp do nich jest płatny. Jakie przedsiębiorstwa są warte uwagi?

Panele fotowoltaiczne Tier 1 - lista

Lista zawiera marki powszechnie uznawane za najlepsze w branży i spełniające wyżej wymienione warunki. Przedsiębiorstwa Tier 1 stanowią zaledwie ok. 2% branży. Ponieważ istnieją różne systemy oceny, poniższa lista nie jest wyczerpująca ani ostateczna.

Powszechnie uznawane marki Tier 1 to m.in.:

 • Canadian Solar
 • Trina Solar
 • Jinko Solar
 • Hanwha QCells
 • JA Solar
 • Risen
 • Longi
 • GCL Systems
 • Suntech / Shunfeng
 • Seraphim
 • Chint / Astronergy
 • ZNshine Solar
 • First Solar
 • Talesun
 • Renesola
 • Eging
 • Phono Solar
 • BYD
 • Changzhou Almaden
 • China Sunergy
 • REC Group
 • Adani
 • Akcome
 • ET Solar
 • Boviet
 • Lightway Solar
 • Tata Solar Power
 • Waaree
 • Hansol Technics
 • Heliene
 • Sharp
 • Shinsung Solar
 • Swelect
 • Kyocera

Wszystkie spełniają następujące wymagania:

 • W pełni automatyczna produkcja.
 • Dobrze rozwinięta kontrola produktu.
 • Wytwarzanie całego produktu wewnątrz własnych fabryk i przedsiębiorstw siostrzanych.
 • Zdrowe firmy, istniejące na rynku ponad 5 lat.
 • Międzynarodowa działalność.
 • Tysiące pracowników.
 • Duży wkład w inwestycje (na przykład Tesla/SolarCity wprowadził na rynek serię potężnych akumulatorów Powerwall).

Z listami Tier 1, jak z wszystkimi zestawieniami, są pewne problemy. Nie jest ona jedynym wyznacznikiem jakości, chociaż mówi sporo o finansowym zapleczu i wielkości przedsiębiorstwa. Niektóre przedsiębiorstwa mają niejakie problemy z dostaniem się lub pozostaniem na liście na dłużej, mimo że w naszym odczuciu jakość ich produktów zasługuje na zaufanie. Według nas wśród takich firm można wymienić:

Pamiętaj, że kupno paneli fotowoltaicznych to inwestycja na lata. Chcesz mieć jak największą pewność, że po 20 latach producent nadal będzie na rynku, a Ty będziesz mógł zamówić u niego serwis lub skorzystać z gwarancji – jeśli coś poszłoby nie tak. Zalecane jest zainwestowanie w panele produkcji przedsiębiorstw Tier 1.

Rozsądny człowiek z reguły porównuje kilka ofert zanim powierzy komuś swoje pieniądze. Wypełnij prośbę o bezpłatne oferty fotowoltaiczne, a skontaktuje się z Tobą kilku godnych zaufania instalatorów z okolicy. Zalecamy tylko instalatorów współpracujących wyłącznie z markami Tier 1.

Panele fotowoltaiczne Tier 2

Poniżej zaufanych producentów znajdują się producenci klasy Tier 2. Te firmy nabierają doświadczenia i w przyszłości mogą dołączyć do wyższej kategorii. Stanowią około 10% branży.

Firmy są zaliczane do Tier 2, jeśli od Tier 1 odróżnia je przynajmniej jedna z poniższych cech:

 • Częściowo ręczna produkcja. Chociaż „ręcznie robione” to zaleta dzieł sztuki i przedmiotów mających wartość artystyczną, jeśli chodzi o precyzyjne urządzenia codziennego użytku to jest to wada. Praktyka pokazuje, że im mniej zrobotyzowana fabryka, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia wad produkcyjnych.
 • Niektóre części są kupowane od innych firm.
 • Czas prowadzenia działalności jest krótszy niż 5 lat.
 • Mało inwestują w rozwój, raczej kopiują udane rozwiązania innych.

Zaletą paneli Tier 2 jest niższa cena. Ponadto ambitne firmy Tier 2 mogą już teraz produkować dobre panele, a w przyszłości dołączyć do grona Tier 1. W Polsce mamy kilku producentów, których można uznać za Tier 2. Za przykład można podać firmę SELFA. Pewne elementy jej działalności wzbudzają zaufanie. To stabilna firma z dużym kapitałem, które od dziesięcioleci produkuje elementy grzejne, a od lat kilku – panele. Na dodatek produkcja odbywa się w pełni zautomatyzowanych zakładach. Nie zalicza się do Tier 1, ponieważ te zakłady, znajdujące się w USA i Japonii, nie są własnością SELFY, a sama firma zatrudnia zaledwie kilkuset pracowników.

Innym dużym przedsiębiorstwem z aspiracjami jest Bruk-Bet SOLAR, duży producent kostki brukowej i betonu, który od niedawna jest też jednym z najważniejszych producentów paneli w naszym kraju.

Panele fotowoltaiczne Tier 3

Przedsiębiorstwa Tier 3 stanowią prawie 90% wszystkich przedsiębiorstw w branży – chociaż zwykle są to zakłady stosunkowo nieduże. Jakościowo ich wyroby odbiegają od standardów i absolutnie nie zaleca się ich zakupu.

Pod pojęciem Tier 3 rozumie się:

 • Brak badań i rozwoju
 • Duży udział pracy ręcznej, co grozi wadami fabrycznymi
 • Krótki czas istnienia – 1, 2 lata

Chiny to ogromny producent paneli fotowoltaicznych. W tym jednym kraju wytwarza się ich więcej, niż w reszcie świata! Co z jakością tych produktów? Nie sposób wystawić jednej oceny. Chociaż całkiem sporo tamtejszych przedsiębiorstw nie zasługuje na zaufanie i nie figuruje w żadnym zestawieniu na wysokim miejscu, to takie chińskie firmy jak Trina Solar, Yingli, czy Hanwa QCells są znanymi przedsiębiorstwami Tier 1, które oferują wysokiej klasy panele fotowoltaiczne.

Zgodnie z powyższym wyjaśnieniem, należy wybierać tylko marki Tier 1, z których nie wszystkie są drogie, ale wszystkie mają rozsądne rekomendacje ekspertów.

Producenci paneli fotowoltaicznych Tier 1 nie tylko wytwarzają najlepsze panele fotowoltaiczne, ale też są stabilnymi przedsiębiorstwami. Ten czynnik uwzględnia się też w innego rodzaju inwestycjach - składając pieniądze na koncie oszczędnościowym w banku patrzymy nie tylko na wysokość oprocentowania, ale też na stabilność i renomę samej instytucji.

Ile prądu zużywasz rocznie?

-
3500 kWH
+