Menu

Ranking paneli fotowoltaicznych 2022. Sprawdź jak wybrać najlepszych producentów!

Które marki paneli fotowoltaicznych są godne zaufania? Jak je rozpoznać?

Opublikowane przez Dawid Kaczmarczyk

Ostatnia edycja: 05/01/2022

Czas lektury: 14 min

Nasz ranking paneli fotowoltaicznych 2021 pomoże Ci wybrać właściwe panele fotowoltaiczne, bez względu na to, czy szukasz czegoś taniego, czy z najwyższej półki.

Prowadzimy też ranking inwerterów solarnych oraz magazynów energii.

Ranking paneli fotowoltaicznych 2021

Chcesz wiedzieć, które moduły fotowoltaiczne są godne uwagi? Sprawdź nasz ranking paneli fotowoltaicznych 2021 i dowiedz się, którzy producenci PV są najlepsi! Jeśli chcesz zaoszczędzić czas, porównaj kilka ofert od instalatorów z okolicy.

Producent Wynik Niezawodność Wydajność Wiarygodność Opłacalność

Jak interpretować to zestawienie?
Wszystkie z firm w powyższym zestawieniu są godne polecenia.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, czym kierowaliśmy się, tworząc ten ranking paneli fotowoltaicznych, przeczytaj artykuł jak oceniamy moduły fotowoltaiczne w naszych recenzjach?

Najlepsze panele fotowoltaiczne z półki premium

W instalacjach domowych najważniejsze jest, by panele działały jak najdłużej, bez awarii i bez strat mocy. "Premium" oznacza niezawodność i wysokie zyski w skali 30 lat. Za niezawodnością musi stać solidna gwarancja, a za gwarancją wiarygodna marka i wiele testów.

1. Solarwatt Vision Style

Jeśli chodzi o niezawodność, panele fotowoltaiczne Solarwatt Vision są nie do pobicia. Mają najlepszą gwarancję na świecie. Wedle niej te moduły będą działały 30 lat, po tym czasie zachowają aż 87% mocy początkowej, a gdyby coś było nie tak, Solarwatt opłaci nie tylko nowy moduł, ale też jego wymianę serwisową. Porządna gwarancja bez żadnych sztuczek!

Opis najważniejszych cech modułu Solarwatt Vision Style.

Omówienie charakterystyki wydajności: Panele fotowoltaiczne Solarwatt Vision nie mają słabych stron, a szczególnie wyróżniają się niską degradacją mocy w czasie oraz dobrym działaniem w warunkach niskiego nasłonecznienia. Aby zrozumieć wszystkie przedstawione tu parametry, sprawdź legendę.

Na dodatek Solarwatt ma technologiczne podstawy, by udzielić takiej gwarancji. Seria Vision to moduły szkło-szkło, czyli są niewrażliwe na mikropęknięcia ogniw i są bardziej odporne na czynniki chemiczne obecne w powietrzu. Skutek - dłuższe działanie bez awarii. Moduły szkło-szkło trudniej jest wyprodukować niż moduły szkło-folia, ale Solarwatt to pionier tej technologii i produkuje je już ponad 25 lat.

Czy o czymś zapomniałem? Aha, przy kupnie dostajesz 5 letnie bezpłatne ubezpieczenie na całą instalację od wszelkich szkód. Szalenie dobra oferta.

2. SunPower Maxeon

Panele fotowoltaiczne SunPower Maxeon mają najwyższą sprawność na świecie, dzięki temu, że są wykonane w unikalnej technologii, gdzie u spodu ogniwa nie ma przewodów, a duża miedziana płytka! Podobnie jak szkło, zapewnia to niewrażliwość na mikropęknięcia przy jednoczesnym zwiększeniu sprawności. SunPower Maxeon są też obsypane nagrodami za wyniki w badaniach niezawodności PVEL w 2021 roku. Wszystko to przy 25 letnią gwarancji, która podobnie jak w przypadku Solarwatt obejmuje też koszt wymiany serwisowej!

Niestety SunPower nie udziela informacji o wynikach w warunkach NOCT, co uniemożliwia dokładniejszą ocenę wydajności tych modułów w warunkach bliższych rzeczywistym. Dodatkowo te korzystne warunki gwarancyjne nie obowiązują jeszcze w Polsce! Gdyby nie to, SunPower zapewne otrzymałby pierwsze miejsce.

3. LG NeON R

LG NeON R to świetne moduły, wykonane w technologii IBC, zatem te moduły również są właściwie niewrażliwe na mikropęknięcia ogniw. O jakości wykonania zapewnia 25 letnia gwarancja produktu. Ponieważ LG podaje nie tylko moc swoich modułów w warunkach STC, ale też w warunkach NOCT, możemy bez przeszkód docenić, że to jedne z najbardziej wydajnych modułów świata.

Ale nie ma się co oszukiwać. Największą zaletą LG jest marka. Po prostu masz pewność, że LG będzie tutaj za 25 lat i na pewno nie będzie próbowało oszukać Cię, ani wymigać się z odpowiedzialności. Możesz też spodziewać się wzorowej jakości obsługi.

Inne wybitne panele fotowoltaiczne warte wspomnienia:

 • REC Alpha
 • Panasonic HIT

Najlepsze panele fotowoltaiczne z półki budżet

Jeśli Twoim priorytetem nie jest postawienie instalacji fotowoltaicznej dla swoich wnuków, a jak najszybszy zwrot inwestycji, to zainwestuj w tanie i dobre panele fotowoltaiczne. Większość z tych modułów powinna przetrwać 25 lat, ale niestety nie masz na to gwarancji. Z drugiej strony - inwestycja z tymi modułami spokojnie zwróci się już po kilku latach!

W tym zestawieniu można uwzględnić również inne marki, które dostały ocenę 5 w kategorii opłacalność.

1. LONGi Hi-MO 4

W opcji budżetowej naszym zwycięzcą jest seria Hi-MO4 od LONGi. Panele fotowoltaiczne LONGi są tanie, nawet na tle innych chińskich marek. Na dodatek są naprawdę wysokiej jakości. W 2021 roku moduły z tej serii pomyślnie przeszły cztery próby niezawodności w testach PVEL. To testy wielokrotnie trudniejsze niż te podstawowe, wymagane certyfikatami. W dodatku do testów trzeba przedstawić kilka modułów, które nie są wybierane specjalnie do tego celu, więc ten wynik naprawdę świadczy o dobrej jakości.

Opis modułów LONGi Hi-Mo4 wraz z listą najważniejszych zalet.

Omówienie charakterystyki wydajności: Wszystkie parametry modułów z serii LONGi Hi-MO 4 są na bardzo wysokim poziomie.

Dużą zaletą oferty LONGi jest cena. Owszem, istnieją moduły, które są jeszcze tańsze, ale czy warto?

2. QCells Q.ANTUM G5

Panele fotowoltaiczne QCells Q.ANTUM G5 to z kolei zdobywca wszystkich pięciu wyróżnień w testach PVEL 2021. Co więcej, gwarancję na te moduły można odpłatnie przedłużyć do 25 lat. Warunki gwarancji nie są na tyle dobre, by nazwać ją gwarancją premium, ale niewiele brakuje. Firma QCells to jedna z 10 największych firm fotowoltaicznych na świecie i w tym gronie jedna z dwóch, które nie są z Chin.

Oferują bardzo wysoką jakość przy niewygórowanej cenie. Jednakże LONGi są zauważalnie tańsze, stąd to ta marka otrzymała główną nagrodę w kategorii budżetowej. Ale jeśli możesz nieco dopłacić, nawet się nie zastanawiaj.

3. Jinko Tiger Neo / Pro

Chińscy producenci za wszelką cenę chcą udowodnić, że potrafią zrobić to samo, co w Ameryce, tylko taniej. Panele fotowoltaiczne Jinko Tiger to czołowy tego przykład. Zastosowano tutaj, (podobnie jak w najlepszych modułach SunPower i LG) ogniwa typu N, co pozwala zwiększyć ich sprawność, czyli moc z metra kwadratowego. Technologia premium, niskie ceny i doświadczony chiński producent - czego chcieć więcej od opcji budżetowej?

Jedyne co powstrzymało nas przed 1 miejscem dla Jinko, to wyniki testów niezawodności PVEL. Niestety moduły Jinko wypadły w nich słabiej niż LONGi oraz QCells. A wydajność nie jest tak ważna jak trwałość.

Warto wspomnieć o:

 • Sharp - dobre, japońskie i tanie
 • Trina - jeden z 10 największych producentów PV na świecie

Najlepsze polskie panele fotowoltaiczne

W Polsce mamy już ładnych kilka marek paneli słonecznych. Nie mogliśmy zdecydować się na jednego zwycięzcę, więc mamy dwa wyniki ex aequo.

1. Bruk-bet fotowoltaika Perfect Edge i Hanplast Energy SW Slim Premium (HJT)

Bruk-bet fotowoltaika Perfect Edge

Od strony technicznej panele słoneczne Bruk-Bet Fotowoltaika to nowoczesne, ale standardowe moduły z ogniwami PERC ciętymi na pół. Największymi atutami tego popularnego polskiego producenta fotowoltaiki są inne czynniki.

Opis modułów Bruk-Bet fotowoltaika Perfect Edge.

Omówienie charakterystyki wydajności: Bardzo dobra sprawność zarówno w warunkach STC, jak i bliższych rzeczywistym warunkach NOCT. Wysoki współczynnik FF świadczy o użyciu ogniw wysokiej czystości. Jedyny "przeciętny" parametr to spadek mocy. Gwarancja mocy na 25 lat nie pozwala tu na wyższy wynik.

Bruk-Bet Fotowoltaika produkuje panele fotowoltaiczne już niemal od 10 lat, zatem zdążyli już dopracować proces produkcyjny niemal do perfekcji. Świadectwem tego jest długa gwarancja produktu, wynosząca 15 lat. W dodatku oferują możliwość rozszerzenia gwarancji dla instalacji zamontowanych przez ich firmy partnerskie.

Hanplast Energy SW Slim Premium (HJT)

Moduły Hanplast Energy SW Slim Premium wyróżniają się pod kątem zastosowanej technologii. Podczas gdy zwykłe moduły mają busbary, te moduły pokryte są siateczką mikroprzewodów zwaną SWCT. Zwiększa to nieco odporność na mikropęknięcia i pozwala na zastosowanie ogniw HJT, które znamy z modułów Panasonica i REC. Te ogniwa zauważalnie lepiej radzą sobie w wysokiej temperaturze, co przekłada się na wyższą wydajność. W efekcie wyprodukują więcej kWh z każdego kWp instalacji.

Opis paneli Hanplast energy Slim HJT

Omówienie charakterystyki wydajności: Absolutnie wszystko w tych modułach jest na bardzo wysokim poziomie, z wyjątkiem sprawności, która jest tylko na poziomie dobrym. Oznacza to niestety, że moduły Hanplast mają mniejszą moc niż konkurencja, co źle wygląda od strony marketingu. W rzeczywistości jednak produkty Hanplast wyciągną więcej energii z każdego kWp instalacji i będą ją generować bardzo długi czas.

Za parę lat Hanplast Energy ma więc szansę stać się naszym lokalnym produktem premium, na wzór niemieckiego Solarwatt, czy włoskiej Futury.

Dlaczego Hanplast dzieli pierwsze miejsce z Bruk-Bet Fotowoltaiką? Ich zakład został uruchomiony zaledwie kilka lat temu. Według wskazówek NREL zakład produkcyjny można uznać za w pełni "dojrzały" po 10 latach funkcjonowania.

Warto wspomnieć o:

 • ML Systems - Polski lider technologiczny. Świetne moduły i jeszcze lepsze elementy BIPV
 • JBG PV - niedawno powstały producent paneli fotowoltaicznych

Dobre panele fotowoltaiczne – jak je rozpoznać?

Niemal wszystkie marki modułów fotowoltaicznych reklamują się jako "premium" i w większości są to czcze przechwałki. Kiedy można powiedzieć, że jakiś moduł jest premium? A jakie cechy sprawiają, że należy się bezwzględnie wystrzegać danych paneli fotowoltaicznych? Oto krótkie podsumowanie informacji.

Cechy modułów premium:

Cechy modułów niskiej jakości:

 • Mniej niż 10 lat gwarancji produktu
 • Brak przedstawicielstwa w Europie i niestabilna dystrybucja
 • Dopiero co rozpoczęli własną produkcję
 • Podejrzanie tanie
 • Współczynnik FF poniżej 0,72
 • Odporność na temperaturę poniżej 90%
 • Moduły kupione poza oficjalnymi kanałami dystrybucji
 • Wybór nierzetelnych instalatorów

Przy okazji - pamiętaj, że kupno dobrego sprzętu nie załatwia sprawy. Nawet świetnej jakości sprzęt może być źle dobrany lub źle zamontowany. Na ogół przyczyną awarii i gorszej wydajności nie są wady fabryczne, a niestaranność lub niewiedza instalatorów. Koniecznie znajdź firmę fotowoltaiczną, która jest godna zaufania!

Jak znaleźć dobrych instalatorów z okolicy?

Niewłaściwy montaż to najczęstrza przyczyna usterek modułów fotowoltaicznych. Dlatego wybierz właściwego instalatora:

 • Poproś nas o oferty.
 • Skontaktuje się z Tobą kilku instalatorów z okolicy.
 • Z ich ofert wybierzesz tę, która najbardziej Ci odpowiada.

I voilà! Najlepszy wybór bez zobowiązań.

Polecamy tylko rzetelnych instalatorów

Dowiedz się w 60 sekund czy fotowoltaika Ci się opłaci

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

0 - 5 stopni

Prawie płaski

5-25 stopni

Normalnie nachylony

25 - 35 stopni

Bardzo nachylony

Pow. 35 st.

Jak rozpoznać najlepszych producentów fotowoltaiki?

Poniżej zamieszczamy uproszczony przewodnik po markach, uwzględniający trzy najważniejsze według nas czynniki. Poniżej omówimy też inne, dodatkowe czynniki, które warto wziąć pod uwagę.

Infografika będąca przewodnikiem po markach paneli fotowoltaicznych. Infografika będąca przewodnikiem po markach paneli fotowoltaicznych.

Co wyróżnia producentów klasy premium?

Najważniejszą cechą modułów premium jest bardzo dobra gwarancja, która ma odzwierciedlenie w rzeczywistości. Jeśli jakaś firma daje 30 lat gwarancji produktu na moduły fotowoltaiczne, mimo że są na rynku dopiero od 3 lat, to ta gwarancja nie ma realnych podstaw. Podobnie w sytuacji, gdy dana marka daje Ci dobrą gwarancję, ale nie ma przedstawicielstwa w Europie. Taka gwarancja też nie jest nic warta.

Producenci paneli słonecznych, u których można uzyskać 25 lat gwarancji na produkt z realnymi podstawami:

 • SolarWatt - 30 lat gwarancji!
 • SunPower - 25 lat gwarancji
 • LG - 25 lat gwarancji
 • Panasonic - 15 lat + dodatkowe 10 gdy zarejestrujemy instalację, co wymaga podania danych osobowych
 • Q-Cells - 12 lat gwarancji w standardzie, ale można wykupić dłuższą gwarancję
 • REC Group - 20 lat gwarancji w standardzie, dodatkowe 5 lat otrzymamy, gdy skorzystamy z usług ich certyfikowanego instalatora

Oferowanie lepszej gwarancji przy montażu przez wskazanego instalatora to coś wartego uwagi. Podobne rozwiązanie stosuje Bruk-Bet Fotowoltaika. Ich moduły mają w standardzie 12 lat gwarancji, lecz jeśli zostaną zamontowane przez firmę posiadającą status Partnera, gwarancja sięga 15 lat, a w przypadku Autoryzowanych Partnerów - aż 20 lat. To mądre podejście, bo niewłaściwa instalacja to główna przyczyna awarii modułów.

Upewnij się, że Twój instalator jest polecany i ma pozytywne opinie!

Pamiętaj!

Gwarancja produktu i gwarancja mocy to nie to samo! Jeśli panel ma gwarancję produktu krótszą niż 10 lat, poszukaj czegoś innego.

Badania niezawodności instytutu PVEL (DNV GL)

Instytut PV Evolution Lab co roku przeprowadza testy niezawodności paneli słonecznych oraz bezpłatnie udziela informacji na temat tych paneli, które wyjątkowo dobrze wypadły w danym teście.

Lista producentów, których panele słoneczne zdobyły w 2021 roku wyróżnienie w przynajmniej jednym teście niezawodności (z pięciu) przeprowadzanych przez PVEL (kolejność wedle naszej oceny):

 • ET Solar
 • SunPower
 • QCells
 • Boviet
 • Longi
 • Phono Solar
 • Seraphim
 • LG
 • Jinko
 • REC
 • First Solar
 • Talesun
 • Adani/Mundra
 • Hyundai
 • Silfab
 • HT-SAAE
 • GCL
 • Astronergy
 • Jolywood
 • HHDC
 • Risen
 • VSUN
 • DMEGC
 • Vikram
 • Ja SOlar
 • Trina

Tutaj znajdziesz wyniki wraz z opisem testów.

Wysokie osiągi w tych testach to jeden z najlepszych sposobów na właściwą ocenę standardów produkcyjnych danej marki.

Wsparcie w Polsce

Rzetelny producent powinien też mieć przedstawicielstwo w Europie, najlepiej w Polsce. Inaczej skorzystanie z gwarancji może być bardzo trudne! Z reguły najlepsze wsparcie w Polsce zapewniają nasi krajowi producenci (Bruk-Bet Fotowoltaika, Selfa, ML System oraz wielkie marki, takie jak LG).

Status Tier-1 wg Bloomberg'a

Każdy poważny ranking paneli fotowoltaicznych uwzględnia stopień akceptacji danej marki przez banki oraz inwestorów. Bloomberg New Energy Finance stworzył system klas Tier (z angielskiego „poziom”), który służy do mierzenia zaufania banków oraz inwestorów do produktów danej marki.

Przedsiębiorstwa Tier 1 stanowią zaledwie ok. 2% branży, zatem przynależność do tego grona stanowi sporą nobilitację. Omówmy sobie najważniejsze fakty.

Panele fotowoltaiczne Tier 1 - kryteria i fakty

Dany producent otrzymuje status Tier-1 na liście Bloomberga, gdy w ciągu ostatnich dwóch lat sprzedał panele słoneczne własnej produkcji na sześć różnych projektów fotowoltaicznych o mocy powyżej 1,5MWp, finansowanych bez regresu przez sześć różnych banków. "Bez regresu" to ważny szczegół oznaczający, że bank bierze pełną odpowiedzialność za usterki modułów.

Bloomberg prowadzi jedynie listę Tier-1 i nie stworzył kryteriów, ani nie prowadzi listy Tier-2 oraz Tier-3.

Co oznacza status Tier 1? Otóż przede wszystkim to, że banki są skłonne wydać grube pieniądze na farmy fotowoltaiczne z paneli danego producenta.

Główne cechy producentów Tier-1:

 • Duże moce przerobowe zakładu
 • Marka uznana na rynku
 • Dobry stosunek cena/jakość

Warto też dodać, że lista marek Tier-1 zmienia się z kwartału na kwartał, zatem wiele firm, które chwalą się, że są Tier-1, mogą być tam tylko okazjonalnie. Czasami zdarza się też, że jakaś firma znika z Tier-1 na jeden kwartał, by potem pojawić się ponownie. Poniżej zamieszczamy nieco subiektywną listę "stałych bywalców" tego grona, którzy są tam od wielu lat.

Lista wybranych marek paneli fotowoltaicznych Tier-1:

 • LONGi
 • First Solar
 • Jinko Solar
 • Trina Solar
 • JA Solar
 • SunPower
 • Suntech
 • Canadian Solar
 • ZNShine Solar
 • REC Group
 • Risen
 • Hanwha Q Cells
 • BYD
 • HT-SAAE
 • LG

Powyższa lista nie jest ani oficjalna, ani pełna. Taką możesz zamówić bezpośrednio w insytucie Bloomberg.

Bloomberg zastrzega, że status Tier-1 nie jest sam w sobie wyznacznikiem jakości i zaleca, by sprawdzać też badania niezawodności instytutów pokroju DNV GL / PVEL.

Dowiedz się w 60 sekund czy fotowoltaika Ci się opłaci

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

0 - 5 stopni

Prawie płaski

5-25 stopni

Normalnie nachylony

25 - 35 stopni

Bardzo nachylony

Pow. 35 st.

Rozsądny człowiek z reguły porównuje kilka ofert zanim powierzy komuś swoje pieniądze. Wypełnij prośbę o bezpłatne oferty fotowoltaiczne, a skontaktuje się z Tobą kilku godnych zaufania instalatorów z okolicy.

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 9 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 8 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 9 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 10 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 5 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 10 min

Czytaj dalej arrow