Menu
Pod jakimi względami panele fotowoltaiczne są lepsze od innych źródeł energii? Sprawdźmy ich główne zalety.
Panele słoneczne zapewniają wiele korzyści, przede wszystkim natury ekonomicznej i ekologicznej. W artykule omawiamy też pozostałe zalety paneli fotowoltaicznych, dzięki którym stanowią stabilną inwestycję.
Krótko mówiąc, fotowoltaika ma następujące zalety:
Tak. Podczas gdy węgiel trzeba wydobywać, transportować i spalać, Słońce niestrudzenie dostarcza nam ogromną ilość energii! Według niektórych szacunków paliw kopalnych starczy nam zaledwie na 40 lat, a Słońce jest wieczne w naszej, ludzkiej perspektywie czasu.
Panele słoneczne wytwarzają czystą energię, bez szkodliwych emisji w odróżnieniu od gazu, ropy naftowej lub węgla, które to emitują wysokie poziomy CO2, co z kolei przyczynia się do globalnego ocieplenia i szkodzi środowisku. Poprzez zainstalowanie paneli słonecznych przyczyniamy się więc do poprawy stanu naszego środowiska i zmniejszenia emisji dwutlenku węgla.
Unia Europejska chce, aby do 2020 roku panele fotowoltaiczne i inne źródła odnawialne wytwarzały 20% produkowanej przez nią energii. Projekt ten nazywa się Europa 2020. Instalując panele fotowoltaiczne, wspierasz ten szczytny cel.
Dowiedz się w 60 sekund czy fotowoltaika Ci się opłaci
Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji
Chociaż fakt konieczności utrzymywania paneli fotowoltaicznych w dobrej kondycji należałoby uznać za wadę, to jednak ich konserwacja jest mniej wymagająca, niż mogłoby się wydawać i – jako taka – może być postawiona również po stronie zalet.
Panele praktycznie nie posiadają ruchomych części, które zawsze są bardziej narażone na uszkodzenia niż części statyczne. Oznacza to, do ich konserwacja nie oznacza oliwienia niczego ani wymiany zużywających się części zamiennych. Panele słoneczne są łatwe zarówno do instalacji, jak i deinstalacji, a to ze względu na swoją modułową budowę.
Czasami warto podpisać umowę na konserwację z instalatorem PV lub specjalistyczną firmą sprzątającą. W takim kontrakcie możemy określić liczbę konserwacji w przeciągu roku. Zazwyczaj czyszczenie paneli słonecznych dwa lub trzy razy w roku jest wystarczające, aby zapewnić im najlepszą wydajność.
W czasach, gdy oprocentowanie rachunków oszczędnościowych jest niskie, a giełda jest ryzykowną inwestycją, panele słoneczne oferują nam stałe oszczędności. W Polsce koszt instalacji paneli słonecznych może się zwrócić nawet w 7 lat. Po tym czasie będziesz cieszyć się darmową energią oraz zaoszczędzonymi pieniędzmi.
Mycie paneli słonecznych dwa / trzy razy w roku wystarczy.
Obliczenia pochodzące od wielu różnych organizacji konsumenckich, a nawet rząd, pokazują, że praktycznie nie ma lepszej inwestycji niż panele słoneczne. Zyski, jakie generują, przewyższają najbardziej dochodowe konta oszczędnościowe (nawet do 3 razy).
Ponadto, panele fotowoltaiczne podnoszą wartość nieruchomości. Gdy sprzedajesz dom, możesz dodatkowo uwzględnić wartość całej instalacji fotowoltaicznej. Badania wykazały, że kupujący są skłonni zapłacić więcej pieniędzy za dom z już istniejącą instalacją paneli PV. To nie są pieniądze w błoto!
Panele słoneczne są trwałe i mogą pracować przez dziesiątki lat. Standardem jest, że producenci udzielają 12 lat gwarancji na produkt i 25 lat gwarancji na określone uzyski, a gy gwarancja się skończy, panele fotowoltaiczne mogą pracować jeszcze długie lata. O trwałości fotowoltaiki niech też świadczy fakt, że najstarsza elektrownia słoneczna na świecie działa już ponad 60 lat i nadal funkcjonuje prawidłowo.
Panele co roku tracą nieco na efektywności. Dzięki najnowszym technologiom, utrata paneli to obecnie wynosi około 0,4% rocznie.
Jednak teoretyczna żywotność paneli słonecznych byłaby na nic, gdyby panele nie były wytrzymałe mechanicznie. Na szczęście burza z gradem, zdolna do uszkodzenia samochodu, nie powinna zniszczyć dobrych paneli słonecznych. Ich górna warstwa jest pokryta szkłem hartowanym, które jest pięciokrotnie bardziej wytrzymałe niż zwykłe szkło.
Oczywiście zależy to też od jakości kupionych paneli fotowoltaicznych. Niektóre panele fotowoltaiczne LG mogą oprzeć się wiatrom wiejącym do 345 km/h (cyklon Katrina, który zniszczył Nowy Orlean wiał z prędkością 270 km/h).
Fotowoltaika oznacza niezależność od energetyki i podwyżek cen prądu. A przecież w ostatnich latach te rosły w zastraszającym tempie! Jeśli masz wystarczająco dużo paneli fotowoltaicznych, za prąd zawsze płacisz tyle samo, czyli nic (nie wliczając opłat stałych). Wytworzony prąd może być użyty natychmiast, natomiast niewykorzystana reszta energii jest zwracana z powrotem do sieci – a to wielka zaleta. Dlaczego?
Dowiedz się w 60 sekund czy fotowoltaika Ci się opłaci
Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji
Powszechnie obawiamy się, że fotowoltaika działa tak długo, jak długo świeci słońce. Nic bardziej mylnego.
Od 2016 roku dla nowych instalacji mamy możliwość magazynowania prądu w sieci energetycznej (tzw. net metering). Zjawisko to występuje wtedy, gdy w danej chwili produkujemy więcej energii, niż zużywamy. Wtedy jej nadmiar trafia do sieci, a 80% z tej oddanej energii automatycznie pobieramy spowrotem, gdy panele fotowoltaiczne pracują gorzej - wieczorami, w nocy i w krótkie zimowe dni.
Gdy zgłaszamy do lokalnego dystrybutora energii nową instalcję PV to ma on obowiązek podłączenia jej do sieci energetycznej. W tym celu m.in. jest montowany licznik dwukierunkowy (zamiast zwykłego), który mierzy zarówno ilość energii pobranej z sieci, jak i oddanej do sieci. Na podstawie jego wskazań co pół roku rozliczamy się z dostawcą prądu.
Podczas okresowych rozliczeń możliwe są następujące przypadki:
Net merging to duża zaleta, zwiększająca opłacalność paneli fotowoltaicznych. Pozwala nam na korzystanie z sieci energetycznej jak z akumulatora. Dzięki temu możemy zużyć więcej wyprodukowanej przez nas energii, a w razie jej niewykorzystania, po prostu oddać jej nadmiar.
Zamontowanie paneli słonecznych jest stosunkowo szybkie i nieskomplikowane. Instalacja o mocy 4 kWp, wystarczająca do zapewnienia przeciętnej rodzinie energii, może być zamontowana w ciągu 1-2 dni. Instalacja obejmuje montaż systemu mocującego, paneli PV, inwerterów, okablowania oraz podłączenie do sieci. Podczas instalacji wykonuje się także niewielką ilość otworów wiertniczych w dachu.
Po zakończeniu montażu można od razu korzystać z energii generowanej przez panele słoneczne.