Menu

Panele fotowoltaiczne - wszystko na temat

Jak odróżnić dobre panele od tych złych? Czym kierować się w ich wyborze?

Opublikowane przez Dawid Kaczmarczyk

Ostatnia edycja: 31/03/2021

Czas lektury: 29 min

Mimo, że panele fotowoltaiczne to nie jest przesadnie złożony sprzęt, ich działanie opisuje cały szereg różnych parametrów. Ponadto każdy sprzedawca zachwala swoje produkty, zwracając uwagę na szczegóły, którymi ich panel różni się od innych. Ale co tak naprawdę się liczy przy wyborze paneli? Co musisz wiedzieć, żeby dokonać świadomego wyboru?

Uwaga!

Ten artykuł jest bardzo długi i skupia się TYLKO na panelach fotowoltaicznych! Jeśli chcesz dowiedzieć się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć o fotowoltaice, sprawdź ten artykuł (tam też o inwerterach, montażu, układzie dachu, finansowaniu, wzroście cen prądu itp.)

Jakie panele fotowoltaiczne?

Po pierwsze, nie przejmuj się za bardzo! Wybór między jedną, a drugą marką jest ważny, ale zwykle nie ma krytycznych konsekwencji. Po prostu otrzymujesz to, za co płacisz. Wyłożysz dużo kasy - dostajesz produkt, który przetrwa wszystko. Kupisz coś ze średniej półki i też nic raczej się nie stanie, a zyski będą wyższe. Po prostu nie kupuj najtańszych paneli nieznanych marek i wszystko powinno być ok.

Jeśli potrzebujesz więcej szczegółów, oto podręczna ściągawka tego, na co warto zwracać uwagę przy wyborze paneli fotowoltaicznych:

Wykres przedstawiający co jest ważne, a co nie przy wyborze paneli fotowoltaicznych.

Przedstawiciel handlowy Ci tego nie powie ;-)

I to tak naprawdę tyle. Zwracaj uwagę przede wszystkim na czynniki zaznaczone na zielono i żółto. Kwestie na pomarańczowo są drugorzędne, a tymi na czerwono zazwyczaj nie musisz się przejmować.

Ale dlaczego tak jest? W dalszej części artykułu wytłumaczymy po kolei wszystkie te czynniki. Ale najpierw ramka o poszczególnych markach.

Producent Wynik Niezawodność Wydajność Wiarygodność Opłacalność

Jak interpretować to zestawienie?
Wszystkie z firm w powyższym zestawieniu są godne polecenia.

Jeśli chcesz oszczędzić sobie czasu, to po prostu trzymaj się wyżej wymienionych marek, a jeśli interesuje Cię jakaś konkretna, przeczytaj jej recenzję. Po prostu kliknij w jej link z jej tytułem, lub znajdź ją w pasku nawigacji.

Panele z oceną 5 za niezawodność są premium, a te z oceną 4 za niezawodność i 5 za opłacalność są dobre i tanie. "Dobre i tanie" są wystarczająco dobre, bo gdyby nie były, to inwestorzy nie wydawaliby grubych milionów na ich zakup.

Jednakowoż montując instalację na dachu możesz chcieć mieć coś lepszego - w końcu okazjonalną wymianę paneli na farmie można wliczyć w koszty, a wchodzenie z ekipą na dach to już duży kłopot.

Jak już zapewne zauważyłeś, na samym szczycie powyższego wykresu jest 'Instalator'. Powód jest jeden - nieprawidłowo zamontowana instalacja fotowoltaiczna jest groźna dla zdrowia i życia. Dlatego też, jeśli chcesz mieć pewność, że wybierzesz właściwego instalatora, możesz wypełnić poniższy formularz - połączymy Cię z kimś sprawdzonym.

Porównaj wyceny i oszczędź do 30%

Wystarczy poświęcić 60 sekund na wypełnienie jednego krótkiego formularza, a skontaktujemy Cię z kilkoma firmami w Twojej okolicy. Porównaj kilka ofert za darmo, bez zobowiązań!

location

check W 60 sekund

check Za darmo

check Do 30% oszczędności

(Dużo) więcej informacji o poszczególnych markach znajdziesz w naszym artykule o producentach paneli słonecznych . Która marka produkuje najbardziej wydajne panele? Kto daje najdłuższą gwarancję? Która firma jest najbardziej stabilna? To wszystko i o wiele więcej znajdziesz w tamtym artykule.

Zagrożenia realne vs. urojone dla paneli fotowoltaicznych

Na początek przyjrzyjmy się najczęściej występującym usterkom. W ten sposób oddzielimy sprawy, których naprawdę trzeba dopilnować od nieuzasadnionych obaw.

Na to pytanie najlepiej odpowiedzieć na podstawie rzeczywistych danych. Instytut TÜV Rheinland wraz z SolarBankability zebrali dane dotyczące przyczyn usterek paneli w farmach fotowoltaicznych. Wyniki są następujące:

10 najpoważniejszych problemów paneli fotowoltaicznych według TÜV Rheinland

Fragment raportu "Technical Risks In PV Projects". Dzięki uprzejmości TÜV Rheinland oraz SolarBankability.

Możliwe, że nasuwają Ci się pytania. Dokładne omówienie tego wykresu znajdziesz tutaj . Tutaj poprzestaniemy na ogólnych wnioskach.

Najgorszym wrogiem dla paneli fotowoltaicznych jest niewłaściwa instalacja. Nie patrz tutaj tylko na pierwszy słupek. "Pęknięcie szyby" i "ślimacze ścieżki" też mogą mieć swoje źródło w niewłaściwej instalacji, na przykład zbyt mocnego dokręcenia śrub lub chodzenia po modułach - takie rzeczy wychodzą często po fakcie i mogą być kwalifikowane jako inna usterka.

Pozostałe problemy - PID, ślimacze ścieżki, hotspoty, odklejanie się folii ochronnej - wynikają zwykle z niskiej jakości wykonania paneli.

Zwróć uwagę, że nawet jeśli te problemy występują, początkowo mają raczej niewielki wpływ na wydajność panelu (patrz czerwony słupek).

Jeśli więc kupisz w miarę dobre panele i zatrudnisz profesjonalnego instalatora oraz będziesz dbał o ich czystość, to wszystko powinno być ok.

A co z gradem, śniegiem, pożarem?

Jak widzisz z tego wykresu, nie są to główne zmartwienia inwestorów w farmy fotowoltaiczne, dlaczego więc Ty miałbyś się o to martwić? W tym samym dokumencie TÜV Rheinland stwierdza, że "Pioruny, burze i gradobicia powodują spadek mocy zaledwie w przypadku 10% modułów elektrowni i wydają się obniżać całkowitą moc systemu o mniej niż 1%". Więcej informacji znajdziesz tutaj .

Pamiętaj!

Wybierz instalatora, który weźmie uczciwe pieniądze za uczciwą robotę! Nie opłaca się szukać najtańszego!

Dobry i uczciwy instalator dobierze Ci też panele o właściwej sprawności, dopasowane do Twoich potrzeb. Spokojnie możesz poprzestać na tej wiedzy i wypełnić poniższy kalkulator, a my skontaktujemy Cię z wartościowymi instalatorami z Twojej okolicy.

Oferty od dobrych instalatorów z Twojej okolicy + symulacja od ręki

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

0 - 5 stopni

Prawie płaski

5-25 stopni

Normalnie nachylony

25 - 35 stopni

Bardzo nachylony

Pow. 35 st.

Ale oczywiście to nie wszystko, co mamy przygotowane. Omówmy wydajność paneli fotowoltaicznych.

Panele fotowoltaiczne - wydajność

Panele słoneczne można podzielić na trzy kategorie pod względem sprawności:

 • Bardzo wydajne (SunPower)
 • Średnio wydajne (REC, QCells, LONGi)
 • Mniej wydajne (wszystkie polikrystaliczne)

I uwaga, mało wydajne nie znaczy złe, ale oznacza, że będziesz ich potrzebował więcej paneli, żeby uzyskać instalację tej samej mocy. Musisz wiedzieć, że wraz ze wzrostem wydajności wzrasta też (zwykle) jakość wykonania (wyrażona np. w latach gwarancji produktu), ale bardzo wyraźnie wzrasta cena. Dlatego:

 • Średnio i mało wydajne ogniwa fotowoltaiczne stosuje się na instalacjach naziemnych - bo to bardziej opłacalne, powierzchnia nie jest takim ograniczeniem, a gdyby coś się zepsuło, to łatwo to wymienić.
 • Bardzo wydajne oraz lepszej jakości średnio wydajne panele stosuje się na dachach, bo tam zwykle ograniczeniem jest powierzchnia, montaż każdego panelu kosztuje więcej, a gdyby coś się zepsuło, to wymiana jest utrudniona.

Przy czym są to tylko generalne wskazówki, a wszystko zależy od sytuacji i od kosztów.

Musimy też sprostować jedną kwestię. Otóż gdy ludzie mówią o wydajności, często mają na myśli moc lub sprawność modułu, a tych trzech pojęć nie należy mylić.

Czym się różni moc [Wp] i sprawność [%] panelu fotowoltaicznego?

Moc panelu określa, ile prądu dany panel wyprodukuje (w warunkach testowych), ale to jego wydajność (lub lepiej - sprawność) określa, w jakim stopniu dany panel przetwarza promieniowanie słoneczne w energię elektryczną. I uwaga, moc zależna jest od rozmiaru panelu, a sprawność nie. Te dwa pojęcia koniecznie trzeba rozróżniać, by móc dobrze porównać kilka paneli.

Dla przykładu spójrz proszę na poniższą tabelkę:

Producent Sharp REC Bruk Bet Solar
Panel fotowoltaiczny ND-AK310 REC320NP BEM 360Wp Prestige Power
Moc nominalna 310Wp (-0;+5Wp) 320Wp (-0;+5Wp) 360Wp (-0;+4,99Wp)
Ilość ogniw 60 ogniw 60 ogniw 72 ogniwa
Sprawność 19,10% 18,90% 18,51%
Wymiary (mm) 1640x992 1675x997 1960x992

Panele Bruk-betu mają najwyższą moc, ale najniższą sprawność. Przewaga w mocy wynika zwyczajnie z większej ilości ogniw. Z kolei REC ma taką samą ilość ogniw, co Sharp, są one jednak większe, w związku z czym cały panel jest większy i cięższy. Wielkość paneli ma znaczenie w tym sensie, że miejsce na dachu jest ograniczone.

Pamiętaj!

Jeśli masz kilka paneli do porównania, koniecznie patrz na ich sprawność wyrażoną w procentach, np 19,10%.

To wiemy, czym jest sprawność i moc. A czym jest wydajność? Nie ma tutaj jednej definicji. Idealnie wydajnością powinno się określać rzeczywiste roczne uzyski z metra kwadradowego instalacji fotowoltaicznej w danym miejscu. Rzeczywista wydajność paneli słonecznych różni się w zależności od miejsca, bo niektóre moduły lepiej radzą sobie z wysoką temperaturą, a inne z pochmurną pogodą.

Istnieją programy, które na podstawie parametrów modułu oraz pogody w danym miejscu mogą oszacować wydajność, lecz zwykli ludzie nie mają do nich dostępu. Nic to jednak, bo poniżej zaprezentujemy szereg parametrów, które możesz sam wyczytać z karty produktu i na tej podstawie porównać wydajność kilku paneli.

Czym jest tolerancja mocy panelu fotowoltaicznego?

Tolerancja mocy określa, o ile większy lub mniejszy może być wynik pomiaru mocy danego panelu w warunkach testowych. Rzecz jasna przekłada się to na wydajność w normalnym życiu. Mówiąc prosto, im wyższa dodatnia tolerancja mocy, tym lepiej. Paneli z ujemną tolerancją mocy należy unikać, bo oznacza to, że ich nominalne osiągi zostały zawyżone.

Dobrze to widać na poniższej tabelce:

Producent Panasonic LG Q.Cells SolarWatt
Panel słoneczny VBHN330SJ47 LG NeON2 LG330N1C-A5 Q.PEAK DUO-G5 330 Vision 60M high power 305Wp
Moc nominalna (tolerancja mocy) w STC 330Wp (-0;+33Wp) 330Wp(-0;+9Wp) 330Wp (-0;+5Wp) 305Wp (-15;+15Wp)
Moc max i min. w warunkach STC min 330Wp
max 363Wp
min 330Wp
max 339Wp
min 330Wp
max 335Wp
min 290Wp
max 320Wp

Pamiętaj!

Kupując moduły z ujemną tolerancją mocy pamiętaj, że istnieje ryzyko, że cała twoja instalacja będzie działać parę procent gorzej - chyba, że stosujesz optymalizatory lub mikroinwertery. Najlepiej unikać takich paneli.

Odporność na temperaturę

Sprawdza: odporność na temperaturę 

Panele słoneczne najlepiej pracują w niskiej temperaturze. Testowanie ich mocy następuje we wspomnianych wyżej warunkach STC, zakładających temperaturę ogniwa równą 25°C. W praktyce ogniwa fotowoltaiczne rozgrzewają się do wyższej temperatury, a to przez płynący prąd oraz po prostu przez promienie słoneczne (skoro dany panel ma sprawność 19%, to znaczy, że pozostałe 81% energii ze słońca w większości zamienia się w ciepło).

Jaką temperaturę osiągnie panel fotowoltaiczny w normalnych warunkach pracy? Karta danych producenta paneli zawiera dwie przydatne informacje, temperatura w warunkach NOCT oraz temperaturowy współczynnik mocy (w obu przypadkach im bliżej zera, tym lepiej). Połączenie tych dwóch informacji pozwala nam ocenić, jak dany panel radzi sobie z temperaturą. Wzór wygląda następująco:

odporność na temperaturę = 100% + (temperatura w warunkach NOCT - 25) * temperaturowy współczynnik mocy

Najlepsze moduły fotowoltaiczne osiągają ponad 95% tak wyliczonej odporności na temperaturę.

Dobrej klasy moduły fotowoltaiczne osiągają wynik 92%.

Więcej na ten temat znajdziesz w tym artykule, a listę marek najbardziej odpornych na temperaturę paneli fotowoltaicznych tutaj.

Wydajność w warunkach niskiego nasłonecznienia

Sprawdza: Wydajność w pochmurne dni.

Jak wspomnieliśmy, moc paneli podawana jest w warunkach STC, czyli przy 1000W/m2. W rzeczywistości w Polsce takie nasłonecznienie to nie jest norma, a raczej wartość maksymalna. Przez większość Słońce dostarcza od 200 do 600 W/m2. Stąd warto też brać pod uwagę, jak dane panele radzą sobie w warunkach nasłonecznienia w tym przedziale.

Wymaga to wprowadzenia pojęcia względnej sprawności w warunkach niskiego nasłonecznienia, wyrażanej w procentach. Zobaczmy, jak to działa, na przykładzie.

Porównajmy panel idealny z panelem rzeczywistym (oba o mocy 300Wp) i zobaczmy jak się zachowują w pełnym słońcu, a jak, gdy słońce jest za chmurami. Dla porównania zapomnijmy o wpływie temperatury i innych czynnikach powodujących straty.

Zarówno panel idealny, jak i panel rzeczywisty w pełnym słońcu (1000W/m2) będą produkować 300W mocy. Przy nasłonecznieniu trzykrotnie mniejszym (333W/m), panel idealny będzie produkował, cóż, trzy razy mniej (100 Wp). A panel rzeczywisty? Typowy panel działa w tym nasłonecznieniu z 98% sprawnością. Czyli zamiast 100W, będzie produkować 98W.

Typową zależność nasłonecznienia od sprawności względnej przedstawiono poniżej.

Sprawność względna od natężenia nasłonecznienia panelu fotowoltaicznego Q Cells

Względna sprawność panelu QCells Q.Peak Duo-G5 w zależności od nasłonecznienia.

Jak widać, typowy moduł fotowoltaiczny ma najwyższą sprawność względną w zakresie 600-900 W/m2, z kolei w zakresie 200-500 W/m2 widzimy wyraźny spadek.

Najlepsze panele fotowoltaiczne zachowują 97-98% sprawności względnej w warunkach nasłonecznienia na poziomie 200W/m2.

Dobrej klasy moduły fotowoltaiczne zachowują w tych warunkach 94-96% sprawności względnej. Gorsze wyniki są oznaką niskiej jakości.

Informacje takie można czasami znaleźć w kartach produktu w postaci tekstowego opisu. Przykładowo, w karcie panelu NU-AK marki Sharp napisano, że "Redukcja wydaności przy zmianie oświetlenia z 1000W/m2 na 200W/m2 (T modułu = 25°C) jest mniejsza niż 3%." Wskazuje to na bardzo wysoką jakość tych paneli i wysoką ich przydatność szczególnie w warunkach polskich.

Stosunek NOCT / STC

Sprawdza: trochę odporność na temperaturę, bardziej wydajność w normalnym słonecznym dniu.

Istnieje jeszcze jeden sprytny sposób na ocenę wydajności panelu w warunkach bliższych rzeczywistym. Należy przyjrzeć się jego mocy NOCT i podzielić go przez wydajność w warunkach STC. Im wynik bliższy 80%, tym lepiej.

Żeby uściślić:

 • Warunki STC to 1000 W/m2 nasłonecznienia, bez wiatru i 25°C temp ogniwa. Nie zdarzają się w rzeczywistości.
 • Warunki NOCT to 800 W/m2 nasłonecznienia, lekki wiatr i ok. 45°C temp ogniwa. Lepiej odpowiada rzeczywistości.

Czyli licząc to dowiadujemy się, jak dobrze dany panel radzi sobie w normalny słoneczny, wiosenny dzień. 

Oczywiście nie musisz też niczego liczyć i patrzeć na samą wydajność NOCT i porównywać ją z wydajnością NOCT innych modułów.

Model BEM-320 JKM325M-60 TSM-335 DD06M.08(II) VBHN340SJ53
Producent Bruk-bet Jinko Trina Panasonic
Wydajność STC [Wp] 330 325 335 340
Wydajność NOCT [Wp] 244 242 253 259
Stosunek NOCT / STC 73,93% 74,46% 75,52% 76,18%

Najlepsze panele fotowoltaiczne mają stosunek NOCT / STC powyżej 75%.

Dobrej klasy moduły fotowoltaiczne powinny mieć stosunek NOCT / STC powyżej 72%.

Współczynnik wypełnienia FF

Sprawdza: czystość ogniw.

Kolejnym sposobem na ocenę wydajności modułu jest wyliczenie jego współczynnika wypełnienia (fill factor), który jest stosunkiem mocy rzeczywistej do mocy pozornej. Aby to uczynić należy zagłębić się w kartę katalogową danego panelu i wyliczyć współczynnik na podstawie wzoru:

Współczynnik wypełnienia FF = (Umpp*Impp) / (Uoc*Isc)

Umożliwia to ocenę jakości ogniw, które tworzą panel. Ogniwa dzieli się na trzy klasy - A, B i C. Nas interesuje tylko A, nie warto patrzeć na B i C. Polikrystaliczne moduły wykonane z ogniw klasy A powinny mieć współczynnik wypełnienia FF powyżej 0,75. Nie wiemy, czy to samo dotyczy ogniw monokrystalicznych, ale zakładamy, że tak.

Oto wyliczenie współczynniku wypełnienia dla trzech modułów:

Zapamiętaj!

Nie bierz paneli z współczynnikiem wypełnienia FF poniżej 0,72.

Czy wykorzystanie jakiejś technologii (np. PERC) ma znaczenie?

Jeśli porównujesz wydajność, to po prostu patrz na osiągi. Panel PERC o mocy 320Wp i panel bez PERC o mocy 320Wp to to samo, jeśli chodzi o wydajność. Z drugiej strony niektóre szczegóły techniczne wpływają na niezawodność rozwiązania.

Na przykład niektóre rozwiązania poprawiają wydajność, ale sprawiają, że panel jest bardziej skomplikowany, a co za tym idzie więcej rzeczy można zrobić nie tak podczas jego składania. Dlatego też panele z ogniwami ciętymi na pół oraz wykorzystujące PERC najlepiej kupować od wiodących producentów, którzy dbają o jakość swoich produktów.

Z kolei inne rozwiązania są po prostu lepsze. Na przykład najlepszy panel fotowoltaiczny SunPower nie stosuje busbarów, a całą płytkę z miedzi. Polepsza to jednocześnie wydajność (400Wp!) jak i trwałość (płytka z miedzi sprawia, że ogniwa nie kruszą się). Oczywiście kosztuje to dość sporo. A skoro jesteśmy przy busbarach...

Porównaj wyceny i oszczędź do 30%

Wystarczy poświęcić 60 sekund na wypełnienie jednego krótkiego formularza, a skontaktujemy Cię z kilkoma firmami w Twojej okolicy. Porównaj kilka ofert za darmo, bez zobowiązań!

location

check W 60 sekund

check Za darmo

check Do 30% oszczędności

Czy ilość busbarów ma znaczenie?

Busbary to takie przewody widoczne na ogniwach. W uproszczeniu można powiedzieć, że "zbierają" one ruch elektronów, poruszonych promieniami słońca - czyli ściągają prąd z ogniwa. Busbary zwiększają wydajność oraz zmniejszają podatność panelu na utratę wydajności wskutek mikropęknięć. Nie można jednak zwiększać ich ilości w nieskończoność. Dlaczego?

Generalnie im więcej busbarów, tym wydajność modułu większa. Jednak busbary fizycznie znajdują się z przodu ogniwa, więc je zasłaniają, ograniczając dostęp do słońca. "Cień" rzucany przez busbary na ogniwo można niwelować, zmieniając kształt busbarów - z płaskiego paska na cienki drut. Niektórzy producenci montują też część elektrod z tyłu, a nie z przodu ogniwa. Tak czy inaczej istnieją pewne granice. 5 busbarów to rozsądny standard, 12 busbarów to chyba sensowne maksimum. Różnica w mocy między panelami z 5, a z 12 busbarami wynosi około 25%.

A o co chodzi z mikropęknięciami? Krzemowe ogniwa pękają z różnych przyczyn, a ich skutki można przyrównać do pęknięć ekranu na telefonie - nie są krytyczne, ale utrudniają pracę. Dlaczego większa ilość busbarów jest korzystna? Otóż elektronom trudniej przedostać się przez mikropęknięcia do busbarów, zwiększając więc ilość busbarów dajemy elektronom więcej "dróg". Dobrze widać to na poniższej grafice.

Wpływ busbarów na mikropęknięcia w panelach fotowoltaicznych

Grafika LG ukazująca wpływ busbarów na niwelowanie skutków mikropęknięć. Busbary to te pionowe linie.

No więc czy ilość busbarów ma znaczenie, czy nie? Ma, ale nie musisz się temu przyglądać. Więcej busbarów ma odzwierciedlenie w wyższej sprawności oraz lepszej gwarancji uzysku, skup się więc na osiągach, a nie na szczegółach technicznych.

Czy to ma znaczenie, czy wybiorę panele słoneczne mono- czy polikrystaliczne?

Naprawdę nie ma. To znaczy generalnie panele fotowoltaiczne o mocy powyżej 300Wp są monokrystaliczne, a poniżej - polikrystaliczne. Ale dla Ciebie powinny liczyć się osiągi i cena. Panel polikrystaliczny 300Wp to właściwie to samo co panel monokrystaliczny 300Wp (o ile mają te same rozmiary).

Wynika to z tego, że ogniwa monokrystaliczne umożliwiają uzyskanie wyższej sprawności, a ogniwa polikrytaliczne są tańsze w produkcji.

OK, nie jest to do końca prawda, między tymi panelami fotowoltaicznymi występuje jedna różnica, dla niektórych ważna - wygląd. Ogniwa polikrystaliczne są niebieskie, a monokrystaliczne czarne z białymi kropkami. Można też kupić panele fotowoltaiczne monokrystaliczne bez białych kroperk - poświęcimy im następny nagłówek.

Panele fotowoltaiczne FULL BLACK - mają sens?

Panele fotowoltaiczne FULL BLACK to panele monokrystaliczne z czarnym tłem, przez co pozbawione białych kropek. Wpływa to korzystnie na wygląd, jednak niekorzystnie na wydajność, bo czarne powierzchnie mocniej się nagrzewają, a panele słoneczne nie lubią wysokiej temperatury.

Różnica w wyglądzie jest następująca:

Panele fotowoltaiczne polikrystaliczne, monokrystaliczne oraz full-black - porównanie wyglądu

Panel słoneczny polikrystaliczny, monokrystaliczny oraz full-black - podstawowe rodzaje paneli fotowoltaicznych

Nie chodzi tutaj o to, że panele full-black nie mogą być wydajne, bo mogą, ale ze względu na konieczność zastosowania lepszych ogniw są droższe od zwykłych paneli takiej samej mocy.

Co jest lepsze, panel fotowoltaiczny szkło-szkło, czy szkło-folia?

Ostatnio popularność zyskują panele fotowoltaiczne z taflą szkła nie tylko z przodu, ale też z tyłu. Mają one kilka zalet oraz jedną wadę - są droższe. Kwestię ceny i opłacalności już omawialiśmy, skupmy się więc na zaletach.

Zaleta nr 1: Dłuższa gwarancja uzysku. Szkło jest bardziej odporne na czynniki chemiczne od folii, stąd panele szyba-szyba dłużej opierają się degradującemu wpływowi atmosfery. Podczas gdy standardowa gwarancja na uzysk ma 25 lat długości, dla paneli słonecznych tego typu standardem jest 30 lat. Po skończeniu tej gwarancji należy spodziewać się szybszej utraty wydajności.

Zaleta nr 2: Wyższa odporność na mikropęknięcia. Tego typu panele są bardziej odporne na mikropęknięcia ogniw fotowoltaicznych (powstają od nacisków zbyt słabych, by rozbić szkło, najczęściej od chodzenia po modułach), a te są jedną z przyczyn ślimaczych ścieżek, które ograniczają wydajność.

Ale musisz też patrzeć realistycznie - druga tafla szkła nie jest gwarancją dobrego panelu. Gwarancja na uzysk wcale nie jest tak ważna, a mikropęknięcia to często skutek niewłaściwej instalacji. Jeśli zainwestujesz w porządne panele z folią i dobrego instalatora, wszystko powinno być ok.

Więcej informacji o panelach szkło-szkło znajdziesz tutaj.

Dowiedz się w 60 sekund czy fotowoltaika Ci się opłaci

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

0 - 5 stopni

Prawie płaski

5-25 stopni

Normalnie nachylony

25 - 35 stopni

Bardzo nachylony

Pow. 35 st.

Czym są panele fotowoltaiczne dwustronne?

Panele fotowoltaiczne dwustronne to (najczęściej) panele szkło-szkło z ogniwami z dwiema warstwami aktywnymi. Normalne panele produkują prąd, gdy są naświetlane z jednej strony, a panele dwustronne - z obu stron. Przy właściwym ustawieniu spodnia część panelu zwiększy uzyski o kilka-kilkanaście procent.

Mamy tu kilka opcji montażu:

 • Skierowane normalnie na południe, z podsypką odbijającą światło - 10-15% lepsze uzyski
 • Ustawione na sztorc, skierowane na wschód i zachód - ma sens tylko w określonych warunkach, np. gdy zależy nam głównie na produkcji z rana i wieczorem
 • Na trackerze jednoosiowym - 6-9% lepsze uzyski

Oczywiście nie ma sensu montować tego typu paneli na dachu.

Tego rodzaju panele pv są szerzej opisane w tym artykule .

Omówmy teraz kwestie związane z niezawodnością paneli.

Jak ocenić niezawodność paneli fotowoltaicznych?

Zwróć uwagę na gwarancję produktu, wytrzymałość mechaniczną, certyfikaty oraz wyniki testów PVEL, o ile dany producent bierze w nich udział. Omówimy teraz te czynniki.

Gwarancja na panele fotowoltaiczne - rodzaje i znaczenie

Chyba wszystkie panele fotowoltaiczne są sprzedawane z "25-letnią gwarancją działania". Możesz być zaskoczony, ale w rzeczywistości te zapewnienia często nie są zgodne z prawdą. Wynika to z rozróżnienia pomiędzy gwarancją produktu oraz gwarancją na moc, które nagminnie wykorzystywane jest, żeby wprowadzić klienta w błąd.

Gwarancja na uzysk, czyli 25 lat gwarancji... na co?

Gwarancja na uzysk, lub liniowa gwarancja mocy, określa minimalną wydajność panelu fotowoltaicznego w danym okresie czasu. Niestety, gwarancja obejmuje jedynie normalną, powolną utratę wydajności. Jeśli panel po prostu przestanie działać, bo był wadliwie wykonany, gwarancja uzysku tego nie obejmuje.

Zilustrujmy to przykładem - kupujesz żarówkę z gwarancją świecenia, która głosi, że po 25 latach będzie świeciła w 80% tak jasno, jak na początku. Po 15 latach żarówka się przepala. Idziesz do sklepu ją wymienić, a tam dowiadujesz się, że gwarancja tego nie obejmuje, bo to gwarancja świecenia, a żarówka nie świeci.

Słabo, nie?

Liniowa gwarancja mocy paneli fotowoltaicznych oczywiście udziela wartościowych informacji... o ile wiesz, co w rzeczywistości ona oznacza.

Spójrz proszę na poniższą tabelę. Porównuje ona panele słoneczne ze standardową gwarancją uzysku do tych z półki premium.

Panel fotowoltaiczny TSM-335 DD06H.08(II) BEM-320 SPR-MAX3-400
Producent Trina Solar Bruk Bet Solar Sunpower
Moc nominalna (Tolerancja mocy) 335Wp (-0;+5Wp) 320Wp (-0;+4,99Wp) 400Wp (-0;+20Wp)
Gwrancja mocy po 25 latach: 80% mocy pocz. 83% mocy pocz. 92% mocy pocz.
Ile paneli na 10 kW: 30 32 25
~ Łączny uzysk (10kW, 25 lat): 222 356 kWh 230 400 kWh 236 250 kWh

Jeśli przyjmiemy liniową gwarancję mocy jako ostateczny wyznacznik sprawności paneli w czasie wtedy widzimy, że inwestując w najlepsze panele na świecie uzyskamy ok. 6% więcej mocy w porównaniu do paneli standardowych. To nie jest zbyt dużo, biorąc pod uwagę wzrastające koszty. Nie chodzi tutaj, że nie warto inwestować w panele premium - po prostu gwarancja na uzysk nie jest tu najważniejszym powodem.

To dobry moment, żeby wspomnieć, że panele szkło-szkło mają dłuższą gwarancję na uzysk, która obejmuje nie 25, a 30 lat.

Pamiętaj!

25 letnia gwarancja mocy NIE gwarantuje działania modułu fotowoltaicznego przez 25 lat!

A co się stanie, gdy już gwarancja na uzysk się skończy? Panel będzie działał nadal, chociaż od tej pory należy spodziewać się szybszej degradacji i utraty wydajności.

O ile gwarancja wydajności nie jest w naszej ocenie zbyt istotna, nie można tego powiedzieć o poniższej gwarancji.

Gwarancja produktu

Gwarancja na produkt wyraźnie odróżnia panele pv premium od pozostałych.

Obejmuje ona wszystkie wady materiału oraz wykonania, na przykład rdzę, źle podłączone ogniwa, odklejanie się folii itp. itd. Jeśli panel nagle przestał działać i nie jest to wina pobliskiego wybuchu wulkanu lub zazdrosnego sąsiada z młotkiem - możesz dochodzić swoich praw z racji gwarancji produktu.

Oczywiście długość tej gwarancji liczy się najbardziej. Spójrz na poniższą tabelkę:

Gwarancja produktu paneli słonecznych danych marek
Marka paneli słonecznych Ilość lat
SolarWatt 30 lat
SunPower 25 lat
LG 25 lat
Panasonic 15-25 lat
Seraphim 15 lat
JA Solar 12 lat
ZNShine 10 lat
Jinko 10 lat

Górna połowa tej tabelki to panele słoneczne premium, a dolna - opcja standard typu "dobre i tanie". Korelacja między długością gwarancji i ceną paneli jest bardzo wyraźna.

Pamiętaj!

Panel fotowoltaiczny z gwarancją produktu krótszą niż 10 lat nie jest wart funta kłaków!

Ale oprócz długości, liczy się też treść umowy. Szczegóły mogą ujawnić, jakim zaufaniem producent darzy swoje produkty w rzeczywistości. Niektóre gwarancje zawierają obostrzenia, które w praktyce utrudniają skorzystanie z niej. W artykule o gwarancjach znajdziesz przykłady takich często spotykanych, nieprzyjemnych zapisków.

Istnieje więcej powodów, dla których należy zainteresować się reputacją danej marki.

Ważny jest gwarant

Reklamację należy zgłosić do instalatora. Powinien on przyjechać, ocenić jej zasadność i zająć się sprawą. Jednak co w sytuacji, gdy instalator zwinął interes?

Cóż, najlepiej, gdyby to się nie stało. Powtórzymy to jeszcze raz - dobry instalator to podstawa. Chętnie skontaktujemy Cię z kilkoma - bezpłatnie i szybko. Po prostu wypełnij poniższy kalkulator.

Dowiedz się w 60 sekund czy fotowoltaika Ci się opłaci

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

0 - 5 stopni

Prawie płaski

5-25 stopni

Normalnie nachylony

25 - 35 stopni

Bardzo nachylony

Pow. 35 st.

Różne rzeczy się zdarzają, co więc w sytuacji, gdy panele zaczynają szwankować, a instalator zwinął interes? Bez paniki, możesz wtedy zwrócić się bezpośrednio do producenta tych paneli.

Występują tutaj dwa zagrożenia - producent też może przestać funkcjonować, albo może być niedostępny, nieuczciwy i ogólnie nieskłonny do rozpatrzenia reklamacji.

Poprawnym ruchem jest więc zainwestowanie w panele fotowoltaiczne od producenta stabilnego, uczciwego i z czynnym oddziałem w naszej części świata.

Jak to rozpoznać?

My zwracamy uwagę na wartość marki, wskaźnik Altmana , status Tier-1 i wielkość przedsiębiorstwa. Sprawdzamy też, czy dany producent ma oddział w Polsce (najlepiej, dogadasz się po naszemu) lub chociaż w Europie (wtedy potrzebny jest angielski). Producenci bez oddziału w Europie otrzymują u nas punkty karne w ocenie wiarygodności. Więcej na temat producentów znajdziesz w poniższych artykułach.

Wytrzymałość mechaniczna

Wytrzymałość mechaniczna określa, jak bardzo odporny jest dany panel fotowoltaiczny na nacisk śniegu oraz wiatru. Napór śniegu symuluje się, obciążając panel od przodu, a napór wiatru - od tyłu.

Standard w branży to 5400 Pa maksymalnej obciążalności od przodu oraz 2400 maksymalnej obciążalności od tyłu. Tyle ma zdecydowana większość oferowanych paneli z Chin. To wystarcza, bo gdyby nie wystarczało, to inwestorzy nie wydawaliby grubych milionów na ich zakup.

Jednakowoż montując instalację na dachu możesz chcieć kupić coś lepszego. Wytrzymałość mechaniczna to kolejny dobry wskaźnik odróżniający panele premium od dobrych i tanich. Spójrz na to porównanie:

Panel fotowoltaiczny NU-AK310 Q.PEAK DUO-G8 360 REC380AA Vision 60P 295 Wp
Producent Sharp Q.CELLS REC SolarWatt
Typ ogniw Monokrystaliczne Mono, połówki Monokrystaliczne, połówki Polikrystaliczne
Moc nominalna (Tolerancja mocy) 310Wp (-0;+5Wp) 360Wp (-0;+5Wp) 380Wp (-0;+5Wp) 295 Wp (-15Wp;+15Wp)
Sprawność 19,10% 20,10% 21,70% 17.90%
Rodzaj modułu Szkło-folia Szkło-folia Szkło-folia Szkło-szkło
Maksymalne obciążenie (wiatr): Do 2400 Pa Do 4000 Pa Do 4000 Pa Do 3600 Pa
Maksymalne obciążenie (śnieg): Do 5400 Pa Do 5400 Pa Do 7000 Pa Do 8100 Pa

Pamiętaj!

Jeśli jest Ci oferowany panel słoneczny o parametrach wytrzymałościowych gorszych niż 5400 / 2400 Pa, powinna Ci się zaświecić czerwona lampka.

Podane wyżej statystyki i z zasady wszelkie informacje na reklamach dotyczą obciążalności maksymalnej. Panele można traktować takim obciążeniem, ale nie zbyt często. Aby obliczyć dopuszczalną obciążalność musisz podzielić obciążalność maksymalną przez 1,5; wtedy z 5400 Pa obciążenia maksymalnego robi się 4000 Pa obciążenia dopuszczalnego.

Ile kosztują panele fotowoltaiczne?

Dobrej jakości mikroinstalacja kosztuje od 4 do 6 tysięcy PLN za każdy 1 kWp mocy. Moduły fotowoltaiczne stanowią 40-50% kosztów. Oczywiście istnieją panele dużo droższe, ale istnieją też dużo tańsze. Jak to ugryźć? Czy szukać oszczędności za wszelką cenę? Jak określić, który panel jest naprawdę opłacalny?

Są trzy półki cenowe paneli fotowoltaicznych:

 • drogie (opłaca się)
 • tanie (opłaca się)
 • bardzo tanie (NIE opłaca się)

Najważniejsza rada, jaką musisz usłyszeć, brzmi: nie opłaca się kupować najtańszych paneli.

Jeśli kupisz drogie panele z marki premium, to wprawdzie zabulisz, ale dostaniesz coś, co się nie rozleci, przetrzyma każdą niepogodę i utrzyma wysoką wydajność przez 25 lat. Znaczy, inwestycja bezpieczna. A nawet najdroższe moduły fotowoltaiczne zwrócą się po kilkunastu latach i przyniosą spore oszczędności, znaczy inwestycja zyskowna. Opłaca się.

Jeśli mądrze kupisz panele tanie, to zapłacisz rozsądne pieniądze za dobrą jakość (najlepiej skorzystaj z polecanych przez nas marek i instalatorów). Takie panele będą działać i przynosić zyski, o ile nie masz pecha, a nawet jeśli masz, to koszt ich wymiany w dalszym ciągu się kalkuluje (poza tym za 10 lat panele pewnie będą jeszcze tańsze i lepsze). Znaczy inwestycja bezpieczna i zyskowna.

Jeśli jednak pokusisz się na najtańsze panele słoneczne, to prawdopodobnie zepsują się wkrótce po końcu ich krótkiej gwarancji, albo nawet wcześniej. I nie, nie zepsują się wszystkie naraz, tylko będą się psuć po kolei - a Ty za każdym razem będziesz musiał wzywać ekipę. Za każde wejście na dach zapłacisz - bo akurat ta gwarancja obejmuje produkt, ale nie jego transport ani montaż. I tak zamiast działającej instalacji masz wieczny problem. Słowem, nie opłaca się za bardzo oszczędzać.

Tym bardziej, że instalacja ze średniej półki zwraca się w 7-9 lat.

Nasi intalatorzy nie są najtańsi, ale to tak naprawdę zaleta

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

0 - 5 stopni

Prawie płaski

5-25 stopni

Normalnie nachylony

25 - 35 stopni

Bardzo nachylony

Pow. 35 st.

Skoro ustaliliśmy podstawy, to jak porównać cenę i opłacalność paneli pv? Czy istnieją jakieś matematyczne sposoby? Ależ tak.

Czy panele fotowoltaiczne są opłacalne? Jak to porównać?

Wystarczy podejść do sprawy matematycznie. Trzeba zebrać dane z kilku modułów i zobaczyć, co dostajemy za każdą wydaną złotówkę - ile mocy [Wp], ile minimalnego gwarantowanego uzysku [kWh] i ile lat gwarancji produktu. Żeby porównanie było fair panele powinny być podobnej wielkości. Poniższa tabelka zawiera przykładowe wyliczenia.

Panel fotowoltaiczny JKM280PP-60 TSM-335 DD06H.08(II) REC 320 TP2M SPR-MAX3-400
Producent Jinko Trina Solar REC Sunpower
Moc nominalna (Tolerancja mocy) 280Wp (-0;+8Wp) 335Wp (-0;+5Wp) 325Wp (-0;+5Wp) 400Wp (-0;+20Wp)
Sprawność 17,11 19,70% 19,50% 22,60%
Cena (1 szt, sklep online, Q12020): 454,00 zł 571,00 zł 639,00 zł 1 922,00 zł
Gwarantowana moc po 25 latach: 80,7% mocy pocz. 80% mocy pocz. 80,7% mocy pocz. 92% mocy pocz.
Długość gwarancji na produkt: 10 lat 10 lat 20-25 lat 25 lat
Ile płacisz za 1Wp mocy: 1,62 zł 1,70 zł 1,97 zł 4,81 zł
Szacowany uzysk w ciągu 25 lat: 6219 kWh 7411 kWh 7219 kWh 9450 kWh
Wyprodukowane kWh za 1 PLN (25 lat): 13,7 kWh/PLN 12,98 kWh/PLN 11,3 kWh/PLN 4,92 kWh/PLN
Ile płacisz rok gwarancji na produkt: 45,40 zł 57,10 zł 25,56 zł 76,88 zł

(Dużo) więcej przykładów znajdziesz w tym artykule o cenach . Nie uwzględniono tutaj strat przesyłowych, strat na inwerterze oraz tych wynikających z autokonsumpcji, ponieważ porównujemy tylko panel z panelem.

Z tej tabelki wynika, że nawet najdroższe moduły fotowoltaiczne zarobią na siebie i przyniosą zysk. Jednak tańsze panele przynoszą zysk szybciej. Trzeba pamiętać jeszcze, że SunPower będzie pewnie działał jeszcze wiele lat po tym, jak się skończy gwarancja liniowa.

Czy mniej wydajne ogniwa fotowoltaiczne zawsze się bardziej opłacają? Niekoniecznie. Pamiętaj, że (szczególnie w przypadku instalacji domowych) płacisz też za montaż każdego panelu. Ile? To w dużym stopniu zależy od rodzaju dachu. Rozpiętość jest dość znaczna, od 50 do 120 PLN za sztukę. Z tego powodu czasami lepiej wybrać wydajniejsze ogniwa (powierzchnia i ciężar instalacji też ma duże znaczenie).

Pamiętaj!

Zapamiętaj trzy zasady

 • Nie kupuj najtańszych paneli
 • Podejdź rozsądnie do wydajności paneli w instalacji
 • Nawet najdroższe panele fotowoltaiczne się opłacają

Uff... to był długi artykuł, prawda? Skoro dotarłeś aż tutaj, to znaczy, że wnikliwie szukasz informacji i że nam ufasz. Badzo nam miło. Zasługuje to na nagrodę. Stąd więc, specjalnie dla Ciebie, takie coś ekstra...

Strefa wyjątkowych modeli

Poniżej znajdziesz panele fotowoltaiczne, które w ocenie autora są wyjątkowo opłacalne. Ta sekcja specjalnie została tutaj ukryta, żeby mogli ją znaleźć wyłącznie wytrwali czytelnicy, tacy jak Ty (poza tym w momencie, w którym rozmaici przedstawiciele świata przedstawicieli handlowych odkryją, że nie ma tu ich produktu, to nie dadzą nam spać. Stąd też prośba - NIE MÓW O TEJ SEKCJI MARKETEROM).

Nie są to najlepsze panele na świecie - ani trochę - ale są bardzo tanie a na dodatek wyróżniają się niezawodnością. UWAGA, ocena subiektywna i w żadnym razie niekompletna. Po prostu badając rynek przez ostatnie kilka lat natrafiłem na takie oto wyjątkowe panele słoneczne:

 • Panele polikrystaliczne TwinPeak2 od REC Group . 20 lat gwarancji produktu (nawet 25, jeśli skorzystamy z certyfikowanego instalatora) przy naprawdę normalnych cenach, od marki której siedziba główna jest w Europie. Czego chcieć więcej? Jeśli masz miejsce na panele o mocy 300Wp, to pomyśl o tych, bo to prawdziwy skarb.
 • Panele monokrystaliczne z całymi ogniwami LONGi serii LR6-60PB-xxxM (w miejsce xxx wstaw moc). Wprawdzie tylko 10 lat gwarancji produktu, ale o wysokiej jakości upewnia niezwykle korzystna historia w badaniach DNV GL / PVEL - zdobyły wszystkie 4 nagrody TOP PERFORMER dwa lata z rzędu w roku 2018 i 2019 . Wszystko to przy wyjątkowo korzystnej cenie. Niestety LONGi nie ma stałego przedstawicielstwa w Polsce, kupuj więc tylko od stabilnego, dużego instalatora.

I to koniec tego poradnika.

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać