Menu

Słowniczek pojęć związanych z fotowoltaiką i magazynami energii

Podstawowe pojęcia wytłumaczone w przystępny sposób.

Opublikowane przez Dawid Kaczmarczyk

Ostatnia edycja: 09/01/2024

Czas lektury: 2 min

Spis treści

Pojęcia w tym słowniczku:

Definicje pojęć:

kW - czyli "kilo-wat" i jest to miara mocy. 1 kW to tysiąc W - watów.

kWp - czyta się "kilo-wato-pik" i jest to miara mocy instalacji. 1 kWp to tysiąc Wp - watopików. 1 moduł ma około 330 Wp, a przeciętna instalacja ma 4 kWp. Instalacja 1 kWp ma w określonych warunkach testowych moc 1 kW. Ponieważ jednak warunki testowe nie występują na Twoim dachu, nie zawracaj sobie tym głowy. W Polsce instalacja o mocy 1 kWp produkuje rocznie około 1000 kWh.

kWh - to "kilo-watogodzina", która określa ilość energii, wyprodukowaną lub zużytą w danym czasie. Jeśli jakiś sprzęt przez 1 godzinę (1h) pobierał 1 kW mocy, wtedy zużył 1 kWh. Jeśli Twoja instalacja przez dwie godziny wytwarzała energię z mocą średnio 4 kW, to wytworzyła 8 kWh. Jeśli Twój magazyn energii ma 10 kWh pojemności, a podczas awarii sieci energetycznej sprzęty w Twoim domu wymagałyby średnio 0,5 kW mocy do działania, to taki magazyn zasilałby Twój dom przez 20 godzin. 1 kWh to tysiąc Wh - watogodzin.

Różnica między kWp a kWh jest taka, jak między km od km/h w kontekście samochodów osobowych.

  • Moje Renault Scenic osiąga prędkość maksymalną 160 km/h (z przepaści) = moja instalacja ma moc 5 kWp
  • Przejechałem dzisiaj 100 kilometrów = moja instalacja wyprodukowała dzisiaj 10 kWh.

Gęstość energii [Wp/kg] - określa ile energii można zmagazynować w danym akumulatorze, biorąc pod uwagę masę tego akumulatora. Widzisz, akumulatory są dość ciężkie i pojemne, ale z postępem techniki się to powoli zmienia. Nowsze magazyny energii można postawić w przedpokoju, podczas gdy magazyn o takiej samej pojemności z ogniw kwasowo-ołowiowych wymagałby osobnego pomieszczenia.

STC - Porównując osiągi samochodów, testuje się je w ściśle określonych, identycznych warunkach. Podobnie jest z panelami słonecznymi. STC, czyli standardowe warunki testowe to:

  • Temperatura ogniwa równa 25 stopni Celcjusza
  • 1000 W światła na metr kwadratowy
  • 1,5 AM - współczynnik masy powietrza

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 16 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 2 min

Czytaj dalej arrow