Menu
Podstawowe pojęcia wytłumaczone w przystępny sposób.
Pojęcia w tym słowniczku:
kW - czyli "kilo-wat" i jest to miara mocy. 1 kW to tysiąc W - watów.
kWp - czyta się "kilo-wato-pik" i jest to miara mocy instalacji. 1 kWp to tysiąc Wp - watopików. 1 moduł ma około 330 Wp, a przeciętna instalacja ma 4 kWp. Instalacja 1 kWp ma w określonych warunkach testowych moc 1 kW. Ponieważ jednak warunki testowe nie występują na Twoim dachu, nie zawracaj sobie tym głowy. W Polsce instalacja o mocy 1 kWp produkuje rocznie około 1000 kWh.
kWh - to "kilo-watogodzina", która określa ilość energii, wyprodukowaną lub zużytą w danym czasie. Jeśli jakiś sprzęt przez 1 godzinę (1h) pobierał 1 kW mocy, wtedy zużył 1 kWh. Jeśli Twoja instalacja przez dwie godziny wytwarzała energię z mocą średnio 4 kW, to wytworzyła 8 kWh. Jeśli Twój magazyn energii ma 10 kWh pojemności, a podczas awarii sieci energetycznej sprzęty w Twoim domu wymagałyby średnio 0,5 kW mocy do działania, to taki magazyn zasilałby Twój dom przez 20 godzin. 1 kWh to tysiąc Wh - watogodzin.
Różnica między kWp a kWh jest taka, jak między km od km/h w kontekście samochodów osobowych.
Gęstość energii [Wp/kg] - określa ile energii można zmagazynować w danym akumulatorze, biorąc pod uwagę masę tego akumulatora. Widzisz, akumulatory są dość ciężkie i pojemne, ale z postępem techniki się to powoli zmienia. Nowsze magazyny energii można postawić w przedpokoju, podczas gdy magazyn o takiej samej pojemności z ogniw kwasowo-ołowiowych wymagałby osobnego pomieszczenia.
STC - Porównując osiągi samochodów, testuje się je w ściśle określonych, identycznych warunkach. Podobnie jest z panelami słonecznymi. STC, czyli standardowe warunki testowe to: