Jesteś instalatorem PV?

Wydajność paneli fotowoltaicznych

Właściwie dobrana moc i wydajność instalacji fotowoltaicznej jest ściśle związana z okresem zwrotu. Wydajność zależy od wielu czynników, takich jak lokalizacja inwestycji, rodzaj paneli słonecznych, kąta nachylenia dachu czy cienia.

Moc nominalna paneli słonecznych wyrażana jest w watach, do których często dodaje się literkę p (np. Wp, kWp). Warto dodać, że producenci zazwyczaj używają skrótu STC (Standard Test Conditions), który oznacza wynik uzyskany w optymalnych warunkach pracy (temperatura 25’C, nasłonecznienie 1000W/m2). W praktyce efektywność może się jednak różnić, gdyż zależy od wielu czynników, między innymi od:

 • Rodzaju panela słonecznego i jego charakterystyki
 • Regionu instalacji
 • Warunków pracy paneli fotowoltaicznych
  • Nachylenia dachu
  • Orientacji paneli względem południa
  • Ilości cienia
  • Odpowiedniej wentylacji i temperatury

Rodzaje paneli słonecznych i charakterystyki poszczególnych modeli

Istnieją dwa najbardziej popularne typy paneli słonecznych - panele monokrystaliczne i panele polikrystaliczne. Różnią się wytwarzaniem i sprawnością.

Sprawność paneli monokrystalicznych to ich zdecydowana zaleta. Osiągają efektywność na poziomie 16% do 22%, podczas gdy ogniwa polikrystaliczne osiągają od 14% do 16% (w idealnych warunkach). Wydajność oznacza tutaj ilość energii, która może być przekształcona przez słońce do instalacji.

Stosując panele fotowoltaiczne monokrystaliczne, efektywniej zagospodarowujesz przestrzeń na dachu.

W 30 sekund oblicz ile zaoszczędzisz korzystając z paneli słonecznych
 • W którym kierunku nachylony jest Twój dach?

  • Północ
  • Wschód
  • Południe
  • Zachód
 • Jak mocno nachylony jest Twój dach?

  • Mocno (45°)
  • Normalnie (35°)
  • Lekko (20°)
  • Wcale (0°)
 • Ile cienia pada na Twój dach

  • Brak cienia
  • Mało
  • Dużo cienia
 • Ile płacisz za prąd?

  zł miesięczie

  Wydając podaną sumę miesięcznie, przez rok zużywasz około

 • Czy chcesz otrzymać darmowe oferty instalacji?

  Jeśli chcesz, możemy skontaktować Cię z instalatorami paneli słoneczych w Twojej okolicy. Dzięki temu będziesz w stanie porównać ceny i oferowane komponenty

  Solar Quotes in your area

  Polecimy Ci tylko najlepsze firmy, o średniej ocenie 4.5/5

 • Mój Adres

  Na podstawie adresu, możemy określić liczbę godzin słonecznych i obliczyć Twój potencjał energii słonecznej.

 • Twój adres email

  Na podstawie wprowadzonych przez Ciebie danych wyślemy spersonalizowaną symulację na Twój adres email

 • Darmowa wycena instalacji fotowoltaicznej

  Jeśli sobie życzysz, wraz z wynikami symulacji prześlemy Ci darmową wycenę instalacji fotowoltaicznej od najlepszych firm w Twoim rejonie


  Zonnepanelen adviseur photo

  ”Oferty jakie dostaniesz na swoją skrzynkę email pochodzą tylko od najlepszych instalatorów w Polsce, o minimalnym rankingu 4.7/5.

  Michał Jarosz

  Doradca ds. fotowoltaiki

 • Czy by zainstalować panele, konieczna jest dotacja?

  W zależności od tego w jakiej gminie się znajdujesz, czasami możliwe jest uzyskanie dotacji na fotowoltaikę. Niestety, w przypadku większości gmin nie są one dostępne.
  Pamiętaj, że panele fotowoltaiczne zwracają się nawet w 5-6 lat bez jakiejkolwiek dotacji.

 • Przeszukujemy bazę 780 firm...

  Wszyscy rekomendowani przez nas instalatorzy przeszli przez skomplikowany proces rekrutacyjny. Zaraz dowiesz się którzy z nich pracują w Twojej okolicy i najlepiej spełniają Twoje wymagania

  • Instalatorzy pracujący w
  • Średnia ocena 4.3/5 lub wyżej...
  • Pewne, rzetelne firmy
23%

Panele polikrystaliczne są nieco mniej wydajne i zazwyczaj wyraźnie tańsze. Działają one lepiej w środowisku o dużym zachmurzeniu i niższych temperaturach, takich jak Wielka Brytania i Szkocja dlatego też tam cieszą się dużą popularnością.

Stosując panele fotowoltaiczne polikrystaliczne, zwykle efektywniej wydajesz pieniądze w przeliczeniu PLN/Wp.

Fotowoltaika – utrata mocy w czasie

Panele słoneczne, niezależnie od typu, tracą około 0,3% -0,4% w ogólnej wydajności rocznie. Ta utrata wydajności jest znikoma w stosunku do innych alternatywnych źródeł energii i jest niezaprzeczalną zaletą tych rozwiązań. Trzeba również pamiętać, że instalacje fotowoltaiczne nie mają żadnych części ruchomych, dzięki czemu do awarii dochodzi niezwykle rzadko.

Pamiętaj, że nie tylko panele fotowoltaiczne mają wpływ na wydajność systemu – dobry inwerter i odpowiednie okablowanie również jest istotne. Zwykle po około 10 latach następuje konieczność wymiany/serwisowania falownika.

Gdzie instalować panele fotowoltaiczne?

Lokalizacja przydomowej minielektrowni słonecznej jest ściśle powiązana z wydajnością. Konwersja kWh / kWc jest najważniejszym czynnikiem mającym wpływ na wydajność instalacji.

Efektywność fotowoltaiki w Polsce, wbrew obiegowej opinii, jest bardzo wysoka. W naszym regionie można uzyskać około 950kWh-1050kWh z każdego 1000kWp. Jest to praktycznie identyczny wynik do tego uzyskiwanego w Niemczech, kraju który jest światowym liderem w generowaniu prądu z energii słonecznej.

Dla porównania, w krajach takich jak Izrael czy Australia te same panele mogą produkować do 1500kWh do 1900kWh z tych samych instalacji paneli słonecznych. Jednak należy pamiętać, że latem sprawność ta mocno spada z racji wysokiego nagrzania paneli.

Fotowoltaika - sprawność w pochmurne dni lub gorącym klimacie

Gdy panele słoneczne odbiegają od opisanego powyżej STC, na przykład umiejscowione są w kraju o zbyt gorącym klimacie lub dużym zachmurzeniu, wydajność spada. Przy zakupie paneli słonecznych zawsze otrzymujemy dokładny arkusz mówiący o sprawności danego panelu w zależności od panujących warunków. Ważnym wskaźnikiem jest punkt Pmax (Maximum Power Point), który odpowiada na pytanie jak duża jest strata sprawności, gdy temperatura modułu wzrasta powyżej 20°C.

Straty zazwyczaj mieszczą się w skali od 0,3% do 0,4% na stopień. Kiedy wiesz, że powierzchnia panelu słonecznego podczas cieplejszych dni wynosi około 30OC, możesz obliczyć jak wysoka będzie strata. Na przykład, w słoneczny dzień w Australii, gdy temperatura wynosi 30OC , to panele fotowoltaiczne mogą nagrzać się nawet do 65OC, a strata wynieść od 10,5% do 14% mocy.

Zazwyczaj najwięcej energii z paneli PV uzyskuje się między majem a lipcem. Sierpniowe upały i jesienno-zimowe zachmurzenie negatywnie wpływa na efektywność paneli fotowoltaicznych.

Dobrze wykonana instalacja paneli słonecznych w pełni pokryje Twoje roczne zużycie energii. Warto jest zainwestować w instalację minimalnie większą od średnich potrzeb gospodarstwa domowego. Na przykład, jeśli konsumpcja w Twoim domu wynosi 4000kWh, zalecana instalacja produkowałaby 4500kWp. Warto wspomnieć, że dostawca prądu jest prawnie zobowiązany do odkupienia od Ciebie nadmiaru wyprodukowanej energii.

W 30 sekund oblicz ile zaoszczędzisz korzystając z paneli słonecznych
 • W którym kierunku nachylony jest Twój dach?

  • Północ
  • Wschód
  • Południe
  • Zachód
23%

Warunki pracy paneli fotowoltaicznych

Fotowoltaika, ze swojej natury, wymaga odpowiednich warunków do właściwej pracy, przede wszystkim dostępu do słońca. Jest ono wypadkową nachylenia i orientacji dachu oraz ilości cienia padającego na dach. Ponadto istnieje wiele innych czynników, które profesjonalny instalator paneli dachowych powinien wziąć pod uwagę - właściwa wentylacja paneli, odległość między panelami itp. Niestety, jedną z wad paneli słonecznych, jest to, iż nie zawsze udaje się uzyskać idealne warunki do instalacji.

Fotowoltaika - nachylenie dachu

Idealne nachylenie dachu dla paneli słonecznych wynosi od 35° do 38°. Panele słoneczne na dachu o nachyleniu w granicach 20°-35° i 40°-50° mogą tracić od 3% do 5% wydajności. Panele PV na dachach o nachyleniu powyżej 45 ° tracą około 5% do 8%. A co, jeśli dach jest płaski?

Na dachach płaskich instalowane są specjalne konstrukcje, które służą do montażu paneli tak, by były nachylone pod kątem 30°. Jeśli kąt nachylenia wzrasta, odległość między rzędami paneli fotowoltaicznych również musi zostać rozszerzona, aby nie uniknąć wzajemnego rzucania cienia. W innym przypadku, rzucany cień zmniejsza powierzchnię użytkową paneli, co może mieć kluczowe znaczenie w przypadku dachu o małej powierzchni.

Orientacja paneli fotowoltaicznych

Panele słoneczne najlepiej funkcjonują gdy zainstalowane są na dachu, który zwrócony jest w kierunku południowym. Dachy zwrócone na wschód i zachód również nadają się do instalacji, zwłaszcza gdy nachylenie dachu jest optymalne.

Panele słoneczne ustawiane w kierunku północnym jest kategorycznie odradzane, gdyż strata w efektywności jest w tym przypadku ogromna.

Fotowoltaika - zacienienie

Panele słoneczne generują energię elektryczną z promieni słonecznych. Jeśli znajdujące się nieopodal drzewa, budynki czy kominy będą rzucać cień na panele fotowoltaiczne, możliwość generowania przez nie prądu spadnie. Zakłada się, że panel słoneczny w cieniu może stracić od 20% w górę.

Ze względu na to, że ogniwa w panelu są ze sobą sprzęgnięte, cień rzucany na kilka z nich znacząco osłabia działanie całej jednostki. Z kolei jeden mniej sprawny panel osłabia całą instalację.

Kiedy w ciągu dnia przez część paneli przesuwa się cień, zaleca się użycie optymalizatorów lub mikroinwerterów. Powodują, że każdy panel dostarcza zasilanie oddzielnie, a nie szeregowo.

Warto rozważyć, gdzie dokładnie pada cień w skali roku. Zimą słońce stoi niżej nad horyzontem, przez co cienie są dłuższe i mogą zasłonić więcej dachu.

Wentylacja i temperatura paneli fotowoltaicznych

Pora roku ma ogromny wpływ na sprawność paneli fotowoltaicznych. Wiosną i latem dni są dłuższe i panele pracują wiele godzin w ciągu dnia.

Mimo to, choć nie jest to oczywiste, panele słoneczne działają efektywniej w słoneczny zimowy dzień w którym panuje temperatura 10’C, niż w upalny 30-stopniowy letni dzień. Powód jest prosty - wysokie temperatury powodują nagrzewanie się komponentów elektronicznych, które w związku z tym tracą efektywność. Można to w łatwy sposób porównać do laptopa, który zwalnia, gdy się przegrzewa.

Przy zakupie paneli słonecznych, dobrze jest wybrać panele z niską wartością Pmax. Wskaźnik ten powie nam jaka jest strata efektywności względem odchyleń od STC. Inną rzeczą na którą warto zwracać uwagę jest umiejscowienie instalacji – wentylacja jest kluczowa i brak przewiewu może skutkować utratą efektywności.

W 30 sekund oblicz ile zaoszczędzisz korzystając z paneli słonecznych
 • W którym kierunku nachylony jest Twój dach?

  • Północ
  • Wschód
  • Południe
  • Zachód
23%

Idealny dach dla paneli fotowoltaicznych

Tabelka poniżej przedstawia sprawność paneli fotowoltaicznych względem odchyleń od warunków idealnych. Dachy skierowane w kierunku południowym, południowo-zachodnim i południowo-wschodnim, o spadzie między 20 a 60 stopni, są idealne dla paneli słonecznych. Na nich panele fotowoltaiczne osiągną swoją maksymalną sprawność.

Nachylenie Wydajność paneli fotowoltaicznych
  Wschód Południowy-wschód Południe Południowy-zachód Zachód
stopni od północy 90 105 120 135 150 165 180 195 210 225 240 255 270
płaski dach z nastawioną konstrukcją nośną - 100%
10° 90 91 93 94 95 95 96 95 95 94 92 91 89
20° 88 91 94 96 97 98 98 98 97 96 93 90 87
30° 86 90 94 96 98 100 100 99 98 96 93 89 86
40° 84 88 92 96 98 99 100 99 97 95 90 86 82
50° 80 85 89 93 96 97 97 96 95 92 88 84 78
60° 76 81 86 89 92 93 93 91 90 87 84 79 74
70° 70 76 80 84 86 87 87 86 85 82 78 74 69
80° 65 69 74 77 79 80 80 79 77 75 72 68 63
pion 58 62 65 69 71 71 71 71 69 67 64 60 56

Panele fotowoltaiczne uzyskują na płaskim dachu idealne warunki tylko pod warunkiem, że stosowane są specjalne stelaże, nastawione idealnie na słońce. Panele stawiane poziomo na ziemi uzyskują jakieś 90%, za to na stelażu - 100% wydajności. Zupełnie nie ma potrzeby tracić tej energii i należy zastosować konstrukcję nośną.

Pamiętaj, że panele fotowoltaiczne nie muszą być zainstalowane idealnie. Zwrot inwestycji fotowoltaiki będzie wówczas nieco wolniejszy, ale tym niemniej pewny.

Ile prądu zużywasz rocznie?

-
3500 kWH
+