Menu

Tongwei (TW Solar) panele fotowoltaiczne - recenzja, opinie

Tongwei Solar największy na świecie dostawca ogniw fotowoltaicznych i... przetworów rybnych. Sprzedają też panele fotowoltaiczne pod własną marką.

Chiny

employees - pracowników

clock Od 1995

Tongwei to ogromna spółka, której podstawową gałęzią biznesu była... sprzedaż przetworów rybnych. Kilkanaście lat temu zdecydowali się wejść na rynek fotowoltaiczny i weszli nań z rozmachem, stając się największym producentem ogniw fotowoltaicznych na świecie i dostarczając swoje produkty takim tuzom jak Jinko, LONGi czy REC.

Potem Tongwei zaczął produkować nie tylko ogniwa, ale też całe moduły fotowoltaiczne. W 2019 roku znaleźli się w pierwszej 40-stce największych producentów świata. W 2023 roku przebili się do pierwszej dziesiątki. Zapewne marzą o osiągnięciu szczytu.

Jednak produkcja dobrych ogniw to nie to samo, co produkcja dobrych modułów. Czy Tongwei produkuje dobre panele fotowoltaiczne? Sprawdźmy!

Co nam się podoba

 • Do 25 lat gwarancji produktu (niestety na moduły niedostępne w Polsce)
 • Jeden dobry autoryzowany dystrybutor w Polsce
 • Wysoka wydajność

Co nam się nie podoba

 • Bardzo dziwne zapiski w gwarancji
 • Złączki "kompatybilne z MC4" w polskich modułach
 • W Polsce nie mamy ich najlepszych modułów

Co to jest Tongwei Solar?

Tongwei Solar (inny zapis to TW Solar) to największa firma fotowoltaiczna, o której nie słyszałeś. Głównie dlatego, że do niedawna produkowali nie moduły, a ogniwa. Skala ich przedsięwzięć poraża. Mają fabryki i ośrodki w Hefei, Shuangliu, Meishan i Jintang, a każde z tych miast ma więcej ludzi niż województwo mazowieckie. Zatrudniają 15 000 ludzi i planują zwiększyć produkcję ogniw fotowoltaicznych z 70 GW do 100 GW rocznie pod koniec 2023 roku. Gruba ryba bez dwóch zdań.

Tognwei dba o właśność intelektualną (czyżby??)

Tongwei zarówno w warunkach gwarancji, jak i w instrukcji montażu stwierdza, że nie wolno naruszać niczyjej własności intelektualnej. Jeśli okazałoby się, że klient, użytkując moduły Tongwei, przypadkiem narusza jednak czyjeś patenty i własność intelektualną, to Tongwei nie ponosi za to odpowiedzialności.Hm.

To niezwykle dziwne, że takie zapisy znajdują się w gwarancji i instrukcji montażu. Nigdy się z czymś takim nie spotkaliśmy. Brzmi to co najmniej tak, jakby Tongwei, produkując swoje moduły, naruszał czyjąś własność intelektualną - co już nie jest takie dziwne dla branży fotowoltaicznej i przedsiębiorstw z Państwa Środka.

Tylko zabawna historia? Niestety nie, bo wpływa na wykonalność gwarancji. O tym za chwilę.

Tak wygląda fabryka Tongwei.

Jak oceniamy Tongwei?

Wynik: Dobry

4.4
Bardzo dobre panele w bardzo niskich cenach.
Tier 1

Marka Tier 1?

Tak

dnvgl

DNV GL Top Performer?

Tak, pozycja :number.

altmanZ

Altman Z-score

Szara Strefa

Jak oceniamy Tongwei?

Niezawodność

3.8

Opłacalność

5.0

Wydajność

5.0

Wiarygodność

3.9

Gwarancja, certyfikaty i niezawodność

W naszych recenzjach “niezawodność” to miara pewności, że panele fotowoltaiczne danej marki będą nam służyć co najmniej 25 lat i w tym czasie będą opierać się najróżniejszym zagrożeniom.

Konstrukcja:  Większość oferty Tongwei to standardowe, sprawdzone konstrukcje. Część oferty to konstrukcje z dodatkową taflą szkła, które są bardziej odporne na mikropęknięcia.

Złączki używane przez Tongwei to w części oferty "konektory kompatybilne z MC4", co nie jest najlepszą praktyką. Żeby było ciekawiej, wzmianka o konektorach kompatybilnych znajduje się w oryginalnej angielskiej wersji karty katalogowej - a w polskim tłumaczeniu już tylko jest mowa o "oryginalnych MC4".

Certyfikaty: Moduły Tongwei mają podstawowe certyfikaty wymagane prawnie, które mówią o podstawowej ochronie przeciwko mikropęknięciom, wilgoci, zmianom temperatury i PID. Brak jakichkolwiek certyfikatów rozszerzonych i / lub testów zewnętrznych instytutów, np. PVEL.

  Odporność na zagrożenia serii modułów Tongwei
  Zjawiska Standardowa Wysoka Bardzo wysoka
  Podstawowy
  certyfikat IEC 61215
  Rozszerzone certyfikaty
  lub konstrukcja
  Testy PVEL
  Zmiany temperatury Cała oferta - -
  Wilgoć Cała oferta - -
  Mikropęknięcia Cała oferta Moduły szkło-szkło (konstrukcja) -
  PID Cała oferta Serie z łączeniem ogniw typu "gont" (IEC 62804) -
  Zjawiska środowiskowe
  Mgła solna IEC 61701 dla serii z łączeniem ogniw typu "gont"
  Amoniak IEC 62716 dla serii z łączeniem ogniw typu "gont"
  Piach i pył IEC 60068-2-68 dla serii z łączeniem ogniw typu "gont"

  Moduły Tongwei z ogniwami łączonymi na zakładkę (typu gont, po angielsku "shingled") mają nie tylko sporą ilość certyfikatów, ale też dłuższą, bo aż 25-letnią gwarancję. Niestety nie są obecnie dostępne w Polsce.

  Gwarancja Tongwei nie jest najlepiej napisana

  Gwarancja produktu sprzedawanych w Polsce modułów Tongwei wynosi 12 lat według warunków gwarancji, 15 lat według niektórych kart produktu i aż 25 lat, jeśli te moduły kupisz od jednego z polskich dystrybutorów. Długość gwarancji jest premium, co z jej treścią?

  Tu niestety jest gorzej. Gwarancja i instrukcja montażu zawierają kilka niepokojących zapisów:

  • instrukcja mówi o konieczności regularnej kontroli uziemienia, połączeń mechanicznych i elektrycznych - co 6 miesięcy.
  • wymiana gwarancyjna może polegać na zwrocie ułamka kwoty ceny zakupu. Nas ten zapis matwi, należy jednak zaznaczyć, że niektórym inwestorom będzie to na rękę.
  • gwarancja zawiera niejasny zapis, że użytkowanie paneli w taki sposób, który naruszałby własność intelektualną osób trzecich, będzie skutkować nieważnością gwarancji. Nie mamy na pokładzie prawnika i naprawdę nie wiemy, co to właściwie może oznaczać.

  Być może jednak prawo konsumenckie ochroni inwestora. Być może również gwarancja nie będzie potrzebna, w końcu to moduły dobrej jakości.

  Dobry instalator to podstawa!

  Nawet najlepsze moduły fotowoltaiczne nie pomogą, gdy zostaną źle zamontowane, więc wybór instalatora to kluczowa sprawa. Pamiętaj:

  • Błędny montaż to nieważna gwarancja.
  • Błędny montaż to najważniejsza przyczyna usterek paneli.
  • Instalator to Twój pierwszy kontakt w wypadku jakichkolwiek problemów.

  Pomogliśmy Ci wybrać panel, pomożemy wybrać instalatora. Wejdź tutaj i wypełnij formularz, a my zajmiemy się resztą.

  Wydajność

  Wydajność można różnie definiować. W naszych recenzjach za podstawę przybieramy szacowaną roczną produkcję z 1 m2 instalacji. Uwzględniamy również gwarancję mocy i gwarancję produktu.

  Wydajność roczna wyliczana metodą fotowoltaikaonline to iloczyn rocznego nasłonecznienia, sprawności w warunkach STC (warunki laboratoryjne), względnej sprawności w warunkach NOCT (warunki korzystne, lecz bliższe rzeczywistym) oraz względnej sprawności w warunkach LIC (warunki niskiego nasłonecznienia). W ten sposób szacujemy roczną produkcję z 1 m2.

  Nazwa modułu Moc STC [W] Sprawność STC Sprawność wzg. NOCT Sprawność wzg. LIC Wydajność [kWh/rok/m2]

  TW405MAP-108-H-F

  405

  20,5% 94,63% ~96% ~229

  TW565MAP-144-H

  565 21,9% 94,45% ~96% ~244
  TH430-PMB7-44SCS 430 21,7% 94,19% ~96% ~241
  TWMND-54HS435 435 22,3% 94,25% ~96% ~248

  Wyliczenia powstały przy referencyjnym nasłonecznieniu rocznym 1227 kWh/m2 (Łódź, moduł skierowany na południe).

  To bardzo dobre wyniki, chociaż niestety najbardziej wydajne serie nie są dostępne w Polsce.

  Wiarygodność Tongwei Solar

  Tongwei produkuje wysokiej jakości ogniwa i są podstawy twierdzić, że całe moduły też będą niczego sobie. Jednak czy firma pomoże Ci, jeśli za 15-20 lat panele ulegną zepsuciu?

  Wielkość przedsiębiorstwa - Tongwei Solar to największy na świecie producent ogniw fotowoltaicznych, który w 2023 rokudostał się do pierwszej dziesiątki największych producentów modułów fotowoltaicznych, gdzie jeszcze kilka lat temu nie byli nawet w pierwszej 40-tce. Mają rozmach.

  Zaufanie ze strony banków - Tongwei cieszy się statusem Tier-1 od Bloomberga oraz oceną zaufania banków B od PV-Tech.

  Stabilność finansowa: Algorytm Altman Z-Score próbuje przewidzieć szanse przedsiębiorstwa na ogłoszenie bankructwa. Tongwei jest wysoko w strefie zielonej.

  Wykres stabilności finansowej Tongwei

  Tongwei jest firmą stabilną finansową nawet według zachodnich standardów.

  Obecność w Polsce: Autoryzowanym dystrybutorem Tongwei w Polsce jest hurtownia Soltec. Gdyby Soltec zabrakło, skargi gwarancyjne trzeba by pisać do Chin. Rzeczywista wiarygodność Tongwei w Polsce jest zatem zależna od wiarygodności Soltec. Na szczęście to jedna z większych hurtowni w Polsce.

  Dodajmy jednak, że współpraca Tongwei i Soltec jest bardzo młoda, zaczęła się zimą 2023 roku. Czas pokaże, czy Tongwei będzie dla Soltec dobrym partnerem.

  Cena i opłacalność

  Panele Tongwei są naprawdę tanie. To spora zaleta. Co klient dostanie za te pieniądze?

  • Wysoką wydajność opartą o jedne z najlepszych ogniw świata
  • Raczej słabą gwarancję, która jednak może być wykonalna dzięki dystrybutorowi

  Werdykt?

  Tongwei nie ma takiej renomy jak Jinko czy LONGi. Ale jeśli Twoja firma fotowoltaiczna sprzedaje je po odpowiednio niskiej cenie, to jak najbardziej można je wziąć. To opłacalny wybór.

  Wybrane serie modułów Tongwei

  Omówmy teraz najbardziej popularne i ciekawe panele fotowoltaiczne Tongwei.

  Moduły z ogniwami ciętymi na pół "half-cut" sprzedawane w Polsce

  W Polsce w 2023 roku sprzedawane będą moduły half-cut TW MAP-108-H-F o mocach od 400 do 415 W oraz TW MAP-144-H o mocach 550 W i 555 W. Co możemy o nich powiedzieć?

  Gwarancja wynosi 12 lat według zapisów gwarancji oraz 15 lat według niektórych kart katalogowych. Raczej stawiam na 12.

  Ogniwa to standardowe cięte na pół monokryształy typu P, ale wysokiej jakości, jak można by się spodziewać po liderze branży.

  Złączki wedle kart kat. to niestety tajemnicze "złączki kompatybilne z MC4", co jest problemem, bo według producentów złączek, nie można łączyć konektorów marki A z tymi marki B - to znaczy możesz to zrobić, ale pożegnaj się z gwarancją na to połączenie.

  Odmiany - te moduły występują w dwóch odmianach jeśli chodzi o rozmiary, a dodatkowo mniejsze moduł występują też w formie Full Black, dzięki czemu świetnie będą prezentować się na dachu.

  Moduły z ogniwami typu N (TOPCon)

  Najbardziej high-endowe moduły Tongwei, do niedawna stosowane tylko w Europie i USA, od jakiegoś czasu są stosowane przez wszystkich dużych producentów modułów z Chin - być może właśnie dzięki producentowi ogniw Tongwei.

  Gwarancja wynosi jednak tylko 12-15 lat.

  Ogniwa to cięte na pół monokryształy typu N, bardziej wydajne, odporne na temperaturę i mniej się starzejące.

  Niestety na chwilę obecną niedostępne w Polsce.

  Moduły z ogniwami łączonymi na zakładkę "gont"

  To flagowe produkty Tongwei, bardzo podobne do modułów Hyundai.

  Gwarancja produktu wynosi 25 lat, czyli tyle, co w modułach Hyundai.

  Certyfikaty rozszerzone upewniają o większej odporności na PID oraz o odporności na zagrożenia środowiskowe - obecność mgły solnej, amoniaku i pyłu, dzięki czemu mogą być montowane nieopodal morza, w ruchliwych miastach oraz w pobliżu cementowni. Podobnie jak Hyundai.

  Ogniwa to cięte na części monokryształy typu P, które następnie są układane na zakładkę, co zwiększa ich sprawność. Dokładnie takie same, co stosuje Hyundai.

  Dodajmy, że Hyundai jest jednym z największych partnerów Tongwei. Zapewne Tongwei sprzedaje Hyundaiowi te same ogniwa, które stosuje w swoich modułach.

  Niestety na chwilę obecną niedostępne w Polsce.

  Panele fotowoltaiczne Tongwei - opinie

  Sprawdźmy opinie z zagranicznych serwisów:

  • Ocena 4,7 / 5 na podstawie 262 recenzji z serwisu Solarquotes.com.au
  • Statur Tier-1 od Bloomberga
  • Ocena B od serwisu PV-Tech

  Panele fotowoltaiczne Tongwei cieszą się dobrą opinią na świecie.

  Instalatorzy współpracujący z Tongwei

  Pamiętaj, wybór instalatora jest kluczowy! Niewłaściwy montaż może unieważnić gwarancję, obniżyć wydajność i spowodować usterki! Poniżej znajdziesz listę polecanych przez nas instalatorów.

  Najlepsze marki

  Producent Wynik Niezawodność Wydajność Wiarygodność Opłacalność

  Jak interpretować to zestawienie?
  Wszystkie z firm w powyższym zestawieniu są godne polecenia.

  Źródła:

  Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

  Czas lektury 5 min

  Czytaj dalej arrow

  Czas lektury 8 min

  Czytaj dalej arrow

  Czas lektury 9 min

  Czytaj dalej arrow

  Czas lektury 9 min

  Czytaj dalej arrow

  Opublikowane przez Dawid Kaczmarczyk Redaktor fotowoltaikaonline.pl

  Pasjonuje się sprytnymi sposobami pozyskiwania zielonej energii. W wolnych chwilach uczy się chińskiego.