Menu

Inwerter KEHUA – recenzja, opinie

KEHUA to marka, która nie jest jedną z najpopularniejszych w naszym kraju. Nie daj się jednak zwieść – to gigant w świecie inwerterów!

Chiny

employees 3700 pracowników

clock Od 1988

Falowniki do fotowoltaiki KEHUA to bardzo ciekawa propozycja, która jest silnie obecna na polskim rynku. Oferują zarówno inwertery do mikroinstalacji, jak i dużych farm fotowoltaicznych. W poniższej recenzji przyjrzymy się temu producentowi!

Weźmiemy pod uwagę: wydajność, gwarancję, bezpieczeństwo, niezawodność, wiarygodność. W dalszej części przedstawimy natomiast wszystkie serie i modele falowników KEHUA. Zapraszamy!

KEHUA – co to za marka?

KEHUA to chiński producent, którego historia rozpoczęła się w 1988 roku w chińskim mieście Zhangzhou. W związku z dynamicznym rozwojem przedsiębiorstwa, w 1993 roku utworzyła fabryki o powierzchni 10 000 m2, aby sprostać rosnącemu popytowi na rynku. KEHUA od samego początku stawiała na badania i rozwój, za co już 1996 roku, przedsiębiorstwo zostało nagrodzone tytułem „National High-tech Enterprise” przez Ministerstwo Nauki i Technologii w Chinach.

Późniejsze lata to kolejne fabryki w Xiamen i Shenzhen oraz kolejne wyróżnienia przez chiński rząd (w 2018 roku firma została wyróżniona tytułem nr. 1 wśród chińskich producentów systemów UPS). W 2021 roku KEHUA weszła na listę TOP 10 producentów inwerterów wykorzystywanych w projektach finansowanych kredytem terminowym – lista ta została przygotowana przez renomowany magazyn Bloomberg.

Firma od zawsze była związana z technologiami zarządzania energią – od dłuższego czasu skupia się głównie na technologii energii odnawialnej, dostarczając na rynek nie tylko inwertery, lecz także wspomniane UPS-y, jak również rozwiązania wchodzące w skład infrastruktury chmurowej.

Nie można też ominąć doskonałych zdolności badawczo-rozwojowych – KEHUA posiada bowiem aż trzy duże ośrodki badań prowadzone przez 1000 inżynierów. KEHUA znajduje się także na liście TOP 500 przedsiębiorstw w branży energii odnawialnej. Moc zainstalowanych falowników przez firmę przekroczyła już 21 GW!

Nasza ocena inwerterów KEHUA

Co nam się podoba?

  • KEHUA poza inwerterami, ma w swojej ofercie również magazyny energii
  • KEHUA to bardzo doświadczony i duży gracz na rynku, który opiera swoje rozwiązania na wysokich zdolnościach badawczo-rozwojowych
  • Szeroka oferta falowników dla instalacji i dla farm fotowoltaicznych o mocy od 3 kW do 350 kW

Co nam się nie podoba?

  • Brak możliwość przedłużenia gwarancji

KEHUA w swoich inwerterach stosuje technologię MPPT, która ma za zadanie śledzić punkt mocy maksymalnej, a tym samym zwiększyć wydajność pozyskiwania energii słonecznej. Więcej na temat tej technologii dowiesz się z tego artykułu.

Wszystkie inwertery posiadają także w standardzie funkcję Anty-PID – czyli specjalne zabezpieczenie przed zjawiskiem degradacji indukowanym napięciem w wyniku niepożądanego upływu prądu z ogniwa fotowoltaicznego do ziemi przez różnicę potencjałów między ogniwem, a szybą i ramami modułu. Technologia Anty-PID obserwuje i wyrównuje te potencjały, co przekłada się na zminimalizowanie trwałej utraty mocy paneli fotowoltaicznych.

Podoba nam się również design inwerterów KEHUA, które wyglądają po prostu estetycznie i nowocześnie. Zdecydowany plus dla producenta za ten aspekt.

Niezawodność

W naszych recenzjach niezawodność oznacza odporność zarówno na upływ czasu, jak i pracę w trudnych warunkach pracy.

Gwarancja: KEHUA dostarcza ze swoimi inwerterami bardzo dobre warunki gwarancyjne – 10 lat dla samodzielnych falowników sieciowych i 5 lat na falownik w ramach rozwiązania KEHUA iStorage, czyli rozwiązania All-in-one, w którym falownik wbudowany jest w magazyn energii. Jednakże nie występuje tutaj możliwość przedłużenia gwarancji o kolejne lata, a szkoda.

Stopień ochrony IP: Większość inwerterów (do użytku prywatnego) posiada klasę ochrony IP65, co pozwala na montowanie ich na zewnątrz.

Wydajność

Sprawność inwerterów o mniejszych mocach (do budynków mieszkalnych) mieści się w okolicach 98-99%, co jest naprawdę dobrym wynikiem. Nawet w przypadku serii o bardzo dużych mocach, producent skupił się, aby zachować te wartości, co jest bardzo dużym plusem.

Wiarygodność

KEHUA być może nie jest tak rozpoznawalną marką jak Huawei czy Solaredge – jednakże wyspecjalizował się w dziedzinie inwerterów i w tym obszarze jest prawdziwym gigantem. Przypominamy – łączna moc 21 GW zainstalowanych falowników. KEHUA został także wyróżniony 5. miejscem na liście największych „udziałowców” na światowym rynku magazynów energii (wg IHS Markit).

Opłacalność

Inwertery KEHUA są opłacalne. Biorąc pod uwagę bardzo wysoką wydajność, warunki gwarancyjne, doświadczenie producenta – to naprawdę opłacalny wybór dla większości zastosowań. Koszt klasycznego trójfazowego falownika o mocy 8 kW wynosi bowiem około 4 800 zł – czyli mniej więcej na średniej półce.

Dowiedz się w 60 sekund czy fotowoltaika Ci się opłaci

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

0 - 5 stopni

Prawie płaski

5-25 stopni

Normalnie nachylony

25 - 35 stopni

Bardzo nachylony

Pow. 35 st.

Serie i modele inwerterów KEHUA

Tak jak wspomnieliśmy już wcześniej – KEHUA oferuje bardzo szeroki wybór inwerterów różnego typu. Skupmy się najpierw na falownikach do użytku prywatnego, a później przejdziemy do komercyjnych i „większych” zastosowań.

kehua jednofazowy inwerter

Jednofazowe falowniki łańcuchowe KEHUA

Zacznijmy od opisania jednofazowych falowników.

Seria SPI3K~6K-B

Czyli tradycyjne domowe falowniki do budynków mieszkalnych w układach jednofazowych. Dwa niezależne od siebie regulatory MPPT przekładają się na większą produkcję prądu z fotowoltaiki. Jednolita obudowa ze stopu z aluminium przekłada się na deklarowane przez producenta 25 lat spokojnej eksploatacji – warto też wspomnieć o dość wysokiej klasie ochrony IP65. Pamiętajmy jednak, że w tej serii chłodzenie jest pasywne, które jest nieco mniej skuteczne od chłodzenia aktywnego stosowanego w innych seriach od tego producenta. Jednakże moce tego falownika nie wymagają raczej bardziej zaawansowanych rozwiązań, więc będziemy wciąż w pełni bezpieczni. Maksymalny prąd wejściowy wynosi 13A.

Seria SPI15K~25K-B X2

W ramach oferty jednofazowych falowników łańcuchowych KEHUA dostarcza również inwertery o większych mocach: 15 kW, 17 kW, 20 kW, 23 kW, 25 kW. W ich przypadku mamy do czynienia z nieco wyższym stopniem ochrony czyli IP66. Różnica polega również na tym, że w przypadku tej serii zastosowano skuteczniejsze inteligentne aktywne chłodzenie powietrzem.

kehua trójfazowy inwerter

Trójfazowe falowniki łańcuchowe

Zdecydowanie więcej w ofercie KEHUA znajduje się falowników trójfazowych – chodzi tutaj bowiem o pokrycie zapotrzebowania na to urządzenie w przypadku bardziej wymagających zastosowań czy też farm fotowoltaicznych. Zacznijmy jednak od trójfazowego falownika łańcuchowego KEHUA do budynków mieszkalnych:

Oszczędź do 30% dzięki porównaniu ofert

Wystarczy poświęcić 60 sekund na wypełnienie jednego krótkiego formularza, a skontaktujemy Cię z kilkoma firmami w Twojej okolicy. Porównaj kilka ofert za darmo, bez zobowiązań!

location

check W 60 sekund

check Za darmo

check Do 30% oszczędności

Seria SPI8K~12K-B X2

W ramach tej serii mamy trzy warianty mocy: 8 kW, 10 kW, 12 kW. Maksymalny prąd wejściowy wynosi 15A. Tutaj również zastosowano chłodzenie pasywne i dwa regulatory MPPT.

Ta seria sprawdzi się w przypadku przydomowych większych instalacji fotowoltaicznych.

Seria SPI15K~25K-B X2

W ramach tej serii KEHUA oferuje inwertery o większej mocy: 15 kW, 17 kW, 20 kW, 23 kW, 25 kW. Różnica z poprzednią serią polega na tym, że w serii tej uwzględniono inteligentne chłodzenie aktywne.

Seria SPI30K~40K-B X2

Kontynuacja poprzedniej serii to oczywiście większe moce: 30 kW, 33 kW, 36 kW, 40 kW. W tej serii również zastosowano inteligentne chłodzenie aktywne, jednak liczba regulatorów MPPT została zwiększona do trzech.

Seria SPI50K~60K-B

Pora na naprawdę „dużych chłopców”. W ramach tej serii mamy do wyboru dwa inwertery o mocach: 50 kW i 60 kW. Liczba MPPT wynosi cztery, a chłodzenie odbywa się w aktywnej formie – jak w każdej kolejnej serii poniżej.

Seria SPI100K~125K-B

Tutaj na pierwszy rzut oka zauważymy, że mamy do czynienia z bardziej zaawansowanymi technologicznie inwerterami. Moce inwerterów z tej serii to bowiem kolejno: 100 kW, 110 kW, 125 kW. Mamy też do wyboru liczbę regulatorów MPPT – sześć lub dziewięć.

Inwerter SPI250K-B-H

I największy gigant z oferty – moc 250 kW. Liczba regulatorów wynosi aż 12. To rozwiązanie, które zdecydowanie nie znajdzie zastosowania w mikroinstalacjach, lecz w ogromnych zakładach przemysłowych czy też w farmach fotowoltaicznych.

Kehua - opinie

"Właśnie zainstalowałem system HT-SAAE i Kehua. Jak dotąd działa bardzo dobrze. Ładny ekran, który wyświetla wszystko."

--Samuel (źródło: Solarquotes.com.au)

Instalatorzy współpracujący z Kehua

Pamiętaj, wybór instalatora jest kluczowy! Niewłaściwy montaż może unieważnić gwarancję, obniżyć wydajność i spowodować usterki! Poniżej znajdziesz listę polecanych przez nas instalatorów.

Dowiedz się w 60 sekund czy fotowoltaika Ci się opłaci

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

0 - 5 stopni

Prawie płaski

5-25 stopni

Normalnie nachylony

25 - 35 stopni

Bardzo nachylony

Pow. 35 st.

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 4 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 16 min

Czytaj dalej arrow

Opublikowane przez Adam Skrzyński Doradca OZE

Pasjonat technologii OZE. Poszukiwacz maksymalnej wydajności, niezawodności i bezpieczeństwa w "zielonej energetyce".