Menu

Jak dobrać odpowiednią moc instalacji fotowoltaicznej?

Wielu z Państwa myśli o zakupie instalacji fotowoltaicznej. Przed zakupem paneli słonecznych należy zastanowić się nad doborem odpowiedniej mocy naszego systemu PV.

Opublikowane przez Krzysztof Ryba

Ostatnia edycja: 29/05/2020

Czas lektury: 5 min

W internecie lub artykułach branżowych możemy znaleźć różne, często sprzeczne opinie na ten temat. W niniejszym artykule spróbujemy odpowiedzieć na pytanie:
Jaka powinna być moc instalacji fotowoltaicznej?

W planowaniu inwestycji powinniśmy kierować się następującą zasadą: ilość energii wyprodukowanej w ciągu roku przez instalację PV nie powinna przekraczać rocznego zużycia energii elektrycznej przez budynek.

Od czego zacząć?

Planowanie wielkości instalacji fotowoltaicznej musimy rozpocząć od sprawdzenia, ile wynosi roczne zużycie energii elektrycznej przez nasze gospodarstwo domowe lub oszacowania w przybliżeniu spodziewanego zużycia energii w nowym budynku.

Dowiedz się w 60 sekund czy fotowoltaika Ci się opłaci

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

0 - 5 stopni

Prawie płaski

5-25 stopni

Normalnie nachylony

25 - 35 stopni

Bardzo nachylony

Pow. 35 st.

Posiadając odpowiednie dane unikniemy sytuacji tzw. przewymiarowania instalacji PV i związanej z nią utraty nadwyżek energii oddawanej do sieci. Zbyt duża ilość paneli słonecznych wiążę się ze stratami wyprodukowanej energii. Nadprodukcja, której nie wykorzystamy w przeciągu roku jest bezpowrotnie tracona. W tym przypadku obniży to stopę zwrotu naszego przedsięwzięcia.

Warto pamiętać o tym, że wybór instalacji fotowoltaicznej o mniejszej mocy (nie pokrywającej naszego rocznego zużycia prądu) nie powoduje obniżenia opłacalności inwestycji. Koszt zakupu takiego systemu będzie mniejszy. Oszczędności za energię elektryczną będą proporcjonalnie niższe w porównaniu do instalacji w pełni pokrywającej roczne zużycie prądu. .

Średnie zużycie prądu w Polsce w domach jednorodzinnych.

Dla tych z Państwa, którzy nie posiadają rachunków za energię elektryczną z poprzedniego roku publikujemy tabelkę z orientacyjnym zużyciem prądu przez domy jednorodzinne.

Średnie zużycie energii elektrycznej w ciągu roku
Gospodarstwo domowe Średnie zużycie

Dom jednorodzinny bez ogrzewania elektrycznego,
przepływowego ogrzewacza wody
i bez kuchni elektrycznej (2 osoby)

3600 kWh

Dom jednorodzinny bez ogrzewania elektrycznego,
bez przepływowego ogrzewacza wody,
z kuchnią elektryczną (2 osoby)

3900 kWh

Dom jednorodzinny bez ogrzewania elektrycznego,
przepływowego ogrzewacza wody
i bez kuchni elektrycznej (4 osoby)

4000 kWh

Dom jednorodzinny bez ogrzewania elektrycznego,
bez przepływowego ogrzewacza wody,
z kuchnią elektryczną (4 osoby)

4500 kWh

Wiedząc, ile energii elektrycznej potrzebuje nasze gospodarstwo domowe, musimy odpowiedzieć na pytanie: jaką moc powinna mieć nasza elektrownia fotowoltaiczna? W polskich warunkach system fotowoltaiczny o mocy 1 kWp wyprodukuje energię elektryczną o wartości około 1000 kWh. Instalacja fotowoltaiczna o mocy 4 kWp wytworzy rocznie około 4000 kWh energii elektrycznej, co odpowiada zapotrzebowaniu na prąd czteroosobowej rodziny.

Co się dzieje z nadwyżkami energii w instalacji PV?

Wiadomo, że panele słoneczne produkują więcej energii latem niż zimą. Wyprodukowaną nadwyżkę w miesiącach letnich, wykorzystujemy w zimie. W ciągu dnia wykorzystujemy jedynie 30 % prądu uzyskiwanego przez naszą elektrownie fotowoltaiczną. Reszta tej energii jest odbierana przez sieć elektroenergetyczną. Prąd z sieci zwracany jest nam w nocy oraz w miesiącach zimowych. Musimy uwzględnić fakt, że od dostawcy energii nie otrzymamy całości energii przesłanej przez naszą instalację do sieci elektroenergetycznej.

Dlaczego nie otrzymujemy 100 % zwrotu energii z energetyki?

Jedyną dopuszczalną w Polsce metodą rozliczania się z dostawcami energii elektrycznej jest tzw. net-metering. Zgodnie z Ustawą z dnia 20 lutego 2015 roku: „O odnawialnych źródłach energii” za każdy 1 kWh oddany do sieci możemy otrzymać 80% tej energii, a 20 % zostanie oddane dystrybutorowi energii w zamian za jej magazynowanie. Zasada ta dotyczy instalacji o mocy nie większej niż 10 kW. Przy instalacjach o wielkości od 10 kW do 40 kW można otrzymać już tylko 70 % z wyprodukowanej energii elektrycznej. Uwaga, jeśli nadwyżka nie zostanie odebrana w ramach rocznego rozliczenia, to zmagazynowana energia przepada na rzecz energetyki. Powyższy przykład ilustruje, jakważne jest odpowiednie dobranie wielkości instalacji fotowoltaicznej. Zajrzyj tu aby znaleźć więcej informacji.

Czas lektury 7 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 11 min

Czytaj dalej arrow

Wpływ degeneracji paneli słonecznych na wielkość instalacji fotowoltaicznych.

Panele PV w miarę upływu czasu tracą część maksymalnej mocy wyjściowej. Spadek sprawności jest całkowicie naturalnym procesem. Większość renomowanych producentów paneli, gwarantuje wydajność po 25 latach nie mniejszą niż 80 % wartości początkowej. Największy spadek (3%) występuje w pierwszym roku ich działania. W kolejnych latach utrata mocy wynosi od 0,5% do 0,7%. Czołowi producenci paneli są w stanie zapewnić po 25 latach aż do 87,5% mocy nominalnej.

Podsumowanie i wniosek

Ze względu na to, że panele słoneczne tracą część ze swojej mocy wyjściowej oraz energetyka oddaje 80% energii z naszych nadwyżek, dochodzimy do następującego wniosku:

Podsumowanie

Na każde zużyte rocznie 1 000 kWh energii elektrycznej, należy dobrać instalacje fotowoltaiczną o mocy 1,25 kWp.

Jeśli więc obliczyliśmy, że zużycie prądu w naszym mieszkaniu wynosi 4000 kWh rocznie, to wielkość instalacji PV nie powinna być większa niż 5 kWp. Naszym zdaniem najbardziej opłacalnym wyborem jest zakup instalacji o 10-20 % większej niż nasze obecne zapotrzebowanie na energię elektryczną. W przypadku, gdy zużycie prądu przez nasze gospodarstwo domowe znacznie wzrośnie, zawsze można dołożyć kilka paneli słonecznych (na przykład przy wymianie falownika).

Czas lektury 14 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 11 min

Czytaj dalej arrow

Oblicz to z kalkulatorem

Nasz kalkulator opłacalności wykorzystuje wyżej wspomniany przelicznik przy obliczaniu kosztów instalacji fotowoltaicznej. Usługa ta pozwoli Państwu dobrać odpowiednią wielkość elektrowni fotowoltaicznej.

Dowiedz się w 60 sekund czy fotowoltaika Ci się opłaci

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

0 - 5 stopni

Prawie płaski

5-25 stopni

Normalnie nachylony

25 - 35 stopni

Bardzo nachylony

Pow. 35 st.

Podsumowując, idealna jest sytuacja, w której dobrana przez Państwa instalacja pokrywa w pełni zapotrzebowanie energetyczne domu. Warto jednak pamiętać, że za duża moc elektrowni fotowoltaicznej wiąże się wyższymi nakładami finansowymi oraz wydłuża okres zwrotu inwestycji.

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 4 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 3 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 5 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 4 min

Czytaj dalej arrow