Menu

Magazyn energii 7 kW – na ile wystarczy?

Zastanawiasz się na ile wystarczy magazyn energii 7 kW? Odpowiadamy na to pytanie w naszym obszernym poradniku. Zapraszamy serdecznie.

Opublikowane przez Adam Skrzyński

Ostatnia edycja: 03/06/2024

Czas lektury: 8 min

Magazyn energii o pojemności 7 kWh to jeden z najpopularniejszych wariantów akumulatorów prądu stosowanych wraz z fotowoltaiką w polskich gospodarstwach. Jego zastosowanie gwarantuje zwiększenie autokonsumpcji, co już teraz ma duże znaczenie, a w przyszłości będzie miało jeszcze większe. Dzisiaj odpowiemy Ci na pytanie – na ile wystarczy magazyn energii 7 kWh. Zapraszamy!

Krótki wstęp do magazynów energii

Magazyny energii w domach jednorodzinnych, lecz także w małych firmach czy innych budynkach, gdzie używa się prądu – mają ogromne znaczenie dla zwiększania autokonsumpcji energii wytworzonej przez fotowoltaikę.

Co to właściwie oznacza? Tyle, że zamiast sprzedawać energię do sieci, a później odkupywać ją drożej w godzinach, kiedy to fotowoltaika nie pracuje – prąd wytworzony z fotowoltaiki w dzień przechowamy w magazynie energii właśnie na okresy zwiększonego zapotrzebowania, czyli wieczorem i rano.

Jest to o tyle rozsądne, że niebawem zostanie wprowadzona sprzedaż energii z fotowoltaiki po uśrednionych cenach godzinowych, a nie miesięcznych. Dodatkowo mają w Polsce obowiązywać dobrowolne taryfy dynamiczne, tak więc magazyn energii nawet bez fotowoltaiki może mieć jeszcze większy sens!

Magazyn energii 7 kWh – kiedy warto stosować?

Magazyn energii o pojemności 7 kWh to idealne rozwiązanie dla gospodarstw domowych oraz małych firm, które pragną zoptymalizować wykorzystanie energii elektrycznej, zwłaszcza tej pochodzącej z odnawialnych źródeł, takich jak fotowoltaika. Jest to inwestycja, która może przynieść wiele korzyści, zwłaszcza w kontekście zarządzania energią i redukcji kosztów.

  • Standardowe gospodarstwa domowe – dla przeciętnej rodziny, która nie ma nadzwyczaj wysokiego zużycia energii, magazyn o pojemności 7 kWh może znacznie poprawić efektywność energetyczną. Jest to idealne rozwiązanie dla domów korzystających z podstawowych urządzeń AGD, ogrzewania elektrycznego lub klimatyzacji. Magazyn ten pozwala na gromadzenie energii w ciągu dnia (gdy świeci słońce i fotowoltaika produkuje energię) i jej wykorzystanie w godzinach wieczornych lub nocnych.
  • Małe firmy – małe przedsiębiorstwa, które działają głównie w ciągu dnia, jak np. sklepy spożywcze, biura czy warsztaty, mogą znacząco skorzystać z magazynowania energii. Dzięki temu mogą zredukować koszty energii, zwłaszcza w godzinach szczytowego zużycia, a także zwiększyć niezależność energetyczną. W przypadku przerw w dostawie prądu, magazyn 7 kWh zapewnia awaryjne zasilanie, co jest kluczowe dla ciągłości działalności.
  • Parkingowe systemy oświetleniowe – na parkingach, gdzie oświetlenie jest niezbędne przez całą noc, magazyn energii o pojemności 7 kWh może być bardzo efektywnym rozwiązaniem. W ciągu dnia energia może być gromadzona, a następnie wykorzystywana do zasilania systemów oświetleniowych po zmroku. Tego typu rozwiązanie jest zarówno ekonomiczne, jak i przyjazne dla środowiska.
  • Altany ogrodowe i domki letniskowe – dla osób posiadających altany czy domki letniskowe, które są używane sezonowo lub w weekendy, magazyn energii 7 kWh może zapewnić wystarczające zasilanie dla podstawowych potrzeb energetycznych, takich jak oświetlenie, małe urządzenia elektryczne czy lodówki.
dom jednorodzinny z magazynem energii 5 kwh
Magazyn energii 5 kWh w energooszczędnym domu jednorodzinnym

Na jak długo wystarczy magazyn energii 7 kWh

Przejdźmy teraz do odpowiedzi na pytanie, na ile wystarczy magazyn energii 7 kWh. Warto jednak zaznaczyć, że można dwojako rozpatrywać to pytanie, czyli:

  • W kontekście szybkości rozładowywania magazynu energii – opiszemy, jak szybko rozładowuje się w pełni naładowana bateria
  • W kontekście żywotności magazynu energii – opiszemy, na ile lat pracy wystarczy magazyn energii.

Szybkość rozładowywania magazynu energii 7 kWh

Warto pamiętać, że użytkowa pojemność magazynu energii jest najczęściej niższa niż nominalna – podawana przez producentów. Baterii tego typu nie powinno się ładować bardziej niż do 90% ani rozładowywać poniżej 10%. Oznacza to, że użytkowa pojemność wynosi zazwyczaj 80% pojemności nominalnej.

Scenariusz 1: Gospodarstwo domowe z magazynem energii 7 kWh i instalacją fotowoltaiczną

Załóżmy, że mamy małe gospodarstwo domowe, które korzysta z instalacji fotowoltaicznej oraz magazynu energii o nominalnej pojemności 7 kWh. Należy jednak pamiętać, że użytkowa pojemność magazynu wynosi 80% pojemności nominalnej, co daje nam 5,6 kWh (7 kWh * 0,8).

Założenia

  • średnie zużycie energii w ciągu dnia: 0,25 kWh/h
  • średnie zużycie energii rano i wieczorem: 0,7 kWh/h

Załóżmy, że okresy największego zapotrzebowania na energię przypadają na godziny poranne (6:00 - 9:00) i wieczorne (17:00 - 21:00). W tym czasie fotowoltaika nie działa, więc korzystamy z magazynu energii.

Poranne zużycie energii (6:00 - 9:00)

  • Czas trwania: 3 godziny
  • Średnie zużycie energii rano: 0,7 kWh/h
  • Poranne zużycie energii = 3 godziny * 0,7 kWh/h = 2,1 kWh

Wieczorne zużycie energii (17:00 - 21:00)

  • Czas trwania: 4 godziny
  • Średnie zużycie energii wieczorem: 0,7 kWh/h
  • Wieczorne zużycie energii = 4 godziny * 0,7 kWh/h = 2,8 kWh

Całkowite zużycie energii rano i wieczorem

Całkowite zużycie energii w godzinach porannych i wieczornych = 2,1 kWh (rano) + 2,8 kWh (wieczorem) = 4,9 kWh

Dzięki instalacji fotowoltaicznej, która dostarcza energię w ciągu dnia, oraz magazynowi energii o użytkowej pojemności 5,6 kWh, gospodarstwo domowe może efektywnie przechowywać nadwyżki energii elektrycznej wytworzonej w ciągu dnia i zużywać ją w godzinach szczytu, gdy zapotrzebowanie na energię jest większe.

  • Dostępna energia z magazynu: 5,6 kWh
  • Całkowite zużycie energii rano i wieczorem: 4,9 kWh

Magazyn energii o pojemności użytkowej 5,6 kWh jest w stanie pokryć całkowite zużycie energii rano i wieczorem wynoszące 4,9 kWh, pozostawiając niewielki zapas energii. Magazyn energii o pojemności 7 kWh powinien więc wystarczyć na 7 godzin w godzinach największego zapotrzebowania w takim gospodarstwie.

alt-here

Qoltec 7.2 kWh - LifePo4

Litowo-żelazowo-fosforanowy magazyn energii z wbudowanym oprogramowaniem typu BMS. Pojemność magazynu wynosi 7.2 kWh.

Scenariusz 2: Mała firma pracująca na trzy zmiany z magazynem energii 7 kWh

Załóżmy, że mamy małą firmę, która działa na trzy zmiany, pracując przez 16 godzin dziennie. W takim przypadku magazyn energii o pojemności 7 kWh jest optymalnym rozwiązaniem do zasilania systemów oświetleniowych, podczas gdy większe urządzenia i maszyny produkcyjne będą korzystać bezpośrednio z energii wytwarzanej przez instalację fotowoltaiczną lub z sieci energetycznej. Magazyn 7 kWh jest zbyt mały, aby zasilać maszyny produkcyjne, ale doskonale nadaje się do obwodów oświetleniowych.

Założenia:

  • średnie zużycie energii na oświetlenie: 0,5 kWh/h
  • czas użytkowania oświetlenia: 12 godzin dziennie

Dzięki instalacji fotowoltaicznej, firma może wytwarzać energię elektryczną w ciągu dnia, która jest zużywana na bieżąco przez maszyny produkcyjne. Nadwyżka energii jest przechowywana w magazynie energii i może być wykorzystana do zasilania oświetlenia w godzinach pracy, gdy produkcja energii słonecznej jest niewystarczająca.

Przy założeniu, że oświetlenie jest potrzebne przez 12 godzin dziennie, dzienne zużycie energii na oświetlenie wynosi:

0,5 kWh/h × 12 h = 6 kWh.

Oznacza to, że użytkowa pojemność magazynu 7 kWh (80% nominalnej pojemności, czyli 5,6 kWh) pokrywa większość dziennego zapotrzebowania na energię do oświetlenia przez 12 godzin. Magazyn energii 7 kWh, choć niewystarczający do zasilania większych urządzeń produkcyjnych, jest idealny do zarządzania zużyciem energii na oświetlenie, co pozwala na efektywne wykorzystanie energii wytworzonej przez instalację fotowoltaiczną i zmniejszenie kosztów operacyjnych firmy.

Na ile lat wystarczy magazyn energii 7 kWh

Magazyn energii 7 kWh wystarczy na około 15-25 lat w zależności od ilości cykli rocznie, warunków pracy, lecz również technologii czy marki. Poniżej przedstawiamy szacunkowe scenariusze dla magazynu energii o tej pojemności.

Scenariusz 1: Standardowy magazyn energii z gwarancją na 6000 cykli

Założenia:

  • liczba gwarantowanych cykli: 6000
  • średnia liczba cykli ładowania rocznie: 300

Standardowy magazyn energii, który może osiągnąć 6000 cykli przy średniej liczbie cykli ładowania wynoszącej 300 rocznie, będzie teoretycznie funkcjonować przez około 20 lat. W praktyce oznacza to, że magazyn ten będzie mógł być ładowany i rozładowywany prawie codziennie przez dwie dekady, zanim konieczna będzie jego wymiana. Po tym okresie należy spodziewać się degradacji wydajności o około 20%, co jest uznawane za usterkę.

Scenariusz 2: Zaawansowany magazyn litowo-żelazowo-fosforanowy z gwarancją na 8000 cykli

Założenia:

  • liczba gwarantowanych cykli: 8000
  • średnia liczba cykli ładowania rocznie: 300

Zaawansowany magazyn litowo-żelazowo-fosforanowy (LiFePO4), który posiada gwarancję na 8000 cykli ładowania, przy średniej liczbie cykli wynoszącej 300 rocznie, może teoretycznie działać przez około 25 lat. Baterie litowo-żelazowo-fosforanowe charakteryzują się wysoką stabilnością termiczną i chemiczną, co sprawia, że są bardziej odporne na przegrzewanie i mają dłuższą żywotność w porównaniu do tradycyjnych akumulatorów litowo-jonowych.

Dzięki wyższej liczbie gwarantowanych cykli takie magazyny energii są bardziej efektywne i trwałe, co sprawia, że są idealnym rozwiązaniem dla systemów wymagających częstych cykli ładowania i rozładowywania.

Podsumowanie

Magazyn energii 7 kWh powinien wystarczyć na 8-10h umiarkowanej pracy, jak również 20 lat w kontekście żywotności. Aby jednak osiągnąć takie wyniki warto zlecić wykonanie instalacji profesjonalistom – skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci w tym temacie!

Pomożemy Ci wybrać najlepsze panele!

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

0 - 5 stopni

Prawie płaski

5-25 stopni

Normalnie nachylony

25 - 35 stopni

Bardzo nachylony

Pow. 35 st.

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 11 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 11 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 10 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 10 min

Czytaj dalej arrow