Menu

W jaki sposób mogę wyczyścić swoje panele słoneczne ?

Panele słoneczne można czyścić na różne sposoby. Możesz wykonać to sam lub z pomocą specjalistycznej firmy czyszczącej.

Opublikowane przez Michał Jarosz

Ostatnia edycja: 07/10/2020

Czas lektury: 3 min

Panele PV powinny być czyste i wolne od kurzu. Jest to jedna z głównych wad paneli słonecznych. W wielu przypadkach nie możesz myć ich sam, gdyż musisz posiadać odpowiedni materiał czyszczący. Następnym problemem jest to, że wyjście na dach (gdzie najczęściej montowane są panele fotowoltaiczne) jest trudne i ryzykowne.

Fotowoltaika traci na skuteczności ze względu na osiadanie następujących zanieczyszczeń:

  • Drobne cząstki takie jak spaliny
  • Pył pochodzący z pól, zwłaszcza podczas zbiorów
  • Piasek znad morza
  • Ptasie odchody
  • Mech

Czynniki te przyczyniają się do zmniejszenia efektywności paneli słonecznych. W skrajnych przypadkach utrata wydajności może osiągnąć nawet 20%!

Czy to bezpieczne?

Na szczęście panele słoneczne są łatwe do czyszczenia i jeżeli dostęp do nich nie jest utrudniony, to możesz oczyścić je sam. Samodzielne czyszczenie paneli fotowoltaicznych nie jest jednak zalecane, bo bez profesjonalnego środka czyszczącego Twoja praca może zostać wykonana niedokładnie, a także ze względu na istniejące ryzyko wypadku.

Większość paneli słonecznych oferuje roczny serwis konserwacyjny, który obejmuje także mycie paneli słonecznych. Poza tym, można również skorzystać z usług specjalistycznej firmy zajmującej się oczyszczaniem ogniw fotowoltaicznych.

Dowiedz się w 60 sekund czy fotowoltaika Ci się opłaci

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

0 - 5 stopni

Prawie płaski

5-25 stopni

Normalnie nachylony

25 - 35 stopni

Bardzo nachylony

Pow. 35 st.

Jak wygląda?

Produkty stosowane do czyszczenia paneli PV są bardzo ważne. Złe produkty (takie jak mydło ścierne) mogą powodować uszkodzenia lub niewystarczające oczyszczenie paneli. Myj ogniwa słoneczne wodą destylowaną (lub deszczówką) i miękką gąbką. Mydło nie jest konieczne, jeśli panele nie są bardzo brudne. Jeżeli jednak panele są mocno zabrudzone, możesz użyć mieszaniny małej ilości płynu do mycia szyb z octem winnym. Jeśli używasz mydła, to zawsze na koniec należy dokładnie spłukać panele destylowaną wodą. Nie używaj wody z kranu, bo zostawisz osad z kamienia.

Najlepiej przeprowadź mycie z samego rana lub w pochmurny dzień, żeby zminimalizować ryzyko szoku termicznego.

Czego NIE robić:

  • Nie stosuj wody z kranu
  • Nie chodź po modułach
  • Nie używaj myjki ciśnieniowej - uszkodzisz łączenia paneli i spowodujesz powstanie prądów upływu

Do mycia zawsze używaj wody nie zawierającej żadnych nieczystości, tak aby na panelach nie pozostały żadne ślady.

Zawsze używaj miękkiej szczotki lub gąbki (najlepiej wykonanej z nylonu), dzięki temu nie zarysujesz, ani nie uszkodzisz paneli słonecznych.

Jak często należy czyścić panele fotowoltaiczne?

W okresach, gdy często występują opady deszczu nie musisz myć paneli słonecznych. Fotowoltaika zwykle najbardziej brudzi się wiosną i latem, kiedy rolnicy uprawiają ziemię, jest więcej ptaków i mniej deszczowych dni. Panele fotowoltaiczne muszą wtedy być czyszczone częściej.

Gruntowne mycie dwa razy w roku powinno wystarczyć. Najlepiej pierwszy raz na wiosnę i drugi raz w połowie lata.

Jeśli widzisz punktowe zabrudzenia (np. ptasie guano) i masz możliwość je usunąć, zrób to. Punktowe silne zabrudzenia mają mocny ujemny wpływ na wydajność panelu. Dodatkowo ptasie odchody są silnie korozyjne i mogą odbarwić moduł w tym miejscu.

Samoczyszczące panele słoneczne

W ostatnich latach opracowano samoczyszczące się panele słoneczne, które wyposażone są w zraszacze. Zazwyczaj pracują w dwóch trybach. W pierwszej fazie panel słoneczny jest czyszczony mieszaniną wody i mydła. Natomiast w drugiej panel jest spłukiwany samą wodą. Oczyszczanie odbywa się pod niskim ciśnieniem, więc jest bezpieczne dla ogniw PV.

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 5 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 2 min

Czytaj dalej arrow