COVID-19: Czy to dobry czas na inwestycję w fotowoltaikę?

W jaki sposób mogę wyczyścić swoje panele słoneczne ?

Panele słoneczne można czyścić na różne sposoby. Możesz wykonać to sam lub z pomocą specjalistycznej firmy czyszczącej.

Panele PV powinny być czyste i wolne od kurzu. Jest to jedna z głównych wad paneli słonecznych. W wielu przypadkach nie możesz myć ich sam, gdyż musisz posiadać odpowiedni materiał czyszczący. Następnym problemem jest to, że wyjście na dach (gdzie najczęściej montowane są panele fotowoltaiczne) jest trudne i ryzykowne.

Fotowoltaika traci na skuteczności ze względu na osiadanie następujących zanieczyszczeń:

  • Drobne cząstki takie jak spaliny
  • Pył pochodzący z pól, zwłaszcza podczas zbiorów
  • Piasek znad morza
  • Ptasie odchody
  • Mech

Czynniki te przyczyniają się do zmniejszenia efektywności paneli słonecznych. W skrajnych przypadkach utrata wydajności może osiągnąć nawet 20%!

Czy to bezpieczne?

Na szczęście panele słoneczne są łatwe do czyszczenia i jeżeli dostęp do nich nie jest utrudniony, to możesz oczyścić je sam. Samodzielne czyszczenie paneli fotowoltaicznych nie jest jednak zalecane, bo bez profesjonalnego środka czyszczącego Twoja praca może zostać wykonana niedokładnie, a także ze względu na istniejące ryzyko wypadku.

Większość paneli słonecznych oferuje roczny serwis konserwacyjny, który obejmuje także mycie paneli słonecznych. Poza tym, można również skorzystać z usług specjalistycznej firmy zajmującej się oczyszczaniem ogniw fotowoltaicznych.

Dowiedz się w 60 sekund czy fotowoltaika Ci się opłaci

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

Prawie płaski

Normalnie nachylony

Bardzo nachylony

Jak wygląda?

Produkty stosowane do czyszczenia paneli PV są bardzo ważne. Złe produkty (takie jak mydło ścierne) mogą powodować uszkodzenia lub niewystarczające oczyszczenie paneli. Myj ogniwa słoneczne wodą destylowaną i miękką gąbką. Mydło nie jest konieczne, jeśli panele nie są bardzo brudne. Jeżeli jednak panele są mocno zabrudzone, możesz użyć mieszaniny małej ilości płynu do mycia szyb z octem winnym. Jeśli używasz mydła, to zawsze na koniec należy dokładnie spłukać panele destylowaną wodą.

Do mycia zawsze używaj wody nie zawierającej żadnych nieczystości, tak aby na panelach nie pozostały żadne ślady.

NIGDY nie czyść ogniw fotowoltaicznych za pomocą myjki ciśnieniowej.

Zawsze używaj miękkiej szczotki lub gąbki (najlepiej wykonanej z nylonu), dzięki temu nie zarysujesz, ani nie uszkodzisz paneli słonecznych.

Jak często należy czyścić?

W okresach, gdy często występują opady deszczu nie musisz myć paneli słonecznych. Fotowoltaika zwykle najbardziej brudzi się wiosną i latem, kiedy rolnicy uprawiają ziemię, jest więcej ptaków i mniej deszczowych dni. Panele fotowoltaiczne muszą wtedy być czyszczone częściej.

Mycie dwa razy w roku powinno wystarczyć. Najlepiej pierwszy raz na wiosnę i drugi raz w połowie lata.

Samoczyszczące panele słoneczne

W ostatnich latach opracowano samoczyszczące się panele słoneczne, które wyposażone są w zraszacze. Zazwyczaj pracują w dwóch trybach. W pierwszej fazie panel słoneczny jest czyszczony mieszaniną wody i mydła. Natomiast w drugiej panel jest spłukiwany samą wodą. Oczyszczanie odbywa się pod niskim ciśnieniem, więc jest bezpieczne dla ogniw PV.

Opublikowane przez Michał Jarosz Specjalista ws fotowoltaiki

Od 2012 na rynku fotowoltaiki. Po kilku latach spędzonych na instalowaniu paneli, dzisiaj skupiam się na doradztwie i pisaniu o tej wspaniałej technologii.

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Oszczędź do 30% na fotowoltaice!

Wypełnij krótki formularz i otrzymaj oferty od sprawdzonych firm

  • Do 3 darmowych wycen
  • Oferty od doświadczonych firm
  • Firmy z oceną min. 4.5/5
Porównaj oferty

Darmowe oferty od najlepszych w branży!

Copyright 2020 Wszystkie prawa zastrzeżone