Menu

Mikroinwertery Hoymiles - (prawie) wszystko na temat

Największa zaleta mikroinwerterów? Optymalizacja na poziomie modułu. Największa wada? Wysoka cena. Hoymiles oferuje optymalizację na poziomie dwóch modułów za raczej niewielkie pieniądze.

Chiny

employees < 500 pracowników

clock Od 2008

Kto więc będzie zainteresowany ich propozycją? Zaskakująco spora rzesza prosumentów.

Co nam się podoba

  • Optymalizacja na poziomie modułu (dwóch modułów) za te pieniądze

Co nam się nie podoba

  • Firma mogłaby być bardziej przejrzysta (skąpa strona internetowa)
  • Nie podają sprawności europejskiej, tylko CEC.
  • Tylko 12 lat gwarancji na mikrofalownik (chociaż można przedłużyć do 25 lat)

Co to jest Hoymiles?

Hoymiles to chińska firma, powstała w roku 2008, która produkuje mikroinwertery, zarządzające produkcją energii w ponad 10 tysiącach instalacji na całym świecie, z czego największa ma wielkość 3,3MW. Zatrudnienie znajduje tam obecnie ponad 500 osób. Wyróżniają się produkcją mikroinwerterów obsługujących 4 moduły fotowoltaiczne, co pozwala na znaczące obniżenie kosztów.

Materiał promocyjny w graficzny sposób pokazujący zasadę działania mikrofalowników Hoymiles.

Jak oceniamy Hoymiles?

Wynik: Dobry

4.4
Dobre mikroinwertery w dobrej cenie.
dnvgl

DNV GL Top Performer?

Nie

altmanZ

Altman Z-score

Stabilny Finansowo

Jak oceniamy Hoymiles?

Niezawodność

4.3

Opłacalność

4.3

Wydajność

4.6

Wiarygodność

4.4

Niezawodność

Mikroinwertery są naprawdę niezawodne, gdy działają wiele lat bez usterek. Czy można powiedzieć to o urządzeniach Hoymiles?

Gwarancja fabryczna: Hoymiles w standardzie oferuje 12 lat gwarancji. Gwarancję tę można przedłużyć do 25 lat.

W mojej skromnej ocenie 12 lat gwarancji to za mało. Mikroinwertery to puszki pełne delikatnej elektroniki, montowane na dachu, czyli w trudnodostępnym miejscu narażonym na działanie skrajnych temperatur, a na dodatek każdy system ma ich kilka. Powiedzmy, że istnieje szansa, że coś pójdzie nie tak. Gdy masz 25 letnią gwarancję, to przynajmniej możesz zawołać serwis i nie jest to Twój problem.

Przy czym żeby móc przedłużyć gwarancję, należy spełnić pewne warunki.

Po pierwsze, gwarancja musi być przedłużona w ciągu pierwszych 36 miesięcy użytkowania.

Po drugie, podłączone moduły nie mogą być przewymiarowane bardziej niż 1,35 raza. Oznacza to, że jeśli podzielimy moc podłączonych modułów fotowoltaicznych podłączonych do mikroinwertera przez moc nominalną tego urządzenia, to nie możemy otrzymać liczby większej niż 1,35.

To rozsądne. Nadmierne przewymiarowanie inwerterów obniża ich niezawodność. To pokazuje też, jak ważne jest korzystanie wyłącznie z usług instalatorów, którzy mają doświadczenie w projektowaniu tego typu instalacji.

W ocenie autora tekstu 12 lat gwarancji na mikroinwertery to trochę ryzyko, zważywszy ilość urządzeń i utrudniony dostęp do nich. Dobrze przynajmniej, że istnieje możliwość przedłużenia do 25 lat. To pokazuje, że Hoymiles ma zaufanie do swoich produktów.

Stopień ochrony IP67 oznacza, że te urządzenia są na tyle szczelne, że nie zaszkodzi im nawet wrzucenie do wody. Nie musisz obawiać się nawet największych ulew.

Niezawodność Modułu komunikacyjnego: Moduł komunikacyjny DTU jest dość drogi, a gwarancja jego działania jest bardzo krótka i wynosi jedynie 2 lata.

Niezawodność mikroinwerterów ogólnie: Instalacja mikroinwerterów oznacza obecność większej liczby elementów. Im więcej elementów, tym więcej rzeczy może pójść nie tak. mikroinwertery nie konwertują prądu o tak dużej mocy, jak standardowe inwertery szeregowe, w związku z tym ich żywotność zwykle jest wyższa. Jednakże najbardziej popularne i opłacalne mikroinwertery Hoymiles operują na dosyć dużych mocach, nawet 1500W, co odpowiada najmniejszemu inwerterowi oferowanemu przez SMA.

Podsumowując, istnieje spora szansa, że nie będziesz miał problemów przez 15 lat, a może nawet dłużej. W każdym razie możesz się zabezpieczyć, wykupując przedłużenie gwarancji.

Dowiedz się w 60 sekund czy fotowoltaika Ci się opłaci

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

0 - 5 stopni

Prawie płaski

5-25 stopni

Normalnie nachylony

25 - 35 stopni

Bardzo nachylony

Pow. 35 st.

Wydajność

Wydajność to sprawność inwerterów w przetwarzaniu prądu stałego w przemienny.

oferta Hoymiles na tle konkurencji

Jak widać, mikroinwertery Hoymiles są lekko poniżej bezpośredniej konkurencji (np. Enphase), ale nie znaczy to, mają się czego wstydzić. To wciąż całkiem niezłe wyniki.

No i powiedzmy sobie szczerze, wydajność ważona poszczególnych części systemu nie jest najważniejszym powodem, dla którego warto zainwestować w tę markę. Bo tutaj najważniejsze są zyski, które zapewnia

Optymalizacja na poziomie modułu (lub dwóch)

W standardowych instalacjach fotowoltaicznych z jednym inwerterem szeregowym poszczególne człony szeregu, to jest poszczególne moduły, oddziałują na siebie nawzajem, a wszystkie moduły działają tak dobrze, jak najsłabszy komponent. Brzmi to strasznie, ale w rzeczywistości nie jest tak źle, bo diody obejściowe dbają o to, by moduły, które działają wyraźnie gorzej od innych, były wyłączane i nie wpływały ujemnie na cały szereg. Diody obejściowe nie mogą jednak zapobiec sytuacji, w której moduł, który działa nieco gorzej od innych, ma na nie negatywny wpływ.

Mikroinwertery sprawiają, że poszczególne panele są od siebie niezależne. W przypadku takiego układu mówimy o optymalizacji na poziomie modułu - to znaczy, że każdy panel działa w warunkach dla siebie optymalnych.

Jak wpływa to na wydajność? Według wskazówek projektowych NREL optymalizacja każdego modułu:

  • Niweluje straty niedopasowania modułów - co zwiększa zyski o ok. 2% w pierwszym roku, przy czym niedopasowanie zwiększa się w kolejnych latach.
  • Zmniejsza o ok. 30% straty związane z zacienieniem - a tutaj zyski zależą od wielkości zacienienia. Dla standardowej instalacji, takiej bez dużego źródła cienia, wydajność zwiększa się tutaj o 1%.

Tyle jeśli chodzi o prawdziwą optymalizację na poziomie modułu, która możliwa jest, gdy każdy moduł ma własny mikroinwerter. Jednak Hoymiles umożliwia też uzyskanie optymalizacji na każde dwa moduły, co znacząco obniża koszty, niewiele zmniejszając wydajność.

Poszczególne urządzenia i oferowana przez nie optymalizacja:

  • MI-250/300/350 - 1 mikro na 1 moduł; optymalizacja na poziomie modułu
  • MI-250/300/350 - 1 mikro na 2 moduły; optymalizacja na poziomie 2 modułów
  • MI-250/300/350 - 1 mikro z 2 MPPT na 4 moduły; optymalizacja na poziomie 2 modułów

Sprawność MPPT: Wynosi 99,78%. Większość inwerterów, które widziałem, ma sprawność MPPT 99,9%. Ciężko stwierdzić, czy ta różnica ma większe znaczenie.

Całkowita niezależność jednego mikroinwertera od drugiego umożlwia dużą większą swobodę w projektowaniu instalacji, niż w wypadku inwerterów z optymalizatorami. Jeśli Twój dach jest skomplikowany i najlepiej będzie zamontować po cztery panele w trzech kierunkach świata, to poważnie zastanów się nad tą opcją.

Produkt to nie wszystko!

Zainwestuj nie tylko we właściwy produkt, ale też we właściwego instalatora. Dlaczego jest to tak ważne?

  • Błędna instalacja jest podstawą do nieuznania roszczeń gwarancyjnych.
  • Optymalizatory mogą dawać instalatorowi złudne poczucie bezpieczeństwa projektowaniu instalacji. A to nie są mikroinwertery i zlekceważenie konserwatywnych zasad co do stawiania łańcuchów może powodować straty.
  • Twoim pierwszym kontaktem w sprawie jakichkolwiek problemów będzie instalator.

Pomogliśmy Ci wybrać produkt, pomożemy też z instalatorem. Wypełnij formularz na górze strony lub wejdź tutaj

Wiarygodność

Rzetelny producent wywiąże się ze zobowiązań gwarancyjnych, jeśli jego produkty z jakiegoś powodu przestaną działać. W tym wypadku gwarancja może obejmować 12 lub 25 lat. Jakie są szanse, że ta firma przetrwa ten okres i zechce się wywiązać ze swoich zobowiązań?

Wielkość i historia przedsiębiorstwa: Hoymiles powstało w roku 2008 i od tamtej pory ich produkty pojawiły się na rynku amerykańskim i europejskim.

Hoymiles należy do Hangkai Group, założonej w roku 1958. To dużo większa organizacja, zatrudniająca ponad 2000 pracowników i posiadająca kilka marek produkujących elektronikę.

To największy dostawca mikroinwerterów na rynku chińskim.

Szczegóły gwarancji: Gwarancja nie zawiera nic szczególnie niepokojącego.

Obecność w Polsce: Oficjalne przedstawicielstwo w Polsce nie jest firmą, a fundacją. Dane kontaktowe to:

Way Sun Foundation
ul. Starodworska 1
80-137 Gdańsk
fotowoltaika@waysunfoundation.org
+48 517 930 530

Ciężko przyrównać Hoymiles do gigantów typu Huawei, ale sukces na rodzimym rynku, przynależność do większej organizacji oraz dostateczna obecność na rynku polskim pozytywnie wpływają na ocenę.

Opłacalność

Mikrofalowniki Hoymiles to jedne z najtańszych mikrofalowników na rynku.

Według oficjalnych danych od przedstawiciela w Polsce, ceny detaliczne wyglądają następująco:

Komponent  Moc AC Cena brutto
MI-300 300 676
MI-600 600 1091
MI-1200 1200 1450
MI-1500 1500 1550
Moduł komunikacyjny DTU-MI-PRO - 1100

Wyraźnie widać, że najbardziej opłacalną opcją są mikroinwertery MI-1500, do których można podłączyć 4 duże moduły fotowoltaiczne. Nie zapewniają one optymalizacji na poziomie modułu, a dwóch modułów, jak jednak wspomnieliśmy w podtytule "Wydajność" - różnica nie powinna być w tym wypadku znacząca.

Nie da się też nie zauważyć, że moduł komunikacyjny jest stosunkowo drogi, niemal tak bardzo, jak cały nowy mikroinwerter. Jego kupno jest wymagane. Umożliwia wyłączenie instalacji fotowoltaicznej przez operatora w przypadku zakłóceń w sieci energetycznej, a klientowi umożliwia podgląd pracy instalacji.

Mikrofalowniki Hoymiles są tanie na tle bezpośredniej konkurencji, to jest mikroinwerterów Enphase, czy optymalizatorów SolarEdge. Jednak w dalszym ciągu są droższe od standardowych inwerterów szeregowych, typu Growatt, SMA czy Fronius.

Oczywiście w pewnych warunkach mikroinwertery są niemal niezbędne. Jeśli Twoja instalacja to 3 małe szeregi po 4 moduły, skierowane w trzy strony świata, to ciężko znaleźć coś tańszego niż Hoymiles. A takie sytuacje wcale nie należą do rzadkości, o czym świadczy chociażby stosunkowo wysoka popularność tych urządzeń w Polsce.

Bezpieczeństwo

Instalacja fotowoltaiczna może stwarzać zagrożenie pożarowe na dwa sposoby, może być przyczyną zapłonu, a w sytuacji, gdy przyczyną zapłonu jest coś innego, może wzmagać pożar i utrudniać akcję gaśniczą.

Jak Hoymiles zabezpiecza przez zapłonem instalacji - pożary instalacji najczęściej wynikają z niepoprawnego montażu modułów, stąd montaż staranny i zgodny ze sztuką to najważniejszy sposób zapobiegania. Tym niemniej mikroinwertery Hoymiles dodatkowo zmniejszają ryzyko. Przez ogniwa modułu przepływa mały prąd o niskim napięciu, a przewodami płynie prąd przemienny, mniej skłonny do iskrzenia.

Jak Hoymiles zabezpiecza przed rozprzestrzenianiem ognia i ułatwia akcję gaśniczą - w wypadku pożaru straż pożarna odłączy Twój dom od sieci energetycznej i w tym samym momencie, dzięki mikroinwerterom, Twoje moduły zupełnie przestaną działać. Nie będą podsycać płomieni i nie będą przeszkadzać straży w akcji gaśniczej.

Falownik Hoymiles - poszczególne serie

Sprawdźmy poszczególne serie tych mikroinwerterów.

Hoymiles MI-300 wygląd

Hoymiles MI-200 / 250 / 300

Umożliwia optymalizację pojedyńczych paneli fotowoltaicznych. Napięcie startowe 22V, sprawność ważona CEC 96,5%, sprawność europejska zapewne niższa.

Mikroinwerter Hoymiles Mi-250 wydajność
Hoymiles MI-600 wygląd

Hoymiles MI-500 / 600 / 700

Jeden mikroinwerter z jednym MPPT na dwa panele fotowoltaiczne, czyli umożliwia optymalizację dwóch paneli. Napięcie startowe 22V, sprawność ważona CEC 96,5%, sprawność europejska zapewne niższa.

Hoymiles MI-1500 wygląd

Hoymiles MI-1000 / 1200 / 1500

Jeden mikroinwerter z dwoma MPPT na cztery moduły, to jest umożliwia optymalizację na poziomie dwóch modułów. Skuteczność MPPT 99,8%. Sprawność ważona CEC 96,5%, europejska zapewne mniej. Najbardziej opłacalna finansowo wersja.

Hoymiles MI-1200 sprawność i zakres napięcia

Seria HM

Hoymiles ma też serię HM (HM-600 / 1000 / 1200 itp.), która ma bardzo wiele wspólnego z serią MI, lecz wyróżnia się tym, że zapewnia kompensację mocy biernej, czego nie można powiedzieć o MI. Możliwość kompensacji jest bardzo ważna dla większych instalacji, niekoniecznie dla prosumentów.

Falownik Hoymiles - opinie, a właściwie ich brak

Niestety strony solarquotes.com.au oraz solarreviews.com nie zawierają opinii użytkowników o systemach z Hoymiles. Niestety wygląda na to, że ta marka nie jest szerzej znana w Australii i USA (mimo, że figuruje w danych Kalifornijskiej Komisji Energii - CEC).

Instalatorzy współpracujący z Hoymiles

Pamiętaj, wybór instalatora jest kluczowy! Niewłaściwy montaż może unieważnić gwarancję, obniżyć wydajność i spowodować usterki! Poniżej znajdziesz listę polecanych przez nas instalatorów.

Najlepsze marki

Producent Wynik Niezawodność Wydajność Wiarygodność Opłacalność

Jak interpretować to zestawienie?
Wszystkie z firm w powyższym zestawieniu są godne polecenia.

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 8 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 9 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 16 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 7 min

Czytaj dalej arrow

Opublikowane przez Dawid Kaczmarczyk Redaktor fotowoltaikaonline.pl

Pasjonuje się sprytnymi sposobami pozyskiwania zielonej energii. W wolnych chwilach uczy się chińskiego.