Menu

Inwerter Solax - (prawie) wszystko na temat

Jeśli priorytetem jest dla Ciebie cena, koniecznie rozważ ofertę SolaX.

Chiny

employees >500 pracowników

clock Od 2010

Falownik to część instalacji, w którą naprawdę warto zainwestować. Porządny sprzęt przez lata będzie wydobywał z paneli to, co najlepsze. Porządny sprzęt niestety kosztuje, ale stoimy na stanowisku, że warto.

Jeśli jednak priorytetem jest dla Ciebie cena, koniecznie rozważ falownik SolaX. W Polsce sprzedawane są z 10 letnią gwarancją działania. Mają normalne parametry i wszystkie istotne funkcje, na przykład uzysk raportowany przez każdy falownik SolaX może zostać odczytany zdalnie poprzez serwis solax-portal.com

Co nam się podoba

  • 10 lat gwarancji
  • Ceny

Co nam się nie podoba

  • Brak nagród od PVEL
  • Przeciętne wyniki w danych udostępnionych przez CEC

Co to jest SolaX?

SolaX Power to marka falowników zapoczątkowana w chińskim mieście HangZhou w 2010 roku. Obecnie firma ma 6 oficjalnych biur na całym świecie, między innymi w Holandii, WIelkiej Brytanii, Australii i Niemczech. Według danych z ich strony zatrudniają ponad 500 ludzi i sprzedali już przeszło 600 000 inwerterów.

Materiał promocyjny od Solax wyjaśniający działanie inwerterów hybrydowych, stanowiących ważną część oferty.

Jak oceniamy?

Wynik: Dobry

4.5
Dobre inwertery w bardzo dobrej cenie.
dnvgl

DNV GL Top Performer?

Nie

altmanZ

Altman Z-score

Szara Strefa

Jak oceniamy SolaX?

Niezawodność

4.0

Opłacalność

5.0

Wydajność

4.5

Wiarygodność

4.5

Niezawodność

W naszych recenzjach mówiąc o niezawodności mamy na myśli odporność na upływ czasu, uciążliwych warunków i to, czy dany inwerter da się naprawić. Podstawą do ocen są tu gwarancje i wyniki z niezależnych instytutów.

Gwarancja fabryczna: Solax udziela w Polsce gwarancji na 10 lat działania inwertera. To dobry wynik. Nie ma jednak sposobu przedłużenia tej gwarancji, co wskazuje, że 20-letnie serwisowanie tych produktów raczej się nie kalkuluje.

Stopień ochrony IP: Z reguły IP65, czyli te inwertery mogą być montowane na dworze.

Niestety w przypadku marki SolaX nie mamy zbyt wiele do powiedzenia. Te panele mają gwarancję na 10 lat działania, więc to jakościowy produkt. Z drugiej strony są raczej tanie i nie można przedłużyć ich gwarancji, nie jest to więc produkt premium. Tyle.

Klient powinien założyć 11-15 lat działania, a potem wymianę sprzętu na nowy. Naprawa raczej nie będzie opłacalna.

Dowiedz się w 60 sekund czy fotowoltaika Ci się opłaci

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

0 - 5 stopni

Prawie płaski

5-25 stopni

Normalnie nachylony

25 - 35 stopni

Bardzo nachylony

Pow. 35 st.

Wydajność

Wydajność to sprawność inwerterów w przetwarzaniu prądu stałego w przemienny w czasie. Wydajny inwerter nie powinien wyłączać się bez wyraźnej potrzeby i najlepiej, żeby dobrze pracował w szerokim zakresie napięć.

Sprawność ważona europejska: Jest naprawdę ok. Inwertery jednofazowe osiągają 97%, trójfazowe 98%.

Możliwy duży pobór prądu w nocy - wedle danych CEC, falowniki SolaX przygotowane na rynek amerykański zużywają 10 razy więcej mocy w trybie czuwania (tj. w nocy), niż konkurencja. Wedle kart produktów taka sytuacja nie powinna mieć miejsca, mamy tu więc rozbieżność między kartą produktu i rzeczywistością. To rynek amerykański, nie ma to więc bezpośredniego przełożenia na inwertery dostępne w Polsce, lecz wzbudza to pewien niepokój.

Produkt to nie wszystko!

Zainwestuj nie tylko we właściwy produkt, ale też we właściwego instalatora. Dlaczego jest to tak ważne?

  • Błędna instalacja jest podstawą do nieuznania roszczeń gwarancyjnych.
  • Zły projekt to straty
  • Instalator nie zostawi Ci dokumentów - możesz mieć problem z gwarancją (potrzebujesz faktury/rachunku i dokumentu potwierdzającego instalację przez elektryka z ważnymi dokumentami UDT)
  • Twoim pierwszym kontaktem w sprawie jakichkolwiek problemów będzie instalator

Pomogliśmy Ci wybrać produkt, pomożemy też z instalatorem. Wypełnij formularz na górze strony lub wejdź tutaj

Wiarygodność

Wiarygodny producent wywiąże się ze zobowiązań gwarancyjnych, gdy jego produkty zaczną sprawiać kłopoty, a instalator przestanie w międzyczasie istnieć. Zwykle ma to związek z wartością marki i stabilnością przedsiębiorstwa. Bardzo ważnym czynnikiem jest wsparcie klienta w Polsce.

Wielkość przedsiębiorstwa: według ich oficjalnych informacji wyprodukowali już ponad 600 000 inwerterów w fabryce, która obecnie ma 6GW mocy przerobowej.

SolaX jest częścią grupy Hangzhou Sunny Energy Science and Technology Co., Ltd, założonej w 2001 roku, która produkuje panele marki Suntelline (nie są Tier-1 i są ogólnie raczej mało znane) i zatrudnia 1700 osób. Cała organizacja współpracuje blisko z Uniwersytetem w Zhejiang.

Wsparcie w Polsce SolaX ma w Polsce autoryzowanych dystrybutorów, ale brak tu stałego biura. Z drugiej strony w obrębie Unii Europejskiej jest ich nawet kilka - w Niemczech, Włoszech i Holandii.

Opłacalność

Ceny inwerterów SolaX są tak niskie jak góry w Danii i z pewnością to największa zaleta tej marki. W tym zakresie cenowym ciężko o lepszy wybór.

Solax ceny detaliczne; aktualne na Q3 2020
Jednofazowe Trójfazowe
X1-1.5-S-D 1 800 zł X3-4.0-T-D 4 050 zł
X1-2.0-S-D 2 000 zł X3-5.0-T-D 4 450 zł
X1-2.5-S-D 2 200 zł X3-6.0-T-D 4 800 zł
X1-3.0-S-D 2 400 zł X3-7.0-T-D 5 250 zł
X1-3.3-S-D 2 600 zł X3-8.0-T-D 5 400 zł
X1-3.0-T-D 3 000 zł X3-9.0-T-D 5 700 zł
X1-3.3-T-D 3 100 zł X3-10.0-T-D 6 150 zł
X1-3.6-T-D 3 600 zł

To bardzo niskie ceny jak za produkt zadowalającej jakości. Nawet jeśli po 10 latach będziesz musiał kupić następny, i tak prawdopodobnie wyjdzie to taniej, niż inwertery marki premium z przedłużoną 20 letnią gwarancją.

Falownik SolaX - poszczególne serie

Przeanalizujmy najważniejsze, dostępne w Polsce serie.

Inwerter Solax X1-mini

SolaX MINI X1-0.7 / X1-1.1 / X1-1.5 / X1-2.0

Dobry inwerter jednofazowy do bardzo małych instalacji, od 1 do 3 kWp. 10 lat gwarancji, 1 układ szukania mocy maksymalnej (w zupełności wystarczy) i sprawność europejska od 95 do 96,5% (w zależności od wersji mocowej). Uwagę zwraca bardzo niski poziom hałasu (25dB, tyle co szept) oraz niskie napięcie startu, już 70V. Chłodzenie pasywne.

Falownik Solax X1-Air

SolaX Air X1-2.5 / X1-3.0 / X1-3.3

Inwerter jednofazowy, nieco większy niż MINI, przeznaczony do instalacji od 3 do 4kWp. Sprawność europejska 96,8% - bardzo dobry wynik. Poza tym brak większych zmian w stosunku do powyższej wersji.

Przemiennik częstotliwości Solax Boost

SolaX Boost X1-3.0T / X1-3.3T / X1-3.6T / X1-4.2T

Bardzo interesująca propozycja. To inwerter jednofazowy, wyposażony, uwaga, w dwa MPPT, to znaczy może być używany do naprawdę małych instalacji wschód-zachód lub do instalacji częściowo zacienionych. Przy dobrym projekcie jeden MPPT będzie obługiwał panele okresowo zacieniane, a drugi - panele niezacieniane, dzięki czemu te pierwsze nie będą mieć negatywnego wpływu na drugie. Sprawność europejska 97% - nie ma się czego wstydzić.

Przemiennik częstotliwości X3-MIC wygląd

SolaX Mic X3-4.0-T / X3-5.0-T / X3-6.0-T / X3-7.0-T / X3-8.0-T / X3-9.0-T / X3-10.0-T

Standardowy inwerter trójfazowy dla instalacji prosumenckich do 10 kWp. Sprawność europejska od 97,8 do 98%, wszystkie pozostałe parametry w normie. IP65. Chłodzenie pasywne. Hałas 35dB, czyli jest to cicha jednostka.

SolaX Pro wygląd

SolaX Pro X3-8.0P / X3-10.0P / X3-12.0P / X3-15.0P

Inwerter trójfazowy o dwóch wejściach i dwóch MPPT, przeznaczony do instalacji z trzema łańcuchami, co jest przydatne w sytuacji, gdy 2/3 instalacji jest na dachu na południe, a 1/3 na wschód/zachód. Sprawność europejska 97,8%. W sprawie chłodzenia nie jestem pewien - w opisie produktu jest napisane, że sprzęt nie ma wentylatora, ale w karcie produktu wspomniano, że potrzebny jest wymuszony obieg powietrza.

Inwerter trójfazowy SolaX wygląd

SolaX MAX X3-20K-TL / X3-25K-TL / X3-30K-TL

Duży inwerter do większych instalacji prosumenckich. Większe wersje mocowe wymagają chłodzenia wentylatorem. 2MPPT.

Inwerter sieciowy Solax dużej mocy, trójfazowy - wygląd

SolaX MEGA X3-50K-TL / X3-60K - TL

Największe inwertery w ofercie, przeznaczone na małe i średnie farmy fotowoltaiczne. Sprawność europejska 98%. IP 65, czyli można je montować na dworze, byle nie bezpośrednio na słońcu. 4 MPPT.

Pozostałe produkty

SolaX mocno angażuje się w rynek akumulatorów. Produkują jedne z najtańszych baterii Li-on na rynku, co w połączeniu z ich równie tanimi inwerterami hybrydowymi tworzy niezłą ofertę. Nie zmienia to faktu, że akumulatory w Polsce nie są zbyt popularne, przede wszystkim dlatego, że oferują niewiele w stosunku do bycia prosumentem - który to status można otrzymać w Polsce za darmo i bardzo łatwo.

SolaX - opinie

Sprawdźmy opinie z zagranicznych serwisów (stan na Q2 2020):

"Chociaż SolaX nie jest w powszechnej opinii tak niezawodny jak SMA, Fronius, czy ABB, to jest tańszy, a ich hybrydowe inwertery wydają się być jedną z najtańszych opcji na zamontowanie akumulatorów z funkcją podtrzymania lub off-grid."

— Solarquotes.com.au (Australia) - 4,2 (196 opinii)

Instalatorzy współpracujący z marką

Pamiętaj, wybór instalatora jest kluczowy! Niewłaściwy montaż może unieważnić gwarancję, obniżyć wydajność i spowodować usterki! Poniżej znajdziesz listę polecanych przez nas instalatorów.

Najlepsze marki

Producent Wynik Niezawodność Wydajność Wiarygodność Opłacalność

Jak interpretować to zestawienie?
Wszystkie z firm w powyższym zestawieniu są godne polecenia.

Opublikowane przez Dawid Kaczmarczyk Redaktor fotowoltaikaonline.pl

Pasjonuje się sprytnymi sposobami pozyskiwania zielonej energii. W wolnych chwilach uczy się chińskiego.