Menu

Inwerter Solax - (prawie) wszystko na temat

SolaX cenowo należy do opcji budżetowych, ale długość gwarancji oraz kompletność wizji (własne inwertery hybrydowe oraz magazyny energii) wskazują, że SolaX widzi swoje miejsce wśród najlepszych. Może za parę lat rzeczywiście do nich dołączy?

Chiny

employees >500 pracowników

clock Od 2010

Falownik to część instalacji, w którą naprawdę warto zainwestować. Porządny sprzęt przez lata będzie wydobywał z paneli to, co najlepsze. Porządny sprzęt niestety kosztuje, ale stoimy na stanowisku, że warto.

Jeśli jednak cena jest dla Ciebie ważne (dla kogo nie jest?), koniecznie rozważ falownik SolaX. Chociaż te inwertery nie mają takiej renomy jak główni gracze na rynku, to firmie nie można odmówić ambicji. W Polsce ich produkty sprzedawane są z 10 letnią gwarancją działania, z czego przez 5 lat jesteś całkowicie kryty przed wydatkami. Mają normalne parametry i wszystkie istotne funkcje, na przykład uzysk raportowany przez każdy falownik SolaX może zostać odczytany zdalnie poprzez serwis solax-portal.com

Oferta czasowa

Gwarancja na inwertery Solax kupione, zainstalowane i zarejestrowane pomiędzy 1 maja a 31 lipca 2021 roku zostanie bezpłatnie przedłużona o 2 lata! Więcej informacji.

Co nam się podoba

 • 10 lat gwarancji
 • Z czego 5 lat na mega dobrych warunkach
 • Z możliwością przedłużenia do 20 lat
 • Ceny
 • Produkują swoje magazyny energii
 • Kompatybilne z TIGO

Co nam się nie podoba

 • Brak nagród od PVEL
 • Słabe wyniki w danych udostępnionych przez CEC

Co to jest SolaX?

SolaX Power to marka falowników zapoczątkowana w chińskim mieście HangZhou w 2010 roku. Obecnie firma ma 6 oficjalnych biur na całym świecie, między innymi w Holandii, WIelkiej Brytanii, Australii i Niemczech. Według danych z ich strony zatrudniają ponad 500 ludzi i sprzedali już przeszło 600 000 inwerterów.

Materiał promocyjny od Solax wyjaśniający działanie inwerterów hybrydowych, stanowiących ważną część oferty.

Jak oceniamy?

Wynik: Dobry

4.4
Dobre inwertery w bardzo dobrej cenie.
dnvgl

DNV GL Top Performer?

Nie

altmanZ

Altman Z-score

Szara Strefa

Jak oceniamy SolaX?

Niezawodność

4.3

Opłacalność

4.7

Wydajność

4.7

Wiarygodność

4.0

Niezawodność

W naszych recenzjach mówiąc o niezawodności mamy na myśli odporność na upływ czasu, uciążliwych warunków i to, czy dany inwerter da się naprawić. Podstawą do ocen są tu gwarancje i wyniki z niezależnych instytutów.

Gwarancja fabryczna: Solax udziela w Polsce gwarancji na 10 lat działania inwertera, pod warunkiem rejestacji go na ich portalu. Na dodatek przez pierwsze 5 lat gwarancja obejmuje nie tylko koszt produktu, lecz też jego transportu oraz instalacji. Potem gwarancja obejmuje już tylko koszt samego inwertera, a za serwis zapłacić musi klient. Standardem w branży jest 5 lat gwarancji bez kosztów serwisu, jest to więc bardzo dobry wynik.

Gwarancja rozszerzona: Istnieje możliwość przedłużenia gwarancji do 20 lat. To bardzo długo i pokazuje to, że inwertery SolaX, przy odpowiednim serwisowaniu, mogą działać naprawdę długi czas.

Fast Truck serwisowy: Według informacji od jednego z dystrybutorów przez pierwsze 5 lat po zakupie inwertera otrzymujesz

Stopień ochrony IP: Z reguły IP65, czyli te inwertery mogą być montowane na dworze.

SolaX nie ma takiej renomy, jak Huawei, Schneider, SMA czy Fronius, ale dając tak długą gwarancję chce dać jasny sygnał, że widzi swoje miejsce wśród najlepszych. Gdy dostępne dla nas będą dalsze fakty potwierdzające jakość tych produktów, nie omieszkamy ich opublikować.

Biorąc pod uwagę długość gwarancji można założyć 15 lat działania, a potem wymianę sprzętu na nowy - a patrząc na ceny nie będzie to zbyt bolesne dla portfela.

Dowiedz się w 60 sekund czy fotowoltaika Ci się opłaci

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

0 - 5 stopni

Prawie płaski

5-25 stopni

Normalnie nachylony

25 - 35 stopni

Bardzo nachylony

Pow. 35 st.

Wydajność

Wydajność to sprawność inwerterów w przetwarzaniu prądu stałego w przemienny w czasie. Wydajny inwerter nie powinien wyłączać się bez wyraźnej potrzeby i najlepiej, żeby dobrze pracował w szerokim zakresie napięć.

Sprawność ważona europejska: Jest naprawdę ok. Inwertery jednofazowe osiągają 97%, trójfazowe 98%.

Słabe wyniki w badaniach CEC: Kilka sztuk inwerterów SolaX przebadanych przez CEC (amerykańska instytucja, która bada wersje przygotowane na rynek USA) wypadły słabo. Miały niższą sprawność oraz większy pobór mocy w nocy, niż powinny, mamy tu więc rozbieżność między kartą produktu i rzeczywistością. To rynek amerykański, a badania mają kilka lat, nie ma to więc bezpośredniego przełożenia na inwertery dostępne w Polsce teraz, lecz wzbudza to pewien niepokój. W Polsce póki co SolaXy mają dobrą reputację.

Produkt to nie wszystko!

Zainwestuj nie tylko we właściwy produkt, ale też we właściwego instalatora. Dlaczego jest to tak ważne?

 • Błędna instalacja jest podstawą do nieuznania roszczeń gwarancyjnych.
 • Zły projekt to straty
 • Instalator nie zostawi Ci dokumentów - możesz mieć problem z gwarancją (potrzebujesz faktury/rachunku i dokumentu potwierdzającego instalację przez elektryka z ważnymi dokumentami UDT)
 • Twoim pierwszym kontaktem w sprawie jakichkolwiek problemów będzie instalator

Pomogliśmy Ci wybrać produkt, pomożemy też z instalatorem. Wypełnij formularz na górze strony lub wejdź tutaj

Optymalizacja - SolaX jest kompatybilny z optymalizatorami TIGO, można więc wybiórczo zamontować te optymalizatory na zacienionych modułach - albo w ogóle na wszystkich.

Wiarygodność

Wiarygodny producent wywiąże się ze zobowiązań gwarancyjnych, gdy jego produkty zaczną sprawiać kłopoty, a instalator przestanie w międzyczasie istnieć. Zwykle ma to związek z wartością marki i stabilnością przedsiębiorstwa. Bardzo ważnym czynnikiem jest wsparcie klienta w Polsce.

Wielkość przedsiębiorstwa: według ich oficjalnych informacji wyprodukowali już ponad 600 000 inwerterów w fabryce, która obecnie ma 6GW mocy przerobowej.

SolaX jest częścią grupy Hangzhou Sunny Energy Science and Technology Co., Ltd, założonej w 2001 roku, która produkuje panele marki Suntelline (nie są Tier-1 i są ogólnie raczej mało znane) i zatrudnia 1700 osób. Cała organizacja współpracuje blisko z Uniwersytetem w Zhejiang.

Wsparcie w Polsce SolaX ma w Polsce autoryzowanych dystrybutorów oraz swojego przedstawiciela. W obrębie Unii Europejskiej istnieje kilka innych biur - w Niemczech, Włoszech i Holandii.

Znani nam dystrybutorzy w Polsce:

 • Ergo Solar Sp. z o.o. - dystrubcja i serwis
 • Flexipower Group Sp. Z O.o., Sp. K. - serwis
 • PREiB Elektromeks Dęblin Odnawialne Źródła Energii - serwis

Oficjalny kontakt do Solax dla Polski to:
Ergo Solar Sp. z o.o.
Aleja Jana Pawła II 27
00-867 Warszawa
+48662430292
Thomas.W@solaxpower.com

Czyli to stabilna marka z dobrym zapleczem i dobrze reprezentowana w Polsce.

Opłacalność

Ceny inwerterów SolaX są tak niskie jak góry w Danii i z pewnością to największa zaleta tej marki. W tym zakresie cenowym ciężko o lepszy wybór.

Ceny inwerterów Solax na tle konkurencji

To bardzo niskie ceny jak za produkt zadowalającej jakości. Nawet jeśli po 15 latach będziesz musiał kupić następny, i tak prawdopodobnie wyjdzie to taniej, niż inwertery marki premium z przedłużoną 20 letnią gwarancją.

Bezpieczeństwo

System fotowoltaiczny stwarza pewne zagrożenie pożarowe, warto się więc upewnić, czy Twój inwerter może zmniejszyć ryzyko wystąpienia takiej sytuacji.

Pamiętaj, że najlepszą ochroną przed pożarem jest właściwa instalacja.

Jak SolaX zabezpiecza przez zapłonem instalacji?

Inwertery SolaX mają systemy wykrywania zwarcia doziemnego, wyłącznik różnicowoprądowy oraz monitoring stanu izolacji.

Jak SolaX zabezpiecza przed rozprzestrzenianiem ognia i ułatwia akcję gaśniczą?

Taka ochrona wymaga kupna dodatkowych przyrządów, na przykład optymalizatorów TIGO, z którymi SolaX jest kompatybilny.

Falownik SolaX - poszczególne serie

Przeanalizujmy najważniejsze, dostępne w Polsce serie.

Inwerter Solax X1-mini

SolaX MINI X1-0.7 / X1-1.1 / X1-1.5 / X1-2.0

Dobry inwerter jednofazowy do bardzo małych instalacji, od 1 do 3 kWp. 10 lat gwarancji, 1 układ szukania mocy maksymalnej (w zupełności wystarczy) i sprawność europejska od 95 do 96,5% (w zależności od wersji mocowej). Uwagę zwraca bardzo niski poziom hałasu (25dB, tyle co szept) oraz niskie napięcie startu, już 70V. Chłodzenie pasywne.

Falownik Solax X1-Air

SolaX Air X1-2.5 / X1-3.0 / X1-3.3

Inwerter jednofazowy, nieco większy niż MINI, przeznaczony do instalacji od 3 do 4kWp. Sprawność europejska 96,8% - bardzo dobry wynik. Poza tym brak większych zmian w stosunku do powyższej wersji.

Przemiennik częstotliwości Solax Boost

SolaX Boost X1-3.0T / X1-3.3T / X1-3.6T / X1-4.2T

Bardzo interesująca propozycja. To inwerter jednofazowy, wyposażony, uwaga, w dwa MPPT, to znaczy może być używany do naprawdę małych instalacji wschód-zachód lub do instalacji częściowo zacienionych. Przy dobrym projekcie jeden MPPT będzie obługiwał panele okresowo zacieniane, a drugi - panele niezacieniane, dzięki czemu te pierwsze nie będą mieć negatywnego wpływu na drugie. Sprawność europejska 97% - nie ma się czego wstydzić.

Przemiennik częstotliwości X3-MIC wygląd

SolaX Mic X3-4.0-T / X3-5.0-T / X3-6.0-T / X3-7.0-T / X3-8.0-T / X3-9.0-T / X3-10.0-T

Standardowy inwerter trójfazowy dla instalacji prosumenckich do 10 kWp. Sprawność europejska od 97,8 do 98%, wszystkie pozostałe parametry w normie. IP65. Chłodzenie pasywne. Hałas 35dB, czyli jest to cicha jednostka.

SolaX Pro wygląd

SolaX Pro X3-8.0P / X3-10.0P / X3-12.0P / X3-15.0P

Inwerter trójfazowy o dwóch wejściach i dwóch MPPT, przeznaczony do instalacji z trzema łańcuchami, co jest przydatne w sytuacji, gdy 2/3 instalacji jest na dachu na południe, a 1/3 na wschód/zachód. Sprawność europejska 97,8%. W sprawie chłodzenia nie jestem pewien - w opisie produktu jest napisane, że sprzęt nie ma wentylatora, ale w karcie produktu wspomniano, że potrzebny jest wymuszony obieg powietrza.

Inwerter trójfazowy SolaX wygląd

SolaX MAX X3-20K-TL / X3-25K-TL / X3-30K-TL

Duży inwerter do większych instalacji prosumenckich. Większe wersje mocowe wymagają chłodzenia wentylatorem. 2MPPT.

Inwerter sieciowy Solax dużej mocy, trójfazowy - wygląd

SolaX MEGA X3-50K-TL / X3-60K - TL

Największe inwertery w ofercie, przeznaczone na małe i średnie farmy fotowoltaiczne. Sprawność europejska 98%. IP 65, czyli można je montować na dworze, byle nie bezpośrednio na słońcu. 4 MPPT.

Pozostałe produkty

SolaX mocno angażuje się w rynek akumulatorów. Produkują jedne z najtańszych baterii Li-on na rynku, co w połączeniu z ich równie tanimi inwerterami hybrydowymi tworzy niezłą ofertę. Nie zmienia to faktu, że akumulatory w Polsce nie są zbyt popularne, przede wszystkim dlatego, że oferują niewiele w stosunku do bycia prosumentem - który to status można otrzymać w Polsce za darmo i bardzo łatwo.

SolaX - opinie

Sprawdźmy opinie z zagranicznych serwisów:

"Chociaż SolaX nie jest w powszechnej opinii tak niezawodny jak SMA, Fronius, czy ABB, to jest tańszy, a ich hybrydowe inwertery wydają się być jedną z najtańszych opcji na zamontowanie akumulatorów z funkcją podtrzymania lub off-grid."

— Solarquotes.com.au (Australia) - 4,2 (196 opinii)

Instalatorzy współpracujący z marką

Pamiętaj, wybór instalatora jest kluczowy! Niewłaściwy montaż może unieważnić gwarancję, obniżyć wydajność i spowodować usterki! Poniżej znajdziesz listę polecanych przez nas instalatorów.

Najlepsze marki

Producent Wynik Niezawodność Wydajność Wiarygodność Opłacalność

Jak interpretować to zestawienie?
Wszystkie z firm w powyższym zestawieniu są godne polecenia.

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 11 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 14 min

Czytaj dalej arrow

Opublikowane przez Dawid Kaczmarczyk Redaktor fotowoltaikaonline.pl

Pasjonuje się sprytnymi sposobami pozyskiwania zielonej energii. W wolnych chwilach uczy się chińskiego.