Menu

Czy panele fotowoltaiczne działają w pochmurne dni?

Wiele osób, rozważających zakup i montaż paneli PV, zastanawia się, czy panele fotowoltaiczne działają w pochmurne dni? Choć w Polsce mamy coraz cieplejsze lata, to jednak przez sporą część roku niebo jest zachmurzone.

Opublikowane przez Michał Jarosz

Ostatnia edycja: 05/01/2024

Czas lektury: 2 min

Czy panele fotowoltaiczne działają w pochmurne dni - wydajność instalacji PV

Wiele osób zastanawia się, ile kWh powinien wyprodukować przykładowy panel fotowoltaiczny w ciągu roku, aby inwestycja w takie rozwiązanie była opłacalna. Można pokusić się o prosty rachunek arytmetyczny, który przybliży szacunkowy zysk z paneli PV.

Dowiedz się w 60 sekund czy fotowoltaika Ci się opłaci

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

0 - 5 stopni

Prawie płaski

5-25 stopni

Normalnie nachylony

25 - 35 stopni

Bardzo nachylony

Pow. 35 st.

Obecnie 1 kWh = 55 gr.

Prognozy Instytutu Energii Odnawialnej przewidują podwyżki cen energii elektrycznej o 40% w ciągu kolejnych 25 lat.

1Wp mocy instalacji PV w polskich warunkach klimatycznych wyprodukuje 1kWh (+/- 10%).

Przykładowy rachunek arytmetyczny zysku z panelu PV o mocy 300 Wp i gwarancją liniową 80% po 25 latach, bez uwzględnienia podwyżki cen prądu:

300 * 25 = 7500 kWh
7500 * 90% = 6750 kWh
6750 * 55 groszy = 3712,5 PLN

*** pojedynczy panel fotowoltaiczny, działający przez okres 25 lat

Moc promieniowania słonecznego w Polsce jest kluczową kwestią, poruszaną w przypadku instalacji PV, bowiem zachodzi obawa, że w rodzimych warunkach klimatycznych może ona warunkować obniżoną moc paneli PV i niekorzystnie wpływać na ich działanie. Insolacja, inaczej nasłonecznienie, określa średnią moc promieniowania słonecznego, które przypada na jednostkę powierzchni poziomej. Może być ona wyrażona w kWh/rok/m². Insolacja nie jest synonimem usłonecznienia. Aby sprawdzić, czy w Polsce moc promieniowania słonecznego jest wystarczająca do posiadania instalacji fotowoltaicznej, warto przyjrzeć się poniższej mapce nasłonecznienia na płaszczyźnie poziomej:

Mapa nasłonecznienia rocznego Polski

Mapa nasłonecznienia Polski. Autor: SolarGIS © 2011 GeoModel Solar s.r.o. Licencja: Attribution-ShareAlike 3.0 Unported (CC BY-SA 3.0)

Z danych umieszczonych na powyższej mapce wynika, iż na terytorium Polski moc promieniowania słonecznego < 1000 kWh/m2 występuje wyłącznie na niewielkim odcinku od Szczecina po Gdynię. Tego typu zjawisko ma miejsce także na terenie Olsztyna, na granicy z Rosją. Do najbardziej nasłonecznionych miejsc w Polsce zaliczają się miasta Kraków, Lublin, Tarnów, Rzeszów, a także małe miejscowości zlokalizowane na południowym zachodzie terytorium Polski, blisko granicy z Czechami. W pozostałej części kraju moc promieniowania słonecznego kształtuje się na poziomie <1000 do 1160 kWh/m2.. Potwierdza to powyższe wyliczenia, z których wynika, że panel o mocy 300W, powinien w ciągu roku wyprodukować 300 kWh energii elektrycznej.

Sprawność względna w niskim nasłonecznieniu

Jeśli chcesz sprawdzić, jak dane panele będą działać, gdy chmury zakryją niebo, sprawdź ich sprawność względną w warunkach niskiego nasłonecznienia.

Dowiedz się w 60 sekund czy fotowoltaika Ci się opłaci

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

0 - 5 stopni

Prawie płaski

5-25 stopni

Normalnie nachylony

25 - 35 stopni

Bardzo nachylony

Pow. 35 st.

Panele fotowoltaiczne z powłoką antyrefleksyjną ARC glass a zachmurzenie

Rozważając kwestię czy panele fotowoltaiczne działają również w ciągu zachmurzenia, należy wspomnieć o rozwiązaniu skrótowo określanym ARC glass, z języka angielskiego Anti Reflective Coating Glass. Panele fotowoltaicznez powłoką antyrefleksyjną ARC glass zapewniają zwiększenie wydajności konwersji modułu, szacowaną na wartość od 3,5% do 5%.

Chmury czy deszcz nie powodują zatrzymania pracy ogniw fotowoltaicznych. Częściowe zachmurzenie zmniejsza efektywność modułów w zakresie od 60 do 80% pierwotnej mocy, zaś zachmurzenie całkowite, warunkuje efektywność paneli PV w granicach 10-20%. Instalacja fotowoltaiczna zaprzestaje swojej pracy po zmroku. Tego rodzaju panele PV zaczynają cieszyć się dużym zainteresowaniem wśród przyszłych właścicieli instalacji fotowoltaicznych, nie tylko w Europie i na świecie, ale również na terenie Polski.

Magazynowanie energii a zachmurzenie

Czy fakt, że niektóre dni są chmurne, drastycznie zmniejsza osiągi z instalacji? Czy w dni ze złą pogodą musimy normalnie płacić za nasz prąd? Otóż nie, ponieważ w normalne dni instalacja fotowoltaiczna generuje spore nadwyżki, które trafiają do ogólnej sieci elektrycznej. Według polskiego prawa prosumenci mogą odebrać do 80% oddanej energii elektrycznej w ciągu roku rozliczeniowego.

Powyżej prezentowana mapa nasłonecznienia Polski jasno pokazuje, że statystycznie w ciągu roku nasłonecznienie umożliwia wyprodukowanie 1000 kWh z każdego 1kWp instalacji – i te wyliczenia jak najbardziej uwzględniają pochmurne dni.

Panele PV znacznie więcej energii produkują w pewnych okresach, a więc można wykorzystywać nagromadzone wówczas zasoby wieczorem oraz zimą, gdy pomieszczenia wymagają ciągłego dogrzewania.

Czas lektury 8 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 16 min

Czytaj dalej arrow

Ile może zyskać właściciel instalacji fotowoltaicznej przy nachyleniu dachu skierowanym na południe pod kątem 35 stopni?

Z typowych obliczeń wynika, iż właściciel domu z dachem skierowanym na południe, przy średnim nasłonecznieniu oraz nachyleniu tego dachu pod kątem 35 stopni może osiągnąć następujące zyski z inwestycji w fotowoltaikę:

Tab. 2. Potencjalny zysk z inwestycji w panele PV:

Szacowany koszt instalacji 15 700 – 30 400 zł
Długoterminowe oszczędności 43 015 zł – 52 573 zł
Roczne zużycie prądu 6 444 kWh
Wielkość wymaganej instalacji 8 kWp

Jeśli jesteś zainteresowany porównaniem trzech, bezpłatnych ofert na instalację fotowoltaiczną, pochodzących od różnych wykonawców KLIKNIJ TUTAJ.

Dowiedz się w 60 sekund czy fotowoltaika Ci się opłaci

Jak mocno nachylony jest Twój dach?

Nachylenie dachu wpływa na koszt instalacji

Płaski

0 - 5 stopni

Prawie płaski

5-25 stopni

Normalnie nachylony

25 - 35 stopni

Bardzo nachylony

Pow. 35 st.

OZE to rozwiązanie, które staje się coraz bardziej popularne w Polsce. W systemie OZE fotowoltaika zajmuje jedno z głownych miejsc. Praca paneli PV jest uzależniona od warunków pogodowych, jednakże dobór odpowiedniego modułu fotowoltaicznego może przyczynić się do sprawniejszej pracy danej instalacji fotowoltaicznej. Poza tym, instalacja PV ogranicza swą pierwotną wydajność, ale jednak w dalszym ciągu działa, nawet w pochmurne i deszczowe dni.

Powiązane artykuły, które mogą Ci się spodobać

Czas lektury 5 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 13 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 4 min

Czytaj dalej arrow

Czas lektury 3 min

Czytaj dalej arrow