Jesteś instalatorem PV?

Fotowoltaika dla rolnika 2019 - stan prawny, informacje

Rola to szczególny rodzaj działalności. Wymaga od człowieka pokory, pracowitości i umiejętności przewidywania. Uczy człowieka, że aby osiągnąć plony, trzeba mądrze wykorzystywać dogodny czas i okoliczności.

Prąd w Polsce będzie drożał, a to ze względu na wysokie inwestycje, rosnące ceny surowca oraz koszty zanieczyszczania atmosfery. Z drugiej strony postęp techniczny oraz korzystna sytuacja prawna sprawiają, że fotowoltaika nigdy nie była bardziej opłacalną inwestycją.

W 30 sekund oblicz ile zaoszczędzisz korzystając z paneli słonecznych
 • W którym kierunku nachylony jest Twój dach?

  • Północ
  • Wschód
  • Południe
  • Zachód
 • Jak mocno nachylony jest Twój dach?

  • Mocno (45°)
  • Normalnie (35°)
  • Lekko (20°)
  • Wcale (0°)
 • Ile cienia pada na Twój dach

  • Brak cienia
  • Mało
  • Dużo cienia
 • Ile płacisz za prąd?

  zł miesięczie

  Wydając podaną sumę miesięcznie, przez rok zużywasz około

 • Czy chcesz otrzymać darmowe oferty instalacji?

  Jeśli chcesz, możemy skontaktować Cię z instalatorami paneli słoneczych w Twojej okolicy. Dzięki temu będziesz w stanie porównać ceny i oferowane komponenty

  Solar Quotes in your area

  Polecimy Ci tylko najlepsze firmy, o średniej ocenie 4.5/5

 • Mój Adres

  Na podstawie adresu, możemy określić liczbę godzin słonecznych i obliczyć Twój potencjał energii słonecznej.

 • Twój adres email

  Na podstawie wprowadzonych przez Ciebie danych wyślemy spersonalizowaną symulację na Twój adres email

 • Darmowa wycena instalacji fotowoltaicznej

  Jeśli sobie życzysz, wraz z wynikami symulacji prześlemy Ci darmową wycenę instalacji fotowoltaicznej od najlepszych firm w Twoim rejonie


  Zonnepanelen adviseur photo

  ”Oferty jakie dostaniesz na swoją skrzynkę email pochodzą tylko od najlepszych instalatorów w Polsce, o minimalnym rankingu 4.7/5.

  Michał Jarosz

  Doradca ds. fotowoltaiki

 • Czy by zainstalować panele, konieczna jest dotacja?

  W zależności od tego w jakiej gminie się znajdujesz, czasami możliwe jest uzyskanie dotacji na fotowoltaikę. Niestety, w przypadku większości gmin nie są one dostępne.
  Pamiętaj, że panele fotowoltaiczne zwracają się nawet w 5-6 lat bez jakiejkolwiek dotacji.

 • Przeszukujemy bazę 780 firm...

  Wszyscy rekomendowani przez nas instalatorzy przeszli przez skomplikowany proces rekrutacyjny. Zaraz dowiesz się którzy z nich pracują w Twojej okolicy i najlepiej spełniają Twoje wymagania

  • Instalatorzy pracujący w
  • Średnia ocena 4.3/5 lub wyżej...
  • Pewne, rzetelne firmy
23%

Fotowoltaika dla rolników pozwala na zwiększenie zysków

Panele fotowoltaiczne zamieniają promieniowanie słoneczne na energię elektryczną, która jest wykorzystywana przez urządzenia w domostwie lub danym budynku gospodarczym. Panele słoneczne generują prąd w ciagu dnia.

Wytworzona energia, ktora nie jest zużyta od razu, staje się nadwyżką. Nadwyżki przekazywane są do sieci energetycznej. Rolnik będący prosumentem może w ciągu roku odebrać 80% oddanych nadwyżek. Cały proces jest automatyczny i nie wymaga dodatkowej biurokracji.

Mleczarnia

Panele fotowoltaiczne mogą służyć do zasilania chłodziarek w mleczarni.

Czy to opłacalna inwestycja? Zobaczmy symulację zysków przykładowej instalacji rodziny mieszkającej na wsi - państwa Kłosowskich.

Instalacja fotowoltaiczna Kłosowskich o mocy 50 kWp

Rodzina Kłosowskich posiada dużą mleczarnię zużywającą rocznie 40 000 kWh. Właściciele zdecydowali się postawić większą instalację z myślą o możliwej rozbudowie zakładu oraz zakupie maszyn elektrycznych. Dach mleczarni jest średniej wielkości oraz skierowany na południe.

Kłosowscy zdecydowali się na wysokowydajne panele od REC, przy czym skorzystali z usług certyfikowanego instalatora REC, dzięki czemu czują się pewnie z gwarancją na produkt wynoszącą całe 25 lat.

Początkową cenę za prąd przyjmujemy 0,55 PLN za 1kWh.

Cena za prąd: 40 000kWh 22 000 PLN rocznie
Opłaty stałe, mniej więcej: 100 PLN
Oszczędności roczne 21 900 PLN
Oferta na 49920Wp (brutto)
Panele fotowoltaiczne: 156 x REC320NP 100 000 PLN
Falownik: SMA Sunny Tripower CORE1 24 000 PLN
Montaż i konstrukcja 72 000 PLN
Całkowita cena (za 1Wp) 196 000 PLN (3,92 PLN/Wp)
Roczny koszt wymiany falownika 1900 PLN / rok
 

Zwrot inwestycji - 9 i pół roku

Wnioski: Instalacja zwróci się niezwykle szybko, nawet bez dopłat i dotacji. Zawiera wysokowydajne panele przodujących na świecie producentów oraz bardzo dobry falownik marki SMA. Czas zwrotu wynosi zaledwie 9 i pół roku. Po 25 latach zyski będą wynosić minimum 324 000 PLN, a uwzględniając podwyżkę prądu w wysokości 1,4% rocznie - 426 000 PLN.

Kłosowscy mogą na dodatek odpisać sobie 49 000 PLN od podatku rolnego w ramach ulgi inwestycyjnej. Więcej o niej znajdziesz w dalszej części artykułu.

Powyższe wyliczenia są uśrednione tak, by odpowiadały standardowej instalacji i normalnym okolicznościom. Może się okazać, że w Twoim przypadku zyski będą jeszcze wyższe.

Niektórzy rolnicy mogą jednak mieć wątpliwości, czy inwestycja w coś niezwiązanego bezpośrednio z rolą ma sens. W końcu to dość spory wydatek, a te pieniądze mogą być zainwestowane w park maszynowy lub lepsze uprawy. Jakie inne powody przemawiają za inwestycją w fotowoltaikę? Na przykład fakt lepszego wykorzystania dostępnej powierzchni.

Fotowoltaika pozwala na wykorzystanie nieużytków

Rolnictwo i chodowla polega na efektywnym wykorzystaniu dostępnej powierzchni. Żyzne grunty przeznacza się na uprawy, a na innych terenach wypasa się bydło i trzodę. Panele fotowoltaiczne można z kolei montować na wszelkich budynkach gospodarczych.

Budynek gospodarczy z panelami fotowoltaicznymi

Panele fotowoltaiczne można montować na budynkach gospodarczych, dzięki czemu ta nieużyteczna powierzchnia zaczyna generować zyski.

Na instalacje fotowoltaiczne można też przeznaczyć część pól. Instalacje prosumenckie nie zajmują zbyt dużej powierzchni, a ponadto farma fotowoltaiczna nie wyklucza jednoczesnego wypasu pewnych zwierząt chodowlanych, na przykład owiec.

Budynek gospodarczy z panelami fotowoltaicznymi

Panele fotowoltaiczne zapewniają owcom cień, owce dbają, by panele słoneczne nie zarosły, a właściciel ma zyski z fotowoltaiki i z chodowli. Wszyscy wygrywają. Zdjęcie z Belgii. Autor: Antalexion.

Większe farmy fotowoltaiczne działają na nieco innych zasadach niż mikroinstalacje prosumenckie. Te drugie oferują zysk w formie oszczędności na rachunkach za prąd, ale nie można na nich zarobić. Farmy fotowoltaiczne generują przychody, jednak wtedy każda wyprodukowana kWh mocy jest warta mniej od tej wyprodukowanej przez instalację prosumencką.

Istnieje też specjalny rodzaj paneli fotowoltaicznych, które po części przepuszczają światło, a przy tym są bardzo wytrzymałe mechanicznie. Chodzi o panele fotowoltaiczne podwójnie przeszklone. Można nimi kryć tarasy i garaże, ale też wykorzystywać w konstrukcjach naziemnych, by zmniejszyć ujemny wpływ na nasłonecznienie samego gruntu.

Najczęściej zadawane pytania

Rolnik może być prosumentem, o ile spełnia pewne proste warunki: posiada umowę kompleksową na zakup energii (to znaczy z tym samym operatorem ma podpisaną umowę na przesył i na dostarczanie energii) oraz jest w stanie wykazać, że produkuje energię głównie na własne potrzeby (na przykład na zasilanie domostwa oraz na przechowywanie własnych produktów rolnych). Maksymalna moc instlacji prosumenckiej to 50 kWp. Więcej na ten temat dowiesz się z tekstu o prosumentach, gdzie znajdziesz też odpowiednie definicje.

Jeśli rolnik chce produkować dużo więcej energii elektrycznej z farmy fotowoltaicznej z myślą o jej sprzedaży, wtedy nie może być prosumentem, prosument bowiem nie sprzedaje nadwyżek energii, a jedynie je magazynuje.

Rolnicy mogą w tym celu wykorzystać:

 • Dach domostwa
 • Dachy budynków gospodarczych
 • Grunty rolne, przy czym większych instalacji nie można stawiać na gruncie o klasie lepszej niż IV

Za położenie instalacji na dachu domu mieszkalnego jednorodzinnego VAT wynosi 8%. W pozostałych przypadkach VAT wynosi standardowe 23%.

Leasing na panele fotowoltaiczne dla rolników

Rolnicy mogą zakupić panele słoneczne z własnej kieszeni bądź sięgnąć po kredyt lub dotację, ale instnieje też inna forma korzystnego finansowania - leasing. Wśród zalet leasingu najczęściej wymienia się:

 • Proste procedury
 • Natychmiastowe zyski
 • Możliwość wpisania wydatków w koszty

W ramach leasingu właścicielem paneli jest zewnętrzna firma, która "wypożycza" je rolnikowi. Ten płaci co miesiąc określoną sumę pieniędzy, mniejszą od zysków, które sam otrzymuje z tytułu instalacji.

Ulga inwestycyjna w podatku rolnym dla rolnika z tytułu fotowoltaiki

Fotowoltaika niesie dla rolników jeszcze jedną korzyść - 25% udokumentowanych rachunkami nakładów można odpisać od podatku rolnego w ramach ulgi inwestycyjnej.

Podatek rolny za rok 2019 wynosi na ogół (mogą być niższe w niektórych gminach):

 • 135,9 PLN od hektara przeliczeniowego dla gruntów gospodarstw rolnych
 • 271,8 PLN od hektara fizycznego dla pozostałych gruntów

Inwestycję tego typu można odpisywać od podatku rolnego przez 15 kolejnych lat. Instalacja fotowoltaiczna musi być zrealizowana ze środków własnych lub kredytu bankowego oraz położona na terenie gminy, w której opodatkowane są dane grunty rolne.

Dotacje na fotowoltaikę dla rolników

Panele fotowoltaiczne to zyskowna inwestycja, ale do każdej inwestycji potrzebne są środki. Gdzie szukać dotacji na fotowoltaikę dla rolników? Dofinansowań dla rolników udzielają:

 • Program Czyste Powietrze, którego środkami dysponują Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przydatne linki znajdziesz w artykule o dotacjach
 • Regionalne programy samorządowe, o które należy pytać w gminach
 • Wojewódzkie Programy Rozwoju Obszarów Wiejskich, linki do nich znajdziesz w Najczęściej Zadawanych Pytaniach powyżej
 • Niskooprocentowanych kredytów udziela też Bank Ochrony Środowiska

Ile prądu zużywasz rocznie?

-
3500 kWH
+